BUITENLANDSCH OVERZICHT TARDIEU SLAAGT. FRANKRIJK EN HET VOLKSBEGEKREN. Fa. Gebr. BRAK.EL HAARDEN GREPEN UIT DE GESCHIEDENIS DER ZEEVAARTKUNDE. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD Zonder de medewerking der Radicaal- Socialisten. Een succes dat geen succes is 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. André Tardieu. Zaterdagavond is Tardieu met zijn ar beid voor de vorming van het Fransche Ka binet gereed gekomen. Het is als volgt sa mengesteld: Ta r d ie u: minister-president en Binnen- landsclie Zaken. B r i a n d: Buitenlandsche Zaken. Ché r o n: Financiën. Maginoit: Oorlog. Ley gues: Marine. Hennessy: Landbouw. Pernot: Openbare Werken. Flandin: Handel. Laurent Eynac: Luchtvaart. Piétr i: Koloniën. Loucheur: Arbeid. Ma r r a u d: Onderwijs. Gallet: Pensioenen. Rol lin: Scheepvaart. Lucien Hubert: Justitie. C-ermain Martin: Posterijen, Tele grafie en Telefonie. Onderstaatssecretarissen zijn: Voor het bureau van den minister-presi dent, Marceu Héraud; voor Binnenlandsohe Zaken, René Nanaut; voor Kunsten en We tenschappen Francois Poncet; voor Tech nisch onderwijs Baréty; voor Financiën Champtier de Ribes; voor Marine de Ligne; voor Handel Robert Sérot; voor Openbare Werken Mallarme; voor Koloniën Alcide Del- mont; voor Openbare Gezondheid Oberkirch en voor Lichamelijke opvoeding Henri Paté. Minister-president Tardieu legde de vol gende verklaring af: „Bij het wederopnamen der parlementaire INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regeL Ruwe Huid B^| Ruwe Handen US^VLl werkzaamheden zullen wij onmiddellijk de belangrijke internationale verdragen door de Kamers laten onderzoeken, Ook mogen de beraadslagingen over de begrootingen en de financieele hervormingen, welke daarme de in verband staan, niet meer worden uit gesteld. Dit zal het allereerst door ons af gewerkt worden. Om dit te bereiken heb ik de republikeinen „van goeden wil" ver- eenigd die vervuld zijn van een geest van samenwerking, hetgeen in onzen tijd nood zakelijk is. Wij hopen, dat de senaat hierbij zijn medewerking zal verleenen. Tardieu heeft zich buitengewoon goed en energiek van zijn taak gekweten, ondanks het feit, dat (zooals te verwachten was) de radicaal-socialisten besloten niet aan de vorming van een nieuw kabinet mee te zul len werken. Toch kan men zich niet ontveinzen, dat het nieuwe kabinet de zorgen van het oude heeft overgenomen. De Figaro zegt: „Tardieu heeft den moeilijken last der plannen en valsche beloften en halve concessies van het vroegere kabinet in het nieuwe kabinet mee genomen. Over het algemeen uiten de verschillende Fransche bladen zich nogal gunstig ten aan zien van de zoo juist gevormde regeering. Wij nemen echter nota van een nieuw symp toom, dat een reeds lang in Frankrijk be- staanden twijfel omtrent den Goodwill der Duitschers inzake het plan-Young versterkt. Het blad „Journal des Débats" maakt er zijn lezers opmerkzaam op, dat thans een ge makkelijke gelegenheid bestaat om de af spraken van Den Haag nog eens te herzien, vooral daar de uitslag het het „Volksbeghe- ren" in Duitschland bewijst, -dat het plan- Young daar niet in den smaak valt, hetgeen een verandering in koers van de Fransche buitenlandsche politiek zou kunnen verge makkelijken. Volgens de „Temps" is de handhaving van Briand als minister van buitenlandsche zaken een garantie voor de bestendigheid van de Fransche buitenland sche politiek, de terugkeer van Maginot naar het ministerie van Oorlog een garantie voor waakzaamheid bij de landsverdediging en het feit, dat Pernot door de republikeinsch- democratische Unie met een belangrijke mi- nistersoortefeuille belast is, van bijzonder belang' Het blad vertrouwt, dat de nieuwe premier een nieuwe crisis zal weten te ver mijden. Een nieuwe crisis zou ontbinding van de Kamer noodzakelijk maken en de reputatie van het parlementaire regiem zeer schaden. Inderdaad. „Doch de opmerking van het „Journal des Débats" raakt de kern van een heerschende opinie, waaraan tenslotte ook Briand zijn échec te danken had. Een opinie die zich manifesteerde, vooral na den dood van Stre- semann en die thans openlijk in Frankrijk wordt gedemonstreerd, dank zij het opge schroefde kwajongensachtige bedrijf van Hugenberg en zijn aanhangers. Het „Volksbegehren" is namelijk aange nomen. Het aantal stemmen dat men noodig had is overschreden. Hugenberg, voorzitter der Duitsch-nationale partij, Schiele, voor zitter van den Land-Bond, Seldte, de leider van de „Stahlhelm" en Hitier, de propagan dist van de nationaal-socialisten hebben met kunst- en vliegwerk een voorloopig succes bereikt. Thans zal er dus hoogstwaarschijnlijk een Volksreferendum gehouden kunnen worden. Niemand maakt zich over dit referendum (met als inzet het plan Youngbezorgd. Menschel ijkerwij ze gesproken, is het zeker, dat Hurgenberg c.s. geen overwinning zullen behalen. Het blijft echter een onbewistbaar feit. dat voorloopig het plan-Young niet tot stand kan komen. Eerst moet het referendum gehouden worden, en dan moeten de voor standers de gevolgen van de agitatie tegen het plan, nog uit den weg ruimen. Daar komt nog bij, dat het politieke leven van den heer Hugenberg weer voor een jaar ver lengd wordt! Overigens kan men het eens zijn met het Berliner Tageblatt dat met recht constateert, dat de nationalisten hee- lemaal geen reden tot juichen hebben, omdat slechts 4 7 der kiezers dezer groep hun stemmen aan het Volksbegehren hebben gegeven, en aan den oproep van hun leider gehoor hebben gegeven. Een pover resultaat! De Vossische Zcitung vraagt zich af, hoe veel schade de actie van Hugenberg het rijk en het economische Duitsche leven reeds berokkend heeft. En verder zegt dit blad: Zij die waarachtig nationaal bewustzijn bezitten moeten het front vormen, waarvan Strese- mann op zijn sterfbed sprak. Ja waarlijk, Stresemann is te vroeg gestor ven. L. A. Een Bulgaarsch-Zuid- Slavische overeenkomst De Bulgaarsch-Zuidslavïsche overeenkomst over de grensquaesties (men herinnert zich hoe sinds eenigen tijd Bulgaarsche grensbe woners door Z.-Slavische grenswachten wer den doodgeschoten) is thans door de Z.-S. regeering aangenomen. De overeenkomst wel ke nieuwe grensincidenten moet voorkomen, is door Bulgaarsche en Z.-S. vertegenwoordi gers eenige weken geleden te Pirot uitge werkt. De Z.-S. gezant te Sofia heeft de Bulgaar sche regeering medegedeeld, dat zijn regee ring voorstelt de overeenkomst op 5 Nov. van kracht te doen worden. Verder stelde de Z. S. regeering voor de overige op de conferentie te Pirot opgeworpen vragen door een nieuwe conferentie te doen bespreken. Deze conferen tie zou dan op 15 Nov. bijeenkomen. De Bulgaarsche regeering heeft hierin toe gestemd. Onverwachte tegenwerking. Naar de „Daily News" meldt, zouden meer dan 50 leden der Britsche arbeiders-partij te gen de regeering-MacDonald willen stemmen indien de uitkeeringen tot ondersteuning der werkloozen, in het wetsvoorstel, dat voor Kerstmis zal worden ingediend, niet worden verhoogd. Snowden heeft volgens genoemd blad in een geheime zitting der partij verklaard dat het kabinet onmiddellijk zal aftreden wan neer de regeering door de illoyale houding van arbeidersvertegenwoordigers ook maar eenigszins in gevaar wordt gebracht. Kemal adopteert zijn 6de kind. Volgens een bericht uit Angora heeft Moes- tafa Kemal een der tien-jarigen herdersknaap geadopteerd en hem zijn naam gegeven. De Turksche president had een autotocht ge maakt en zich gedwongen gezien, een her dersknaap naar den juisten weg te vragen. Toen hem bij het stellen van zijn vragen de schranderheid van den knaap opviel verzocht hij hem den volgenden dag op zijn paleis te komen. Daar maakte hij zich bekend en riep direct een advocaat bij zich, die alles voor de adoptatie in orde maakte. De president heeft behalve den genoemden knaap nog vijf meis jes geadopteerd, wier vaders allen in den we reldoorlog zijn omgekomen. De misdadiger en de geluidsfilm. De bekentenis van een jongmensch, beschul digd van het vermoorden van een jong meis je, is door de politie bij wijze van proef vast gelegd op een sprekende film. Indien deze proef slaagt, zal hierdoor, naar men gelooft, een geheele omwenteling worden teweeg ge bracht in het vooronderzoek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per refteL SOPHI APLElN 6-14 NEW YORK, 1 November. Het Russische vliegtuig „Land der Sovjets" is hedenmiddag op Curtissfield geland. De vliegers werden begroet door een menigte van meer dan 5000 personen, van wie velen met roode vlaggen en zakdoeken wuifden. Meer dan twaalf personen werden tegen den grond geslagen toen het vliegtuig landde en er moeten ambulances worden ontboden om de gekwetsten hulp te verleenen. Incidenten in de Roemeensche Kon. Familie. Uit Boekarest zijn eigenaardige berichten ontvangen zegt de Tel. Gemeld wordt name lijk, dat koningin Maria van Roemenië ge dwongen is haar paleis te Baltchik aan de Zwarte Zee te ontruimen door familïe-on- eenigheden. Beweerd wordt, dat er zich kort geleden een reeks incidenten heeft voorge daan tusschen verschillende leden der Roe meensche koninklijke familie. De betrekkin gen tusschen koningin Maria cn haar schoon dochter prinses Helena schijnen niet al te goed te zijn. Namens de prinses is een ver zoek tot koningin Maria gericht om het pa leis ie Baltchik, dat krachtens het testament van wijlen Ferdinand van Roemenië aan ko ning Michael is nagelaten, tc ontruimen. Ko ningin Maria heeft daartegen geprotesteerd, doch kort geleden is aan het paleis tegen haar zin, een kleine vleugel gebouwd. Volgens berichten uit Boekarest was ko ningin Maria eenige dagen geleden ten zeer ste verwonderd, toen zij bemerkte, dat ver schillende harer meubelstukken op de bin nenplaats van het paleis waren gezet. Ko ningin Maria, zoo werd daarbij medegedeeld, heeft lang gewacht met het betrekken van den nieuwen vleugel van het palcis, doch na dit incident heeft zij eindelijk toegegeven. Nadat koningin Maria in den nieuwen vleu gel van het paleis haar intrek had genomen, deelde de architect haar mede, dat hij op dracht had ontvangen, een aparten ingang voor haar te bouwen. Politie te Warschau verwondt twee Landdag-leden. Bij de botsingen tusschen politie en socia listen zijn vijf agenten licht gewond. Er demonstreerden ongeveer vierhonderd personen van wie verscheidene werden ge arresteerd. De sociali f ische afgevaardigde Dubois liep klappen op cn de afgevaai'digde Prager kreeg een sabelhouw. De vooi-zitter van den Landdag. Daszynski, is van plan in verband hiermede bij de auto riteiten te intervenieeren. De socialistische „Robotnik" is wederom in beslag genomen. Een schandaal waar de Teapot- affaire onbeteekenend bij is. De Amerikaansche vereeniging t-ot bevorde ring van de luchtvaart deelt mede bij de se naatscommissie, die een onderzoek instelt naar de lobby-affaire, documenten te heb ben gedeponeerd, die het bestaan onthullen van een boosaardig schandaal (aldus de Tel.) waarbij ook senator Bingham en leden van het Huis van Afgevaardigden betrokken zijn. Thomas Kil!, de voorzitter van genoemde ver eeniging. heeft een brief gepubiiceerd dien hij in antwoord op een uitoioodiging van de com missie heeft gezonden. ..Hot werk van de luchtvaarttrust en zijn lobbyisten is zoo uit gebreid en in vele gevaHen zoo ruw" aldus zegt Hill in dezen brief, „dat ik er van over tuigd ben dat een eerlijk voorbereidend on derzoek door uw commissie zal aantoonen, dat niet alleen senator Bingham bij de af faire betrokken is, maar dat zij zelfs tot het Witte Huis reikt. De wijze waarop de orga nisatie en de fondsen van de regeering zijn aangewend voor het persoonlijk belang van bepaalde gi-oepen, zal een onthulling zijn, waarbij de Tcapot-dome-affaire onbeteeke nend is". BRITSCH-INDIë EEN DOMINION? De verklaring van den Onder koning. CRISISSTEMMING. LONDEN, 2 Nov. (V. D.> Do crisis die ont- staan is door de verklaringen van den onder- Koning is nog versterkt en men kan nog hee- lemaal niet voorspellen, hoe deze crisis zich verder zal ontwikkelen. Toch bestaan er ern stige aanwijzingen dat de gevolgen niet al leen voor Indlt maar ook voor de binnen- landsche politiek van Engeland verstrekkend kunnen zijn. Met uitzondering van de Times'* zijn de conservatieve bladen het er over eens, dat de verklaring alleen maar nadeel zal uit richten. Lord Birkenhead, de oud-staatsse cretaris voor Indië, heeft een brief geschre ven aan de „Daily Telegraph", waarin hij o.a. zegt. dat ieder die maar iets afweet van de Indische kwestie, het er over eens is dat niemand kan zeggen, wanneer zoo ver gaan de veranderingen in het. politieke leven van Britsch-Indie mogelijk zijn. als het stichten van een zelfstandig dominion in Engelsch kader, zonder dat het- land in nog ernstiger moeilijkheden komt dan China is. Zooals thans vaststaat, heeft, de Commls- sie-Simon officieel geen kennis gedragen van de verklaring van den onder-Koning; wei hebben particuliere besprekingen plaats ge had tusschen den Staatssecretaris voor Indië cn Sir John Simon. Zoowel Simon als de andere leden van zijn Commissie hebben zich bij die besprekingen tegen iedere verklaring uitgesproken. Daar in de Commissie alle drie groote politieke partijen zijn vertegenwoor digd, heeft dit niets te beteekenen. Men moet echter nog afwachten of de houding van de Labour-leden der commissie door de Labour- partij in haar geheel zal worden overgeno men. Tot nu toe is de indruk, die door dc ver klaringen in Indië is gevestigd, gunstig. Als dit zoo doorgaat, cn de regeering daadwerke lijk merkt dat de verklaring van den onder- Koning resultaat heeft gehad, dan zal waar schijnlijk de oppositie in Engeland ook wel verminderen. Maar als, zooals Lord Birken head vreest, de eischen van de Inlandsche partijen door die verklaring zijn versterkt, dan wordt de Indische kwestie een van dc moeilijkste vraagstukken voor de regeering. In dit verband is het belangrijk dat vol gens een bericht uit New-Delhi aldaar een vergadering heeft plaats gevonden onder voorzitterschap van den bekenden politicus Ghandi, waaraan ook de president, van do wetgevende vergadering heeft deelgenomen. Op die bijeenkomst zijn dc volgende deside rata opgesteld: Algemeene amnestie, toezegging van Enge land dat een groote Engelsch-Indische con ferentie zal worden bijengeroepen om te be raadslagen over de dominion-status die aan Indië moet worden toegestaan en op welke conferentie allereerst de leden van het al- Indische nationale congres moeten worden vertegenwoordigd. Indië's antwoord. Leidende persoonlijkheden waaronder Ghandi en het grootste gedeelte der toonaan gevende figuren van het Indische nationale congres hebben een 1 antwoord gepubliceerd op de verklaring van den onderkoning. ZIJ verklaren zich bereid samen te werken met den onderkoning en de Engelsche regeering, doch eischen. dat eerst een algemeene verzoe ning zal worden bereikt, waardoor de atmos feer gunstiger zal worden. Verder moet alge meene amnestie aan de politieke gevangenen worden verleend. De Engelsch-Indische con ferentie moet bijeenkomen, niet om er over te beraadslagen, wanneer de dominion-sta tus voor Indië zal worden ingevoerd, doch om een grondwet voor een Dominion „In dië" op te stellen. Dc regcering moet zich laten leiden door een liberalen geest cn de betrekkingen tusschen de executieve en de wetgevende vergadering in een betere ver standhouding brengen. Oude Zeevaartkundige instrumenten in Teyler s Museum. JACOBSSTAF, OCTANT, SEXTANT, PEILKOMPAS EN CHRONOMETER. Een van de belangrijkste vragen, waarop een zeeman antwoord verlangt, is het dage lijks herhaalde „Waar ben ik?" Zoolang zijn tochten zich beperken tot kustgebieden is het antwoord niet zoo moeilijk te vinden. Er zijn altijd wel kenmerkexxde punten aan de kust waarnaar de plaats bepaald kan wor den. Vee! moeilijker wordt het vinden van de plaats van het schip wanneer de reis zich zóóver uitstrekt, dat gedurende langen tijd alle land uit het oog verloren wordt. Dan pas begint met recht de „groote zeevaert" zoo als men dat noemde in tegenstelling met de kustvaart of kleine zeevaart. De groote zee vaart werd eerst mogelijk gemaakt door de invoering van het kompas. Dat een mag netisch gemaakte stalen naald naar het noorden wijst, wordt in het eind van de twaalfde eeuw vermeld als een algemeen be kende zaak. Een eigenlijk kompas werd de magneetnaald pts toen de kompasroos, een in windstreken verdeelde papieren schijf, vast aan de naald verbonden werd 1300). Wie dat het eerst gedaan heeft ls niet met zeker heid bekend. De naald in het kompas werd magnetisch gemaakt door haar te strijken over een stuk magneetsteen. Dit is een ijzererts dat tegen woordig in groote hoeveelheden bekend is; bijvoorbeeld het Zweedsche ijzererts van Malmberget en Kiruna. In den ouden tijd werd het gevonden bij Magnesia in Klein- Azië. Naar deze vindplaats heet het magneet ijzer. De oud-Hollandsche naam is „seyl- steen", vanwege het gebruik dat van den steen gemaakt werd bij het vervaardigen van kompasnaalden. Dat de seylsteen het ijzer aantrekt werd door Abraham de Graef in zijn „Seven Boecken van de Groote Zee vaert" (1658) aan den lezer uitgelegd met de volgende woorden: „Dereden waerom dese Steen het yser naer hem treckt/is omdat den spiritus des ysers ende Staels in hem beslooten leyt.'ende daer- om neemt hij syn voetsel uyt schoon vylsel van yser ofte Stael". Dank zij het kompas wist men in welke richting men voer. De snelheid van het schip werd bepaald door de log. een met lood be- plankje, aan een lange lijn in zee te werpen. Het plankje blijft op de zelfde plaats in het water staan, en door te meten hoe lang die lijn is die in een bepaalden tijd af loopt, kan men de snelheid van hst schip berekenen. Uit deze gegevens, de richting en de snelheid van het schip op een willekeurig tijdstip afgeleid worden. Het kompas werd ook ingericht om de rich ting te bepalen waarin de zon, of waarin een kenmerkend punt op het land gezien werd. Om dit gemakkelijk te kunnen meten was er op den kompasketel (de doos waarin het kompas opgehangen is) een draaibare arm met een opening aan ieder uiteinde aange bracht. Den arm draaide men rond tot het landmerk door deze vizieren te zien was, en op de kompasroos werd dan de richting afge lezen. Door twee van dergelijke peilingen kon de plaats van het schip bepaald worden. Wanneer men langen tijd achtereen geen land te zien kreeg kon men niet volstaan met de plaats van het schip te bepalen ui: de koers die men gehouden had en den weg dien men afgelegd had. De onzekerheden in de zoo gevonden plaats werden van dag tot dag grooter. Daarom was het dringend nood zakelijk een controle te kunnen uitoefenen. Als vaste punten waren daarvoor de hemel lichamen beschikbaar. Deze moesten dienen voor het bepalen van de geografische lengte en breedte waarop het schip zich bevond. De breedtebepaling was het gemakkelijkst te doen. De breedte van een plaats is niets anders dan de afstand van die plaats tot den aequator, gemeten in graden. Stel dat de zon in de hemelaequator staat. Staat clan 's middags om twaalf uur (als de zon zoo hoog mogelijk staat) de zon recht boven het hoofd van den waarnemer, dan bevindt hij zich op den aequator. Staat de zon tien graden van het toppunt af, dan is de wasr- nemer ook tien graden van den aequator af, enz. Staat de zon niet in den aequator, maar kent men den afstand van de zon tot den aequator, dan kan men dat verschil gemakke lijk in rekening brengen- De plaats van de zon aan den hemel verandert in den loop van het jaar, maar daar dat ieder jaar op dezelfde manier gebeurt, kan men er een lijst van aanleggen die in de zeevaartkundige handboeken wordt opgenomen. De afstand van de zon van het toppunt las men af op een zwai'en gradenboog, die in de hand werd gehouden. De gradenboog slinger de altijd min of meer met het schip mee, waardoor de aflezing onnauwkeurig werd. Toen Vasco da Gama in 1497 op Sint Helena kwam, ging hij dan ook aan wal om zijn metingen te doen. Op het schip lukte dat niet door het slingeren. Het ligt voor de hand dat er gezocht werd naar een methode om de hoogte van de zon te meten die niet zoo sterk beïnvloed werd door het slingeren van het schip. Om streeks 150t) voerde Martin Behaim in de zeevaartkunde een instrument in. waarmee de afstand van de zon tot de kim gemeten werd. Dit instrument, de Jacobsstaf, bestond uit een ongeveer zeventig centimeter langen vierkanten stok, waarover een dwarslat ver schoven kon worden. Het eene uiteinde van den langen stok werd vlak naast het oog gehouden en men verschoof de dwarslat zóó lang tot men langs den onderkant van de dwarslat kijkende de kim zag, en langs den bovenkant kijkende de zon zag. Op den langen stok bevond zich een verdeeling waar op dan direct de hoogte van de zon af te le zen was. Deze Jacobsstaf is heel lang in ge bruik geweest. Er zijn zelfs exemplaren van 1810 bekend. En dat terwijl in 1731 een veel beter instrument uitgevonden was. de spie- geloctant van Hadlev. De Jacobsstaf had het nadeel dat men in twee richtingen tegelijk moest kijken, n.l. naar de kim en naar de zon. Stond de zon hoog aan den hemel dan bracht dat moeilijkheden met zich mee. Had- ley richtte het zóó in dat men slechts in één richting hoefde te kijken, namelijk naar de kim. Door twee spiegeltjes, waarvan er één di-aaibaar was, werd het zonlicht terugge kaatst, zoodat de zon op de kim scheen te staan. Aan het draaibare spiegeltje was een wijzer bevestigd waarmee men op een graad boog direct de hoogte van de zon kon aflezen. Daar de gradenboog een achtste gedeelte van een vollen cirkel lang was, heette het instru ment octant. Later is de graadboog uitge breid tot een zesde gedeelte van een cirkel, en het instrument heette sextant. Ook in den tegenwoordigen tijd is in principe de sex tant. nog ingericht zooals Hadley hem ont worpen heeft. Tot nu toe is alleen gesproken over de breedte-bepaling en de metingen die daar voor gedaan worden. De geografische lengte van bet schip moet echter ook bepaald wor den. Voor de breedte heeft men een natuur lijk nulpunt van telling, namelijk den aequa tor. Maar voor de lengte niet: immers alle meridianen zijn gelijkwaardig. Men moet wil lekeurig een meridiaan kiezen als nulmeri diaan en de lengte daarvan af tellen. Alleen de lengteverschillen hebben beteekenis. Hoe uit zich dat verschil in lengte? Stei dat het te Greenwich ivan waar men de lengte ge woonlijk relt) twaalf uur middag is, dan staat daar de zon in het zuiden. Voor een plaats ten westen van Greenwich is dc zon nog niet in het zuiden gekomen en daar is het dus nog geen twaalf uur. Ls de wester lengte bijvooi-beeld 15 graden dan is het pas elf uur. Iedere vijftien graden lengteverschil openbaart zich als een uur tijdverschil. Hier mee is het probleem terug gebracht tot het bepalen van tljdvei'schillen. Den tijd aan boord kan men eenvoudig benalen door zons- waaimemingen, maar de moeilijkheid is hoc men kan weten hoe laat het op dat moment te Greenwich is. De reeds genoemde Abraham de Graef stelt voor zandloopers te gebruiken die precies vierentwintig uur noodig hadden om leeg te loopen. Wanneer men van een bekende plaats vertrok keerde men den zandlooper om als het daar twaalf uur was. Was de zandlooper leeg, dan weer omkeeren enz. Steeds ais de zandlooper leeggeloopen was, was het twaalf uur op de plaats vanwaar men vertrokken was. Om tusschengelegen tijdstippen te bepalen moest een heeïe serie zandloopers die Sn 12 uur, 6 uur enz. leeglie pen, meegenomen worden. Maar er waren nog andere middelen dan klokken om den juisten Greenwichtïjd te we ten te komen. De maan loopt vrij snel tus schen de sterren. Met een gegeven plaats tus schen ae sterren komt een bepaalde Green- wïchtijd overeen. De hemel is dan de wijzer plaat en de maan de wijzer. Gemeten werd de afstand van de maan tot een heldere ster. Dat gebeurde met de sextant. Als men nu nog wist welken afstand de maan van die ster had op gegeven Greenwlch-tijden, clan kon men gemakkelijk vinden op welken Greenwich-tijd dc meting gedaan wei"d. Om deze afstanden van te voren te kunnen be rekenen wis het noodig precies tc weten hoe de maan langs den hemel loopt. En aan die kennis haperde heel wat. Twee wegen konden er dus ingeslagen worden om het brandende vraagstuk van het bepalen van de lengte op zee op te los sen. De eene v.eg was het vervaardigen van goede uurwerken. De andere was het ver vaardigen van een goede maanstheorle. Af wisselend behaalde men langs den eenen of den anderen weg een voorsprong. Toen Huy- gens het slingeruurwerk had uitgevonden, gebruikte hij dit direct voor de lengtebepa ling. In 1665 gaf hij een boekje uit, getiteld „Kort Onderwijs aengaende het gebruyek der Horologien tot het vinden der Lenghten van Oost en West". Volgens zijn aanwijzin gen werden er proeven genomen met slinger uurwerken aan boord van schepen. Hoewel dc in beugels vrij opgehangen uurwerken behoorlijke resultaten gaven, bleek toch dat een slingeruurwerk niet het ideale instru ment aan boord van een schip was. Veel ge schikter daarvoor was een uurwerk dat ge regeld werd door een splraalveer. de chrono meter. De groote belooningen, die verschil lende regeeringen uitloofden, waren een aan- spoi-ing om den chronometer nauwkeurig genoeg voor lengtebepalingen te maken. Ten slotte, in 1761, slaagde Harrison er in om een chronometer te vervaardigen die in 68 dagen slechts vijf seconden verliep. Daar mee verwierf hij zich een prijs van 20.000 pond, die hij echter in gedeelten ontving, zoodat. hij 40 jaar op dc laatste termijn heeft moeten wachten. Om de maans-theorie te kunnen verbeteren werd in 1675 de sterrewacht te Greenwich gesticht met Flamsteed als astronoom. Toch duurde 't tot 1767 voor de „Nautical Alma nac" verscheen. Daarin werd o.a. om de drie uur de afstand van de maan tot eenige hel dere vaste sterren opgegeven. Hiermee was dus het vraagstuk van de bepaling van de lengte op zee opgelost. Zoo wel de chronometers als de maanstafels wa ren beschikbaar om den Greenwichtijd te we ten. Beide hulpmiddelen zijn in den loop van de negentiende eeuw steeds verbeterd. Een geheel ander aspect kreeg de zaak door de invoering van de radio. Nu kan de zeeman eenige keeren per dag tijdseinen opvangen waarmee hij zijn chronometers kan verge- 'xjken. Hij hoeft dus slechts gedurende kor ten tijd op zijn uurwerken te kunnen ver trouwen. En de maahsafstanden zijn nu hee- lemaal overbodig geworden. Sinds 1907 ko men ze dan ook niet meer in de Nautical Al manac voor. Ten overvloede kan door radio peilingen de plaats van hot schip desnoods van het land af bepaald worden. In het Teyler Museum staan op het oogen- blik eenige insrumenten en boeken tentoon gesteld, die op de plaatsbepaling op zee be trekking hebben. Er zijn een Jacobsstaf, oc tanten, sextanten, peilkompassen en chrono meters. Bijschriften vermelden nog eenige bijzonderheden die hier zonder afbeeldin gen niet goed tot hun recht zouden komen. Bovendien is ondergeteekende gaarne be reid het gebruik der instrumenten voor be langstellenden te demonstreeren. Dr. N. W. DOORN. Natuurkundig Laboratorium van Teyler's Stichting.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9