BUITENLANDSCH OVERZICHT J. Lottgering Fa. Gebr. BRAi\.LL HAARDEN ill HIMIJ Mill HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 11 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD TARDIEU EN BRIAND. Een terugblik. DE MAN DIE NIETS WEET EN ALLES KAN. De Fransche regeering en de popu lariteit. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche politiek vertoont gedurende de laatste weken wel een zeer belangwek kend beeld. Briand, die op 22 October weigerde inlich tingen te geven ten aanzien van de ontrui ming, werd ten val gebracht. Nauwelijks twee weken later keerde de minister-president in een kabinet Tardieu, als minister van bui- tenlandsche zaken terug, hield een geest driftige redevoering, die het heele Huis van Afgevaardigden meesleepte en enthousias meerde, en liet Tardieu zakelijk de me- dedeeling doen, die hij Briand twee we ken geleden weigerde af te leggen: dat er in derdaad van ontruiming geen sprake zou zijn, zoolang met de uitvoering van het Plan Young geen begin was gemaakt De heele politieke comedie die in Parijs werd opgevoerd, had dus ten doel, dat een man als Tardieu minister-president werd, om een verklaring af te leggen die Briand, als internationale figuur liever niet wenschte af te leggen. De heer Briand is zonder twijfel een zeer handig man. Men heeft dit nieuwe ka binet niet een lang leven beschoren. Het succes van de vorige week bewijst echter, dat de combinatie Tardieu-Briand veel ver trouwen geniet. Briand heeft ingenieus ge manoeuvreerd en zijn positie wel degelijk ver stevigd. Als men zich nog eens even in herinnering brengt hoe Briand ,,ten val gebracht werd" (hij gaf zich wel zeer gewillig over!) hoe achtereenvolgens de pogingen van Daladier en Clémentel schipbreuk leden en Tardieu er eindelijk in slaagde met Briand een nieu we regeering tot stand te brengen, die zich dank zij de rede van Briand onmid dellijk populair maakte, dan zegt men met Clémenceau: Briand weet nietsmaar fcan alles. En dan kijkt men ironisch bij net eerste gedeelte van Clemenceau's defini tie En men trekt het in twijfel of deze regee ring wel zoo'n kort leven beschoren zal zijn, want de geschiedenis heeft ons geleerd dat een Fransche regeering geen beteren rugge steun kan verlangen dan de populariteit! Typeerend is ten aanzien hiervan, de toon dien de Fransche bladen aanslaan, 't ..Jour nal" bijvoorbeeld, betoogt naar aanleiding van het feit, dat de kamer met 332 tegen 253 stemmen haar vertrouwen in het kabinet uitsprak, dat de zitting van Vrijdag zich ken merkte door twee prachtige redevoeringen, één van Briand, gevoelig door haar lyriek, de andere van Tardieu, pakkend door haar realisme. Welnu, dit is juist de hulde die een Fransch regeerder noodig heeft. L. A. De Internationale Bank in Bazel! Zooals wij Zaterdag reeds meldden is tot zetel voor de op té richten „Bank voor In ternationale Betalingen" de stad Bazel ge kozen. De gepiqueerde Belgen vertrokken daarop onmiddellijk naar Brussel. Hoewel het vaststond, dat de bank niet te Brussel zou worden gevestigd, zijn de Belgi sche gedelegeerden tot het laatst toe het standpunt blijven innemen, dat uitsluitend de hoofdstad van hun land als zetel der we reldbank in aanmerking kwam. Hun eischen werden aanvankelijk ook door eenige andere gedelegeerden, met name de Fransche, on dersteund. Tijdens een diner, dat de Amerikaansche gedelegeerde Traylor Donderdagavond gaf, kwam ae aangelegenheid opnieuw ter spra ke. Daarbij bleek, dat de Franschen wagens het verzet tegen Brussel bereid waren, hun stem voor Zwitserland uit te brengen. Daar entegen verklaarden de Belgen, dat zij in geen geval voor een ander land dan België zouden stemmen en dat zij daarom aan de beslissende zitting van het organisatie-comité niet zouden deelnemen. Zooals men weet, ontbraken Francqui en Van Zeeland inder daad op de zitting van Vrijdagavond, waar door het mogelijk werd het bedoelde besluit met eenparigheid van stemmen te nemen, aldus de Tel. Naar aanleiding van het besluit van het comité meldt het Belgisch Telegraaf-Agent- schap nog uit Brussel, dat bij de eerste stem ming Londen werd uitgeschakeld, trwijl bij de tweede stemming Brussel vijf van de zeven stemmen kreeg^ Hierna hebben de Bel gische gedelegeerden zich, in overeenstem ming met den wensch hunner regeering. te ruggetrokken, omdat zij van meening waren, dat het debat een politiek karakter had aan genomen en dat in verband daarmee de keuze van den zetel der bank afhing van de beslissing, door de regeeringen te nemen op de aanstaande conferentie te Den Haag. Verkiezingen in Neder- Oostenrijk. In Neder-Oostenrijk hebben de gemeente verkiezingen plaats gevonden. Er werd in 1711 gemeenten gestemd, waarvan tot dus verre 1650 niet-socialistische burgemeesters hadden. Het aantal der mandaten is door het systeem van het kiezersaantal gestegen van 1200 tot 1400. Over het algemeen zijn de verkiezingen rustig verloopen. Slechts in een klein plaatsje bij Weenen kwam het tot botsingen, waarbij een Heimwehrlid ernstig werd ge wond. De algemeene indruk is, dat de so ciaal-democraten verliezen hebben geleden, vooral in de industrieplaatsen. Volgens de tot dusverre beschikbare gege vens schijnen de Christelijk-socialisten het grootste succes te boeken. De thans reeds bekende uitslagen geven een duidelijke verschuiving naar rechts te kennen. De definitieve uitslagen kunnen echter niet voor Maandagmiddag verwacht y/orden. De arrestatie van Lampei. Martin Lampei, die gearresteerd werd. Hij is de schrijver van een reeks sensationeele too- neelstukken, als Jlevolte im Erziehungs- haus" en „Gif tg as über Berlin". BERLIJN, 8 Noy- (VD.) De arrestatie van den schrijver Martin Lampei, die vroeger tot de rechtsradicale organisaties behoorde, doch thans deel schijnt uit te maken van een linksradicale organisatie, is geschied, naar aanleiding van een veemmoord, die ongeveer acht jaar geleden is gepleegd. Deze moorzaak is eerst korten tijd geleden door bijzondere omstandigheden aan het licht gekomen. In het echtscheidingsproces van den landgoed- bezitter Freiherr von Richthofen op het land goed Kohlhoebe bij Striegau in Silezië werd een aanwijzing gedaan, dat in het jaar 1921 op het landgod van Richthofen een zooge naamde veemmoord moet hebben plaats ge had. Op het landgoed Kohlhoehe was een afdeeling vroegere Baltikumer ondergebracht en wel onder leiding van een zekeren Mueller, die zich „luitenant Brand" noemde. Hierbij bevond zich ook een zekere Fritz Koehler, die onder den naam van „von Lancken" optrad. Koehler werd op zekeren dag door zijn ka meraden verdacht verraad te hebben ge pleegd en hij zou in verband hiermede op een autotocht door Mueller en drie andere Baltikumer doodgeschoten zijn en in de buurt van Neustadt in Silezië zijn verborgen. Mueller is vroeger reeds gearresteerd en diens verklaringen leidden thans tot de ar restatie van Lampei. Lampei is de schrijver van een reeks sen sationeele tooneelstukken. Hij heeft zijn op komst te danken aan „Revolte im Erzie- hungshaus" en tendentieus drama waar indertijd heel Berlijn zich warm voor heeft gemaakt, dat echter als kunstwerk weinig beteekenis had. MacDonald opent nieuwe onderhandelingen. LONDEN, 9 Nov. (VD.) Minister-presi dent MacDonald zal, naar men in politieke kringen aanneemt, in den loop van de vol gende week de onderhandelingen met de am bassadeurs van de mogendheden, die zullen deelnemen aan de vlootconferentie te Lon den, weer hervatten. De onderhandelingen met de ambassadeurs zullen echter geheel afzonderlijk met iederen ambassadeur wor den gevoerd. Typische houding van Cook en Smith. De Engelsche regeering heeft beide partijen inzake het mijnwerkersconflict uitgenoodigd Dinsdag nog eenmaal met de steenkool-com missie uit het kabinet te confereeren, maar niet op denzelfden tijd, aangezien, dat in het stadium waarin de onderhandelingen ver- keeren geen doel zou hebben. MacDonald zal een deel van beide bijeenkomsten bijwonen en in elk geval onmiddellijk op de hoogte gehouden worden. Het zeldzaam geval blijkt zich nu voor te doen, dat Cook, de militante secretaris der mijnwerkersfederatie, geneigd blijkt de voorstellen der regeering te aanvaarden, ter wijl de zooveel gematigder Herbert Smith, de voorzitter, ze onvoldoende vond. Op Cook's voorstel zijn de voorstellen der regeering naar de districten gegaan met een aanbeve ling van het bestuur om ze, indien eenigs- zins mogelijk, aan te nemen. Door deze toe voeging is Smith in zijn moeilijke positie ge bracht, want de mijnwerkers uit het groote en machtige district Yorkshire wenschten de voorstellen naar hun eigen waarde te beoor- deelen en protesteerden, dat het bestuur geen recht had om vóór de beslissing een soort druk op de gedelegeerden uit te oefenen. Smith als Yorkshire-man heeft dat stand punt gedeeld en als de vergadering van ge delegeerden van vandaag de regeeringsvoor- stellen zou aannemen, is het zeker dat hij als voorzitter zal aftreden en z\jn mede- Yorkshire-man Jones uit het dagelijksch bestuur zal treden, aldus de N.R.C. Cook heeft nog gezegd, dat hij het heen gaan van Smith zeer zou betreuren, maar zelfs tot dien prijs moesten de voorstellen der regeering aanvaard worden als he ware „op afbetaling". Ook hij vindt de voorstellen verre van ideaal, maar in elk geval oneindig veel beter dan een staking eenerzijds of een be dreiging met uitsluiting anderzijds en hij was overtuigd, dat de aanneming tot een op leving in de industrie zo", leiden. Zoodra deze er zou zijn, zouden de patroons de zaak ook met andere oogen bekijken, en was de tijd gekomen om over de nog aanstaande eischen te onderhandelen. Een tweede staking of uit sluiting zou de ondergang van de industrie beteekencn. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. MUZIEK IN DE HOOFDSTAD ST. FRANcOIS D'ASSISE Voor zoover ik weet is hier ter stede van Gabriel Picrné slechts „La Croisade des En- fants" uitgevoerd, eenige jaren geleden, door de Haariemsche afdeeling der M. t. B. d. T. Pierné, geboren in 1353. leerling o.a. van Ju les Massenet mag als een der voornaamste componisten van do prae moderne Fransche school gelden. Nu zijn later dan „la Croisade" geschreven, in 1912 verschenen greote koor werk „St. Francois d'Assise" voor de eerste maal in Nederland tot uitvoering zou ko men, stelde ik er veel belang in. die bij te wonen, te meer daar de componist zijn werk zelf zou leiden en bovendien twee Haarlem mers als solisten zouden medewerken. Zaterdagavond is in het Concertgebouw de première gegaan. Uitvoerenden waren: t koor der Koninklijke Oratoriumvereeniging, dat onder de beproefde leiding van Anton Tierie staat, het orkest van het Concertge bouw, een meisjeskoor, een klein koor van Conservatoriumleerlingen, eenige solo-kin derstemmen en een achttal vocale solisten, onder wie Mia Peltenburg, Theodora Ver- steegh en F. E. Paesi ten onzent goede be kenden zijn. Een zeer groot complex wordt dus voor de vertolking vereischt. De tekst van Gabriel Nigond behandelt in verzen eenige episodes uit het leven van St. Franciscus: zijn jeugd, zijn gehoor geven aan de stem der armoede, die hem roept, zijn ontmoeting met een melaatsche, zijn gesprek met zuster Clara; zijn vogelpredicatie; zijn stigmati seering; zijn loflied (in blinden staat.) aan de zon en zijn dood. De eerste beide episodes zijn samengevat als „Proloog"; de drie vol gende vormen het „Eerste deel" en de andere het „Tweede deel". Deze verschillende enisodes bieden stof voor een groote verscheidenheid van muzi kale kleur en bewerking en Piemé heeft met groot meesterschap daarvan ge bruik gemaakt. Zijn behandeling van het or kest is virtuoos; zijn palet biedt een onbe grensde variatie van kleuren. Daarbij ver smaadt hij de welluidendheid allerminst, er komen talrijke brokken in voor die het oor verrukken. Ultra-moderne wegen bewandelt hij dus niet; het terrein door Wagner. Mas senet en Gounod beploegd en bebouwd is zijn geestelijk eigendom, maar de vruchten van dien bodem zijn door geraffineerde kruising geteeld en dragen dus ook de kenmerken die Plerné's intuitie, intelligentie en technische kennis er aan schonk. De Proloog en het Eerste deel bieden de meeste afwisseling. De levendige inleiding voert ons terstond „in medias res": een vroo- lijke dorps-scène, aan het slot waarvan de zeer mooie monoloog van St. Francois een aangrijpende tegenstelling met het vooraf gegane vormt. Niet minder aangrijpend is de tweede episode, waarin de stem der Ar moede zich doet hooren, door Theodora Ver- steegh met bewonderenswaardigen rijkdom van expressieve stem en innigheid vertolkt. Een liefelijk natuurbeeld wordt ons in den aanvang van de „Première Partie" in tonen geschilderd; in schril contrast daarmee de nadering van den leproos; maar de instru mentale schildering van deze schrikwekken de verschijning schijnt me niet zóó geslaagd als die van het voorafgegane. De zangpar tijen daarentegen voeren een treffenden, min of meer recitatief-achtigen dialoog. Een heerlijk idyllisch klankbeeld verrast ons dan weer in de volgende episode, door den zang van Mia Peltenburg als „Soeur Claire" tot de hoogst denkbare schoonheid gebracht. De vogelpraedicatie stelt aan het orkest, vooral aan de hout-blazers, enorme eischen; de le den van het Concertgebouw-orkest verrichten hier ware virtuosenstukjes. Maar de solo stemmetjes der jongens en meisjes die de verschillende vogels voorstellen gingen in het geheel helaas grootendeels verloren; alleen het moeilijke partijtje van „le Roitelet" (het Winterkoninkje) was duidelijk verstaanbaar, en de uitstekende vertolking er van dooi" het zeer jeugdige zangertje bezorgde dezen te recht een hartelijke en vaderlijke hoofd- streeling door de hand van den componist leider. Tot zoover boeide het werk onafgebroken. Het Tweede Deel, dat na de pauze aanving, biedt lang niet zooveel afwisseling. Trots de zeer dramatische en uitvoerige orkestrale in leiding maakte zich al vrij spoedig een in druk van breedsprakigheid geldend. Wel is de dialoog tusschen „St. Francois" en „La Voix du Christ" zeer mooi, maar daarna wordt het alles te lang en te veel van het zelfde en dit is ook in de beide volgende epi sodes het geval. In het „Zonnelied" heeft de componist antieke monodieën aangewend, afgewisseld door korte orkesttusschenspelen, die zich grootendeels in parallel-kwinten be wegen. In „La Mort" zingt een klein koor in voortdurende evenwijdige gangen, die op den duur vermoeien, tot eindelijk een mooie op klaring naar D-majeur volgt bij de woorden „Venons ver toi, Francois!" Een mooie te norsolo, en de erkentenis van Franciscus' sterven door „Frère Léon" en het koor zijn dan weer treffende gedeelten en aan het slot treden „Les Oiseaux" door een meisjeskoor gezongen weer eens collectief op, maar dit maal vlogen ze te laag bij den grond. Onder klokgelui en „Alleluia" geroep eindigt dan het werk. Zooals reeds gezegd werd schijnt me het tweede deel wat te lang toe. Men moet be denken dat de hoorder na het opmerkzaam beluisteren van het vorige al een deel van zijn opnemingsvermogen geacht moet wor den te hebben ingeboet, en daarom zou een een bekorting van het tweede deel uit een practisch oogpunt wellicht aanbeveling ver dienen. Wat de uitvoerenden betreft: een tweetal der solisten noemde ik reeds in het bijzon der. De vertolker der hoofdpartij, de tenor Maurice Weynandt uit Brussel, heeft zich te gen de enorme eischen van die partij muzi kaal volkomen opgewassen getoond; glan zend is zijn stemgeluid echter niet en een le vendiger dictie dan hij doorgaans gaf zou waarschijnlijk de belangstelling in nog hoo- gere mate hebben kunnen gaande houden. Onze stadgenoot Paesi had slechts een kleine partij, die hij met mooie stem zong. Van de zangers moeten we overigens nog den bas Herkenrath in 't bijzonder noemen om het voortreffelijke wat hij gaf. Het koor der Oratoriumvereeniging had betrekkelijk niet veel te doen. maar wat het te doen had was zeer moeilijk, en voor de koorleden zeiven, naar het mij schijnt, zeer eentonig. Honderden keer „Ah. ah, ah" enz- te zingen lijkt me niet het toppunt van af wisseling, al zingt men het op verschillende tonen. Eer zou men zich dan bij den kcel- specialist wanen. Des tc meer verdienste is het voor dengene, die deze uitvoering voor bereid had, dat alles tot in de puntjes ver zorgd bleek en dat het geheel uitstekend ver liep en in elkaar sloot. Toen dan ook het auditorium, dat den grijzen componist reeds bij zijn opkomen toegejuicht had, na afloop der deelen huldigde, haalde deze den ener gieken en kundigen voorbereider, den diri gent Tierie. bij ae hand naar voren en liet hem met voile recht in die hulde deelen. Zon der diens geweldigen arbeid ha* Pierné het natuurlijk niet in enkele dagen kunnen klaar spelen om zulk een resultaat te berei ken. Kransen en bloemen werden den com ponist overhandigd. Ik wil mijn bescheiden huldebetuiging aan het adres van hem en van den directeur der Kon. Oratoriumver eeniging Tierie hierbij voegen. Het onvolpre zen orkest heeft geen pluim meer noodig. evenmin als de waarnemende Concertmees ter Herbschleb, die de vioolsoli zeer mooi voordroeg. Maar het trof me toch weer welk een geweldige steun een dergelijk orkest voor een oratoriumuitvoering is. I'm werk als dat van Pierné zou trouwens met- een or kest van minderen rang en kleine bezetting niet uit te voeren zijn. „St. Francois" heeft, naar mij voorkwam, dus zijn zwakkere plekken en lengten, vooral in het tweede deel. Maar toch was de kennis making met dit kolossale werk in hooge mate interessant en hebben wij er veel moois in mogen genieten. Voor de gewe'dige financieele opofferingen, aan de uitvoering verbonden, mag men het bestuur der Kon. Oratoriumvereeniging dankbaar zijn. KAREL DE JONG. PROPAGANDA-AVOND DER V. D. J. O. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie gaf Zaterdagavond in de boven zalen van De Kroon een propaganda-feest- avond, die zooais gewoonlijk druk bezocht was en waar een gezellige toon heerschte. Mejuffrouw Henny van Dam, de voorzit ster mocht in haar openingswoord in het bijzonder welkom heeten den heer A. G. Boes. lid van den Raad van Advies en den spreker van den avond dr. E. J. Abrahams, wethou der van Amsterdam. Ook sprak zij er haar bijzondere vreugde over uit, dat behalve de afgevaardigden van zustervereenigingen zoo veel vertegenwoordigers van schoolvereeni- gingen aanwezig waren. In het kort zette zij het doel uiteen van de V. D. J. O.: een politiek ontwikkelingscen trum te vormen voor jongelui, tusschen 17 en 25 jaar, die nog geen partijprogram kun nen onderschrijven, doch zich toch politiek willen scholen, tegen den tijd, dat zij het kiesrecht verkrijgen. Dr. Abrahams, die vervolgens het woord verkreeg sprak in gelijken geest. „Wij moe ten wel aan de politiek doen", zeide hij, „want de politiek doet aan ons". Dr. Abra hams gaf in zijn rede verder de richtlijnen aan van het vrijzinnig democratisch politiek beleid, dat uitgaat van het principe, dat ieder die ontwikkeling moet kunnen krijgen en dien post kunnen bekleed en, dien hij in staat is te verkrijgen. De grondslagen hier voor zijn: goed onderwijs, belastingen naar draagkracht, gelijk recht voor allen. Dit laat ste trachten de vrijzinnig democraten te be reiken door algemeen kiesrecht, en verbete ring van sociale toestanden. Wat deze laatste betreft heeft de geschiedenis de houdbaar heid van het vrijzinnig democratisch beginsel volkomen aangetoond, zooals spreker met voorbeelden duidelijk maakte. Uit het beginsel gelijkheid voor allen kwam voort de strijd om het algemeen kiesrecht, die oorzaak was van de uittreding der Vrij zinnig Democraten uit de groote Liberale Partij in 1895, en de strijd voor gelijkheid van man en vrouw in de huwelijkswetgeving. De Vrijzinnig democraten zijn voorstanders van kapitaalvorming en van het particulier initiatief, doch het eerste belet hun niet te strijden voor belastingen naar draag kracht, in het belang van de arbeiders, het tweede dulden zij niet, wanneer het alge meen belang er door geschaad wordt. Dr. Abrahams besprak tenslotte de positie die de vrijzinnig democraten innemen, ge flankeerd ter linkerzijde door de socialisten en ter rechterzijde door de Liberalen. Met de sociaal-democraten, zeide hij, is samen werking zeer wel mogelijk. Het grootste ver schilpunt is, dat de vrijzinnig-democraten niet voor afschaffing van het persoonlijk be zit zijn. Daar die afschaffing bij de sociaal democraten echter tot nu toe nooit geëffec tueerd is, ook indien daartoe de mogelijk heid bestond, evenmin als de revolutiormaire idee. is een samengaan niet uitgesloten. Met den Vrijheidsbond is samenwerking niet mogelijk, omdat er bij deze partij van de democratie van Thorbecke niet veel meer over is. Het is jammer, dat deze partij niet openlijk bekent conservatief te zijn. Met de Christelijke partijen zou samenwer king een genoegen zijn, als in die partijen slechts de scheiding tusschen democratisch en conservatief werd verwezenlijkt. Met de R.K. democraten zou samenwerking mogelijk zijn. Splitsing ln de Christelijk Historische Unie acht spreker voor die partij funest. Met woorden van propaganda besloot dr. Abrahams. De voorzitster zegde hem dank. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan de afwerking van een onderhou dend programma. Zoo speelde de heer N. H. J. Koster „Deux Arabesques" van Debussy, waarbij hij zich een vaardig pianist toonde, de heer M. J. v. d. Plas trad op met amusan te internationale cabaretliedjes, een welbe kend en terecht vermaard amateur-gooche laar uit onze omgeving, die zich bescheiden- lijk verschool achter den naam „Davemo" verrichte zeer verrassende goocheltoeren, mejuffrouw A. Nederhoed en de heer M. van Voolen wekten de bewondering door een met buitengewoon veel gratie voorgedragen Ar- gentijnschen tango, in het fiatteerendc cos- tuum, dat men bezuiden den evenaar daar bij pleegt te dragen. De heer Van Voolen toonde zich voorts als solo-danseur en als comicus zeer begaafd in een hoogst amusan- ten in de komische typeeringen wel bestu deerden cancan. Bij het dansen, dat den avond besloot, ver leende het amateur jazz-ensemble „The White Star Band" onder leiding van den heer H. la Chapelle een medewerking, die niet ten onrechte zeer op prijs gesteld werd. De geslaagde propaganda-avond was te ruim twee uur geëindigd. CABARETAVOND ,ONS GENOEGEN". Op Zaterdag 16 November a.s. hoopt de Ontspanningsvereeniging „Ons Genoegen" aan hare leden en donateurs een cabaret avond aan te bieden in het gebouw van den Haarlemscnen Kegelbond, waar o.a. optreden Coos en Polly Speenhoff Jr. en „The Happy Band" (Accordeon-kwartet» terwijl voorts eenige leden hun medewerking verleenen. Na afloop zal er gelegenheid zijn tot dan sen. Dc dansmuziek wordt gegeven door voor noemd accordeon-kwartet onder leding van den heer E. Paap, van Zandvoort. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». p«r regel. SOPHIAPLEI.N 6-14 Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a MOORDAANSLAG TE SCHIE- BROEK. VERMOEDELIJKE DADER AAN GEHOUDEN. De oud-gemeente-ontvanger ran Schio- broek, de 78-jarige landbouwer A. C. Ver meulen. is Zaterdagmorgen tegen halfvijf, toen hij van zijn hofstede aan den Achter weg naar het land wilde gaan om de koeien te melken, plotseling aangevallen en door een scherp voorwerp, vermoedelijk door een mes, aan den schedel ernstig verwond meldt de Crt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier vermoedelijk met een van te voren be raamden moordaanslag heeft te maken. Toen de heer Vermeulen alvorens naar bul ten te gaan. het electrischc licht wilde op steken, dat bulten is aangebracht, bemerkte hij. dat het niet werkte. Daarom t.rad hij in het donker naar bulten, en begaf hij zich naar den koeienstal. Doch op weg daarheen werd hij plotseling aangevallen. Daar het nog donker was kon het slachtoffer den da der niet waarnemen. Deze bracht hem met een scherp voorwerp drie sneden toe op den schedel en vluchtte vervolgens weg. De aan gevallene strompelde weer naar de hofste de en was nog in staat zijn dochter te waar schuwen. Deze hielp haar vader op bed en begaf zich vervolgens naar de woning van dr. J. Albronda to Schiebroek, die den ge wonde onmiddellijk hulp verleende. Hij con stateerde drie ferme sneden op den schedel, vermoedelijk toegebracht met. een scherp mes. De drie sneden waren wel is waar diep, doch geen edele deelen waren geraakt. De patiënt is met een auto van den Rotterdam- schen G. G. D. naar het Ziekenhuis Berg weg te Rotterdam vervoerd en aldaar opge nomen. Hedenavond achtte men den toe stand van den patiënt niet levensgevaarlijk. Doch met het oog op zijn hoogen leeftijd is men bevreesd voor complicaties. Als de vermoedelijke dader werd opge spoord een zoon van het slachtoffer, met wien deze reeds geruime ntijd ln oneenigheid leefde. Deze 35-jarige man was 1.1. Vrijdag nog op verzoek van den vader door politie uit de ouderlijke woning verwijderd. En sindsdien zon hij op wraak. Hij ontkende echter pertinent iets met de zaak uitstaande te hebben. Ondanks een langdurig verhoor is hij blijven ontkennen. Hij is gearresteerd en voorloopig ondergebracht in het politiebu reau te"Hilligersberg. Hij zou waarschijnlijk heden naar het huis van bewaring te Rot terdam worden overgebracht. MINISTER BEELAERTS EN DE HEER HANS. Het Corr. Bureau meldt: Nu do brief gepubliceerd is, dien do voor zitter van den Nederlandschen Journalisten kring gericht heeft tot den hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, naar aanleiding van diens publicatie van een brief van prof. Van Eysinga aan den minister van Buiten- landsche Zaken, stelt de heer Rans er prijs op. alsnog te berichten, dat hem uit een nadere mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken is gebleken, dat weze zijn optreden bij don Journalistenkring niet als een „klacht" heeft bedoeld. Hij heeft aan den Kring-voorzitter zijn meening over de bewuste publicatie kenbaar gemaakt en hem gevraagd zoo mogelijk bij het Utrochtsch Dagblad daaromtrent Inlichtingen in te win nen. DE ACTIE IN DEN RADIO- HANDEL. De circulaire van Philips. De vice-president van de Haagsche recht bank mr. Bijnen heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het Maandag behandelde kort ge ding tusschen de „Nederlandsche Radio Wer ken" en Philips Radio te Eindhoven, waarbij gevraagd werd te verbieden de verdere ver spreiding van de bekende circulaire van Philips, inzake het verlangen door Philips van licentie voor den bouw van radiotoestel len. op grond van onrechtmatige daad. Aan eischeres werd de door haar inge stelde vordering ontzegd en zij werd in de kosten van het kort geding veroordeeld, meldt het Hbld. JUBILEUM HOOFDAGENT SJ. BOSMA. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat de heer Sj. Bosma, sedert dc annexatie hoofd agent van politie tc Haarlem, als agent bij de gemcente-politie te Leeuwarden in dienst trad. September 1908 werd de heer Bosma benoemd als gemeenteveldwachter te Oud- Schoten. Eenige Jaren later werd hij als agent le klasse opgenomen in het. door den ster ken groei van Schoten, uitgebreide politie corps en enkele maanden voor de annexatie volgde zijn benoeming tot hoofdagent. Het was Zondag een drukke dag voor den in het politiecorps zoo populairen hoofdagent. Tal van collega's en vrienden brachten hem een bezoek in zijn met vele toegezonden bloemstukken versierde woning aan den Rijksstraatweg. Namens de vereenigmg van inspecteurs van politie te Haarlem kwamen de heeren Keesom en Berentsen den Jubila ris complimenteeren. Het bestuur ven de afd. Haarlem van den R K. politiebond St, Michaël bracht, verge zeld van den geestelijken adviseur, eveneens een bezoek. De -oorzitter. de heer Van der Hulst complimenteerde den jubilaris Sn har telijke bewoordingen. Vele collega's-hoofd agenten wipten ever. bij den heer Bosma aan. Het was een zeer aangename dag voor hem,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9