HERINGA&WUTHRICH HAARLEM'S DAGBLAD PHILIPS' RADIOTOESTELLEN (Adv. Ing Med.) vak van vier jaren, op bezwaren uit de Tweede Kamer is afgestuit. HIJ zou echter bereid zijn, aan deze quaestie opnieuw zijn aandacht te geven. Voorts heeft de aandacht van den mimis ter het vraagstuk van een stelsel van gespe cialiseerde strafrechters. Naast voorlichting hier en daar ln het land, ten behoeve van de bestaande magistratuur, is onder de oogen te zien een speciale opleiding aan de uni versiteiten ten behoeve van de toekomstige strafrechters. Omtrent de vraag wat er is van de getui gen, die door de verdediging voor het Hol' te Amsterdam waren gedagvaard en over den werkelijken dader zouden kunnen verklaren, doch van wier verhoor door de verdediging is afgezien, deelt de minister mee, dat deze getuigen reeds vóór de behandeling voor het Amsterdamsche Plof door den rechter-com- missaris te Dordrecht, waren gehoord; hun verklaringen hebben betrekking op iemand, riie destijds in 1923 is verdacht geweest en ook gearresteerd, doch toenmaals tenslotte ongemoeid is gelaten. Hetgeen nu nader be treffende deze persoon is te berde gebracht, heeft vooralsnog geen voldoenden grond op geleverd om hem opnieuw in rechten te be trekken, doch het parket te Dordrecht is te dessen diligent, gelijk ook elk spoor, dat anderszins tot ontdekking van den schuldi ge of schuldigen zou kunnen leiden, met zorg zal worden gevolgd. COMMUNISTISCHE ACTIE ONDER DE KLEINE BOEREN. Dr. H. Koch zou de leider zijn. EEN CRISIS IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ—DE VISSER. In de eerste helft van October is in ver schillende periodieken, die veel in de krin gen der boeren gelezen worden, verschenen een bericht omtrent een in 1930 te houden Europccsch Boerencongres. Daarbij werd medegedeeld, dat in den zo mer van 1929 te Berlijn een overleg plaats vond tusschen personen uit den werkenden boerenstand en eenlge vertegenwooxxligers van boerenorganisaties uit verschillende lan den, waar besloten werd om pogingen ts doen om tusschen de boeren in de verschillende landen, die voor hun belangen willen opko men en strijden, een verband te brengen. Een comité werd opgericht en belangstel lenden werden verzocht zich op te geven aan den heer L. J- Simons, Singel 287 te Amster dam. De oproep vond gehoor, en de actie kreeg vertakkingen in Friesland, Aalsmeer, Neder- horst den Berg en Zutphen. De heer Simons leidde de geheele actie. De voorbereiding der deelname van Neder - landschc boeren aan het Europeesche boeren congres heeft de aandacht getrokken van „De Standaard". Het blad stelde een onder zoek in, en het schrijft hierover o.a.: „Alhoewel dë tekst van de oproep en dat gene wat wij omtrent die actie nader verna men, weinig aanleiding gaf achter deze be woging meer te vermoeden, dan daaromtrent gepubliceerd werd, toch waren er in den toon der publicaties klanken, die wij meenden ook vroeger gehoord tc hebben in de dagen van revolutionaire woelingen". „Plotsing tijdens ons onderzoek werd het wantrouwen, dat wij koesterden versterkt. En dat door een schijnbaar onbeteekenende „vergissing" van „het Landelijk Bureau", waaruit voor ons kwam vast te staan, dat dit Landelijk Bureau inderdaad wel relaties heeft met Berlijn, doch blijkbaar met een kring, die met de „Kommunistische Interna tionale" vriendschappelijke betrekkingen on derhoudt". Wie is de heer Simons? „Daardoor werd onze belangstelling zeer groot naar het antwoord op de vraag, die ons reeds bezighield: „Wie is deze heer Simons?" Bij liet voortgezet onderzoek in die richting werd de figuur van dezen heer steeds vager. „Tot ons plotseling bleek dat de heer Si mons heelemaal niet bestaat, doch dat zich achter dien naam verschuilt de bekende com munistische dokter II. Koch, administrateur der sectie Holland van dc Liga tegen Impe rialisme en Koloniale Onderdrukking, candi- daat bij de laatste Tweede Kamerverkiezin gen op de Communistische lijst-Louis de Vis ser en ook reeds vroeger bij Prov. Staten-ver- klezlngen in Noord-Holland". Woensdag 6 November werd in Nederhorst den Berg reeds een vergadering gehouden, waar de heer „Simons" er o-a. sterk den na druk op heeft gelegd, dat men de kleine, werkende boeren moest organiseeren in de plaatselijke afdeeling. Hij heeft desgevraagd nadrukkelijk verzekerd dat deze actie niets met eenige politieke, veel minder met eenlge revolutionaire beweging te maken heeft. Na dere inlichtingen over het comité te Berlijn gaf hij niet en over de financiering der actie hier tc lande liet hij zich heel vaag uit. j Oppositie in de Communistische Partij. „Tntusschen bereikten ons omtrent den lei der dezer heele beweging, Dr. Koch, nog an dere bijzonderheden, die ons versterkten in de meening. dat publicatie van het resultaat van ons onderzoek gewenscht was", gaat „De Standaard" voort. „In de Communistische Partij (gx-oep-De Visser) schijnt het in deze dagen weer ern stig. te spoken. Het huidig Tweede Kamerlid, Louis de Visser en zijn medestanders, die eenige jaren geleden Wijnkoop c.s. wegge werkt en de leiding der partij overgenomen hebben, zijn blijkbaar thans aan de beurt om slachtoffer te worden. Er is in de partij een scherpe oppositie tegen hun leiding ontstaan en Zondag heeft te Amsterdam in het ge bouw „Concordia" een besloten partijconfe- rc'u' ie plaats gehad, waar gebleken is, dat de leiding van Louis te Visser (die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn), door het partijbestuur vrijwel unaniem ten scherpste werd veroordeeld en hem vermoedelijk te wachten staat, wat zijn voorganger Wijnkoop nu enkele jaren geleden is overkomen. „En de leider van deze oppositie dus waarschijnlijk de „coming man" in deze Com munistische groep is dezelfde Dr. II. Koch. die zich zoozeer voor het Europeesche Boe rencongres interesseert" WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929 HET DRAMA IN HET LEIDSCHE WOONWAGENKAMP. TIEN JAAR TEGEN B. GEëlSCHT. Dinsdag stond voor de Haagsche rechtbank terecht de 34-jarige koopman H. J. B., een woonwagenbewoner, beschuldigd, dat hij te Leiden op 2 Oct. j.l. opzettelijk uit een met scherp geladen revolver of pistool een of meer schoten op zekeren Kwarten heeft ge lost, waardoor deze zoodanig verwond is ge worden dat hij aan de gevolgen is overleden. Als deskundige werd volgens de N. R. Ct. gehoord dr. Hulst uit Leiden, die verklaarde, dat men met een ter terechtzitting aanwe zige revolver waarmee verd. naar hij er kende heeft geschoten, iemand op een afstand van 6 a 7 meter zeker doodelijk kan treffen. Voorts heeft de deskundige het lijk van het slachtoffer geschouwd en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat de dood liet gevolg is geweest van een revolverschot in den buik. De deskundige deelde daarom trent verschillende bijzonderheden mede, Het schot moet op een afstand van ten min ste 2 1/2 meter zijn gelost. Een Leidsch inspecteur van politie, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, ver klaarde, dat verd. na eerst ontkend te heb ben, tenslotte, toen er zeer bezwarende getui- ge-verklaringen voor den dag kwamen, be kend heeft, dat hij had geschoten. Verd. ver klaarde daarbij, dat hij, nadat er een tumult was ontstaan, zijn wagen is binnengeloopen en de revolver heeft gegrepen, volgens zijn zeggen om zich tegen K. te verdedigen. Een 14-jarige jongen, zoon van het slacht offer, die van de twist tusschen zijn vader en verdachte getuige is geweest, zeide, dat ver dachte een revolver uit den rechterzak van zijn jas haalde. Een andere getuige, een 18-jarige woon wagenbewoner deelde, o.a. mede, dat ver dachte, voordat hij schoot, tegen de omstan ders heeft geroepen: op zij. Verdachte stond toen op een afstand van 5 a 6 meter. Over het ontstaan van de twist vertelde getuige, dat er eerst ruzie is ontstaan tus schen zijn vader en een oom, omdat deze bij het binnenkomen in het kamp verdachte en een anderen kampbewoner een hand wilde geven. Verdachtes vrouw zou zich er toen ïee bemoeid hebben. Hieromtrent heeft ge tuige vroeger verschillende bijzonderheden medegedeeld, waarvan hij zich echter thans, naai- hij zeide, niets meer herinnerde. Hij had voor den rechter-commissaris oa. ver klaard, dat zijn vader de vrouw een stomp had gegeven en dat daarna door verdachte is geschoten. Requisitoir. Mr. Blok, requisitoir nemende, zeide, dat hij de voorbedachte rade van de zijde van verdachte niet bewezen achtte. Wat het gebeurde op den bewusten avond betreft, meende spr., dat de verklaringen van de getuigen beïnvloed worden door de onderlinge verhoudingen in het woonwagen kamp. Men moet hun verklaringen dan ook voorzichtig beschouwen. De aanleiding tot de ruzie is echter volkomen vast komen te staan en eveneens, dat de vrouw van verdachte op K. is afgegaan, waarbij spr. aanneemt, dat zij met de zweep, welke zij in handen had, K. geslagen heeft'. Deze heeft vervolgens de vrouw gestompt, wat, gezien de omstandig heden, verklaarbaar is. Dat echter K. daar na op verdachte is afgekomen, achtte spr. niet aannemelijk. Daarvoor is hét schot te spoedig na het vallen van verdachte's vrouw gevallen. Evenmin heeft verdachte tijd ge had om het wapen uit zijn wagen te halen, Spr. achtte bewezen, dat verdachte K. op zettelijk van het leven heeft beroofd, hetgeen als doodslag gekwalificeerd moet worden. Een zware straf zal dan ook moeten volgen. Spr. eischt tenslotte 10 jaar gevangenisstraf tegen den verdachte. PleidooL Mr. Duys vervolgens den verdachte verde digende, zeide door deze zaak gegrepen te zijn. Hij achtte het een fout van het O.M., dat het deze zaak alleen op papier beoor deelt. En daarop baseert het zijn requisitoir. Kent het O M. dezen verdachte door persoon lijk contact, heeft het een onderzoek gedaan naar den persoon van den verslagene? Naar pl.'s meening heeft het parket in. deze zaak te weinig gedaan. Ook het O.M. toch heeft feitelijk geen andere taak dan de verdedi ging, pi. kan er tenminste, geen verschil in voelen, al bepaalt men zich er aan den an deren kant te vaak toe alleen de schuld te bewijzen. Pi. weet echter, dat de rechtbank zich in de psyche van de zaak zal inwerken. Pi. achtte het volkomen aannemelijk, dat verdachte door het gebeurde op den 'bewus ten avond in een hevigen gemoedstoestand verkeerd heeft. Misschien heeft deze man te vroeg geschoten, maar dan alleen uit angst. Ieder mensch is niet gelijk. Maar daarom ls men direct nog niet een misdadiger. En toch hoort men maar zonder meer tien jaren ge- vangenisstraf elschen. Het requisitoir mist elke warmte en humaniteit. Voor het geval de rechtbank niet zou aan nemen, dat hier sprake is van zelfverdedi ging van verdachte en van zijn vrouw drong pi. aan op de uiterste clementie. Dc uitspraak werd bepaald op 26 dezer. HET ONGELUK OP HET N. B- SPAARNE. DE MOTORSCHUIT NOG NIET GEVONDEN. De directeur van het Havenwezen deelde ons mede, dat Dinsdagmiddag tot half vijf in tegenwoordigheid van een ambtenaar van den Provincialen Waterstaat gezocht is naar de motorschuit „De Vier Gebroeders", «ie Maandagavond wegens den hevigen golfslag in het Noorder Buitenspaarne gezonken is. Ook aan schipper Van der Putten was ver zocht om mee te gaan, teneinde ongeveer de plaats aan te wijzen w,aar het ongeluk heeft plaats gehad. Tijdens het zinken van de schuit "was hij echter zenuwachtig ge worden en mede wegens de dikke duisternis van Maandagavond kon hij de juiste plek niet aanwijzen. Hoewel de geheele' vaargeul aldaar afgezocht is, heeft men de schuit niet kunnen vinden: waarschijnlijk is zij tijdens het zinken nog een eind doorgevaren. Er zullen nu andere maatregelen worden overwogen. De directeur van hes Haven wezen kon ons nog niet zeggen of dc hulp van een duiker gevraagd zal worden. HET TAXI-BEDRIJF. DE TARIEVEN IN ANDERE PLAATSEN. We hebben reeds melding gemaakt van den brief door B. en W. van Haarlem ge zonden aan de taxi-ondernemers, in welken brief dien ondernemers werd medegedeeld dat B. en W. wel bereid zijn de concessie voorwaarden voor het jaar 1930 te verlengen, doch met verlaging van het aanvangstarief. De ondernemers wenschen van een derge lijke verlaging niets te weten daar hierdoor, volgens hun meening, het bedrijf niet lan ger rendeerend zou zijn. terwijl men het ver der van die zijde onjuist acht dat B. en W. thans opnieuw komen met een verlaging, na dat juist in het voorjaar een nieuw verlaagd tarief is ingevoerd. Beter zou het volgens de onderne.mers .geweest zijn indien men het tegenwoordige tarief nog een jaar had laten doorwerken. Teneinde omtrent dit belangrijk verschil van inzicht tusschen B. en W. en de onder nemers iets naders te weten te komen heb ben wij een onderzoek ingesteld naar de gel dende tarieven in de andere plaatsen. Die tarieven dan z-ijn als volgt vastgesteld: Voor Rotterdam: De eerste 500 Meter 50 cent en vervolgens 10 cent per 333 nieter. Nachttarief de eerste 500 meter 50 cent en vervolgens 10 cent per 250 meter, welk tarief ingaat na 12 uur. Bij ritten tot 5 K.M. buiten de gemeente wordt 10 cent per K.M. terug gerekend. Is de afstand verder dan 5 K.M. dan moet voor het ledige terugrijden 30 cent per K.M. worden berekend. Bagage wordt met 25 cent per collo en wachten 10 cent per 3 minuten berekend. Voor Amsterdam: De eerste 500 RL 0.60 en voor iedere 500 M. meer 0.10. Des nachts wordt dit zelfde tarief berekend. Voor ritten naar buiten de bebouwde kom der gemeen te, zijn de passagiers' verplicht den afstand welke de wagen tot aan dc bebouwde kom ledig moet rijden tegen het gewone tarief te betalen. Bij het voorkomen der taxi, wordt het tarief al geldend van de garage of de standplaats af. Wachten 0.10 per 3 minu ten en bagage 15 cent per collo. Voor den Haag: De eerste K.M. 0.50 en vèrvolgens .010 voor iedere 666 meter. Voor ritten buiten de gemeente wordt de afstand terug tot aan cle grens der gemeente tegen het gewone tarief berekend. Bagage 0.10 per 25 K.G, en wachten 0.10 per 5 minu ten. In Utrecht voor de eerste 2 K.M. 0.70 en vervolgens voor iedere 250 Meter 0.10. Voor ritten naar buiten de gemeente rekent men 0.25 per K.M. voor den geheelen afstand heen en terug, terwijl voorts het nachttarief 50 pet, hooger is. Wachten kost 0.25 per 10 minuten. Te Haarlem is thans het tarief de eerste 600 meter 0.60 en voor iedere 500 meter meer 0.10. Het nachttarief, na 12 uur, wordt met uitzondering van de eerste 600 meter; met 100 pet. verhoogd. Voor ritten, buiten de hiervoor vastgestelde gemeente grens .wordt voor den afstand terug tot de grens, het volle tarief berekend. Bagage 30 cent per collo en wachten 0.10 per 3 mi nuten. Voor een goede vergelijking moet er nog bij vermeld worden dat er onderhandelingen te Rotterdam loopende zijn tot verlaging van het aldaar geldende tarief. Uit. het overzicht blijkt duidelijk dat er nog al een groot ver schil bestaat in de tarieven maar dat- in Den Haag het taxi-rijden, het goedkoopst is. Indien dan ook bij B. en W. onzer gemeente het voornemen bestaat om den aanvangs- prijs verlaagd te krijgen dan zal men waar schijnlijk hiervoor als voorbeeld willen ne men den prijs van den Haag van 0.50 voor den eersten K.M. welke -afstand hier ter stede 0.68 is. HET AFGRAVEN VAN GROND TE BLOEMENDAAL. OOK DE GEWIJZIGDE VERORDENING ONVERBINDEND. In de principieele kwestie betreffende het afgraven van grond te Bloemendaal heeft de kantonrechter te Haarlem hedenmorgen schriftelijk vonnis gewezen. Wij herinneren er aan, dat nadat de ver ordening bij een vorig besluit van den kan tonrechter te Haarlem, bevestigd door de Arrondissements Rechtbank onverbindend verklaard was deze op 20 Juni door den Raad der gemeente Bloemendaal aldus is gewij zigd, dat er geen afstand van den openba ren weg meer in werd genoemd, waarbinnen geen afgraving van grond mag plaats heb ben en dat als voorwaarde voor een vergun ning tot afgraving gesteld werd, dat het na tuurschoon niet geschaad worde. Mr. dr. F. A. Bijvoet, optredende als ge machtigde van- den-rInwoner van Bloemen daal, die zich op deze gewijzigde verordening had laten verbaliseeren had bestreden, dat de verordening verbindend was op grond van le. Strijd met de wet, speciaal met de artikelen 625 en 768 van het Burgerlijk Wet boek en ten tweede wegens overschrijding der grenzen bij art. 135 der gemeentewet aan den gemeentelijken wetgever gesteld. Het eerste verweermiddel heeft de Kan tonrechter gegrond, geacht, omdat artikel 93 a van dc politieverordening het recht van den eigenaar verder beperkt dan art. 625 van het B. W. gedoogt en op grond daarvan on verbindend is te achten. Door de toevoe ging in het tweede lidt dat B. en W. onthef fing kunnen verleenen, indien geen schade aan het natuurschoon wordt- gedaan wordt de onverbindbaarheid van het artikel niet opgeheven, daar een verbod niet ophoudt een verbod te zijn door het feit, dat er ontheffing van kan worden verleend. Het tweede verweermiddel achtte de kan tonrechter ongegrond, omdat de bepaling betreffende het natuurschoon valt binnen de zorg voor de huishouding der gemeente. Eveneens ongegrond achtte de kantonrech ter het verweermiddel, dat geen afstandsbe paling ln de verordening is opgenomen en de gemeentelijke wetgever dus zijn doel voor bij streeft, omdat hij slechts te waken heeft voor het natuurschoon, dat van den open baren weg af zichtbaar is. In dit geval was het betreffende natuur schoon inderdaad van den openbaren weg af zichtbaar en. de kantonrechter behoeft niet in te gaan op wat in andere gevallen zou gebeurd zijn. Op grond echter van de juistheid van het eerste verweermiddel en dientengevolge de onverbindbaarheid der verordening is de ver dachte ontslagen van alle rechtsvervolging. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 November. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 762.9 m.M. te» Laooruna. Laagste barometerstand 733.0 m.M. te Lerwick en Thorshaven. Verwachting: zwakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind, gedeelte»! ijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Stand van gistermiddag 745 m.M. Neiging Vooruit. Opgave van CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. T«L 14112. THERMOMETERSTAND 13 November. Hoogste gisteren 49 F. Laagste hedennacht, 38 F. Hoogste heden tot 12 uur 43 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 13 Nov. 1929. Bevallen: 10 Nov. F. Franse—Hulzenga z. Overleden; 10 Nov. A. Möhringer—Tibboel, 83 j., Leïdschestraat. E. v. BrakelNagtegaal, 44 j., Kloosterstraat. 12 Nov. H. M. v. Eeghen, 74 j„ Hazepaterslaan. OPSTANDIGE STUDENTEN. Relletjes te Berlijn. STUDENTEN UIT DE RAMEN GEWORPEN. BERLIJN, 12 Nov. fV.D.) Dinsdagoch- tend te elf uur vond een protestdemonstratie plaats van de Algemeene Duitsche Studen- ten-vereeniging. Aanleiding daartoe was een verklaring van den rector, dat alle onder handelingen met de Algemeene Duitsche Studenten-vereeniging moesten worden afge broken. Op de Hegel Platz verzamelden zich de studentem-Zij::trokken.onder het zingen van liederen en geroep door den Lichthof naar de wandelgangen. In het voorste gedeelte kwam het tot een botsing met zich daar. be vindende studenten van andere politieke overtuiging. Eenige studenten werden onder groot lawaai uit liet venster geworpen. Bin nen eenige minuten was de politie in de Universiteit aanwezig. Dit werd door de stu denten met gehoon en lijdelijk verzet beant woord. Onder aanvoering van den Inspecteur van politie Heimannsberg trachtte de politie de studenten uit de Universiteit te verdrijven, hegeen evenwel niet gelukte. Politiepatrouilles trokken door de wandelgangen van de Uni versiteit, doch moesten na eenige minuten teruggetrokken worden, daar de studenten, die bleven zingen, niet verwijderd konden worden. Na eenigen tijd verliet de politie het Uni versiteitsgebouw, waarna de studenten zich naar de collegezalen begaven. De N.R.C. voegt hier nog aan toe, dat de relletjes een voorgeschiedenis hebben: Verleden jaar werd door de nationaal so cialistische studenten een bal georganiseerd, dat als universiteitsbal wercl aangekondigd. Daar dit in werkelijkheid een misleiding van het publiek was, eischte de rector-mag- nificus, dat deze misleiding dit jaar achter wege zou blijven. Dit werd beloofd. Toen echter de affiches voor het bal van dit jaar werden aangeplakt, bleek, dat de nationaal- socialistische studenten geen woord hadden gehouden en hun bal opnieuw als officieel universiteitsbal hadden aangekondigd. De rector eischte, dat aan de gegeven belofte alsnog zou worden voldaan en weigerde de vertegenwoordigers der nationalistische stu denten te ontvangen, daar hun houding tegenover hem ongepast was geweest. Naar aanleiding van deze weigering van den rector is de betooging georganiseerd. BIJNA EEN HALVE TON BOETE OPGELEGD. Wegens ongedekt vervoer van spiritus. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak van den schipper eener motorschuit, die door de Zes de Kamer der Rechtbank was veroordeeld tot een boete van f 46.851,75 of één week hechte nis, wegens het ongedekt vervoer van spiri tus. Het Hof vernietigde op formeele gronden het vonnis der Rechtbank, verwierp het ver weer van den verdediger, die aangevoerd had dat vex-d. in de meening geweest was, dat de vaten mineraalwater bevatten en legde verd. opnieuw f 46.851,75 boete, subs, één week hechtenis op. Deze boete-vertegenwoordigt het vijfvoudige van het bedrag, dat aan accijns had moeten worden betaald. „PRESENTIEGELD VERG ADERING" DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hield Dinsdagavond esn openbare vergadering, waarin de griffier voorlezixig deed, dat enkele leden wegens nog dringender bezigheden afwezig waren. De vergadering werd hierna gesloten en ver daagd tol Woensdag elf uur. In totaal had deze bijeenkomst juist 4 en 3 4 minuut ir. beslag genomen, schrijft de Tel. DS. H.G. VAN WIJNGAARDEN In Amsterdam is Dinsdagmiddag overle den, nog tamelijk onverwacht, ofschoon hij al geruimen tijd lijdende was, ds. H. G. van Wijngaarden, voorganger der Vrije Gemeente. Hij bereikte den leeftijd van 53 jaar. De crematie heeft Zaterdagmiddag na aankomst van den trein van 14.16 op Westerveld plaats. JUBILEUM A. J. BENINK. Heden was de heer A. J. Benink 25 jaar als hoefsmid in dienst bij de firma D. Hogenbirk, Hoef-, Rijtuig- en Huissmeden, Zijlstraat 17, Vanmorgen half twaalf werd hij per auto van zijn woning aan de Oost-indischestraat 67 gehaald en naar de smidse gebracht. Hier zag zijn aambeeld, waar hij anders aan staat te werken, er wel buitengewoon uit; het was geheel met groen en bloemen versierd. Ook aan zijn zwaren hamer zat nu een roos! een aardige attentie van zijn collega's. De jubilaris werd in de smidse op waar- deerende en hax-telijke wijze toegesproken door den heer D. Hogenbirk Sr., die zijn ge- lukwenschen vergezeld liet gaan van een gouden horloge met inscriptie. Ook van de collega's, kreeg de heer Benink een geschenk van huishoudeiijken aard. Toen mocht hij weer vertrekken, om zijn feest verder in den huiselijken kring te vieren. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE BRUSSEL. 2 VROUWEN GEDOOD. BRUSSEL, 12 Nov. (VD.) In een in het centrum der stad gelegen warenhuis ont plofte Dinsdagavond een benzinetank. Spoe dig stond het geheele gebouw in vlammen. Twee vrouwen kwamen bij den brand om het leven, terwijl de bedrijfsleider verwon dingen opliep. In het bioscooptheater dat zich naast het brandende perceel bevindt., brak bij het vernemen van den'brand een paniek uit. Het gelukte evenwel alle bezoe kers buiten gevaar te brengen. ONTPLOFFING OP EEN TORPEDOJAGER. TOULON, 12 Nov. (B.TA.) Aan boord van den torpedojager „Trombe" dat op het oogenblik manoeuvres houdt aan de kust van Corsica, heeft een ontploffing plaats gehad. Drie leden der bemanning werden gedood en een gewond. IJMUIDEN. DE „MENES". Gisterenavond en hedennacht hebben bootwerkers uit Amsterdam de beide voorste ruimen van het stoomschip Menes, dat gis teren op de Noordex*]vler liep' en een lek kreeg, gedeeltelijk gelost, waardoor het voor schip is gerezen. Aangezien gebleken ls dat de pontexx bij machte waren het vaartuig drijvende te houden, is toestemming verleend om naar Amsterdam op te vareh. Heden, half 11, is het stoomschip derwaarts vertrokken. GELUKKIG TERUGGEVONDEN* De heer T.'hfad bij de pólitle^aaègifté ge daan van vermissing van een portefeuille inhoudende 1000. De politie stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in, dat" echter geen resultaat opleverde. Eenigen tijd later deelde de heer T. mede dat. hij de portefeuille had teruggevonden. ZANDVOORT VERZOEK TOEGESTAAN. Door de afdeeling van den Alg. Nedcrl. Bouwarbeidersbond was tot het gemeente bestuur het verzoek gericht, om in de be stekken voor de uit te voeren werken aan de Noordelijke Boulevards de bepaling op te nemen, dat de loonen zouden moeten worden betaald naar den maatstaf als tusschen werkgevers en werknemers in een collectieve arbeidsovereenkomst is tot stand gekomen. Naar wij vernemen hebben B. en. W. be sloten aan dit verzoek gevolg te geven. DIEFSTAL. Bij de Politie werd aangifte gedaan dat' uit een woning een vrouwenzak was'ontvreemd met een bedrag van 600. HAARLEMMERMEER PERSONALIA Den heer R. Koen, is pp zijn verzoek eervol ontslag verleend ais plaatsvervangend-kan- tonrechter te Haarlemmermeer. - SPORT EN SPEL SCHAKEN. OM IIET WERELDKAMPIOENSCHAP. Dc 25ste en laatste partij remise, De 25ste partij om het wereldkampioen schap schaken tusschen Dr. Aljechin en Bo- goljubow werd Dinsdagmiddag te Wiesbaden voortgezet. Na 55 zetten eindigde dc partij in remise, waarmede Aljechin dus wereldkam pioen blijft. Aljechin's totaal is 15 1/2 punten (11 gewonnen), Bogoljubow 9 1/2 punt <5 gewonnen). Negen partijen eindigden in re mise. ZWEMMEN. HOLLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR ZUID- AFRIKA. Volgens de „Zwemkroniek" zullen de Hol- landsche zwemsters Braun,..Grendel, Vierdag en Huybers een toer naar Zuid-Afrika ma ken, die 3 1/2 maand zal duren. Mevrouw Braun heeft de leiding. HOCKEY NEDERLAND—DUITSCÏÏL AND. BERLIJN, 13 November (V.D.) In 1930 zal te Amsterdam de landenhockevwedstrijd Nee!erlanó-Düitschland plaats hebben De datum is nog niet vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2