PERLA H. D.-VERTELLINGEN Wat een bof STADSNIEUWS FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 19Z9 (Nadruk verboden; an>eur«recht voorbehouden.) door W. SOMERSET MAUGHAM. Vlucht Alleen onmiddellijke vlucht kan een man redden, wanneer oen vrouw besloten heeft, hem t.e trouwen; daar was ik altijd al van overtuigd. Haar zelfs de vlucht brengt niet altijd redding, gelijk een van mijn vrien den moest ervaren, die door een reis om de wereld hot huwelijk wilde ontvlu-hten. Hij zag het gevaar dreigend voor oogen en vluchtte, in het. besef, snel tc moeten han delen, zoo schielijk op een schip, dat hij niet oens zijn koffer kon pakken, zijn geheele bagage bestond uit een tandenborstel. Vrouwen zijn onbestendig, zeide hij lot zich zelf en in een jaar zal zij mij allang zijn vergeten. Toen hij zich gered waande, landde hij in dezelfde haven, vanwaar zijn schip war vertrokken en wie zag h'j daar hot c.rst en wie wenktp hem van den oever af vrien delijk toe? De kleine vrouw, voor wie hij gevlucht, was. Ik heb er maar écn gekend, die het klaar speelde, zich uit zulk -x n klem '/rij te maken en dat was Roger Charing. Hij was niet,jong meer, toen hij op Ruth Barlow verliefd ge raakte en ook voldoende ervaren om voor zichtig te zijn; maar Ruth Barlow had een gave, die de meeste mannen weerloos maakte. Het was haar overdreven gevoeligheiddie beroofde Roger van zijn verstand, overwon zijn ervaring en zijn inzicht. Hij verloor alle houvast. Mevrouw Barlow die al voor de tweede maai weduwe was had prachtige donkere oogen, vol uitdrukking, gelijk men ze zelden ziet. Zij schenen steeds van plan zich met tranen te vullen en zij lieten als* het ware een stille klacht vernemen, dat de werelcl te veel was voor zulk een zwak schep sel. Men kwam in de verzoeking te zeggen; „Arm wezen, jouw leed i3 grooter, dan men van iemand kan veronderstellen". Een sterke, krachtige man als Roger, die bovendien nog oen massa geld had, zeide bijna onwillekeurig 'tot zichzelf: ik moet mij tusschen de onver biddelijke wereld en dit zachtaardige wezen plaatsen. Wat zou het heerlijk zijn, de droef heid uit die prachtige oogen te verdrij ven Uit Rogers woorden maakte ik op, dat Iedereen mevrouw Barlow tot dusver slecht had behandeld. Zij was naar het scheen een van de ongelukkige wezens, die alles ver keerd gaat. Trou./de zij, dan werd zij door haar man mishandeld, had zy een vertrouwe ling, dan bedroog hij haai', nam zij een huishoudster, dan was die drankzuchtig. Toen Roger mij vertelde, dat hij haar eindelijk had overgehaald, met hem te •trouwen, wenschte ik hem geluk. „Ik hoop, aat jullie het goed met elkaar zult kunnen vinden", zeide hij. „Zij is een beetje bang voor je; zy denkt, dat je ongevoelig bent". „Ik begrijp waarlijk niet, waarom zij dat van mij denkt, antwoordde ik. „Je mag haar toch wel, niet?" „O, zeker", zeida ik, „bijzonder". „Zij heeft het werkelijk niet gemakkelijk gehad, de arme vrouw. Ik heb zoo verschrikkelijk met haar te doen". „Ja", zeide ik. Minder kon ik toch niet goed zeggen. Ik wist, dat zij dom was en graag intrigeerde. Naar mijn meening was zij hard als steen. Toen ik haar leerde kennen, speelden wij eens bridge. Daarbij overtroefde zij als mijn partner tweemaal mijn beste kaart. Ieder ander zou zijn opgestoven, ihaar ik bleef stil gelijk een engel. Wanneer iemand ver driet had moeten hebben, dan was ik het dien avond geweest en niet.zij. Zij verloor in den loop van den avond een menigte geld aan mij en 'beloofde mij een cheque die zij echter nooit zond en dus was het vermoe delijk aan mij geweest, bij onze volgende ontmoeting den beleedigde to spelen ear r.iet aan haar. Roger stelde haar aan al zijn vrienden voor. Hij schonk haar prachtige edelsteenen en nam haar mede overal heen. Hun huwe lijksreis werd aangekondigd en Roger was in den zevenden hemel. Maar plotseling was zijn liefde uit. Ik weet niet waarom. Haar gezelschap kan hem niet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 60 Cts. per regel. Potige v$/ Wybert-tabtetten onder het oefenen ter bescher ming van de keel, vóór het optreden ter zui vering van de stem. opeens verveeld hebben, want zij was nooit onderhoudend geweest. Misschien hield haar smachtende blik op, zijn hart te bewegen. De schellen vieien hem van de oogen en hij werd weer de man van de wereld, die hij vroeger was. Het drong plotseling tot hem door, dat het Ruth Barlow was, die zich het huwelijk het eerst in het hoofd had ge haald en hij zwoer een hv'.ligen eed, dat niets ter wereld er hem 'toe zou kunnen brengen, haar te trouwen. Maar de zaak was niet zoo eenvoudig. Toen hij weer in het- bezit van zijn volledige verstandelijke vermogens was, zag hij bijzonder goed, van weiken aard de vrouw was, met wie hij te doen had. Had hij haar om zijn vrijheid gevraagd, dan zou zij met haar overgevoe- ligen aard haar gekwetste gevoelens oneven redig hoog getaxeerd hebben. Bovendien maakt het steeds een slechten indruk, dat men een vrouw laat staan; de menschen nemen het je graag kwalijk. Daarom hield Roger zijn plan geheim. Hij liet op geen gnkele wijze merken, dat zijn gevoelens jegens Ruth Barlow veranderd waren. Hij bleef attent, bracht haar naar restaurants, zij gingen samen naar den schouwburg, hij stuurde haar bloemen en was belangstellend en beminnelijk gelijk steeds. Hij woonde in een pension en zij in een gemeubileerde woning. Zoodra zij een geschikt huis gevon den zouden hebben, zouden zij trouwen. Makelaars zonden Roger adressen toe en hij nam Ruth mtfe, om de huizen te gaan zien. Het was niet gemakkelijk, Iets geschikts te vinden. Roger nam meer en meer make laars in den arm. Zij bezichtigden het eene huis na het andere en zij deden het uiterst ernstig, van den kelder tot het dak. Dikwijls was het huis te groot en dikwijls was het te klein, nu eens te ver van het centrum, dan weer te dicht er bij, soms te duur of te slecht onderhouden, te somber, te tochtig, te donker of te nuchter. Roger vond steeds den fout. waarom het 'huis niet in aanmerking kwam. Hij was heel kieskeurig, maar hij kon toch van zijn geliefde Ruth niet ver gen, ergens anders dan in een onberispe lijk huis te gaan wonen en een onberispe lijk huis was juist niet te vinden. Hdt jagen naar een huis is een vervelend en vermoeiend geval en Rut-h begon verdrietig te worden. Hij verzocht haar, geduld te hebben. Want tenslotte moest het godie huis toch te vin den zijn, je moest er maar niet dadelijk het bijltje bij neerleggen. Zij bezichtigden honderden huizen, beklommen duizenden trappen. Ruth was uitgeput en meer dan eens verloor zij haar geduld. „Wanneer je niet gauw een huis vindt", zeide zij, „moet ik over de zaak denken; want wanneer het zoo voortgaat, dan zullen wij in jaren nog niet getrouwd zijn". „Toe, zeg zooiets niet; ik bid je: heb toch geduld. Ik heb zooeven van andere make laars nieuwe lijsten gekregen; daar moeten ten minste zestig huizen op staan". De jacht begon opnieuw. Zij bezichtigden voortdurend nieuwe huizen. Twee volle jaren duurde deze jacht. Ruth werd zwijgzaam en mopperig. Haar ontroerende oogen namen een vijandelijke uitdrukking aan. Roger werd overwinnaar. Eindelijk had zij er genoeg van. „Wil je nu eigelijk met meL- trouwen of niet?" zeide zij tenslotte. „Natuurlijk wil ik dat, schat. Zoodra wij een huis vinden, trouwen wij. Voor het overige heb ik juist van een huis gehoord, dat misschien geschikt zou zijn". „Maar ik voel mij op het oogenblik niet goed, om huizen te' bezichtigen". „Arm kind, ik vind ook, dat je er wat vermoeid uitziet". Ruth Barlow ging op bed liggen. Zij wilde Roger niet zien, en hij moest er zich mede tevreden stollen, naar haar toestand te in- formeeren en haar bloemen te sturen. Hij was attent en galant, zooals steeds. Hij schreef haar iederen dag en maakte melding van nieuwe huizen, die zij moesten gaan zien. Een week verliep, toen kreeg hij dezen brief; „Roger! Ik geloof, dat je werkelijk niet van me houdt. Ik heb iemand gevonden, die ge lukkig is. mij te kunnen beschermen en ik zal vandaag met hem trouwen. Ruth". Hij zond zijn autwoord met een kruier: „Ruth! Je mededeling heeft mij verplet terd; ik zal dezen slag nooit te boven komen; maar natuurlijk denk ik in de eerste plaats aan jouw geluk. Hierbij zend ik je zeven nieuwe aanbiedingen. Ik ben er van overtuigd dat je er oen geschikt huis bij zult vinden. Roger". HERDENKING VAN DEN WAPENSTILSTAND. DS. B. DE LIGT OVER „BESTRIJDING VAN DEN OORLOG". De Remonstrantsche kerk was Dinsdag avond vrij goed gevuld toen Ds. B. de Ligt uit Genève er den Wapenstilstand herdacht met een rede over „Hoe bestrijden wij het best den oorlog". De heer J. Op 't Einde, voorzitter der af- deeling Haarlem van do Nooit-Meer-Oorlog- Federatie leidde den spreker in. Ds. de Ligt begon met de aandacht te ves tigen op de artikelen van staatslieden in de pers, over den Wapenstilstand, artikelen, waaruit men zou kunnen opmaken dat men nu pas goed begonnen was met het bestrij den van den oorlog. Maar, zeide spreker, sedert 1914 is er nog geen wapenstilstand geweest, duurt de oorlog nog steeds voort. Zoo is de z.g.n. Chlneesche burgeroorlog van den laatsten tijd een gecamoufleerde impe rialistische strijd. Wij zouden éen heelen avond noodig hebben om na te gaan hoeveel oorlog er sedert 1918 is geweest aldus spre ker. Door den Vrede van Versailles is een deel van Centraal-Europa ge-Balkaniseerd. Span je is in Marokko opgetreden op een zoo wreede wijze, als wij ons niet in kunnen den ken. Bommen vielen op Irak, op Indië. En de gekleurde rassen, wie het zelfbeschik kingsrecht was beloofd, kunnen zich niet langer bedwingen. Ook over den Volkenbond, een instituut dat den oorlog niet afschaft, maar reorga niseert, legaliseert en monopoliseert, zou spreker lang kunnen uitweiden. De verdedi gingsoorlog krijgt door den Volkenbond, die ieder het recht geeft zich te verdedigen, het stempel van moreel geoorloofd te zijn. Maar volgens spreker is het steeds zoo in de geschiedenis geweest, dat ieder rijk zich moest verdedigen, het viel nooit aan. Verde- digings- en aanvalsoorlog gaan onontwar baar in elkaar over. Wanneer men eenmaal het recht heeft zich te verdedigen, kan men steeds onder de leus van verdediging tot aanval overgaan. Ook ziet spreker een groot gevaar in den plicht dien ieder lid van den Volkenbond heeft om zich niet alleen te ver dedigen, maar ook om aangevallen leden daadwerkelijk te steunen. Ondanks het Kellogg-pact, ondanks de vredesbeweging die schier den heelen kos mos vervult, ondanks alles wordt de wijze van oorlogvoering dag en nacht gemoderni seerd Wanneer de Volkenbond waarlijk een bond van volken was, ware het goed, nu is vol gens spreker de Volkenbond een trust van imperialistische en kapitalistische staten en bij een ontwapeningsconferentie komen in Genève behalve diplomaten ook militairen. Minister Beelaerts heeft immers ook pas nog gezegd, dat ontwapening niet ontwapening, doch beperking van bewapening is. Intusschen kunnen de gekleurde volken zich niet langer goed houden. Het Westen heeft de gekleurde rassen gemilitairiseerd, rassentegenstellingen worden scherper, bot singen zullen plaats hebben, zooals men nooit gekend heeft, wij gaan een wereld crisis tegemoet 1-Ioe kan men gelooven in de ontwapenings leuzen, wanneer men weet, op welke wijze de volgende oorlog wordt georganiseerd? Volgens spreker zijn wij in een toestand ge raakt, waarvan velen geen besef hebben. De werkelijkheid is, dat alle moderne staten het recht hebben van iederen burger te eischen: „Dood of word gedood", de geheele productie is op den oorlog gericht. Proefne mingen voor den chemischen krijg worden allerwegen genomen, Italië heeft verklaard dat het ook proeven met menschen moet némen, om zich goed te kunnen voorberei den. Tegen deze strijdwijze bestaat géén be scherming en zij wordt door alle landen voorbereid, aldus spreker. En in het Oosten is een groot miütairls- tisch centrum ontstaan, dat weer staat te genover het Westersche militairisme. Rus- land's politiek in Azië bevordert daar het militairisme sterk, en ook in Engelsch-In dië het land van Ghandi bestaan plan nen om zich te gaan militairiseeren. Om dit alles heeft de heele phrasologie van den wapenstilstand niets te beteekenen. Ter bestrijding van den oorlog kunnen wij directe actie voeren. Directe actie kwam vóór onze jaartelling voor, kwam voor bij de eerste Christelijke secten, directe actie is o.a. de individueele dienstweigering. Spre ker kwam op tegen de bewering, dat indivi dueele dienstweigering zonder beteekenis is, weet van dienstweigeraai's die heele regi menten in opschudding brachten, hij her innerde aan Herman Groencndaal's dienst weigering, die haar invloed had tot in Ber lijn, in "Weenen Bovendien breidt de dienst weigering zich in tijden van spanning aan merkelijk uit. Om in den komenden oorlog het strijden onmogelijk te maken, moeten de mannen en vrouwen achter het front zorgen dat men i&n het front niet strijden kan. door fabri cage en aanvoer van munitie stop te zetten, en te saboteeren. Wij moeten ons innerlijk voorbereiden om in dagen van spanning sterk te staan, het is noodzakelijk ons bewust te organiseeren en de werkelijkheid van het economische en politieke leven te onderzoe ken. En de directe actie is een geweldige zede lijke macht, waarbij geen bloed vloeit, een macht tegen den oorlog. Vrouwen, proletariaat en gekleurde rassen kunnen door passieven tegenstand den mo dernen oorlog bestrijden; als zij zich hun kracht bewust worden, kan het eindelijk ko men tot een wapenstilstand. Voorts wees spreker op de opvoeding der jeugd. Ou 'ers, door de Ouderavonden in staat gesteld nader met de school, met het onderwijzend personeel in contact te komen, moeten volgens spreker's meening onderzoe ken of de jeugd geen nationalistisch-militai- ristische gevoelens worden bijgebracht, in 't bijzonder door de z.g.n. vecht-geschiedenis. De ouders dienen er voor te waken dat hun kinderen vrije menschen blijven, ook als ze eventueel op een hoogeschool komen. De in- tellectueelen die uit hen groeien moeten vrij zijn, moet'n zich met hun intellect niet in dienst van de oorlogs.corbereiding stellen. Het verheugde spreker daarom, dat vele mannen van de wetenschap, onder wie iemand als prof. Einstein openlijk bekend hebben zich nimmer voor dergelijk, werk te leenen, dat zij zullen ijveren tegen'elke be wapening en voorbereiding voor een oorlog. Aan het slot van zijn rede die door veel feitenmateriaal ondersteund werd, wees ds. de Ligt nog eens op de geweldige wereldcrisis die komende is, alle volken zullen dooreen gegooid worden, de wereld staat voor haar één-wording. Men moet strijden voor een zelfvernieuwing van den mensch, opdat in de toekomst oorlog niet mogelijk zal kunnen zijn. VACANTIE-BEZIGHEDEN VOOR SCHOOLKINDEREN. EEN SUCCESVOL BEGIN. De vereeniging Vacantiebezigheden voor schoolkinderen houdt as. Vrijdagavond een vergadering in de Nijverheid. Daar zullen de jaarverslagen uitgebracht worden, voorts vermeldt de agenda nog verkiezing van be stuursleden. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw L. BoermaBoerma, bleek, dat het ledental gestadig toeneemt. Toch is het tempo van aanwas voor deze nuttige veree niging nog te langzaam. Een propaganda- bijeenkomst in den schouwburg aan den Jansweg gehouden maakte het streven der vereeniging in breeden kring bekend. De kas werd door dezen avond met 400 versterkt. Om de ouders der kinderen te bereiken werden door mevrouw S. BrandonGrondel voor oudercommissies lezingen gehouden, verduidelijkt met lichtbeelden. Een iOO-tal kinderen werd opgegeven voor de vacantie bezigheden. Het gemeentebestuur stelde het terrein beschikbaar nabij het huis ter Zaa- nen. De tramdirectie verleende medewerking voor het vervoer der kinderen. Een oproe ping voor leiders had voldoende succes. Me vrouw Brandon nam de organisatie en de hoofdleiding op zich. Intusschen was het aantal kinderen tot 172 gestegen. 24 Juli vingen de vacantiebezigheden aan, officieel geopend door den wethouder van onderwijs, den heer W. Roodenburg. Er werd in 7 groepen gespeeld. De kinderen hebben zich uitstekend vermaakt en van vele ouders kwamen dankbetuigingen in. Over het gedrag der kinderen hadden de lei ders niet te klagen. In den zomer van 1930 kunnen de kinde ren met de vacantie terugkomen. HET JUBILEUM VAN DEN HEER D. BREMER. Dinsdag is bij de N.V. Houthandel v.h. W. F. Bremer Zonen het jubileum gevierd van den heer D. Bremer, die 40 jaar geleden als firmant in de firma trad en thans directeur der N.V. is. De heer Bremer werd ten kantore in den kring van commissarissen en perso neel toegesproken door den heer W. F. Bre mer Sr-, commissaris der vennootschap. Deze bood hem een pastelt-eekening aan, voorstel lende de zaak zooals deze 40 jaar geleden was. Er waren talrijke bloemstukken van commissarissen, directie en personeel. Het feest werd verder in intiemen kring gevierd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts per regel. CADENA Is het wachtwoord van het meest geperfectionneerde fabrikaat! In de voornaamste Sigarenwinkels. en bij Mignon Co., Gr. Houtstraat 128. GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar Balders, Heerinsingel 31 a, hoopt op 19 November zijn gouden bruiloft te voeren. Namens de buurtcommissie zal een. cadeau aangeboden worden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bijBur. v. Politie, Sme- destraat, een autoslinger. Stavenuiter, Flo- resstraat 25, armband, Bur. van Politie, Sme- destraat, boek. v. Os, Sterreboschstraat 70, broche, v. Steen, Spaanschevaartstraat 102, ceintuur. Bur. van Politie, Smedestraat, idem De Wit, Schoterweg 63, idem. De Vos,'Soen- dastraat 48, dop van radiator. De Vos, Es- senplein 24 j., étui. Digatha, Heerenweg 225, wit-bruine hond. Tij man, Heerensingel 71 j-, gele hond. v. d. Kroft, De Clercqstraat 134, kinderhar.dsc-hoen. Stavenuiter, Floresstraat 25, handschoen. Jonker, Soutmanstraat 38, bruin gestreepte hond. Kennel Fauna, gele herdershond, gebracht door Broukaer, Kruis straat 19; gestroomde herder, gebracht door Blom, Dubbele Buurt 64, Colijn, Dubbele- buurt 47, jongensjas. Maurits, Spaarne 50» kat. Schreuder, Adriaan Loosjesstraat 62, idem. v. Essen, v. Oosten de Bruijnstraat 206 kleedje. Kennel Fauna, zwart-witte kat, ge bracht door Reimers, Gr. Heiligland 11; grij ze kat, gebracht door: Schipper, Cheribon- straat 6. Jansen, Amsterdamschevaart 38, nummerplaat. Knegt, Minahassastraat 32, poppenwagen. Meerk, Saenredamstraat 65, portemonnaie met inhoud. Teilekamp, Klop persingel 169, kindèrportemonnaie. Bur. v. Politie, Smedestraat, heerenrijwiel. Steger- man, Scheepmakersdijk 53, roeiboot. Bur. van. Politie, Smedestraat, reticule met inhoud. Wajer, Doelstraat 26, ring. Fornier, Zand- yoortschelaan 178, Heemstede, kinderscheep je- Terpelle, Korteweg 3 .sleutel, v. Amstel, Da Costastraat 68, kindertaschje. Haman, Kerk hofstraat 1 b, taschje met inhoud. Smit, Slachthuisstraat 88, kinderwantje. Adriaanse, Tetterodestraat 71, armband horloge, Kruïjder, Joh. v. Vlietstraat 84, broche; Haasse, Zoetestraat 2, autobumper, Hendrikse, Duvenvoordestraat 19, badzak; de Heer, v. 't Hoffstraat 131, beitel; v. Steen, Spaanschevaartstraat 102, ceintuur; v. Dam, Diederikstraat 10, das; Heeres, Alb. Thijm- straat 21, kinderhandschoen; Donkerloo, Lange Heerenvest 104, jas; Oldenhove, Oos terstraat 12, kap v. e. electrische rijwiellan- taarn; Bur. van Politie, Smedestraat, kerk boek R.-K., Savrij, Schalkwijkerweg 65F, grijze kat. Treffers. Zonnesteeg 3 zwart, lorgnet; Vellinga, Haltsma Mulierstraat 52, manchetknoop; Groeneveld, Brouwersstraat 3, kindermuts; Bur. van Politie. Smedestraat nummerplaat; wed. Ruiter, Paul Krugerka- de 7 zwart, portemonnaie met inhoud; de Vries, Staringstraat 26, idem: Konings, le Hoogewoerddwarsstraat 22, portefeuille met inhoud; Rumpff, Brouwersplein 12, rijwielbe- lastingmerk; v. Norden, Barbarossastraat 26, idem; Joosten, M. v. Heemskerkstraat 50, rozenkrans; Stokman, Amsterdamschevaart 52, sierspeld; Blankert, Kennemerstraat 21 zwart, zakken. Uit he't Amerikaansch door NINA WILCOX PUTMAN Vertaald door CHRISTINE KAMP. (Verhaal In Briefvorm). 1) „Je weet .lieve Rosamonds, dat als ik met een zilveren lepel in mijn mond geboren was, er alle kans voor was, dat de naam van een hot erop stond. Mijn ouders waren erg gulhartig en het is waarschijnlijk daaraan te wijten, dat ik mijn Dickey zoo goed begrijp, ondanks de vele wanboffen, die hij heeft. Bijv eerbeeld ons uitstapje naar Europa, naar Engeland! Wel, liefste, als wij over der. Oe Man waren gevlogen, zou het niet half zoo'n weav^tuk zijn geweest als wat wij de 'en. Maar on het ocgenb'.ik. dat wij de uit- r '.n.non van de Led well's, begon Die!: en v.rs.e daarvan te redeneeren en je kent beste, dus je weet ook dat zijn ar~umen;-?n meer overtuigend zijn dan de ir.vlrah'e van een warenhuis om een doorloop:" "e rekening te nemen. „Eenr:':-je naar Londen", riep hij uit. „o, wat een bof! Wel, lieveling, wij zouden wel idioot zijn om dat af te wijzen. Zeg, het is oen eenige kans! Ds Ledwell's zouden een tarnt:' en nichtje hebben meegenomen, die verhinderd zijn en nu zitten zij met die jpassasebtMttai en bieden die ons gratis „Maar schat", zei ik, „het zijn geen re tour bil jetten. Wij zullen die zelf moeten koopen. En je weet wel, dat wij ons dat niet kunnen veroorloven, vooral nu je buiten betrekking bent", „Juist daarom Is het zoo'n bof voor ons om nu te gaan. Op de boot zal ik kans heb ben om met zakenlui in kennis te komen en die zullen mij juist de betrekking aanbie den, die voor mij geschikt is'". „Maar welke is dan wel voor je geschikt?" vroeg ik voor den zooveelsten keer. Want zie je. lieve vriendin, die kwestie is zoo dik wijls tusschen ons besproken. „Sapperloot, ga je daar weer over begin nen", antwoordde hij boos. „Juist., omdat ik mijn capaciteiten ken, omdat ik daardoor weiger mij vast te laten roesten aan een kantoorstoel als boekhouder of zoo iets, denk je maar dat ik een domoor ben! Ik zeg je, ik ben beu van alle betrekkingen die hier op ds gewone manier te krijgen zijn en ik wil een positie hebben, waarin ik kan toonen. waartoe ik in staat ben". Je weet, Rosamonde, dat hij altijd zoo eerzuchtig is geweest. En in al de dozijnen be t-rekkingen, die hij al gehad heeft, heeft hij altijd uitstekend voldaan. Herinner je je, dat hij in betrekking is geweest bij de Ready Pencil Co. en gedurende de twee e-erste weken hun kantoor heel&maal reor ganiseerde? Beste meid, hij zou daar in minder dan geen tijd hoofd-bedrfjfsleidor zijn geworden, als de Compagnie het zoo lang had uitgehouden! En de Koolover Chest Co. zei, dat hij in I-Iavard gestudeerd had. Het was t-och Dickey zijn schuld niet, dat die zaak failliet ging! „Lieveling", fluisterde ik hem toe, „natuur lijk ben je geen luiaard en ik geloof zeker dat je een groot succes zult hebben. Maar ik begrijp niet, hoe een reisje naar Londen dat kan bewerken". „Kijk eens hier, Nataclia", zei hij met dat air van eindeloos gedrild, waardoor ik al zenuwachtig word, eer hij iets gezegd heeft, „wij moeten toch de eerstkomende weken leven, niet waar? Dat zal wei zoo iets kosten, denk je ook niet? Nu hebben wij zeven dagen noodig om naar Europa te komen en ter wijl wij op de boot zijn, kost het ons niets, behalve een paar fooien. Intusschen kan ik naar werk uitzien, juist alsof wij in New York gebleven waren. Ik zal mij bevriend maken met de rijke zakenlui, die in de rook- salon zitten te dampen; hier zijn die men schen niet te genaken. Bovendien zal ik er varing opdoen. Iedereen weet, dat het een goed figuur maakt, als men kan zeggen, dat men de Haringsloot is overgestoken. Hoe of je de zaak ook beschouwd, die reis is een be legging". „Ja, dat lijkt mij ook", zei ik, nu ik de logica begon te snappen van hetgeen hij zei. Bovendien, lieve Rosamond, verlangde ik er erg naar om te gaan, want zoo'n reisje had ik toch nog nooit kunnen maken. Toch ging ik voort: „Dickey, schat, herinner je toch, wat er gebeurd is, toen je het lidmaat schap ran de Barbarough County Golf Club als een belegging beschouwde en daar liep de boel in he: honderd en je mocht nog schade vergoeding betalen. Van deze belegging ben ik evenmin zeker". „Maar het is juist Ledwell, die ik in die club ontmoette, niet waar?", zei Dickey triomfantelijk. „En nu inviteert hij ons om mee naar Londen te gaan! Was dat een be legging of niet?" Ik wist eenvoudig niet, wat daarop te antwoorden, Rosamonde. Als Dickey zoo be gint te redencercn, ben ik niet in staat na te denken tot alles beslist is en wij in de knoei zitten. Maar ik had nog een troef, die ik uitspoelde, al was het alleen om mijn ge weten gerust tc stellen. „Luister", zei ik, „zou het niet verstandiger zijn, schat, om de heele geschiedenis uit ons hoofd te zetten en morgen aan den dag die zoo moeilijk te krijgen positie te zoeken? Waarom probeer je niet nog eens om Mr. J. Howe te spreken te krijgen?" „Neen, dat is onnoodig", zei Dickey, onge duldig geworden om mijn kinderachtige op merkingen. „Toch is het bepaald grappig... dat ik he't nooit zoo ver kan brengen om hem in zijn privé-kantoor te treffen, en dat nog wel. nadat onze wederzijdsche vaders zulke dikke vrienden waren- Zeker zou ik graag werkzaam zijn in de Workrite Office Furniture Co., maar ik heb er genoeg van om daar met den hoed in de hand te komen om steeds te vernemen, dat de oude heer belet heeft. Misschien is hij bezig zijn golf- stokken voor het spel gereed te maken of iets dergelijks. Neen schatje, wij zullen het reisje maken en daarna zal ik den ouden Howe opzoeken". Om je de waarheid te zeggen, Rosamonde. wist ik van het eerste oogenblik af, dat wy zouden gaan. Ik kon het over mij votfier. komen! En toen ik onze koffers pakte, was het met een sensatie van komend ongeluk, die toch tegelijk iets heerlijks was. Ik weet niet of je mij begrijpt, liefste? Het is alsof men met Kers mis veel tc« veel dure dinger, gekocht heeft en dan hoopt, dat er, voor dc rekening komt, een wonder zal geschieden I-Iet Ls een vreeselijk gevoel. Maar in alle geval stopte ik al mijn zorgen mee in den koffer en vergat ze daar tijdelijk. Wel Rosamonde, de reis naar Europa was verrukkelijk! Wij speelden heel veel bridge met de Ledweils en Dick verloor ongeveer vijftig dollars een verlies haast zoo erg als een voortand uit z'n gebit. Maar hij ont moette geen financieelc reuzen, die hem aanboden vice-president te worden en toen ik Dickey erover aansprak, dat die verliezen bij het spel haast niet te dragen waren, sloeg hij mij met een slag neer. „Onzin", zei hij, „die verliezen aan de Led weils kunnen ten slotte nog voordeelig zijn. Als hij denkt, dat ik zoo'n armoezaaier ben, zou hij er nooit aan denken mij een zaken- connectie te verschaffen, die de moeite waard was". Maar, beste vriendin, de Ledweils boden hoegenaamd geen positie aan. Als een nacht kaars ging de heele connectie uit. Ik vermoei dat die invitatie gedaan is na een uurtje van cocktail genot en hoewel zij blijkbaar tevreden waren ons onderweg bij zich te hdbben, was hun reis uitsluitend bestemd om plezier te hebben en ons in Londen te chaperoneeren aat stond niet op hun pro gramma. Toen wij dan in Southampton aankwamen, gaven zij ons een welgem-eenden handdruk en eigenlijk onbewust een intro ductie voor Laddie Whitfield. Natuurlijk ken je hem, Rosamonde. Lad die's eigenlijke naamzooals die staat op de rekeningen van zijn kleermakeris Lord John Charles Allington De Vore Gratham, maar de familienaam is Whitfield uit te spreken: Whittle. Die blonde spriet van een Engelschmaneen van het soort, dat monocles draagt.kwam toevallig op het douanekantoor letter L, waar de Led weils aan het uitleggen war en. dat hui ~ie- •■ikaansche phonograaf oorspronkelijk in Bondstreet gekocht was. „Hallo!" riep hij. mevrouw Ledwell de hand drukkend, terwijl hij naar mij keek. „Wat doen jelui hier?Wat ik hier te ma ken heb? Ik heb er niet de minste notie van. Het is die vervelende carburateur aan mijn auto. Ginds in de garage, weet jc. Die hapert geregeld als ik uit rijden wil gaan". Het leek alsof hij hen twee dagen geleden gesproken had, in plaats van twee jaren geleden. (Wordt vervolgtLl

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6