BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 DERDE BLAD DE SOCIALISTISCHE RAAD STEEKT EEN SPAAK IN HET WIEL. Met geringe meerderheid medewerking van Daladier afgewimpeld. TWEEDRACHT IN DE PARTIJ. Doch Daladier zet zijn pogingen voort. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij konden gisteren nog mededeelen dat de Nationale Socialistische Raad niet van zins was om mede te werken aan de vorming van een kabinet Daladier. Dit bericht kwam wel uiterst onverwachts zooals men zich herinneren zal had de so cialistische Kamerfractie, met een vrij groote meerderheid besloten, wel op Daladier's voor stellen in te gaan. Men was het eens gewor den over het aanbod van Daladier ten aan zien van zekere binnenlandsche sociale her vormingen en achten het hoogstwaarschijn lijk dat de Socialistische Raad lijnrecht te gen de besluiten van de Socialistische Ka merfractie jou ingaan, temeer, daar Briand zich bereid had verklaard, in een kabinet Daladier, als minister van buitenlandsche zaken op te treden. Dit feit demonstreert nog eens de macht van den socialistischen leider Léon Blum, die een tegenstander is van iedere coalitie. Toch had men niet verwacht dat hij zijn zin, tegen de meerderheid der Kamerfractie ln. zou hebben durven doordrijven. Blum werd door den secretaris-generaal der Socialistische partij, Paul Faure terzijde gestaan. En het is vooral aan de handige manoeuvres van den laatste te danken, dat een uitspraak werd verkregen, die niet over eenkomstig de ware gesteldheid in de Socia listische partij is. De tweedracht in den kring der socialisten zal door dit voorval dan ook ongetwijfeld nog verscherpt worden. (Het be sluit om niet deel te nemen aan de pogingen van Daladier, werd met slechts 15901451 stemmen genomen!) Hoe verward de toestand overigens is, en op welk een onevenwichtige basis de toekom stige regeering moet bouwen, blijkt terloops uit het volgende: Daladier deelde na zijn eerste bezoek (na het bekend worden van het besluit van den Socialistischen Raad) aan Doumergue mede, dat hij de opdracht om een nieuw ministerie te vormen, niet ten uit voer kon brengen, en dat men naar een an deren kabinetsformateur moest omzien. Da ladier schijnt dat besluit niet alleen gegrond vest te hebben op de weigering der socialis ten, doch ook op de wetenschap dat Briand zich zou terugtrekken. Te elfder ure werd dit misverstand, (zoo noemt een telegram van Vaz Dias het vaag) opgehelderd en besloot Daladier, zijn poging voort te zetten! Dit beteekent dus hoogstwaarschijnlijk dat Briand nog steeds bereid is Daladier te steu nen. En het schijnt dus ook wel dat de oud premier het koste wat het wil zelf de politiek ter Haagsche conferentie wil vol tooien. Hij is trouwens de eenige die daar voor in aanmerking komt. Wij doelden zooeven op de tweedracht in de socialistische partij, die door de weigering van den Nationalen Socialistischen Raad, zeer verscherpt zal worden. Zestig socialis tische Kamerleden die het voorstel om aan de regeering deel te nemen, onderteekend hadden kwamen in vergadering bijeen; ve len hunner wilden de besluiten van den Raad ten spijt toch de pogingen van Dala dier blijven steunen. En men bracht reeds het eventueel uit de partij treden van een aantal leden der fractie ter sprake! Zoover kwam het echter niet. De toestand is dus veel gecompliceerder geworden, en de kans, dat een regeering die zich alsnog zal vormen, het lang zal uithou den is niet groot. Als Poincaré thans eens geheel hersteld was Doch er is nog een derde uitweg. Velen steken het niet onder stoelen of ban ken, dat de slimme Briand (waarvan zoo als men zich herinneren zal Clémenceau zeide. dat hij „niets weet en alles kan", in tegenstelling met Poincaré. die „alles zou we ten en niets zou kunnen") achter de scher men al bezig is met de vorming van een nieuw kabinet, omdat hij reeds lang heeft voorzien, dat Daladier niet zou slagen. In ieder geval heeft Briand. Tardieu en Chéron en Lavalle en René Desnard bij zich ontvan gen. Het zou ons dan ook niets verwonderen als straks, (als het duveltje uit de doos) Briand te voorschijn komt, zooals hij verdwenen is. Tenzij Tardieu, in samenwerking met Briand, die taak overneemt. Ook dat is zeer wel mogelijk. Tardieu toch, wordt door velen beschouwd, als de groote figuur van de toekomst. L. A. Daudet pakt uit. Léon Daudet, de royalistische leider, 'lie dag aan dag uit Brussel zijn artikelen aan de „Action Francaise" stuurt, had zich tot dusver nog niet over de ministerieele crisis uitgelaten. Maar hij is nu en niet malsch! van wal gestoken, en wel naar aanleiding van het bericht dat president Doumergue den heer Malvy, voorzitter der financieele Kamercommissie, geraadpleegd heeft, aldus schrijft het Hbld. Men herinnert zich dat het Kamerlid Malvy tijdens den oorlog wegens verstandhouding tot den vijand veroordeeld werd en in Spanje in ballingschap toefde. „Zoover zijn wij dus in Frankrijk geko men", zegt Daudet „elf jaren na den oorlog en misschien op enkele maanden van een nieuwen oorlog verwijderd. De ongeloof lijke protectie van Poincaré, welke zich ook op onwettige wijze tot bandieten van de „Bonnet rouge", het blad van Malvy en het door Malvy gesubsidieerde L*ad, uitstrekte, en de verkiezing van Malvy tot voorzitter der commissie van financiën hebben deze monsterachtigheid, dit abnormale feno meen. mogelijk gemaakt: een individu, door het Hooggerechtshof wegens ambtelijk mis drijf gedurende den oorlog veroordeeld, een individu, door Clemenceau in den vollen Senaat verweten de belangen van het vader land te verraden, wordt geroepen om zijn advies over de regeering van Frankrijk te geven." „Wat denkt gij er van, oud-strijders? En gij, 1.700.000 dooden, die voor de heilige zaak zijt gevallen, wat zoudt gij, indien ge tot het leven zoudt kunnen worden teruggeroe pen. er van denken? Welke naam moet er worden gegeven aan een regime, dat een der gelijke schande toestaat" De Fascistische campagne tegen Frankrijk. De uitvallen van de Italiaansche pera tegen Frankrijk naar aanleiding van den moordaanslag op den Italiaanschen kroon prins te Brussel gepleegd, (men -weet dat de gastvrijheid, welke Frankrijk den uitge weken Italiaanschen anti-fascisten verleent, in Italië groot misnoegen wekt, daar deze anti-fascisten van Frankrijk uit tegen het fascistisch regime ageeren), hebben in Frankrijk een onaangenamen indruk ge maakt, schrijft het Hbld. De „Temps" meent dat het niet aangaat telkenmale wanneer er een aanslag wordt gepleegd door een fascist of anti-fascist, die in Frankrijk is gevestigd, de moreele verant woorden jklieid daarvoor op Frankrijk te schuiven. De Fransch-Italiaansche betrek kingen en de strijd tusschen de fascisten en anti-fascisten zijn twee verschillendd din gen. De eerste worden ingegeven door een natuurlijke en traditioneele vriendschap door het gevoel van Latijnsche solidariteit en de gemeenschap van opvattingen en belangen op het gebidd der algemeene Europeesche politiek; de strijd tusschen fascisten en anti-fascisten wordt beheerscht door harts tochten van nationalen aard, waarin de Franschen zich niet hebben te mengen. Men kan niet inzien hoe de moreele verantwoor delijkheid van Frankrijk ook maar eeniger- mato betrokken zou kunnen worden bij de misdaad van een Italiaansch onderdaan op het grondgebied van een buitenlandsche mogendheid, zelfs wanneer de dader eenigen tijd in Frankrijk woonachtig was, waar hij zich heeft moeten onderwerpen aan alle wet telijke bepalingen betreffende het verblijf van buitenlanders op Fransch gebied. Frank rijk verleent gastvrijheid aan allen, die zich schikken naar de Fransche wet en het draagt er zorg voor dat zij niet op Fransch gebied kunnen samenzweren tegen het poli tiek regime in hun eigen land. De „Temps" verklaart ten slotte niet te veel waarde te willen hechten aan de fas cistische perscampagne, daar goede betrek kingen tusschen Parijs en Romo meer dan ooit noodig zijn voor de belangen der beide landen en voor het algemeen welzijn van Europa. Het vooronderzoek. BERLIJN, 29 Oct. (V. D.) Heden heeft de Justitie in het eerste district te Berlijn ope ning van het vooronderzoek gelast tegen Max, Willy en Leo Sklarek. wegens bedrog, vervalsching van geschriften, omkooping en oneerlijke concurrentie, tegen den boekhou der Lehmann wegens medeplichtigheid bij het plegen van bedrog, vervalsching van ge schriften en oneerlijke concurrentie; tegen de directeuren van de Stadsbank Schmidt, Hofmann en Schroeder, wegens passieve cor ruptie en oneerlijkheid: tegen Kleczeschew- ski, Weill, Wende. Loewenstein. het echtpaar Moritz en Adele Warschauer wegens mede plichtigheid aan bedrog. Uit den Pruisischen Landdag BERLIJN, 29 Oct. (V D.) Onder groote pu blieke belangstelling kwam hedenmorgen de Pruisische Landdag in openbare zitting bij een. Het eerste punt der agenda betrof het rapport inzake de relaties van de kleeding- bedrijven van den Pruisischen staat met de Berlijnsche stads-kleedingvoorziening en de gebroeders Sklarek. Verschillende ambtena ren zullen, naar de voorzitter mededeelde, gehoord worden. Burgemeester Böss zal verhoord worden. Volgens de „Vossische Zeitung" zal burge meester Böss waarschijnlijk reeds kort na zijn terugkeer te Berlijn door het parket als getuige gehoord worden in de instructie te gen de gebroeders Sklarek. De boekhouder Lehmann heeft in de laatste dagen verkla ringen afgelegd, die een verhoor van Böss noodig maken. Bovendien heeft de verdedi ging her. parket verzocht, den burgemees ter inlichtingen te vragen over den koop van den bskenden bontmantel en eenige andere kleedingstukken. Böss zal waarschijn lijk eerst in de gemeenteraadsvergadering van 7 November het woord nemen, daar hij eerst de noodige inlichtingen moet inwin nen. De Sklarek-commissie van den Pruisischen Landdag is vandaag onder groote belang stelling met haar onderzoek begonnen. De terreur der Sovjets. Het Sovjet-gerechtshof te Astrakan heeft na een proces, dat twee maanden heeft geduurd, veertien ambtenaren en handelaren ter dood veroordeeld wegens corruptie. Hon derd acht andere personen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot tien jaar. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepeoe bekend gemaakt, dat Zondag in INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Ct». per regel. Bezorging van Diners aan huis MAISON KEUR KONINGINNEWEG 65 TELEFOON 14627 VH. CHEF-KOK RESTAURANT HILDEBRAND Sovjet-Rusland in totaal 18 personen wegens contra-revolutionnaire daden terechtgesteld zijn. Onder de terechtgestelden bevinden zich twee priesters en vier kerkdienaren. Hier mede is het aantal der door de Gepeoe deze maand terechtgestelden gestegen tot 65. DR. BOUGRAT IN GOEDEN DOEN. Eenigen tijd geleden werd reeds medege deeld. dat de moordenaar-arts dr. Bougrat uit Marseille, in wiens kast men het lijk van zijn vriend, den kaslooper Rumèbe had gevonden, weshalve hij naar Cayenne werd gezonden, van waar hij evenwel ontsnapte zich in Venezuela had gevestigd. Aldaar kon hij onbezorgd blijven, daar gevangenen, die uit het Fransche bagno ontsnappen, ge vrijwaard zijn tegen nieuwe arrestatie, aldus de Tel. Bougrat had in Venezuela een goede kans. Ten tijde van zijn aankomst woedde er de cholera en hij stelde zyn niet geringe kennis in dienst der autoriteiten. En wel met zulk een succes, dat hij weldra een groote repu tatie verwierf en een bloeiende spractijk kreeg. Sinds kort heeft hij zijn materieele positie nog verbeterd, door met een rijke Italiaansche vrouw te trouwen. Thans is hij de eigenaar van twee groote huizen, t-woe auto's en een zeer moderne kliniek. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. VOORUITGANG. DE INGEBEELDE ZIEKE. De heer Van Dokkum, de voorzitter van Vooruitgang, sprak er gisterenavond in zijn openingswoord voor de opvoering van De ingebeelde Zieke, zijn voldoening over uit, dat eindelijk een vakvereeniging zich voor het arbeiderstooneel interesseerde en deze voorstelling voor de afdeeling Haarlem van de Nederl. Voreeniging van Spoor- en Tram personeel kon worden gegeven. Vooruitgang verdient die belangstelling, vooral nadat zij onder leiding van mevrouw Sanders-Herzberg zich zoo ernstig op het teoneel heeft toege legd en haar voorstellingen een peil hebben bereikt, dat uitgaat boven wat men doorgaans in arbeiders-tooneelvtfeenigingen presteert. Wij herhalen, wat wij een vorige maal schre ven, dat het zonde en jammer zou zijn als het bij een enkele opvoering van Uit komst zou moeten blijven en wij hopen voor Vooruitgang zeer, dat andere» vakvereni gingen het voorbeeld van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel zullen volgen en avonden als van gisteren in de toekomst voor haar leden zullen organiseeren. Vooruitgang had voor deze eerste ken nismaking Dt» Ingebeelde Zieke uitgekozen. Molière's blijspel is verleden jaar reeds door deze arbeiders-teoneelvereeniging vertoond, maar door andere werkzaamheden kon ik toen de voorstelling ni01 bijwonen. Molière gespeeld door arbeidersik vond dit zulk een belangrijke daad, dat dit voor mij reden genoeg was deze tweede voorstelling bij te wonen. Ik heb respect voor den modi, het idealisme en den artistieken zin van mevrouw Sanders- Herzberg, dat zij het heeft aangedurfd De Ingebeelde Zieke met dit clubje in te stu- deeren, maar de eerlijkheid gebiedt mij om te zeggen, dat in dit blijspel van Molière toch niet zoo veel werd bereikt als in dd stukken van Heyermans en Fabricius. Het kon ook wel niet anders. De spelers stonden hid." voor een geheel andere speelwijze en allen zonder uitzondering hadden zich als het ware „geweld aan te doen". Het is niet alleen het costuum van de zeventiende eeuw, dat moeilijk te» dragen is, heel de speel stijl van het klassieke blijspel stelt eischen, waaraan dilettanten en zeker niet dilet tanten, die een strengen stijl in hun spel Ln het geheel niet gewoon zijn moeilijk kun nen voldoen. Ik heb allen eerbied voor wat mevrouw Sanders met Vooruitgang ook in De Inge beelde Zieke heeft bereikt, men mag het zelfs een wonde.r noemen, dat ongeschoolde dilet tanten er zooveel van terecht brengen, maar- wij kregen toch niet meer dan een flauw aftreksel van Molière. Het was een respecta bel pogen en niet meer! Reeds dadelijk de hoofdpersoon Argan gaf blijk niet te gen een zoo moeilijke rol opgewassen te zijn. Deze dilettant speelt vlot en gemakkelijk, maar voor Argan wordt meer verlangd! Het eischt sterke komische kracht en karakter- spel! Van het begin af moet Argan de rol in een komisch licht plaatsen door den „inge- beelden zieke" te spelen. Deze dilettant was een bleef tot aan de pauze zich zelf in het costuum van Argan. Wij zagen aan niets, dat hij zich ziek waande! Want al is hij niet ziek, Argan gelooft toch aan zijn ziekte en dat moeten wij in het spel voortdu rend zien; het geeft er den komischen kant aan. Bèlize is een prachtige speelrol, maar kan onmogelijk tot haar recht komen door een zwakke uitbeelding, zooaLs wij gisteren za gen! Dat moet een voortdurende wisseling zijn van fleemende lievigheid en schra perige hebzucht en de rol eischt scherpe, puntige dictie. Scherpe, puntige dictie trou wens vraagt Molière voortdurend en een van alle dialect vrije uitspraak! Aan dezen eisch konden de leden van Vooruitgang met al hun besten wil niet voldoen. Hoe moeilijk het is Molière te spelen, zagen wij vooral in het tweede bedrijf, waarin de handeling nog al dikwijls sleepte en door gebrekkig sa menspel Molière het meest in het gedrang kwam! Eerst in het derde bedrijf kwam de geest van den grooten blijspeldichter vaardig over de spelers en toen werd er ook aardig wat bereikt. Het was, of er op eens een andere geest in allen gevaren was! Argan begon zich de zieke te voelen en speelde vijftig procent beter levendiger en komischer, dan vóór de pauze. Purgon bracht in zijn vlot. en in goeden stijl gespeelde rol. leven op het toor.eel. het samenspel klopte beter. Toinette die trouwens heel den avond al een der besten was geweest speelde den pseu do-dokt er met werkelijk komisch effect, de scènes met den dood-gewaanden Argan. kwamen volkomen tot hun recht al liei Angélique veel te vlug merken, dat zij niet. in den dood van haar vader gelooft-in het kort., hier kreeg Molière het hem toeko mend deel! Ben ik nu te streng in mijn oordeel ge weest? Gedeeltelijk misschien wel. want wat Vooruitgang in De Ingebeelde Zieke pres teerde gaf blijk van zeer ernstige studie en een even ernstige leiding! Deze opvoering stond altijd nog zeer ver boven hetgeen an dere arbeidersvereenigingen plegen te ge ven. Maar wij zagen ook. waar de grens ligt van het kunnen dezer vereeniging! De op voeringen van stukken als Uitkomst en Ora et Labora hebben bewezen, dat deze dames en heeren met hun aanleg en capaciteiten op een ander gebied veel meer kunnen berei ken. Voor Molière zijn goede wil en ernstige studie alleen niet voldoende; er wordt meer scholing, eruditie en vooral meer speeltalent voor verlangd. Maar in het kader van dit dilettantisme werd ik herhaal het meer bereikt, dan wij hadden verwacht. Toinette gaf veel leven en kleur aan haar rol, Thomas Diafoirus werd door den voorzitter van Vooruitgang werkelijk komisch gespeeld en aan Angélique had mevrouw Sanders zelf haar krachten gewijd, zoodat deze rol natuurlijk tot haar recht kwam. Hoe groot de komische kracht van Molière is, bleek ook gisteren weer. Er is veel en uit bundig gelachen om De Ingebeelde Zieke; vooral het kluchtige deel had veel succes. Het is dan ook zeker, dat Vooruitgang met deze voorstelling haar doel volkomen bereikt heeft en den leden van de Ned. Ver. van Spoor, en Trampersoneel meer heeft ge geven dan enkel vroolijkheid en pleizier. Jammer vond ik het, dat in de redevoe ringen ook niet eens de tragische kant van De Ingebeelde Zieke werd belicht. Ik meen, dat de wetenschap, dat Argan Mo lière's laatste rol was, het stuk voor velen nog belangrijker zou hebben gemaakt! En de opvoering van De Ingebeelde Zieke be wijst immers reeds, dat bij Vooruitgang ook cultureele bedoelingen voor zitten. J. B. SCHUIL. NED. TOONEELVERBOND. HET OPTREDEN VAN ALEX DE HAAS In ons verslag van den cabaretavond van de afdeeling Haarlem van het Ned. Tooneel- verbond werd vermeld dat Alex Faassen als conferencier-chansonnier optrad. De critische lezer zal reeds begrepen heb ben, dat het hier een naamsverwarring gold. De naam van den chansonnier luidde Alex de Haas. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST NAAR ENGELAND. Reuter seint uit Londen; Mengelberg, die Maandagavond het Lon don Symphony Orchestra in Queensha'.l leidde, deelde mede, dat toebereidselen wor den gemaakt voor een tournée van het Concertgebouw-Orkest in het volgende seizoen door de voornaamste steden van Engeland, Schotland en Ierland. Hij voegde hieraan toe, dat de groote populariteit, waarin het orkest zich door bemiddeling van radio en gramofoon in Engeland verheugt, het bestuur aanleiding gaf tot dezen stap over te gaan. Waarschijn lijk zal het Toonkunstkoor het orkest verge zellen. JUBILEUMCONCERT. Op 16 November viert, de heer Joh. Brands Toonkunstenaar te Alkmaar, zijn 25-jarig jubileum als paedagoog, dirigent en propa gandist van het Nederlandsche lied. Het zal dezen eminenten en jovialen directeur van 'n viertal Gemengde, een Mannenkoor en een drietal Kinderkoren zeer zeker niet aan be langstelling ontbi-eken. Op Zondag 17 November zal te Haarlem een Feestconcert worden gehouden, waarop al zijn koren zullen medewerken. Daartoe behoort ook het mannenkoor „Kunst na Ar beid" te Haarlem. Een uitvoerend comité is reeds geruimen tijd met de voorbereiding van dit jubileum bezig. Secretai-is van dit Comité is de heer H. Frans, Nagtzaamplein 25 te Haarlem. De heer Joh. Brands houdt receptie op Zaterdag 16 November van 3—5 uur, te zijnen huize, Metiusgracht 14, te Alkmaar. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 31 October 1929, des namiddags van 34 uur, dor den heer George Robert. Programma: 1. Ein feste Burg ist unser Gott, J. N. Hanff, (1630—1706). 2. Variaties: Mein junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck (1562—1621). 3. Fantaisie c kl. t„ J. S. Bach (16851750). 4. In Memoriam. Jos Jongen. Requiem. Pie Jesu, Quid sum Miser, Recordare Jesu 5. Choral a kl. t., C. Franck. KINDERTOONEEL PAULA DE WAART. Men schrijft ons: Naar men weet, is men in het buitenland tegenwoordig overal bezig met het stichten van afzonderlijke schouwburgen voor kin deren. Ten onzent ontbreekt een dergelijke instelling tot nog toe. Thans vernemen wij, dat mevrouw Paula de Waart, de bekende actrice, die aan het hoofd staat van het kinderoperette»- en blijspel-ensembie De Narren, aan haar ge zelschap een nieuwe afdeeling Kindert-oonee! gaat verbinden. Dit Kindertooneel Paula de Waart zal ln do voornaamste steden des lands een afzon derlijk repertoire voor de jeugd vertoonen en koestert het voornemen, binnenkort een vasten kinderschouwburg te stichten, waar het des Woensdags-, Zaterdags- en Zondags middags geregeld voorstellingen zal geven. A.s. Woensdag 6 November om 2.15 uur zal in den Stadsschouwburg alhier deze nieuwe afdeeling haar debuut geven met een Sinterklaas-comedie van H. G. Cannegieter. getiteld: „Zeven Katten op het Dak". Dit stuk is het vorig jaar door leerlingen uit de hoogste» klassen van enkele scholen in Haarlem en Bloemendaal in besloten kring vertoond en leent zich uitnemend om door volwassenen te worden gespeeld. Allicht zullen de jeugdige dilettanten van toen met hun kameraadjes dit stuk met belangstelling door „heusche" acteurs en actrices zien op voeren. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ. EEN PLAATJE IN DE AUTO'S NOODIG! Een firma te dezer stede die vrachtauto's gebruikt, schrijft ons dat een harer chauf feurs, met een Fordvrachtauto rijdende van Beverwijk in de richting Haarlem, dezer da gen vóór de Velserpont werd bekeurd door een Rijksveldwachter, er volgde zelfs een dubbele bekeuring nl. één van den autobe stuurder en één van de firma in wier dienst hij was. omdat op den wagen geen plaatjo bevestigd was met de diverse bijzonderheden betreffende den auto. De chauffeur had hier nog nimmer van gehoord. De firma die ons de klacht zendt heeft on derzocht in hoeverre andere weggebruikers zich aan de bepaling betreffende het plaatjö houden daarbij bleek dat van de 10 vracht rijders 9 niets van een plaatje wisten en cie 10e een klein plaatje aanwees, dat ongeveer twee jaar geleden in zijn wagen was aange bracht, maar waarvan hij de bedoeling nooit had begrepen. Ook andere autobezit ters wisten van een plaatje niet af. Tevens maakt inzender er aanmerking op, dat niet vooraf is gewaarschuwd, dat zulle een plaatje vereischt wordt. Tot zoover deze klacht. Wij informeerden te bevoegder plaatse en vernamen daarbij dat art. 12 sub 3 van het Mot-or en Rijwielreglement van het plaatjo melding maakt, elts nieuws is het dus niet. Het plaatje moet o.m. vermelden den naam van den eigenaar van den auto. het gewicht van den auto. het aantal cylinders, het aan tal P.K. en verschillende andere bijzonder heden. Ieder kan dit in het bedoelde Regle ment lezen. Wanneer er nog auto's zijn waar in zulk een plaatje niet voorkomt is dit in strijd met het genoemde artikel en kan dus een bekeuring volgen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. EEN GEDENKSTEEN VOOR HILDEBRAND. Hooggeachte Redactie, In uw blad van 25 October komt een bericht aangaande deze zaak voor. Om allo misverstanden te voorkomen moge ik a!s aanstichter van deze gedachte hieromtrent opmerken, dat dit bericht niet geheel juist is. U schrijft toch o.a.: „Van den zomer is echter het huis Koning straat 40. waarin in don laatsten tijd een pakhuis van de geliquideerde firma Emrisc en Binger was geweest, gesloopt". Ik moge hierbij opmerken in de eerste plaats, dat niet. Koningstraat 40. bewoond door den heer H. R. Hodenbach, gesloopt is, evenmin als nummer 38. thans bewoond door den heer J. Solman. Het gesloopte num mer 36 was mU vroeger aangewezen als het woonhuis van Vader Beets. Later werd mij echter geleerd, dat dit woonhuis verbouwd was tot twee woningen, de nu bestaande nummers 38 an 40. In de tweede plaats ztj opgemerkt, dat hot er weinig toe doet, of aan een geboortehuis veel of weinig veranderd is en het stand punt verdedigbaar is, dat dc wijding van de plaats uitgaat. Die wijding heb ik in ruime mate ervaren, toen ik in 1886 te Göt-tingen ging studeeren. Welk een massa namen cn welke namen: Bismarck, Wöhler en de vele anderen. Ik heb aan den heer voorzitter van de afdeeling van het Algemeen Neder» landsch Verbond een vergadering aange vraagd om te trachten in deze zaak tot eenstemmigheid te komen. Ook om een steentje te plaatsen, in het huis, waarin Lorcntz de laatste Jaren heeft gewoond, cn waarin hij gestorven is. Dit huis is nu Lorentzplein G en nu bewoond door Dr. Broese van Groenou. Die aanvrage loopt al eenige weken en de kans, dat de plaatsing geschied zal zijn, a!s het monument voor Lorentz gereed zal zijn, wordt geringer. Met beleefden dank voor deze plaats, uw dw. dn. Dr. G. C. VAN WALSEM. HET APPLAUS IN DEN SCHOUWBURG. EEN WAARDIGER HULDE VOOR GESTELD. Onlangs bij mijn bezoek aan den Stads schouwburg, waar het ietwat verouderde, doch nog immer diep-ontroerende „Op Hoop van Zegen" gegeven werd, trof mij opnieuw het wieede, ongevoelige applaus na do meest tragische scènes. Zeker, wanneer wij intens genoten heb ben van mooi spel. dan gevoelen wij behoef te het den spelenden te zeggen en drukken onze dankbaarheid er voor uit in een har telijk applaus. Dat zegt dan ook meer door zijn spontaniteit dan veel woorden zouden vermogen. Doch wanneer het doek zakt na een scène die ons diep ontroerde, zelfs tot tranen toe bewoog, dan ls datzelfde applaus onkfesch, belachelijk en het pleit niet,voor de fijnge voeligheid van het publiek. En voor de artisten is het zeker onaan genaam. Zij kunnen u onmogelijk vriende lijk lachend bedanken voor uw bijval, want zij hebben niet alleen hun rol gespeeld, doch ook doorleefd. Met het zakken van het doek is Kniertje nóg Kniertje, is Ba rend nóg Barend enz. en niet plotseling mevr. De Boer—van Rijk en Carel Rijken. Zoo'n toejuiching na dergelijke tafereelen is misplaatst, onnatuurlijk en doot mij aan als een bespotting, als heiligschennis. Men denke o.a. aan ..Boefje" in haar doodsangst voor den nacht, om Moeder roe pend, „het Stervende Arendsjong" en zooveel andere spelmomenten. Laat anderen en u zelf den tijd de ont roering te boven te komen, de indrukken te laten bezinken; wacht met uw applaus tot het doek voor 't laatst gehaald wordt. Doch liever nog: doe het minder luidruch tig en grof. Sta op en breng op deze wijze een waardige hulde aan hen, die door hun meesterlijk spel u zóó meesleepten, dat ge geheel met hen hebt meegeleefd. Zonder twijfel sta Ik niet alleen ta mijn opvatting en ik hoop, dat wij in het vervolg op deze stille wijze onze bewondering zul len durven uiten. Met vriendelijken dank voor de mij toege stane plaatsruimte, Hoogachtend, EEN SCHOUWBURGBEZOEKSTER,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9