BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 VIERDE BLAD DE MOORDAANSLAG SCHIEBROEK. TE HET SLACHTOFFER HEEFT ZIJN ZOON ALS DADER HERKEND. De oudste dochter van Vermeulen heeft omtrent den moordaanslag op haar vader Zondagmorgen vroeg te Schie'oroek (Z.H.) gepleegd, het volgende medegedeeld. Tegen vijf uur 's morgens werd ik wakker en ik hoorde vader, zooals hij gewend is te doen, opstaan, om in de stal te gaan mel ken. Buiten hoorde ik hem een lucifer aan steken, hetgeen me zeer verwonderde, omdat er een electrische lamp is welke, wanneer zij brandt, haar licht juist nog voldoende op de staldeuren laat schijnen. Later bleek die lamp zoo verbogen te zijn waarschijnlijk heeft men haar willen afrukken dat het licht niet meer op de staldeuren viel. Naar vader me nog verteld heeft, heeft hij in de stal een tweede lucifer moeten aansteken om bij het knopje van het licht te komen, wat ook niet noodig zou zijn geweest, wanneer de lamp buiten intact was gebleven. Die lucifer is uitgegaan en vóór vader een derde kon aansteken sprong iemand achter hem te voorschijn, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Vader begon toen om hulp te roepen. Dat heb ik gehoord en on middellijk keek ik uit het raam. Maar ik kon niets zien, omdat er geen licht was bij de staldeur. Ik ben toen de achterdeur uit gegaan en ik zag vader aan komen strompe len met een bebloed hoofd en diepe snijwon- den aan den hals. Den dader heb ik niet ge zien. Zoodra vader mij zag, zei hij: „Joseph heeft het gedaan. Denk er om als ik straks niet meer kan, Joseph heeft het gedaan". Omiddellijk ben ik in het dorp medische hulp gaan halen en de dokter liet vader on middellijk naar het ziekenhuis aan den Berg weg brengen. De politie heeft bij haar onderzoek in de woning van den schoonzoon van den gewon de in een waschkuip pas gewasschen kleeren van den verdachte gevonden. De verdachte zegt-, dat de kleeren gewasschen zijn, omdat hij zoo getranspireerd had. De kleeren zijn in beslag genomen evenals enkele scheermes sen en een melkkan, waaraan bloedsporen zijn gevonden. Het parket heeft als deskun digen ontboden commissaris Alberti van Maassluis, dr. W. van Rijn en den inspecte-r van den fototechnischen-dactyloscopischen dienst te Rotterdam, den heer Tas. De gewonde is hoofdingeland vaiji den pol der Schiebroeken tot voor kort was hij voor zitter van verschillende polderbesturen. On geveer anderhalf jaar geleden, toen hij nog gemeente-ontvanger in Schie- broek was, is er bij hem twaalf duizend gulden uit de gemeentekas ont vreemd. Dit misdrijf is nimmer opgehelderd. De thans gearresteerde zoon is indertijd in verband met deze zaak gearresteerd, maar wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Naar voorts nog werd meegedeeld, zou er in de familie steeds ruzie zijn geweest over het geld. De verdachte zou zich altijd achter-., gesteld hebben' gevoeld, terneer daar zijn oudste broer van zijn vader een boerderij zou hebben gekregen en de vader hem een eigen bedrijf zou hebben geweigerd. Maandag zou door de rechtbank uitspraak worden gedaan betreffende de boedelscheiding (Vermeulen's vrouw is kort geleden gestorven), de familie spreekt dergelijke geruchten evenwel tegen. Alle quaesties zouden slechts aan de luiheid van Joseph te wijten zijn. Naar de N.R.Ct. verneemt, is in de boer derij van de familie B. in beslag genomen het stuur van een fiets, aan welk stuur men bloedvlekken mctmt te kunnen constateeren De verdachte, die blijft ontkennen zou van daag in het huis van bewaring worden opge sloten. DE BRIEF VAN PROF. VAN EYSINGA. JOURNALISTENKRING CONTRA DR. P. H. RITTER. Zaterdag vergaderde het bestuur van den Ned. Journalistenkring. In verband met de stappen die de minister van Buiteniandsche Zaken bij den voorzitter van den Kring in zake de publicatie van een brief van prof. Van Eysinga aan den minister in het Utrechtsch Dagblad, heeft het Kringbestuur een brief aan den minister gezonden, waar in o.a. het volgende geschreven is: „Ingevolge uw verzoek heeft onze voorzit ter zich gewend tot den hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad met de vraag, of deze eventueel bereid was inlichtingen te geven met betrekking tot bedoelde publica tie. De heer Rit-ter, die trouwens, gelijk onze voorzitter u gezegd had, geen lid meer is van den Kring, heeft geweigerd inlichtingen te verschaffen en zich met een uitvoerig schrij ven persoonlijk tot uwe excellentie gewend. In deze omstandigheden heeft ons bestuur op voorstel van den voorzitter als zijn meening uitgesproken, dat er onzerzijds thans geen aanleiding meer bestaat zich met deze aangelegenheid te bemoeien. .Slechts mogen wij hoewel het niet onze bedoeling is uwe excellentie met onze inter ne aangelegenheid bezig te houden voor he volgende nog uwe aandacht vragen. In zijn brief aan u laat de heer Ritter zich op smalende wijze over den Journalistenkring uit en deelt mede, het contact met onze or ganisatie te hebben verbroken. „Merkwaardig is het dan voorzeker, ten eerste, dat de heer Ritter gedurende de ja ren van zijn bestuurslidmaatschap volkomen heeft ingestemd met en medegewerkt tot het optreden van den Kring ter handhaving van goede en zuivere perszeden terwijl hij nu ontkent, dat de Kring daartoe het recht bezit en vervolgens, dat hij in den laat- sten tijd herhaaldelijk blijk heeft gegeven van zijn geneigdheid om zoo mogelijk wederom tot den Kring toe te treden en zelfs aan een onzen bestuursleden heeft gevraagd, of hij dan weer bestuurslid zou kunnen wor den. zulks „ter rehabilitatie" na het gebeur de met de Utrechtsche documenten. Wij vertrouwen, dat, na deze mededeelingen, uw excellentie den aanval van den heer Ritter op den Kring op de juiste waarde zal weten Je schatten", Dr. Ritter contra den Journa listenkring. Het Utrechtsch Dagblad van vanochtend bevat de volgende mededeeling: „In ons nummer van gisteravond maakten wij een brief openbaar van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring aan den minister van buiteniandsche zaken- De minister heeft, blijkens het Zaterdagavond in ons blad verschenen communiqué, de be voegdheid van het kringbestuur, als recht bank te dienen over zaken, welke uitsluitend tot de competentie van onze hoofdredactie behooren, formeel ontkend. „Het is begrijpelijk, dat het kringbestuur zou trachten, zijn deplorabel figuur te red den. Dat het kringbestuur zich evenwel, om zich uit zijn hachelijken toestand te verlos sen, schuldig maakt aan een onwaardige wetshandeling, en bovendien aan de publi catie van een manifeste onjuistheid dat neemt voor ieder weldenkende het geringe gezag weg, dat het Kringbestuur zou bezit ten. „Het Kringbestuur doet het voorkomen, als zou onze hoofdredacteur herhaaldelijk blijk hebben gegeven van zijn geneigdheid om, zoo mogelijk, wederom tot den Kring toe te treden, en zelfs aan een zijner bestuurs leden hebben gevraagd, of hij weer bestuurs lid zou kunnen worden, zulks „ter rehabili tatie" van het gebeurde met de Utrechtsche (bedoeld zijn de Brusselsche) documenten. „Dit is in flagranten strijd met de waar heid. „De waarheid is, dat onzen hoofdredacteur uit den Nederlandschen Journalistenkring, die zich thans opnieuw als censor morum over hem heeft trachten op te werpen, van vele zijden verzoeken bereikten, om zich wederom bij den Kring aan te sluiten, en dat hij daarna in een vertrouwelijk onderhoud met een der bestuursleden verklaard heeft, daartoe alleen bereid te zijn, indien hem naar aanleiding van de houding van den Kring, volkomen rehabilitatie (d.w.z. genoeg doening) zou worden verschaft. „Een evcyilueele uitnoodiging om tot het bestuur toe te treden zou voor hem de erken ning inhouden van het ongelijk van het Kringbestuur tijdens de behandeling der publicatie van de Brusselsche documenten, „Dit Kringbestuur, dat zelfs de vertrouwe lijkheid van een onderhoud schendt, door zonder toestemming den inhoud van dat vertrouwelijk gesprek openbaar te maken, wil zich als rechter opwerpen over een jour nalist, die niet-vertrouwelijk tot zijn kennis gekomen stukken in 's lands belang publi ceert I" DE MOORDZAAK GIESSEN- NIEUWKERK. De taak van den rijksrechercheur. Mr. P. A. Rutgers van der Loeff, raads heer in het Hof te Amsterdam, schrijft in het „Weekblad van het Recht" over de taak van den rijksrechercheur. Aan het artikel •wordt het volgende ontleend; „Van al hetgeen door de met de opsporing van strafbare feiten belaste ambtenaren tot dat doel is verricht of bevonden, zal door hen ten spoedigste op hun ambtseed proces verbaal worden opgemaakt. Al hetgeen op die wijze aan het licht is gebracht moet die nen om de Justitie zoo volledig mogelijk in te lichten; doch niet alleen de Justitie, maar evenzeer den verdachte en zijn verdediger. Ook daaromtrent laten de artt. 134 Strafv. (oud) en 30 Strafv. (nieuw) geen twijfel over. Daarnaast zijn geheime rapport-en en geheime dossiers wettelijk onbestaanbaar. ,.V7at blijft er dan over van de geheime en stille kracht, welke de gemeenschap in hare rijksrecherche dacht te bezitten? Wanneer men prijs stelt op haar behoud, dient zij dan niet eens en voor goed te worden ontheven van een taak, die om gemelde redenen on mogelijk in het duister kan worden vervuld en dus onvereenigbaar is met hare politio- neele functie van preventieve beveiliging? ,De zaak Giessen-Nieuwkerk, die vóór de herziening nog volgens het oude Wetboek van Strafvordering is berecht, heeft die vraag naar voren gebracht. Volgens het Voorloopig Verslag over de Justitiebegroo- ting 1930 heeft men zich in alle afdeelingen bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaken der gerechtelijke dwaling, welke na het arrest van het Amsterdamsche Ge rechtshof als ernstig te betreuren feit dient te worden aanvaard. Ongetwijfeld zullen bij de openbare behandeling dier begrooting in de Tweede Kamer de middelen tot wegne ming van die oorzaken een punt uitmaken van levendige gedachtenwisseling. Evenals bij het Voorloopig Verslag zal dan ook het beleid van den rijksrechercheur De Jong ter sprake worden gebracht. „De bedoeling van dit schrijven is in het licht te stellen, dat, afgezien van de door dien rechercheur persoonlijk gemaakte mis slagen, de oorzaak der gerechtelijke dwaling dieper is te zoeken. Naar mijne overtuiging schuilt de verwijderde oorzaak in de ge bruikmaking van de diensten der geheime rijksrecherche bij het opsporen van misdrij ven. De daartoe gegeven opdrachten stich ten verwarring. Zij vestigen bij den rijksre chercheur de mee'ning, dat hij bij de vervul ling van die taak slechts verantwoording schuldig is aan zijnen onmiddellijken chef, den procureur-generaal, wien niet de midde len ten dienste staan om de aldus verkregen inlichtingen nader te controleeren. Op die wijze verslapt zijn verantwoordelijkheidsge voel en zijn opsporingswerk moet daarvan noodzakelijk de kwade gevolgen dragen. Zelfs wanneer die gevolgen in een later justi tieel onderzoek in het licht mochten treden en hij als getuige ter verantwoording mocht worden geroepen; dan nog missen zijne ver klaringen de waarde waarop die van tot het opmaken van ambtseedige processen-ver baal bevoegde ambtenaren aanspraak mo gen en moe ton maken, wijl hij zich min of meer als partij zal gevoelen en dan licht ge neigd zal zijn om uit zelfverdediging, al dan niet opzettelijk, de waarhei 1 uit het oog te verliezen. Ook aan dat gevaar mag de recht spraak niet worden blootgesteld. „Nooit zal de mogelijkheid eener rechter lijke dwaling zijn uitgesloten. Het oordeel in strafzaken kan nu eenmaal niet gegrond zijn op wiskundig bewijs en de waarheid kan bij de onvolkomenheid der bewijsmiddelen slechts worden aangenomen op de kans van waarschijnlijkheid. Die kans moet echter zijn de grootst mogelijke. Voor regeering en wetgever is thans het oogenbük gekomen om daartoe mede te werken." N. C. R. V. EN K. R. O. VRAGEN OOK EEN „GLEICHWELLEN"- OMROEP. De N. C. R. V. en de K. R. O. hebben ge zamenlijk tot den minister van Waterstaat een request gericht,„waarin gewezen wordt op het feit, dat de programma's van den Huizer zender in sommige veraf gelegen deelen van het land en ook in sommige groo- te steden in de laatste door electrische storingen niet met voldoende energie en helderheid worden ontvangen, waarop ge noemde organisaties na ingewonnen tech nisch advies de bedoeling hebben opgevat, hare programma's in die steden en streken door middel van een plaatselijken zender, werkende volgens het Gleichwellensysteem tegelijk uit te zenden. Voor de plaatsing van een dergelijken zender komen in aanmerking het Zuiden van Limburg, Vlissingen, Buitenpost (voor Friesland en Groningen) Halfweg (voor Haarlem en Amsterdam) en het Westland (voor Rotterdam, Schiedam, Delft en Den Haag). Adressanten hebben aan den minis ter gevraagd haar zoo spoedig mogelijk toe stemming voor den bouw dezer plaatselijke zenders te willen verleenen en tevens te be palen op welke der ondes communes die Gleichwellen-omroep zal geschieden. Het voornemen bestaat in een aan te vragen audiëntie dit verzoek nog verder toe te lich ten en de noodzakelijkheid daarvan te be pleiten. PROF. DR. T. CANNEGIETER. f Prof. dr. T. Cannegieter te Utrecht, oud- hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit te Utrecht, is Maandagmiddag om drie uur, na een ziekbed van eenige weken, overleden, meldt de N. R. Ct. Dr. Tjeerd Cannegieter werd in 1846 ge boren en is dus 83 jaar oud geworden. Hij werd in Januari 1870 te Niehove beroeper, en had achtereenvolgens te Hoogezand en Tzum (Fr.) gestaan toen hij in November zijn ambt als hoogleeraar vanwege de Ned Herv. Kerk te Utrecht aanvaardde. Wegens het voleindigen van het 70ste levensjaar heeft prof. Cannegieter in Sep tember 1916 eervol ontslag als hoogleeraar gevraagd en gekregen. Behalve belangrijke publicaties op hc*;. ge bied der geloofsleer, waarin hij zijn eigen aardige, uit de evangelische tot de moderne zich ontwikkeld hebbende beschouwings wijze uiteen zette, heeft prof. Cannegieter inzonderheid naam gemaakt op het gebied van het kerkrecht, schrijft het Hbld. Met kennis en doortastendheid verdedigde hij het recht der synode», van welk lichaam hij meermalen deel uitmaakte. Als kanselredenaar heeft prof. Cannegieter tientallen van jaren het land afgereisd. In de vrijzinnige gemeenten der verschillende kerkgenootschappen .en in de afdeelingen van den Ned. Protestantenbond was hij steeds een der geliefdste predikers. DE COENHAVEN AMSTERDAM. IN TWEEDE DEEL KOST BIJNA 7.000.000.—. Nadat het eerste deel van de werken aan de Coenhaven bij hot Noordzeekanaal te Amsterdam gereed is gekomen en men aan de voltooiing moest beginnen, is gebleken, dat door een nieuwe wijze van overslag de plannen niet ongewijzigd kunnen blijven. B. en W. van Amsterdam hebben nu voor de voltooiing een nieuw plan doen opmaken, dat meer biedt dan het eerste. Zoo wordt circa 900 M. meer kadelengte en 15000 M2. meer ligplaats (op boeien) voor zeeschepen verkregen, benevens, circa 1000 M. meer kade lengte en 5000 M2. meer ligplaats voor bin nenvaartuigen. Aldus uitgevoerd zal de Coenhaven on getwijfeld aan alle eischen, welke in de toe komst aan havenemplacementen dienen te* worden gesteld, voldoen. Dit nieuwe plan heeft de instemming der commissie van bijstand in het beheer der ver schillende Gemeente-handelsinrichtingen ver worven. Men acht het economisch, het plan in eens te doen uitvoeren, zelfs al bestaat de mogelijkheid, dat het nog geruimen tijd zal duren, voordat de te verkrijgen kadelengte geheel in gebruik zal zijn genomen. Bij het eerste deel behoefde over f 3-500.000 niet beschikt te worden, voor den bouw was nog bijna f 3.300.000 beschikbaar, terwijl f 6.800.000 noodig is. Men hoeft dus geen nieuwe credieten te vragen. HET STEENKOLENVERVOER. BELANGRIJKE VERBETERING. In het vervoer van steenkolen door de Nederl. Spoorwegen, waarin door verschil lende oorzaken in de laatste dagen zulk een ernstige stagnatie was ontstaan, is, zooals verwacht werd, reeds belangrijke verbetering gekomen. Binnen enkele dagen zal de toe stand waarschijnlijk weer normaal zijn, meldt de Tel. Naar het blad van de zijde van de Staats mijnen verneemt was het aantal ledige wa gons, dat voor kolenfcransport beschikbaar was, voldoende om de geheele dagelijksche productie te vervoeren. Hoewel het transport van de opgeslagen hoeveelheden zeer veel tijd verlangt, zal men niet tot gedeeltelijke stopzetting van het bedrijf behoeven over te gaan, wanneer in den toestand geen ongun stige wending zal komen. WERKPLAATS NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Vorige week hebben we een bericht uit de N. R. C.t overgenomen waarin o.m. werd me degedeeld, dat. besloten zou zijn de werk plaats B te Utrecht te sloopen en die te Gennep buiten dienst te stellen en aan par ticulieren te verhuren. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft bij de Directie een onderzoek in gesteld. waarbij bleek, dat bij de directie om trent deze plannen niets bekend was. Er worden geen werkplaatsen opgeheven. Uitbreiding is zelfs noodzakelijk en de werk plaatsen te Amersfoort cn te Blerick zullen dan ook worden uitgebreid. DE MOORDZAAK-LANS. FOTO VAN DE BLOEDSPOREN GEVONDEN. Een persfotograaf in Rotterdam heeft en kele dagen geleden aan den substituut of ficier van justitie, mr. J. A. de Visser, een foto gezonden van het portaal van het kan toor van de N.V. de Haas Handel Maat schappij, welke foto hij gemaakt heeft op Zaterdagmorgen 30 November 1928, den och tend na den moord op den heer Lans. Op deze foto zou men de bloedvlekken kunnen waarnemen, waarover by de behandeling van de moordzaak voor de rechtbank op 22 en 23 October zoo lang gepraat is. De pers fotograaf was het bestaan van deze foto ge heel vergeten, schrijft de N R. Ct. Een op merking van den heer v. d. Heuvel, den eige naar van den in dezelfde gang als het kan toor van de N.V. de Haas gevestigden wijn handel. zou hem er toe gebracht hebben zijn archief te gaan nazien, waarbij hij de foto had teruggevonden. De heer Van den Heuvel had toep de fotograaf zijn kiek nam, de deur voor hem open gehouden en had zich dat naar aanleiding van de verslagen over de zitting herinnerd. SORGHVLIET AAN DEN STAAT GESCHONKEN. VOOR DE STICHTING VAN EEN GEBOUW VAN REPRESENTATIEVEN AARD. De Staatscourant, van gisteren meldt: De heer Cornells Goekoop. filosofisch student te Groningen, mej. Johanna Goe koop, te 's Gravcnhage en de heer Adriaan Goekoop, juridisch student te Groningen, hebben, gedreven door het verlangen, den wensch te verwezenlijken van him vader, wijlen mr. A. E. H. Goekoop. om aan het binnen 's Gravenhage gelegen landgoed Sorghvliet,, waaraan zoovele nationale her inneringen verbonden zijn. en hetwelk in zoo nauwe betrekkingen heeft gestaan tot het Huis van Oranje, een nationale bestemming te verzekeren, aan de regeering medegedeeld, dat zij ter nagedachtenis aan hun vader, be doeld landgoed, groot 26.16.18 H A. aan den slaat ten geschenke aanbieden voor de stich ting van een gebouw van representatie,'en aard, op voorwaarde: dat van het terrein geen deel worde afge nomen, noch gebezigd door eenig ander doel dan de verwezenlijking van hoog er bedoeido bestemming; dat het z.g. Catshuls bewaard blljve en in verband met deze bestemming worde ge bruikt; dat, wanneer binnen tien Jaar tijds met den bouw van een representatief gebouw geen begin mocht gemaakt zijn, het landgoed integraal terugkome aan de schenkers, zon der dat de staat recht heeft tot vordering van kosten, welke ook; dat het landgoed, indien en zoo lang nie; met den bouw is begonnen, door den staat ln den tegenwordigen toestand worde onder houden, zonder dat daarvan voor andere doeleinden dan die van representa tie gebruik gemaakt kan worden. ALASTRIM. Delft binnenkort alastrim-vrij. Te Delft zijn Maandag eenige patiënten, die lijdende waren aan alastrim drie kin deren uit de barakken van het gasthuis ontslagen. In de barakken ln het St.-Hippolytusge- sticht wordt thans nog een dame en een kind verpleegd, beider toestand is zoo gun stig, dat ook hun ontslag uit het ziekenhuis aanstaande is. Daarmede zal dan de alastrim uit Delft geweken zijn, meldt het Hbld. TWEE ARBEIDERS IN DEN HAAG OVER REDEN. Maandagavond omstreeks 10 uur zijn op de Koningskade te 's-Gravenhage nabij den Dierentuin twee arbeiders van de z.g. blauwe tram, die werkzaamheden aan de rails ver richtten, door een particulieren auto over reden. Een der werklieden, B. uit Voorburg, werd vermoedelijk met een schedelbreuk op genomen, terwijl de 27-jarige T., eveneens uit Voorburg, waarschijnlijk eenige kneu zingen opliep. Beiden zijn door den eerste- hulpdienst naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. De oor zaak van het ongeluk moet, naar het schijnt, gezocht worden in de onvoldoende belich ting der werkzaamheden, in welk geval dus den chauffeur geen schuld zou treffen. De politie stelt een nader onderzoek in, meldt de N. R. Ct. SPEELTUINWERK IN HET NOORDELIJK STADSDEEL. OPRICHTING VAN VEREENIGINGEN GEWENSCHT. Op initiatief van de Buurtvereeniging ln het Indische kwartier, „De 170 Woningen" is Maandagavond in gebouw „De Toekomst" aan den Rijksstraatweg een vergadering ge houden, waarin de mogelijkheid besproken werd om te komen tot een Centraal Instituut voor Jeugdwerk in Haarlem-Noord. De ver gadering werd bezocht door bestuursleden van de buurtvereenigingen „De 170 woningen" en „Meerlenbosch", terwijl ook leden van de oudercommissie uitgenoodigd waren, waar van de opkomst echter niet talrijk was. De heer Ab- Wiegmink, voorzitter van „De 170 woningen" had de leiding. In deze vergadering heeft de heer W. Kla ren. oud-voorzitter van de speeltuinvereeni- ging „Het Oosterkwartier", een zeer bekende figuur fa het speeltuinwerk, een uiteenzet ting gegeven van wat het speeltuinwerk be oogt en wat er mee bereikt kan wor den. Hij haalde daarbij als voorbeeld aan, wat in de speeltulnvereeniging .Het Oosterkwartier" door opoffering van tijd en werkkracht en door onvermoelden arbeidslust met steun der gemeente tot stand kon gebracht worden op dit voor de toekomst der maatschappij zoo belangrijke terrein. Deze spee'.tuinvereeniging telt reeds over de duizend leden, heeft een eigen tuin aan de Zomervaart en heeft vergunning verkregen om dezen den geheelen winter geopend te hebben, met gemecntesubsldle. Wat het noordelijk stadsdeel betreft gaf de heer Klaren ln overweging om in de ver schillende wijken, waarin dit stadsdeel zich gemakkelijk laat verdeelen afzonderlijke vercenigingen op te richten, die ieder moeten trachten te komen tot de exploitatie van een eigen tuin. Hij wekte de aanwezigen op. om ieder in eigen omgeving daartoe pogingen te doen. Bij de verdere besprekingen bracht de heer Klaren rog onder de aandacht, dat. men doende is de speeltulnvereeniging in een nationaal federatief verband te organiseeren, het daartoe opgerichte Comité, het Cl. F., kom binnenkort bijeen. Het plan is om in Kennemerland een gewestelijke combinatie te vormen. Het speeltuinwerk immers, is overal in opbloei. Nadat nog een aantal vragen gesteld was en eenige interne zaken besproken ging de vergadering uiteen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONT WIKKELING. A.s. Donderdagavond begint In de Central® de cursus over Sociale Wetgeving, onder leiding van Hr. Marius Levenbaeh. lector van de Gem. universiteit te Amsterdam. ONTVANGEN BOEKEN. De N.V. Uitgevers Mij. voorheen Van Cre- veld en Co.. geeft uit: ..Lessing's Nathan der Welse en de humaniteitsleer des Jodendoms", door A. Van Creve'.d Mzn. Vooraf gaat een levensschets van Mozes Mendelssohn. Deze uitgave beoogt een boeld te geven van het leven en streven van Mozes Mendels sohn en Got-thold Ephraïm Lessing, den in houd van „Nathan der Weise" duidelijk weer te geven en verder dezen inhoud te toetsen, vooral aan de beginselen van humaniteit, die het Jodendom predikt, naar de schrijver in een inleidend woord mededeelt. Bij J. Ph. Kouseman te 's Gravenhage ver schijnt een serie historische muziekromans, waarin reeds de levensromans van Beethoven, Chopin, Schubert en Mozart het licht za gen. Thans is verschenen: „Johann Strauss, de Walskoning". door Fritz Lange. De geauto riseerde Nederlandsche bewerking is van J. L. J. F. Ezerman. In deze uitstekende, leven dige vertaling volgen wij den Jongen Strauss op zijn kunstenaarsloopbaan: op zijn groote kunstreizen door Rusland. Duitschland, Frankrijk en eindelijk naar Amerika. Prachtig is het ontstaan beschreven van de beroemde operettes „Fledermaus" en „Zigeunerbaron". De tekst is verlucht met 26 afbeeldingen. LECTUUR VOOR ONZE JEUGD. De uitgever H. J. W. Borht te Amsterdam brengt een alleraardigst vertelselboek ter markt, getiteld Tusschcn School en Bedtijd. Er is werkelijk van alles wat wils in: ver haaltjes, versjes, kunstjes, spelletjes. Een on ander is verzameld door Emmy v. Lokhorst. Over het algemeen zijn dc verhaaltjes beier dan de gedichtjes. 't Allerleukst- zijn de illustraties van Nora Schnitzlerv Dit boek zal zeker zijn weg vinden. De gebr. Kluitman te Alkmaar zijn dit jaar weer buitengewoon goed voorzien, 'k Geloof echter niet dat 't een verstandige zet van hen geweest is om do Pietje Bell serie voort te zetten. We krijgen langzamerhand wel wat meer dan genoog van dit branie-achtig ventje. Dit nieuwe boek: Pietje Bell in Amerika, borduurt op hetzelfde thema voort, 't Land van do humbug is natuurlijk bij uitstek het land van onzen Pietje. Chris van Abcoude, de schrijver, heeft een boeienden stijl. De Jongens, die dit verhaal lezen zullen zich zeker geen oogenblik vervelen, 't Verhaal wordt zelfs heel spannend, wanneer Pietje zich ontpopt als detective. Omdat het in Amerika voorvalt, kun je je zoo 'n beetje voorstellen dat 't ocht waar is. Piet beleeft avonturen, waar Je soms de haren van te berge rijzen. Zoo komt hij b.v. in dienst b^j een meneer Newton. Deze Newton heeft een huis vol verrassende clectrlscho apparaten. Piet drukt b.v. eens op een verkeerd knopje en wordt van de eene kamer naar de andere geslingerd. Zoo'n soort electrische uitsmijter. Dit is werkelijk heel geestig beschreven. Ook de ontmoeting met Mr. Edison is er aardig bij gefantaseerd. Er valt op vele bladzij ien voor onze Jongens ook nog wel wat uit dit boek te leeren. Maar de Loatsto honderd bladzijden doen te veel denken aan een detectiven-roman. Een acht-jarig dochterje van een auto-fabrikant is gestolen. De dief is een bandiet van 't ergste soort. Plet fun geert weer als detective. Hij raakt eerst be kneld ln het hol van den leeuw, weet echter over dc« daken te ontvluchten, bestrijdt ten slotte zijn tegenstander in de lucht, 't Wordt dan een formeele schietpartij, 't Spreekt van zelf dat Piot overwinnaar wordt. Hij ont vangt van den vader een sommetjo van 15 duizend dollar, waarvan hij de helft aan zijn ouders en de andere halft aan zijn vriend geeft. Een beetje onbegrijpelijk edelmoedig. Als Pietje naar Holland terugkeert, geeft hij zijn vriendinnetje Dora een auto cadeau. Ze kust hem daarvoor op belde wangen. Nu dat mocht ook wel. En ik denk, dat 'n Jongen die dit boek met Slnt-Nicolaas ontvangt niet minder blij zal zijn dan Dora en toch is het verhaal uit opvoedkundig oogpunt beschouwd, van weinig waarde. Hoe oneindig veel hooger staat dan het boek van Johanna Kuiper, getiteld Renzo en Lucia- Dit is oen fijne, hier en daar ont roerende vertelling uit do 17de eeuw. Renzo en Lucia zijn twee jongen menschen, die elkaar liefhebben. Maar de edelman Don Rodrigo heeft Lucia bestemd voor een van zijn dienaren. En dan vlucht ze naar een klooster. Lucia met haar zuiver geweten doet alle dagen rustig haar werk. Het goede zal zegevieren, dit is de grondtoon van haar diepste wezen. Ren zo heeft het veel moei lijker. Hij kan niet berusten. In zijn vruchte loos zoeken naar Lucia komt cm gloeiende haat boven. Een lust om te vernielen en te vernietigen. Hoe mooi typeert de schrijfster telkens den Itaüaanschen volksaard, de zeden en ge bruiken. Een brokje Mlddeleeuwsche geschie denis waar onze groote jongens en meisjes anders luchtig voorby gaan vraagt nu de volle aandacht Wat zijn de plaatjes van mevrouw Midderigh—Blokhorst bijzonder mooi! In één woord juweeltjes, vooral wat -ie kleurencombinatie betreft. Lucia wordt uit het klooster ontvoerd, weet door een wonder lijken samenloop van omstandigheden toch weer te ontsnappen en komt tenslotte weer in een huis van barmhartigheid te recht,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13