BUITENLANDSCH OVERZICHT J. Lottgering Denk er aan, PUROL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1929 DERDE BLAD NAAR DE OPLOSSING DER FRANSCHE CRISIS? Wankelbare combinaties. DE ONBEZONNEN DAAD VAN DE ROSA. Gratis reclame voor 't fascisme. T BELANGRIJKSTE NIEUWS President Doumergue zette Donderdagmor gen de besprekingen met de vertegenwoordi gers der politieke groepen voort. Hij ontving den Senator Chaumet en den afgevaardigde Franklin Bouillon en vervolgens Sibilli, het oudste lid der Kamer, den leider der socia listen Leon Blum en Danielou, die tot de yrienden van Briand behoort. Franklin Bouillon, die uit de radicaal-so cialistische partij gegaan is en een eigen Ka- mergroep gevormd heeft, verklaarde bij het verlaten- van het Elysee, dat zijn partij re gen elk kabinet zal stemmen, dat geen vol doende waarborgen voor de ontruiming van de derde zone van het Rijnland zal geven. Leon Blum verklaarde nog eens, dat de so cialisten bereid zijn de politieke leiding der regeering op zich te nemen. Danielou zijnerzijds deelde aan den presi dent der Republiek mede, dat voortzetting van de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek, die reeds eenige malen door het ge- heele land is goedgekeurd, noodzakelijk is. De gebeurtenis, welke echter de politieke crisis op dit oogenblik overheerscht, is het congres der radicaal-socialisten te Reims. Met het oog op de omstandigheden was be sloten het programma sneller af te werken, zoodat spoedig een beslissing genomen zou kunnen worden. In groote lijnen is die echter al gevallen indien men mag afgaan op hetgeen Daladier, de leider der partij in de Kamer, in zijn ope ningsrede heeft gezegd. In duidelijke be woordingen gaf hij de bezwaren te kennen, die de partij heeft tegen een concentratie- politiek, d.w.z. tegen samenwerking met het centrum en rechts. Daladier gaf te kennen, slat de eenige oplossing, waaraan de radicaal loc ia listen kunnen medewerken, een combi natie is van de linksche groepen. De socialisten van hun kant hebben zich bereid verklaard, het initiatief te nemen en het bewind te aanvaarden op voorwaarde, dat zij den noodzakelijken steun kunnen krijgen en dat behoorlijk rekening wordt gehouden met hun politieke en sociale doeleinden. Te dien einde heeft de socialistische executieve besloten een nationale conventie bijeen te roepen. Die conventie en het congres te Reims zullen moeten beslissen in hoeverre de sa menwerking tusschen de radicaal-socialisten en socialisten mogelijk is, en in hoeverre de steun van andere groepen zooals de repu- blikeinsche socialisten en de linksche radi calen, verkregen kan worden. Hierbij wordt door allen verondersteld, dat Briand weige ren zal, een opdracht tot vorming van een nieuwe regeering te aanvaarden. De stem- mensterkte van de gecombineerde linksche groepen is op zijn hoogst ongeveer 260, dat is aanmerkelijk minder dan de helft van het totale aantal afgevaardigden. De correspondent van de Tel. schrijft nog aan zijn blad: Cijfers alleen zijn echter geen goede basis voor de beoordeeling van een parlement waarvan vele groepen een zeer onstabiel ka rakter hebben. Men gelooft, dat wanneer een radicaal-socialist-, zij het Daladier of Herriot. als vertegenwoordiger van de sterkste partij in de Kamer door Doumergue wordt aange zocht, een kabinet te vormen, andere groepen behalve de socialisten, tot' het kartel kunnen worden getrokken, zoodat een meerderheid tot stand zou kunnen komen. Zij zal evenwel, wat haar sterkte betreft, zeer wankelbaar zijn en zou slechts een zwak compromis zijn tus schen fundamenteele verschillen. De socialisten zijn eveneens verdeeld ten aanzien van den steun, dien zij den radicaal socialisten kunnen geven, zoodat een nieuw kartel op zijn best een onzekere combinatie van tegengestelde krachten zou kunnen wor den, juist zooals het kartel onder Herriot dit in 1924 was. Intusschen is Daladier, de leider der radi caal-socialistische partij, als resultaat van de besprekingen, tegen 11.40 vandaag op het El.vsée ontboden. Men schijnt dus snel op een oplossing van de crisis aan te stevenen. Onder welke voor waarden moet die echter bereikt worden! Men denkt aan talrijke combinaties onder even talrijke wankelbare omstandighe den! Zullen dergelijke combinaties inderdaad een langeren levensduur dan eenige uren kunnen hebben? De onbezonen daad van den Italiaanschen Socialistischen student de Rosa is een prachtige reclame voor Mussolini en het Ita- liaansche vorstelijk huis. De reactie in Rome was van dien aard, dat de politie er aan te pas moest komen om er voor te waken dat het enthousiaste publiek dat de straten dei- stad vulde niet tot excessen zou overslaan. Van elk huis wapperde een vlag en de slimme couranten maken van de gelegenheid gebruik om te zeggen, dat nu de fabel omtrent de vijandigheid tusschen fascisme en konings huis, de wereld uit is, omdat thans duidelijk aan het licht is getreden dat de monarchie, niet minder dan Mussolini het voorwerp van den haat is der opponenten! Een daad van geweld als deze berokkent de oprositie, in wier naam zii wordt uitgevoerd, steeds schade en het anti-fascistische kamp in Paruis zal dan ook wel vertoornd zijn op den jeugdigen de Rosa. L. A. otxc.er van Leo Sbl klarek. Naar de Lokal Anzeiger meldt, is op Leo Sklarek een vulpenhouder gevonden. Deze moet zijn binnengesmokkeld, dat de Skla- reks, toen zij in de hechtenis kwamen, geen schrijf materialen hadden. Het is mogelijk, dat in verband met dit feit binnen enkele dagen een verrassende wending in de zaak zal komen, wanneer het onderzoek de ver moedens mocht bevestigen dat ooi-konden die volgens den datum reeds zeer lang zouden bestaan pas onlangs zijn vervaardigd, aldus de N. R. Crt. DE AANSLAG OP UMBERTO. Het verhoor van den gearresteerde. DE INDRUK IN ITALIë. BRUSSEL. 24 Oct. (V.D.) Onmiddellijk nadat het bericht van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins Umberto bekend werd, begaven koning Albert en zijn doch ter prinses Marie José zich naar de Itali aansche ambassade om Prins Umberto geluk te wensehen, dat hij aan den aanslag is ont komen. De Koning betuigde Prins Umberto zijn leedwezen met het gebeurde. Onmiddellijk daarna deed de minister van buitenlandsche zaken Hymans hetzelfde. Prinses Marie José bleef in de Italiaansche ambassade en ontving aan de zijde van Prins Umberto de Italiaansche kolonie. Over den aanslag wordt nog gemeld: Toen Prins Umberto per auto voor het graf van den Onbekenden Soldaat arriveer de, speelde de muziek het Italiaansche Volkslied. Juist op het oogenblik, dat de kroonprins door minister de Broqueville werd begroet, klonk een schot. Een man had zich door de menigte naar voren gedrongen en liep door de politieafzetting heen. Midden in de straat loste hij eten schot in de rich ting van de groep, waarin d# prins stond. Een verontwaardigd geroep brak los. Twee mannen grepen onmiddellijk den aanvaller voordat deze voor de tweede maal kon schieten. De man, die een Italiaansche student bleek te" zijn, werd door leden van de geheime politie en de gendarmes gearresteerd. Zij moesten hem tegen de woedende volksme nigte beschermen, die hem wilde lynchen. De man werd naar de -politiewacht ge sleept. De Rosa, zooals de jongeman bleek te heett»n, was goed gekleed. Hij was in het be zit van een Fransche identiteitskaart. Het schot werd zoo hoog gelost, dat niemand gewond werd. In de omgeving van den kroonprins bevon den zich behalve minister de Broqueville, zijn adjudant, de burgemeester van Brussel Max, en de Italiaansche ambassadeur Durazzo. De dader van den aanslag op den Italiaan schen kroonprins heeft voor d-e'n rechter van instructie verklaard dat hij socialist is en lid van de 2de Internationale. Hij is naar Brussel gekomen met het doel om prins Umberto te dooden, want hij achtte dit een daad van vergelding. Hedenmiddag werd de man wederom naar het Graf van den On bekenden Soldaat gebracht waar de aanslag gereconstrueerd werd. De man zegt geen medeplichtigen te hebben gehad. Fernand de Rosa is een Italiaansch stu dent, op 9 October 1908 te Milaan geboren. Gisteravond is de jongeman uit Parijs re Brussel aangekomen. Het schijnt, dat hij speciaal uit Parijs naar Brussel is gezonden voor het plegen van den aanslag. De politie heeft verder een vermoededijken medeplichtige gearresteerd, Louis de Pas- cali geheeten. Te Parijs h-eteft men in de anti-fascistische kringen met verbazing van den aanslag kennis genomen. Velen kenden de Rosa, allen achtten hem zeer en kunnen slechts uitste kende inlichtingen over hem verschaffen. ROME, 25 Oct. (V.D.) Het bericht over den aanslag op kroonprins Umbe'/to arri veerde te Rome onmiddellijk na de officieele bekendmaking van zijn verloving, en wekte een enorme sensatie. Een half uur na het eerste bericht volgde etehter de mededeeling. dat de kroonprins ongedeerd was. De straten te Rome waren vol opgewonden menschen. Van alle ramen werden vlaggen uitgeste ken. Het publiek vormde demonstraties ten bel wijze van zijn aanhankelijkheid aan het Koninklijke Huis. De opwinding was enorm. De krantenverkopers werden letterlijk be storm om de extra-edities. Den geheelen middag en nog laat in den avond bewoog zich een opgewonden menigte door de straten. Mussolini was de eerste die het bericht ont ving. Zijn eerste zorg was den koning door middel van don telefoon op de hoogte te brengen. Vervolgens beval hij, dat de vlag gen op alle openbare gebouwen uitgestoken moesten worden, waar het publiek zich over het algemeen bij aansloot, zoodat binnen enkele minuten er nog maar weinig venstors in Rome waren, waar niet de vlag voor wap perde. Mussolini gaf de politie hierna op dracht de menigte te surveilleeren, opdat deze niet in opgewondenheid tot excessen zou overgaan. Tot óp dit oogenblik hebben zich echter geen incidenten voorgedaan. De paus is door het bericht ten zeerste ge troffen. Hij heeft onmiddellijk in het Quirinaal doen mededeelen, dat hij de daad ten zeerste afkeurde. Tevens liet hij zijn ge- lukwenschen aanbieden voor het gelukkig afwenden van het gevaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Cts. per reeel. Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. nu breekt de tijd aan. dat regen en wind boosaardig eri geniepig fluitend om de hoe ken gieren en gij aan de ge varen van kouvatten op bij zondere wijze blootgesteld zijt Handel daarnaar en behoed U tegen kouvat ten en zijn kwade gevolgen. Uw stelregel moet daarom luiden: tijdig Tabletten Innemen! V Let er op, dat U steeds de echte i_ .^——tAspirin-Tablerten me» het Bayerkruis [ÖAY fcKjontvangt. Prijs 75 cts MUZIEK. HEEMSTEEDSCHE KUNSTKRING-FRE- DERIC LAMOND. Meer dan dertig jaar mag het geleden zijn toen ik Frederic Lamond voor het eerst hoorde; het was in Utrecht en hij speelde Schumann's Fantasie op. 17, Beethoven's Ap- passionata, Brahms' Handelvariaties, en daarna Chopin en Liszt. Weinig hebben de drie decenniën aan 's kunstenaars uiterlijk veranderd; ook zijn wijze van spelen, zijn keuze bleven dezelfde. Zelfs de eenigszins gevreesde en beruchte programma-overla ding is bij den nu wel zestigjarigen meester nog evengoed te constateeren als in zijn jonge jaren. Hij speelt een uur, vijf kwar tier nagenoeg onafgebroken door, zonder het podium te verlaten. Een lawine van piano muziek wordt over de hoorders uitgestort van het oogenblik af en soms nog vóór dat hij goed en wel aan den vleugel zit. Nauwe lijks is de slotnoot van een werk geëindigd of een volgend wordt begonnen; geen tijd wordt u gelaten om indrukken te laten be zinken. Zoo was het ook gisteravond in het zaaltje van den Heemsteedschen Protestantenbond, dat ondanks zijn bescheiden afmetingen slechts ten deele bezet was. En weer hoorden we Schumann's Fantasie en Beethoven's Ap- passionata, en voorts nog het Andante fa- voir en de Polonaise, en daartusschen in als verdwaalde vogel. Schubert's laatste Im promptu. En na de pauze Liszt. Merkwaardig genoeg heeft de pianist, die als Beetho- venspeler zijn grooten roem heeft verwor ven in zijn Liszt-voordrachten het beste ge geven. Zijn spel voor de pauze was over het geheel wat dik; de geluidsmassa's die hij op den grooten prachtigen Beehsteinvleugel produceerde waren niet geëvenredigd aan de dimensies der zaal en werkten op den duur vermoeiend, afstompend in hun nagenoeg rustelooze opvolging. In een groote zaal ware ongetwijfeld alles beter tot zijn recht gekomen. Van het „durchweg leise zu hal ten" dat Schumann boven het derde deel zette (in het programma stond n.b. iets als ,.gut vor zu tragen"!! was niet veel te bemer ken. Mooi, eenvoudig en klaar speelde hij het Andante favori; de polonaise klinkt ver ouderd en Schubert's Impromptu ging niet vrij van slordigheden. In de Appassionata ontbraken de contrasteerende pp. maar de finale speelde hij machtig, imponeerend, meesleepend: een ieder bevredigend slot. En ziet, na de pauze metamorphoseerde de kunstenaar zich tot een virtuoos, wiens dui delijk fijn afgewerkt, haast elegant spel te- terecht bewonderd werd. Na de vrij onbetee- kenende Valse-Impromptu gaf hij een schit terende, vlekkelooze auditie der Feux Follets, van de Etude de Concert no. 3 en van de Ronde des Lutins (Gnomenreigen). In de tarentelle Venezia e Napoli had lk grooter stijging aan het slot verwacht, de klaarheid en het uithoudingsvermogen bleven onver zwakt. En het trof ons ook weer hoeveel de nieuwere componisten aan den veel-gesma- den Liszt ontleend hebben. Had een Reflets dans l'eau van Debussy zonder voorafgegane Concertetude in Des van Liszt kunnen ont staan? Vindt men in Liszt's muziek niet vrij wel de geheele mogelijke klaviertechniek ver tegenwoordigd? En zelfs in zijn harmonieën, in zijn gealtereerde tonic a's en onder dominanten, in zijn op tertsverwantschap be rustende modulaties is Liszt het voorbeeld voor vele lateren geweest We zijn het bestuur van den Heemsteed schen Kunstkring dankbaar dat het ons de gelegenheid gaf Lamond weer eens te hoo- ren. Maar in het vervolg verduïtsche men Beethovens naam niet: hij is nog steeds zelfs bij de meest chauvinistische Duitschers van en niet von Beethoven! K. DE JONG. DON KOZAKKEN-KOOR „PLATOFF" Dat dit koor Donderdagavond voor den tweeden keer in twee weken een groote schare getrokken had, bewijst, dat het hier vele be wonderaars heeft, die niet genoeg aan gra- mophoon- en radio-vertolking hebben. Nu werd een concert gegeven in de St. Ba- vokerk. Het militaire k'.eed der zangers deed in die omgeving eenigszins vreemd aan. Gelukkig onttrok het koorhek een gedeel'e van den unifo-m aan het gezicht, waardoor voor de meeste luisteraars alleen de witte kiel zichtbaar was, waardoor de indruk ge wekt werd van tempelgewaden. Bovendien werd het militaire karakter dat de kozakken anders bij hun optreden ten toon spreiden, o.a. bij den opmarsch en het vertrek achter wege gelaten. Het concert begon een kwartier over tijd, omdat eerst zonder succes gewacht was op een viertal zangers. Zij kwamen pas na de eerste pauze het koor versterken. Hun ver ontschuldiging was, dat zij.... naar de St. Bavo aan de Leidschevaart gewandeld waren! Het programma dat de dirigent N. Korst- jukoff samengesteld had, bevatte heel weinig bekende liederen der kozakken, zelfs het succesnummer van de Wolga ontbrak. Alleen het stemmige „Avondklokken" was waardig gekeurd om op dit kerk-programma een plaats te krijgen. Verder waren het zuiver geestelijke liederen, o.a. eenige gedeelten uit het requiem van Bakmetieff. In het geheel 14 nummers. Ook in dezen zang zijn de kozakken be wonderenswaardig. Machtig klonken de zware passages als diepe orgelklanken door de kerkgewelven. Teer rezen de zilver-heldere tonen van de tenor soli op, te hooren tot zij ..boven lucht en wolken" waren opgestegen, den Almachtige, dien zij toegezongen waren, ter eer. Het Russische volkslied heeft voor onze Westersche ooren bekoring, maar de Russische kerkzang mag op nog meer waar deer ing aanspraak maken. Hoe gevoelvol klonk de bede ..Beziel mijn gebed o Heer" van Archangelsku. Ook de componist van Gretch- maninoff, vooral het lied waax-in hij het symbool van het geloof bezingt, waren zeer indrukwekkend. In de kerk werd niet geapplaudisseerd, maar de gewijde aandacht, waarmede de zang gevolgd werd, getuigde van de groote bewondering. Dit was voor Haarlem een afscheidsconcert van de Kozakken. Maar er is veel kans, dat zij het volgend jaar weer een tournëe door ons land zullen maken en dan ook zal Haar lem niet vergeten worden. Dan zullen ongetwijfeld nog meer luiste raars komen genieten. DE AANRIJDING VAN EEN BAK FIETS TE WIJK AAN ZEE. De zaak voor de Rechtbank. GEEN DOOD DOOR SCHULD TEN LASTE GELEGD. Het zal onzen lezers nog duidelijk voor den geest staan hoe Dinsdag 13 Augustus op den Zeeweg tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee een ernstig ongeluk gebeurde. De heer P. Henneman, gemeentebode te Heemskerk reed te ongeveer half zes op een driewielige trans portfiets in de richting Bevei'wijk. In den bak van de fiets zaten vijf zijner kinderen. Het rijwiel werd aangereden door een het achter op komende autobus van den ondernemer L. Het rijwiel sloeg om en de bestuurder en zijn kinderen werden tegen den grond ge slingerd. Een der kinderen, een achtjarig meisje werd zoo ernstig gekwetst, dat het kort daarop overleden is. Ook de heer H. zelf was er erg aan toe. Hij had het linker been gebroken. De andere kinderen, die huilende langs den weg waren blijven liggen, waren ook gewond, maar niet ernstig. De heer H. werd naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht, de vier kinderen konden naar Heemskerk vervoerd worden, het lijk van het meisje werd in beslag ge nomen, evenals de auto. Terzake van deze aanrijding had zich Don derdag, zooals wij in 't kort reeds meldden, voor de Arrondissements Rechtbank te Haarlem te vei-aniwoorden de 45-jarige chauffeur en autobusondernemer J. L, te Beverwijk. Dood door schuld was bij de dagvaarding niet ten laste gelegd. Verdediger was mr. A. A. Huizenga te Haarlem. Het slachtoffer Henneman moest de Rechtszaal binnen gedi-agen worden, aan gezien zijn been nog niet genezen is. De arts dr. Bülkv, geneesheer aan het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk was de eerste, die omtrent zijn toestand verklaringen aflegde. Dat de heer Henneman nog niet kan loopen is een gevolg niete van de been breuk maar van een complicatie, die zich na het aanleggen van een rekverband heeft voor gedaan. Door rust zal deze geheel genezen. De veldwachter Kulk heeft geconstateerd dat de autobus 50 K.M- gereden heeft. De 55-jarige garage-houder F. Franck uit Wijk aan Zee bestuurde een auto, welke eerst achter en daarna voor de bakfiets reed. Uit zijn verklaringen bleek, dat hij 20 K.M. reed. Bij het passeeren minderde getuige vaart, wetend, dat de weg glad was. De officier van justitie bracht hem daar voor lof Getuige heeft op verzoek van verdachte een dokter gehaald. Getuige heeft de aanrijding niet gevoeld, doch deze eerst bemerkt door schreeuwen en lawaai achter zich, waarop hij gestopt heeft. Doch zeker weet hij, dat hij niet eerder stopte, zoodat hij het onge val niet veroorzaakt heeft door Henneman plotseling in den weg te komen staan. Een 52-jarige juffrouw uit Wijk aan Zee heeft voor in de autobus gestaan naast den chauffeur. De juffrouw had al het idee: Er moet een ongeluk gebeuren. Zij greep naar een der handles bij verdachte, doch dat hieln natuurlijk niet, want zij is er niet mee vertrouwd. „Waarom remt die man niet", heeft zij geroepen. Verdachte zeide Inderdaad, de handrem gebruikt te hebben. Zijn wagen gleed echter 4 meter door. De weg was glad- Volgens den veldwachter en deskundigen was de weg naast de rails gladder dan er tusschen, waar alle drie de voertuigen reden. Na de aanrijding is verdachte achteruit gereden. Deze juffrouw had niet den Indruk, dat getuige Franck met zijn auto is blijven stil staan. Het was dien dag druk en get. ver moedde, dat verdachte haast maakte. De Rijksveldwachter Smits te Wijk aan Zee heeft uit de sporen den indruk gekregen, dat de autobus geslipt is, nadat de bestuurder geremd had. Hij getuigde, dat verdachte gunstig bekend staat en Franck als een zeer oezadigde rüder. Getuige gelooft hier in een ongelukkig samentreffexi. Het neefje van de zooeven gehoorde juf frouw, een tienjarig jongetje, heeft gezien, dat de kilometerteller op 50 stond en dit later aan den veldwachter Kulk gezegd. Een bootwerker uit Zaandam, die eveneens passagier was in de autobus heeft vexdachte hooren zeggen: „Nu is het kind dood, en dat is mijn schuld." Deze getuige had den in druk, dat de bestuurder vaxx de luxe-auto schuld had. Nadat nog een deskundige en een zevental getuigen a décharge gehoord waren, die echter weinig positiefs wisten te zeggen eischie de officier van justitie een geldboete van 300 subsidiair 3o dagen hechtenis. Als verzachtende omstandigheid nam hij in aan merking dat de alioop van het ongeval zoo- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL wel voor de familie Henneman als voor ver dachte zeer ongelukkig was. Het O. M. heeft schuld aan den dood van het kindje niet ten laste gelegd, omdat deze een indirect gevolg was vaxx de aanrijding. Het meisje kwam eerst na het ongeluk onder de autobus, om dat het voor de wielen kroop, juist toen de bus terug reed. Ook verdachte's gunstige re putatie nam het O. M. in aanmerking. De verdediger, mr. A. A. Hulzexxga, pleitte vrijspraak, subsidiair clementie. Uitspraak over 14 dagen. F R O P A G AN D A -AVOND CITR. NATIONALE WERKMANSBOND. In de Julianakerk in de Kloosterstraat hield Donderdagavond de afdeeling Haarlem van den Christelijk Nationalen Werkmans bond een propagandavergaderlng. Deze werd geopend met gemeenschappelijk gezang van psalm 25 vers 6 en 2, lezing van Mattheus 6 vers 19—34 en gebed, waarin ds. M. G. Blaauw voorging. Dezelfde sprak een openingswoord. Daarin stelde hij tegenover den klassenstrijd het Evangelie. Den Christelijk Nationalerx Werkmansbond schetste hij als een dam tegen het wassende socialisme en als een steun voor de Ned. Hervormde Kerk. Daar om had hij graag gezien, dat door een stampvolle kerk deze avond een massa demonstratie ware geworden. Ds. Mulder uit Hillegom hield een rede over „Is socialisme met het evangelie vcxee- nigbaar?" Hij zeide, de socialistische dichte res Margo Vos citeerend, dat xxxen inderdaad de socialisten zeer veel moet toegeven. Spre ker voelt veel voor een nieuwe geluks-maat- schappij, veel meer voor door idealisme be zielde socialisten dan voor menschen. die zich Christenen noemen en alle onrecht, alle mis standen laten zooals ze zijn, zich slechts ver- mijend in eigen geluk. Toch wil spreker het socialisme niet px*ediken, omdat het onver- ccnlgbaar is met het evangelie. Want het lxistorisch-matex-ialisme van Marx strijdt absoluut met de Christelijke overtuiging. „Godsdienst", zeide Marx, „is opiuxxi voor het volk." Als wij heel eerlijk zijn moeten wij erken nen het eens te zijn met Marx' theorie, dat de productiemiddelen aan de gemeenschap komen. En toch noemt spreker het in-treu- rig, dat duizenden de vanen der sociaal-de mocratie volgen. Want deze heeft de wereld geen steek beter gemaakt. Immers voorop dient te staan, wat Jezus zeide: „Zoek eerst het koninkrijk Gods en al de dingen dezer wereld zullen U toegeworpen worden." En dit is in flaerangten strijd met Marx' materia lisme. Trouwens sinds 1905 Is de „Verelen- dungstheorie" uit Marx' leer als pijler weg geslagen. Bernstein heeft de onhoudbaar heid van het Marxisme aangetoond. Slechts de klassenstrijd bleef over, haat, blinde haat. Marx heeft een onmisbare factor weggelaten, het evangelie. En hü vergat de Zonde. Do kapitalisten dragen niet de schuld van de zonde, doch wij allen zijn zondaars, wij heb ben ons zelf allen geweldig veel te verwijten, maar Jezus Christus heeft de macht om ons op to heffen. De socialisten pleiten op het gotal, wij pleiten op de persoonlijkheid. Wij moeten dan echter het Koninkrijk van Chris tus niet alleen laten bestaan in het woord, maar ook in de daad. De heer J. van Daale, voorzitter der af deeling sprak een slotwoord, waarin hij alle medewerkers dankte. Hij verheugt zich er over, dat de Synode der *Ncd. Hervormde Kerk een afgevaax-digde naar de jaarvex-ga- derlng van den Bond heeft willen zenden. Spreker besloot met de aandacht te vestigen op het belang van avonden als deze. Het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem", directeur de heer B. C. Elskamp, heeft een bijzondere aantrekkelijkheid aan den avond verleend door het zingen van „Onze Vader" en „Vrede" van Elskamp en „Du Hlrte Is raels" van Bortnianski en „Beveel gerust uw wegen", geharmoniseex-d door P. de Nobel, in de pauzes tusschen de redes. Verder werkte mede de heer A. Roosen, organist der Juli anakerk. Met dankgebed en gemeenschappelijk zin gen van Gezang 264 vers 1 en 2 werd be sloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE BESTE LEERMEESTERES I Dit geldt ook voor Uw kofjje koffie. Duizenden onverschil ligen kekken aan onze uitnoo» diging tol Jjroelneming weer .gevolg gegeven en kekken, ge tuige kun schriftelijke bevesti ging, inmiddels -ondervonden, dat koffie Hng inderdaad meer genot en kctcrc gezondheid verschaft Mcvr. G. A. v. M. Amsterdam ech rijft t ^Sedert ik Uv monster gebruikt heb, drink en vij nu geregeld koffie Hag, vent va! vij eerst dachten, dat vel overdreven zou zijn, blijkt nu zeer juist vaar te vezen. Als vij nl. des avonds gevone koffie dronken, va* n.. het ter ruste gaan, slapen haast met mogelijk. Vooral mijn man had daar veel last van en nu al drinken vij .3 a 4 kopjes koffie Hag, van slapeloosheid kan geen sprake meer zijn. Wij bevinden ons er best bij.'

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9