EERSTE KAMER. UIT DE OMSTREKEN SCHEEPVAARTBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA 11 pepermunt niet kent, <ent de origineele pepermunt niet. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 3October. Het Suikerwetje in den Senaat. De kansen. Paarden, die de suikerklontjes niet verdienen. Riet en biet. De beteekenis van de bietencultuur. r>E NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. VOOR DE KINDEREN. wmdelyk kwam het suikerwetje in de Eer ste Kamer. Eindelijk! Heel erg was dit niet, wijl im mers het wetsontwerp wel volgens art. 5 op 1 September 1929 in werking treedt, maar desondanks betrekking heeft op den komen den uitzaai, die nog niet Ls aangevangen. Het suikerwetje in de Eerste Kamer. Dat beteekende spanning. Vandaag hoeft men er ovor gesproken. Morgen wordt er over ge stemd- Morgen, omdat men zooveel mogelijk Se natoren in de gelegenheid wil stellen hun stem uit te brengen. Want evenals in de Tweede Kamer, wordt 't ook nu een stem ming op z'n kantje. Maar, bracht in de Tweede Kamer de stemming op 17 April een aanvaarding met 4743 stemmen, in den Senaat kan het wel eens op een verwerping uitloopen. Immers uit de verklaringen der ondorscheidene sprekers valt op te maken, dat de liberale fractie tegen is, de V.D. fractie en cle S. D. fractie ook. Voorts stem men wel de A. R. in meerderheid voor, maai er wordt daar toch ook één tegenstemmer verwacht. De C.H. echter stemmen weer op één na, allen tegen. En zelfs onder de R.K. afgevaardigden zijn tegenstemmers. Dat ziet cr voor het ontwerp niet zeer hoopvol uit. Vóór het initiatief-ontwerp spraken de hoeren Haffmans, Diepenhorst en De Veer. Er tegen de hoeren v. d. Bergh, Westerdijk en Wibaut. Prof. Lohman nam een tus- schenstandpunt in vele goede dingen zag hij in het ontwerp, enkele nadeelen ook, maar zijn stemmen-tegen vond vooral oor zaak in staatsrechtelijke overwegingen. De argumenten der tegenstanders laten zich gemakkelijk samenvatten. Al erkennen we volgaarne, dat het peil van het debat ih den Senaat hooger was dan in ons Lagerhuis, veel nieuws is niet vernomen; de argumen ten waren uitgeput. De tegenstanders betoogden, dat „de paar den die cle suikerklontjes verdienen zs niet krijgen". De verdienende paarden, dat waren in casu de landbouwers. Die echter zouden den steun niet genieten zoo werd betoogd maar de suikerfabrieken. En in deze sui kerfabrieken was, hoewel de coöperatie- naam gedragen werd, toch niet de zuivere coöperatie belichaamd. De coöperatieve fa brieken waren niet zuiver de fabrieken van coöperatief hun product samenverwerkende landbouwers neen, zij hadden zich ook met speculatieve handelsbedoelingen inge laten. En dan begrepen de tegenstanders niet, waarom de fabrieken dan niet, zooals elk handelsman, daarvan de risico moesten dragen. Men was op veel winst uit, welnu dan moet men ook verlies durven dragen. De fa brieken zag men geenszins alleen als „ver lengstukken der boerderij ."Er is - hierop legde vooral de heer v. d. Bergh den nadruk er is veel te ver gegaan met het oprichten van suikerfabrieken, van fabrieken voor een wereldproduct, waarop men niet den minsten invloed heeft. Wanneer men tot het oprich ten daarvan den stoot heeft gegeven, moet men zelf de gevolgen maar dragen aldus de conclusie! wanneer het verkeerd gaat. De oppositie betoogde ook, dat de onkos ten, waarmede geproduceerd wordt veel te hoog zijn. Vandaar de groote verschillen in de zuivere opbrengsten. Alleen bij het wer ken op volle capaciteit zijn de onkosten zoo laag, dat steun niet noodlg is. Waarom de heer van den Bergh de gedachte verdedigde, dat men een veel betere campagne zou krij gen door het stilleggen van eenige fabrie ken. Waaom dit eenvoudige middel niet toege past? Waarop de oppositie ook eenigszins wees, was op de uitlatingen van Dr. Prinsen Geerligs, die een conjunctuur-verandering op de wereldsuikermarkt heeft in uitzicht gesteld. Dr. Prinsen Geerligs is een groot des kundige! Prof Diepenhorst, verdediger van het ontwerp, heeft opgemerkt, dat Dr. Prin sen Geerligs in „In- en Uitvoer" geenerlei zekerheid heeft gegeven, niets meer heeft uitgesproken, dan vermoedens alleen „misschiens". De heer Westerdijk, zelf coöperatief bie- t,enteier, verklaarde zich ook tegen. Betoogde, dat de bictenbouw niet noodig is voor de verhooging van de bodemvruchtbaarheid, betooogdc, dat de landbouw allerminst staat of valt met den bletenbouw. Bovendien, dat de suikerteelt soepelheid genoeg bezit, om zich al naar de conjuctuur uit te zetten of in te krimpen. De positie der fabrieken is gezond aldus de heer Westerdijk zij kunnen zeer wel een jaar van crisis door staan. Niet de tariefmuren elders zoo zeiden de tegenstanders zijn de ooi-zaak van de ma laise hier! Dat is de groote strijd tusschen de riet- en de bietsuiker op de wereldmarkt. Wil de bietsuiker daarin iets bereiken, dan moet het product worden opgevoerd in waar de- Door wetenschappelijke voorlichting b.v. Ook de heer Wibaut zette uiteen, dat de steun ten goede zou komen niet aan den boer, maar aan de fabrieken en dan vooral aan die fabrieken, die slecht geoutilleerd zijn, aan de fabrieken, die veel schuld hebben, dus een riskant bedrijf hebben opgericht. De fabrie ken, die beter kunnen verdwijnen. Vooral legde de heer Wibaut den nadruk op dc schade, die het ontwerp zou doen aan den suiker-invoer hier te lande uit Suriname. Wat tot gevolg heeft onderstreepte later Mr. Fock in een korte redevoering dat uit de Nederlandsche kas uiteraard weer meer steun aan Suriname moet toebedeeld worden. En bovendien zei Mr. Fock de steun aan onze bietsuikercultuur doet schade aan de Ned-Ind. rietsuikercultuur en dat kan de regeering zoo maar niet ondernemen, zonder daarover eerst Indisch advies te hebben In gewonnen. Een waarschuwing aan de regee ring. wanneer zij het ontwerp werd het aangenomen mocht willen uitvoeren. De heer de Veer had heel veel bezwaren tegen het ontwerp veel van wat de tegen standers hadden opgemerkt, deelde hij. En toch zou hij vóór het ontwerp stemmen. Om één reden. Omdat hij het noodzakelijk acht te, dat de regeering zich ging bezig houden met de suikervragen. Maar is. in dat geval, het niet beter, wanneer de Kamer een motie Indient? Moet daarvoor een wetsontwerp worden aangenomen? Dit waren redenen, waarom de heer Lohman tegen het ontwerp stemmen zou: de hec^v. d. Heuvel, die be toogde gedwongen te zijn tot de indie ning, omdat de regeering niets deed, noemde zijn ontwerp een uitgewerkte motie. Dit be toog van dwang was een antwoord op het voornaamste C.H. bezwaar: het staatsrech telijk bezwaar, dat men de regeering niet moest verplichten tot bepaald omschreven uitgaven, evenmin als men ooit zou overgaan tot verhooging van een begroctingspost aan die zijde. De heer Lohman wilde bij de re geering de leiding laten der uitgaven. Intusschen zag de heer De Veer, en de heer v. d. Heuvel met hem, naast nadeelen ook voordeelen aan het ontwerp verbonden: hij geloofde aan de groote beteekenis der suiker- bietencultuur voor het weghouden van werk loosheid, aan de tendenz van het ontwerp dit liet ook de heer v. d. Heuvel in zijn ver moeiende verdedigingsrede zwaar wegen om de plattelandsbevolking niet naar de stad te drijven. Hij wees op het kapitaalverlies bij aftakeling der bietencultuur en wilde in het algemeen, de biet door de malaise heen hel pen, wijl hij ervan overtuigd was, dat de biet suiker zich zeer wel zou kunnen handhaven tegenover dc rietsuiker. Bezwaren voor de Surinaamsche suiker vreesde hij evenmin als de initiatiefnemer de geringe verhooging hier te lande zou immers geenerlei invloed op den wereldprijs uitoefenen, waarmede Suriname altijd te con- curreeren had. Ook de heer Haffmans liep warm voor het ontwerp. De boer heeft 't noodig, de boer kan de suikercultuur niet missen, al was 't alleen maar om de voordeelen voor het vee voeder. Hij liet zwaar wegen het argument, dat het ontwerp maar voor één jaar, voor éénmaal zou zijn, om den boer door de ma laise heen te helpen en om den arbeider blij vend goede werkgelegenheid te verschaffen. De heer Diepenhorst is een goed spreker, met verve heeft hij het ontwerp van zijn Tweede Kamer-partijgenoot met dezen ver dedigd. Voorzichtigheid moest steeds betracht worden bij het schenken van steun uit 'sRijks schatkist aan bedrijven, maar in casu achtte hij steun gewettigd. Gewettigd, omdat er van een noodstand der bietencultuur gesproken mocht worden, een noodstand, die ontstaan was zonder eenige schuld bij de verbouwers. En ook betoogde hij, dat de fabrieken uit muntend waren geoutilleerd en uitmuntend worden geleid. Een noodstand want er is geen stabilisatie nog op de wereldmarkt. En wanneer de heer Wibaut na de verlaging van den suikeraccijns en de suikercultuur in betere banen ziet gaan, dan wilde de heer Diepenhorst wel zeggen, dat minister de Geer in de Tweede Kamer op 17 April de woorden gesproken heeft: al eet ons volk sui ker als de Duitschers in den oorlogstijd ra pen, de suikercultuur niet wordt geholpen door de accijns af te schaffen. Ook Prof. Diepenhorst roemde de groote, voordeelen van. de bietencultuur werkgelé- genhed, bijproducten, veevoeder, wisselb'e- drijf. Waarop hij en de heer v. d. Heuvel de. stelling grondden, dat het middel van den steun doeltreffend zijn zal: de cultuur blijft behouden. Waardoor, wanneer er weer een suikerconventie wordt bijeengeroepen, Ne derland stem in het kapittel hebben kan met een bloeiende, goed-gefundeerde suikerfa- bricatie, een stem, die klinkt als een klok. Prof. Diepenhorst moest natuurlijk ook spreken over den geest van Genève. waaryan hij nog niet veel verwerkelijkt zag en hij eindigde met een woord van Henri Polak: het is te hopen, dat wij economisch nog niet den geest hebben gegeven voor de geest van Genève werkelijkheid wordt. De opmerkingen van den voorsteller heb ben we reeds ingevlochten in ons overzicht van wat de Senatoren opmerkten. Men heeft daaruit reeds gemerkt hoe was 't in vre desnaam ook mogelijk? dat hij niet veel nieuws te berde brengen kan. INTIMUS. HET AFGRAVEN VAN GROND TE BLOEMENDAAL. DE GEWIJZIGDE VERORDENING EVENEENS ONVERBINDEND. 17 April j.l. ontsloeg de kantonrechter te Haarlem van rechtsvervolging een ingeze tene van Bloemendaal, die verbaliseerd was wegens overtreding van het artikel in de politie-verordening van die gemeente, waar in het strafbaar is gesteld om grond af te graven binnen een bepaalden afstand van den openbaren weg. De kantonrechter ver klaarde het artikel onverbindend, omdat vol gens zijn meening de gemeentelijke zorg zich niet zoover mocht uitstrekken als in dit ar tikel. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie ging in hooger boroep en de zaak diende daarna voor de Haarlemsche Recht bank. Deze deed 20 Juli uitspraak en bleek de meening van den kantonrechter in dezen te deelen. zij bevestigde dus het vonnis. Inmiddels was in de raadszitting van 20 Juni door den Raad van Bloemendaal het be treffende artikel vervangen door een nieuw, dat als volgt luidt: „Het is verboden aan openbare wegen of voetpaden, geheel of gedeeltelijk af te gra ven, tenzij daartoe door B. enW. schriftelijke vergunning is verleend en de bij die vergun ning gestelde voorwaarden zijn in acht ge nomen. B. en W. zullen op aanvrage ver gunning verlcenen indien naar hun oordeel door dc voorgenomen afgraving geen schade aan het natuurschoon wordt, noch kan wor den toegebracht". Om een principieele beslissing uit te lok ken heeft nu dezelfde inwoner zich opnieuw laten verbaliseeren door wederom in zijn tuin grond af te graven. Hem was thans ten laste gelegd 19 Septem ber van een terrein gelegen aan den open baren weg te Bloemendaal een gedeelte te hebben afgegraven zonder daartoe vergun ning te hebben van B. en W. Dc inwoner van Bloemendaal liet zich ook ditmaal vertegenwoordigen door mr. F. A. Bijvoet. Deze erkende dc juistheid van de feiten. De ambtenaar van het O. M.. mr. B. van den Burg eischte daarop het feit strafbaar achtende een boete van 0.50 of een hech tenis van 1 dag. Mr. Bijvoet hield daarop een pleidooi, waarin hij wenschte aan te toonen, dat de gewijzigde verordening evenmin verbindend is als de vorige. Aan de bezwaren van den kantonrechter en de Rechtbank is in het minst niet tegemoet gekomen, omdat de ver ordening een algemeen verbod blijft van za ken, waarover de overheid geen zeggenschap heeft. Gold eerst als motief voor het verbod de veiligheid van het verkeer, thans is daar voor in de plaats gekomen het natuurschoon. Pleiter zette uiteen, hoe de overheid door dit verbod ingrijpt in privé-aangelegenheden van de inwoners, daarom valt het toezicht op de verordening niet onder de competentie van hoogere bestuursorganen maar onder die van de rechterlijke macht. Van dit artikel vreest pleiter de allerdolste consequenties, iemand zou bijvoorbeeld op de binnenplaats van zijn huis geen grond meer mogen af graven, omdat er in de toekomst wel eens na deel voor het natuurschoon uit zou kunnen volgen. Mr. Bijvoet vestigde er nog de aan dacht op, dat alleen dat natuurschoon de huishouding van de gemeente betreft, dat zichtbaar is van den openbaren weg af. Op grond van onverbindendheid van de veror dening vroeg pleiter tenslotte ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis vellen. IJMUIDEN ONGEVAL IN DE HAVEN. Hedenmorgen kwamen eenige trawlers en een zeillogger tegelijk voor de Visschers- haven. Bij de Semaphoor streek de logger zijn zeilen, doch maakte daarbij een ma noeuvre, waardoor een der trawlers, „de Raaf", die vlak achter den logger voer in zijn bewegingen werd belemmerd. De traw ier raakte daardoor den koers kwijt en liep dientengevolge op den kop van de Visschers- haven. De logger volgde onmiddellijk dit voorbeeld, zoodat belde vaartuigen vlak naast efkaar op de steenen vastliepen. De sleepboot „Hector" van het Bureau Wijs muller werd ter hulp geroepen en deze slaag de er spoedig in de logger vlot te brengen. De trawler wist zich met eenige moeite op eigen kracht door middel van schroef en winch vrij te maken. „GROOTE STADSLUCHT" BIJ „VARIA". De Tooneelvereenigïng „Varia" gaf Dins dagavond een Uitvoering m Thalia. Opge voerd werd „Groote Stadslucht" van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelburg. De mu- ziekvereeniging „Kunstkring", directeur de heer Sam Vlessing, verleende hare medewer king, De heer Jungbacker verving den heer Holt- slag als voorzitter. Hij deelde mede dat de heer Roza zijn 25-jarig Varia-jubileum vier de. Het stuk, dat zou worden opgevoerd is een keuze van den heer Roza. De heer Roza is reeds in October 1908 in deze rol opgetre den „Groote Stadslucht", een stuk dat nu juist niet als modern tooneelwerk bestempeld mag worden, werd gespeeld, zooals men dat van „Varia", mocht verwachten, hetgeen des te verheugender is, omdat cle garde langzamer hand eenige jong.e krachten van waarde om zich heen gekregen heeft. In III werd de heer Roza bij zijn opkomen met luid handgeklap begroet. Na afloop van de tooneelvoorstelling volg de cle huldiging van den heer Roza. De heer Holtslag complimenteerde den jubilaris en bood hem namens de werkende leden twee fauteuils en een fraaie ets aan. Verder had de jubilaris een krans en z'n echtgenoote bloemen in ontvangst te nemen. De heer Holtslag memoreerde in korte trek ken het belangrijke werk, door den heer Ro za voor Varia gedaan. Namens de Haarlemsche vereeniging ..Ja cob van Lennep" werd eveneens een bloem stuk aangeboden. Verder was ingekomen een gelukwensch van Burgemeester Rij kens, eerevoorzitter der vereeniging, met bericht dat hijzelf tot zijn spijt verhinderd was, de opvoering bij te wo nen. De heer Roza bedankte allen voor de hem gebrachte hulde. Hij vroeg zich af of hij dat alles wel verdiend had. Hij is nu 25 jaar lid van „Varia", waarvan 19 jaar regisseur. Met liefde heeft hij steeds de tooneelspeelkunst beoefend en de kern van werkende leden heeft hem trouw ter zijde gestaan. Na afloop der huldiging bleven de aan wezigen nog langen tijd gezellig bijeen. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) HET PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. Herhaaldelijk is door de samenwerkende organisaties tot de Directie van Van Gend en Loos het verzoek gericht, de vrij biljetten, welke vóór 1922 werden beschikbaar gesteld, opnieuw aan het betreffende personeel te doen verstrekken. Dit verzoek werd ook ge richt tot de nieuwe Directie de A-T.O. doch ook van deze werd een afwijzend antwoord ontvangen. Thans hebben de organisaties zich tot den Minister van Waterstaat gewend, van welken minister thans antwoord werd ontvangen, dat deze bewindsman zijn tusschenkomst in deze niet kan verleenen. Voorts kan worden medegedeeld dat door de Directie aan de organisaties is geant woord dat dezer dagen een uitgewerkt plan ten aanzien der pensioenregeling voor het betrokken personeel, aan de pesturen, zal worden toegezonden. .WAAL SC HE KERK. Op Vrijdag 1 November a.s. te 8 uur, zal in dé Waalsche Kerk een bijzondere Hervor- mingsdienst worden gehouden. Ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal en Ds. F. Ch. Krafft, predikant bij de Waalsche Kerk alhier, zullen dezen liturgischen dienst leiden, waartoe de leden der Ncd. Herv. Gemeente te Bloemen daal en der Waalsche Kerk te Haarlem worden uitgenoodigd. Het H. Avondmaal zal gehouden worden. VELSEN VOOR „HET WITTE KRUIS". Het damescomité voor de inzameling van gelden ten behoeve van het nieuwe Witte Kruis-gebouw heeft haar werkzaamheden geëindigd. Qct comité heeft niet minder dan 2410 bijeengebracht. HEEMSTEDE NICOLAAS BEETSSCHOOL. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging bijzondere Protestantsche school te Heem stede gelden te verstrekken om ten be hoeve van de Nicola as Beetsscchool een lokaal te huren van het gebouw voor Christe lijke belangen, om daarin tijdelijk de 7de klasse ondev te brengen. Thans is die in het gymnastieklokaal der school ondergebracht, maar daartegen bestaan bezwaren. ONDERWIJZEND PERSONEEL. B. en W. bevelen aan voor de benoeming van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan den Voorweg: 1. mej. J. B. Over. te Leeuwarden, 2. mej. J. Schansema te Heemstede en 3. mej. D. A. M. Geelen te Haarlem. Voor onderwijzer aan die school: 1. T. Stavinga te Tiel, 2. J. de Korte te ZocCen en 3. A. G. de Brie te Haarlem. Arendskerk p. 30 5 uur Sagres, Australië naar Rotterdam. Amstelkerk 30 van Hamburg naar Am sterdam. Andijk 30 n.m. te Rotterdam van Antwer pen. Amstelland p.-28 Madeira, La Plata naar Amsterdam. Alkaid p. 2 Las Palmas, Rotterdam naar Kaapstad. Alkmaar 27 te Valparaiso van Amsterdam. Brielle 30 te Rotterdam van Curagao. Breda 27 te Callao van Amsterdam. Blitar p. 29 17 uur St. Vincent K. V., Japan naar New York. Eemdijk 26 van San Franzisca Antwerpen naar Pacifickust. Flandria 29 van Rio de Janeiro, Amster dam naar Z. Amerika. Gorontalo 29 20 uur van Perim, Java naar Rotterdam. Gaasterdijk 27 17 uur 27 m., 110 mijl Zuid van Valentia, Rotterdam naar New York. Heemskerk 29 van L. Marques naar Beira. Indrapoera p. 30 8 uur Kaap del Armi, Ja va naar Rotterdam. Johan de Witt 29 van Algiers, Amsterdam naar Java. Jagersfontein 29 te Duinkerken. Kennemerland p. 28 Madeira, W.-Afrika n. Amsterdam. Loertes 27 te Batavia van Liverpool. Madoera 29 van Singapore, Java naar New York. Maasland 29 te Lagos, W.-Afrika naar Am sterdam. Nias 29 van Kilindini, Beira naar Rotter dam. Nicbheroy 29 te Londen, Pacifickust naar Rotterdam. Nieuwkerk 30 van Durban naar L. Marques. Pieter Corneliszoon Hooft p. 29 Gibraltar, Batavia naar Amsterdam. Palembang 30 te Batavia van Rotterdam. Patria 29 24 uur van Port Said, Rotterdam naar Java. Rondo 29 van Suez, Amsterdam naar Java. Reggestroom p. 29 Ouessant, W.-Afrika n. Calais en Rotterdam. Randfontein 29 van Kaapstad naar Rot terdam. Rietfontein 20 van Dar es Salaam naar Mocimboa. Soesterberg 29 van Pernambuco, Amster dam naar Buenos Aires. Salland 30. 6 uur van Rio Grande, Am sterdam naar Z. Amerika. Soemba p. 27 Perim, Amsterdam naar Ba tavia. Spaarndam 28 n.m. van Vera Cruz, Rotter dam naar New Orleans. iT-erimai 30 8 uur te Sabang, Rotterdam naar Java. Tjibadak 29 van Sjanghai naar Macassar. Ulysses vertrekt 31 van New Orleans naar Bremen. Vcchtdijk p. 29 Gibraltar, Rotterdam naar Calcutta. IJstroom 29 van Freetown, W.-Afrika naar Amsterdam. Zosma 28 van Kobe naar Amsterdam. -o- VRIJDAG 1 NOVEMBER. HILVERSUM 1071 M. (voor 6 uur 298 M.) 10.00 Morgenwijding. 12.15Concert door het ensemble. 2.05 "Voor de scholen. J. Aerts; Vuurspuwende bergen, 2.45 Gramofoonmu- ziek. 3. Maak het zelf! Cursus. 4.Gramo- foon. 5.Lezing door Ir. J. Gratama: Mo derne architectuur. 5.30 Concert. Hongaar- sche kapel Bela Ruha. 6.45 Spaansche les» 7.15 Schip,persles, door L. K. A. v. Duuren: Smering van de stoommachine. 8.Opera- concert. Hèléne Cals, sopraan. Lia Fuldauer, sopraan. Chris de Vos, tenor, M. Plooyer, tenor, E. v. d. Bosch, bariton, J. v. Duuren, bariton. E. v. d. Ploeg, bariton, G. Leenders, bas, koor en omroep orkest. Tot slot „Paljas" opera van Leon Cavallo. Daarna gramofoon- rnuziek. HUIZEN 1875 M. 10.30 NCRV. Ziekendienst. 11. KRO Hoog mis van uit de St.-Servaaskerk te Maastricht 12.30 KRO. Concert door het KRO-trio. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.15 NCRV. Gramofoon- muziek. 3.Concert door vocaal kwartet NCRV. 5.KRO Allerheiligen en Allerzielen- preek. 6.40 KRO Lezing over: „De teelt van kruisbessen en roode bessen." 7.KRO Cur sus in Schriftverbetering. 7.35 VPRO Persber. 7.40 VPRO. Lezing over: „Ontmoetingen". 8.15 Propaganda- avond van de Vereen, van Vrijz. Hervorm den van uit de Zendingskapel te Amsterdam, Lezingen concert. Viool, orgel, sopraan. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11,20 Gramofoonmuziek. 12,20 Concert. E. Ruegg (viool). B. Hagart (piano), 12.50 Orgelcon cert, 1.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing, 4.05 Muziekuitzen- ding voor scholen. Kwartet The Wireless Singers (De Radiozangers). 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Berichten. 7.05 Zang door O. Haley (alt). 7,20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. O. Sturgess (ospraan) H. Bor (piano). Militair Orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing door Sir Oliver Lodge, 10.10 Vaude ville. 11.20 Verrassing. 11,35 Dansmuziek. In de tusschenpoozen: Uitslagen van de Bo rough Election. LANGENBERG 473 M. 8.25 Katholieke Morgenwijding. Spreker, koor, strijktrio, piano, 12,20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. 7.30 „Jedermann" op nieuw bewerkt door Hugo von Hofmann- sthal. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. KALUNDBORG 1153 M« 11.20 Orkestconcert. 2.20 Orkestoncert. 7.20 „Nej" Vaudeville in 1 bedrijf van J. L. Hei berg. Muzikale illustratie. 8.20 Piano-recital door C. Schnedler-Meyer. 9.15 Concert. Or kest en fagot. ZEESEN. 1635 M. 6.15 Lezingen. 11,20 Gramofoonmuziek. 12.15 Lezingen. 1,20 Gramofoonmuziek. 1.50 Lezingen. 3.50 Concert uit Leipzig. 4.50 Le zingen 7.20 Opera-uitz. I. „Soanische Stunde" muziek van M. Ravel. II. „Der arme Matrose" muziek van D. Hilhaud. III „Angelique", muziek van Jacq. Ibert. Daarna: Orkestcon- cert. 1.05 Verslag van den 6-daagschen Wie lerwedstrijd in het Sportpalast. PARIJS ..RADIO PARIS". 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli, 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Causerie en gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, viool en zang. De drie vrienden spitsten de ooren om beter te kunnen luisteren. „Ja," zeidc .Terry, die een scherp gehoor had, „het is beslist muziek en het schijnt mij dc klank van een luit tc zijn." „Het schijnt te komen van dc kromming van den weg," zeide Redneb weer met zijn kraken* de stem, terwijl hij zijn hoofd keerde naar den kant, van waar het geluid scheen tc komen. „Nou, laat ons eens gaan kijken," zeide Billy en zc begaven-zich opnieuw op weg. En toen ze bij dc kromming van dc laan kwamen, zagen ze een aardig kereltje in lompen gekleed cn zittende op een bank, temidden van wilde bloemen. De kleine man hield dadelijk met spelen op. „Goeicndag meneer," zeide hij glimlachend te* gen Billy, terwijl hij zijn hoed afnam. „De vo* gels luisteren graag, maar ze hebben, naar ik meen, niets anders om te geven dan hun eigen liedjes. Hebben jullie nu heusch geen centje voor een armen, zwervenden zanger, wiens lied* jes jullie hart met vroolijkheid zullen vullen cn al jullie verdriet zullen doen verdwijnen?" „Ik heb heelemaal geen verdriet, en evenmin geld," zeide Billy. „Dat is lcclijk, heel lcclijk," zeide de man, ter* wijl hij zijn hoofd schudde. „Enfin, dan moet je maar net doen, als de vogels, en voor mijn liedjes, jullie liedjes zingen." „Ja, maar ik kan niet zingen." zeide Billy, „ik ken geen noot zoo groot als een schildwachts huisje, en dc stem van Redneb is erg slecht, die kraakt net als een deur, die langen tijd niet is gesmeerd." Zullen ze niets te hooren krijgen? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. regel. Worfh a crown. Voor engros bij fa. C. H. S. HEILKER, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10