PIRATE CATALOGUS 1930 f VRIJE COUPONS PIRATE BUITENLANDSCH OVERZICHT IS UIT 9 BRIAND'S GROOTE REDE. LEVENDIGE BIJVAL VAN ALLE GROEPEN. LETTEREN EN KUNST De NIEUWE zeerverqroote, Kuz&tuuJ Si. TUco&taj- nu HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD Een onverdeeld succes. Ministercrisis in België aanstaande? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Even vóór zes uur besteeg Briand Vrijdag middag in de Kamer de sprekerstribune. Toen de rechtsche partijen hem ostentatief met bijvalsbetuigingen ontvingen, klapte de geheele linkerzijde, gesteund door het een- trum, luide in de handen en bracht Briand, die zichtbaar bewogen was, een stormachtige ovatie. De afgevaardigden waren in grooter getale verschenen dan in de laatste jaren ooit het geval was. Briand begon met te verklai-en, dat hij vol ledige opheldering omtrent zijn politiek wilde geven. De politiek, welke hij tot dusverre heeft gevoerd, zal voortgezet worden (storm achtige bijval links en in het centrum). Deze politiek is en blijft een politiek van waardig heid en vastberadenheid. Zij laat zich niet isoleeren, want zij is een buitenlandsche politiek, welke door alle voorgaande Fraix- sche regeeringen werd gevoerd. Tot de Haagsche Conferentie overgaande, verklaarde Briand dat hij deze destijds had kunnen afbreken. Hij zou wellicht met tromfkreten in Frankrijk zijn ontvangen. Hij geloofde echter in het belang des vredes het uiterste te moeten doen om overeenstemming te bereiken. Zoolang hij de buitenlandsche politiek voert, heeft hij steeds het beginsel verdedigd dat men een politiek op langen termijn moet voeren. Hij herinnerde er aan, dat hij deze politiek reeds in 1921 heeft in geluid. Zijn poging om een grens te vormen, welke noch Fransch, noch Duitsch, doch ge ïnternationaliseerd zou zijn, alsmede een pact tot uitbanning van den oorlog te sluiten, was in 1921 voorbarig. Toch heeft hij haar ondernomen, daar het Fransche volk er recht op heeft in vx-ede te arbeiden. Dat hij dit deed was geen misdaad. Hij geloofde dat den dag, waarop Duitschland door een verdrag met Engeland, Frankrijk, België en Italië zou zijn verbonden, hetwelk den oorlog on mogelijk zou maken, en Duitschland defini tief van Elzas-Lctharingen zou hebben afge zien, het Verdrag van Versailles bevestigd zou zijn. Zeer zeker is hij in den loop zijner carrière op tegenstand in Duitschland ge- stooten, en heeft hij daarom ook drie steden in het Ruhrgebied doen bezetten, doch de overeenkomsten, welke hij heeft afgesloten, heeft hij gewild. Hij heeft ze afgesloten met aen man, die intusschen is overleden en wien alle landen den grootsten lof hebben toege zwaaid. Thans moest hij zeggen, dat niet slechts Duitschland in Stresemann een goed vaderlander heeft verloren, maar dat de ge heele wereld een goeden burger, een groot Europeaan, heeft moeten verliezen. (Op dit oogenblik weerklonk een langdurig applaus, waaraan alle afgevaardigden, met uitzonde ring van eenige rechtschen deelnamen. Ver scheidene afgevaardigden wierpen een blik naar de diplomatenloge, waarin zich de Duitsche gezant bevindt). Daarna ging Briand over tot de quaestie van de commercialisatie der Duitsche vor deringen. Men kan echter van Duitschland geen handeling eischen, welke het niet zelf kan verrichten. Hij betoogde, dat zijn uit eenzetting door zijix collega's in het kabinet is goedgekeurd en voegde eraan toe, dat hij bereid is ".oor de Kamercommissies te ver schijnen om de correspondentie tusschen de geallieerden over de voorwaarden van de ontruiming van het Rijnland bekend te maken, wanneer hij de wetgevende mait- regelen, welke voor de commercialisatie van het plan-Young noodig zijn, heeft afgehan deld. Briand besprak vervolgens kort de Saar- quaestie, die voor de eerste maal door het kabinet-Poincaré in behandeling is genomen. Het is in het belang van Lotharingen en Frankrijk, de economische en douanequaes- ties ten bate van beide naties te regelen. Fi-ankrijk alleen heeft niet het recht, het lot der bevolking van het Saargebied te regelen. Het zou iets ongehoords zijn, als men dit wilde negeeren. Briand's rede werd met krachtig applaus beantwoord. Böss' eventueel ontslag. Blijkens een bericht in het „8-Uhr-Abend- blatt", zoo meldt het W. B., is burgemeester Böss niet voornemens reeds thans ontslag uit zijn functie te vragen, maar zal hij zijn be slissing dienaangaande afhankelijk stellen van den uitslag van het disciplinaire onder zoek. Hervorming der Duitsche echt scheiding op de lange baan. Naar het W. B. meldt, is een officieele ver- klai-ing gepubliceerd nopens een bespreking van eenige rijksministers met de fractielei ders der regeeringspartijen betreffende de werkzaamhedeix der juridische en der straf rechtcommissie uit den rijksdag. Deze ver klaring komt hierop neer, dat de juridische commissie een zoo geweldige hoeveelheid dringeixde werkzaamheden heeft, dat er voorloopig niets zal kunnen komen van be handeling der wet inzake de hervorming der echtscheiding. Ministercrisis in België aanstaande? beziggehouden met de taalkwestie. Er is geen overeenstemming bereikt en hardnekkig loopt het gerucht, dat de minister van Kun sten en Wetenschappen, die tegenstander is van de vervlaamsching der Gentsche univer siteit, zal aftreden, aldus de Tel. Dit zou on vermijdelijk tot een ministercrisis leiden. Verklaring van Janson. BRUSSEL, 8 Nov. (B. T. A.) Na afloop van den kabinetsraad verklaarde de minister van justitie Janson (lib.) aan eenige journalisten, dat er nog geen taaiwetsontwerpen zijn uit gewerkt,. omdat de ministers het daarover niet eens zijn, en er zal ïxog niets van ko men, zoolang de leden der regeering hun groep niet hebben geraadpleegd en de con clusies niet aan Jaspar zijn medegedeeld. Als deze in het bezit zal zijn der voorstellen en hij er niet in slaagt zijn collega's betref fende een fonnule tot overeenstemming te brengen, zal de i-egeering aftreden. HET TOONEEL. FRITS STAPPER'S REVUE LACH.... EN VERGEET. LOUIS DAVIDS. Frits Stapper's Revue „Lachen Vergeet" is Louis Davids. Wanneer Louis Davids op is, is het tooneel gevuld, zoodra hij weg is, is het leeg. Als hij verschijnt, hetzij als Ti- nus, de chasseur, als Bibie, de apache, als de „Kleine man", als Signor Cobelli, als Louis Davids in eigen persoon, daix leeft het tooneel, zoodra hij verdwijnt, is het mors dood, ook al springen en wippen er 40 dames en he eren op en neer! Louis Davids is de gangmaker! Om hem lachen wij en wij scha men ons geen enkele maal voor onzen lach! Want Louis Davids blijft altijd de fijne ko miek. Zie hem in de scène „de Kleine Man". hoe kostelijk, hoe oer-komisch is hij daar in! En het verwondei-lijkste is, dat hij zijn effecten bereikt met schijnbaar niets! Maar ondertusschen! Wat een komiek moet iemand zijn om met zoo sobere middelen een stampvolle zaal zoo onbedaarlijk te doen la chen! Hij doet met het publiek, wat hij wil, hij heeft alle rangen zoo aan het lijntje, dat je op zijn commando: Wel. Wel. Nou, Nou. Kom. Kom!" vierstemmig als een zangver- eeniging gaan zingen! Louis Davids was prachtig op dreef en om hem zal op 20 No vember, wanneer de Revue „Lachen Vergeet" weer komt, het publiek opnieuw in dichte drommen opkomen evenals gisteren avond. De rest?Nu ja, denkt de heer Stap per, wat komt de rest er op aan, als ik Louis Davids heb! Louis Davids is heel mijn revue! Wat zal ik mij voor het andere nog moeite geven? Wie spant zich tegenwoordig nog in om 'n echte revue in elkaar te zetten? Als je maar 'n paar kleurige finales hebt, 12 sprin gende „Big Ben Girls", een zanger, een dans paar, een soubrette, dan draai je 'n revue zoo in elkaar! Het doet er niets toe, hoe het reilt en zeilt; al is het het grootste ratjetoe, het publiek accepteert in een revue alles! Nie mand vindt er zelfs iets geks in als een juf frouw zingt van rikedikedi, onmiddellijk na dat eeix andere juffrouw met vijf spraak gebreken nog wel! een vers bij het graf van den Onbekenden Soldaat heeft opgezegd! Daarvoor is het immers ,,'n revue!" De revues van Frits Stapper gaan er niet op vooruit. Met Ninon Dolnay bijvoorbeeld heeft de heer Stapper niet bepaald een ge lukkige keus gedaan. Ik kon deze „soubrette" onmogelijk waardeeren. Evenmin als den tenor Henk Didama, die blijkbaar zijn stem getraind heeft voor een publiek van louter stokdoove menschen. Aardig was het num mer de „Gummi-Menschen", dat wei'kelijk geestig van uitvoering was. En ook het acro batisch danspaar al kregen wij het dan ook wat al te veel te ziexx was in zijix genre niet slecht. Wanneer Louis Davids er niet was geweest, danMaar laten wij dankbaar zijn hij was er! Voor hem was het „Lach!"voor de rest het „Vergeet" van deze revue! J. B. SCHUIL. MUZIEK. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Bach's wereldlijke cantates het zijn er slechts een paar tegenover de honderden cantates, waarin hij van zijn innige vroom heid getuigenis aflegde, en die men „geeste lijke" zou kunnen noemen. Doch dat de ernst van zijn levensopvatting zijn zin voor hu-, mor niet gedood heeft, dat bewijzen ons die paar wereldlijke cantates voldoende. Die hu mor uit zich in „Mer hahn en neue Oberkeet" op andere wijze dan in de z.g. Kaffeecantate. In de eerste slaat Bach een populairen toon aan; de liedvorm, de dansihythme, de suite stijl zijn overheerschendslechts een paar aria's: een voor sopraaix en een voor bas zijn in den gi-ooten da capo-vorm geschreven. Daarenboven heeft Bach nog op guitige wijze volksdeuntjes van zijn tijd ingelascht, en de tekst, grootendeels in Saksisch dialect, is hier en daar zoo weinig verheven, dat het blijkbaar wenschelijk werd geacht enkele fragmenten, als b.v. een deel van de eerste sopraan-aria, maar niet in de Hollandsche vertaling op te nemen. In de Kaffeecantate daarentegen vinden we den grooten stijl van Weihnachtsoratorium en Passies terug. De aria van Lieschen „Ei, wie schmeckt der Kaf fee süsse" met obligate fluit kon zóó uit een der Passies genomen zijn en de feestelijke glaixs van het slotkoor doet voor dien van sommige gedeelten van het Kerstoratorium niet veel onder. Het is haast alsof Bach in de Koffiecantate met zijn eigen stijl een loopje heeft willen nemen. Aangezien deze beide humoristische wer ken hier althans betrekkelijk zelden of nooit werden uitgevoerd, mocht het een gelukkige gedachte van bestuur eix leider van H. G. K. heeten, ze op hun programma te plaatsen. Een vraag blijft het intusschen of deze muziek de overplanting naar een groote zaal, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«r re*el Honderden prachtige cadeaus Groote reductie in C oupon-aantallen Vele nieuwe, zeer moderne artikelen Duizenden aanvragen komen dagelijks binnen. Vraagt daar- omnogheden dooronderstaan- den bon uw exemplaar aan. BON (te posten in open enveloppe, porto I ljt cent). Aan PIRATE. AMSTERDAM. Postbus 716 Naam Gelieve mij gratis en franco ow nieuwen Pirate Catalogus te zenden met VIJF VRIJE COUPONS - Van éénzelfde adrea wordt, slee hts één dezer bons geaccepteerd. No. 42 5 de hoogste kwaliteit iu sigaretten en cadeau?'. Ten gerieve van onze geachte Haarlemsche clientèle exposeeren wij een groote sorteering PRACHTIGE PIRATE CADEAUX in de etalages van het pand BOTERMARKT hoek BARREVOETESTRAAT te HAARLEM. de vertolking door een talrijk koor zonder schade verdraagt. De humor er in is geen grappigheid of geestigheid, die er dik genoeg op ligt om in breede kriixgen terstond ge voeld exx begrepen te worden. En ook de ver tolking voldeed niet aan alle eischen. Wel gaf (hoe zou men anders verwachten?) de bas Jan Dekker ons door zijn mooi geluid, zijn verzorgde coloratuur en zijn rake dictie veel te genieten; wel hoorden wij het spel van den niet in het programma met name genoemden fluitsolist Henk van Kempen, die zeer belangrijke obligaat partijen te ver vullen had, met onverdeeld genoegen en in- nerlijken bijval, maar de sopraan Nina Maro bleef beneden de verwachtixxgen die men re delijkerwijze koesteren mocht. Het mag waar zijn dat deze zangeres bij een opvoering in kleineren kring te Parijs voldaan heeft, te meer waar zij „gecostumeerd" optrad eix dus de optische verschijnselen factoren van be- teekenis waren in een omgeving als gister avond kon haar zang bekoren noch bevre digen. Voor onze groote zaal bleek haar stem veel te zwak; geen enkele toon „stónd"; de g en a (toch voor een sopraan werkelijk niet bijzonder hoog) kwamen er zóó moeizaam en geknepen uit, alsof zij buiten de grenzen van sopraan-omvang lagen en de zeggings kracht was niet groot. Het applaus dat na de .groote aria van Lieschen klonk heb ik dan ook beschouwd als in de eerste plaats voor den fluitist bestemd. Doch deze bescheiden speler reageerde er niet op. Ook de violist Douwe Draaisma (evenmin als Van Kempen in het programma genoemd) had, in de basaria „Denn Wachsthum" een belangrijke obligaatpartij, die hij met zijn bekende goede eigeixschappen vertolkte. Het strijkorkestje, dat grootendeels uit zeer goede krachten be staat, ontwikkelde over het algemeen een mooien klank. Over het nieuwe cembalo van den dirigent behoud ik het oordeel ïxog voor; het werd nu uitsluitend begeleidexxd. als continuo en bij de recitatieven gebruikt, en ter vergelijking b.v. met het Pleyel-cembalo vaix de Société des Instruments-aixciens dat we in dezelfde zaal hoorden zou het als dit solis tisch en door een bekwaam cembalist ge speeld moeten worden. Van tijd tot tijd on derscheidde de klank zich gunstig; meestal overheerschte die van het orkest. Het koor noem ik ditmaal het laatst. In de cantates had het weinig te doen, in het mo tet „Jesu meine Freude", waarmee het con cert geopperd werd, was het daarentegen uitsluiteixd aan het woord. Aanvankelijk zongen de sopraneix niet gelukkig; in de ko ralen was een te lage iixtoxxatie meermalen op te merken. Veel beter gelukte het vrou wenkoor „Denn das Gesetz" en zeer mooi en expressief werd door het geheele koor het gedeelte „Trotz der Hölle Drachen" us.w. gezongen. Dat was wel het hoogtepunt van den avond, en een bijzoixder woord van lof waard, zoowel aan het adres van den leider Jan Booda als aan dat van de koorleden en de bassen hebben vooral recht op een spe ciaal deel daarvan. Het conc was niet zoo druk bezocht als we dat bij uivoeringen van H. G. K. gewend zijn, K. DE JONG. Naschrift: Van bevriende en uiterst deskundige zijde werd mij megedeeld dat het Octet van Mendelssohn, dat Woensdagavond werd gespeeld, in 1825 ge schreven is. De componist was dus toeix 16 jaar oud! Reden te meer om verbaasd te staan! Daar ik partituur noch biografie ter beschikking had, moest ik de deductief een schatting maken, die naar nu bleek, niet zoo ver mis was. maar toch beneden de werke lijkheid en boven den waren leeftijd uit kwam. K. DE J. VISCENTE ESCUDERO. De groote Spaansche danser Vicente Escu- dero, die op 11 November te Haarlem in den Stadsschouwburg optreedt, za 1 met medewer king van de danseressen Carmita Garcia en Almeria; Pilar Cruz, pianiste eix Luis Mayo ral, guitaarspeler, het volgend programma o-a. ter uitvoering brengen: Sueg Seguidillas van Albeniz; (Escudero en Almeria)Danse du Meunier (du Tricornej van de Falla: Es cudero; Variaties nxet begeleiding -an cas tagnetten van zilver, aluminum en ijzer (muziek uit de 18e eeuw) door Escudero, Al meria en Garcia; Jora (Huesca), aragon vnn Granados (Escudero en Garcia); Zapateado Alegrias van Albeniz (Escudero); Garrotin (danse des Gitanes) van de Falla (Escudero en Almeria) Cordoba van Albinez Escudero en Almeria); En Castilla (Escudero), Tonga: Garcia; En Sevilla (Almeria en Garcia) en Rythmes (Escudero) van Grant. Het succes der voorstellingen te Amster dam en Den Haag was overweldigend. De Tel. schreef: Vicente Escudero's dans: een stierenge vecht met het rhythme, een slangbezweer- derij vaix het tempo, een weergaloos vurige speelschheid nxet allo elementaire krachten der beweging Het is een spel als met vuur en scherp staal, dat niet meer dan enkele meters bo dem noodig heeft, een spel oud en geheim zinnig als de wereld en modern als overmor gen. Hij speelt ernstig.... Het Alg. Hbld: Geestdriftig heeft het Amsterdamsche pu bliek het wederopt-reden van Escudero's en semble begroet. Zijn geheim is de eindeloos afwisselende scala der rhythmen, de muziek van een lichaam, dat in handen en voeten een ge heimzinnig orkest verbergt, gedirigeerd door dezelfde innerlijke spanning, die zijn dansen beheerscht. Het Vad.: Critiek? Na zoo'n prachtigen avond? Dat is te veel gevergd. Na zooveel opzwepend tem perament is het niet mogelijk een nuchtere analyse te geven van Carmita Garcia's gra- cie, van haar muzikaliteit, van de schoon heid, vooral in haar bewegingen, die Moeder Natuur haar meegegeven heeft, zelfs niet van haar techniek. Evenmin is het mogelijk critiek te geven op Escudero's toegespitst gevoel voor rhythme, op de muziek, die hij weet te makeix met zijix hakken exx zolen, met zijn vingertoppen en zijn nagels. Ieder, die hier gevoelig voor is, kan dit slechts onder gaan en eeix jaar later zal hij ïxog opveeren, als Escudero en Garcia ter sprake konxen. DE AANSTAANDE VOLKSVOORSTELLING. Het is den heer Van Hees gelukt het ge zelschap van Cor Ruys voor de eerstvolgende volksvoorstelling op Dinsdag 12 November te engageeren. Cor Ruys komt dan met Het groote A. B. C. (Monsieur Topaze), het geestige Fransche blijspel, dat tot de beste stukken behoort, van het repertoire van ver leden jaar. Ruys zelf speelt er voortreffelijk de rol van Moixsieur Topaze in en hij heeft in Nico de Jong een prachtigen tegenspeler. R. P. schreef indertijd een zeer enthousiast gesteld artikel naar aanleiding van de opvoering van Moixsieur Topaze in Parijs eix de Hollaxxdsche kritiek was unaniem in haar lof over de opvoering van Het Groote A. B. C. door het gezelschap van Ruys. Voor een volksvoorstelling is de keuze van deze scherpe satire dan ook bijzonder gelukkig en wij ver wachten met den heer Van Hees dat de Stadsschouwburg Dinsdagavond dan ook stampvol zal zijn, vooral omdat Cor Ruys voor het eerst aan een volksvoorstelling in Haar lem zijn medewerking zal verleenen. N.V. v. BASTEN's WONINGINRICHTING. Recht tegenover de Tenxpeliersstraat, op het Houtplein is een imposant gebouw ver rezen, waar de N.V. v. Basten's Woixingin- richting haar intrek heeft genomen. De firma vaix Basten is iix Nederland wel bekend. De heer van Basten Senior richtte haar 15 jaar geledeix op, ïxadat hij vele jaren bij Pander werkzaam was geweest. De beide zoons van den heer Van Basten stonden den vader energiek ter zijde; het resultaat is, dat het bedrijf steeds grooter werd, eenige ma len naar andere behulzinge moest voorzien en tenslotte een groot Nederlandsch bedrijf tot stand kwam. Het nieuwe huis bevat drie verdiepingen, die een zeer groot aantal, compleet inge richte, showrooms bevat. Een wandeling door de talrijke salons, slaapkamers, eet- en stu deerkamers is een genoegen. Stuk voor stuk is ieder vertrek verrassend fraai gemeubi leerd, eenvoudig, modern, doch ingetogen, in hooge mate voornaam. De groote benedenverdieping met de fraaie schouw, de mooie betimmering, het lichte, kleurige trapperdxuis en de indirecte verlich ting, dat alles is inderdaad af. De groote etalagekast trekt ieders belangstelling, het oog dwaalt ongehinderd over een prachtige selectie meubelen. Voor de openingsplechtigheidop Vrijdag middag bestond zeer veel belangstelling. Vrienden, clientèle, leveranciers en eenige autoriteiten gaven van hartelijk medeleven blijk. De heeren F. H. Smit en C. ten Boom vertegenwoordigden de Middenstandscentrale, de heer F. H. Smit bovendien de Haarlemsche Handelsvei-eeniglng. Het raads lid Joh. Visser was aanwezig, evenals de pre sident-commissaris der N.V. v. Basten's Wo ninginrichting; de heer R. de Boer en de ge delegeerde-commissaris. de heer D. Knaap. De heer De Boer heette de anwezigen wel kom en de directeur de heer G. van Basten gaf een overzicht van den groei van het be drijf. De heer van Basten Senior bedankte de aanwezigen voor hun hartelijke belaixg- stelllng. Daarna werd een gedenksteen onthuld. De heer F. H. Smit stak een speech af en klonk op de nieuwe zaak. Daarna verspreidden de aanwezigen zich over de 36 tooxxkamers verdeeld over de drie verdiepingen, en namen in oogenschouw wat men gewrocht heeft. Tenslotte rest ons nog te vermelden, dat het huis tot stand kwam onder architectuur van den architect den heer J. C. Slagteren. Aannemer was de heer J. B. Kroon van Diest, opzichter de heer Hooscnxans. De firma Keiler en Macdonald zorgde voor de zeer artistieke verlichting, de firma Pronk en van Bommel leverde het buitengewoon fraai gebrandschilderde glas, en de glas-in- lood ramen benevens de gevelversiering, waarin de firmanaam is verwerkt. De aanwezigen zetten eindelijk hun hand- teekening in een gedenkboek, met een zilve ren pen. die evenals een zilveren inkt-koker een fraai vloeiblad, door het personeel van de zaak was aaneeboden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h h0 Ct«. Der retrel. tabletten

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5