37e Jaargang No. 14214 VerscKynt dagelijks, bekalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 23 October 1929 HAARLEM'S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der igemeente) /3.57}4. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers /0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zoider Buitenspearne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—6 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ025. elke regel meer ƒ0.10. uitsl 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. AAN DEN ROL. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. WOENSDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: Ekkehard-Spiele. 8 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert Hl O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum. Paul Hermann, cello, 8-15 uur. Palace Cinema en Variété. „The Show Boat". Tooneel: Oswalter Gers. 2.30 en 8.15 u. Luxor Theater. „Een opzienbarend Proces" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Narcis de Verleide lijke" Tooneel: 4'Serlandy's. 2.30, 7 en 9-15 uur. Standaard Theater. „Bruisend Bloed". Too neel: Willy Kreveld. 8.15 uur. Waaggebouw, Spaarne. „Kunst zij ons Doel". Eeretentoonstelling A. L. Koster. Ned. Herv. Diaconiehuis, Jansstraat 36, Bazar. 2—5 en 7—10 uur. DONDERDAG 24 OCTOBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling S4 uur. Don Kozakkenkoor Platoff, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Ned. Herv. Diaconiehuis, Jansstraat $6, Ba2ar. 25 en 710 uur. Waaggebouw, Spaarne. „Kunst zij ons Doel". Eeretentoonstelling A. L. Koster. Teyier's Museum, Spaarne 16. 113 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Overveeai: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 8 uur. Hoofddorp. Raadhuis. Gemeenteraad. Haarlemmermeer, 2 uur. HAARLEM, 23 October Briand's Val. De plotselinge val van het kabinet-Brian^, dat de vertrouwenskwestie stelde tegenover een voorstel der radicalen om op 15 Novem ber de interpellaties over de buitenlandsohe politiek te beha., leien, en met 288 tegen 277 stemmen de nederlaag leed, is een teeke nend feit. Toen Stresemann stierf, werd zijn dood als een ramp beschouwd, die ernstige gevolgen zou hebben, en die in elk geval on middellijk het vertrouwen in Duitschland zou schokken. Stresemann was de leider van de vaste nieuwe richting in Duitschland. Hij was op internationale conferenties méér dan Duitscher gebleken hij was een Europeesch staatsman. In het centrum van de nieuwe Europeesche samenwerkingspolitiek stond hij. Briand's val is een van de markante ver schijnselen van hetgeen men helaas moet noemen „de liquidatie van de positie-Strese mann." Het doet er weinig toe welke rede nen-van-partijbelang de groepen bezielden, die Dinsdagmiddag tegen Briand stemden. Natuurlijk hebben eigenbelang en baantjes- jagerij hun rol gespeeld, zooals in elke ka binetscrisis. Maar dit zijn slechts secundaire verschijnselen. Primair staat het feit, dat het vertrouwen in Duitschland geschokt is nu geen Stresemann daar meer den toestand beheerscht. De Fransche politieke groepen, die tegen de ontruiming van het Rijnland waren, en Duitschland's toezeggingen omtrent de uit voering van het Young-plan niet vertrouw den, konden geen meerderheid krijgen zoo lang de samenwerking StresemannBriand bestond. Het was geen phrase, dat de Duit- sche staatsman een groot vertrouwen genoot ook buiten de grenzen van zijn land. Met zijn dood verdween het vertrouwen in zijn regeering, en de meerderheid kwam tot stand die Briand ten val bracht. De moordaanslag, enkele dagen geleden op een van zijn politie ke vrienden, het Kamerlid Dumaine, ge pleegd, was al een onheilspellend teeken. Als een stemming begint te heerschen, die derge lijke onwaarschijnlijke excessen mogelijk maakt, is het lot althans van een Fransche regeering weldra bezegeld. En intusschen hebben wij vernomen dat op de Fransche- staatsbegrooting-1930 de credieten voor de landsverdediging met een milliard francs zijn verhoogd Uit de geseinde verslagen van de Fransche Kamerzitting van Dinsdag is wel op te ma ken dat Briand zich vrij slap verdedigd heeft. Het is niet ondenkbaar dat hij dit min of meer opzettelijk over zich heeft laten komen, dat zijn eigen vertrouwen in de Wilhelm- strasse zoo wankel is geworden, dat hij op dit moment de consequenties van zijn politiek zelf niet meer aandurfde. Hoe dat ook wezen moge, het is helaas duidelijk genoeg dat alles nu weer op losse schroeven staat. Het gunstigste verschijnsel is de blijkbare mislukking van de verwoede Hugenbergscbe actie voor het „Volksbe- gehren" in Duitschland. Als de monarchisten een klap krijgen die het aanzien der repu bliek bevestigt, als een man van het kaliber- Stresemann gevonden mocht worden om zijn politiek voort te zettenja dan! Maar Erzberger is vermoord, Rathenau is vermoord, Ebert en Stresemann zijn beswe ken onder den zwaren last van een schier- bovenmenschelijke taak. Kan men van eenig land verwachten dat het ad infinitum lei ders van d-it gehalte blijft voortbrengen? De toestand is zeker heel ernstig. R. P. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER. DE VERDACHTE TER BESCHIKKING VAN DE JUSTITIE GESTELD. ROTTERDAM, 23 Oct. (V. D.) De verdach te van den moord van Marietje van Os, ge pleegd op 9 October in den polder Blijdorp te Rotterdam, de 33-jarige tuinier W V., die te Heerlen is aangehouden, is heden ter be schikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij is daar, verdacht van moord, ingeslo ten. De aanwijzingen waarover de politie op het oogenblik tegen hem beschikt zijn: Verdachte is den dag na den moord te Maastricht aangekomen op een fiets waar van hij het bestaan tegenover de politie ont kend heeft. Die fiets, waarvan het bestaan door een logementhouder is aangetoond, is den dag daarop spoorloos verdwenen en niet meer teruggevonden. Volgans getuige verkla ringen is verdachte enkele dagen vóór den moord in het bezit geweest van een trouw boekje op een anderen naam, dat na den moord bij zijn arrestatie verdwenen bleek tc zijn. Men heeft door het onderzoek in Limburg kunnen vaststellen, dat verd. pertinent liegt bij het opgeven van zij nalibi. Men heeft zijn verklaringen over de dagen voor en na den moord kunnen nagaan waarbij deze juist werd bevonden. Hij is evenwel in Limburg niet terug te vinden van Woensdagmorgen 9 October af, den dag waarop de moord ge schiedde en den daarop volgenden Donder dagmiddag toen hij weer in Limburg ver scheen. Veel moeilijkheden ondervond de politie bij dit onderzoek door het feit, dat het bij houden van de administratie van logement-s- lijslen daar niet met die borg geschiedt, zooals dat in groote steden het geval is. Men heeft echter buit-en gewoon veel steun gehad van het zeer goede onderzoek van de Maastrichtsche recherche, aan wie ook de rest van het onderzoek in Limburg is opge dragen. Het eerste spoor tegeii verd. werd verkre gen door een logement-sgast uit Amsterdam, die een vage beschrijving van hem gaf. Het onderzoek in Amsterdam heeft de politie in staat gesteld den man geheel te definieeren. Deze getuige herkent verdachte pertinent. Hij heeft hem op den avond van den moord in de Coolschestraat gezien met een meisje, dat hij op een fiets tilde en waarmee hij weg reed. Ofschoon de getuige den man niet had gegroet had deze tot tweemaal toe zijn hand ten groet opgestoken. Over de confrontatie met de kinderen laat de politie zich niet uit. Er is echter sinds eenige dagen een getuige gekomen wiens verklaringen zeer bezwarend zijn voor den verdachte. Het is een doofstomme man uit Hillegersberg, die den verdachte op den avond van den moord op de Melkmarkt heeft zien fietsen. De verdachte had een meisje achter opu den fiets en is met het meisje in de boschjes verdwenen. Kort na den moord heeft de getuige dit aan zijn huis- genooten medegedeeld, doch het is o.a. te wijten geweest aan het feit, dat men hem niet begreep, dat hij zich niet eerder bij de politie heeft aangemeld. Zoowel de politie als deskundigen zijn van meening dat de man, die zijn verklaringen herhaald heeft op de plaats van het misdrijf de waarheid spreekt. Voorts heeft men uit Maastricht eenige ge- tuige-verklaringen gekregen die voor den verdachte bezwarend zijn. Het woord is aan Stresemann Waarom kunnen frontsoldaten na de fei ten van den wereldoorlog niet den moed of tenminste het verstand verzamelen om een principieele belijdenis tot pacifisme af te leggen? Of schijnt de moderne chemische oorlog zoo bijzonder geëigend voor de ont plooiing der mannelijke deugden? Heeft men dan nog altijd niet begrepen, dat niet Duitschland den oorlog heeft ver loren, maar Europa? DE MOORDZAAK-LANS. Voortzetting van het verhoor. MEVROUW LANS GEHOORD. (Zie ook elders in dit nummer ROTTERDAM. 23 Oct. (VD.1 Hedenmor gen is voor ds Rotterdamsche Rechtbank de behandeling van de moordzaak Lans voort gezet. Als eerste getuige werd gehoord, mevr. Lans, die mededeelde dat haar na de vorige behandeling is ingevallen, dat haar man op den dag van den moorji heeft gezegd, dat hij vroeg thuis kwam omdat er weinig werk was. Dat beteekende dat hij om 6 uur zou thuiskomen. Wanneer zij zich al eens on gerust had gemaakt over het laat thuisko men dan had hij altijd geantwoord, dat verd. hem vergezelde. Mr. Kokosky protesteerde tegen het in brengen van getuigenissen waartegen ver dachte zich niet kan verweren. Hij noemt de verklaringen van mevr. Lans van nul en geener waarde. Mejuffrouw Valk- wordt gehoord over de post die oji den dag van den moord is ver zonden. Het waren vijf brieven en dritf brief kaarten. Pres.: Waarom zou de heer Lans altijd alleen achterblijven als iedereen weg was?" Verdachte„Daar zou ik u onder vier oogen mser van kunnen vertellen". Pres.: „Dat mag niet, doch, mevrouw Lans gaat u maar naar huis, dan kan verd. mis schien iets zeggen". Verdachte: „Dat kan ik niet, maar het is zeker dat het herhaaldelijk gebeurd is, dat de heer Lans, wanneer wij samen gereed stónden voor vertrek, terug ging om te tele- foneeren". Pres.: „Ja, naar huis". Verd.: „Dat weet ik niet". Hij zegt even later dat hij er wel eens met Jo Lans over gesproken heeft. Pres.: Weet u dat- diens verklaring voor u zeer bezwarend is?" Verd.: „Dat weet ik niet". Hij antwoordt voorts op een vraag van den president, dien dag door de telefoon te gen den heer J. Lans gezegd te hebben, dat hij en de heer Lans gereed stonden om te vertrekken. Mr. Kokosky betoogt dat naar dit .punt pas gevraagd wordt, na de verklaringen van den agent Brons. Er ontstaat even een duel met den verdedi ger, over de vraag wat van O. 's avonds op kantoor deed. Daarna richtte de president het verzoek tot mevr. Lans om maar heen te gaan. Zij wenschte echter eerst nog een opmerking te maken nl. dat, „die man" haar man verdacht maakte door zijn verklaringen over het te- lefoneeren. Pres.: „Dat hoeft u zich niet aan te trek ken. In zij n positie mag hij alles zeggen, maar het is hem ook wel te vergeven". Vervolgens worden eenige leden van het personeel gehoord, die verklaren dat het op den dag van den moord druk was. Door de verdediging waren twëe getuigen gedagvaard die op den avond van den moord iemand een pakje in het water op de Oost- admiralifceitskade hadden zien werpen. Pres.: „U weet dat deze verklaringen al ontzenuwd zijn. U speelt hoog spel. wanneer zij blijven vol harden weet u wat hen te wachten staat". Mr. Kokosky noemt dit pressie. De presi dent zegt dat dit niet de bedoeling is. Als eerste getuige wordt gehoord Tys de Jager, wien men ernstig op het gewicht van den eed wijst. (De zitting duurt voort). ALASTRIM. INENTING TE HAARLEM. Gelegenheid tot inenting tegen alastrim wordt van heden af nog gegeven op Dins dagmiddag van half vidr tot half vijf, Kenaupark 6 en op Woensdagmiddag van half vier tot half vijf in het voormalig raadhuis Schoten. Voor hen, die overdag verhinderd zijn, bestaat gelegenheid zich te laten inenten aan het bureau Kenaupark 6, uitsluitend op Vrijdag 25 October a.s. des avonds te half acht. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN POINCARé. PARIJS. 22 Oct. (V.D.) Het hed— uitgegeven bulletin over den gezondheids toestand van Poincaré meldt, dat zijn toe stand zoo gunstig mogelijk is. Men rekent erop, dat hij na 3 of 4 weken het ziekenhuis kan verlaten om zich voor een na-kuur naar de Riviera te begeven, 's Ochtends, als 't verkeer gaat komen, Maar de straat is nog niet vol. Gaat naar het Verwulft in Haarlem, Do verkeersman aan den rol; Langzaam, waardig, maar besloten, Komt hij eiken morgen trouw, Hij weet beter dan elk ander, Van den nieuwendag en douw; Hij is niet een van die menschen, Die al duwend aan een ton, Briefkaart-met-portrot verkoopend, Door de wereld reizen kon; Ook al is hij een dier lieden. Die zich op een voetstuk stelt, Zijn plaats blijft bij ons in Haarlem, DE GEMEENTE-FINANCIëN. MEE- EN TEGENVALLERS. Hoewel de gemeente-begrooting voor 1930 al een maand verschenen is, wachten wij nog steeds op de gemeente-rekening over 1928. Wel hebben wij uit die begrooting eenige belangrijke cijfers over 1928 geput maar van een eind-resultaat over dat jaar is nog niets bekend. Bij informatie op het Stadhuis vernamen wij, dat de rekening in elk geval komt voor de behandeling der begrooting in den raad. Nu is door B. en W. een 2de suppletoire begrooting over 1928 aan den raad gezonden. Bij studie zijn daaruit wel eenige belang rijke cijfers op te diepen. De straatbelasting heeft t 284.178 opge bracht, hetgeen ruim 19.000 meer is dan de raming. De gemeente heeft 46 738 meer ontvan gen dan geraamd was als „bijdragen van gemeenten in de kosten van scholen voor het nijverheidsonderwijs." Dit komt omdat de minister van onderwijs pas in 1928 de schoolrekeningen heeft vastgesteld over 1928 en nog eenige vroegere jaren. Het rijk heeft over 1928 1 165.808 te veel Ingehouden aan kwade posten terzake van gemeentelijke inkomstenbelasting. Alzoo een meevaller van f 165.808! Maar daartegenover staat een nog groo- tere tegenvaller. Het rijk, heeft 185-092 meer van Haarlem gevorderd als aandeel in de kwade posten wegens directe belastingen (dit bedrag was 510.092, terwijl „slechts" op 325-000 in de begröoting gerekend was). De Winst van het Openbaar Slachthuis was geraamd op 15.000, maar in werkelijk heid heeft die 70.000 bedragen. Ter zake van ten behoeve van de voor malige gemeente Schoten ontvangen bedra gen kan boven het geraamde bedrag van 500 nog 129.645 uitgetrokken worden. Waaraar. die meevaller is te danken zegt de memorie van toelichting niet. Daartegenover staat, dat nog 96.869 uit gegeven moesten worden voor Schoten. In elk geval blijft er dus nog op die twee posten een batig saldo over van ongeveer 33.000. Het eigenaardige is, dat de rekening van Schoten belast is met 76-611 voorten behoeve van de voormalige gemeente Scho ten uitgevoerde bestratingswerken! De eindafrekening van Sschoten wijst nu een tekort aar. van f 638.712. Over 1928 is daarvan 1/10 afgeiost. Het Gcm. Grondbedrijf heeft in 1928 voor 367.180 grond terkocht. Aan de ziekenhuizen is voor verpleegkos- ten door dc gemeente uitbetaald 425.476, terwijl slechts 320.000 geraamd was. Een tegenvaller dus van 105 476. Bovendien is voor verpleging van arme krankzinnigen f 13288 meer uitgegeven dan geraamd was. Het Burgerlijk Armbestuur kostte f 580.886, terwijl 500.259 geraamd was. Dus ook 80.000 meer dan waarop gere kend was. Het verlies van Let woningbedrijf was 164.940, terwiji op 200.673 gerekend was. Het nadeelig saldo oier het seizoen 1927/ 1928 van den Stadsschouwburg is 13-730 of 5.299 meer dan geraamd. PERSONALIA. Voor het examen handtnarbeid is in den Haag geslaagd A. IL Bionsma, uit Haar lem, Waar hij duchtig medetelt: Straks zal hij 't verkeer weer leiden, Met zijn witgeschoeiae hand. Blind gehoorzaamd als een heerscher, In zijn trotsch verheven stand; Machtig troont hij op zijn sokkel, Een beweegbaar monument, Stoppend, zwaaiend, wenkend, leidend, Machtige verkeersagent; Maar des ochtends als het vroeg is, En de straat is nog niet vol, Moet u ook eens komen kijken, Want dan is hij aan den rol! P. GASUS. DE ZIEKENHUISVERZEKERING. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DE GEMEENTE EN DE ZIEKEN FONDSEN. Dinsdagavond heeft inzake de ziekenhuis- verzekering een belangrijke conferentie plaats gehad tusschen den wethouder van fi nanciën Mr. M. Slingenbcrg en dc besturen van de Ziekenfondsen. Ook de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst Dr. J. van Konijnenburg. Eenigen tijd geleden waren voorstellen door de gemeente gedaan om de ziekenhuis- verzekering uit te breiden. In het vervolg zal er dan ook onder vallen verpleging in Sana toria. Lighal en Parkherstellingsoord. Boven de contributie van 5 cent voor dc bestaande ziekenhuisverzekering zou dan nog een pro gressieve contributie geheven moeten worden voor deze neven-verzekeringen. De besturen der ziekenfondsen hadden daartegen evenwel verschillende bezwaren. O.a. vreesden zij ad ministratieve moeilijkheden. Wij deelden reeds een week geleden mede, dat de ziekenfondsen vermoedelijk geen be zwaren zouden hebben tegen een kleine con- tributieverhooging over de gehecle linie (dus niet progressief). In de nu Dinsdagavond gehouden bijeen komst heeft de gemeente zich daarmede ver een igd. De voorloopig bereikte overeenstemming zal nog behandeld worden in de vergaderin gen der ziekenfondsen. Daarna zal een nieu we conferentie met de gemeente plaats heb ben. DE TOESTAND VAN CLEMENCEAU. PARIJS, 22 Oct. (V.D.) De pleegzuster, die hedennacht bij Clemenceau gewaakt heeft, deelde hedenmorgen mede, dat de patio» t een uitstekendon nacht heeft gehad. Hij heeft rustig geslapen en zijn tóe.Mud is '/-.«.r veel verbeterd. DE EDISON-LICHTWEEK. Vanavond om acht uur begint in het Sta dion dat gehecle verlicht is een voetbal wedstrijd tusschen een Amsterdamsch elf tal en P. S. V. uit Eindhoven. Door dc stad maar behalve aan het slot. niet ln het Centrum heeft een optocht plaats van verlichte auto's. Van het Oosterpark gaat de optocht naar het Stadion, waar in de pauze rondom het veld gereden wordt, daar na via Overtoom, en Rozengracht naar dc Spuistraat. GEDENKTEEKEN PROF. LORENTZ. Door Openbare Werken is nu begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het plaatsen van een gnde'nkteeken ter nage dachten is aan Prof. Lorentz op het Loventz- plein alhier. De vervaardiging van dit ge- denkteeken is, zooals onze lezers we».en. aan prof. W. Odé te Delft opgedragen. Er wordt in de Iordensstraat een fundecring van be ton gemaakt. Het gedenkteeken zal worden geplaatst met het gezicht naar de Iordens straat bij een bosschage. Het is nog niet be kend of het officieel onthuld zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1