Het Wiegekvnd. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929 LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. VOLKSVOORSTELLING HET GROOT A. B. C. Dit was wel een bijzonder gelukkige keuze voor een volksvoorstelling, deze geestige satire van Marcel Pagnol! Er zijn uit het land van Molière in de laatste jaren weinig stukken gekomen van zoo bijtenden spot, zoo scherpe en geestige hekeling van wantoe standen als Monsieur Topaze. En het zijn waarlijk niet enkel Fransche toestanden, dio Marcel Pagnol hekelt. De Sklarek-historie bewijst weer dat er ook in Duitschland vele Castel-Bénac's rondloopen. De satire van Marcel Pagnol werd door de volle zaal blijkbaar zeer gewaardeerd En niet minder het spel van de drie hoofd personen Cor Ruys, Louis de Bree en Mien van KerckhovenKling! De bezetting was o dat vermaledijde doubleer-systeem in Holland! bijna geheel nieuw, waarom wij het stuk gisteren nog eens zijn gaan zien. Monsieur Topaze, de centrale figuur uit dat blijspel, v/as natuurlijk weer Cor Ruys en aan hem was evenaLs in April het groote succes dor opvoering te danken. Hij speelt dezen onderwijzer, die door het leven tot de overtuiging komt, dat schurkerij een mensch in de wereld veel verder brengt dan braafheid, met tal van fijne details en maakt er een prachtige figuur van, al leek hij mij in het laatste bedrijf gisteren dan ook wat minder op dreef dan den vorigen keer. Ruys draagt heel de opvoering en met hem staat, of valt het st-uk. Het deed er voor het succes dus niet veel toe, dat de omgeving zwakker was dan bij de eerste opvoeringen. Louis do Bree is een zeer vlot speler en heeft in zijn vlug, luchtig spel ongetwijfeld iets Fransch! Een prettig acteur om naar te kijken! Maai zijn spel is op den duur toch wat vlak. hij blijft zich althans in deze rol vrij wel gelijk, alle drie bedrijven door! Vooral in het laatste bedrijf toen Topaze 'nem te pakken nam, kwam dit sterk uit, hadden wij rneer genuanceerd spel verwacht! Nico de Jong was een Castel-Bénac met veel meer aplomb. De Jong speelde de rol sterker uit dan de Bree ik denk bijvoorbeeld aan het tele foongesprek in III en het stuk kreeg daar door ook in de vorige bezetting meer kleur. Lola Cornero was als Suzy Courtois veel meer Parisienne dan Mien van Kerckhoven! Lola Cornero bracht de gratie en de charme van de vrouw uit de „ville lumière" zoo met zïch mee op het tooneel! Dit deed Mien van Kerkclchoven, die aldoor een Hollandsch vrouwtje bleef en in niets deed voelen in welk een echt Parijsche sfeer onze arme To paze terecht kwam. niet. Maar haar spel was sterker dan van Lola Cornero, wat vooral in het tooneel met Topaze aan het slot van II bleek. De verdere bezetting was met uitzon dering van Tamize, die door Pierre Myin weer uitstekend en wel degelijk echt Fransch werd gespeeld vrij zwak. Bob Clerx kon in de rol van den „nobelen grijs aard" niet halen bij Jan C. de Vos Jr. en Peter Hansen had in zijn optreden precies niets van een chevalier d'industrie met een adellijken naam! En ook over de verdere be zetting viel niet te roemen. Maar wij hadden Ruys in de prachtige hoofdrol, met als vol doende tegenspelers Louis de Bree en Mien v. Kerckhoven, en zij drieën beheerschen toch dit stuk! Hoe dit gewaardeerd werd bleek wel uit het herhaalde gelach en het dank baar applaus! Jammer dat zelfs op zoo'n avond onze Stadsschouwburg niet geheel uitverkocht is! Wij hebben zoo zelden het voorrecht Cor Ruys te zien. dat er op deze volksvoorstel ling geen plaats onbezet had mogen zijn. J. B. SCHUIL. MUZIEK. TWEEDE CONCERT DER HAARLEMSCHE BACHVEREEN1GING. Met de uitvoering van Mendelssohns Italie- nische Symphonie heeft Van Anrooy, naar men duidelijk bemerken kon, zeer velen en daaronder ook den verslaggever, een groot genoegen bereid. Werkelijk hoort men deze, van jeugdige frischheid, melodische bekoor lijkheid en rhythmische levendigheid over vloeiende muziek te zelden om zich niet te verheugen wanneer zij weer eens op een programma verschijnt. Mendelssohns octet, de vorige week hier gespeeld was den mees ten een geniale openbaring: de „Italienische" zal het voor niet weinigen ook nog geweest zijn. In de oogen van enkelen moge zij ver ouderd, mogen haar bewonderaars ouder- wctsch heeten; maar ik wenschte dat een tiental tegenwoordige genieën ons één enkele melodie schonken, die de innigheid van de cantilene in het tweede hoofddeel, de aristo cratische fijnheid en gratie van de thema's uit het Menuet bezit! Ik weet dat het uit spreken van dezen wensch ook reeds op ver ouderde neigingen duidt; in een tijd van synthetische laborafcorium-muziek zinnelijke schoonheid te vragen, te verwachten is even ongerijmd als in een laboratorium voor ver gelijkende anatomie oog en eerbied voor de mooie natuur te veronderstellen. Maar die „ouderwetschen" blijken toch altijd nog een aanzienlijk aantal, een groote meerderheid te vormen, en hun wenschen en hun smaak zullen de progressisten billijkheidshalve niet als quantité negligable kunnen beschouwen. Als zij hun tijd vooruit zijn, wat met ge nieën Immer het geval is. zullen zij later de hun toekomende plaats onder de immortales krijgen. Of de Fransche marine-officier-componist Jean Cras daar ooit zich een plaats zal ver werven schijnt mij twijfelachtig. Zijn Sym- phonische Suite wijst op een aanmerkelijk muzikaal talent, op zin voor orkestrale kleur cn bedrevenheid in het aanbrengen daarvan. Dit zou bij een beroepsmusicus reeds respec tabel zijn; bij een zee-officier wekt het dub belen eerbied en bovendien kan men het toejuichen dat hij althans in zijn vrijen tijd, aan de Muzen de voorkeur geeft boven Mars; aan de stem van het orkest boven die van het kanon. Ook in onze naaste omgeving hebben wij Haarlemmers een oud-officier, die gedurende zijn geheele militaire loopbaan de kunst met talent en toewijding gediend heeft en wij mogen hem er te hooger om waardeeren. Maar, om nu op de Suite van Cras terug te komen: deze muziek wijst op talent, zij is niet. uitzonderlijk gewild-modern, maar zij vertelt ook niet veel; vooral in het tweede en derde deel zit net zoo veel gang als in een schip op het strand, en het „Volle kracht vooruit." dat uit den aanvang van het laatste deel ons schijnt, tegen te klinken, konit niet jerder dan de telegraaf: allemaal aanloop jes, maar het schip blijft vastzitten. In het eerste deel is meer leven en afwisseling, maar een klaar stemmingsbeeld vermocht ik er niet uit te hooren. Het tweede deel heeft veel verwantschap met het „Clair de lune" uit Debussy's „Suite bergamasque". Ik heb een oud-gezagvoerder ter koopvaardij, een groot muziekliefhebber en trouw Bachbezoeker als max-itieme specialiteit naar zijn indrukken gevraagd, doch deze ervaren zeeman gaf te kennen uit Cras' muziek geen bepaalde zee- herinnering te hebben gekregen. Elisabeth Schumann heeft Mozart en Rich. Strauss gezongen. Zelden of nooit hebben wij zóó voortreffelijke zangkunst gehoord; de techniek grenst aan het wonderbare; de hooge tonen zijn van een bekooi'lijke klank schoonheid; tusschen kopstem en medium bestaat echier een vrij scherp onderscheid van timbre en bij f' is de stem reeds zeer zwak. Desondanks was wat zij in Mozart's „Exultate, jubilate" gaf grootendeels verruk kelijk, en in de liederen van Rich. Strauss was het dat ook. Hierin wist zij, al is zij van huis uit geen liederen- doch operazangeres, uitstekend stemming en karakter te treffen en het gehoor was na het „Wiegenlied" zoo geestdriftig dat zij „Morgen" van Strauss extra gaf, waarbij Sam Swaap met mooien toon, doch een beetje te geportamenteerd de solovioolpartij speelde. In al deze liederen van Strauss was de oorspi'onkelijke pianopartij door orkestbege leiding vervangenvermoedelijk heeft de componist zelf ze bewerkt. Welk een geniaal harmonieus Strauss is openbaait zich bij al zijn composities; hoor de verschillende ge tige wendingen in ..Muttertandelei", de rijke haimonische schreden in „Freundliche Vi sion", de zinrijke versies in „Wiegelied" en ook in „Morgen", waar de muziek aanvanke lijk omtrent den componist geen uitsluitsel geeft, schaft kort vóór het slot een enkele karakteristieke modulatie klaarheid over haar hei-komst. In .,Till Eulenspiegel" vierden vernuft en humor hoogtij. Het schelmachtig Rondo is een geliefd stuk geworden in alle muzielc- kvingen en wekte gisteravond zulk een en thousiasme, dat enkele concertbezoekers zelfs te vroeg met hun applaus invielen. Het Residentie-orkest speelde virtuoos, wat voor- al in de zeer moeilijke tarentelle van Men delssohn de aandacht trok. Naar mijn smaak had de dirigent de tempi, die hij over 't ge heel zeer strak hield, in het tweede en derde hoofddeel wat soepeler kunnen houden. Maar kranig was zijn werk overal; hoe gaarne had ik ook voor hem een krans aan den lesse naar gezien ter begroeting bij dit eerste con cert van het Haagsche orkest in dit seizoen, na het vele schoons dat het onder Van An rooy ons in vorige jaren schonk! Dit daarge laten gingen we volkomen voldaan en in heerlijke stemming huiswaarts. KAREL DE JONG. SANTPOORT'S ZANGKOOR „VOX HUMANA". Voor de concerten van „Vox Humana" blijkt in de omgeving van Bloemendaal altijd de onverflauwde belangstelling te bestaan. De- vocale kunst is er steeds goed gediend en sinds Joh. Brands zijn belangstelling en gaven wijdt aan het kooi-, zijn immer de uitvoe ringen good verzorgd gebleven. De concert zaal „Zomerlust" was geheel gevuld met be langstellenden, die de verrichtingen van het koor. als mede van het solistisch optredend strijkensemble recht bleken te waardeuren. Het koor ontwikkelde heel den avond een mooien gaven klank, zoodat de dirigent, al is de acoustiek niet dadelijk superieur to noemen, stellig veel genoegen beleefde, waar hij de resultaten van zijn serieuzen arbeid ook eens naar buiten kon toonen. Van zijn hand werden uitgevoerd een drie tal koorwerkjes, waarvan het lustige „Ker- mis-vrijers", een lied in don volkstoon, aller instemming verwierf. Hier is het karakter van Heye's tekst raak getroffen en werd met een koorzang geleverd, die goed is uit te voeren, goed „ligt" voor de stem. In zijn .Goeden nacht" worden ernstiger tonen aangeslagen en de opzet is geweest, het ge heel te houden in oen sfeer van terugge houden klankgeving. Zóó werd het ook uit gevoerd, al bleek het een heele opgaaf, in de podiumruimte die geen resonans heeft, het koor op toon te houden. Nog was er een koor op latijnschen tekst, die den componist echter geen aanleiding werd, het illustre voorbeeld der groote con- t-rapuntisten te volgen en de stommen elk dat persoonlijk karakter te geven hetwelk zulk een toonzetting aanstonds op hooger plan voert. Polyfoon is dit werk „Da pacem, Domine" dan ook niet getoonzet; het werd meer een klankstuk zooals dit de doorsnee- zanger gaarne zingt-. Noode miste»ik de logische indeeling, waarbij elke tekstgroep haar eigen tonaliteit heeft en waardoor er in de com positie meer architectuur komt. Elke compositie is goed, waarin een be paalde idee tot uiting komt. Hier was zij met enkel harmonische middelen stellig niet te bereiken. Wel in het stuk van Wierts, dat als steeds op het békende stramien is gebor duurd en zelfs de traditioneele „kosters"- cadens niet miste. Er werd xnooi evenwichtig gezongen, maar het best beviel me toch die zangmanier in een spontaan lied als „Lentezang" van Roeske, waar de enthousiaste leiding mooie hoogtepunten bereikte. Voor Brands' toewij ding zijn de koorleden, zooals nog op an dere wijze bleek, heel gevoelig; het a.s. ju bileum. waarin de dirigent herdenkt hoe hij vóór 25 jaren de loopbaan koos van musi cus en zanginst-ructeur, werd door den voor zitter in een kernig, hartelijk woord geme moreerd en daax-bij werd aan mevrouw Brands een kostelijke bloemenmand vereerd. De zang vond een prettige onderbreking in het musiceeren van „Wormerveer's strijk kwartet", dat vei-dienstelijk een Haydn- kwartet uitvoerde, waarvan mij het slot- rondo het meest voldeed. Voorts toonde het kwartet in het „Andante cantabile" uit Beet hoven's opus 18 no. 5, hoe ook het moeilijk probleem van kwartet-samenspel bij dit vier tal een oplossing vindt in het met toewijding bestudeeren van de beste werken uit onze kamermuzieklitteratuur. In genoemd An dante moet echter een correctuur, die de eerste violist aanbracht aan het slot der eer ste variatie worden genoteei-d als geheel on- noodig en dus ontsierend. De aaixgehouden a driegestreept in de voor-voorlaatste maat-, die voor g in de plaats staat, werkt hier hoogst bevreemdend en strijdt, met alle lo gica, Beethoven zelf heeft genoeg gelegenheid gehad, zelf die correctie aan te brengen. Hij deed het niet. Laten vflj hem niet willen ver beteren G. J. KALT. SPORT EN SPEL VOETBAL. ÜAARLEMV. S. V. Zooals te voorzien was, is het elftal van Haarlem ongewijzigd gelaten, zoodat de vol gende» spelers Zondag aan den Schoterv/eg tegen V.S.V. zullen aantreden; De Vries, P. van Daalen, Moolenaars, Iseger, Goedhart, De Vos, Oldenburg, Verwaal, Breeuwer, Huysmans, B. Kammeijer. Z.F.C. II—HAARLEM II. Voor dezen zwaren uitwedstrijd is het elftal van Haarlem II als volgt samenge steld: Hoeben, Hooydonk, Boot, Torringa, Buissink, Van der Valk, Borghouts, Houtkooper, Levy, Van Poianen, Onkenhout. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN VOETBAL 1930. OOK TSJECHO-SLOVAKIJE KOMT NIET. Uit Praag: Ook in Tsjechoslovakije voelt men er weinig voor om deel te nemen aan de wereldkampioenschappen voetbal, welke in 1930 te Montevideo worden geliouden. Men is nl. van meening, dat de kosten veel te hoog zijn, terwijl het nadeelig gevonden wordt voor het spelpeil in Tsjechoslovakije. wanneer de beste voetballers zoo langen tijd naar het buitenland gaan. MOTORWIELRIJDEN. DE K. N. M. V. KAMPIOENSRIT. Men schrijft ons: De op Zaterdag j.l. gehouden Kampioens- nt der K.N.M V. is een buitengewoon succes geweest voor de motorsport in het algemeen en voor de K.NM.V. in het bijzonder. Vrijdagavond kwamen de ruim honderd deelnemers in Breda samen, waar zij het wedstrijdmateriaal in ontvangst namen en spoedig onder de wol kropen, want Zaterdag was het weer vroeg dag. Te 7 uur werd gestart van de Gashuis- velden. Kier bleek, dat door het slechte weer van Vrijdag eenige deelnemers afgeschrikt of reeds „gesneuveld" wai-en, want slechts 99 van de 116 inschrijvers vertrokken. Voor hen, die nog niet goed wakker waren, kwam het ontwaken al heel spoedig in den vorm van een diepe sloot, die doorgetrok ken moest worden. Door de regens van den afgeloopën nacht was het water iets te hoog gestegen; vrijwel alle rijders stopten midden in het water. Door eenige helpers werden ze met een touw naar boven gesleept en konden daar direct het water uit den motor laten loopen, dat door alle openingen binnenge drongen was. Opmerkelijk was de prestatie van Sybrandy, die de eenige was, die zonder stoppen en op eigen kracht aan den overkant kwam. Daar alle anderen minstens 25 straf- punten kregen, stegen zijn kampioenskansen aanmerkelijk. Vrijwel direct na den waterplas volgde een nieuwe beproeving voor de vermetele rijders, die het kampioenschap van Nederland wil den veroveren. De rit door het Ulvenhcut- sche bosch was zóó moeilijk, dat de meesten veel te laat in Alphen aankwamen en dus weer strafpunten ontvingen. De weggetjes door Zuid-Brabant, die door den gewonen toerist als „monsterlijk slecht" betiteld worden, waren voor de adspirant- kampioenen prachtwegen vergeleken bij de reeds dooi'worstelde boschpaden. Te ongeveer half tien werd Geldrop be reikt. waar weer een terreinrit was inge- lascht. Ditmaal was het een afwisseling tusschen modder en mul zand en het resultaat aan de tijdcontróle uij Someren was als steeds: strafpunten. Doch nu kregen de rijders werkelijk even tijd om op adem t.e komen; er werd over goede wegen via Roermond ixaar Heerlen gereden, waar een uur gerust werd. Al spoedig bleek hier bij het tellen van de „overlevenden", dat er al heel wat rijders te vergeefs om deix kampioenstitel gestreden hadden en den -strijd hadden moeten opge ven. Het waren er 23, die gestopt hadden. De 76 gelukkigen, die nog in den strijd waren, gingen na een korte rust met nieuwen moed op weg voor het laatste traject, pen mooie tocht door Zuid-Limburg, die in Vij len eindigde. Bijzondere moeilijkheden lever de dit deel voor het puikje der Nederland- sche wedstrijdrijders niet op, doch nog twee zware proeven wachtten hen, alvorens de rit ten einde was. Bij Vijlen moest een uiterst lastig weggetje zonder stoppen gei-eden worden. Dat het lastig was bleek wel uit het groote percen tage, dat wederom strafpunten toebedeeld kreeg. De tweede en laatste proef was een heuvel- klim bij Vaals. Op den toegangsweg tot het voormalig Vierlandenpunt was een kilometer uitgemeten, die met de voorgeschreven ge middelde snelheid van 40 K.M. per uur ge reden moest worden. Niemand bleek In staat, dit gemiddelde tc halen. Oosterbaan was de beste met 19 strafpun ten (n.l. 1 straf punt per seconde te laat). Een der deelnemers slaagde er in, eenige honder den strafpunten te krijgen! Te ongeveer vier uur waren de rijders weer in Heerlen terug; er bleken 71 het eindpunt te hebben bereikt. De welgeslaagde rit was hiermede ten einde! Aan den uit-slag ontleenen wij het volgen de: Personeel kampioenschap No. I in klasse A. P. Oosterbaan met 68 strafpunten; in klasse B: P. Boogers met 92; in klasse C: J- H. Sybrandy met 63, in onderklasse C2: Ch. Klijsen met 166. in onderklasse C3: J. Kre diet met 114, in klasse E: M. Janssen met 60. Het clubkampioenschap werd gewonnen door de Motorclub „Het Zuiden"; het merken- kampioenschap door F. N.; het militair kam pioenschap door de schoolcompagnie van den motordienst. WIELRIJDEN VAN KEMPEN-BUSCHENHAGEN STARTEN IN BRESLAU. Het Nederlandsch-Duitsche koppel Van Kempen-Buschenhagen, de winnaars van de Zesdaagsche, in Stuttgart, heeft ingeschre ven voor de „Zesdaagsche" te Breslau. Dc winnaars van den Berlijnschen „Zesdaag- schen" wielerwedstrijd Dorn-Maczynski startten eveneens te Breslau. De laatsten komen ook uit op de „Zesdaag sche" to Keulen, terwijl het sterke paar Krü- ger-Fuda ook tc Keulen zal uitkomen.. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Zondag speelde de .Haarlemsche Damclub" II voor bovengenoemde competitie te» Midden- Beemster tegen de Damclub Aris de Heer I. De Haarlemmers verschenen met slechts 9 spek».", w.o. nog drie invallers en verloren dezen wedstrijd met 164. Damclub Haarlemsche „Aris de Heer" I Damclub II Midden Beemster Haarlem J. Noome Mzn.J. C. van Waard 20 S. HottentotP. Moliema 11 W. ZomerdijkJ. v. d. Giessöa (n.o.) 20 M. Noome Azn.B. Dukel 11 G. van EttekovenG. A. Ottolini Jr. 20 P. ZeemanJ. Wielenga 20 N. Oud—H. de Boer 1 C. NoomeH. van Lunenburg Jr. 20 A. NoomeW. J. A. Matla 20 A. Reuzenaar„Schijf" 11 Totaal 164 voor Aris de Heer I. COMPETITIE 3de KLASSE 1928—1929 NED. DAMBOND. Hieronder publiceeren wij den eindstand van de 3de klasse competitie 19281929 van den Ned. Dambond (afdeeling Noord) a sf g s> „Haarl. Damclub" m 5 4 1 0 6010 9 Damcl. „IJmuiden" 1 5 3 0 2 4357 Castricumsche Damclub I 5 2 1 2 5050 5 Westzaansche Damclub 1 5 2 0 3 52484 Damclub Bussum II 5 1 1 3 4159 3 W. D. S. I A'dam 5 1 1 3 54—46 3 De Haarlemsche Damclub III behaald dus ongeslagen het Noordelijke clubkampioen schap 3de klasse. POSTDUIVEN. TENTOONSTELLING CLUB KENNEMER- LAND. Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarlijksche Nationale tentoonstelling op 21 en 22 December in het Brongebouw. Voor deze tentoonstelling zijn reeds veel Eere- prijzen geschonken. Als keurmeesters fungeeren de heeren C. Goetzee en B. Boogaard. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. De postduivenvei-eeniigng „Het Noorder kwartier" te Breda hield een groote natio naal jubileumsvlucht van Harwich (Enge land), waaraan ook door leden van boven genoemde vereeniging werd deelgenomen. Van de 380 te behalen prijzen werden er 11 door Heemstede gewonnen. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE INBRAAK. Er is ingebroken in de woning van dfin heer Weezenbeek, sigarexxhandelaar aan het Plein alhier. De inbrekers zijn de woning binnengeko men door met can ladder op een plat dak achter de woning te klimmen. Slechts eenige kleine sieraden, wat wissel geld en enkele sigaren worden veVmist. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: J. Fontein, Bin nenweg 84, een das met speldje. Davelaar, Res Novaplein 33, een kinderparapluie. Kop jes Nieman, Binnenweg, een heerenrijwiel; Schreurs, Heerenweg 125, een kinderschoen tje; H. A. van Meurs, Wilhelminaplein 13, een zwart poesje. Bij, Postlaan 3, een rijwielbe- lastingmerk. H. van Amerongen, dr. P. Cuij- pexdaan 12, een rijwielbelastingmerk, Brink man. Borneostraat 65, een reflector van een motorrijwiel, C. Nunnink, Heerenweg 249, een klein hondje. Hinfelaar, Meei-weg 17, een grijze kinderhandschoen; S. Vink, Molen - werfslaan 30, een bril in étui; Lieven de Key- laan 3, een fasant; H. VelLinga, Iepen laan 1, zes ledige bollenmanden; A. Vester, Heeren weg 108, een blauwe regenmantel; F. Loman, Spaarnzichtlaan 4a, een bruine mantelcein tuur. Barahoorn, Lindeniaan 27, een klein zwart hondje; Opstal, Bankastraat 71, een paar stoffen damespantoffels. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een blauwe ceintuur, een rijwielsleutel, een rozenkrans en een Lipssleutel. BLOEMENDAAL DE BAZAR VOOR HET JEUGDGEBOUW Dinsdag om halfdrie, is de bazar door Ds. J. C. v. Dijk geopend onder groote belang stelling. Spr. dankte de bouwers van het huis voor hun ijver, zoodat de bazar in het eigen ge bouw kon worden gehouden. Hij vestigde speciaal de aandacht op de tafel van de Jeugd vereeniging, alles eigen werk, en sprak de hoop uit, dat de bazar goed mocht slagen en niet alleen financieel, maar ook idieel goede vruchten mocht afwerpen. Hierna kon den verkoop beginnen en er werden al direct goede zaken gemaakt. Op het tooneel zit een Jazz-band en bevindt zich ook: Who is wfho? Wat leest ge? Een spannende geschiedenis om fraaie prijzen. In de zaal de gev/one stands met comesti bles, vruchten, handwerken, boeken, pla ten, draaibord, grabbelton, enz. enz., alle met rappe verkoopsters. Speciale vermelding verdient de jonge dame in echt Groningsch costuum die „Grönniger kouke" aan den man brengt en de idem Zeeuwsche, die balletjes verkoopt. De conversatiezaal is netjes aangekleed en noodt tot een rustig zitje met een kopje thee en een gebakje. Nog eens, de inzet is goed. Voor Donderdagavond staat een goochel- avond op het programma, speciaal voor de ouderen. IJMUIDEN. KERSTV ERG ADERING De afd. IJmuiden der S. D. A. P. zal ook dit jaar wederom een Kei-stvergadering be leggen en wel op den vooravond van Kerst mis. Als spreker treedt op Ds. A. van der Hei de. De „iJmuider Volksstem" verleent haar medewerking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cta. per regeL Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 d. Tube 60 ct Bij Apolh. en Drogislen HILLEGOM 35-JARIG BESTAAN DER HARMONIE. De Hillegomsche Harmonie Kapel geeft twc'e concerten ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereeniging en het af scheid van den heer J. D. Schouten aLs directeur. Vijf en dertig jaar geleden heeft de heer Schouten do Harmonie helpen oprichten, hij en de heer W. N. van der Werff, thans voor zitter, zijn de eenige oprichters, die het corps al dien tijd trouw gebleven zijn. HALFWEG ROODVONK. Alhier zijn weder drie gevallen van rood-» vonk geconstateerd en wel bij twee volwas* senen en een kind. BAL-MASQUé. De gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" te Halfweg, organiseert tegen 30 Nov. een bal-masqué in het St.-Jozefsgebouw; alhier. VELSEN VELSEN'S BELASTINGBETALERS Burgemeester en Wethouders hebben deh Raad aangeboden een overzicht van het ge tal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen over de belastingjaren 1926-25, 1926-27, 1927-28 en 1928-29. Volgens dit overzicht bedroeg het aantal aangeslagenen: 1925-26 8771, zuiver inko men 18.587.868; 1926-27 9108, zuiver inko men 19.484.006; 1927-28 97S8, zuiver inko men f 21.171.158; 1928-29 10161, zuiver inko men 21.708.403. Het gemiddelde zuiver inkomen der be lastingbetalers in genoemde jaren bedroeg dus resp. 2233, 213,9, 2163 en 2136. In de groepen f 800 tot f 1000 en f 1000 tot f 1200 vinden we, wat het belastingjaar 1928-29 beti*eft 1500 aangeslagenen met 1.455.992 zuiver inkomen. De groepen 1200 tot 2500 tellen niet minder dan 6773 aangeslagenen met 11.554.733 zuiver inko men. 1583 aangeslagenen hebben een zuiver In komen van 25C0 tot 5000, met een totaal van 0.051.i02. In de groepen van 5000 tot 10.000 vermeldt het staatje 239 aangesla genen met f 1-578.774. Er zijn 52 ingezetenen met een inkomen van 10.000 20.000 en een totaal zuiver inkomen van 702.074. Voorts hebben 14 Velsenaren eeix inkomen van meer dan 20.000. Hun gezamenlijk zui ver inkomen bedraagt 1.365.728. ZANDVOORT BRANDWEEB Gisterenmiddag werd door deh ópper- brandmeester, den heer L. N. van den Bog een aanvang gemaakt met het onderricht, dat aan het Politiepersoneel zal worden ge geven, omtrent het behandelen van het bluschmateriaal. Het brandalarmeer appa raat is ondergebracht in het Politiebureau, zoodat de Politie steeds het eerst in de ge legenheid is, daadwerkelijke hulp te ver- leenen bij het ontstaan van branden, INBRAAK Gisterennacht werd ingebroken in de .con sumptietent staande op 't voetbalveld van de Zandvoortsche Voetbalvereeniging aan de Zandvoortschelaan. Vrijwel werd de geheele voorraad dranken, als bier, port koffie- extract enz. benevens aarde- en glaswerk en een groote hoeveelheid chocolade ontvreemd. Na verbreking van de sluiting werden in: den nacht uit een schuurtje gelegen achter een bewoond perceel aan de Kost Verloren- straat eenige emmers, teilen en schoonmaak artikelen ontvreemd. BALDADIGHEID Bij de politie komen wederom talrijkë klachten binnen over baldadigheid door de jeugd. Het inwerpen van ruiten en straat schenderijen zijn weer aan de orde van den dag. Het Politie-personeel heeft order gekre gen met alle gestrengheid op te treden. POGING TOT VERDUISTERING Door een inwoner werd aan de politie me degedeeld dat aan hem op straat een rijwiel te koop was aangeboden voor f 10. De po litie trof dezen persoon aan op de Kleine Krocht, welke bleek te zijn A. J. v. B., sla gersknecht wonende te Cothen. Hij had het rijwiel gehuurd bij den heer Versteege alhier. Aangezien werd vermoed dat de man nog meer op zijn kerfstok had. is hij ter beschik king gesteld van den officier van Justitie HAARLEMMERLIEDE RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden op Vrijdag 15 No vember 1929, v.m. 10 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een gemeenteontvanger. 3. Benoeming 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding. 4. Vaststelling gemeentebegrooting en be grooting Grond- en Woningbedrijf 1930 en oedkeuring begrooting Burgerlijk Armbe stuur 1930. 5. Vaststelling rooilijn aan de noordzijde van het Plein te Halfweg. 6. Advies inzake verbouw aardappelen in verband met wratziekte. 7. Vaststelling pensioensgrondslag vroe ger ambtenaar E. Hoordijk. 8. Onderhandsche verhuring tuingrond ln den Haarlemmermeerpolder. 9- Adres art. 13 Lageronderwijswet om te gemoetkoming in kosten schoolbezoek. 10. Ontheffing bouwverordening voor den bouw van een loods op meer dan 10 M. van den weg. 11. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12