DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ZANDVOORT. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 38 OCTOBER 1929 Een raadsel, dat geen raadsel is. STEVIG INGRIJPEN NOODZAKELIJK. De gemeenterekening over 1928 werd voor eenige weken door B. en W. aan den Raad aangeboden. En erg blijmoedig is hes beeld r.iet dat we daaruit kunnen zien. Niet min der dan een tekort van ongeveer f 170.000 moet worden geconstateerd. De Raad dezer gemeente staat bij de in November-Decem ber te bshandèlen begrooting wel voor eer zeer moeilijke taak om haar sluitend te maken, althans zonder belangrijke belasting- verhooging. Alvorens de aanleiding van dit groote te kort te bespreken een opmerking vooraf. Dit te kort is niet ontstaan, omdat de Ge meente wat de uitgaven betreft in 1928 ver boven haar stand heeft geleegd. Men komt vaak al te spoedig tot een dergelijke conclu sie. Een dergelijk conclusie zou o.i. volkomen onjuist zijn, omdat de oorzaken van dit te kort dieper liggen. Wij willen onmiddellijk constateei'en, dat In het algemeen door het gemeentebestuur de uiterste zuinigheid wordt betracht: op d: uitgaven wordt als regel stevig besnoeid en van gemeentewege zijn zeker geen experi menten ondernomen, die hoopen geld zou den hebben verslonden en waardoor derge lijke tekorten als over 1928 zouden kunnen ©ntstaan. Integendeel! Wij, die ons uiteraard nogal eens bezighouden met vraagstukken de verschillende gemeenten betreffende, hebben ons vaak niet aan den indruk kunnen ont trekken, dat veelal de begrooting wat te krap wordt opgezet, en dat men daardoor de ge vreesde belastingverhooging, die een ramp voor de badplaats zou kunnen bettekenen, heeft trachten te voorkomen. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe kon, indien het geld niest over de balk is gegooid dan zoo'n groot tekort ont staan. Dat is spoedig medegedeeld, maar daar mede komen we dan ook midden in de moeilijkheden, die naar het ons voorkomt niet voor alle leden van het gemeentebe stuur volkomen duidelijk zijn: Het tekort is nl. voor het grootste gedeelte ontstaan, doordat over 1928 vanwege de Rij ksbelastingadministratie een bedrag van f 225.000 aan kwade posten is ingehouden, terwijl het grondbedrijf voor het grootste gedeelte mede schuldig staat aan de rest van het tekort. Op de begrooting 1923 was reeds rekening gehouden mot een bedrag van f 100.000 aan kwade posten. Dat bedrag bleek f 125.000 te Jaag geraamd! Daar zitten we al midden in de moeilijk heden! Jaar op jaar wordt reeds in de begrooting rekening gehouden met geweldige bedragen aan z.g. kwade posten, als regel de laatste jaren zelfs tusschen de 25 pet en 30 pet van de geheele te heffen inkomstenbelasting. Dc Raad .protesteert telkenmale daartegen, ver stout zich bij herhaling dat bedrag lager te stellen, maar telkens weer komt er door een broefje van Gedeputeerde Staten, dat goed keuring aan de begrooting zal worden ont houden, indien niet het oorspronkelijke be drag dwordt vastgesteld en als eenig argu ment wordt dan aan den Raad medegedeeld, dat volgens opgave van den Rijksinspecteur der Directe Belastingen het volle bedrag wel noodzakelijk zal blijken. Ons is althans bij informatie nadrukkelijk verzekerd, dat aan den Raad tot dusverre nimmer een overzicht is verstrekt waarom deze hooge bedragen voor kwade posten tel kens weer moeten worden uitgetrokken. Mop perend wordt dtn steeds maar weer besloten het bedrag op het oorspronkelijk geraamde terug te brengen. En het meest ontstellende in deze zaak is wel, dat abnormale hooge bedrag van 25 tot 30 pet. van het totaalcijfer van de ge meentelijke inkomstenbelasting als regel niet alleen wordt gereikt, maar dit weer in 1928 het geval blijkt te zijn geweest nog verre overschreden wordt ook. Een en ander moet natuurlijk een oorzaak hebben. Het is onmogelijk, dat te Zandvoort een zoo groot aantal menschen zouden zijn, die het gelukken zou hun belasting eenvou dig maar niet te betalen. Wie slechts even met de wijze van invorde ring der aanslagen in de belasting op de hoogte is, zal dat onmiddellijk met ons eens zijn. Trouwens de ervaring heeft geleerd, dat- te Zandvoort de invordering niet minder streng is dan elders en bij niet betaling wordt steeds tot krasse maatregelen over gegaan. Zelfs heeft men den maatregel getroffen, om bij verkoop van inboedel wegens belas tingschuld, den verkoop per omroeper be kend te maken, een maatregel die vooral op een dorp waar men elkander ongeveer alle maal persoonlijk kent wel de schrik onder de menschen heeft gebracht. Gevolg van dit alles is tenslotte, dat zon der een zuiver overzicht een behoorlijke fi- nancieele politiek onmogelijk is. Het komt ons voor, dat de Raad er op moet staan een overzicht te krijgen van den stand van zaken. Zooals het thans is gaat het niet langer. De Raad heeft er recht op meer te vernemen, dan dat een briefje is in gekomen, waarvan de inhoud is: „we schat ten de niet invorderbare belasting op zoo veel duizend gulden." Er nyjet maar eens opening van zaken gedaan worden, waarom b.v. moeilijkheden te wijten zijn, dat is een algemeen belang, en een» als de feiten precies bekend zijn mag van een gemeenteraad verwacht worden, dat hij met kennis van zaken de toestand onder het oog ziet en maatregelen treft om een betere financieele basis te vinden. Omdat we gaarne mede willen v/erken voor het verkrijgen van een juist begrip om trent de moeilijke financieele positie waarin Zandvoort verkeert, hebben we ons om in lichtingen gewend tot de inspectie der rijks belastingen te Haarlem. Daar werd ons mede gedeeld, dat Zandvoort pas gedurende de laatste 11/2 jaar onder de inspectie Haarlem gebracht is. Vroeger ressorteerde Zandvoort or.óer de inspectie der Buitengemeenten, die evenwel is opgeheven. Door die omstandig heden was de inspecteur niet in staat om in details te rtden, maar wel kon hij zeggen, dat het feit, dat Zandvoort thans zeer veel moet betalen aan kwade posten, zijn oorzaak vinden in vroegere jaren. In de r>a- oorlogsche jaren zijn verschillende aansla gen opgelegd, die later niet ten volle gehand haafd konden worden. Dat had evenwel langdurige processen tengevolge. Zoo Is nu onlangs een uitspraak gekomen in een zeer hooge belastingaanslag. Het gevolg is, dat Zandvoort nu alleen voor dien eenen aanslag 70 000,moet terugbetalen, die het in de jaren 1923/'24 te veel ontvangen heeft. Als er zulke schadeposten zijn, is het te begrij pen, dat de tegenvallers in de tonnen loopen. Er zijn nu nog eenige processen hangende, waarbij Zandvoort betrokken is, maar die bedragen zijn gelukkig veel lager. Toch moet de kans niet uitgesloten worden geacht, dat die opnieuw extra offers van Zandvoort zullen vragen. Een percentage van de belastingvorming van 25 tot 30 pet. voor kwade posten is zoo zei de inspecteur ons abnormaal. Wanneer die oude zaken voor Zandvoort aan den kant zijn, zal dit percentage belangrijk lager gesteld kunnen worden. Het blijkt, even wel een moeilijke zaak om de Zandvoorters aan te slaan, omdat hun inkomen voor een groot gedeelte afhankelijk is van htL wel-, slagen van het seizoen. Een feit is, boven dien, dat bij veel aanslagen van de aan gifte wordt afgeweken. De praktijk heeft ge leerd, dat dit gewenscht is, maar het gevolg is, dat er wel eens tegenvallers kunnen komen. Op verlangen van de gemeente raamt de belasting-inspectie het vermoedelijke bedrag van de belasting-opbrengst voor Zandvoort. Dit wordt zoo voorzichtig mogelijk gedaan. Eenig argument om die hooger te stellen dan gerechtvaardigd is, bestaat er natuurlijk niet. De inspector kon evenwel niet nagaan of het gemeentebestuur aich steeds aan de officieele ramingen gehouden heeft. Met verwondering nam de inspecteur ken nis van de opmerking, dat de Raad van de oorzaak det kwade posten niet volledig op de hoogte zou zijn. De zaak is namelijk, dat de burgemeester herhaaldelijk op het kan toor van de inspectie is geweest en daar alle gewenschiie .inlichtingen ontvangen iheeft. Tot zoover de. mededeelingen van den in specteur. Voor ons zit het meest ontstellende in de medddeeling, dat de kwade posten veroor zaakt zijn "door in vroeger jaren veel te hoog opgelegde aanslagen. Dat moet toch in den boesem van het gemeentebestuur bekend zijn geweest en daarmede had rekening gehouden dienen te worden. Een voorzichtig financieel beleid zou het geweest zijn, om na te gaan hoe groot het aantal tegenvallers ongeveer kon zijn, om dan met de bevoegde autoriteiten ovdrleg te plegen over de wijze waarop het teveel ontvangen geld weer zou worden terugbe taald. Wd mogen niet veronderstellen dat reeds aanstonds bekend is geweest, dat deze tegen vallers zouden komen en dat men dus niet onmiddellijk maatregelen tot regeling dezer zaak kon treffen. De laatste 3 a 4 jaar kon men deze stroppen verwachten. Waarom toen maatregelen achterwege zijn gebleven is ons niet recht duidelijk. We hopen op deze zaak nog eens nader terug te komen, maar geven reeds thans het gemeentebestuur in ernstige overweging ten spoedigste tot afdoende regeling van deze hoogst belangrijke zaak te geraken. Daar toe zal wellicht overleg met het Rijk en de Provincie noodzakelijk zijn. PERMANENTE RADIO- CENSUUR? BIJ DEN RADIO-RAAD IN VOOR BEREIDING? „De Avondpost" meent met eenige zeker heid te kunnen mededeelen, dat bij de de finitieve regeling der radio-uitzendingen, zooals deze thans door den Radioraad wordt voorbereid, de instelling van een permanen te censuur in het voornemen ligt. NIEUWE SCHOLEN IN HAARLEM-NOORD. TWEE OPENBARE EN DRIE BIJZONDERE IN AANBOUW. Er worden in het Noordelijk stadsdeel ver schillende scholen gebouwd. Het monumen taal aandoende schoolgebouw voor R.K. bij zonder onderwijs aan de Timorstraat met het aangrenzende zusterhuis, dat van wel bui tengewone hoogte is, nadert snel de vol tooiing. Om de St. Liduina-kerk is thans een geheel complex van parochiale gebouwen verrezen. Voorts wordt er een R.K. school voor lager onderwijs gebouwd aan den Rijksstraatweg te Oud-Schoten naast de R. K. kerk van St. Ba- vo. Een gedeelte van deze school is reeds on der de kap. Ook hier vordert de bouw snel. Reeds verrijzen de muren van de nieuwe school voor Openbaar Lager Onderwijs aan het Weltevredenplein boven den grond. Bo vendien is het grondwerk voor de openbare school voor voorbereidend onderwijs aan de Ceramstraat in vollen gang. Dan nadert het schoolgebouw voor Christe lijk Lager Onderwijs aan de Van Egmond- straat zijn voltooiing. Ook deze school komt te staan in een complex van gebouwen ge sticht door de kerkelijke gemeente, in dit ge val ae Ned. Hervormde Gemeente Schoten. de toegang naar de vogelenbuurt- Het opruimen van een aantal krootwonin gen aan den Rijksstraatweg te Oud-Schoten, waar de straks te verbreeden Vergierdeweg op den Rijksweg uitloopt en waar de eigen lijke toegang naar de z.g. Vogelenbuurt is. gaat niet heel vlug. Een paar jaar geleden werden werden er kort na elkaar eenige op geruimd, maar enkele bleven nog staan. Dezer dagen is er weer een afgebroken. De verwachting is nu evenwel, dat het Rijk er meer spoed achter zal zetten. Het is meer dan wenschelijk. Het aanzien van den ge- moderniseerden Rijksstraatweg zal er niet weinig door verhoogen en het is voor een regelmatige bebouwing ten Oosten van den Rijkstraatweg ook stellig noodzakelijk, dat het opruimen der overige krotten een viertal voorloopig ook spoedig ter hand genomen zal worden. NOG EENS HET ONGEVAL MET DE TRAM TE HEEMSTEDE. TEGENSPRAAK OVER DE OORZAAK. Men schrijft ons namens de Ned. Ver- eeniging van spoor- en tramwegpersoneel: „Daar vermoedelijk dit ongeval wel door de Rechtbank zal worden behandeld, meenden we goed te doen niet in de bladen op de oorzaken van dit ongeval te moeten ingaan en de in omloop gebrachte berichten niet te moeten tegenspreken, omdat de eventueel aan den wagenvoerder toegevoegde advocaat daartoe te bevoegder plaatse volop gelegenheid zou vinden en met de feiten aantoonen, dat allerlei beweringen onjuist zijn. Nu echter in uw blad van Maandag 2S October een bericht voorkomt, waarin een min of meer positieve beschuldiging aan het adres van den wagenvoerder wordt geuit en uit uw bericht blijkt, dat het medegedeelde van de zijde der Heemsteedsche Politie af komstig moet zijn, meenen we goed te doen het onderstaande mede te deelen. Door de vakvereeniging wordt altijd een eigen onderzoek ingesteld naar de oorzaak van ongevallen. Ook thans is dat weer ge schied. Het resultaat onzer bevindingen is, dat het u medegedeelde niet geheel overeenkom stig de feiten is en dat het al heel moeilijk zal zijn den wagenvoerder de schuld van het ongeval te geven. Een bijkomstige omstan digheid, niet aan den kant van den bestuur der, zal wel aanleiding van dit ongeval zijn geweest. Daar ook de politie hiervan volkomen op de hoogte is (het feit is geconstateerd dooi den agent van politie en den wagenvoerder) spreken we onze groote verwondering uit over het aan u medegedeelde." Wij vroegen aan de politie te Heemstede alsnog nadere inlichtingen over bovenbe doelde bijkomstige omstandigheid. De inspecteur, de heer C. H. Kemper, ver zekerde ons, dat hem van bijkomstige om standigheden niets bekend is en dat de schuld niet bij een ander gezocht kan wor den dan den wagenbestuurder. Inmiddels is ook het rapport van de tram maatschappij verschenen en hieruit blijkt, dat de wagenbestuurder naar hij zelf toe geeft, inderdaad het tweede signaal van den conducteur niet afgewacht heeft, hoewel hij daartoe in de gegeven omstandigheden wel verplicht was. Hij verontschuldigt zich echter door te zeggen, dat hij nadat hij den passagier naar den achtersten wagen verwe zen had nog even omgekeken heeft. Hij zag toen op het voorbalcon van den bijwagen een passagier staan en in de meening, dat dit de betreffende reiziger was, is hij doorgere den. In het rapport van de trammaatschappij wordt ontkend, dat het slachtoffer 60 M. zou zijn meegesleurd, zooals het politierapport vermeldt. Men meent, dat die afstand hoo- stens 15 M. was, daar anders de gevolgen veel erger geweest zouden zijn. De politie spreekt dit evenwel met stelligheid tegen. De betrokken bestuurder staat bij de tram maatschappij zeer gunstig bekend, hij is reeds tien jaar in dienst en heeft een blanco strafregister. Naar men ons van de zijde der N. Z. H. mededeelde is hij .een van de beste bestuurders en „een en al voorzichtigheid". Aan de directie is tliaris de beslissing, of de bestuurder disciplinair gestraft moet wor den, behoudens de kans, die hij heeft om door de justitie vervolgd te worden. HET VERDUISTERDE MILLIOEN WAS HET SLECHTS 200.000— In verband met het bericht omtrent den verdwenen bankier H.. verneemt het Con-, bureau dat de Haagsehe politie alleen zijn aanhouding in het Algemeen Politieblad zal verzoeken op grond van een aangifte van verduistering van 200.000. Wel kwamen nog meer klachten over H. binnen, doch deze waren van civiel-recnte- üjken aard en behooren thuis bij den cura tor -in het. faillissement, dat te Amsterdam is uitgesproken. De politie te 's-Gravenhage wist. dat H. reeds niet meer in de stad woon de. De mededeeling dat de Amsterdamsche politie aan de Haagsehe politie aanhouding zou hebben verzocht en de laatste het huis van H. leeg had gevonden, is volstrekt on juist. het dok voor curasao. Op de plaats van bestemming aangekomen. Volgens bij de directie van L. Smit en Co.'s Internationalen sleepdienst ontvangen telegrafisch bericht is het voor Curacao be stemde droogdok gisterochtend behouden aldaar gearriveerd, meldt de N.R.C. Dit door de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam gebouwde dok. heeft een hefvermogen v.an ongeveer 4000 ton en is ongeveer 120 M. lang en 27 Meter- breed. De sleepreis is verricht door de zeesleep boot „Ganges" van 1300 I.P.K., kapitein T. Vet. De reis begon op 21 Augustus: men zal zich nog herinneren de moeilijkheden, welke verbonden waren aan het passeeren van de sluizen te IJmuiden. Op dit lange sleeptraject van 5000 mijlen heeft men tweemaal een haven aangedaan *voor bunkerdoeleinden en wel op 15 Septem ber Las Palmas en op 20 October Barbados. Kort na het vertrek had men in het Engel- sche kanaal stormachtig weer, zoo ook omige dagen gedurende het traject. Las Palmas— Barbados, doch het dok heeft geenerlei schade opgeloopen. Het thans ter bestemming afgeleverde droogdok is het 53ste, hetwelk door L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst met suc ces over zee werd gesleept. HET ZANDVERVOER DOOR HET KLEVERPARK De bewoners uit de Kleverparkbuurt kun nen juichen! Naar wij vernemen zal het zandvervoer door die buurt niet verder worden voortge zet Zooals bgkend, is het vervoer voor de gemeente geëindigd, maar er was nog sprake van dat de Duin Exploitatie Maatschappij het vervoer naar do particuliere terreinen zou voortzetten. Dit gaat nu niet door. Spoedig zullen de rails van de „Kleverpark- express" worden opgebroken. De particuliere terreinen zullen op andere wijze worden od- gehoogd. DE MOORD OP HET BEZUIDEN- HOUT IN DEN HAAG. EEN BEWIJS TEGEN K. v. d. M. DOOR DE POLLER;METHODE. Inzake den moord op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage gepleegd op de 72-jarige me vrouw O., weet de „Haagsehe Courant'' eeni ge bijzonderheden mede te deelen, welke be trekking hebben op de wijze, waarop de poli tie te werk is gegaan bij haar onderzoek. Wij ontleenen hieraan het volgende: De politie heeft in dit geval gebruik gemaakt van een uitvinding van den Weaiischen pro fessor Polier, een uitvinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toegepast. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepassing is gebracht, betreft- het op het scheermes ge vonden stukje vel, dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M. Zoolra dit feit na minutieus onderzoek door de politie-deskun - dingen was vastgesteld is men er op uit ge weest om deze belangrijke omstan digheid, behalve door de ge- tuigen-verklaringen, ook op andere, nog meer overtuigende wijze aan de rechtbank te kunnen voorleggen. De Polier-methode heeft de Haagsehe po litie toegepast op den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M., waaraan het op het scheermes gevonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zóó tijdig gedaan, dat het schampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog vóórdat de genezing begonnen was. Vervolgens heeft men 't op het scheermes gevonden stukje vel geprepareerd en daar van een foto gemaakt. Deze foto heeft men, evenals een foto van den nagemaakten vin ger sterk vergroot. Legt men nu beide vergrootingen naast el kaar, dan blijkt dat ieder lijntje, zelfs het fijnste haarlijntje van het gevonden stukje vel, volkomen past en aansluit op de over eenkomende lijnen en lijntjes in den vin ge- van K. v. d. M. MOORDAANSLAG IN DEN HAAG OP DEN MAN VAN ZIJN VROEGERE VROUW. Dinsdagavond om ongeveer zes uur is het anders zoo stille wijkje tusschen "Westduin- weg en Van Egmondstroat in beroering ge bracht door een poging tot moord, gepleegd in het bovenhuis Ripperdastraat 81, meldt het Hbld De 37-jarige F. A., die sinds eenigen tijd piet meer met zijn vrouw samenwoonde, doch te Rotterdam verblijf hield, wilde haar spre ken over de kinderen. Hij meldde zich daar toe omstreeks zes uur in de woning aan de Ripperdastraat aan. Hij werd ontvangen door een man, met wien de vrouw tegenwoordig samenwoonde. Boven gekomen geraakten beide mannen slaags, waarbij A. tenslotte zijn tegenstander met een mes zeer ernstig in den buik verwondde, tengevolge waarvan deze man hevig bloedend ineen zakte. De dader nam ijlings de vlucht en wist in dé consternatie te ontkomen. De vrouw maakte onmiddellijk gebruik van hef politie- alarmtoestel in de buurt, zoodat politie en eerste hulpdienst spoedig ter plaatse waren. Terwijl het slachtoffer naar het Roode Kruis ziekenhuis werd overgebracht stelde de po litie een voorloopig onderzoek in. De getroffene is in het Roode-Kruis-zie- kenhuis naar de operatiekamer gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. christelijk historische jongeren. Propagandavergadering. Ondanks het minder gunstige weder, had den Dinsdagavond velen gevolg gegeven aan de uitnoodiging. ontvangen van de Christe lijk Hist. Jongerenorganisatie Groep Haarlem tot het bijwonen van een propagandaverga- dering. De voorzitter, de heer R. Smit Jr.. sprak m het openingswoord daarover voldoening uit. Verder verwelkomde spr. den spreker van den avond Mr. Dr. A. A. van Rhijn. die. zei'de spr.. onder de jongeren al een groote bekendheid heeft verkregen en de aanwezige bestuursle den der afdeeling der Chr. Unie. Tenslotte verklaarde spr. dat het prachtig gaat bij de groep Haarlem en dat de groep vooruitgaan de is. Na het openingswoord volgde een vioolsolo van mej. Agathe Boxs, die daarbij op de piano werd begeleid door den heer W. Alphe- naar. Er werd voorts een rede gehouden door Mr. Dr. A. A. van Rhijn. over heb onder werp: „Folitiék en verantwoordelijkheid". Politiek, zoo zeide spr., is bij velen in mis- crediet. Men meent, dat doende aan politiek men te veel moet transigeeren met de be ginselen. Echter, naar spr. ontvouwde, ten onrechte. Wel moet worden gezocht naar een compromis, maar de groote levensbeginselen moeten daarbij onaangeroerd blijven. De vraag of men als christenen zich met de politiek moet gaan bemoeien werd door spr. bevestigend beantwoord. De roeping der Christenen is, zoo merkt spr. op, de geheele wereld voor God op te eischen, het Koninkrijk Gods op ieder ter rein van het leven trachten te bevorderen, dus ook op het terrein van de Staatkunde. De ware christenen moeten het Christendom op ieder terrein van het leven gaan uitleven. Het aldus beziende, is het de plicht van de Christenen zich met de politiek te bemoeien en zich daarvan niet afzijdig te houden. Het bemoeien met de politiek brengt ech ter groote verantwoordelijkheid met zich. Het gaat om de doorwerking van bepaalde beginselen. Vervolgens omschreef spr. het standpunt der Chr.-Hist. ten aanzien van ae verhouding tusschen kiezer en parlement cn minister en parlement, in verband met de houding die de Chr.-Hist. in den afgeloopen zomer hebben aangenomen ten opzichte van de vorming van een ministerie. Politiek is niet iets afkeurenswaardig, zoo deed spr. aan het einde van zijn toespraak opmerken. Maar bij allerlei vragen van po- Iitieken aard moeten we de banier van het Christendom zuiver houden: dan zullen we ook in dezen „goede dienstknechten" zijn geweest. Na de pauze werd door de leden der Chr. J. O. opgevoerd een blijspel in één bedrijf van J. de Kanter „Het ministerie van vrou welijke zaken". De opvoering daarvan was een groot succes voor de spelenden. Er werd niet weinig gelachen om de koddige tooneel- tjes die in dit blijspel voorkomen. De vertol king er van liet niets te wenschen over. Nadat het Trio-AIphenaar: mej. Agathe Boxs, viool, de heer Carel Aiphenaar. cello en de heer Willem Aiphenaar piano, zich nog na de pauze had doen hooren, werd de goed geslaagde propagandavergadering gesloten. VERLAGING DER VERDEDI GINGSBELASTING II. AFSCHAFFING OPCENTEN SUIKER ACCIJNS. Ingediend is een wetsontwerp tot verlich ting van den druk der crisisheffingen. Het in het leeningfonds aanwezige saldo wordt daartoe tot het Jaar 1943 gebruikt ter gedeel telijke dekking van de jaarlijksche lasten van het fonds. Afgeschaft worden de opcenten op den sui keraccijns en verlaagd met- ruim een derde wordt de Verdodigingsbelasting II. Het overblijvende gedeelte van de Verdedigings belasting II wordt samengesmolten met- de inkomstenbelasting, in dier voege, dat deze in hoofdsom evenveel blijft opbrengen als tot dusver en op de hoofdsom twintig open ten worden gelegd ten bate van het leenings- fonds. Blijkens de Mem ran Toelichting zal dit een groote administratieve vereenvoudiging geven. Volgens het ontwerp zal de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns in wer king treden op 1 Januari 1930 en het overig deel van de herziening op 1 Mei 1930. „ONDERLING GENOEGEN". Zaterdag 2 Nov. geeft „Onderling Genoe gen". onder leiding van den directeur den heer P. Post, in de Gem. Concertzaal een concert van de liederen welke het koor op Zondag 22 September voor de Radio te Hil versum heeft gezongen. Medewerking wordt verleend door den parodist Harry Woodward. kinderspefltitinvereeniging haarlem-noord. Maandag werd hier ter stede oen gecom bineerde besturenvergaderlng gehouden ter bespreking van de stichting van een kinder speeltuin in Haarlem-Noord. Ter vergadering waren aanwezig het bestuur van de Huurders vereenigtng. „De 170 woningen." een deputa tie van haar zusterorganisatie „Meerlen- bosch" en verder een Oudercommissie. Besprekingen werden gevoerd over de noodzakelijkheid om ook in Haarlem-Noord een Kinderspeeltuin te verkrijgen en tevens een geschikt zaaltje voor het jeugdwerk. Na een zeer uitvoerige bespreking werd besloten zich met diverse andere vcroenigingen in Haarlem-Noord in verbinding te stellen om onder een centraal bestuur deze aangelegen heid met kracht ter hand te nemen. Tevens zal worden gepoogd don steun van B. en W. te verkrijgen om het. doel zoo spoedig doen lijk te zien verwezenlijken. faillissementen. Door de Arondissementsreclvtbank te Haarlem zijn op 29 October in staat van faillissement verklaard: 1. Joh. J. Borstlap, wekzaam aan de fa briek van Bedrijfskleeding, wonende te Zandvoort. Broderodestraat. 94; curator Mr. Dr. W- P. Vis te Haarlem. 2. J. Vos, houder van een autobusdienst, wonende te Beverwijk Meerstraat 94; Curator Mr. J. Sanders te Beverwijk; 3. Mej. M. A. Fontijn, winkelierster te IJmuiden, Kanaalstraat 60 rood; Curator Mr. A. W. Hellc'ma te IJmuiden. 4. Mej. G. Doncan, zonder beroep, wonen de te IJmuiden, Kanaalstraat; Curator Mr. 'a M Hellema te IJmuiden. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Mr. Dr. W. F. M. Schutte. Opgeheven werd het- faillissement van de N.V. S'.oomwasscherij „Njord" gevestigd te Haarlem. verzorging van onvolwaardiger Hier ter stede bestaat een zoogenaamde Verbands-commissie, die voor contact zorgt tusschen de verschillende colleges cn veree- nlgingen die betrokken zijn bij de armver zorging, werkverschaffing, nazorg, enzoo- voort. Deze commissie zal zich, naar wij verne men, met betrekking tot. voorstellen van de sociaal-democratische raadsfractie tot reor ganisatie van het Burgerlijk Armbestuur met een adres tot den Gemeenteraad wenden- Dit adres zal betrekking hebben op de ver zorging van onvolwaardigen. de boemelbaron Er heeft zich te Amsterdam een nieuw Ope rettegezelschap gevormd, onder directie van de heeren Joh. Langenaken en Petro Bcuk- man. De eerste operette waarmede men op tour- née gaat, is „De Boemeibaron". Deze zal a.s. Zondagavond in het Gem. Concertgebouw worden opgevoerd. De hoofdrol zal worden vervuld door den bekenden revue-artist Piet Kohier; hij speelt zijn oude rol van „Droog- keeltje". De rol van Hilda wordt vervuld door de bekende operettediva mej. Corrie Pinksen. De overige rollen zijn in handen van de da mes Tine van der Werf, Lena Kemper. Mies Peyters, Dito Doorenbos en dc heeren Hans von Grabow, George Dubréc, Pctro Beukman, Joh. Langenaken, Anton Greynders, Louis Oorthuis en Hendrik Kammeyer. De muzikale leiding berust bij den heer Henk Kreeft. herdenking kerkhervorming. Ter herdenking van de Kerkhervorming zal Donderdagavond een dienst gehouden worden in de Luthersche kerk, met mede werking van de altzangcres S. Ie Cosquino de Bussy, uit Amsterdam. personalia. Aan de universiteit ln Amsterdam Ls voor het canrildaatsexamen Handelswetenschap pen geslaagd de heer p. Kuin uit Haarlem (met lof). haarlemmers in artis. In het Jaarverslag van „Artis" lezen wij o.a.: Met de N.Z.H.T.M. word een overeenkomst getroffen voor de uitgifte te Haarlem van „Artis"-biljetten, geldig op den dag van af gifte voor een rit heen en terug naar en van Amsterdam, een rit heen en terug op de Amsterdamsche Gemeentetram en toe gang tot „Artis" en aquarium. De prijs van deze biljetten bedraagt voor volwassenen f 2, voor kinderen van 4 t.m. 12 jaar f 1.G0. Het aan „Arits" toekomende deel van deze prijzen bedraagt resp. f 1.05 en f 0.75. Deze biljetten werden voor het eerst uitgegeven l Augustus 1923. Het aantal van het Ge nootschap in het door den verkoop van deze biljetten ontvangen bedrag bedroeg over het verslagjaar f 2384.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13