BU1TENLANDSCH OVERZICHT De levering van 2 Turbogeneratoren voor het P.E.N. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. SOCIALISTISCHE DESIDERATA. BIOSCOOP Fa. VOS ROUWENS Gevatte Koude AG'JL-n HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD Waarom werd de Nederlandsche Industrie gepasseerd? CJ Een millioenen-opdracht waar een Engelsche fabriek 15 maanden werk aan heeft. Daladier nog niet geslaagd. Woldemaras in het nauw? Eenigcn tijd geleden is door de geheele Nederlandsche pers het bericht gegaan dat aan de fa. Parsons Ltd. te N.'./castle-on-Tyne (Engeland) de levering is opgedragen van twee turbogeneratoren van 30.000 K.W. elk, compleet met condensator-inrich.ing en bestemd voor de nieuwe centrale in Umui- den van het PE.N. De fabriek heeft hierdoor voor omstreeks 15 maanden werk. Deze levering zou volgens genoemde be richten na aanbesteding gegund zijn aan de Engelsche firma omdat zij het laagst was en haar voorwaarden tevens do beste waren. Door een aantal Duitsche, Zwitsersche,-En gelsche en Nederlandsche firma's was in scherpe onderlinge concurrentie ingeschreven. Verder is het bekend, dat één der inschrij vers, de firma Stork, een aparte afdeeling heeft voor den bouw van turbines, waar 200 arbeiders te werk gesteld zijn. Onlangs heeft Ir. C. F. Stork een rede gehouden voor het personeel zijner fabrieken, en daarin ver klaard, dat de gang van zaken den laatsten tijd minder gunstig was. Eén der redenen daarvan was eventueel toekomstig werkge- brek. Met den order van het P. E. N. nu, was naar verluidt een bedrag van omstreeks 3 miUioen gulden gemoeid. De Londensche correspondent van het Hbld. berichtte aan zijn blad dat de turbo generatoren voor het P. E. N. 220.000 pond sterling zullen kosten. Dat is 2 millioen, zes honderd duizend gulden. Deze zaak verdient dus zonder twijfel de belangstelling van iedereen, die het wel met de Hollandsche industrie meent; temeer, als men leest wat Ir. C. F. Stork in bovenge noemde rede vcor zijn personeel, volgens de Tel., nog heeft medegedeeld: „Ieder, die in de fabriek werkzaam is, weet alles van de onbevredigende bezetting van een deel der werkplaatsen. In verschil lende vergaderingen heb ik reeds verklaard dat toekomstig werkgebrek geenszins uitge sloten is. De ongunstige suikerprijzen van het laatste jaar hebben tengevolge gehad dat de afdeeling voor suikermachinerieën die een zeer belangrijk deel van onze productie omzet, aan gebrek aan bestellingen lijdt. Dit gebrek is wel ten deele door andere be stellingen opgeheven, maar de aanvulling met ander werk gaat toch slechts langzaam en ook in het thans looponde boekjaar zal het de directie groote zorg baren voldoende en niet te onvoordeelig werk te krijgen. Als voornaamste oorzaak van deze crisis noemde de heer Stork het feit dat nog steeds vele leiders van overheidsbedrijven zeer weinig voor de Nederlandsche industrie blijken te voelen. Sommige directies ver geten zelfs bij haar aanvragen, dat er een Nederlandsche fabriek van groote station- naire turbines bestaat. De heer Stork meende echter dat er nog geen reden tot wanhoop ds, al zal de toestand in de naaste todkomst dan ook moeilijk zijn en nog ernstiger maat regelen moeten worden genomen dan tot dusverre. STANDAARD-THEATER. Benoit's „Atlantis". De reeds lang aangekondigde groote film noemd theater Deze wereldbekende film is vervaardigd naar den roman van Pierre Benoit. In de Sahara wordt door zijn landgenooten de Fransche luitenant Saint-Avit uitgeput en gewond aangetroffen. Er wordt ook ge zocht naar kapitein Morhange. In zijn ijl koortsen veodtelt- Saint-Avit vreeselijke din gen, die zijn makkers het ergste doen ver moeden Als hij herstelt is krijgt hij verlof, waarna we Caint -Avis in Parijs zien. Echter, de Sahara trekt hem aan, hij bezwijkt voor de verleiding. Doch niet de zandwoestijn heeft hem verlokt. Het zijn de dingen die hij daar beleefd heeft, die hem aansporen om Parijs te verlaten en de herinnering aan de macht van een vrouw. Als Saint-Avit dit heeft verteld aan zijn makker, leven we met spanning mee. Samen gaan de mannen er op uit, het mysterie tegemoet. Deze film is prachtig van inhoud, fotogra fie enz., en we bewonderen veel mooie na- tuurgezichten. Mary Curter zingt eenige liedjes voor ons, waarvan Jtamoan" en „Verlangen" maar het meest. „Black Bottom" in den smaak vallen. Voorts krijgen we nog op het witte doek: Oude steden langs de Main en een klucht in twee acten, zoodat het al tamelijk laat was, toen we naar huis gingen. Het programma, is echter zeer aanbevelenswaardig LUXOR THEATER. „De Prins en het Dansmeisje" en „De held van Frisco". Er moeten vandaag twee ondertitels ge schreven worden, want er zijn niet minder dan twee hoofdnummers in het- Luxor- Theatsr. Beide échte „bioscoopnummers", dezen keer. Het eerste van dramatischen, het tweede van komischcn aard, al ont breekt ook daar het sensationeele niet aan. Spanning bij beide van begin tot eind en bij Het is waarlijk geen wonder dat men zich dit vernomen hebbende afvraagt, of het nu wel noodzakelijk was geweest dat de va- derlandsche industrie ten achter werd ge steld bij de Engelsche. Vooral daar wij van gezaghebbende zijde vernomen hadden dat de firma Stork bereid zou zijn geweest de turbogeneratoren te leveren voor den prijs, door den laagsten buitenlandschen inschrij ver berekend. Het kwam onzen zegsman dan ook voor. dat de levering ten onrechte aan 't buitenland is gegund. Temeer, als men wee:, dat de firma Stork zich reeds heeft ver plicht gezien de fabrieken op Zaterdag stop te zetten en dat de mogelijkheid bestaa: dat ook des Vrijdags niet meer gewerkt zal kunnen worden. Wij wendden ons dan ook tot verschillende autoriteiten om te trachten iets meer te we ten te komen over dit geval. De directeur van het P. E. N., de heer F. A. Smit Kleine sprak er zijn verwondering over uit, dat wij van een kwestie spraken. Hij verklaarde dat deze zaak immers langs ambtelijken weg geheel „en régie" was afgehandeld en dat het overbodig was om er verder de aandacht aan te wijden. ,Er was geen sprake van een kwestie". Hij kon ons dan ook niets mededeelen, ook omdat „dit geval een technischen kant heeft, die de leek niet kan beoordeelen, en die niet zoo maar in een courant behandeld kan wor den." Op andere argumenten, zooals het feit, dat Stork heeft aangeboden '.tegen iederen prijs te leveren en de omstandigheid, dat een be langrijke Nederlandsche industrie zich ern stig bezorgd moet maken voor de toekomst, kon de heer Smit Kleine niet ingaan. Van andere zijde vernamen wij dat er wel redenen op te noemen zijn voor het feit, dat de levering van de turbogeneratoren aan Pairsons Lmtd. werd gegund. Stork zou nim mer turbogeneratoren gebouwd hebben van een hoogere capaciteit dan 15.000 K.W.U. Het P. E. N. zou turbines willen hebben van 24.000 K.W.U. die belast zouden kruinen wor den tot 30.000 K.W.U. Het zou uit deze om standigheden te verklaren moeten zijn, dat het P. E. N. geen risico op zich wil nemen. Doch ook deze zegsman was toch van mee ning dat 40 a 50 pet. van het bijkomende werk aan de Nederlandsche industrie gegund had kunnen worden. Daarvoor had men al thans samenwerking met de Nederlandsche industrie kunnen voorschrijven. In aansluiting hierop 'vernamen wij nog, dat de firma Stork wel degelijk de turbines had kunnen leveren. De turbogenerator bestaat uit een turbine, een generator en een condensator. De ver vaardiging van den generator wordt in den regel in het buitenland uitbesteed. Doch dan was toch in ieder geval twee derden van het werk in Nederland gebleven. Het is in ieder geval zeeir betreurenswaar dig, dat een dergelijke millioenenorder, die de fabriek in Newcastle 15 maanden arbeid verzekert, voor Nederland verloren is gegaan. beide kan ook van een „happy ending" ge sproken worden. In „De Prins en het dansmeisje" niet wei nig Oostersch vuur en mooi spel, óók van het prachtige witte paard dat een niet onbelang rijke rol in deze film vervult. Een spannend gevecht van man tegen man, met als inzet de dochter van een Arabisch stamhoofd en mooie woestij ntafereelen. „De held van Frisco" is een chef-stoker aan boord van een groote Oceaan-stoomboot en hij" valt van het eene avontuur in het andere Zijt vatbaarheid voor vrouwelijke gekoor- lijkheid brengt hem in moeilijkheden, maar zijn stevige, eerlijke vuisten redden hem er uit en hij heeft de voldoening dat hij het zijne bijdraagt tot de gevangenneming van een bende die op vernuftige wijze een robij- nendiefstal in elkaar had gezet. Nog eens: 't is allemaal écht „bioscoop" van de goede soort. Het .Duitsche reisje" gaat dezen keer naar Freiburg en het Höllental en is vol bekoring: het journaal is actueeler dan ooit en hst extra-nummer doet het publiek schateren door het werkelijk komische spel van de hoofdpersoon. REMBRANDT THEATER. De Carnavalsprins van Harry Liedtke Wie deze week een avond van groote jool wil hebben, ga naar Rembi-andt Theater, waar het programma tintelt van vroolïjk- heid en plezier. Daar is de klucht ,,'k Zal me even laten scheren", daar is de Amerikaansche revue ster Madeleine Harrison en daar is „de Car navalsprinses". Deze drie vormen de uitbun dig vroolijke elementen van het programma, terwijl het Rembrandt-Journaal en het Po- lygoon's Holland's Nieuws ons de meerdere en m'ndere actualiteiten leveren. De klucht ,,'k Zal me even laten scheren", is juist zoo'n dol ding, dat de menschen ln „Carnavalsstemming" direct aanspreekt. De Amerikaansche revuestor Madeleine Harrison brengt met zeer veel temperament eenige liedjes ton gehoore, o.a. ook een Hoüanasch liedje van Kees Pruis, getiteld „Ik zoek een man". Ons voor een buitenlander zoo moei- lyk te leeren Nederlandsch, leverde natuur lijk ook voor Madeleine moeilijkheden op, maar dat had alleen ten gevolge, dat wo INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cts- per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 15 General Electric Stofzuigers 5 jaar garantie f 110.—. haar nog leuker vonden en haar daarvoor extra beapplaudiseerden. Aan de aanklec- ding van het tooneel is bijzondere zorg be steed. Komen we tot „de Carnavalsprins". Is het eigenlijk nog noodig een aanbeveling te schrijven voor een Harry Liedtke-film? Af gescheiden van de enkele bedenkingen die we togen Harry Liedtke kunnen hebben, als daar zijn zijn altijd eendere laatdunken de lachje, zijn steeds wederkeerenae iady- klllerschap, een Harry Liedtke-film boeit en amuseert altijd weer. Ik wil U niet den in houd geven, de titel zegt U al genoeg, dat we met Harry midden in de carnavaispret komen en werke.ijk, we vieren mee feest en al wat daar aan vast zit. PALACE DE KOZAKKEN, met John Gil bert als onverschrokken ruiter. Ver-weg in de Russische eenzaamheid ligt het land van de Kozakken, van die koene ruiters, die handiger nog zijn op hun dra vende paarden dan de cowboys, en dat zeg wat. Ruwe kerels, flinke vechtersbazen, die het wodkavat liefkozen als ze in hun dorper terugkeeren. Tolstoï, de groote Rus. heef" over hen geschreven, en een van zijn ver halen diende als stof voor het scenario van „De Kozakken". Den regisseur George Hill kenden wij nie'. maar de man toont zich in deze film een knap leider, die meer besef heeft van wat film" is en wat film eischt, dan tientallen zij ner Amerikaansche collega's. Hij tooverde met licht en donker heerlijke tafereeltjes; hij iet de camera van zijn driepoot nemen en meespelen, mee-bewegen met vechtenden met galoppeerende paarden; hij bracht d: hoofdrolspelers niet voortdurend op het eer ste plan; hij maakte een film die er were:: mag en die tot de zeer goede rolprenten bs hoort welke dit seizoen gedraaid zullen wor den. John Gilbert kan zich in „De Kozakken" van zijn goeden kant laten zien, hij is een uitmuntend paardrijder, hij kan fel spelen en heeft het wel eens slechter gedaan. Re- née Adorée die na „De Groote Parade" weinig rollen van beteekenis heeft gehad, komt hier weer meer op den voorgrond en speelt haar rol goed. Het verhaal: de jongen die om een meisje pas flink wordt, zijn dolle streken laat en me: de mannen meetrekt ten strijde, dat verhaal geeft gelegenheid tot tal van aardige en mooie scènes; is het schrijven van den brief aan den sultan niet kostelijk, zijn die ver woede gevechten tusschen Kozakken niet goed gefilmd? Deze film wordt ingeleid door een Russi sche „show", door dans en zang en muziek van vier Russinnen en een Rus, welke laat ste zeer bedreven is in het pirouetteeren, als we het zoo noemen mogen. FOKKER WEER IN NEDERLAND. Wat de toekomstplannen zijn. A. II. G. Fokker, Vrijdagmiddag te kwart over een is de heer A. H. G. Fokker met een drie motorige Fokker uit Londen op het vliegveld Waalha ven aangekomen. De heer Fokker werd ver welkomd door een esscadrille uit Soestorberg onder commando van kapt. Versteegh. Zoodra de heer Fokker geland was heeft het Hbld. een kort onderhoud met hem ge had. Het blad meldt hierover; De vliegtuigbouwer zal waarschijnlijk twee maanden in Europa blijven, waar hij de ver schillende licence-fabrieken in Italië en Frankrijk zal bezoeken. Ook zal een bezoek worden gebracht aan Duitschland en wel aan Friedrichshafen. Er bestaan nl. plan- ne nom ook in Duitschland vliegtuigen te gaan bouwen. Bovendien wist de heer Fokker mee te deelen dat de General Motors Comp. in Ame rika een belangrijk interesse heeft in zijn Amerikaansche onderneming. Dit zal een groote expansie in de productie van vlieg tuigen teweeg brengen met enorme mogelijk heden. In verband hiermede zal ook de Hol- landsche productie aanmerkelijk kunnen worden opgevoerd. Verschillende landen zul len dan van Holland uit kunnen worden be diend. Over het vliegwezen in Amerika vertelde de heer Fokker, dat dit jaar de passagiers vliegerij daar eerst goed is begonnen. De mailvluchten hebben reeds een geweldigen omvang gekregen en naar de heer Fokker verwacht heeft ook de passagiersvliegerij ko lossale mogelijkheden. Met het oog daarop is men in Amerika reeds begonnen met het bouwen van groote vliegtuigen en wel 4-mo- torige machines waarmee 32 passagiers kun nen worden vervoerd. Met deze machines waarin bovendien 16 slaapplaatsen zijn, zijn in Amerika reeds proefvluchten ondernomen. Deze vliegtuigen zullen in hoofdzaak voor de trans-continentale verbinding New-York- San Francisco-Los Angeles dienen en omdat dit hoofdzakelijk nachtvluchten zullen zijn, heeft men slaapgelegenheden in deze toestel len aangebracht. Volgende week zal de heer Fokker naar Engeland terugkeeren, waar hij reeds met den minister van Luchtvaart. Sir Sefton Brancker, heeft geconfereerd. De Imperial Airways hebben voor het type F IX, dat aan merkelijk grootor is aan de twee-motorige F Vin veel belangstelling. Er zullen daar mee in Engeland eenige demonstratievluch ten worden gegeven. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Volgens Havas heeft Daladier vóór zijn vertrek naar Reims Briand bezocht om hem te vragen, of hij bij de eventueele vorming van een regeering op hem zou kunnen reke nen. Briand zou zich zijn antwoord hebben voorbehouden, doch hebben laten doorsche meren dat het in het belang van de beoogde coalitie wellicht goed ware. zoo het departe ment van Buitenlandsche Zaken aan een an der werd toevertrouwd. Verscheidene partijen hebben intusschen haar positie bepaald ten aanzien van de quaestie der kabinetsvornv'ng. De radikale groep (groep-Loucheur) met 54 afgevaar digden heeft zich met algemeene stemmen bereid verklaard, met de andere linkerpa-- tijen wat dee'neming aan de regeering be treft- voeling te nemen. De repubiikelnsche socialisten (groep-Cha- b'un) met twaalf leden verklaart in een nota dat zij voor vereeniging der linker partijen zijn en slechts een regeering zuTen onder steunen, die riaa-aan gehoor geeft. Daaren tegen heeft de fractie-Maginot met 29 leden verklaard, zonder dit evenwel in een besluit- vast te leggen, dat zij togen de vorming van een regeering alleen uit de linkerpartijen is. De radicale partijdag hield zich met so- claal-pol'tieke vraagstukken en vervolgens met de Elzas-Lotharingsche quaestie bezig. Met aleemeene stommen werd een motie aan genomen. waarin de invoering van het Fran sche recht in Elzas-Lotharingen wordt ge- eischt. Herriot verklaarde: Wij zullen er naar streven, dat de volledige aannassing ,van El zas-Lotharingen bij de republiek wordt be spoedigd. Het congres ging vervolsrens over tot een bespreking der buitenlandsche politiek en hoorde het rapport over de Intern. Betallngs- bank, waarin wordt verklaard, dat de radi calen tegen de instelling dezer bank geen be zwaren hebben, maar controle op haar be drijf wenschen. Inmiddels zijn er nog steeds geen telegram men gearriveerd waarin melding wordt ge- maakt van hoopgevende pogingen van Da ladier, om de Kabinetscrisis te bezweren. Zijn taak is waarlijk niet gemakkelijk. Het aantal mogelijkecombinaties is groot doch onder scheidenlijk zijn zij alle zwak. In de socialistische gelederen heerscht in elk geval verdeeldheid over de vraag, in wel ke mate men steun aan een kabinet van links zou kunnen geven. Als de nadruk wordt ge legd op het program van de buitenlandsche politiek, dat door het socialistisch radicale congres werd goedgekeurd en dat neerkomt op dat van Briand waarover de linkerzijde dezen heeft laten struikelen, dan zijn de so cialisten bondgenooten. Doch zij hebben een reeks desiderata in voorraad ten aanzien van de binnenlandsche politiek (sociale maatregelen) en 't is de vraag of Daladier zich daaraan wagen wil. In ieder geval is het zeer waarschijnlijk dat Briand zijn tijd ook weer zal krijgen, vooral als hij zich wat eveneens waar schijnlijk is van deelneming aan de eerst volgende regeering onthoudt. L. A. Zal Woldemaras vervolgd worden? Naar van betrouwbare zijde door de Tel. wordt vernomen, zal door den Litauschen premier, Toebelis en diens regeering togen den vroegeren dictator Woldemaras een ver volging worden ingesteld, wegens het verspil len van staatsgelden. Woldemaras wordt er van beschuldigd, kort voor zijn val uit het dispositiefonds, dat tor beschikking van den premier staat, een groot bedrag to hebben geput, zonder re kening en verantwoording af to leggen, op welke wijze het geld is besteed. Naar ver luidt moet hij echter een beiangrijk deel er van aan zijn organisatie „De IJzeren Wolf" hebben geschonken. De oud-dictator werd ter zake reeds door het kabinet verhoord, doch zijn verdediging schijnt bij de nieuwe bewindsmannen niet in goede aarde te zijn gevallen. Sovjet terreur.' De Gepeoe heeft in den loop der laat ste dagen 142 doodvonnissen voltrokken. Te Rostof aan den Don werden dertien le den van een godsdienstige monarchistlsch- gezinde vereeniging geëxecuteerd; de secte had haar hoofdkwartier in een oude Tarta- renvestlng aan de Zwarte Zee. De leiders noemden zich „Christus en de twaalf aposte len", Voorts werden te Krasnodar twintig, to Petrowsk drie en te Samara zes contra-rei volutionnairen doodgeschoten. Een kinderopstand. Tijdens een lezing met lichtbeelden in het Alhambra bioscooptheater te Berlijn - Schöneberg hebben zich, naar de „Lokal Anzeiger" meldt, ongeloofelij ke tooneelen afgespeeld. Aan het verslag ontleent de Tel. het vol gende: Het publiek, dat bijna uitsluitend uit kin deren bestond, begon tijdens de lezing zoo veel rumoer to maken, dat men de lezing moest onderbreken. Toen de kinderen ver zocht werd, de zaal to verlaten, maakten zij nog meer lawaai. Zij vernielden het grootste deel der inrichting van het theater en wilden den heer, die de lezing hield, afranselen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij van stoolpooten, gloeilampjes, die als projectielen werden gebezigd, en andere wapenen gebruik werd gemaakt.. De direc teur zag zich ton slotte genoodzaakt de politie to hulp to roepen, die de kinderen verwijderde. Onder leiding van een veertien-jarigen jongen, die, volgens het blad, lid is van een communistischen jeugdbond verzamelden zich toen ongeveer 200 jeugdige ordeverstoorders voor het gebouw. Zij vormden een storm troep, die de deuren van de bioscoop open brak en binnen nieuwe verwoestingen aan richtte. De politie arresteerde daarop den aanvoerder en joeg de kinderen uiteen. Het blijkt thans, dat voor de scholen te Schöneberg onlangs circulaires onder de kinderen werden uitgedeeld, waarin een in genieur hen ultnoodigde, een film over het winnen van kolen in het Alhambra theater te gaan zien. In plaats van een film worden echter slechts lichtbeelden vertoond. Dit be viel den kinderen niet, met het gevolg, dat er ongeregeldheden ontstonden. Merkwaardig genoeg heeft in een zaal van Bockfrauerei. waar een marionetten theater een voorstolling gaf, op dcnzclfden dag een soortgelijke gebeurtenis plaats ge had. Toen de voorstelling begon, waren on geveer 300 kinderen, ton deele vergezeld van hun ouders, in de zaal aanwezig. Het ver toonde viel hoe langer hoe minder in den smaak, zoodat het in de zaal onrustig werd. Eenige ouders protesteerden hardop tegen de vertooning en ook hier begonnen de kin deren rumoer te maken- Zij wierpen biergla zen naar het tooneel, bestormden het podium en vernielden de decoraties. Aan de kas verlangden de ouders hun geld terug en toen dit geweigerd werd. kwam het ook hier tot ongeregeldheden. De politie kon ten slotte de rust herstellen en den in het nauw gebrach- ton marionettenspeler in veiligheid bren gen. Nadir Khan of Aman Oellah?l Volgens to Allahabad ontvangen berich ten uit Afghanistan zijn er aanwijzingen, dat zich een actie ton gunste van Aman Oellah en togen Nadir Khan in Afghanistan ontwikkelt. De aanhangers van Aman Oellah te Kaboel hebben zich van Nadir Khan af gescheiden en verzetten zich togen de troonsbestijging van laatstgenoemde. Ook de Wazaxi-stammen zouden zich met nadruk togen het bestijgen van den troon door Nadir Khan hebben uitgesproken. Zij ver klaren, dat Nadir Khan beloofd heeft, wan neer zijn strijd togen Habib Oellah succes had, den troon weer aan Aman Oellah td zullen aanbieden. Volgens een bericht uit Calcutta heeft Nadir Khan geweigerd to voldoen aan Aman Oellah's verzoek om hem tot gezant te Rome te benoemen. DE ZENDTIJD. De vergadering van Donderdag. Inzake de vergadering van den Radloraad welke Donderdag in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. Is gehouden ver neemt het Hbld nog dat het hier een bijeen komst gold van de commissie voor de zend- tijdregeling met de vertegenwoordigers van de verschillende omroepvereeniglngen. De besprekingen hadden een zoodanig verloop, dat de commissie waarschijnlijk wel in over leg met den volledigen Radio-raad een ad vies zal samenstellen, dat aan den minister zal worden gezonden Tijdens deze bijeenkomst zou vanwege de VARA het standpunt verdedigd zijn, dat de beschikbare zendtijd verdeeld behoort te worden in verhouding tot do sterkte dei po litieke partijen. Omtrent de, bijeenkomst van den minister van Waterstaat met het AVRO-bestuur op Woensdag j.l., waarin het laatste gepleit heeft voor een „Glcichwellen"-systecm, ver neemt het blad dat dlenaangaangc geen be slissing. in welk opzicht dan ook, is genomen. Den minister zal alleen nog eens schrifte lijk het standpunt van de AVRO met vermel ding van alle feiten uiteengezet worden Tenslotte verneemt het Hbld. nog, dat het tegengesproken bericht inzake een fusie tusschen de AVRO en de VARA niet als juist mag worden beschouwd Er bestaat wel de gelijk een briefwisseling over deze aangele genheid schrijft het Hbld. ..Er moet nl. zijn wij wel ingelicht sprake zijn van een vertrouwelijk schrijven van den voorzitter van den Radioraad aan de AVRO en de VARA. waarin dr. De Visser een voorstel zou hebben gedaan, dat hierop neerkomt, dat de AVRO met de VARA een Naamlooze Ven nootschap zou vormen, welke NV. een „Na- tionalen omroep" zou moeten verzorgen. Wanneer van AVRO-zijde het bericht in zake een fusie is tegengesproken, moet dat zoodanig woredn opgevat, dat de AVRO van een dergelijk voorstel om gegronde flnan- cieele redenen niet wil weten. EEN HAARKNIPPER. Zonderling avontuur in Utrecht. Donderdagavond is een 19-jarige dienst bode te Utrecht slachtoffer geworden van een zonderling Zij werd nl. ln de omgeving van de Spoorweggebouwen aangesproken door een onbekende, die haar vroeg of hij haar mocht vergezellen. Toen het meisje dit weigerde, greep de man haar in den nek, drukte haar hoofd op zijn knie, zoodat zij geen geluid kon geven en rukte vervolgens haar hoed af. Naar het meisje later ver klaarde, zag zij daarop een schaar of mes flikkeren, om dan to bemerken, dat haar vlecht voor de helft werd afgesneden. Daar op dit oogenblik eenige voorbijgangers na- dereden. liet de man haar los en vluchtte in het park Nieuweroord. Een politic-onderzoek leverde geen resultaat op, aldus het Hbld. NIEUW RAADSLID TE ALKMAAR NIET TOEGELATEN. In de Woensdag gehouden gemeenteraads zitting van Alkmaar, besloot de raad over eenkomstig het advies van de commissie van onderzoek der geloofsbrieven tot toelating van drie nieuwe leden, doch tot niet-toe- Iating van den heer Van Drunen (s.da.p.). die reeds raadslid was geweest, doch ln 1927 had bedankt, en eenige dagen later bericht had gezonden, dat hij geacht wenschte to worden onder op de lijst van benoembare leden te worden geplaatst. Dit besluit werd met lo tegen 3 stommen genomen. Verwacht mag worden, dat het niet toegelaten lid van deze beslissing bij God. Staten in beroep zal gaan, meldt de Tel, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Influenza, Griep en Koorts; RheumatiekQ Hoofdpijn' en Kiespijn Wettig beschermd tegen Vervalschingen Prijs W en 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5