BINNENLAND Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG I NOVEMBER 1929 DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. DE AUTO VAN DE COLLé'S. r Aan een rapport, ongeveer een half jaar geleden door mr. Roobol aan den minister van Justitie toegezonden over de Culemborg- sche moordzaak ontleent de Tel. o.a. de vol gende bijzonderheden: De gemeentewerkman Cornells de Kruyf heeft o.m. verklaard, dat de auto van de Collé's op 23 December des avonds omstreeks halfzes uur op den Oosterwal stond, waar het achterhuls van de toenmalige woning der familie Collé uitkwam. Arnoldus Collé was met de nummerplaat bezig; het kan zijn dat hij een ander nummer aanbracht, het is ook mogelijk, dat hij alleen het oorspronkelijke bordje eraf genomen heeft. Toen hij met zijn karweitje klaar was, stapten Haveman, Ar noldus Collé en nog iemand, dien De Kruif in het donker niet herkend heeft, in. Zijn vrouw en een zekere F. de Leeuw hebben dit ook gezien. Deze laatste heeft over het ge beurde nog zijn verwondering uitgesproken, toen de moord bekend was geworden. Onge veer halfnegen, aldus De Kruif, kwam de auto weer terug; Haveman stapte het eerst uit en zei onder meer: „Kom je gauw, Ar nold?" Haveman droeg toen iets naar bin nen; wat dit was heeft men niet kunnen onderscheiden. In dit verband herinnert het blad er aan, dat het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat de moord waarschijnlijk des avonds vóór acht uur heeft plaats gevonden. .Het lampje, dat blijkbaar stuk gevallen was tijdens de worsteling met de indringers toonde aan, dat het donker was. De verslagenen hadden zich nog niet voor de nachtrust gekleed, de pap stond op de kachel, hun magen waren leeg. Vrouw de Kruyf heeft voorts wat den auto betreft, verklaard, dat de Collé's een paar dagen later bezig waren hun auto schoon te maken; de moquette-zittingen werden met een borstel en zeepwater gereinigd. Arnold Collé zei tegen vrouw De Kruyf, dat de Jus titie zich zoo druk maakte over een auto. welke op den avond van den moord gezien zou zijn. Toen vrouw De Kruyf toen opmerk te, dat de Collé's dien avond toch ook waren uitgereden, gaf Arnold geen antwoord en venvijderde zich. Sedert dien sprak hij niet meer tegen de familie De Kruyf. De rechercheur Heyting en agent De Roode hebben terstond na den moord een uitgebreid onderzoek in Culemborg ingesteld, als ge volg waarvan Auke Opdam en C. van der Linden aangehouden zijn. Zonder gehoord te zijn, zijn dezen weer vrij gelaten en toen zij 's avonds weer thuiskwamen, zetten zij het heele plaatsje op stelten. Zekere Blitterswijk kwam hen des nachts ongeveer twee uur tegen, in gezelschap van Johan Collé. Zij maakten ruzie met Blitterswijk en bedreig den hem. Herhaaldelijk riepen zij, naar deze laatste verklaard heeft: „Leve de moorde naars van Culemborg; ze krijgen ze nooit!" Voor de stoelenfabriek van den heer v. d. Stroom riepen zij dit weer. Het drietal begaf zich naar de woning van Johan Collé, Triowijk. Blitterswijk waar schuwde twee agenten van politie, die met hem zijn meegegaan. Gedrieën hebben zij zich toen achter het huis van Collé verdekt opgesteld. Binnen bleek het feest te zijn; af en toe hoorden de luisteraars buiten, dat er over den moord werd gesproken. Iemand riep: „Ze dachten ons te meppen, die sur- ferds, maar daar zijn ze lang niet link genoeg voor. Leve de moordenaars!" klonk het toen weer in koor. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. HET ONDERZOEK IN LIMBURG GEëINDIGD. In verband met den kindermoord te Rot terdam werd, zooals gemeld, ook in Roer mond een onderzoek ingesteld. De rechter commissaris in de zaak mr Franken uit Rot terdam en de Rotterdamsche politie-inspec teurs Beekman en Grevelink, die deze week in Limburg een uitgebreid onderzoek instel den, hebben Woensdagavond eenigen tijd in het politiebureau te Roermond vertoefd om vijf a zes personen, die meenen in loge menten met Visser in aanraking te zijn ge weest, een verhoor af te nemen. Mr. Fran ken en de beide inspecteurs hebben Woens dagavond Roermond verlaten met de bedoe ling om gisteren te Rotterdam terug te kee- ren. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Voor de verkiezing van vier leden van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond wegens de periodieke aftreding van mevr. M. Ketelaar-van Goch en de hee- ren Prof. Dr. D. van Embden, J. Kortland en Prof. Mr. R. Kranenburg, welke allen niet herkiesbaar zijn, zijn candidaat gesteld de dames H. van Embden-de Ridder en Mr. Ada Goudsmit en de heeren Sidney J. van den Bergh, H. B, Berghuijs, S. L. Frankena, Mr. A. M. Joekes, A. Jongbloed, D Kooiman, W. K. D. Lustig, Dr. A. van Raalte, Jt. Reinink, A. M. van Schenk Brill, Mr. M. Slingenberg en Mr. W. H. M. Werker, mej. C. S. Groot te Rotterdam en de heeren Mr. L. G. van Dam te Haarlem, Mr. A. C. Josephus Jitta te Den Haag, Mr. G. J. C. Schllthuis te Rotterdam en Ir. J. W. Sprenger tc Glnneken, die even eens waren candidaat gesteld, hebben voor de candidatuur bedankt. EEN DER ZAANSCHE TOLLEN VERDWIJNT. De secretaris der Zaansche Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer deelt aan de Tel. mede. dat het bestuur van het Waterschap Enge Wormer heeft besloten, den tol bij de kruising van den weg WormorvcerPurmer- end en Zaandam—Purmerend op te heffen. Deze tol. die berust op een oud voorrecht van ongeveer 150 jaar geleden is de eerste van de zes Zaansche tollen, die ter ziele gaat. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Nieuwe vragen van het Kamer lid Floris Vos. Het Tweede-Kamerlid Floris Vos heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat omtrent de plannen van den Radioraad aangaande de verdeeling van den zendtijd over de om- roep-organisaties hier te lande, in de pers mededeelingen waren gedaan, vóórdat de heer Vogt, directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O., op 21 October 1.1. zijn op last van het hoofdbestuur der posterijen gestaak te redevoering hield? Is de minister bereid, mede te deelen, door v/elke bewoordingen of uitdrukkingen de heer Vogt tijdens zijn sub. 1 bedoelde redevoering omtrent de aldaar bedoelde plannen van den radioraad zakelijke mededeelingen heeft ge daan, die door de onder vraag 1 vermelde publicaties nog niet van algemeene bekend heid waren? Wil de minister mededeelen, waarom de rede van den omroeper van de Vereeniging van Arbeiders-Radio-Amateurs voor de mi crofoon op 19 October 1.1. dus vóór de rede voering van den her Vogt gehouden, niet op last van het hoofdbestuur der posterijen is gestaakt, hoewel daarin omtrent de sub 1 bedoelde plannen van den radioraad mede deelingen werden gedaan van geheel den zelfden aard als die, welke daarna aanleiding gaven tot het doen staken der redevoering van den heer Vogt? Is de minister bereid, den wettelijken grondslag aan te wijzen van de bevoegdheid der regeering om een radioredevoering te doen staken, anders dan wegens de bezwa ren, die deze naar haar oordeel oplevert voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, en wil de minister mëdedeelen, op welke gronden art. 3ter, sub B. van de P.- en T.-wet door hem niet limi tatief wordt beschouwd? Is de minister bereid, de spoedige totstand koming te bevorderen van wettelijke bepaiin- gen, die de vrijheid tot het houden van radio- redevceringen waarborgen in dezelfde mate, waarin de vrijheid van drukpers door de gel dende wetgeving is verzekerd? EEN NIEUWE TOL? OVER DEN „EIGEN WEG" DIE TOE GANG GEEFT TOT DE RUÏNE VAN BREDERODE. Er is al veel geschreven en gesproken over den weg langs hotel „Velserend" te Sant poort. die een verbinding vormt tusschen den Brederode- en den Duinenkruldberger- weg. De bezitter van het hotel „Velserend", de heer Ant. Meyer te Haarlem, is ook eige naar van dien weg. Maar dit laatste bezit Srengt hem geen winst, integendeel tegen over de uitgaven voor onderhoud staan in het geheel geen inkomsten. Daarom wil hij den weg aan de gemeente Velsen afstaan, evenwel tegen een door hem billijk geachte vergoeding. Die onderhandelingen willen niet vlotten. Dit is de reden waarom de heer Meyer maatregelen neemt om den weg voor het vrije verkeer te sluiten en zelfstandig te zorgen, dat de gebruikers van den weg ook de kosten van het onderhoud betalen. Daarvoor wil hij de toevlucht nemen tot het ouderwetsche middel van tolgeldhef fing. Overal elders worden de tollen afgeschaft, maar hier zouden wij hem opnieuw gaan in voeren! Er was een gerucht, dat de tol reeds heden, 1 November, zou worden ingesteld. Natuurlijk zijn wij eens poolshoogte gaan nemen. Er was nu evenwel nog weinig van een tol te bekennen en van een tolbaas nog minder. Aan den kant van de Brederodeweg stonden als van ouds de rood-wit-blauw ge kleurde masten, die afkomstig zijn van een straatversiering te Haarlem. Bij eenig zoe ken ontdekten wij aan een dezer masten een plank die als slagboom kan worden gebruikt. Maar die slagboom was nu in het gras ge schoven. zoodat ieder die lust had om den weg te bewandelen, dit ongestoord kon doen. Veel gebruik wordt er niet vanden weg ge maakt. Behalve door de bewoners van enkele huizen aan den weg gelegen, wordt de weg gebruikt door de bezoekers van het hotel Velserend en de menschen die de Ruïne van Brederode willen bezichtigen. In November loopt het daar natuurlijk geen storm. Ver der is de weg van beteekenis voor een deel der patiënten en bezoekers van de Lighal aan den Bergweg en de gebruikers van de sportvelden nabij de Ruïne. De gerant van „Velserend" wist nog niet veel van de tolplannen af. Hij stelde alleen vast ,dat de eigenaar het recht had om daar een tol in te stellen. Verder verwees hij naar den heer Meyer. De wandelaar op den weg langs de Ruïne wordt door menig bord er aan herinnerd dat hij daar op een „eigen weg" loopt. Op andere terreinen worden de wandelaars vriendelijk verzocht om geen papieren weg te gooien, maar hier is het een bevel: „denkt er om, dat u geen papieren weggooit" zoo staat er zonder meer op een bord. De heer Meyer, dien wij om nadere inlich tingen vroegen, vertelde dat de tol ingesteld zal worden in de eerste helft van November. Een juiste dag is nog niet bepaald. Hij is niet van plan om voor de tol vergunning te vra gen. Het is mijn eigen grond zoo zei hij zoodat ik daarop doen mag wat ik wil. Hij is evenwel van plan om het tolhek een eenigszins monumentalen vorm te geven, overeenstemmend met den modernen tijd. Voor het plaatsen daarvan moet hij evenwel toestemming hebben van het gemeentebe stuur van Velsen en die toestemming blijft tot heden uit. De tolwachter zal tot 's avonds 10 uur aan het hek staan om tol te innen. Daarna wordt het hek blijkbaar gesloten. Het moet, hoewel het tarief nog niet vast gesteld is, in de bedoeling liggen om voor het gebruik van den weg de volgende heffingen vast te stellen: Automobielen 50 cent; Fietsers 20 cents; Voetgangers 5 cents. Bezoekers van het hotel Velserend zullen de betaalde tolgelden terugkrijgen. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de automobielen wel al het mogelijke zullen doen om dezen tol te voorkomen. Vandaar ook. dat het gemeentebestuur van Velsen talmt met de vergunning om het nieuwe hek te mogen oprichten. Het rijk heeft hierbij ook veel belang. wan* alle bezoekers van de Ruïne van Brederode zouden ook tol moeten betalen. VERKEERSONGEVALLEN DOOR DRONKENSCHAP. Bedrijfsleider van de „Brockway" voor de recht bank. VERDACHTE IS RECIDIVIST. Donderdagmiddag had zich voor de Ar- rondlssements Rechtbank te Haarlem te ver antwoorden de 41-jarige bedrijfsleider bij de N.V. Haarlemsche Brotkway Bus Maatschap pij, tevens caféhouder, J. H. wonende te Haarlem, wagens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hem was ten lasle gelegd op 20 November 1928 op den Schoterweg te Haarlem den 51-jarigen H. Zipp met zijn auto zoodanig te hebben aan gereden. dat deze onder den auto kwam, cn zwaar lichamelijk letsel bekwam, waardoor hij tijdelijk in de uitoefening van zijn be roepsbezigheden verhinderd is en geruimen tijd in een ziekenhuis verpleegd is moeten worden. Ter terechtzitting werd echter opgemerkt, dat de heer Zipp op den dag van het onge val zonder beroep was. De heer Zipp reed den avond van dien dag per fiets in de richting Haarlem en hield geheel de rechterzijde van den Schoterweg, terwijl hij bij de nadering van de auto nog op het zandpad uitweek, zoover als mogelijk was. Nochtans werd hij aan het achterwiel aangereden, onder den auto geworpen cn kreeg hij kneuzingen aan de rugwervels en wonden aan het gezicht. Getuige Zipp verklaarde half dood te zijn geweest door het bloedverlies en nu nog, bijna een jaar later kan hij de hals niet normaal draaien. Hij diende een eisch tot schadever goeding in tot een bedrag van f 150, want zeide hij „de fiets ligt dubbel" en al de kleedingstukken, die hij dien dag droeg, zijn onbruikbaar geworden. Verdachte heeft reeds de verpleging in de Mariastichting betaald. Verdachte erkende de toedracht der feiten. Hij had een boodschap moeten doen, had moeten wachten en was in dien tijd in een café gaan zitten, waar hij iets gedronken had. In hot geheel had hij dien dag drie glazen bier en drie glaasjes jenever op, vol gens zijn zeggen. Op het Soendaplein voelde hij zich dronken worden. „Toen had ik on middellijk moeten stoppen", erkende hij, „maar ik bleef doorrijden, hoewel ik heel slecht meer zag". Hoofdzaak noemde ver dachte het echter, dat hij zoo slecht licht had. Daardoor meent hij, heeft hij geen fietser gezien. De president: Hoofdzaak is, dat u dronken was! Niet zoo heel lang geleden is dat weer ge beurd, te Halfweg en zelfs heel onlangs, Maandag bent u opnieuw bekeurd, omdat u dronken in de Groote Houtstraat reed! Verdachte: Het drinken is mijn ongeluk, ik ben direct weg, als ik wat op heb. De substituut-officier van justitie, mr. A. R. Andringa bracht in herinnering, dat de politie onlangs nog te Amsterdam op de banden van verdachte's auto heeft moeten schieten om hem tot stoppen te dwingen. Zoo dronken was hij. En te IJmuiden is hij 's nachts dronken in een auto gezien. Het Openbaar Ministerie heeft met verdachte al'.e clementie willen betrachten, er zijn onmid dellijk pogingen aangewend om hem tot ge heelonthouding te brengen. Want verdachte staat als bedrijfsleider bij de maatschappij zoowel als bij het publiek, gunstig ebeknd. Hij rijdt zelf altijd de moeilijkste ritten. De officier vroeg of de directie diit alles wist van verdachte. Verdachte: Neen. De officier: Dan vind ik het onverant woordelijk, dat zij er niet naar onderzoekt. De bedrijfsleider deelde nog mede, dat hij juist altijd de avondritten en over het alge meen de verantwoordelijke ritten voor zijn rekening neemt, bijvoorbeeld, ook die met schoolkinderen. De agent van politie G. J. ten Dam ge tuigde», dat hij verdachte na het ongeluk vond leunend tegen de auto. „Hij was vreese- lijk dronken", zei getuige. De agent kent H. als iemand, die dikwijls misbruik maakt van sterken drank. Hij is deswege reeds eenmaal veroordeeld tot een boete van f 100. Ook collega's van den agent hebben dikwijls ge zien, dat verdachte geheel of gedeeltelijk dronken over straat ging. Verdachte vroeg om voorwaardelijk ver oordeeld te mogen worden in verband net zijn gezin, en het betalen van de schade vergoeding. Hij werkt hard om vooruit te komen, doch de drank is zijn ongeluk. De Rechtbank vond het wenschelijk or teneinde vast te stellen in welke mate letsel is toegebracht, den geneesheer van de Maria stichting dr. Th. Koot nog te hooren. Om dat deze niet gedagvaard was, werd de zaak uitgesteld tot volgende week Donderdag des morgens tien uur. JUBILEUM A. D. KALF. Heden was de heer A. D- Kalf, wagen bestuurder bij de N.Z-H-T.M., 25 jaar bij deze maatschappij in dienst. Hij werd heden morgen te zijnen huize namens de directie door Mr. D. A. E. Immink, chef van exploi tatie. en door den heer P. M- Gieske, chef van den uitvoerenden dienst, gecomplimen teerd, waarbij hem het gebruikelijke ge schenk onder couvert overhandigd was. Ook werd de jubilaris vanmorgen namens het Jubileumfonds gefeliciteerd. De heer Kalf mocht het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring doorbrengen. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrij dagavonddienst bij den Ingang te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.15 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zon dagavond te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange BegijnesLraat 11. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. W. W. wonende te IJmuiden, gem. Velser., thans gedetineerd, art. 247. W. v. S., zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met oen proefcijd van drie jaren, met bij zondere voorwaarde. A. v. V. kantoorbediende, wonende te Am sterdam, appèl overtrading Motor en Rijwiel- wet, vrijgesproken. F. J. L., reiziger, wonende te Heemstede, appèl overtreding Motor en Rijwiclwet; von nis Kant-onrechter Haarlemmermeer beves tigd. P. J. A. v. d. G-, chauffeur, wonende te Haarlem, art. 247 W. v. S., zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een pr >ef- tijd van drie jaren, mot bijzondere voorwaar - den. C. P. S., chauffeur, wonende te IJmuiden, appèl overtreding Motor en Rijwielwet. 7on- nis Kantonrechter Haarlem bevestigd met uitzondering van de opgelegde straf woke is veranderd in f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. J. v. B., koopman, wonende te Haar! -m appèl overtreding Woningwet. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd met uitzonde ring van de opgelegde straf welke is ver anderd in f 5 boete bus. 5 dagen hechte nis. L. v. T-, bloembollenhandelaar, wonende t-e Hillegom, appèl overtreding Motor en Rijw:cl wet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd met uitzondering van de opgelegde straf welke is veranderd in een geldboete van f 300 subs. 30 dagen hechtenis. WINKELWEEK IN DE SPAARNWOUDER- STRAAT. De Spaarnwouderstraatvereeniging bestaat 5 jaar. Het bestuur heeft gemeend dit eerste lustrum te moeten vieren mefc een winkel week, doch heeft tevens besloten dit te doen op een wijze, die afwijkt van den gewonen gang van zaken in zulke gevallen. Er zullen aan de winkelweek geen wedstrijden of ver sieringen verbonden zijn, doch het eenige doel er van zal zijn de aandacht te vesti gen op de étalages, die dan ook met bijzon dere zorg zullen worden opgemaakt. De win kelweek zal duren tot 6 November. KINDERVERLAMMING. EEN GEVAL TE ZANDVOORT. In een perceel aan de Brederodestraat te Zandvoort' is bij een twee-jarig kindje een geval van kinderverlamming geconstateerd. Hoewel de toestand van het patiëntje hoogst ernstig is was haar toestand vanmorgen re delijk goed. aldus deelde ons de geneesheer Dr. Tichelaar mede. Hoewel deze ziekte be smettelijk is, kan het patiëntje krachtens de bepalingen in klasse B. van de wet op de besmettelijke ziekten, na goedkeuring van den behandelenden geneesheer thuis ver pleegd worden. IR. E. VAN KONIJNENBURG. Benoemd tot adviseur voor dc Donau-indijkingen. Volgens de bladen uit Boekarest is ir. E. van Konijnenburg, hoofdingenieur-directeur van den Waterstaat, met verlof, benoemd door de Roemeensche regeering tot advi seur voor de indijking van de Donaugebie- den meldt het Hbld. Ir. van Konijnenburg die lange jaren in Egypte werkzaam was bij de verbetering van het Suez-kanaal en die bij ons sinsdien meer bekend werd o.a. door de oplossing, die hij tezamen met ir. D. J. Klink vond voor de Maasbrugquaestie te Maastricht en door het ontwerp dat hij met Belgische deskundigen maakte voor een kanaal AntwerpenMoer dijk zal binnenkort voor eenigen tijd naar Roemenië vertrekken teneinde zich ter dis positie der Roemeensche regeering te stel len. DE POSTVLUCHTEN. Het Donderdagochtend van Schiphol ver trokken postvliegtuig zal te Constantinopel dr. Jongbloed aan boord nemen, die aldus toch zijn opdracht, langs de route Amster damBatavia den hygiënïschen toestand te bestudeeren, zal kunnen uitvoeren. De K L. M. meldt, dat het Donderdagoch tend van Schiphol naar Indië vertrokken postvliegtuig Donderdagavond 16 u. 50 plaat selijken tijd te Weenen is aangekomen. De bestuurders zagen zich door slecht weer ge dwongen een omweg te maken via Maag denburg. Daar werd om 11 uur vlot geland. Men heeft daar de bui afgewacht en is om 12 u. 50 naar Weenen vertrokken. Alles was wel. Heden wordt de tocht voortgezet. De K.L.M. meldt, dat het tweede vliegtuig op de terugreis Donderdagochtend om zes uur uit Constantinopel is vertrokken en om 12 u. 06 te Boedapest is aangekomen. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. DE WINKELWEEK VAN DE BOTERMARKT. BARREVOETESTR-AAT EN KEIZERSTRAAT De Botermarkt, de Bar re voetestraat en de Keizerstraat zijn in feesttooi gestoken. Er wapperen rood-wit-blauwe en oranje vlag getjes van de gevels der winkels, die den voorbijganger in de straat weten te vertel len, dat er iets bijzonders aan de hand is. In derdaad, de vereeniging van winkeliers in de drie straten houdt haar winkelweek. De winkeliers hebben een takje groen en een gekleurd lintje hier en daar tusschen de uit gestalde artikelen gestoken, en bloemen neergezet in de winkelkasten. Zoo kreeg de straat een keurig aanzien en wordt er op de etalages extra de aandacht gevestigd. Aan de winkelweek is een prijsvraag verbonden voor de winkeliers, zoowel als voor het pu bliek. Het publiek kan op een biljet invullen de namen van tien winkeliers, die volgens zijn meening de mooiste etalage hebben. De prijzen van dezen wedstrijd zijn geëtaleerd bij den heer W. Brakel Jr., Botermarkt 17. De winkelweek werd hedenmiddag 2 uur geopend. Reeds vanmorgen zagen wij zeer fraaie etalages, waai- bijzonder veel zorg aan besteed was. Het lijdt geen twijfel of de win kelweek zal zeer veel bezoekers naar de Bo termarkt. de Barrevoetestraat en de Keizer straat trekken. Zij duurt tot 8 November. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL SOPHtAPLEiN 6—14 DE PERSOON BIJ DE GEDOOFDE LANTAARN. NOCTURNE OP HET NIEUWE KERKSPLEIN. Het is eigenlijk niets te verwonderen, dat een sehilüersknecht zelfs als hij voor het ge- tuigenhekje is verschenen in schilderachti ge bewoordingen zijn gemoed lucht. Maar toch mogen wij zeggen, dat wij niet ver wacht hadden den getuige van Donderdag middag op zoo plastische wijze een voorstel ling te hooren geven van wat in de dagvaar ding op de min of meer droge wijze, die dit proza kenmerkt met vele aldaar's en alstoen's en althansen was beschreven. De schildersknecht dan typeerde dén toestand, wij zouden zeggen met één penseel streek, als volgt: „Ik zag een persoon liggen bij een uitgedoofde lantaarn". Wij dachten allemaal onmiddellijk aan den pierrot met de melancholieke trekken, die wij in boudoirs en soortgelijke omgevingen meer malen bewonderd hebben, maar hoewel het niet onze schuld is, dat wij dien indruk kre gen, bleek de zaak zoo toch wel wat te poëtisch opgevat. Want de schildersknecht voegde er aan toe: Op het oogenblik, dat ik in bed wou stap pen brak er bij mij in de voorkamer een ruit. De schilder heeft toen als onmiddellijke reactie aan heel onaangename dingen ge dacht en misschien ook wel uitgesproken aan het adres van voetballende jongens, hoe wel het late uur van half één 's nachts niet tegenstaande het 6 Juli en midzomer was, de juistheid daarvan niet wettigde. Verder is de schilder „op zijn bloote bee- nen" naar buitengegaan, met het zooeven vermelde resultaat. Tot goed begrip van de zaak diene opge merkt te worden, dat de „persoon bij de uit gedoofde lantaarn" verdachte was, een 48- jarige slager, die 7 Augustus door den kan tonrechter veroordeeld is tot twee geldboeten van 20.omdat hij noch een geldig rij-, noch een geldig nummerbwijs bij zich had, en die vrijgesproken werd van het hem ten laste gelegde besturen van een motorrijtuig in dronkenschap, omdat de kantonrechter niet bewezen achtte dat toen hij in den nacht van 6 Juli met zijn motorfiets tegen het huis van den schildersknecht, dat op het Nieuwe Kerksplein staat, op reed, hij ook dronken was. Omdat het Openbaar Ministe rie appèl heeft aangeteekend stond de slager nu voor de Rechtbank. En de Rechtbank was het te doen om van getuige den schil dersknecht iets naders omtrent de dronken schap te vernemen. Doch deze had „indirect aan den persoon niets gemerkt, dan dat hij bloedde en er naar aan toe was. Daarente gen echter heeft „de persoon erkend iets ger bruikt te hebben". En, omdat getuige zag, „dat zijn huis beschandaliseerd was", is hij na met hulp van een burger den slager naar de politiepost aan het Proveniershuis ge bracht te hebben, waar het slachtoffer ver bonden is, naar huis gegaan, om in den pril- len morgen de ruiten t-e maken. De „burger", die bij het transport de be hulpzame hand geboden had werd ook ge hoord. Hij heeft „indirect niet den indruk gekregen dat deze persoon dronken was". Er ontstond over deze verklaring eenig mee- ningsverschil tusschen dezen getuige en de rechterlijke macht, omdat de burger tegen de politie dien nacht juist het tegendeel verklaard heeft. Bij deze woordenwisseling gebruikte de getuige zeer onheusche woor den tegen den magistraat, tot uit zijn onver kwikkelijk relaas kwam vast te staan, dat hij alleen maar gezegd heeft, dat de man naar alcohol rook. Verschillende andere getuigen hebben niet den indruk kunnen krijgen, dat de slager dronken was, omdat zij zelf een-glaasje bier op hadden en aldus het oordeel des onder scheids in deze materie hadden verloren. De agenten, die het integendeel in onverzwakte mate bezaten, hadden verdachte's dronken schap vastgesteld, althans vermoed uit zijn wartaal en zijn waggelenden gang. De slager werd daarover erg boos en maak te het den agent-getuige een beetje lastig, door een woordelijke herhaling van de wan taal te verlangen, die de agent- -^«leer wijze niet kon geven. De slager zeide toen, dat hij wel 10 getuigen kon meebrengen, die bewijzen konden dat hij vóór hij tegen het huis van den schilder terecht kwam. niet slingerend reed en later sprak hij zelfs van 20 getuigen, maar het baatte weinig, want toen had de officier van justitie zijn requisi toir al gehouden en vernietiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis gevraagd om de Rechtbank te verzoeken opnieuw recht doende den slager te veroordeelen tot twee geldboetes van 20 en en hechtenisstraf van 7 dagen. Verdachte zeide nog, dat hij het feit ten stelligste ontkende en informeerde naar de mogelijkheid om het hoogerop te zoeken. De ■president beval hem cassatie bij den Hoogen Raad aan. Daar voelde verdachte machtig veel voor, maar hij moet toch eerst even de uitspraak afwachten. J. C. N. LEGNER. 2 NOV. 70 JAAR. Men schrijft ons: Hoewel de kunstschilder Legner eerst se dert eenige jaren onze stadgenoot is, zal het voor vele vrienden en collega's een verheu gend feit zijn, dat de jubilaris, juist herstel lend van een zware operatie, zijn 70sten ver jaardag te Haarlem viert. Wel zal die vie ring, wegens omstandigheid, slechts in in- tiemen kring kunnen plaats hebben, maar zeker zullen veler gedachten en wenschen uitgaan naar het ziekenhuis St. Joh. de Deo, waar de patiënt zijn volkomen herstel af wacht om weder met nieuwe levenskracht zijn werk voort te zetten. Over dat werk en over het leven van den schilder Legner is reeds t-er eere van zijn 70sten verjaardag ge schreven, laat ons er aan toevoegen, dat in een betrekkelijk luttel aantal jaren, eenige bekende Haarlemsche inwoners door Legner geschilderd zijn. Wij noemen o.a. de uitste kend gelijkende portretten van onze stadge- noote Geertruida Carelsen, den heer Dr. W. E. Y. H. Mourik Broekman, directeur van het Gcm. Lyceum en Marie C. van Zeggelen. Moge J. C. N. Legner nog vele jaren van een werkzaam leven gewijd aan de kunst, be schoren zijn!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10