De New-Yorksche Beurs. De disconto verlaging in Engeland. 47e Jaargang No. 14222 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 1 November 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 357l/i. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per port. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<L elke regel meer 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25. elke regel meer f 0.10. uitsl. a contant* Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Ann- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het woord is aan. Herbert N. Casson: HAARLEM, 1 November De Gevolgen. Het is nu duidelijk genoeg geworden wat de financiëele débacle in Wallstreet, die zoo'n hevigen terugslag op de Europeesche beursen en vooral op de Amsterdamsche ge had heeft, beteekent. Op het getij van Ame- rika's geweldigen voorspoed na den oorlog, in het besef van de domineerende rol die het op de internationale geldmarkt speelde, is een te groote vaart ontwikkeld. In- dustrieele en andere waarden, die op zichzelf gezond zijn en blijven, werden door de spe culatie tot onwaarschijnlijke koers-hoogten opgedreven. Het huis van voorspoed werd een luchtkasteel, een visioen van steeds ongeken- der prachttot het ineenstortte, tot de crisis uitbrak die de realiteit onthulde, de zeepbel deed uiteenspatten, de beursnotee- ringen deed vallen lot cijfers, die blijkbaar dc werkelijkheid zoo ongeveer representee- ren. Ook in Hollandsche waarden heeft een ster ke terugslag plaats gehad, waarop alweer een gedeeltelijk herstel is gevolgd. Zoo daalden, om een der sterkste voorbeelden te noemen aandeelen Philips, die een jaar geleden nog boven de 900 stonden, in de crisisdagen tot 450 en zijn sindsdien weer boven 500 geko men. Het is makkelijk aan te nemen dat deze hooge noteering de werkelijke waarde der aandeelen van dit machtige Hollandsche concern benadert, althans veel dichter dan ae fancy-koers van 1923 deed. De opgeblazen toestand in de financiëele wereld heeft de beroeps-speculanten in volle actie gehouden, maar in ons land althans den kleinen man blijkbaar buiten schot gelaten. Tot zijn geluk. Uit het feit dat zich maar een enkel faillissement en een enkele surséance-aanvraag hebben voorgedaan deze laatste volgens de opgave der firma zelf, dan nog een gevolg van onjuiste geruchten omtrent haar soliditeit, die een run op haar loketten tengevolge hadden moet men af leiden, dat de meeste groote speculanten zul ke gunstige posities hadden loopen, dat zij aan hun verplichtingen hebben kunnen vol doen. Intusschcn blijft het de vraag hoe de toe stand in Amerika zich verder zal ontwikke len. De beurs in Wallstreet is voor twee da gen gesloten. Het is natuurlijk niet onmo gelijk, het is zelfs vaak in zulke crises voor gekomen, dat zij "de volgende week nog he vige convulsies zal vertoonen. Maar de Ame- rikaansche nawerking van deze crisis zal langer en van ingrijpender beteekenis zijn dan dat. Een schijnbaar schatrijk land is teruggebracht tot de werkelijkheid van een land in welstand. Niet alleen is de kring van speculanten, die- in Amerika getroffen is, blijkbaar veel grooter, ook in verhouding, dan bij ons, maar het is duidelijk genoeg dat vele groote financiers in Wallstreet zwaar ge troffen zijn in hun reserves, tengevolge van hun pogingen om den toestand te bezweren. Het effect van een crisis als deze kan ook niet alleen een verlies op papier zijn; het moet duizenden in Amerika geheel of bijna geruïneerd hebben. Ook in andere landen, ook bij ons, moet de waardevermindering van zooveel effectenbezit, die de gansche be zittende klasse getroffen heeft, trouwens een direct effect doen gelden. Het is veilig aan te nemen dat de koop kracht van het Amerikaansche publiek aan merkelijk verminderd is, en dat dit in de eerste plaats op den handel in luxe-produc ten en op de Europeesche import in Amerika, die reeds zoo belemmerd wordt door de hoo ge tarief muren die de Vereenigde Staten hebben opgetrokken, ernstige uitwerking zal hev1- n. Dit wordt dus de tweede terugslag die Europa te wachten is van de crisis in Wallstreet, al staat er tegenover dat de stroom van Europeeseh goud, in na-oorlog- sche jaren naar de overzijde van den Oceaan gevoerd, ten deele terug zou kunnen vloeien. Het is te verwachten dat onze Hollandsche export naar Amei*ika zal lijden, het is ook te verwachten dat de onmatige overproductie in sommige Amerikaansche industrieën een plotseling halt toegeroepen wordt. Dat er verschrikkelijk is over-geproduceerd bijvoor beeld in automobielen, dat deze over-pro- ductie kunstmatig gaande is gehouden door de toepassing-op-enorme-schaal van het af- betalings-stelsel, in zichzelf ongezond en voos, weet iedereen. Het ziet er naar uit dat het afbetalings-systeem, dat nergens zoo al gemeen wordt toegepast als in de Vereenig de Staten, nu eens afdoende gewogen en te licht bevonden zal worden, tot schade en ellende van duizenden in dat land die mee geleefd hebben in een excessieven voor- spoeds-waan, die met de werkelijkheid spotte. Dat is de verder reikende beteekenis van de crisis in Wallstreet. Met de sensaties van een Black Thursday, een Black Monday en een Black Tuesday is het niet uit. Er blij ven, onverbiddelijk, de verdere gevolgen van de ineenstorting van een fictieven overma- tigen voorspoed, waarnaar Amerika geleefd heeft enmiddels Amerika, in mindere mate.... een groot deel van Europa, dat aan de Vereenigde Staten leverde. 1930 zal voor velen in vele landen een ]aar van aanmerkehik minder welstand worden. Voor het welslagen der internationale on derhandelingen over ontwapening, die bin nenkort hervat zullen worden, kan voordee- lig zijn dat Amerika tot het besef der wer kelijkheid is teruggebracht. Dit is althans een post aan de debetzijde. R. P. VOOR DE AGENDA verwijzen wij naar dc tweede pagina van iiit "blad, w Ieders werkelijke rijkdom bestaat uit hem zelf. Dit is zijn eeltige rijkdom die niet be last, gestolen of vernietigd kan worden. BAKERPRAAT. De bankier Baker heeft in dc laatste week op de New Yorksche effecten beurs particulier een ver lies geleden van 40 mil- lioen gulden. Als ik een tientje kwijt ben, Hoe gaat me dat aan 't hart, Dan kan ik nauwlijks slapen, Van zorgen en van smart. Ach ja, ik roer zoo'n beetje, Met 'n stokje in de goot, Zie Baker eens in New York, Die doet het in het groot; Maar ik geloof dat Baker, In deze laatste week, Des avonds toen hij thuis kwam, Toch wel wat zuinig keek; Ik heb toen dat gebeurde, Niet aan zijn zij gestaan. Maar toch kan ik me denken, Hoe 't zoowat is gegaan; Zeg vrouw, ik heb een strop, zeg, (Dat 's Baker aan het woord) De beurs is slecht geloopen, Dat heb je wel gehoord; Ik zit er leelijk tusschen, Een veertigtal millioen, 't Is jammer, maar wij zullen Wat zuinig moeten doen; Die nieuwe glasgordijnen, Daar komt nu niet meer van, Voorloopig dan tenminste, Het zit er nu niet an; Je bontjas voor den winter, Heb ik maar afbesteld, We moeten zuinig wezen, Het kost me teveel geld; Die hoed die 'k je beloofd heb, Al maakt belofte» schuld, Die moet nou even wachten, Dus heb nog wat geduld; Het komt wel weer in orde, Maar nu is het kritiek, Ik heb een veer gelaten, In deze beurspaniek; Wel heb ik van mijn leven, (Het is mevrouw die spreekt), Dit is toch wel het toppunt, Dat mij nog net ontbreekt, Mijn glasgordijnen hangen, Aan flarden voor het raam, We krijgèn bij de buren, Zoo wel een raren naam. En dan die nieuwe mantel, Welja, het mocht wat zijn, Mag ik dien ook niet hebben. Het is toch maar konijn, En dan die hoed, wel zeker, Die heb 'je toch beloofd, En ik zet vast die oude, Niet langer op mijn hoofd; Ik kan me niet vertoonen, Met zoo'n verjaard model, Hoe vaak je ook wilt zeggen, Van niet, ik koop hem wel, Ik moet er maar voor boeten, En ik ben schuldeloos, Rook jij maar eens wat minder, Bedank maar voor de soos! Zorg liever dat die beurskoers, Weer gauw naar boven gaat, En ik verzoek je, spaar me, Je beurskoers Bakerpraat. P. GASUS. PERSONALIA Mej. H. Keyser uit Haarlem is in Amsterdam geslaagd voor het examen Apothekersassis tent. Voor het examen Handenarbeid zijn in Den Haag geslaagd M. L. van Eyndhoven en E. van der Schans uit Haarlem. DE NOBELPRIJS VOOR PROF. C. EYKMAN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de No- belprïjs-1929 voor de geneeskunde verdeeld is tusschen prof. C. Eykman uit Utrecht en prof. Hopkins uit Cambridge. Prof. Eykman werd geboren op 11 Aug. 1858 in Nijkerk, in Zaandam bezocht hij de H.B.S., in 1875 werd hij militair medisch student in Amsterdam, en in 1381 promo veerde hij. Aanvankelijk was hij officier van gezond heid in Indië, daarna werkte hij in Amster dam en Berlijn om onderzoekingen te doen op het gebied van de experimenteele bac teriologie. In 1886 ging hij weer naar Indië als lid der commissie voor het onderzoek der beri-berl en later ;.is directeur van het La boratorium voor Bacteriologie en Pathologi sche anatomie te Batavia, deed hij onder zoekingen op het gebied van verschillende tropische ziekten. Óp 5 Augustus 1898 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de hygiëne, medische politie en gerechtelijke geneeskunde. Dertig jaren later ging prof. E' kman heen als hoog leeraar. Prof Eykman nam het initiatief tot het onderzoek van rijs'., waaruit later bleek, dat het eten van ongepelde rijst den inlanders behoedt voor de be.i-beri-ziekte. Sir Frederick Gowland Hopkins, die samen met prof. Eykman nen Nobel-prijs gewonnen heeft, is hoogleeraar aan de Universiteit te Cambridge. Hij werd Ui 1861 geboren. HET REDDINGWEZEN TE IJMUIDEN. MOTORREDDINGBOOT GEARRIVEERD Zooals bekend is. besloot hot hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij tot den tijd waarop de voor IJmuiden in aanbr zijnde motorredding boot gereed komt, 'ie motorreddingboot „In- sulinde" tijdelijk ar. Oostmahorn naar IJmuiden over te plaatsen. De „Insulinde" is thans te IJmuiden aan gekomen. Zij maakte een proeftocht op de Noordzee. ARBEIDERS SPORTBOND Door den Ned. Arbeiders Sportbond wordt a.s. Zaterdag een vergadering gehouden, op welke vergadering ter sprake zal komen een reis naar Weenen ter deelneming aan de Arbeiders Sport Olympiade. Ter verduidelij king van dit onderwerp zal op het doek een overzicht gegeven worden van de eerste Ar beiders Sport Olympiade welke te Frankfort aan Main werd gehouden. EEN POLDER BIJ SCHERMER BEDREIGD. Woensdagnacht werd in het binnentalud van den ringdijk van don Menningweerpol- der nabij den watermolen van D. Koning Pz. in de gemeente Zuid- en Noord Schermer een vrij groot gat ontdekt. De dijk was ondermijnd door buitenwater uit de Schermerringsloot, dat dezen zomor wegens den lagen waterstand in den poldei veelvuldig was binnen gelaten. Men wist toen niet dat de duiker, waardoor dit water binnen moest loopen, defect was. De opzichter van den Eilandpolder, de heer Humer te De Rijp. werd spoedig gewaar schuwd. Terstond werden de noodige voor zorgsmaatregelen getroffen, waardoor verder onheil is voorkomen. De bedreigde polder ressorteert onder het heemraadschap de Eilandpolder. Dit water schap. dat misschien al uit de negende eeuw dateert, omvat het geheelc Schermereiland, maar heeft geen stevigen ringdijk. De kaden zijn vrij laag en doen bij hoogen waterstand meermalen voor overstrooming vreezen, al dus de N.R.C. New-York gevolgd. Koersen sprongsgewijze omhoog. John. D. Rockefeller treedt kalmeerend op. Algemeen herstel houdt aan. LONDEN, 31 Oct. (V.D.) Het besluit van de directie der Bank of England om het dis conto van 61/2?S te verlagen tot 6% is in flnancieele kringen als een welkome verras sing ontvangen, daar men niet verwacht had, dat deze verlaging reeds in zoo Korten tijd zou plaats vinden. Immers, het disconto werd 16 September jl. met verhoogd, onder motiveering, dat dit was toe te schrijven aan de voortdurende goudopvragingen bij de Bank of England. Gedurende 15 weken beeft de Bank meer dan 30 millioen pond sterling verloren aan het Continent en Amerika. Deze verhooging had blijkbaar ten doel de goud- uitvoer stop te zetten. Een andere factor, die de discontoverlaging mogelijk maakte, was de ineenstorting in New-York, waardoor veel goud naar Engeland terugvloeide. NEW.YORK, 31 Oct. (V.D.) Het begin van de beurs te New-York bracht Donderdag geen voortzetting van de tot dusverre zoo op windende prijsdalingen. Daar men ln dc V.S. ten gevolge van de Londensche discon toverlaging een gelijken stap verwachtte, werden uit het geheele land kooporders ge geven. Reeds in het eerste half uur werden 2 1/2 millioen aandeelen omgezet, terwijl de omzet om 1.30 u. Amerikaansche tijd tot 4 12 millioen stuks gestegen was. De koersen lie pen sprongsgewijs omhoog, tot ongeveer 30 punten. De algemeene stemming was <-ustig en kalmeerend. In den loop van den dag werd de verwachte discontoverlaging ver rassend snel werkelijkheid. De Federal Re serve Board verlaagde het disconto met een procent van 6 op 5. Tijdens het verder verloop van de beurs konden de hoogste noteeringen zich welis waar niet handhaven, doch ze liepen toch slechts weinig terug, hoogstens 6 punten. De N-R.C. schrijft nog uit New-York: Hier wordt thans alles op haren en snaren gezet, om het beurspubliek op te monteren en het danig geschokte vertrouwen te her stellen. Verschillende groote maatschappijen hebben een extra dividend aangekondigd, ofschoon het een publiek geheim is, dat haar winstcijfers aanmerkelijk lager zijn dan in het vorige kwartaal en de overeenkomstige periode van verleden jaar. O.a- verluidt, dat de General Motors, ondanks den achteruit gang van de ontvangsten, een extra dividend van 30 pet. zal voorstellen, terwijl de Ame rican Tobacco Company een extra dividend van 2 op de gewone aandeelen A en B heeft gedeclareerd. Andere maatschapnljen publi- ceeren kwartaalberichten, die een zeer op- timistischen geest ademen en in het koor van de vooraanstaande maatschappijen, die als om strijd verzekeren, dat er welbeschouwd geen vuiltje aan de lucht is, heeft zich thans ook de oude Rockefeller gevoegd. Zijn secre tariaat publiceerde Woensdagavond een com muniqué, waarin John D. Rockefeller senior als zijn meening te kennen geeft, dat dc oeconomische toestand van de V.S. door en door gezond is en dat niets de debacle aan Het bezoek ran Prinses Juliana aan het Weeshuis der Ned. Hem. Gemeente aan dc Olieslagerslaan bracht daar Donderdag groote blijdschap. Men ziet hierboven dc Prinses in één der tuinen tan het Weeshuis, - de beurs rechtvaardigt. ..Mijn zoon en ik zijn van meening, dat de tegenwoordige Koe.sen van dc toonaangevende fondsen ln overeen stemming zijn met dc intrinsieke waarde van deze fondsen. Wij hebben dan ook dc laatste dagen groote posten aandeelen gekocht cn zullen daarmee doorgaan." Hetzelfde wordt door de Investment trust verklaard. Deze hebben, volgens ruwe schat ting. de laatste dagen van 400 tot 500 millioen dollar aandeelen uit de markt genomen en heeten voornemens te zijn. nog 150 a 200 mil lioen dollar in aandeelen te beleggen. De ge volgen van de beurspaniek zijn ook in hfit dagelijksehe leven duidelijk waar te nemen. Sedert het begin van deze week staan alle bladen in de VS. vol met advertenties van speculanten, die gedwongen zijn hun villa's, auto's, juweelen en andere dingen van waar de te verkoopen. Op de banken van leening in alle deelen van het land loopt het storm. Ook de lugubere rubriek der zelfmoorden heeft in de dagbladen een grootcren vorm aangenomen dan ooit te voren. Tal van mtl- lionnairs zijn tot den bedelstaf gebracht- An deren zijn zoo zwaar getroffen, dat zij al thans voorloopig hun rol in de society niet zullen kunnen spelen. Naar de bladen melden, heeft ook de staatssecretaris van financiën Mellon het grootste gedeelte van zijn vermogen verloren. Met de geweldige verliescijfers van de af- geloopen week voor oogen, doen dc in Sep tember geleden koersverliezen Dijna onbe- tcekenend aan. De koerswaarde van alle aan de stock-exchange genoteerde aandeelen be droeg op 1 October 87.074 millioen dollar, tegen 89,688 millioen dollar op l September j.l. zoodat dc verliezen in September 2.6 mil liard dollar hebben bedragen. De beurswaarde van de spoorwegaandcelen is in September van 12.8 op 11.9 milliard dol lar, die van petroleumaandeelen van 7.6 op 7.4 milliard, die van de aandeelen der che mische industrie van 71 op 6.7 milliard en die van de auto-industrie van 6.2 op 5.7 mil liard gedaald. Opmerkelijk ls, dat de aan deelen van de aan de stock exchange geno teerde buitenlandsche maatschappijen de baisse-beweging slechts in geringe mate heb ben meegemaakt. De totale koerswaarde van deze buitenlandsche aandeelen is slechts van 1951 op 1903 millioen dollar, dus met r.iet meer dan 2 1/2 pCt. verminderd- In aansluiting op de berichten omtrent de discontoverlaging in de V.S. kan nog ge meld worden, dat de New-Yorkschc reserve bank het disconto van 0% tot 5% verlaagd heeft. Ook New-York is dus gevolgd en men krijgt sterk den indruk, dat er tusschen de ver schillende circulatiebanken dit keer overleg is gepleegd. Terwijl Engeland met H2% tot 6% verlaag de, heeft New York onder den arang van de beurscrisis het disconto met een vol procent tot 5% verlaagd. Door dezen maatregel zal overigens het zakenleven worden bevorderd en vooral een verlevendiging worden teweeg gebracht op de obligatie- en hypotheek markt. OOK DE NEDERLANDSCHE BANK VERLAAGT HET DISCONTO. Dc rcntcstandaard werd lieden door de directie van dc Nederlandschc Bank ver laagd cn vastgesteld als volgt: Wisseldisconto 5 pet., Promesscdisconto 5 1/2 pet., Belccning van Effecten 5 1/2 pet., Beleening van Goederen 5 1/2 pet., Voorschot ten in rekening-courant 6 1/2 pet. Tegelijk met de Bank van Engeland die het minimum-tarief terug bracht van 6 1,2 tot 6 pet. en met de Federal Reserve Bank in New-York die het disconto verlaagde van 6 tot 5 pet., heeft de directie van de Neder landschc Bank dus ook haar disconto cn al haar verdere tarieven met een 1/2 pet. ver minderd. Het disconto bedroeg sedert de verhooging met een vol procent op 25 Maart 1929; 5 1/2 procent. Bij deze opgaaf komt geen afzonderlijk tarief voor beleeningen op buitenlandsche effecten meer voor. welk tarief in December 1865 door de Nederlandschc Bank werd in gevoerd. Thans, nu de Nederlandschc Bank slechts een gering deel van de ter beurze verhandelde buitenlandsche fondsen in het onderpand van beleeningen toelaat, behoef de een afzonderlijk tarief hiervoor niet lan ger bestendigd te worden. Aan dit dubbele tarief voor het beleenen van effecten kwam op 25 Maart een einde, cn van het toen in gevoerde beginsel is ook thans niet afgewe ken. Toen dc Nederlandsche Bank op 24 Maart jl. de verhooging met een vol procent over de geheelc linie met uitzondering dan van het tarief voor buitenlandsche effecten aankondigde, had men op een dcrgelijken maatregel in financleele kringen reeds ge- ruimen tijd gerekend, cn ook aan de effec-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1