DE MATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De 21e partij door Aljechin gewonnen. Zooals men weet werd Vrijdagavond de 21e partij in dezen stand afgebroken: Wit: (Dr. Aljechin) Ka 2, I)b 3, Tc 5, Ld 7, a 3, b 2, e 6, g 3, b 2. Zwart: (Bogoljubow) Kh 6, De 1, Tg 8, Tc 7, f 6, h 7. De door Aljechin afgegeven 43e zet bleek te* zijn: Db 3f 3. De klokjes wijzen aan. A. 2.34, B. 2.31. Zeer snel antwoordt Zwart: 43 Tg 8—g 6, waarna 44. Df 3—f 4f, Kh 6—g 7; 45. Df 4—d 6, Pe 7—g 8; 46. Ld 7—a 4, de Toren dreigt nu op c 7 te komen, Kg 7— h 8; 47. Tc 5—c 8, Tg 6—g 7; 48. e 6—e 7, De 1 X e 7; 49. Dd 6 X c 7. opgegeven. De stand van de match is thans: Aljechin 10, Bogoljubow 5, remise 6. Bogoljubow's ach terstand is to groot om nog te kunnen in halen. Maar In Berlijn won hij ook twee partijen achter elkaar, n.l. de 13e en 14e. zoodat het nog steeds mogelijk is, dat B. op haalt. Onmiddellijk daarna gaf Dr. M. Euwe een schitterende demonstratie, uit 't hoofd, v,an deze 21e partij, waarbij honderden 'belang stellenden tegenwoordig waren, die de partij van az op het groote demonstratiebord konden volgen, als op een film. Dr. Euwe noemde den zet 3.Lf 8 b 4, typisch-BogolJubow. Dr. Aljechin acht dien zet reeds voldoende weerlegd, omdat de d-pion vroeg of Iaat zwart wordt, ook al wordt die niet dadelijk naar d 5 gespeeld, welke zwakte later een groote rol speelt. Dt' schaduwzijde van 6 d 7—d 5 is, dat de d-pion later geïsoleerd wordt, het voordcel is de bewegingsvrijheid van Looper c 8. Het is de vraag of 7. Pf 6 X d 5 niet beter was dan het gespeelde 7.0 6 X d 5. Echter wilde B. blijk baar op verwikkeling spelen. Het spel kreeg een wild karakter, want na 9. Lg 5 X f 6 kon Zwart niet met de Dame nemen, omdat dan 10. Db 3 X b 7 zou volgen met Toren- verlies- Spreker noemde 10. 000 logisch en toch verrassend, eenigszins fantastisch, maar zeer goed. Op 10.d 5d 4? antwoordt Wit eenvoudig 11. Db 3b 5"=", enz. Waarom nam Wit noch pion b 7, noch pion d 5? Op b 7 bezwaarlijk wegens open b-lijn, op d 5 dergelijke bezwaren, wegens compensatie van pion f2 (Lc 5 X f 2). Goed is 10. Pb 8—d 7 want 10.Pb 8—c 6 zou falen na 11, Db 3 X b 7 en later e 4, Lb 5, enz. Zuiver positioneel is 11. Pf 3d 4, want het veld ,dat vóór pion d 5 ligt, dus d 4, is nadeelig. Het centraal gelegen veld d 4 is n.l. geschikt als doortochtsveld. De zet 12. e 2e 3 is in hoofdzaak voor de ontwik keling. De zet 13.P ci 7—e 5 is een aanvalszet, een belangrijk moment. Wit neemt op eG (Pd4 x e6), waarmede de dubbelpion wordt opgelost en de geïsoleerde pion niet meer bestaat. Pe6: is verrassend, en later een ingenieus middel om 4e pionnenke- ten weder te verbreken door f2—f4f5, Wit kan hier niet afwachten en dus eerst zijn ontwikkeling voltooien, dus is de zet Pd4xe6 buitengewoon goed gezien. Het offer op d5 gaat niet, wegens Zwavt-'s antwoord Dd8—b6. Kan hij iets doen tegen 12f4? Het Paard e5 kan niet naar d7 of c6. wel naar g6, maar dan volgt toch f2—f4—f5 en op eventueel 16—f5 volgt g2g4. Misschien gaat 15.- Ddsb6, waarna missohien een redelijk eind spel ontstaat, dat te houden is, wat na 15.Kg8b8 moeilijk is. Na 18. 15xe6 is Wit's ontwikkeling voltooid. Na 19. Pc3—d5 wordt het spel voor Zwart zeer las tig. Zooals gezegd is Wit nu ontwikkeld en kan zich met pionwinst inlaten. Na 22. De3h3 is Tdl—d7 nog geen dreiging. De partij is hier reeds als gewonnen te beschouwen voor Wit. het is slechts een quaestie van afwikkeling- De zet 31. Df3—f2 is buitengewoon sterk, om dat piona7 tevens wordt aangevallen. Fei telijk is er nu geen verdediging meer. Na 35. Dg5—a5 is Zwart's stelling reeds ho- peloos. Deze schitterende voordracht, welke ook door den wereldkampioen wcrcl bijgewoond, verwekte een donderend applaus. Daarna begon Dr. Euwe een rouleerende simultaan-séance, aan 25 borden, die onafge broken zou duren van ongeveer 412, waar voor prijzen waren uitgeloofd, o.a. Bogolju bow's nieuwste boek. Zondagmiddag wordt de 22e partij gespeeld te Amsterdam. DE 22e PARTIJ IN AMSTERDAM. Het begint tegen twee uur Zondagmiddag al aardig vol te loopen in de historische Mi litiezaal te Amsterdam, waar de laatste par tij, in Amsterdam wel te verstaan, op het punt staat een aanvang te nemen. Wij slaan nog even een blik naar de reusachtige schil derijen, welke den wand versieren: in de ruimte waar de meesters spelen, hangt „het corporaalschap van Hooghkamcr, 1628": al die geharnaste schutters volgen eveneens de bewegingen op dc 64 velden. De heer en me vrouw Aljechin zijn reeds gearriveerd, even als dr. Euwe, die gisterenavond weder zoo'n mooi succes geboekt heeft met zijn simul- taanvoorstelling (53 gewonnen, 8 verloren, 4 remise). De meesters hebben plaats geno men, praten nog even genoegelijk, dr. Alje chin drukt de knop van zijn klokje, dat 12 uur aanwijst, omlaag, het toeken dat Wit kan beginnen. In enkele tollen is de Spaan- sche partij op het bord te aanschouwen: 1, c2o4, e7e52. Pgl—f3. Pb8—c6; 3. Lfl—b5, a7a64. Lb5—a4. d7—d6; 5. c2—c3, Lc8—c!7; 6. d2—d4, g7—g6; 7. Lel—g5, f7—f6: 8. Lg5e3. Deze zetten geschieden zoo snel, met inbegrip van 8.Pg8hG, dat de klokjes aanwijzen 12.03 (B.), 12.06 (A), dus in 9 minuten, met inbegrip van noteeren! Er volgt 9. 00: het licht gaat plotseling aan, misschien schemerde 't al een weinig bij het grootste deel der aanwezigen, die her haaldelijk door den heer ir. E. D. G. Frahm (le secretaris van het Vereenigd Amster- damsch Schaakgenootschap), die in de ruim te waar de meesters spelen de zetten op het demonstratiebord uitvoert, tot de orde moe ten worden geroepen. Er volgen: 9. Lf8—g7; 10. h2—h3. Dr. Aljechin heeft als zijn oordeel uitgespro ken, dat de wedstrijd te Wiesbaden, alwaar de strijd na de 23e partij zal worden voort gezet, wellicht nog maar enkete partijen zal omvatten. Zooals men weet is op dit moment (bij het begin van de 22e partij), de stand: Dr. A. 13, B. 8 punten. Aangezien 30 partijen gespeeld zouden worden, zoor noodig. behoeft A dus maar 15 1/2 punt te hebben om re win nen, met dien verstande dat er minstens 6 punten verschil moet zijn om definitief als winnaar van de match te worden erkend. De zetten 10.Ph6—f7; 11.. Pbl—d2, 0—u; 12. d4Xe5 zijn geschied als dc klokjes aan- wijzen B. 12.45, A. 12-20 en het eerste stuk yan liet bord gaat, nl. pion .e§» Als de mees* ters in dat tempo verder spelen, zullen wij vandaag misschien een volle partij zien spe len, hetgeen hun tevens een vrijen dag (Maandag) zou bezorgen, daar Dinsdag de laatste partij in ons land zal worden ge speeld, in den Haag (Nationaal Schaakge bouw, van 27 uur). Na 6 minuten volgt 12- d6Xe5, spoedig gevolgd door 13. Le3—c5, Tf8e8; 14. La4—b3, b7—b6; 15. Lc5e3. Na ongeveer een uur is de belang stelling reeds zeer groot, ook vele dames ko men een kijkje nemen. Het is dan ook een evenement in onze geschiedenis, een match om het wereldkampioenschap, welke zich vermoedelijk niet zoo spoedig zal herhalen en zeker niet in ons land. Er is nu precies een uur in totaal gespeeld, terwijl Zwart nog over zijn 15en zet nadenkt; de ontwikkeling is nog niet geheel voltooid, hoewel Lb3 reeds in aanvallende positie staat. Aljechin speelt 15. Dd8e7; bijna onmiddellijk volgt 16. Ddle2. Eindelijk gaat „Boggïe" wandelen, handen op den rug, sigaret tusschen de vingers. Nu loopt hij te combineeren. kijkt eens naar de lucht, maar zijn geest is in volle werking voor de partij. Wil hy nog eenige kans hebben, dan moet hij deze partij win nen, anders is de achterstand al gelijk aan het vastgestelde minimumversch.il van 6 punten. Het verschil in bedenktijd is tot 35 minuten gegroeid als 16.Pc6—d3 volgt. Wit heeft zijn antwoord in ongeveer 5 minuten gereed: 17. Lb3d5. De thee wordt geserveerd, er is tijd in overvloed, en de tegenzet 17.Ld7c6 volgt na 2 minu ten. Wij zitten zoo dicht bij de meesters, dat wij de seconde-wijzers zien voorthuppelen. Het tempo, waarmede gespeeld wordt, wordt als maar sneller, hetgeen buitengewoon inte ressant is: 18. c3c4, Lc6Xd5. Terwijl Bogoljubow nog nadenkt over de wijze waarop hij den Looper zal terugnemen kijkt Aljechin de zaal in, ontdekt zijn echt- genooto in gesprek met mevr. Euwe en gaat deze een oogenblik complimenteeren. Direct daarna volgen: 19. c4.,d5, f6f5; 20. Pd2 c4 (omdat anders de Looper verloren zou gaan door f5f4), Pd8b7. Het tijdsverschil is nog bijna een half uur, terwijl A.'s klokje pas aanwijst 1.04, Wit zwemt dus in z'n tijc'.. Misschien zal hij daar later gebruik van ma ken. Om 12.40 precies speelt B. 21. Talcl, waarna ook weder vrij spoedig volgt 21. Ta8d8. Onder het genoemde schilderij, dus in de speelruimte, zitten een paar teekenaars schetsjes te maken, waaraan de meesters zich echter niets storen, want nu eens loopt A., dan weer B. van zijn plaats weg. Na 22. d5d6 is er natuurlijk een geweldige span ning, de stolling is zeer ingewikkeld en thans moet een ontknooping volgen. Door tiental len wordt geanalyseerd en straks zal blijken, dat maar een enkele de hoofdbedoeling heeft- doorgrond. Maar wij blijven maar zeer kort in die spanning, want spoedig volgen: 22. Pb7Xd6; 23. Pc4Xd6, Td8Xd6; 24. De2Xa6. Over het antwoord denkt A. onge veer 10 minuten na 24.JDe7d7. Van tijdnood nog geen sprake al heeft B. ong. 50 minuten minder gebruikt dan A. (1.34). Er volgen: 25. Telc2, c7c5; 26. d2a4 (er dreigde b6—b5). f5f4; 27. Le3—d2, g6— g5; 28. Da6b5, Dd7Xb5; 29. a4Xb5. De Ko ninginnen zijn van het bord van het eind spel het preludium vangt aan. Snel volgt 29. Tr6d3; zal de Looper of de Toren op c3 komen, om Tr3b3 to pareeren? B. speelt echter een anderen zet, nl. 30. Tflal. waarna volgen 30.Pf7d6 (g5 wordt prijsgegeven, terwijl b5 en e4 worden aange vallen^. Maar ook B. gaat door met zijn. plan: 31. Tala6 (Aljechin heeft nog 25 minuten voor zijn laatste 10 zetten), welk een snel- speler ook, die Bogoljubow, zijn 31 zetten heeft hij in 1 uur 10 min. gedaan, terwijl A. een uur langer heeft nagedacht en in tijd nood begint te komen, hetgeen hem nerveus maakt.. Om 2.16 volgt 31.-, Te8b8 (om 2.30 moet A. zijn 40en zet hebben ge- daan!). Er volgen: 32. Ld2c3? (Dr. Euwe meende, dat Pf3Xg5 gespeeld moest wor den); natuurlijk speelde B. zoo snel om A. in tijdnood to laten, maar het kostte hem de partij. Er volgden ten slotte: 32.Pd6 XC4; 33. Lc3Xe5. Lg7Xe5; 34. Pf3Xe5, Td3 —dl 35. Kglh2, Pe4d2; 36. h3—h4 (de eenige zet). Tb8—e8; 37. Pe5—f3, Pd2Xf3; 38. g2Xf3, Te8—el; 39. Kh2—h3, h7—h5 en Wit geeft op, want nog vrij onverwacht is hij in een matnet geraakt. Om 6 uur was de partij beëindigd. Dr. Euwe bedankte, bij afwezigheid van Mr. Levenbach, de spelers voor hun mooie partijen te Amsterdam. Des avonds volgde een gongwedstrijd. KORFBAL. Overzicht. Advendo I wist Haarlem II met 20 te ver slaan. Anomi. dat naar Kwiek ging, verloor met dubbele cijfers nl. 141. D.E.D. ontving S-V-, dat ook heel zwak bleek en met 111 verloor, wat niet ge dacht werd. Dc Zilvermeeuwen, die bij D.D.V. II op visite gingen bleken ditmaal niet hun dag te hebben, gezien hun 92 nederlaag. Een slechte dag voor de Haarlemmers. Advendo 1Haarlem 2 (20) Beide partijen zijn volledig. Advendo zet eenige mooie aanvallen op, gevolgd door eenige van Haarlem. Haarlem komt goed opzetten; vooral haar middenvak speelt uitstekend: ook de Adven- do-verdedïging is voor haar taak berekend. Eenigen tijd zien we een spel tusschen mid denvak en Advendo-verdediging. Eenige keeren komt de bal in den zwart-wit-ten aan val en al zijn de aanvallen goed opgezet, voor de- mand falen zij steeds. Van Rootselaar zend eenige afstandscho ten in, maar Veen en vooral Mej. v. d. Kort weten den bal steeds te retourneeren. Als het rust is, zijn we nog even ver als we begonnen zijn. Na de rust komt Advendo er beter in. Als in de Haarlem-verdediging de beide verdedigers eenige waarschuwingen krijgen heeft dit op het spel gelukkig geen invloed. Krelage en Philippo komen nu steeds vrij, maar het juiste schot is afwezig. Plotseling weet eerstgenoemde speler zich weer een klein kansje te scheppen en met een aardig schot leidt Advendo (10). Haarlem verslapt geenszins, maar toch heeft haar tegenpartij in dit doelpunt een sein gevonden om nog beter aan te pakken. Als haar aanval den bal weer bemachtigt, schiet Krelage op verren afstand in; een mooi schot en het gevolg is een 2—0 voor sprong. Spoedig hierop is het tijd. Advendo zal in het vervolg beter moeten aanpakken, wil zij haar ongeslagen record handhaven. Haarl. Korfbalbond D. S. V. 1Advendo 2 Ons Genoegen—p. 5, Vr J 0—10 Nog steeds wint David Voor diegenen onder onze voetballers, die meenen dat lichaamskracht een factor van overwegend belang in het spel is, zal het zeer leerrijk zijn om te vernemen dat de jaarlijksche match tusschen de elftallen van de Engelsche jockeys en de Engelsche bok sers door de jockeys gewonnen is met 32. Volgens de verslagen in de Engelsche bladen was dc overwinning zeer verdiend. De jockeys deden een aantal hevige pogingen om de boksers te „vloeren", maar slaagden daar in niet- Voor het overige maakten zij met succes kringetjes om de boksers neen. De heavyweights bleven voortdurend in de West Ham-modder steken. Het publiek, dat zeer onpartijdig was, kreeg tenslotte nogal medelijden met de boksers, vooral toen zij een penalty misten. Er wordt niet bij ver meld, of deze gegeven werd wegens ruw spel van de lilliputters-verdediging. De bladen trachten de boksers te troosten met te zeggen dat zij vrij wat beter speelden dan verleden jaar, toen zij ook verloren. De jockeys zijn dermate geïnspireerd, dat zij nu onder elkaar een bokstournooi hebben georganiseerd Autorecord. Maanden geleden heeft de eenbeenige Engelsche automobiel-coureur Segrave het wereldrecord voor de snelheid te land ver beterd en gebracht op omstreeks 370 K.M. per uur. Als u dacht, dat de ridders van de volant met deze fantastische snelheid te vreden waren, heeft u zich deerlijk vergist Het nut van deze recordaanvallen ;s, zoo als wij reeds vaak eerder betoogd hebben even denkbeeldig als het levensgevaar voor den coureur wezenlijk is. maar dit legt geen gewicht in do schaal. Er is roem en eer te behalen. Sportsensatie, en dus moet het nog harder gaan. Kaye Don is bijna even be roemd als zijn landgenoot Segrave. Het ver schil in roem zit juist in dat record en dus is Kayo Don vastbesloten er zich van meester te maken, zonder zich te laten storen dooi de schimmen van Ray Keech, Parry Thomas en zoovele anderen, die bij deze roekeloos heden hot leven lieten. De coureur laat op het oogenblik, natuurlijk zooals gebruikelijk is, in het diepste geheim, een renmonster construeeren, dat een snelheid van 400 K.M. moet ontwikkelen. Daarmee zal hij zijn po ging wagen in Februari a.s. op het strand van Daytona, in den Amerikaanschen staat. Florida, het eenige terrein dat voor dergelijke supersnelheden geschikt is. Aanschouwelijke les. Een tragi-komisch geval uit Amerika. Daar werd onlangs een automobiel botsing voor den rechter gebracht. Het was een nogal gecompliceerd geval en de magistraat achtte het na veel heen en weer gepraat noodzakelijk dat het geheele incident ncg- eens vertoond werd, dan natuurlijk in het bijzijn van do justitieele autoriteiten. Men toog naar de bewuste plaats en de drie auto's die bij het ongeval betrokken waren ge weest werden in beweging gezet- Helaas was elk der bestuurders zoo van de noodzaak ver vuld een waarheidsgetrouwe nabootsing te geven, dat de wagens met een veel te groote snelheid op elkaar inreden, niet meer tijdig to stoppen waren cn allo drie grondig wer den vernield. Wat zal nu het gevolg zijn? Een nieuw proces, vermoed ik en dan weer een recon structie van het incident, die weer tot een ongeval leidt enz. enz. ad infinitum. Sport en huidskleur. De rassenhaat is nog lang de wereld niet uit en een neger wordt in Amerika nog steeds door zijn blanke „broeders" met den nek aangezien, ook al zijn de rassen voor de wet gelijk gesteld. Een zeer frappant voor beeld is liiervan weer eens geleverd door de weigering van de geheele studentenrugby- ploeg van de New-Yorksche Universiteit om uit te komen in een wedstrijd, als de opne ming van een neger, zekeren Dave Myers, in hun ploeg, gehandhaafd blijft. Helaas, blijft dus ook de sport al niet vrij van het be treurenswaardige verschil van waardeering door de huidskleur. Op het oogenblik van schrijven weten wij nog niet, hoe dit con flict is afgeloopen, maar de sportleiders van de genoemde universiteit hebben althans in eerste instantie geweigerd om zich voor het verzet der spelers te buigen. En zij hebben het eenig sportieve argument aan hun zijde, namelijk dat zij Myers in de ploeg hebben opgenomen om zijn sportieve kwaliteiten en niet van plan zijn, zijn huidskleur in het geding te laten wegen. Egg's record. Vijftien jaar geleden, even voor het uit breken van den oorlog, reed de Zwitsersche wielrenner Oscar Egg een uur lang zonder eenige gangmaking en legde in dien tijd 44 K.M. 247 Meter af. Daarmede was de hard nekkige strijd tusschen den Zwitser en zijn Franschcn collega Léon Berthet voorgoed in het voordcel van den eerste' beslist en tevens het merkwaardigste aller wielerrecords ge vestigd. Het werd ais een onbegrijpelijke prestatie toegejuicht en he*; was dit dan ook inderdaad. Toen kwam de oorlog en er werd jaren lang weinig meer aan sportieve records gedacht. En toen de vrede hersteld werd, was Egg nog in het bezit van deze top prestatie. Toen de wielrennerij weer met volle kracht opbloeide bleek er, zooals in zoovele takken van sport, iets veranderd te zijn. De be langstelling voor de records „an sich" was bij de 'beroepsrenners zeer geluwd. Wat niet be taald werd, was niet de moeite van het na streven waard. En Egg's record bleef jaar in jaar uit bestaan, zondev dat iemand er zich om bekommerde. Eindelijk kwam het moment dat onze Piet van Kempen er een aanval op waagde. Hij had het echter toen dc 60 minuten verloopen waren, niet verder gebracht dan bijna 42 K.M. Enkele anderen probeerden het van tijd tot tijd, maar Egg bleef vast op zijn troon. De belangstelling zakte weer. Totdat, er een premie voor werd uitgeloofd van 10.000 Fransche francen. En het merk waardigste was, dat do uitlover van deze premie niemand anders was danOscai Egg zelf. Luid applaus weerklonk in de Fransche sportpers. Hier was een record houder, die zelf een prijs uitloofde voor de vernietiging van zijn trotsch bezit. Wel wa ren er cynici, die erop wezen, dat Egg, thans in ruste als renner cn rijwielfabrikant van zijn beroep, in het geval een mooie reclame zag, maar de cynicus zal altijd bij ons zijn, nietwaar. In elk geval was de aansporing er nu en zij had effect. Vooral in de nu af geloopen weken liebben tal van renners ge probeerd de tien Fransche lapjes van duizend in de wacht te sleepen voor 30 October, den sluitingsdatum voor dit seizoen. Niemand is geslaagd en dus wordt er nu niets meer ondernomen voor de lente, want er is nu voorloopig weer niets aan te ver dienen- Maar een dezer pogingen althans heeft bewezen, dat de prestatie van Egg niet onovertrefbaar is. Terwijl de Italiaan Gajonl en de Franschen Boullé, Dronaux, Charles Pélissier allen beneden de 43 K.M. bleven, heeft de cc-wereldkampioen Binda in hot uur 43 K.M. 777 Meter afgelegd, dus slechts 470 Meter minder dan Egg en dat niettegen staande een lekken band halverwege. Zoodat wij wel mogen verwachten dat het volgeirt seizoen de victorie zal brengen. Als dan ten minste 10 non francen nog worden gewaar deerd. Barany. Onlangs schreven wij in deze rubriek reeds over de opkomst van de Europeesche snelzwemmerij, met name de Hongaarsche en den stilstand, zoo niet achteruitgang van de Amerikanen. Wij waagden ons aan de voorspelling dat na de dames in sommige nummers, ook de Amerikaansche heeren zich hun wereldrecords wel eens ontnomen konden zien in een naaster toekomst dan iemand ter wereld een jaar geleden nog mo gelijk achtte. Een nieuwe prestatie van den Hongaar- schen crack Barany komt deze overtuiging wel zeer versterken. Deze snelste Europeaan op de 100 Meter vrije slag heeft een paar dagen geleden te Berlijn de 100 Meter afge legd in 58,6 seconden, hetgeen een nieuw Europeesch record is niet alleen, maar stel lig de snelste tijd die eenig amateurzwemmer ter wereld op het oogenblik kan maken. Het wereld record staat thans natuurlijk nog op naam van Johnny Weissmuller, nu beroeps zwemmer, met 57.4 seconden en het verschil is dus nog altijd een goede seconde, maar is het te boud gesproken als wij verwachten, dat zelfs dit merkwaardigste aller zwem- records niet zoo heel lang meer zal leven? Men vergete niet dat Barany's oude record 59.4 sec. was en dat hij dit nu dus ook met bijna een seconde heeft verbeterd. En aangezien Hongarije nog meer zwem mers heeft, die groote dingen beloven, kan het e.en interessante strijd worden tusschen de Hongaren en de Amerikanen, welke laat- sten op deze bedreiging wel zullen ontwaken en het beste beentje ter bescherming hun ner kostelijke records voorzetten. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 B TELEFOON 12225 KLEERMAKER iliiiilHM GYMNASTIEK. Uitvoeringen Turnlust. Door het groote aantal donateurs van Turn lust te Beverwijk zijn de uitvoeringen van deze vereeniging steeds uitsluitend voor on dersteunende leden toegankelijk. Het getal donateurs is nu zoodanig gestegen, dat dezen winter twee uitvoeringen zullen worden ge geven, en wel op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Februari a.s. in het Kennemer Theater. WIELRIJDEN H. S. V. „De Kampioen". Zondag konden de ritten over 1 en 50 KU. doorgaan, hoewel het weder in den aanvang afbreuk deed aan de opkomst der renners en de belangstelling van de donateurs. Voor den 1 K. M.-rit kwamen 18 en voor de 50 K. M. 13 deelnemers aan den start. Het verloop van den 1 K.M.-wedstrijd was als volgt: lste serie: I. v. Dijk, 2. Th. v. Putten, 3. de Groot, n.g. Schell. 2e serie: 1. Kossen, 2. Schijvenaar, 3. Sy- brandi, n.g. v. d. Broek. 3de serie: 1. Coster, 2. v. Egmond, 3. Zeule- voet, Meng n.o.g. 4de serie: 1. Kruyd, 2. H .de Nijs, 3. v. Bree, Metz en Baardman n.o.g. 5de serie: 1. Sijpesteyn, 2. v. Baak, 3. R. v. Putten, n.g. C. de Nijs. Metz kwam niet aan den start wegens zijn verblijf in Brussel. Herkansing: 1. R. v. Putten 2. de Groot, n.g. Zeulevoet, v. Bree en Sybrandi. Demifinales: le Demi: 1. Kossen, 2. Egmond, n.g. Kruyd en de Nijs. 2e Demi: 1. v. Dijk, 2. Coster, n.g. Schijve- naar en R. v. Putten. 3e Demi: 1. Sijpesteyn, 2. v. Braak w.g. Th. v. Putten en de Groot. Kleine finale der nos. 2: 1. v. Baak, 2. Coster, 3. Egmond. Finale: 1. Kossen, 2. v. Dijk, 3. Sijpe steyn. Voor de 50 K.M. vertrokken Van Dijk, Th. v. Putten, de Groot, Schij venaar Sybrandi, v. d. Broek, Coster, Zeulevoet, Kruyd, van Bree, Sijpesteyn. R. v. Putten en C. de Nijs. Successievelijk vielen renners af, zoodat een vijftal renners overbleef. De uitslag was: 1. v. Dijk 2. Kruyd, 3. Schijvenaar, 4. de Nijs, 5. Zeulevoet. In verband met deze ritten is er heden avond een gezellige bijeenkomst bij den heer P. Kossen aan de Tempeliersstraat. De Zesdaagsche te Stuttgart. Op de zesdaagsche te Stuttgart hebben de Nederlandsch-Duitsche koppels van Kempen- Buschenhage en Skupinski-Pijnenburg hun voorsprong behouden (aldus wordt uit Stutt gart aan De Crt. gemeld). Na het klassement van hedenavond 10 u. was de stand: 1. Van Kempen-Buschenhage 187 p.; 2. Skupinslü- Pynenburg 76 p. Op één ronde 3. Boucheron en Knappe 8 p.; 4. Coupry en Corvier 72 p.- 5 Junge en Suter 66 p., 6 Bresciani en Ber- gamini 54 p.; 7. Pagnioul en De Pauw 44 p.; 8. Remold en Bulla 43 p.; 9. Wette en Nickel 41 p.; 10. Bragart en Meyer 38 p.; 11 Ceczierski en Schwemmler 17 p. Op 2 ronden: Schuier en Steger 43 o. Na 44 uur waren afgelegd 1255.760 K.M. Mazairac gehuldigd. Te Bergen-op-Zoom had, aldus „De Crt.'*, in tegenwoordigheid van zeer vele belangstel lenden in het feestgebouw „Thalia" alhier da aanbieding' plaats van het huldeblijk der Ber gen op Zoomsche burgerij aan den amateur wielrenner Ant. Mazairac, als aandenken aan het door hem behaalde wereldkampioen schap te Zürich, waarvoor de gelden werden bijeengebracht door een daartoe gevormd; comité. Het cadeau bestaande uit een schit terend olieverfschilderij in een sierlijk gou den lijst, geëncadreerd en vervaardigd door den bekenden Bergschen schilder W. van Dort, stelt voor eenige schippers bezig mét het z.g. „banken" van schepen. Met een toe passelijk woord werd dit prachtige doek door den burgemeester, mr. dr. Blom, aan den; wielrenner overhandigd, die op de hem zoo kenmerkende eenvoudige wijze voor het kost- bare geschenk hartelijk dank zegde. Het Internationaal Zwemfeest van „De Dolfijn" te Amsterdam. (Van één onzer medewerkers) Zaterdagavond gaf bovengenoemde zwem- club een groot internationaal feest in de zweminrichting aan den Heiligeweg te Am sterdam. Het internationale tintje werd er aange bracht door de deelneming van de Koninkl. Ant-werpsche Zwemclub. Na de gebruikelijke nummers voor abonnés van de zweminrichting en voor leden van de Dolfijn in welk laatste nummer de eerste prijswinnaar, J. v. d. Schaaf een tijd maakte van 35 sec., kregen we het eerste nationale nummer in den vorm van 50 M. schoolslag voor adspiranten, dat een enorme inschrij ving was te beurt gevallen; 31 zwemmers gingen van start, waarvan 25 leden der Am- sterdamsche Zwemclub. Verschillende jonge lui toonden een aardige techniek, doch er wa ren er ook met een zeer slechten slag. De spanning kwam er eerst in bij de 100 M. vrije slag voor heeren, nieuwelingen, waarbij de clubenthousiasten van hun aanwezigheid op meer dan voor hun stembanden goed geachte wijze, deden blijken. Voor nieuwelingen banen waren de tijden zeker niet slecht. De 100 M. vrije slag heeren seniores braoht de beste Nederlandsche 100 Meter menschen aan den start n.l. v. Voorst, v. Essen en De Haas. Geweldig spannend was het. Bijna ge lijkertijd werd er gekeerd, totdat Van Voorst in zijn eindspurt onweerstaanbaar naar vo ren kwam en het eerst aantikte in 1.5.8. De tijden der anderen bewijzen de groote span- ninp\ welke er tijdens dit nummer heerschte. V jr de 10o M. rugslag dames-nieuwelingen waren slechts twee deelneemsters. Desniette genstaande leefde de heele zaal duchtig mede. De spanning was ook nu weer groot: de tijden verschilden slechts 1/5 sec. De 200 M. schoolslag was met zes deelne mers bezet. We misten Korpershoek (R.Z.C.) en H. Kooy (H.V.G.B.). Daarentegen was de Haarlemmer Vrugb (D.W.R.) present. In zijn serie zwom hij tegen De Combe van de Kon. Antw. Zwemclub. Hij deed geen ernstige po ging om den Belg bij te houden, welke laatste een tiental meters op Vrugt was uitgeloopen. Bij het vergelijken der tijden bleek De Man (U.Z.C.) er toch nog 4 1,5 sec. korter over te hebben gedaan dan Vrugt. Bij de 100 M. schoolslag dames, seniores konden we weer den fraaien schoolslag van mej. Kollerie (D.W.R.) bewonderen. Zij had een zware tegenstandster aan mej. Huybers (Y), die zij niet meer in de laatste baan ver mocht te benaderen. Zij had te veel op haar goeden eindspurt gebouwd. Mej. Smits had het in haar serie niet ge makkelijk tegen mej. Korthof, doch kan ten slotte nog een kleinen voorsprong nemen. De tweede serie van de 100 M. rugslag hee ren juniores was spannend. Braam van H. P. C. lag er aanvankelijk gunstig voor, doch kwam een tiental meters voor dc finish in de touwen, waardoor hem de prijs ontging. De internationale 100 M. rugslag' tusschen de Haas, (Zian) cn Gerard Blitz, leverde een sensationeelen strijd op, Dc Haas vertrouwde? teveel op zijn eindspurt en moest met 3/5 sec« achter den Belgischen kampioen blijven. Vervolgens deden verschillende scholieren] in de 5 maal 50 M. vrije slag', schoolestafette, goed hun best. Deze estafette was een kleine inleiding tot de estafette 4 X 200 M. vrije slag voor hee- ren. Naast Dolfijn, A. Z. en de Antw. Zwemclubi had H. P. C. het bestaan een ploeg af te vaar digen. Deze ploeg kwam wel niet in aanmer king voor een prijs, doch de afzonderlijke tijden der H.P.C.'ers waren niet kwaad, nu ze voor het eerst op deze baan uitkwamen. Dolfijn nam aanvankelijk de leiding, A. Z. was tweede, H. P. C. derde en de Antwerp! Z. C. vierde. Toen Braam als tweede man voor H. P. C. in ging, wist hij zijn ploeg opi de tweede plaats te brengen. Lang duurde dat echter niet, want Uitendaal moest den voor sprong op A. Z. en Ant. Zw. Club prijsgeven. Intusschen was Blitz, kampioen en record houder van België voor zijn club gestart. Na' spannenden strijd met Van Voorst van A. Z bracht hij de overwinning aan zijn vereeni ging. De 10 maal 50 M. estafette, vrije slag, voor dames was een fraaie race. Afwisselend had den de deelnemende ploegen de leiding. Het IJ ging tenslotte met den eersten prijs strijken. Aller aandacht concentreerde zich daarna cd den polowedstrijd Dolfijn—K. Antw. Z. Club. Na het spelen der volksliederen en het voorstellen der spelers, neemt de wedstrijd onder leiding van den heer A. C. Slop (Den Haag) een aanvang. Dolfijn haalt den bal. De aanval loopt op niets uit. Na een tweede vergeefsche poging, een aanval van de Belgen. Een misverstand is oorzaak, dat een geweldig schot aan Rijke ontglipt. (0—1). Daarna is het spel meer verdeeld. Dolfijn wint zijn kalmte terug, nu gaat het beter. Toch is de balbehandeling der Belgen beter. Ettelijke gevaarlijke momenten ontstaan. In snel plaatsen zijn de Belgen beter. Een aan Stender geboden kans wordt gé- mist, doch een daarna aan v. d. Velden toe gekende strafworp passeert den Belgischen keeper. Dolfijn profiteert vervolgens van een mis verstand in de achterhoede van K. A. Z C. en leidt. (21), De beide keepers toonen hun talenten her haaldelijk. Een driemaal ingeschoten bal, uit een zelfde aantal corners, houdt Rijke uit zijn doel. doch hij moet, als een der Dol fijnen uit het water is gezonden, zwichten. (2—2). De Combe, die niet bijzonder uitblonk, zendt dan een ver boogschot in, dat in den uiter sten hoek, buiten bereik des keepers, in het Dolfijn-doel verdwijnt. (23). Het einde volgde daarop onmiddellijk

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8