UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING SPORT EN SPEL Kinkhoest VICKS DE WEDSTRIJD TEGEN DE NOREN. HAARLEM'S DAGBLADVRIJDAG 1 NOVEMBER 1929 HEEMSTEDE De Ileemsteedsche Dreef. Adres inzake vacanfiebijslag voor kennisgeving aange nomen. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdagavond, onder lei ding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: Een adres van alle te Heemstede gevestig de kappers houdende verzoek tot vaststel ling van een verordening tot regeling van het sluitingsuur voor barbierswinkels en kapperssalons. B. en W. stollen voor, dit adres in hun handen te stellen om prae-advies. Goedgekeurd. Een verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat van gemeentewege aan leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bijzondere la gere scholen, alsmede aan wat oudere kin deren gelegenheid wordt gegeven tot het fa cultatief volgen van een éénjarige Esperan to cursus, met twee lesuren per week. B. en W. stellen voor, dit verzoek waarover intusschen nadere inlichtingen zijn inge wonnen bij het Gemeentebestuur van Nij megen en bij de betrokken Commissie, in hun handen te stellen om prae-advies. Goedgekeui-d. Het in ons blad vermelde adres met bij- behoorende toelichting van de afd. Heem stede van de Sociaal Democratische Arbei derspartij, inzake uitbreiding schoolruimte en maximum aantal leerlingen per klas voor de Openbare L. S. B. en W. stellen den Raad voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen en voegen daaraan toe, dat aan het gebrek aan vol doende schoolruimte voor splitsing van de 3 e klasse der U. L. O. school zeer zeker aan- 1 dacht, zal worden geschonken en dat ge tracht zal worden daarvoor spoedig een voorziening te treffen. Het. voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Een adres van de afd. Heemstede van den Alg. Bond van Overheidspersoneel houdende verzoek, het personeel, in dienst der gemeen te voor het doorbrengen van een vacantie van tenminste zes aaneengesloten dagen, een bijslag toe te kennen van f 30. B. en W. adviseeren dit adres voor kennis geving aan te nemen. De Raad heeft in deze quaestie in den loop van dit jaar principieel uitspraak gedaan en zal wel niet van mee ning zijn veranderd. Mevrouw Bigot zou toch het adres gaar ne behandeld zien. Het schijnt dan toch dat de arbeiders te weinig loon ontvangen om behoorlijk hun vacantie buiten door te bren gen. Van het loon kan niets bespaard wor den voor de vacantie. De Voorzitter zegt dat alleen aan de orde is: voor kennisgeving aannemen of niet? De voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming. Dit wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen mevr. Bigot en de heeren Audretsch en Vring Het adres is dus voor kennisgeving aange nomen. Benoeming onderwijzend personeel Benoemd worden: tot onderwijzeres aan de O. L. S. aan den Voorweg mej. J. B. Over, van Leeuwarden (met algemeene stemmen) en tot onderwijzer aan dezelfde school de heer T. Stavinga, van Tiel, (één stem wordt uitgebracht op den heer A. G. de Brie, te Haarlem) Tot plaatsvervangend hoofd aan de O. L. School (tijdelijk ondergebracht in de villa Djokjakarta) wordt aangewezen de heer T. D. van Splunteren. Rondvraag. De heer Van der Linden vraagt op de schafüokaliteiten beter toezicht te oefenen. De zindelijkheid vooral laat daar veel te wen- schen over. B. en W. zullen er aandacht aan wijden. De heer Kwak brengt de Heemsteedsche Dreef ter sprake. Zijn de terreinen nu ge taxeerd? Men heeft wel lang werk met deze taxatie! Wethouder D r. Droog antwoordt dat de taxatie geschied is. Maar voor eventueeie onteigening is juridisch advies noodig. Daar De Noorsche Voetbalbond, opgericht in 1902, heeft zich in den loop der jaren on danks de groote moeilijkheden, die te over winnen waren, tot een flinken bond ontwik keld. Hij had aan het einde van het vorig seizoen 385 toegetreden clubs met in totaal 23000 leden, welke cijfers voor dit seizoen wel niet veel verandering zullen hebben on dergaan. De groote uitgestrektheid van het land en de minder goede spoorverbindingen maken het organiseeren van voetbal niet ge makkelijk. waarbij nog komt-, dat alleen ge durende de zomermaanden gevoetbald kan worden daar in den winter de velden voor het spel ongeschikt zijn. Hef seizoen begint on geveer half April en eindigt- 'naif October, zoodat de Noren op het oogenblik aan het einde van het seizoen staan. Het land is verdeeld in 36 districten, die ieder een zelfstandig bestuur hebben en onder toezicht, van den landelijken bond, het wedstrijdwezen in dat district regelen. De voornaamste voetbalgebeurtenis is de strijd om het nationaal kampioenschap, dat volgens bekersysteem wordt verspeeld. Tot deze weüstrnden worden in maximum 128 clubs toegelaten, zoodat er op zijn hoogst ze ven Zondagen noodig zijn om het kampioen schap te beslissen. Op het oogenblik, dat ik dit- schrijf, is de strijd cm het Noorsche kam pioenschap nog niet beslist, het resultaat van den eindwedstrijd heb ik tenminste nog niet ontvangen. In 1027 en '28 werd het gewonnen door de club Orn uit Horten. In vroeger jaren was Oslo het- brandpunt van het voetballeven. Van 1907 tot 1916 werd dan ook het. kam pioenschap geregeld door een club uit Oslo gewonnen. Daarna zijn echter ook de andere om hebben B. en W. zich tot een bekend ad vocaat- gewend om diens advies in te winnen. De heer Kwak vraagt of geen onderhan delingen kunnen worden gevoerd op de ba sis van de taxatie kunnen door onderling overleg ae eigenaars niet bewogen worden de gronden in quaestie af te staan? Dr. Droog zegt dat B, en V/. ook gaarne dien kant uit willen. Het college zal nu wel spoedig iets van den advocaat vernemen. Juist dezer dagen is aan dezen rechtsgeleer de nog een brief geschreven. Ds heer Kwak dringt nog eens aan op spoed. De Voorzitter merkt nog op dat B. en W. zeer zeker doordrongen 'zijn van het g"00te belang van deze zaak, waarin B. en W. overigens méér werkzaam zijn dan naar buiten lijkt. Hierna sluiting der openbare zitting. Zonder hoofdelijke stemming werden nog goedgekeurd de reeds in dit blad vermelde voorstellen betreffende: tijdelijke voorziening in schoolruimte voor de Nic. Beetsschool; de plantsoenen: het bebouwingsplan hoek Biniienweg-Koediefslaan, aanbieding her zieningen 50, 51, 52, 53. 54 (algemeene her ziening uitbreidingsplan) en 3e Kasgeldlee- ning 1929. TUINLIEDENVEREENIGING. Woensdagavond hield de onderlinge fcuin- liedenvereeniging ..Aardenhout en Omstre ken" haar ma andelij ksche vergadering in het lokaal voor Chr. Belangen. De belangstelling was zeer groot, terwijl het aantal inzendingen ter keuring, die nu meer speciaal betrof de Chrysantencultuur, zeer groot was. Daar wegens vertrek van den heer W. v. d. Ham een vacature was ontstaan in het bestuur, werd in zijn plaats gekozen de heer G. Boting. De voorzitter sprak waardeerende woorden tot het scheidende bestuurslid, die altijd een steunpilaar is geweest voor de vereeniging. Alvorens tot keuring van het ingezondene werd overgegaan, hielden de inzenders leer zame inleidingen over het kweeken der plan ten, als stekken, kappen, bemesting, bespui ting enz. Hierna kende de jury, bestaande uit de heeren Brokke, Nobbe en Hoeven de volgen de punten toe: Aan den heer B. Nieuwenhuis, voor chry sant Purpertros op stam, 10 punten. Chry sant Ade Owe op stam 10 punten, voor Miss Cavel (eenpooters) 8 punten, voor Blanche Poitevine op struik 9 punten. Aan den heer Radstake voor Saxonia in pot 8 punten, voor Crimsonking in pot 10 punten, vaas Miss Puiling 9 punten, voor vaas ge mengd 8 punten en collectie Blanche Poiteau (eenpooters) 8 punten. P. v. Tol voor vaas Miss Pulling 7 punten. C. v. Iperen voor groenten 8 punten. Nadat het scheidende bestuurslid de heer W. v. d. Ham nog eenige propagandistische woorden had gesproken voor de bibliotheek, nam hij afscheid van de vereeniging, dank brengende voor wat hij in de jaren van zijn lidmaatschap van de vereeniging heeft moge profiteeren, dank zij de medewerking steeds van bestuur en leden ondervonden. Daar in 1930 de vereeniging 20 jaar zal be staan, stelde het bestuur voor dit feit te vie ren door een groote tentoonstelling. Algemeen vond dit denkbeeld instemming. Een com missie werd benoemd (bestaande uit de hee ren Nieuwenhuis, Nobbe en Niewerf), die in samenwerking met het bestuur de voorbe reidende maatregelen zal treffen. Besloten werd het volgend jaar wederom een Lathyristentoonstelling te houden, de heer B. Nieuwenhuis zal weder voor de plan ten zorgen. Staande de vergadering gaf zich een 20-tal leden op voor deelneming. Als gewoonlijk gaf de rondvraag weer aan leiding tot leerzame besprekingen. IJMUIDEN. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Donderdagavond vond in Hotel Nummei Eén een door de voorloopige commissie ler voorbereiding van de stichting eener over dekte bad- en zweminrichting uitgeschreven vergadering plaats, welke vrij druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. W. Raadman, zeide, dat aanvankelijk beslotc*n was geen verdere actie voor een overdekte zwemin richting te voeren, maar aangezien ook in den Raad stommen voor een overdekte in richting opgingen, werd besloten dö actie voort te zetten. Mr. Bierenbroodspot, gedelegeerd-commis saris van de N.V. „Het Sportfondsenbad" te plaatsen een rol gaan spelen. Sarpsborg, Fre- derikstad, Bergen en Horten hebben afwis selend de kampioenen binnen hun muren gehad. Reeds in 1908 zijn de Noren met interna tionaal voetbal begonnen, ze verloren toen van de Zweden te Göteborg met 113. In de eerste jaren bleef het internationaal ver keer van de Noren beperkt tot Zweden en eerst in 1912 heeft men van het bezoek van de Hongaren aan de Zweeösche Olympische Spelen, gebruik gemaakt om vóór deze spe len een wedstrijd tegen Hongarije te Oslo te houden, die door de Hongaren gemakkelijk met 60 werd gewonnen. Het spel der Noren te Stockholm was van weinig beteekenis, im mers met 70 werden ze door een voor een groot deel uit reservespelers bestaand Deensch elftal geslagen. De Noren hebben zich door deze nederla gen echter niet laten ontmoedigen. Ze lieten herhaaldelijk sterke Schotsche of Engelsche beroepselftallen overkomen, waarvan ze heel wat hebben geleerd. Eenige goede Engelsche trainers hebben voorts aan het Noorsche voetbal veel goed gedaan. Ze moesten ech ter tot 16 Juni 1918 wachten, voor dat ze er in slaagden een internationalen wedstrijd te winnen. Op dien dag werden de Denen te Oslo met 31 geslagen. De Noren werkten inmiddels krachtig aan de verbetering van hun spelpeil. Het was in 1920 bij de Olympische Spelen te Antwerpen, dat ze voor een bijzondere verrassing zorg den. De Engelschen, die tweemaal de Olym pische Spelen hadden gewonnen, werden nu i Amsterdam, wees op het groote nut van dé zwemkunst uit een oogpunt van veiligheid en wegens de voordeelen, van medisch stand punt. bezien. We staan nu, aldus spreker, voor de vraag: open of gesloten inrichting. Het nu van een overdekte overtreft verre cat van een open bassin, hetgeen spreker met verschillende voorbeelden aantoonde. Ook met het oog op het leeren zwemmen is een het geheele jaar geopend zijnde inrichting gewenschfc. Mr. Bierenbroodspot zette daarna uitteen de wijze waarop het Sportfondsenbad t-ot stand is gekomen. Op voorwaarde dat- de ge meente Amsterdam zich bereid verklaarde, rente en aflossing te garandeeren, verkreeg de N.V. ..de Sportfondsen" van de Rijksver zekeringsbank voorschot en kon spoediger dan dat het benoodigde geld door de spaar ders bijeen was gebracht, met den bouw worden begonnen. Het voordeel van dit systeem is, dat de spaarders do inrichting als hun persoonlijk eigendom beschouwen, waarvoor ze gaarne propaganda maken. De N.V. is thans bezig ook in andere plaatsen te trachten zweminrichtingen te stichten. Spreker zou willen komen tot de oprich ting van een af deeling van de N.V. „dc Sportfondsen". Naast deze pogingen bahoefi het werk der gemeente voor een open inrich ting niet stil te staan. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd o.a. gebruik gemaakt coor den heer D. F. G. Schilling, die als zijn meening te kennen gaf, dat in Velsen het exploiteeren van een overdekte zweminrichting practisch onmogelijk is, ook niet op de wijze als door Mi". Bierenbroodspot is uiteengezet. Na een breedvoerige gedachtenwisseling ging de vergadering te 11 uur uiteen. STAKINGSRELLETJE. Nadat eenige weken geleden de schilders gezellen, in dienst van de firma Keuter en v. d. Waard, wederom aan den arbeid waren gegaan, hebben thans alle gezellen die te werk zijn gesteld bij den woningbouw van de fa. T. en W. totaal 22 man hot werk wederom neergelegd, wegens een volgens de werknemers aan één hunner verleend ont slag. De min of meer gespannen verhouding tusschentusschen patroons en kndohts is vermoedelijk de oorzaak, dat een groot aan tal ruiten, ter waarde van ongeveer zestig gulden werd vernield. Er bestaan aanwij zingen, dat deze vernieling door eenige stakers is geschied. Tegen één hunner die bekende, is proces-verbaal opgemaakt. VOETBAL. ZATERDAGMIDDAG COIMPETITIE Zaterdag j.l. behaalden de leiders in de eerste afdeeling wederom een overwinning; thans won V. V. IJ. n.L met 83 van Ulys ses. Zooals verwacht was, moest V. E. W. we derom het loodje leggen tegen IJ. F. C. en wei met 40. Kennemerland klopte Tweede Jeugd met 10; laatstgenoemde club staat thans met 4 gespeelde wedstrijden, waaruit geen enkel punt is behaald, onderaan. Tegen Kenne merland werd evenwel goed spel te zien ge geven. zoodat wellicht betere tijden voor de hekkesluiters aanbreken. Voor a.s. Zaterdag luidt het programma als volgt: Voorronde Kennemerland-beker: V. E. W.—Telefonia Afdeeling I: R. C. V. IKennemerland I Tweede JeugdIJ. F. C. Afdeeling II: Kennemerland 3.Kennemerland 2 Ulysses 3Ulysses 2 V. V. IJ. 3—V. V. IJ. 2 VI. Vogels—R. C. V. 2. De Kennemerland-beker, die drie seizoe nen achtereen door IJ. F. C. werd gewonnen, is thans in het bezit van die vereeniging, doch „Kennemerland" heeft wederom een beker ter beschikking gesteld, zoodat de wedstrijden om dit kleinood voorloopig weer voortgang kunnen vinden. V. E. W. moet te gen Telefonia spelen om uit te maken, welk elftal tegen V. V. Y. I op 9 November a.s. moet uitkomen. Beide elftallen lijken ons vrijwel even sterk, zoodat we ons niet aan een voorspelling zullen wagen. Voor de competitie ontvangt R. C. V. Ken nemerland I. Dit lijkt ons een aardige wed strijd, die door de bezoekers kan worden gewonnen. IJ. F. C. heeft het niet moeilijk; zij moet op bezoek bij de hekkesluiters Tweede Jeugd; het zou ons al heel erg verwonderen indien de thuisclub niet de vijfde nederlaag in successie te boeken kreeg. SCHAKEN. DE WEDSTRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. DE 20STE PARTIJ REMISE. Zooals men weet. werd de 20e partij Woens dagavond na den 40en zet van Zwart (dr. Aljechin), in dezen stand afgebrbken: Wit: Kg2. Dh6. Tal. Le6. Pc3. a2. b>. cl. Zwart: Ke8, Dg5, Ta8, Lc5, Pf3, a6, b7, d6, e5. Donderdagavond, t loopt al tegen vijf uur. zijn nog maar ongeveer 25 spelers in de zaal van Hotel Bristol te Rotterdam aanwezig, waarvan ongeveer de helft persvertegen woordigers. Maar iedere minuut komen er meer belangstellenden, die klokke 5 uur niet meer te tellen zullen zijn. Er heerscht hier een aangename spheer. Vele groote palmen, groote gekleurde lampen, gedempt licht, maar straks zullen de tientallen plafond- lichtjes „meer Licht" verspreiden, als de groote strijders hebben plaats genomen. Bogoljubow komt juist binnen, geeft hier en daar een groet of een lach ie en is spoedig in gesprek met den Oostenrijkschen meester H. Km och. Het is vijf uur; het- couvert, waarin de af gegeven 41e zet, wordt geopend: Dh6Xg5. Er was niets anders, de witte Koning stond schaak en ruil der Koninginnen onvermijde lijk. Daarover zal Wit geen seconde hebben nagedacht, maar over dit eindspel zullen beide spelers wel eenige uren gestudeerd hebben vandaag. Dr. Aljechin komt binnen, bekijkt de stelling, loopt lachend naar B.. die nog in gesprek is. en zegt: „eine falsche Stel- lung da". Er bleek een pionnetje op een ver keerde plaats te zijn gezet! Onmiddellijk volgt: 41. Pf3Xg5; 42. Le6-f5. Ter wijl de meesters zich gaan verdiepen in de stelling (voor de hoeveelste maal vandaag?) gaan de tientallen plafondlichtjes aan. die in ellipsvorm zijn aangebracht. Toch !s het licht van hun geest het eenige. dat de mees ters in staat stelt de diepe combinaties te berekenen. B. zit. al niet meer op zijn plaats, maar is weder in druk gesprek met Kmoch en steekt een sigaar op la Laster (d-w.z. een groote), hij is in de beste stemming, het diner zal zeer goed geweest zijn, dat zijn gastheer hem heden aanbood. Aljechin is een en al ernst. Ja. men fluisterde wel eens, dat B. geen geschikt wereldkampioen zou zijn, niet om zijn capaciteiten, want wat dat betreft zijn deze meesters elkaar3 evenknie. Maar met het oog op zijn mindere ernst, B. zou zijn titel, tegen een lateren uitdager van niet zulke groote genialiteit en speels terkte als hij, wellicht kunnen verliezen, hetgeen het wereldkampioenschap op een tikje min der peil zou kunnen brengen. Inmiddels zijn in betrekkelijk korten tijd de volgende zet ten geschied. 42.Ke8—f7; 43. Tal—fl. Kf7g?44. Pc3d5. De Witte stelling lijkt inderdaad beter dan de zwarte, het witte Paard dringt in het zwarte spel, de witte Looper staat goed. Zwart speelt 44. a6a5 waarna wij hem plotseling dicht bij ons hooren praten met den bekenden Lan dau, die hem een aankondiging laat zien over een nieuw buitenlandsch schaakboek. Inmiddels is gespeeld 45. Kg2—g3. De klok jes wijzen aan: voor A. 3.05 en voor B. 3.15. Zwart antwoordt 45.Ta8—f8. Wij hooren iemand opmerken, wat zou Wit zich een moeite hebben kunnen besparen, indien hij gisteren door „eeuwig schaak" remise had gehouden. Maar dat is o.i. nu juist zoo sympathiek, dat deze meesters willen vech ten, natuurlijk in een stand waaruit zij mee- nen nog winst te kunnen halen. Het ^schaakspel, hebben wij bedoelden opmerker geantwoord is toch om het zoo eens uit t.e drukken, niet uitgevonden om zoo spoedig mogelijk een partij met remise te beëindi gen. Er volgen: 46, Tfl—hl, Tf8—g8. Dat dit eindspel voor beide spelers moeilijk is, be hoeft geen betoog, van zenuwachtigheid echter is niets te bespeuren. De thuis ge vonden analyses zijn vermoedelijk nog niet uitgeput. B's antwoord op 47. Thlf 1 lijkt op een afwachtende houding, want van tijd nood is geen sprake. De Toren van Zwart gaat weer terug naar f8: 47.Tg8— f8. Willen de meesters toch maar remise houden? En warempel, na 48, Tflhl hooren wij geroezemoes, de meesters hebben tot re mise besloten. Het is kwart voor zeven, een meevallertje voor de vele persmannen. Er volgt echter weer uit deze plotselinge remise, dat de meesters niet blijven door spelen, indien zij daarmede iets zouden moe ten wagen. Het maken van foutjes in een eindspel, dat rustig gespeeld kan worden, dus zonder tijdnood, is uitgesloten. De stand van de match is nu Dr. A. Alje chin 9, Bogoljubow 5, remise 6. De 21e partij wordt gespeeld Vrijdagavond 1 November van 611 uur in de Militiezaal te Amsterdam. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de meesters, comité en verdere genoo- digden hedenmiddag, in de Burgerzaal van het Stadhuis, officieel door het gemeentebe stuur zijn ontvangen, waar Burgemeester mr. P. Droogleover Fortuyn recipieerde. Dc gas ten konden voorts genieten van schoon orgelspel cn deden de rijk voorziene buffat ten alle eer aan. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Het programma der hoofdklasse-competitio vermeldt voor de volgende week eenige be*- langrijke ontmoetingen. Zondag a.s. ontvangt „Arls de Heer" te Midden-Beemster het Amsterdamsche „Ge zellig Samenzijn". Maandagavond as. ontvangt „G. S." haar zustervereenIglng „Van Embden". Woensdagavond 6 November a.s. trekken de ..Haarlemsche Damclub"-reserves naar Am sterdam om in het clublokaal van D.O.S.. 'iet Utrechtsch Damgenoot-schap I te ontmoeten. BILJARTEN. MASSAKAMP „D.E.S."—„ONS GENOEGEN**. De ontmoetingen met de Zaandamsche biljartclub „Ons Geno.'jen" werden in het clublokaal van „DJ3.S." met zes partijen ver volgd. Het eerst traden in het strijdperk Ratel band (Ons Genoegen) en Honsbeok (D.E.S.) Met regelmatig spel wist- de Haarlemmer revanche te nemen voor zijn nederlaag te Zaandam en met flinken voorsprong te win nen: 43 om 60. Op het tweede biljart speelden Kalbfleisch (Ons Genoegen) en Tuninga (D.E.S.) Van de» omstandigheid, dat de bezoeker niet op dreef was. wist Tuninga goed partij te trekken: hij liep regelmatig uit. Wel herstelde de Zaandammer zich op het laatst eenigszins, maar het was te laat. Toen Tuninga uit maakte, was de stand 61 om 70. Vervolgens bonden Kef (Ons Genoegen) en Roosen (D.E.S.) den strijd aan. De laat ste nam dadelijk de leiding in handen en wist die tot het einde te bewaren. Met grooten voorsprong nam hij ook revanche voor zijn nederlaag in Zaandam, hoewel de gast op het laatst steeds bi'.er ging spelen. Toen Rosen de 60 punten bijeen had, stond hij op 42. Volgde de partij C. M. Lammes (Ons Ge noegen) De Vries (D.E.S.) Aanvankelijk was de Haarlemmer in de meerderheid, maar allengs verslapte deze in zijn spel, terwijl de Zaandammer er hoe langer hoe beter in kwam. Nadat hIJ zijn achterstand had Ingehaald, wist hij ten slotte nog met tamelijken voor sprong te winnen. De eindstand luidde 3 50 om 122 caramboles cadre in 44 beurten. Vervolgens ontmoetten Zwaan (Ons Ge noegen) en Tuninga (D.E-S.) elkander. Dit werd van a tot z een spannende strijd. Met slechts één carambole wist de gast de zege te behalen: 70 om 69. De slotpartij speelden Paulich (Ons Ge noegen) en Van Terwisga (D.E.S.) In het begin was de bezoeker vóór, doch dit duur de niet lang. Al spoedig nam de gastheer de leiding over en wist met zeer vast .pel voortdurend zijn voorsprong te vergrooten en ten slotte met een eind-serie van 12 uit te maken: 48 om 80. Het resultaat van deze avond was. dat „Ons Genoegen" 414 en „DT5," 461 caram boles behaalde. Na 16 partijen is de stand thans: „Ons Genoegen" 1216 en „D.E.S." 1165 caramboles. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Het team van „D.E.S.", dat aan boven genoemde competitie deelneemt in klasse D speelt Dinsdag 10 November te Amsterdam tegen do teams van „Vondel" en „Rem brandt" B, belde uit Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Er bestaat geen afdoend geneesmiddel, maar Vicks VapoRub verlicht de hoestaanvnllen en verzacht de benauwdheid. Wrijf keel en borst er mee in, en bedek beide met een flanellen doek. w VapoRub zeker hebben gewonnen. Ons elftal bestond ln dien laatsten wedstrijd uit: Van der Mcu- len, Van der Zalm en Van Kol; dc Leeuw, Grobbe en van der Wildt; Landaal, Smeets, W. Tap, Kools en Homburg. De wedstrijd van a.s. Zondag Is dus de derde ontmoeting met de Noren. In onze ploeg is een grondige verandering gekomen. Alleen Van der Meulen, van Kol. de Leeuw, van der Wildt, Landaal en Kools, vijf spelers, der halve, zijn gehandhaafd. Die vijf spelers hebben te Oslo wel voldoening gegeven, men kan er ook thans wel op rekenen, dat ze zul len toonen hun plaats waardig te zijn. Van het elftal, dat in 1915 te Oslo speelde, komen op het oogenblik alleen Denis. Felix en W. Buitenweg nog geregeld in het veld. De samenstelling van het Noorsche elftal staat op het oogenblik dat ik dit schrijf nog nog niet geheel vast. Men heeft van het ge leerde in dc wedstrijden van het Noorsche elftal tegen Nederland en tegen Zweden de laatste wedstrijd, te Oslo gespeeld, werd niet 21 door de Noren gewonnen gebruik gemaakt om eenige wijzigingen in het elftal te brengen, zoodat we waarschijnlijk niet meer dan 5 of 6 spelers van die te Oslo tegen Nederland speelden in het Amsterdamsche Stadion ln actie zullen zïen.Men verwacht dat dit elftal sterker zal zijn dan hetgeen tegen ons in Oslo speelde, doch daar onze pioeg zeer waarschijnlijk ditmaal ook beter in elkaar zit. kan er van het resultaat van den wedstrijd weinig worden voorspeld. Voor hen, die houden van statistiek, moge dienen, dat de wedstrijd van a.s. Zondag de 81ste internationale wedstrijd is dor Noren. Van die 81 wedstrijden h~bben ze er 19 ge wonnen. 15 gelijk gespeeld en 46 verloren. Het doelgemiddelde staat met 120 tegen 233 ia het nadeel der Noren. Voor Nederland zal het de 107de interna tionale wedstrijd zijn. C. J. GROOTHOFF. Billhoven, 25 October 1929. De geschiedenis van het Noorsche voetbal. De strjjd om bet nationaal kampioenschap. De Noren en het internationaal voetbal. Van de 80 internationale wedstrijden hebben ze er 19 gewon# nen en 15 gelijk gespeeld. De vroegere weds strijden van Nederland tegen Noorwegen. dadelijk door de Noren met 31 geslagen. Opgemerkt dient hierbij echter te worden, dat de Engelschen de krachten van het Noor sche elftal blijkbaar hadden onderschat. Ze brachten tenminste niet hun sterkste elftal in het veld daar ze sommige spelers wilden sparen voor de later komende wedstrijden Zoo men ziet, mislukte dit echter. De Noren werden in de volgende ronde na een span- nenden strijd met 21 door de Italianen ge slagen. De Noren hebben hierna geruimen tijd met afwisselend geluk internationale voetbalwed strijden gespeeld. Ze zijn echter in den laat sten tijd bijzonder op dreef gekomen, wat ze wel in de eerste plaats hebben bewezen door het winnen van het Scandinavische kam pioenschap. waarvoor ze van Zweden, Fin land en Denemarken hebben weten te win nen. Dat is stellig een bijzondere prestatie, die ons de komst van de Noren in ons land met belangstelling tegemoet doet zien. Nederland heeft tot dusver tweemaal te gen Noorwegen gespeeld, beide malen te Os lo, dat bij den eersten wedstrijd echter nog Christiania heette. De eerste wedstrijd vond plaats in 1919, toen onze nationale ploeg aan het einde van de maand Augustus een tweetal wedstrijden in het Noorden ging spelen. Het vaststellen van internationale wedstrijden op een voor onze voetballers zoo buitengewoon ongunstig tijdstip, heeft destijds neg al wat critiek uit gelokt. Ongetwijfeld zijn de resultaten van de beide op die toer gespeelde wedstrijden niet in overeenstemming met de kracht van het toenmalige Neöeriandsche voetbal. De eerste was tegen Zweden. Ons elftal ver loor dien wedstrijd met 41. Daarna werd te Oslo een wedstrijd tegen een elftal van spe lers uit Bergen en Stavanger gespeeld, waar bij onze ploeg als Zwaluwenploeg uitkwam. Dat werd een 50 overwinning voor de Zwaluwen, die uitvlogen met Göbel; Ruffelse en Couton; Hordijk, Tekelenburg, en Stee man; Van der Wolk, Houtkooper, Van Linge, Felix en D. Kessler. Twee dagen later kwam een eenigszins gewijzigde ploeg tegen Noorwegen in het veld. Ons elftal bestond toen uit Göbel, Denis en Verwey; Hordijk, Tekelenburg. en Stee man; Van der Wolk. Houtkooper, W. Buiten weg, Felix cn D, Kessler. De onzen namen spoedig de leiding door Buitenweg, waarop nog in de eerste helft de Noren gelijk maken. Niettegenstaande onze ploeg in het tweede gedeelte van den wedstrijd vrijwel voortdu rend iets in de meerderheid was, konden we er niet in slagen het winnende punt te ma ken. Wel maakte Buitenweg nog een mooi tweede doelpunt doch dit werd. naar men algemeen van oordeel was ten onrechte door den scheidsrechter, die vrij zwak was, on geldig verklaard. Het duurde tot dit jaar voordat Nederland opnieuw tegen Noorwegen in het veld kwam. Ook ditmaal werden in Scandinavië door onze ploeg twee officieele wedstrijden ge speeld De eerste was weer tegen de Zweden en werd. evenals in 1919. op afdoende wijze verloren nl. met 6—2, de tweede werd te Oslo met 4—4 gelijk gespeeld. Men kent de ge schiedenis van dezen wedstrijd zeker nog wel. Door buitengewoon goed spel slaagde onze ploeg er in een 30 voorsprong te verove ren. Op onverklaarbare wijze heeft men zich echter dien voorsprong weer laten ontnemen en tenslotte moesten we ons met een gelijk spel. 44, tevreden stellen. Ook thans ver klaarde de scheidsrechter, evenals in den eersten wedstrijd een Deen, een goed doelpunt der onzen ongeldig en werd over de leiding geklaagd. Er ls dus tusschen de beide Scandi navische toeren van onze nationale ploeg veel overeenstemming. Het spel der Noren heeft echter in den laatsten wedstrijd een gunsti- gen indruk gemaakt. Zij hebben goed voetbal laten zien en indien onze ploeg in het begin niet zoo buitengewoon goed had gespeeld waardoor ze een 30 voorsprong had ver- overd, zouden de Noren den wedstrijd vrij

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15