SCHAKEN DE WEDSTRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. GYMNASTIEK. HENGELEN. KRACHTSPORT UW De achttiende partij in Den Haag. (Van onzen schaakredacteur). DE 18de PARTIJ. Zaterdagmiddag om twee uur is in hot Nationaal Schaakgebouw, van Speyckstraat no. 1 te 's Gravenhage, de match om het Wereldkampioenschap tusschen dr. A. Al- jechin (Parijs) en E. D. Bogoljubow (Tréberg) voortgezet. Zcoals men wert zijn thans 17 partyen gespeeld (8 in Wiesbaden, 3 in Heidelberg en 6 in Berlijn) met het resultaat Aljechin 8, Bogoljubow 4 en 5 remise. Alvorens de 18e partij een aanvang nam, werden de meestors onder de lens genomen, waarna Mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond, de meesters welkom ■heette. In zijn in de Duitsche taal uitge sproken rede, herinnerde hij er aan, dat het voor de eerste maal is dat een dergelijke match in Holland (gedeeltelijk) wordt ge speeld. Hij achtte het een groote eer voor ons land, dat de meesters hier zijn gekomen om hun wonderbaar spel te toonen. Voorts (bracht mr. Rueb dank aan Jhr. H. v. Strick v. Linschoten voor de moeite om de partijen in ons land tot stand te 'brengen. Ook de andere steden, Rotterdam en Amsterdam, ontvingen daarvoor een woord van dank. In het bijzonder heette Mr. Rueb welkom mevrouw Aljechin, die steeds trouw alle partijen volgt en de buiteniandsche pers, vertegenwoordigd door de meesters H. Kmock (Weenen), dr. A. Seitz 'Augsburg), Jacques Miesos (Leipzig) en E. A. SnoskoBorowsky (Parijs). Mr. Rueb hoopte, dat de meesters veel genoegen en vreugde zouden beleven van hun combinaties in Holland en dat het publiek er veel van zou leert'n. Wanneer dit doodstil de partijen zou volgen, hadden de meesters er geen bezwaar tegen, dat de serre deuren (tuschen serre en zaal) geopend bleven. Nadat nog do heer v. Wageningen een speech had gehouden in de Russische ■taal, waarin hij o.m. wees op het cultureele leven in Rusland, nam de partij een aan vang. Bogoljubow, die met wit speelde, opende mot den e-pion,Eindelijk dan eens een afwij king van het voortdurende d 2d 4. Al- jechim antwoordde Fransch, 1e 7e 6. Met groote snelheid volgden toen de zetten: 2. d 2—d 4, d 7—d 5: 3. P b 1—c 3, P g 8— f 6; 4. L c 1—g 5. d 5 X e 4; 5. P c 3 X e 4; L f 8—e 7; 6. L g 5 X 1 6, g 7 X f 6. Deze zet van Zwart werd vroeger met Oen vraagteeken voorzien, maar hij is blijkbaar later dieper onderzocht, hoewel Aljechin er nu toch één minuut over na dacht» Bogoljubow antwoordde 7. P g 1f 3, dus zuiver theoretisch. Hij rookte met een ver genoegd gezicht zijn fijne sigaar, torwij 1 Aljechin (die niet rookt) een ernstige ge laatsuitdrukking had. Mevrouw Aljechin, in de zaal een krant lezende, kon de spelers toch goed in het oog houden. Er volgde 7. f 6—f 5; 8. P o 4—c 3. c 7—c 6. Na dezen zet ging Aljechin ijsberen en zijn partij bekijken op het achter hem staande demonstratie-bord. Hij droeg een bruin costuum, terwijl Bogoljubow in het bekende geruite pakje verscheen. Aljechin draagt t'en -uilenbril, Bogoljobow is blijkbaar nog niet zoover. Over den 9en zet, g 2g 3„ denkt Bogoljubow drie minuten na. Jhr. Strick van Linschoten, die de leiding van den wedstrijd in den Haag heeft, verplaatst de stukken op het groote demonstratie-bord. terwijl dr. Arrios bovendien de partij noteert in de zaal op een klein zwart bord, echter voor ieder een duidelijk te lezen. Ovo: de eerste 8 zet ten hoeft ieder in totaal slechts vijf minuten nagedacht Opmerkelijk is, dat een partij tussclien zulke beroemde spelers wordt ge speeld op een erbarmelijk eenvoudig car- tonnen bord met wit-bruine ruiten en een gewoon houten Staunton-spel. Verder niets bijzonders, twee kleine tafel tjes met groen laken dekje en een schaak klokje van het bekende model. Aljechin vergeet nü en dan de klok van zijn tegen stander aan den gang tc maken en men kan zien aan de wijze van neerdrukken van den hefboom, dat hij er zich op betrapt, het te hebben vergeten, zij het ook maar eenige seconden. Er volgen 9. P b 8d 7; 10. L f 1—g 2, D d 8—c 7; 11. D d 1—e 2. Aljechin zit meestal met gevouwen handen, Bogoljubow nu eens met één hand in z'n zak, dan weer steunend met den elleboog op de bureaustoelleuning, de hand onder 't hoofd. Bogoljubow zit dikwijls Aljechin aan te kijken, terwijl deze nadenkt (hetgeen Al jechin hoogst zelden doet) alsof hij zeggen wil, hoe vind je mijn laatsten zet? Er komt dan oen sneer op zijn gelaat. Welk een ver schil die twee spelers! De een is ernstig, de ander haast opgewekt en vroolijk spelende, met smaak rookende. Men zou zoo zeggen, dat het hem, Bogoljubow. bijna geen moeite kost. Maar lato.\ veel later, zien wij toch ook wel op den denkers-kop kleine druppeltjes parelen. Bogoljubow's oogen zijn als die van een gier, die op zijn prooi loert. Ze speuren en speuren, niets blijft voor hen verborgen. Na den Hen zet van Zwart, b 7b 5. hööft Aljechin 5 minuten meer tijd .gebruikt dan Bogoljubow (1914). Wij hebben het voorrecht dicht bij de spelers te zitten, op de eerste plaats aan de pers tafel in de groote zaal (in een andere zaal zijn o.a. de vertegenwoordigers van de buiten iandsche bladen), zoodat wij duidelijk Alje chin's handschrift herkennen. Hij schreef n.l. destijds een partij voor ons uit het hoofd op, toen hij op 9 Januari 1922 een simultaan- séance gaf in de Haarlemsche Schaak vereniging. Bogoljubow dacht betrekkelijk lang na over zijn 12en zet (7 minuten), P f 3e 5. Nu en dan verdwijnt een der meesters naar het zaaltje waar de buiten iandsche meesters zitten. Het publiek moet herhaaldelijk tot stilte worden aangespoord, want Aljechin heeft blijkbaar hinder van het gemompel en ge schuifel. Gelukkig behoefde niet tot sluiting van de deuren tc worden overgegaan. Er volgde 12Lc8b7; 13. 0—0—0, Pd7—b6. Er is reeds een uur gespeeld en wanneer eindelijk Aljechin's 13e zet geschiedt, heeft deze 27 minuten meer tijd gebruikt- dan Bo goljubow. Het antwoord 14. De2h5 kost maar 5 minuten, waarna volgt Th8f3, het geen eenige beroering verwekt, omdat blijk baar de h-pion wordt prijs gegeven, maar wijselijk gaat Bogoljubow daar niet op in. Voor het eerst ontwaren wij een lachenden trek op Aljechin's gelaat, wanneer 15. f2—f4 volgt. Het spel wordt nu plotseling interes sant: 15b5b41G. Pc3e2. PbG—d5: 17. Lg2X'd5, c6Xd5; 18- Kcl—bl, a7—a5. Terwijl A. opereert op de witte Koningsstel ling, gaat B. op de zwarte Koningsstelling verder ageeren. Merkwaardig, hoe onver wacht de aanval van Wit ln beteekenis toe neemt. Vermoedelijk is echter a7a5 de oor zaak van het (latere) verlies der partij cn ware hier Le7d6 de beste voortzetting ge weest. De klok wijst een tijdsverschil aan van drie kwartier, als A. nadenkt over zijn 21en zet, want inmiddels zijn geschied: 19. g2—g4. f5Xg4; 20. f4—f5!. e6Xf5; 21. Dh5 Xf5. Het is een critiek moment en A. trilt met zijn rechtervoet als hij eindelijk speelt a5—a4. Het gaat nu spannen, het spel van den geest viert zijn hoogtij. Aljechin begint in tijdnood te komen, hem resten nog maar 40 min. voor 19 zetten, terwijl B. voor 18 zet ten nog 1 1/2 uur heeft op het moment dat na 22. Thlel, a4a3 wordt gespeeld- Na ecnig wenkbrauwfronsen speelt B. 23. b2b3, waarna volgt Lb7c8; 24. Df5Xh7, Lc8e6, Wij komen geheel onder de machtige be koring van het schaakspel. Alles is goed ge dokt, alles van te voren berekend, diep door dacht, toeval uitgesloten. Er volgt 25. Dh7— d3, 0—0—0; 26. c2—c3, Kc8—b7. De klokjes wijzen resp. 1-35 en 2.10, Een strijd tussc.hen twee groote strategen, voor verrassingen komen zij niet te staan, alleen ontwikkelt zich met iederen zet het beeld duidelijker voor hen. Wellicht zal straks één tempo meer de beslissing brengen. Er volgt 27. Tdl cl, Dc7b6. Aljedin's tijdnood wordt steeds erger, hij heeft nog maar 20 min. De strijd gaat voort, want er moet gezet worden 28. c3 Xb4, Le7Xb4; 29. Tel—cG en terwijl B. zijn derde sigaar aansteekt kijkt hij naar Alje chin als wilde hij zeggen: wat dunkt je van dit zetje. Telkens weer verzuimt Aljechin direct den hefboom neer te drukken, het geen hem zelf irriteert. Het gaat nu sneller: 29 Db6a5; 30. Tdl—cl, Td8—c8; 31. Pe2—f4. Lb4d632. Pf4Xe6. f7Xe6; 33. Dd3—h7v, Tc8c734. Tc6Xc7f, Ld6Xc7; 35. Dh7d7Da5b6; 36- Pe5—d3, Tf8—d8. Al jechin heeft nog maar 5 minuten! De volgende 15 zetten gaan zoo ontzettena snel. dat niemand, zelfs de leider ze kan bijhouden, zoodat na afloop tientallen tc hoop loopen om die zetten te bemachtigen. Waaruit volgt, dat beide spelers het verdere beloop reeds vooruit wisten, maar wellicht koesterde A. nog een sprankje remise-hoop. Als meesters vlug spelen en tevens feu- loos dan lykt het een schaaksprookje, maar eerlijk gezegd was deze geheele party een schitterend schouwspel in Caissa s Kijk. Die slotzetten waren: 37 TclXc7f. Db6Xc7; 38. Pd3-c5f, Kb7—b6' 30. Dd7Xc7+, Kb6Xc7; 40. Pc3Xe6f. Kc7—d7; 41* PeóXd8. Kc7XdS: 42. b3-b4, KdS-d7; 43. Kb1 - c2- Kd7—cf>; 44. Kc2-b3, Kc6-b5; 45. Kb3Xa3. Kb5—c4 46. b4 - b5. Kc4Xb5; 47. Ka3—b3, Kb5 -a5; 48. a2—a4. Ka5-a6; 49. Kb3-b4, Ka6—b6; 50. a4—a5f, Kbö—c6; 51. Kb4-a4, opgegeven. DE 19de PARTIJ. Zondagmiddag om twee uur begon in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage de 19e matchpartij om het Wereldkampioen schap. Zooals te verwachten was, bleven de deu ren tusschen serre cn zaal gesloten, waaruit bleek dat het voortdurende geroezemoes in dc zaal, waar het publiek de partijen volgt, gisteren te hinderlijk was geweest. Dr. Alje chin, die met wit speelde, opendie weder met den Damepion. Zwart antwoordde Indisch (PfG), maar na 2. c4, c6; 3. Pf3, d5; 4. Pc3, e6; 5. Lg5! was een variant van de Tsjechische verdediging ontstaan, om na Pbd7; 6. e2e4 in een oude voortzetting van het geweigerd Dame-gambiet te belanden, welke ook in de elfde partij werd gespeeld (7 October te Hei delberg)- Evenals in die partij antwoordde Bogoljubow d5Xe4 en Aljechin 7. Pc3Xe4. Maar lieden speelde Bogoljubow 7. Lf8e7 (in de 11e partij Lf8—e7). Het Paard op c4 keert nu weer terug naar c3, om 7 zet ten later opnieuw op e4 te komen. Er ge schiedde 8.00; 9. Dc2, b6; 10. 0—0—0, Lb7; 11. h4, Dc7; 12. Lü3, Tfe8. Wat den gebruikten tijd betreft, zijn vandaag de bordjes verhangen. Terwijl, na 13. Kbl, Bo goljubow nadenkt over zijn 13en zet wijzen de klokjes resp. 12.15 en 12.35 aan in het na deel van Bogoljubow, die vooral tegen 't af breken van de partij in geweldigen tijdnood verkeert. Leuk is het te zien, hoe „Boggie" voortdurend zijn partner bespiedt; er zit iets goedigs in zijn oogopslag. Hij vat het schaak spel blijkbaar op als een aangename bezig heid, niettegenstaande 'hij beroepsspeler is. Trouwens de Wereldschaakbond heeft het verschil tusschen amateur en beroepsspeler afgeschaft, omdat Engeland anders ongeveer al zijn spelers als beroepsspelers zou moeten aanmerken, daar meestal geldprijzen worden uitgeloofd. Na 13. Tf8; 14. Lf6: denkt B. nog betrekkelijk lang na, of hij met den Looper, of met den g-pion zal terugnemen. Maar hij besluit toch maar tot het minder riskante Le7Xf6. Geen wonder, immers zou hij dc kans loopen. dat A. het systeem van B. toepaste in de gisteren gespeelde partij (n.l. het later opdringen van den g- en f- pion). Nu volgt de reeds genoemde terugkeer van het Paard op e4. Er is vandaag meer belangstelling dan Za terdag. ook enkele dames volgen de partij, een zelfs heeft een reisschaakspel bij zich staan. De meeste schakers zitten trouwens met een bord voor zich. Op een regenachtige dag is het geen wonder, dat velen opgaan naar het aardige Nationaal Schaakgebouw. Een gulden is voor een dagkaart haast be spottelijk goedkoop te noemen. Voor alle drie in den Haag te spelen partijen betaalt men f 2.50. Het comité heeft aan den fiscus nog belasting' te betalen van elke kaart, dus is schaakspelen ook al tot een publieke verma kelijkheid gedegradeerd! De 15e zet wordt door B. zeer lang overwo gen. Hij houdt niets van tempo-verlies, zoo dat wy den Looper-t'G dan ook niet. zien te- rugkeeren of op andere wijze, behalve dooi den g-pion, dekken. Het wordt een aanvals- zet, c6c5. de witte Looper van Zwart (b7) komt in actie. Die zet getuigt overigens van durf. Er volgt-: 16. PfG fgfG:terwij! A. na denkt over zijn 17en zet wijzen beider klokjes hetzelfde uur aan. dus ieder heeft thans in totaal evenveel tijd gebruikt-. In deze moei- lyke positie kost het vinden van den juisten zet veel tijd, want de gevolgen van een min der sterken zet kunnen zich later in het eind spel wreken. Er volgt 17. Dd2 (welke door ve len werd verwacht in verband met de open zwarte Koningsstelling), Pg6; 18. h5, Pf4; 19. Th4, na welken zet de spanning' onder de spelers merkbaar stijgt. Beide spelers durven hun plan uit te voeren, maar de tijd staat niet stil, terwijl nog maar dc helft ongeveer van het aantal zetten (40 per 2 1 '2 uur) is gespeeld. Er volgen 19.Lf3:; 20. gf3: e5!; 21. d<5 en Wit heeft een mooien vrijpion, welke hem -ten slotte de winst zal bezorgen. maar voorloopig wordt die pion gestopt door 21.Ddo. Aljechin gaat nu verder ageeren op de Koïiïngssteiiing22. hG, Kh3; 23. Dc2, Pf4Xd3; 24. Dd3:, Tg8; (de Toren komt nog juist op tijd), 25. f4, TgO. Het pion offer neemt Zwart voorloopig niet aan. Er volgt nu 26. Df5, a6 (nog even een afwach tende houding aannemen)27. Tel, ef4:: 23. Tf4:. De tijdnood wordt bedenkelijk voor Bo goljubow, namehjk 13 zetten in 20 minuten cn dan in zulk een ingewikkelde stelling. De zetten 'moeten dus nu wel sneller volgen: 28.ThG: (van dit „gemeene" pion- netje ben ik alvast verlost zal B. wel gedacht hebben, waarmede hij bovendien een pion in 't voordeel is gekomen Maar zijn stand is uiterst gevaarlyk en dan ongeveer a tem po tc moeten spelen. Gelukkig heeft hij bo vendien den tijd van zijn tegenstander cm na te denken. Nu komt de gevreesde verdubbe ling der Torens: 29. Tfe4, Tg8; 30. Te7, Tf8; 31. a4, Th4; 32. Te8, Te8:; 33. TeS'f, Kg7. Schitterend, hoe B. zich er nog uitredt tot nu toe; 34. Dc3, Kh6; 35. Tg8. Meesterhjk, zooals Aljechin den aanval op den Koning doorzet; 35.De7; 36. Kbla2. Safety first, er dreigen nog steeds verschrikkelijke dingen van de zijde van den vervolgden vijand; 36. b6b5; 37. Tg3g3. Er dreigt nai een matnet (Dg3, enz.) weshalve B. een pion moet prijsgeven, waarna B. remise aanbiedt-, dat pardoes (en terecht) geweigerd wordt. Dit aanbod houdt natuurlijk verband met beider tijdnood. Zeer snel volgen dc laatste zetten: 37.f5; 38. Df5:, f6; 39. Te3, Df7; 40. Te6, Kg7 waarna de partij werd af gebroken tot Maandagavond 6 uur. Verwacht mag worden, dat Aljechin den zet 41. d5d6 heeft afgegeven, waarna hij op winst staat. Vergadering van „Concordia". Onder leiding van den heer D. Jansen hield ..Concordia" een spoed-vergadering in het gebouw „Olympia". Ingekomen waren het verslag van de kas- commissie en berichten resp. van den heer T. Dekker, directeur, en den heer F. G. J. v. d. Berg, secretaris, dat zij voor hun functie bedanken, de eerste met 1 Maart a-s., de tweede met de e.k. jaarvergadering. Geme moreerd werd het 20-jarig lidmaatschap van den heer J. Hop op 15 December j-1. Tot directeur van de dames- en Haarlem sche meisjes-afdeelingen, alsmede van de veteranen-afdeeling benoemde de vergade ring den heer J. M. Berrevoets te Amster dam. In verband daarmede werden de oefen uren als volgt vastgesteld: Dinsdag 78.15 jongste meisjes, 8.159.15 voortumles, 9-15 10.15 veteranen; Woensdag 6.458.00 oudste meisjes, 89-30 dames; Vrijdag 6-307.45 jongste jongens, 7.459 oudste jongens, 9— 10 30 heeren; voor Haarlem-Noord Dinsdag 6.458 meisjes, Woensdag 6.458.00 jongens. Gekozen werden als afgevaardigden naar de a.s. jaarvergadering van den Kennemer Turnkring de dames A. C. Wielart, G. C. van Huizen en J. v- Damme, en de heeren D. Jansen, F. G. J. van den Berg, W. C. de Reus, F. Jansen en F. Bischot. Bij de rondvraag kwamen o.a. ter sprake Zaterdagsche excursies ter versterking van den vereenigingsband en het voeren van pro paganda ten opzichte van de jeugd. Concordia heeft met de benoeming van den heer J. M. Berrevoets een belangrijke schrede gedaan in de richting van een nood- zakelyke innerlijke versterking. De heer Berrevoets toch heeft zich reeds in verschil lende vereenigingên van Noord-Holland's Zuiderkwartier onderscheiden en daarbij deed hij zich ook kennen als een leider, wiens taak zich niet beperkt tot de gewone les uren. Bij bestendig contact is dus een tech nische verbetering in Concordia's gelederen zeker te wachten. Wedstrijden van „Turnlust". De Beverwij ksche Gymnastiekvereeniging Turnlust hield onderlinge wedstrijden voor haar adspiranten, waarbij dames- en heeren- lcden der vereeniging als jury-lid optraden. De bedoeling van deze wedstrijden was o-a. te komen tot een zuivere indeeling van de verschillende af deelingen vooral in verband met de a.s. uitvoeringen. De uitslagen luiden: Jongste meisjes: 1. R. Hcldoorn, 2. W. Eekhuis, 3. N. Hoogvorst. Jongste jongens: 1. J. Los, 2. J. Kaspers, 3. H. Bruin. Oudste meisjes: le gelid, 1. C. Schipper, 2. H. v. Driel; 2e gelid, 1. N. Tolk, 2. H- Pranger; 3e gelid, 1. D. Tabak, 2. A. v. d. Voort. Oudste jongens: le gelid, 1- B. Kit, 2. G. v. d- Wal; 2e gelid, 1. A. Heldoorxx, 2. S. Klees; 3e gelid, 1- J. Los, 2. J. Sleijser. Het Baarsje. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een grooten onderlingen wedstrijd op wit- visch in de Van Merlenvaart te Heemstede. Hoewel het weer zeer slecht was is de vangst toch nog meegevallen. Er waren voor dezen wedstrijd zeer mooie prijzen beschikbaar ge steld waarbij een mooie draagmedaille voor den „held van den dag", geschonken door den heer De Boer, en een mooie prijs door den heer F. Slot. De prijzen werden gewonnen als volgt: lste prijs met- den grootsten visoh B. A. v. Luijk; 2de prijs S. Rosman (tevens „held van den dag"); 3de prijs v. d. Ham. 4de prijs C. Beek huis; 5e prijs H. Veen; 6de prijs A. Borsje; 7de prijs E. v. d. Berg; 8ste prijs F. Hooge- boom. In het clubhuis van den heer F. Slot aan deix Jansweg werden de prijzeix door den voorzitter, den heer D. Erkens, met een har telijk woord uitgereikt. De Ruïsch voorn. Zondagmorgen had deze vereeniging een onderlingen kaswedstrijd uitgeschreven op baars in de Ringvaart onder Hillegom. Het verloop was als volgt-: le prijs C. van der Wouwer, 2 A. van der Wouwcr. 3 J. Kessens. 4 J. Noë, 5 P. Out-, 6 R. Schcffer. 7 G. van Sloot-en, 8 J. ter Torst-. Na afloop ging men naar het clublokaal „Dc Vijfhoek", waar de voorzitter dc heer J. Kessens, de prijzen uitreikte. Vischwedstrijd D. V. V. Niettegenstaande het slechte weder hield deze vereeniging een onderlingen kaswed- strijd op baars in de Ringvaart tusschen Hil legom en Lisse. De vanast was vrij gunstig. Het verloop was als volgt: le prijs E. Boze. grootste baars, 2e F. Diks. meeste vissch. 3 P. Smit. 4 J. C. Traksel. 5 B. van der Wouwer. 6 S. van Asten. 7 J. Bijster. 8 W. B. Jansen, 9 J. v. Tongeren, 10 J. J. Traksel. Na afloop ging men naar het clublokaal aan dc Barrevoetestraat, waar de voorzitter, de heer S. v. Asten, de prijzen, uitreikte. Stedenkamp HaarlemAlkmaar. Zaterdagavond had in het gebouw „Olym pia" een Stedenkamp plaats tusschen de Krachtsportvereenigingen S.S.S. Alkmaar en H.K.V. „Haarlem". De voorzitter, de heer H Scheffer, opende dezen wedstrijd met dank te brengen aan de vereeniging S.S.S. Alkmaar voor haar toezeg ging om met „Haarlem" dezen wedstrijd aan te gaan. Als juryleden fungeerden de heeren H. W. Vierwind en H. M. de Wolf. Bij de worstelsport fungeerde als hoofd- kamprechter de heer J. Thesing en als kamp rechters de heeren H. Beersen (Alkmaar) en N. Harting (Haarlem). By het gewichtheffen als hoofdkamprechter de heer N. W. Vierwind en als kamprechters de heeren H. Boersen (Alkmaar) en H. M. de Wolf (Haarlem). Haarlem had'het genoegen den worstelwed strijd tc kunnen laten plaats vinden op haar nieuwe matrassen, waarmede de athleten zeer ingenomen waren. Ze zijn van zeer goede kwaliteit, terwijl aan de afwerking alle zorg is besteed. De volgende worstelaars en gewichtheffers bekampten elkander om den door Haarlem beschikbaar gestelden zilveren lauwertak. De worstelaars ontmoetten elkander één maal vóór de pauze en éénmaal daarna. S.S.S. Alkmaar H.K.V. Haarlem Tweede klasse Tweede klasse Homma, veder 0—0 C. Bekker 5—5 J. Kieft 0—0 J. L. de Vries 5—5 de Groot, licht 0—5 Sieraad 3—0 Kok 55 Kossens 00 Eerste klasse Eerste klasse Kranenburg, veder 55 Seggelink 00 Zwanenburg, licht 55 H. Kokkelkoren 0—0 Koremans, midden A 00 Kruijer 30 Zijp 0—0 H. Heinsbergen 55 Stroo 0—0 J. de Ruiter 5—5 Gewichtheffen tweehandig drukken, trek ken en stooten. De Jong 60, 70, 85 kilo 5 punten. Longers 67 1/2, 72 1/2, 87 1/2 kilo, 5 punten. H. Hooning 60. 65, 80, 0 punten. J. Buis 65, 67 1/2, 87 1/2, 0 punten. De vereeniging Alkmaar behaalde 45 pun ten en Haarlem 46 punten, zoodat Haarlem met een minimum verschil winnaar werd van den lauwertak. Het bestuur betuigde zijn dank aan de leden van de Roode Kruis Transport- Colonne voor hun aanwezigheid tijdens den wedstrijd. De avond werd verder gesloten met een vroolijk stukje muziek en bal. De heer Koremans, voorzitter van S.S.S. Alkmaar, betuigde na afloop zijn dank aan den secretaris van H.K.V. Haarlem voor de uitnoodiging en zei, het een genoeglijken avond gevonden t-e hebben. Hij hoopte de Haarlemmers ook eens in Alkmaar te zien. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 KLEERMAKER Jack Sharkey. De Amerikanen zijn het erover eens, dat er sinds Jack Dempsey van zijn troon ge- stooten werd door Gene Tunny en de laatste vrijwillig zijn kroon neerlegde, groote armoe de is aan werkelijk geweldige zwaargewicht boksers in dit droevig ondermaansche. Dat niettegenstaande deze beklagenswaardige situatie de wereld niettemin blijft draaien is misschien verklaarbaar, doch ook zeker ge ruststellend. De beste van alle tweede klasse menschen die naar den vacanten troon din gen is, alweer volgens de Amerikanen Jack Sharkey. Volgens de Engelschen is het Phil Scott-, volgens de Duitschers Max Schmelling, volgens de Spanjaarden Paolo Ucredun, volgens de Italianen Primo Camera, maar dat is alles bijzaak. Want de positie in de bokswereld is zoo, dat de hooge gages die deze ridders van de vuist eischen, slechts in Amerika kunnen worden opgebracht en de Amerikanen zullen er dus wel voor zorgen, dat de volgende koning tot hun stam be hoort. Tot hun stam. Jack Sharkey is natuurlijk maar surrogaat Amerikaan, zooals millioenen in dat zeer gemengde land. Hij heet eigenlijk Joseph Kukauskas, maar zijn ouders zijn reeds lang geleden uit hun vaderland, Let land, naar Amerika getrokken en hun zoon is genaturaliseerd Yankee. Toen Jack of Joseph 12 jaar oud was werd hij leerling in een schoenfabriek, daarna werd hij duvelstoejager in een rondtrekkend circus, vervolgens stoker op dc spoorwegen, daarna remmer en toen Amerika het zwaard aangordde ging hij met een oorlogsbodem naar zee. Gevochten heeft hij in die functie niet veel, dat kwam pas na den vrede. Toen hij bokshandschoenen aantrok. Wij hebben een en ander eenigszins uit voerig vermeld om te kunnen vervolgen met de mededeeling dat Jack Sharkey thans in Boston een huis bewoont, dat hij voor meer dan een ton liet bouwen, dat hij een plezier jacht bezit en een verzameling antiquiteiten en dat hij beschouwd wordt als een deskun dige op het gebied van Oostersche tapijten. Waarmee wij maar wilden zeggen dat het oude gezegde wellicht nog waar is, dat de journalistiek tot alles kan leiden, maar als je het werkelijk goed wil doen, moet je be roepsbokser worden. Voetbal in Amerika. De Indianen van Noord-Amerika, de rood huiden met andere woorden, hebben aan de Olympische bonzen in Amerika gevraagd, of zij op de Spelen in Los Angeles in 1932 met een eigen elftal aan het voetbaltournooi mogen deelnemen. Dit is toch zeker interes sant nieuws. De helden van Fennimore Cooper, van Aymard en Karei May hebben hun strijdbijlen begraven, daarna hun vredespijpen terzijde gelegd, het vuurwater laten staan en zijn in training gegaan met 'n bal en een paar goalpal&n. O, die arme ro mantiek. Overigens lijkt het ons zeer de vraag of het lukken zal, want hoewel de waardeering van de Amerikaansche bleek- gezichten voor hun roode broeders vrij gering is, zijn de laatsten toch Amerikaansche on derdanen (en hoe!) En het is totnogtoe aan geen land veroorloofd geweest meer dan een voetbalploeg naar de Olympische Spelen te zenden. Anders wel jammer, de rood huiden zouden het toumooi ongetwijfeld In letterlijken en figuurlijken zin kleur bij zetten. Overigens is er nog iets te vermelden over dien anderen vorm van voetbal, die in Amerika beoefend wordt namelijk rugby. Zooals de lezer zal weten is dit een zeer speciaal spel, dat men in Europa niet kent en waarnaar men ook geenszins verlangt. Het wordt vooral door de Universiteiten be oefend en er gaat heel wat geld in om. De meeste universiteiten besteden veel meer geld aan deze sport dan aan welken tak van wetenschap ook, maar anderzijds pro fiteert de universiteit in al haar vertakkin gen van het geld dat door de" rugbyploeg in het laadje wordt gebracht. Int-usschen is rugby niet tot de universi teiten beperkt en overal in Amerika be strijden de steden elkaar met de grootste» verbittering in deze sport. Onlangs nu vond een wedstrijd plaats tusschen de twee steden Paulding en Oakwood. Do arbiter was eer boer uit Paulding, Crone genaamd. De spelers van Oakwood voelden geen bijzondere liefde voor dezen sportrechter en een hunner vcoral, een jongeling van 17 jaar, scheen het erop toe te leggen, den arbiter zoo dik wijls mogelijk in letterlijken zin tegen het lijf te loopen, een weinig sportieve actie die dan altijd, vergezeld ging van t'Bii stroom van beleedigingen en insinuaties fxan het adres van den functionaris. Er kwam een oogenblik dat het geduld van den laatste uitgeput was. Hij verloor plotseling zijn zelfbeheersching en gaf zyn treiteraar e»an vuistslag in het gezicht, die den jongen deed neervallen, waar hij roerloos bleef liggen. Een onderzoek wees uit, dat hij dood was. Zoodat Crone zich binnenkort voor een anderen rechter zal hebben te verantwoor den voor een sportieve miisdajad, die wel zonder precedent zal zijn. Frank Slavin, t Te Vancouver, in Britsch Columbia is e enige: dagen geleden op 67-jarigen leeftijd Frank Slavin gestorven. Met den Australiër Slavin is de laatste der wereldvermaarde boksers verdwenen, die met de bloote vuisten hebben gevochten. Toen hij in 1895 met boksen op hield had hij een lange serie van gevechten met handschoenen achter den rug maar hefc eerste gedeelte van zyn loopbaan viel in den tijd, toen men aan deze beschermende mid delen nog niet dacht en als men dit ooit ge daan had, er met minachting over zou heb ben gesproken. Slavin was een groot man ini zijn hardhandig beroep. De honderden ge vechten, die hij leverde, brachten hem, op enkelen na, allen de 'overwinning, maar in honderd wedstrijden verdiende hij nog niet zooveel als dc sterkste zwaargewichtboksers nu voor een enkele match durven vragen. De strijd, die hem den grootsten roem bracht, werd tevens een nederlaag en wel tegen den neger. Peter Jackson in de National Sporting Club te Londen. Dat was in 1892, Slavin werd uitgeteld in de veertiende ronde. Kort daar voor had hy gevochten tegen den Amerikaan Jack Mac Auliffe. Daar de politie dezen strijd verboden had, kreeg dit muisje nog een staartje in den vorm van een proces tegen de boksers. De jury kon echter niet besluiten om de boksers te straffen en zij werden ten slotte vry gesproken. Open tenniskampioen' schappen. j In een vorig nummer schreven wij reeds het een en ander over de plannen om een open tenniskampioenschap te stichten, zoo als de golfers hebben, een kampioenschap dus, waaraan profs en amateurs beiden deel nemen Thans vernemen wij dat de betref fende voorstellen uit Amerika zullen komen en dat Engeland reeds besloten heeft deze te steunen. Het zal dan zoo worden, dat de na tionale bonden de amateurs bij schriftelijke machtiging kunnen toestaan zich met de be roepsspelers te meten. Engeland verbindt er echter nadrukkelijk de-voorwaarde aan, dat de bestaande tournaments, inclusief Wimble don voor de amateurs gereserveerd zullen blijven en deze conditie is van groot belang. Men klaagt immers reeds sinds jaren, en niet zonder reden, over het groote aantal tourna ments, dat- den sterkeren spelers geen oogen blik tot uitblazen geeft en tal van landenont- moetingen onmogelijk maakt Hoe zal men er dan in slagen, nog een groot opgezet open tournament in te lasschen. Wij vermoeden dat bij deze regeling de gemengde wedstrij den wel zullen beperkt blijven tot ontmoetin gen tusschen speciaal uitgenoodigde spelers uit de hoogste klassen van beide categorieën. Indische hockey-tour. De Duitsche Hockeybond had het initiatief tot en de leiding van een nieuwe tournée van de Britsch Indische hockeyers op zich geno men voor 1930. Reeds tal van wedstrijden voor het vasteland waren voorloopig vastge steld en ook een match tegen Engeland stond op het provisoire programma. Thans verne men wij dat deze toer voorloopig tot 1931 is uitgesteld. De bezwaren voor 1930 zijn, zooals meer en meer gebruikelijk wordt in de sportwereld, van financieelen aard. Men kan het over de algemeene condities niet eens worden, ora- omdat de Britsch Indiërs zich niet willen ver plaatsen, tenzij de Duitschers bereid zijn. het geheele risico op zich te nemen. Duitschland was bereid de onkosten te garandeeren. maar verzet zich tegen den nieuwen eisch van ae Britsch Indische leiders, die een zeer be langrijk percentage van de ontvangsten aan entreegelden omvat. Zij gaan van het stand punt uit, dat de Oostersche snelers on-vtwij- feld veel publiek zouden trekken, maar slecht weer zou de Duitschers als garanten een strop kunnen bezorgen, die zij niet kunnen aan vaarden. Dn komst van deze goochelaars met stok en bal ligt dus wel op een winderig hoekje. Tenzij zij nog leeren inzien dat zij het opgooien van een munt niet kunnen re gelen met: kop jij verliest, munt ik win!.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8