De Haarlemsche financiën Antwoord van B. en W. 00 het afdeelings-verslag over de begrooting. B. en W. bereiden een belasting naar draagkracht voor. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 11 NOVEMBER 1929 VIERDE BLAD Verlaging der tarieven voor gas en electriciteit. De plannen voor woningbouw. Verschenen is het verslag van de afdee- lingen van den raad over de gemeentebe- grooting en het antwoord van B. en W. Het is een boekje van 56 pagina's. De algemeene beschouwingen zijn betrek- Kelijk kort. In de le afdeeling werden zelfs in het geheel geen algemeene beschouwingen gehouden. Wat den financieelen toestand aangaat herinneren B. en W. er aan, dat zij hun meening daaromtrent hebben uiteenge zet in het raadsstuk dat diende als begelei ding bij de gemeenterekening dienst 1923. Dat de toestand slecht zou zijn zooals in de 3e afdeeling opgemerkt is hebben B. en W. nooit betoogd. Wel hebben wij zoo zeggen B. en W. den raad steeds voorgehouden, dat bij het bestuur onzer gemeente groote voorzichtigheid betracht dient te worden zoo wel met het oog op haar eigen fin^nciëelen toestand alsook in verband met de welvaren de neven-gemeenten. Zulks geldt thans in verdubbelde mate met het oog op de tweeledige onzekerheid ten op zichte van kardinale vraagstukken: le. de schadeloosstelling aan de verkleinde gemeenten; en 2e. de gevolgen van de nieuwe wet op de financiëele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten. Dat de financiëele positie der gemeente gunstiger is dan in de voorafgaande jaren een opmerking uit de afdeeling zouden B. en W. dan ook thans nog niet met stelligheid durven beweren; wel meenen zij te mogen constateeren dat de gemeente zich wat hare financiën betreft in gunstigen zin ontwikkelt, en dat er voor overdreven pessimisme geen aanleiding bestaat. De ook nu weer geuite klacht, dat het in het oog van de leden van dit college van B. en W. de hoogste wijsheid zou zijn om een goede administratie te voeren, meenen B. en W., evenals vorige jaren, te moeten afwij zen. Het college is er zich volkomen van be wust, dat de gemeente een belangrijke sociale taak heeft te vervullen, het is echter ook van meening, dat zoowel B. en W. als de Raad herhaaldelijk blijk gegeven hebben, niet al leen het bestaan dezer taak te beseffen, maar daaraan ook daadwerkelijk uitvoering te willen geven. De opsomming van een aantal desiderata door een enkel lid voorgestaan deze vroeg o.a. werkverschaffing voor werkloozen, zoo dat hun een bestaan verzekerd is, verbetering der arbeidsvoorwaarden voor het gemeente- personeel (45 uur werken per week en een minimum loon van 40), vrijstelling van be lasting voor inkomens beneden 1500, schoolvoeding en -kleeding, niet als gunst, maar als deel van het onderwijs en stichting van vacantiekolonies is volgens B. en W. geenszins een bewijs van het tegendeel. Eer der zou met grond kunnen worden beweerd dat van inwilliging van deze wenschen ont wrichting van onzen gemeentelijken opbouw het gevolg zou zijn. Over de belastingen schrijven B. en W.: De gemeentelijke belastingpolitiek zal in den loop van het volgende jaar grondig moe ten worden herzien: dat hierbij een belas tingheffing naar draagkracht op den voor grond zal moeten worden gesteld, staat bij ons vast. In verband met een opmerking in een afdeeling constateeren B. en W.. dat de thans te Haarlem geldende heffingen den toets der vergelijking met soortgelijke ge- munten ten volle kunnen doorstaan. Vooral ten aanzien van groote gezinnen zijn die te H lem gunstiger. B. en W. zijn ter zake van de nieuwe be ls ingregeling in overleg getreden met de Commissie van Bijstand in het beheer der gc-meente-financiën; bij de eerste gedachten- wisseling is gebleken, dat er omtrent de te volgen hoofdlijnen geen principieele verschil len bestaan tusschen B. en W. en deze Com missie. Zoodra dit overleg beëindigd is, het geen naar B. en W. verwachten eerlang het geval zal zijn, komen wij met uitgewerkte voorstellen bij den Raad. Ten aanzien van de bedrijvenpolitiek moe ten B. en W. het verwijt afwijzen, dat hier abnormaal booge bedragen uit de bedrijven worden geput. Evenmin kunnen zij toegeven, dat de ver meerdering van uitgaven door de bedrijven is opgevangen. Bij het stijgen der uitgaven, en ten gevolge van de grensuitbreiding en ten gevolge van de verdere ontwikkeling der gemeente, zijn de inkomsten vrijwel evenre dig geslegen. Verlaging tarieven voor gas en electriciteit. B. en W. meenen dat de tarieven onzer lichtfabrieken niet ongunstig zijn. Indien zij niettemin bereid zijn, mede ter uitvoering van de motie Klein c.s. aangenomen in de raadsvergadering d.d. 11 Januari 1929, om deze tarieven eenigermate te verlagen, dan meenen zij zulks te mogen doen, omdat ook gedurende het thans afgeloopen gedeelte van het dienstjaar 1929 wederom een stijging in het debiet kan worden geconstateerd; voor het Gemeente-Electriciteïtsbedrijf een be langrijke, voor de Gasfabriek een geringe stijging. Het is het voornemen om het eenheidsta rief Gemeente-Electriciieitsbedrijf binnen enkele jaren terug te brengen tot 2'j cent per K. W. U. Ter gedeeltelijke uitvoering hieraan stellen B. en W. thans voor, het tarief te stellen op 23 cent, gepaard met een verlaging van het vaste recht voor huishoud- en winkeltarief ad 5 pCt. De mindere inkomsten uit dien hoofde be dragen plm. 75.000.—. B. en W. hopen, dat deze mindere inkom sten door uitbreiding van debiet in 1930 zul len worden gedekt. Ten aanzien van het gasbedrijf stellen B en W. voor 't vaste recht met 10 te ver minderen. Eenige oude moties In de derde afdeeling is gevraagd hoe het staat met eenige moties bij de behandeling der begrooting voor 1929 aan B. en W. om prae-advies gezonden. B. en W. antwoorden: le. Omtrent de wenschelijkheid en moge lijkheid van het stichten van een arbeiders tehuis annex restaurant wordt een onderzoek ingesteld en worden gegevens verzameld; 2e. In de bestekken worden steeds de col lectieve arbeidsovereenkomsten geldend ver klaard. Het komt ons niet wenschelijk voor daarop voor sommige werken een uitzondering te maken. Losse arbeiders. Als antwoord op een vraag over de loss< arbeiders zeggen B. en W.: Het aantal losse arbeiders in rechtstreek- schen gemeentedienst bedraagt thans 219. Velen daarvan zijn voor korten tijd aangeno men in verband met den aard der werk zaamheden. In dienst van derden zijn 46 arbeidskrach ten, hoofdzakelijk voor het schoonmaken van gemeentegebouwen en voor het Centraal vervoer. Erfpacht In antwoord op een andere vraag der 3de afdeeling schrijven B. en W. dat de erf pachtsregeling naar hun raeening niet bui ten werking behoort te worden gesteld. Ten aanzien van het erfpachtstelsel houden zij zich aan het op 20 Februari 1924 door den Raad genomen besluit. Promotie ambtenaren. Gevraagd werd hoe het stond met de Personeelsformatie. Aangedrongen werd, de bevorderingen, die niet langer kunnen wach ten, ten spoedigste te doen geschieden. B. en W. die mededeelen hoe het met de „normen-commissie" staat (zie ons blad van Zaterdag) zeggen, dat ook zij meenen, dat bevorderingen onder bepaalde omstandig heden niet achterwege moeten blijven. In verband hiermede hebben dan ook bij en kele bedrijven en diensten bevorderingen plaat-s gehad. De Politie. B. en W. voelen blijkbaar niet voor het in de afdeelingen geopperde denkbeeld van een afzonderlijke salarieering vast te stellen voor de politie. Een inspecteur van politie is gedurende 20 dagen dagelijks naar 's-Gravenhage geweest, ten einde nogmaals mede te maken een cur sus in de zelfverdedigingskunst speciaal be stemd voor de politie, welke daar door den uitvinder en leeraar van die kunst werd ge geven en wel omdat het gebleken was, dat de leerlingen, welke den hier gegeven cursus hebben medegemaakt, niet voldoende alle grepen kenden, waardoor in de praktijk ge vaar ontstond. Bedoelde inspecteur zal in den a.s. winter daarin les aan personeel moeten geven, waarom het noodig was, dat hij den cursus in Den Haag nogmaals volg de. B. en W. stellen alsnog voor om het salaris der hoofdagenten van 43 op 46 te bren gen. De verhooging zal gegeven worden in den vorm van 3 tweejaarlijksche verhoogin gen van 1, ingaande 1 Jan. 1930. Voor 1930 zal dit een uitgaaf eischen van J 2000. Een bevordering tot hoofd inspecteur? In de afdeelingen is gevraagd, zijn B. en W. niet van oordeel, dat aan een eventueele wijziging in de bestaande verdeeling van het hooger politiepersoneel in hoofdinspecteurs en inspecteurs behoort vooraf te gaan een wijziging van de desbetreffende verordening? B. en W. antwoorden: Aan eene eventueele wijziging in de be staande verdeeling van het hooger politie personeel behoeft eene wijziging van de des betreffende verordening niet vooraf te gaan, omdat daarin de aantallen der verschillende functionarissen niet genoemd staan. De Bur gemeester deelt ons mede, dat hij omtrent een eventueele bevordering van een der in specteurs in het jaar 1930 nog geen beslissing kon nemen, doch dat hij zich ten aanzien daarvan vrijheid zou willen voorbehouden, er daarbij op rekenende, dat een promotie, die voor 1930 nog geen financieele gevolgen zou hebben, in de begrooting voor 1931 door den raad zal worden gehonoreerd. (Wij teekenen hierbij aan. dat het voor nemen moet zijn den heer Drayer, in specteur der administratie, te bevorderen tot hoofdinspecteur). Het verkeer. De politie tracht zoo schrijven B. en W. herhaaldelijk ordenend op te treden in het verkeer, dat niet wordt beheerscht door wet of verordeningen. Bij de weinige mede werking evenwel, die ten dezen van het Haarlemsche voetgangerspubliek wordt on dervonden, is het succes in den regel gering. B. en W. geven den raad in overweging, met maatregelen ten aanzien van Groote Houtstraat, Barteljorisstraat- en'of andere nauwe straten in de binnenstad (in den vorm van sluiting van die straten voor vrachtverkeer op bepaalde uren) te wachten tot eene parkeerregeling, waaromtrent zij binnenkort een voorstel zullen doen, zal zijn tot stand gekomen, waardoor wellicht reeds eene verruiming in het verkeer zal worden verkregen. Daarna kan de voorgestelde sluiting over wogen worden. Aanleggen van een vluchtheuvel op de Turfmarkt bij de Eendjespoortbrug is in overweging. Invoering van éénrichtingsverkeer op den Heerensingel in de richting van de Amster- damsche poort wordt overwogen. De motorboot voor de politie. B. en W. schrijven naar aanleiding van een vraag over deze motorboot dat de in de ont- werp-begrooting is opgenomen post voor het aanschaffen van een motorboot een voorstel is, zoo goed als de geheele ontwerp- begrooting een voorstel is. Acht men het noodig over de noodzakelijkheid van aan schaffing van gedachten te wisselen, dan be staat daarvoor bij de mondelinge behande ling alle gelegenheid. De redenen waarom de beschikking over een motorboot gewenscht is, zijn uiteengezet in een voor de raadsleden ter inzage liggend rapport van den Commis saris van Politie. Meer zweminrichingen. B. en W. zeggen, dat van hen voorloopig nog geen voorstel te verwachten is tot stich ting van een zweminrichting in het ooste lijk deel der gemeente. Voorloopig kunnen B. en W. ook nog niet komen met een voorstel van een sportter rein aan den oost-kant der jftad te maken. De huisvesting van den Gemeente dienst. Met de toenemende werkzaamheden van den Gem. Geneesk. Dienst blijkt de ruimte te beperkt te zijn, zoodat volgens B. en W. plan nen voor definitieve huisvesting van genoem den dienst nu uitgewerkt behooren te wor den. Mclkcentrale. B. en W. deelen mede. dat zij aan den mi nister hebben voorgesteld om maatregelen te treffen in het belang van een betere melk- centrale. Tot heden hebben B. en W. die medewer king evenwel nog niet verkregen. De woningbouw. In verband met opmerkingen in de afdee lingen wordt een opsomming gegeven van hetgeen het laatste jaar door de gemeente gedaan is inzake den woningbouw. B. en W. hopen spoedig met een voorstel te kunnen komen voor een complex van 114 woningen van „Onze Woning". Plannen worden nog uitgewerkt voor 50 a 60 woningen van „St. Joseph". Verder wordt nog met eenige vereenigingen onderhandeld over den bouw van 150 arbei derswoningen. Wat de overige plannen betreft, kan het volgende worden medegedeeld: le. dat in voorbereiding is een complex van 100 woningen, van gemeentewege te bouwen voor gezinnen van gewone grootte. 2e. een complex van 75 woningen, van ge meentewege te bouwen, deels voor kleine- deels voor groote gezinnen. 3e. een nieuw complex van 100 woningen van gemeentewege te bouwen voor econo- misch-zwakkeren. Het ligt in de bedoeling met de Haarlem sche Stichting voor Woningverbetering te onderhandelen over den bouw van een 30- tal woningen voor Ouden van Dagen. De uitvoering van deze plannen zal nau welijks voor de twee eerste jaren voldoende zijn. In verband met de toeneming der be volking zou het bouwen van 300 a 400 ar beiderswoningen per jaar niet te veel zijn. De noodwoningen. B. en W. hopen, dat in den loop van 1930 alle noodwoningen opgeruimd zullen worden, behoudens een klein aantal, dat beschikbaar moet blijven voor plotseling voorkomende gevallen waarin terstond over een woning moet kunnen worden beschikt. Verbreeding der Damstraat. Verbetering van versothillende straten is, zoo deelen B. en W. mede, in voorbereiding of in uitvoering. Wat in het bijzonder de verbreeding van de Damstraat betreft-, die heeft de volle aandacht. Bruggen over het Spaarne. De voorbereidende maatregelen voor den bouw van de bruggen over het Spaarne bij de Rustenburgerlaan en het Donkere Spaarne zijn ter hand genomen. De brug bij de Rus tenburgerlaan gaat voor, aan het plan wordt met den meesten spoed gewerkt zoo ver zekeren B. en W. De werkzaamheden voor de verhooging der spoorlijn langs de Leidsche vaart moeten worden uit gevoerd door de Nederlandsche Spoorwegen. De gemeente heeft over het tijdstip en de wijze van uitvoering geen zeggenschap, al wordt, daar de gemeente zich belangrijke geldelijke offers moet getroosten, door B. en W. verwacht, dat in ruime mate overleg zal worden gepleegd. B. en W. zullen trach ten de uitvoering van het werk zooveel mo gelijk te bespoedigen. De commissie voor de havenplannen heeft twee voorloopige rapporten opgesteld, een betreffende de geschiedenis en een be vattende een overzicht van de technische ontwikkeling der plannen. In de laatste maan den is er. daar de betrokken diensten en ambtenaren met ander werk overladen wa ren. geen werk voor de Commissie verricht. Overwogen wordt een regeling der werkzaam heden. waardoor de arbeid ten behoeve van de commissie voor de havenplannen regel matig worden voortgezet. Wat de autobuslijuen betreft, heeft de tramcommissie aan B. en W. geadviseerd om de lijnen niet definitief vast te stellen, omdat dat niet in het be lang van het reizend publiek is. De route toch, die het minste verlies oplevert, is zoo wel in het belang van het publiek als in dat van de exploitante. Tegen een te veel vuldige wijziging moet worden gewaakt, doch een op deugdelijke gronden gevraagde route wijziging behoort in ernstige overweging te worden genomen. Bij het op een dergelijke manier mede werken aan het verkrijgen van een zoo gun stig mogelijke exploit a ie had aan de zijde van de exploitante zeker een stip naleven van de dienstregeling mogen worden ver wacht-. Hierin schiet zij echter meermalen te kort. Maatregelen zijn getroffen ter strengere controle, terwijl bij elke overtreding de boete bepaling wordt toegepast. Mocht deze maat regel onverhoopt geen voldoende uitwerking hebben, dan zal door ons het nemen van verder reikende maatregelen worden over wogen meenen B. en W. Overdekking der groentemarkt? Geheele overdekking der groentemarkt meenen B. en W. te moeten on.raden. Daar voor zouden alle boomen gerooid moeten worden. Bovendien zou het aanbrengen van een overdekking een permanent karakter geven aan de plaats der groentemarkt. Gelet op de ontwikkeling van de markt en op het steeds toenemend verkeer over den kouaenhorn zal een verplaatsing der markt ter gelegener tijd toch moeten worden over wogen, zoodat een aangebrachte overdekking daarvoor doelloos zou worden. Gedeeltelijke afdekking in het belang van het aangevoerde ooft is niet mogelijk, om dat dezelfde personen zoowel groenten als fruit aanvoeren en splitsing in den verkoop in de meeste gevallen niet kan worden door gevoerd Tegen den stank der grachten. Omtrent den stank der grachten wordt thans een onderzoek ingesteld door Dr. E. C. M. J. Holiman, zoodat diens ad.vies zal moe ten worden afgewacht. Ter verdere inlichting wordt nog mede ge deeld, dat Rijnland om niet afhankelijk te zijn van den stand van het rivierwater en den stand van den Yloed, voor het inlaten van zoet water bezig ls een gemaal te zetten bij Moordrecht, om ten allen tijde voldoende zoet water in Rijnlands boezem te kunnen laten, teneinde het zoutgehalte te verminde ren. Gelet op de ervaring van dezen zomer zou het, naar B- en W. meenen, raadzaam zijn het resultaat hiervan af te wachten alvorens groote uitgaven te doen. De pont over het ZB. Spaarne. In de afdeelingen was gevraagd om deze pont niet 's avonds om 10 uur maar eerst om 11 uur stil te leggen. B. en W. zijn daarvan evenwel geen voor standers omdat verlenging van den dienst tijd van het personeel vrij kostbaar zou zijn en omdat het vervoer des avonds niet groot Betere huisvesting voor O. VT. B. en W. deelen mede, dat de aandacht- van hun college gevestigd is op de noodzake lijkheid van voor Openbare Werken een ruimere huisvesting te zoeken. B. en W. achten de klacht over den lang- zamen gang van zaken bij O. W. ongegrond Ook kunnen zij niet toegeven, dat er aan de zakelijke samenwerking tusschen O. W. en Bouw- en Woningtoezicht iets ontbreekt. Bloembollen in onze parken. In een afddcling was gewezen op de wen schelijkheid om in de plantsoenen het karak ter van Haarlem als bloemenstad meer tot uiting te brengen, door hot daarin planten van tulpen, hyacinthen, narcissen enz. Voor zoover B. en W. bekend," bestaat er een commissie, benoomd door de Alg. Verg. van Bloembollencultuur, welke als onper soonlijke reclame bloembollen verstrekt, doch bij voorkeur in het buitenland, daar waar de bloembollen weinig voorkomen en een uit breiding van afzet kan worden verwacht Of de Haarlemsche plantsoenen hiervoor in aanmerking komen, is thans niet met eenige zekerheid te zeggen. B. en W, hebben zich hierover met genoemde vereeniging In verbinding gesteld- Plantsoen op het Brouwersplein' Het Brouwersplein geheel als plantsoen aan te leggen verdient geen aanbeveling, om dat het in die stadswijk zeer noodig is, dat de jeugd niet in de betrekkelijk smalle straten behoeft te spelen, doch daarvoor op het plein gelegenheid heeft. In verband hiermede zou het meer ge wenscht zijn het middenplein te doen be straten en de strook beplanting af te zet ten met plantsoenhekjes; met medewerking van de omwonenden kan op die wijze een goed geheel worden behouden. Een voorstel van B. en W. terzake zal den raad spoedig berdiken. Geen schoolbioscoop. B. en W. deelen mede, dat van hen geen voorstel te verwachten is tot het stichten van een centrale schoolbioscoop. Er is evenwel een commissie benoemd om een regeling te ontwerpen omtrent de wijze waarop het lichtbeeld (epidioscoop, lantaarnplaatjes, enz.) aan het onderwijs op de school ten goede kan komen. Scholenbouw. B. en W. deelen mcvle, dat de school aan de Van Zeggelenstraat, behoudens zeer on voorziene omstandigheden, met 1 Sept. 1930 in gebruik genomen kan worden. De bouw van een school in het Zuiden der gemeente achten B. en W. thans nog niet noodig. Bij vtvdere uitbreiding van dit gedeelte der gemeente zullen tijdig voorstel len worden ingediend. Een voorstel ten aanzien van de buiten school zal den raad thans spoedig bereiken. De wenschelijkheid, om als er nit'uwe scholen ontworpen worden rekening te houden met- eenige klassen voor voorberei dend onderwijs, wordt door B. en W. be aamd; bij het nog te ontwe'.-pen schetsplan o.a. voor den bouw van een nieuwe school ten Noorden van den Jan Gijzenvaart en ten Westen van den Rijksstraatweg zal dan ook gerekend worden op eenige lokalen voor voorbereidend lager onderwijs. In behandeling is een plan tot stichting eentT voorbereidende lagere school in het Kleverpark. De plaatsbespreking in het Gem, Concertgebouw. In de afdeelingen was aangedrongen op maatregelen om de plaatsbespreking van ge meentewege te doen geschieden en niet v:a de kellners. Ook dient in verband met de belangrijke verbouwing van de concertzaal de vraag onder het oog gezien te worden, of de wijze van exploitatie niet herzien moet worden, o.a. door een ander contract te sluiten met den Directeur. B- en W. antwoorden daarop: Maatregelen zyn getroffen om in het ver volg de plaatsbespreking voor bepaalde uit voeringen in het gemeentelijk concertgebouw te doen geschieden als voor uitvoeringen in den Stadsschouwburg gebruikelijk ls. Herziening van het con.ract met den heer Deinum is in overweging. De exploitatie van gemeente grond door „Koninginnedag". Gewaagd was: Willen B. en W. mededeeUng doen van de wijze waarop de Vereeniging ..Koninginnedag" op 31 Augustus 1929 in de gelegenheid ls gesteld om gemeentegrond te exploiteeren? B. en W. hebben daarop geantwoord: „Op haar desbetreffend verzoek zijn aan de Vereeniging Koninginnedag op dezelfde wijze als bij vroegere feestvieringen, ook op 31 Augustus j.l. weder beschikbaar gesteld eenige gedeelten van den openbaren weg voor het opslaan van een aantal inrichtin gen van vermaak ter verhooging van de feestvreugde op den verjaardag van het Hoofd van den Staat. De Vereeniging heeft deze plaatsruimte verdeeld over een aantal ondernemers, die daarvoor uit den aard der zaak een bedrag moesten betalen, welk be drag werd vastgesteld grootendeels door eene aanbieding van de zijde der exploitan ten naar verhouding van de vermoedelijk te maken verdiensten en voorts naar ver houding van beteekenls hunner inrichting voor het welslagen van het feest. De aldus verkregen gelden waren bestemd en zijn ge heel gebruikt voor de betaling der naar u bekend is in alle opzichten openbaar ge houden feestelijkheden, voornamelijk mu ziekuitvoeringen, voorts in het centrum de optocht enz. in Haarlem-Oost de tractatie der kinderen bij de kinderspelen. Hoewel aanvankelijk bij de vereeniging geen zekerheid bestond, dat vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting zou worden ver leend, is naar de vereeniging ons mededeelt, de wetenschap, dat voor 30 April j.l. eenzelf de vrijstelling was verleend, van invloed ge weest op de bedragen, die de exploitanten bereid waren aan de Vereeniging te betalen. Deze vrijstelling is derhalve aan de feest viering ten goede gekomen." Concerten der H. O. V. B. en W. deelen mede, dat het bestuur der II. O.V. gevraagd heeft om in de plaats van de concerten, welke thans nog op Donder dagavond in den Hout moeten worden gege ven concerten te doen plaats hebben in den tuin van de gemeentelijke Concertzaal. Het bestuur motiveert zijn verzoek met de mede- deeling. dat de nieuwe regeling om de con certen in Mei en Juni in de Concertzaal te geven, zeer veel voldoening heeft gewekt en dat bij een ingesteld onderzoek slechts 14 van ruim 1000 bezoekers de voorkeur gaven aan concerten in den Hout, zoomede dat de concerten op hooger peil zullen staan en geen concerten wegens weersomstandighe den behoeven te vervallen. Na kennisneming van het advies van de Commissie van Toezicht zyn B. en W. van oordeel, dat er geen bezwaar is het verzoek in te willigen, waartoe zij tenzy daartegen bij den Raad bedenkingen bestaan, zullen overgaan door wUziglng in dezen geest van de bestaande overeenkomst met de H. O. V. De ziekenfondsverzekering. B. en W. zeggen, dat het niet Juist ls, dat de ziekenfondsverzekering voor de gemeente gunstiger resultaten oplevert, dan de vroe gere bydrage. Omtrent eventueele uitbreiding der ver zekering zyn besprekingen gaande met Ziekenfondsen. Wellicht kunnen zoo zeg gen B. en W. by de behandeling van de be grooting daarover nadere mededeellngen worden gedaan. Geen opheffing der zakelijke belasting. B. en W. zeggen, dat een opheffing der za- keiyke belasting op het bedrijf vooralsnog niet in het vooruitzicht gesteld kan worden Belastingpolitiek en winst uit de bedrijven. Een lid verklaarde zich niet te kunnen vereenigen met de gevoerde belastingpoli tiek. Wel wordt het percentage gehandhaafd op 1 1/2, maar dit geschiedt uitsluitend door het opvoeren van de bedrijfswinsten. Alleen bij het B. E. B. is reeds f 169,000 meer winst geraamd dan in 1928. Meerdere leden slo ten zich by zyn betoog aan. dat het beter ls de belasting te verhoogen, dan voortdurend uit de winsten der bedrijven te putten. De nieuwe gashouder. De vraag werd gesteld, of er geen overleg met O. W. is gepleegd voor het bouwen van den nieuwen (leeUjken) gashouder. B. en W. antwoordden daarop: Het ls ons niet duidelijk, waarom omtrent de schoonheid van dit bouwwerk met den dienst van O. W. overleg had moeten worden gepleegd." Geen vastrecht voor water. Naar aanleiding van een vraag waarom geen vastrecht tarief voor water wordt inge voerd, zeggen B. en W. dat zoo'n tarief ver meerdering van het waterverbruik tenge volge zou hebben. De grondstof voor onze duinwaterleiding is daarentegen niet in onbeperkte mate aan wezig. Onze waterleiding is aangewezen op den regenval op het nabyiiggend duinterrein derdeels voor wat er van vroegere Jaren in derdeels vaar wat er van vroegere jaren in diepte nog beschikbaar is. Daar andere wa teren in Haarlem's omgeving niet als grond stof voor de waterleiding in aanmerking ko men en ook het tegenwoordige geslacht te dien opzichte verplichtingen heeft jegens de volgende geslachten, mag van de beschik bare hoeveelheid niet meer gebruikt worden dan werkeiyk noodig ls. Haarlem heeft gedurende 30 jaar gewaakt tegen verspilling van water door de leve ring over watermeters. Daardoor is ook steeds aan elke aanvrage en elke behoefte voldaan kunnen worden en is nooit geklaagd over onvoldoenden druk. Bij dc invoering van een vastrecht-tarief zou dit principe althans voor een deel, worden prUsgcgeven, aangezien als grond slag daarvan niet meer de gebruikte geme ten hoeveelheid zou gelden en de weg tot willekeurig gebruik zou worden open gesteld. De tekorten van den Stadsschouwburg. Naar aanleiding van vragen in de afdee lingen deelen B. en W. mede, dat de tekorten bedragen hebben: Seizoen 1918—1919 f1750 winst. 1919—1920 1920—1921 1921—1922 1922—1923 1923—1924 1924—1925 1925—1926 1926—1927 1927—1928 1928—1929 f 13,162 verliessaldo 9.273 1.930 7,937 13.498 9 175 5.935 8.307 13,780 „9,162 Ter beperking van het verlies ls de Commis sie van Beheer verleden jaar overgegaan tot

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13