Wie meenidai pepermunt scherp en bitter smaakt heeft nog nooit de origineele KQKMSpepermunt geproefd. BINNENLAND TIJDSCHRIFTEN KEU® BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. HET PERCEEL KENAUSTRAAT 9- VRAGEN VAN DEN HEER KLEIN SCHIPHORST. .Zooals bekend, is er een quaestie tus schen het gemeentebestuur en den heer J. ter Wal, eigenaar van het perceel Kenau straat 9, dio in den tuin van dat penceel een afdak heeft gemaakt, waaronder hij tegen vergoeding rijwielen laat bergen" B. en W. waren van oordeel, dat hi'.'.'door de rechten der gemeente worden benadeeld, omdat de grond waarop het perceel is gebouwd inder tijd door de gemeente is verkocht op voor waarde' dat op den voor tuin bestemden grond niet mocht worden gebouwd zonder vergunning van B. en W. Op 31 Juli besloot •de Raad tot het instellen van een rechts vordering tegen den heer Ter Wal. De heer H. J. L. Klein Schiphorst-, lid van <!en Raad, heeft thans de volgende vragen tot B. en W. gericht: 1. Is het- juist, dat na het besluit van den raad genomen in de vergadering van 31 Juli tot instelling van een rechtsvordering tegen den eigenaar van het perceel Kennaustraat 3 B. en W. getracht hebben aan dit besluit •een andere uitvoering te geven. 2. Dat, om daartoe te geraken den eige naar voornoemd telefonisch is gevraagd wie zijn advocaat was. 3. Dat bij monde van genoemden advocaat den eigenaar namens B. en W. werd mede gedeeld, dat na indiening van een mooi ït- werp voor bebouwing, afbraak van het af dak en betaling van f 100 voor vergoeding der kosten van den gemeente-advocaat gun stig over het ingediende plan geoordeeld zou ■worden, in ieder geval verwachtingen zijn verwekt waarbij hij tevreden kon zijn en een proces voorkomen zou worden. 4. Dat hie'rop een teekening met bereid verklaring op 12 September is ingediend »n door B. en W. op 8 October zonder ne.ï is beantwoord met: „Op het voorstel vervat, in uw nevenaangehaald schrijven zullen wij piet ingaan". Als bovengenoemd© vragen geheel of ge deeltelijk bevestigend beantwoord kunnen worden wat is dan de reden die B. en W. hadden om: 1. af te wijken van het genomen raads besluit door de genoemde daad en daardoor verwachtingen op te wekken. 2. Na inwilliging van het bij monde van den advocaat namens B. en W. ingediende schrijven en plan, dit zonder meer af te wijzen? Verder vraagt de heer Klein Schiphorst nog: 3. Wat denken B. en W. verder be doen in deze zaak? 4. Achten B. en W. dit een billijke be handeling van een inwoner der Gemeente? VEREENIGING HORA Deze vereeniging van Burgerlijke Ambtena ren zal een feestavond organiseeren op Don derdag 21 November in den Stadsschouwburg waar door de bekende tooneelvereeniging „Varia" uit IJmuiden zal worden opgevoerd „Groote Stadslucht". De baten komen geheel in de kas van het Herstellingsoord voor Rust- behoevende Ambtenaren. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. P. B. het loopen over verboden grond f 1 subs. 1 dag hechtenis. A- R. het te Haarlem- merliede als bestuurder van een motorrijtuig daarmede op wegen binnen de bebouwde kom der gemeente rijden met grootere snel heid dan 25 K.M. per uur- 5 subs. 1 week tuchtschool. C. M- R. van der H. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement 1 subs. Idag hechtenis- II. M. J- J. overtreding van de Motor- en Rijwielwet S 6 subs 6 dagen hechtenis. J. A. M- idem, 10 subs. 10 dagen hechtenis. G- P. B. het te Haarlem op een openbaren weg met een motorrijtuig met grostere snelheid dan 30 K.M. per uur rijden 8 subs 8 dagen hechtenis. T. de B. over tredingen der Motor- en Rijwielwet en Motor en Rijwielbsschikking 6 en 2 x 12 subs. 6 dagen Hechtenis en 2 x 1 dag hechtenis. F. A. C. het te Haarlem buiten noodzaak met een voertuig op de voetstraat rijden en overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment 2 maal f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. J. N. v. d. B. openbare dronkenschap bij herhaling 3 dagen hech tenis. C. Z, het loopen over verboden grond f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. de G. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. R. de V. overtreding der Leerplichtwet 1' 3 subs. 3 dagen hechte nis. F. V. fdem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. J. L. overtreding der Arbeidswet f 25 subs. 25 dagen hechtenis. J. A. v. d. Z. over treding der Ongevallenwet f 6 subs, 6 dagen hechtenis. A. M. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. E. de G. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. H. v. B. overtreding der Jacht wet f 20 subs. 20 dagen hechtenis en f 10 subs. 10 dagen hechtenis, M. P. overtreding van het Motor- en Rijwielreglemen f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. B. het zonder gerechtigd te zijn vee laten loopen in tuinen f 6 subs. 6 dagen hechtenis. II. P. openbare dronkenschap bij herhaling, 3 dagen hech tenis, 3 maanden opzending naar eene rijks werkinrichting. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Brugman, Barba- rossast-raat 40, armbandhorloge. Bur. v. Poli tie. Smedestraat. autoslinger. Snoeks, Hof- meijerstraat 28, booromslag voor wiel. Sterk, Coornherst-raat 26 rd. beur je met inhoud. Roefs; Kruisweg 28, draad (electr-) Noë, Ge dempte Oudegracht 64, gloeilamp. Kennel Fauna, zwart -bruine hond, gebracht door: Kruijff, Voortingstraat 31. Luesken, Obistraat 29. geel hondje, v. Buiten, Rcitzstraat 6. bast. herdershond, v. d- Nouwland, Paul Kruger- straat 74, handschoen. Van Gijn, Medan- straat 3, handschoen. Wennekcrs, Warmoes straat 23, halsketting. Zandstra, Kolkstraat 29rood, handschoen. Kennel Fauna, zwarte kat, gebracht door Reinders, Tetterodestraat 21; grijze kat, gebracht door Hilterman, Rijksstraatweg 162; zwarte kat, gebracht door: Boekhoven, Borneostraat 21; grijze kat, gebracht door: Welling, Kleverparkweg 108. Bur. v. Politie, Smedestraat, zilveren kruis. Lodder, Zwaluwstraat 17, kinderkou sen, Benjamin, Parklaan 94, loterijbriefje. Keesmaat, Staringstraat 10, potloodhouder. Dekkers, Duvenvoordestraat 35, pet. Jansen, Leliestraat 28a, plinten. Verbeek, Grebbe- straat 11, rijwielbelastingmerk. Bur. v. Politie, Smedestraat-. idem. Buurman, Zomerkade 75. idem. Onrust. Kcnnemcrstraat 9Erood. ro zenkrans. Gerzon, Koningsmaat, rijwielbe lastingmerk. Dicpenbrink. Gen. Bothastraat 42. kindértaschje. Bur. v. Politie, Smedestraat, .yoctbal. DE FINANCRN VAN NOORD HOLLAND. BELASTINGVERLAGING GEWENSCHT? Aan het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland omtrent de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven, dienst 1930, ontleenen wij: Algemeen werd voldoening uitgesproken over den staat der provinciale financiën, die een nog beteren indruk maakt dan uit de begrooting van het vorige jaar viel af te lei den. Bij de beschouwingen over de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven ga ven vele leden als hun gevoelen te kennen, dat Gedeputeerde Staten hun begeleidend schrijven onnoodig in mineur hadden gesteld. Een uitkeering uit het fonds tot gedeelte lijke reserveering van batige saldi is niet noodig; integendeel wordt voorgesteld dat wederom 3 ton in dit fonds gestort- zal wor den, terwijl verwacht werd dat de rekening over 1929 zonder aanspreken der reserves zou zijn sluitend te maken. Vast staat thans reeds, dat de voorspeiling van Gedeputeerde Staten enkele jaren geleden vernomen, dat men de batige sloten niet meer zou weerzien, niet is uitgekomen. Dat Gedeputeerde Staten hunne uiteenzetting doen volgen door het uitspreken van de vrees dat eenige verla ging der belasting niet duurzaam zou zijn te handhaven, werd niet voldoende gemoti veerd geacht. Bovendien werd gewezen op den staat van het Wegenfonds, die immers nauw verband hield met den financieelen toestand der Pro vincie. Vroeger was besloten jaarlijks ƒ750.000 in dit fonds te storten; daar wilde men echter thans 400.000, zijnde de helft van wat der Provincie uit de Wegenbelasting zou toevloeien, bijstorten, waardoor dit fonds tot 7.000-000 zal zijn aangegroeid. Eenige leden waren van oordeel, dat er aanleiding was het bedrag van 750.000, waartoe men ge komen was toen er nog van geen Wegenbe lasting sprake was, met genoemde 4 ton te verminderen. Voegde men hierbij de 300.00v, die voor hel. reservefonds der "batige saldi door het College bestemd waren, dan zou een bedrag van 700.< 00 beschikbaar komen voor belastingverlaging. Als object van ver lagen kwamen als vanzelf de opcenten op de Personeele Belasting aan bod, daar deze op centen met 1931 niet meer zouden mogen worden geheven. Andere leden, hoewel eveneens erkennend dat de financieele toestand der Provincie zeer gezond was, gaven toe. dat de inwerking trehng der wet tot herziening der financiee le verhouding tusschen Rijk en Gemeente binnenkort een belangrijke vermindering der Provinciale inkomsten zou teweegbrengen. Met hel oog daarop wilden zij op dit oogen- blik geen verlaging van opcenten voorstellen, al wilden zij zich niet voor de toekomst ge bonden achten. Gevraagd werd op welke wij ze Gedeputeerde Staten zich voorstellen dekking te vinden voor de ruim iy2 millioen waarmede in 1931 automatisch de inkomsten zullen verminderen. Vele leden stelden er prijs op reeds thans als hun gevoelen uit te spreken, dat zij een voldoende toevloeien van de middelen noodzakelijk oordeelden, opdat de Provincie de sociale taak kan ver vullen, waartoe zij meer en meer geroepen wordt. HET PROVINCIAAL WEGEN- PLAN. OP MEER SPOED AANGEDRONGEN. Aan het algemeen verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Hol land betreffende de begrooting voor 1930 van het Wegenfonds, ontleenen wij: Door vele leden werd betreurd dat ten be hoeve van fundeering en verharding van primaire wegen slechts een bedrag van een half millioen gulden is uitgetrokken. Zou per jaar niet meer uitgetrokken worden, dan dan zou het 44 jaar in plaats van de voor gespiegelde 15 jaar duren, voordat- het ge- heele wegenplan, dat immers 22 millioen zou kosten, uitgevoerd is. Een zoo geringe jaarlijksche uitgave is niet verantwoord ge zien de zeer belangrijke inkomst-en van het Wegenfonds, dat reeds over zes millioen gulden beschikt. Voor vijf ton valt- niet veel wegaanleg te verrichten; voor een energieke uitvoering van het wegenplan is zulk een jaarlijksche uitgave veel te klein. In het af- geloopen jaar is wel driemaal zooveel uit gegeven. Hoe gevoelen Gedeputeerde Staten zich dan verantwoord thans zulk een gering bedrag uit te trekken? Van andere zijde werd bovendien gemeend, dat ook in het afgeloopen jaar niet de noodige voortvarendheid inzake de uitvoe ring van het wegenplan word betracht, hoe wel nu toch enkele jaren van voorbereiding achter ons liggen. Terwijl alle hulde gebracht wordt aan de kennis, ijver en toewijding van de leiding en het personeel van den Provincialen Water staat, werd de opvatting geuit, dat de sterkte van dit personeel onvoldoende is om den noodigen spoed aan de totstandkoming der Provinciale wegen te betrachten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Moeder! Wanner Uw kind in het gure jaargetijde vatbaar is voor verkoudheid en keelontsteking, zoo denk er aan, het dagelijks eenige PASTILLES mee te geven, om grooter gevaar te voorkomen. Bij apotheker» e drogisten verkrijg- baar. Prijs 90 ets. - fit-, :Ur-. - miiii HI mill r'WwJri w< o crown. Voor engros bij Fa: C. H. S. HEILKER, Haarlem JUISTE OORZAAK VAN ENCEPHALITIS ONTDEKT? MEDEDEELINGEN VAN PROF. ALDERSHOFF. Woensdagmiddag werd in het Rijks-Serolo- gisch Instituut der Ut-rechtsche Universiteit onder voorzitterschap van Dr. N. Josephus Jitta, voorzitter van den Centralen Gezond heidsraad een bijeenkomst gehouden van een aantal buitenlandsche geleerden die het In stituut van prof. Aldershoff bezochten in verband met hun buitenlandsche reizen om zich op de hoogte te stellen van wetenschap pelijke onderzoekingen in verschillende lan den ten opzichte van het verband tusschen encephalitis en inenting. Het Utrechtsch Dagblad meent te weten, dat professor Aldershoff in deze bijeenkomst een uitermate belangrijke mededeeling heeft gedaan met betrekking tot door hem ver richte onderzoekingen. Deze mededeeling kwam hierop neer, dat prof. Aldershoff, na behandeling van een groot aantal patiënten, meent tot resultaten te zijn gekomen, die er op wijzen dat de oorzaak der encephalitis volstrekt niet alleen en uitsluitend gezocht moet worden in inenting, maar daarbij mede in het spel is een micro-organisme, dat prof. Aldershoff ontdekt heeft in de kelen van een groot aantal personen, die dan in geval van inenting vooral ontvankelijk werden voor encephalitis. Met andere woorden: de inen- tingsstof alléén veroorzaakt geen encephali tis, maar vindt haar oorzaak in de aanwezig held van dit micro-organisme. Niet-inge- ente personen bleken eveneens bacillendra gers te zijn. Teneinde zich nader te overtuigen van de door hem bij z'n onderzoek aangetroffen uit komsten heeft prof. Aldershoff bij een aan tal apen de keel bestreken met de cultures van het organisme dat hij vond in de kelen van de door hem onderzochte patiënten. Deze apen werden na deze keelbestrijking op de gewone wijze ingeënt als kinderen, waar na al de dieren aandoening van het cen- traal-zenuw-stelsel vertoonden. Bij nadere informatie vernam het blad, dat prof. Aldershoff, hoe belangrijk op zich zelf deze ontdekking ook mocht wezen, vooralsnog de grootste reserve wenschte te maken ten opzichte van de door hem be reikte resultaten. Voor dit oogenblik meende de hoogleeraar niet verder te mogen gaan dan déze mededeeling: dat het door hem verrichtte onderzoek en de daarmede ver kregen uitkomsten een vingerwijzing kunnen zijn op den weg van het onderzoek, dat mo menteel overal hangende is naar het ver band tusschen het inentings-proces en de encephalitis. Thans heeft, voor zoover gis terenmiddag bij de wetenschappelijke dis cussies bleek, het door prof. Aldershoff verrichte onderzoek en de daarmede ver- de gevolgen gehad. Een breeder oordeel over dit onderzoek valt op dit moment nog niet te geven. Inmiddels heeft prof. Aldershoff met de door hem Woensdagmiddag mede gedeelde feiten, de oplossing van het bran dende vraagstuk der encephalitis met hoogst-belangwekkend materiaal een eind nader gebracht tot haar verwezenlijking. CRITIEK OP MINISTER TERPSTRA. Voorloopig Verslag over de Begrooting van Onderwijs. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1930 hadden vele leden het optreden van den tegenwoördigen minister met verwondering gezien. Diens bemoeienissen op onderwijsge bied hebben zich tot dusver beperkt tot het lager onderwijs en dan nog hoofdzakelijk tot de financieele verhouding van het bijzonder onderwijs tot Rijk en gemeente. Zij vroegen zich af of ten aanzien van de overige gebie den van het onderwijs de minister wel over een zoodanig bezonken oordeel en zoodanige ervaring zou beschikken als voor een vrucht baren legislatieven arbeid en het voeren van een juist beleid noodig werden geacht. Ten opzichte van de kunst kon men in dezen mi nister moeilijk een leidsman zien, daar niet bekend is dat dit deel van zijn taak tot dus ver zijn bijzondere aandacht, heeft gehad. Vele andere leden oordeelden deze be schouwingen voorbarig: zij wilden met. ver trouwen 's minister daden afwachten. Waar omtrent 's ministers plannen nog weinig bekend is geworden werden hem dienaan gaande verschillende vragen gesteld. Vele leden verklaarden zich voorts ont stemd over de Koninklijke besluiten van 8 Juni jl. waarbij een nieuw eindexamenregle- ment voor de HBS. werd vastgesteld. Men vroeg hoe het is te verklaren dat deze rege ling is getroffen zonder voorafgaand over leg met- eenige organisatie van leeraren bij het M. O. Tal van voorschriften in de nieu we regeling zullen, naar men meende, tot ernstige bezwaren aanleiding geven. BINNENKORT BEMALING DER WIERINGERMEER. NIEUW STOOMGEMAAL VOLTOOID. Het nieuwe stoom-Dieselgemaal ten Zuiden van WierLngen is gereed gekomen, zoodat binnenkort met de droogmaking van den Wieringermeerpolder kan worden aangevan gen. He»; wachten is nog op het wegbagge- ren van een gedeelte van den ringdijk"om het gemaal, cpdat het water hierdoor de machines ir. den gemaalpufc kan bereiken om vervolgens door een duiker in het IJselmeer te worden gepompt. DE ACHTERSTAND BIJ JUSTITIE. „DE ACHTERSTAND ZEER ONBEVREDIGEND". In antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer mr. G. A. Boon betreffende het nemen van maatregelen in verband met den ontstanen grooten achterstand in de behandeling van aanvragen om Konink lijke bewilliging of een minlsterieele verkla ring „van geen bezwaar" op de statutenwij- zinigen van naamlooze vennootschappen, heeft, de minister van Justitie het volgende medegedeeld: Inderdaad is bij de behandeling van de stukken betreffende, de naamlooze ven nootschappen een achterstand ingetreden, die reeds geruimen tijd een voorwerp is van zorg voor den minister uitmaakt. Afgezien van het veelvuldig gebruik, dat tegenwoor dig van den betreffenden rechtsvorm ge maakt wordt, houdt die achterstand goed deels verband met de omstandigheid, dat kort vóór en na 1 April 1929, datum van in werking treden der nieuwe wet, dagelijks soms honderden verzoeken betreffende wij ziging van vennootschapsvoorwaarden in kwamen. Al is onder deze verzoeken een groot aan tal waarvan de afdoening niet urgent Ls, omdat zij niet betreffen dadelijk noodige wijzigingen en al is en wordt in de gevallen, waarin een bijzonder belang bij een spoedi ge afdoening aannemelijk kan worden ge maakt, daaraan door een vervroegde be handeling tegemoet gekomen, zoo erkent de minister gereedelijk, dat de toestand voor het oogenblik zeer onbevredigend is. en dan ook naast het begrip van de onvermijde lijkheid bij sommigen ontstemming bij anderen opwekt. Hij heeft, daarom het zijne gedaan en blijft dat doen om dien toestand zoo spoedig mogelijk op te heffen. Het personeel der af- deeling, hetwelk met vroeger vergeleken nu reeds meer dan verdubbeld is, is geleidelijk uitgebreid, maar de oplossing in die rich ting is met het oog op de vereischte scho ling aai beperking vxerbonden. En verder heeft de minister onlangs, teneinde den ar beid van het personeel zoo stelselmatig en intensief mogelijk te kunnen doen zijn, de mondelinge behandeling van zaken en het telefonisch contact van belanghebbenden met dit personeel tijdelijk doen beëindigen. Vooral ook sedert dezen laatstep maatregel is het inhalen van den achterstand betrek kelijk snel gevorderd. Een bepaalden datum, waarop de achter stand zal zijn ingehaald, durft de minister niet te noemen; met dat inhalen zullen, al wordt er alles opgezet dit te bespoedigen, nog wel eenige maanden gemoeid zijn. Dan zal afdoening van verzoeken in normale ge vallen binnen enkele weken kunnen plaats hebben. EEN PALEIS OP „SORGHVLIET"? De vorstelijke schenking van het land goed „SorghvliOl" aan den Staat heeft in verscheidene kringen in de residentie de .vraag doen opkomen of hierdoor wellicht nog betere oplossing van het stadhuisvraagstuk mogelijk zou zijn, meldt de Ttf. Immers het moet naar het blad van wel ingelichte zijde vernam, niet onwaarschijn lijk worden geacht, dat de regeering bij de aanvaardigng van het landgoed het even tueel zou bestemmen om er een koninklijk paleis te doen bouwen. Althans wanneer H.M. de Koningin zich hiermede zou kunnen ver eenigen. In dat geval zal het paleis aan het Noordeinde vrijkomen en zou men de be schikking krijgen over een belangrijk ter rein in het centrum der stad, dat als aan gewezen is voor den stadhuisbouw. Mocht de reeds vroeger gebleken gehechtheid van H.M. aan het koninklijk paleis in het Noord einde een beletsel vormen, dan zou een toe komstig paleis voor Prinses Juliana, in ver band met den bij de schonking gesteldon termijn van tien jaar niet tot de onmogelijk heden behooren. Naar het blad verder van bevoegde zijde vernam, is het echter niet waarschijnlijk, dat het gemeentebestuur op zijn onlangs ge nomen beslissing om op hot Alexanderveld een nieuw stadhuis neer te zetten, zal terug komen. DE „ATLANTIDE" VLOT. Het verleden week na aanvaring bij de Heyplaat op de Nieuwe Maas gezonken Ita- liaansche s.s, „Atlantide" is Woensdag vlot gebracht. Het schip, dat door de bergers van een bekisting werd voorzien, is naar oen der ge- meentedokken te Rotterdam gesloopt, meldt het Hbld. VROUW DOOR EEN VROUW MET EEN- MES GESTOKEN. Woensdagmorgen ontstond in een perceel aan den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam twist tusschen twee vrouwen. De cenc. dio dronken was, gaf de andere een vuistslag. De aangevallene greep een mes en bracht haar tegenstandster een stöek toe. welke niet al te erg aankwam. De gewonde vrouw ls in een der ziekenhuizen verbonden en de steekster zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden. IIET RESIDFNTIE-TOONEEL ONTBONDEN. Wij vernemen, dat het Resldentle-Tooneel, dat onder leiding stond van Carolin van Dommelen en zich speciaal zou toeleggen op het spelen van oorspronkelijke Nederland- sche tooneelstukken, om financieele redenen is ontbonden. Dit gezelschap heeft te Den Haag de eerste opvoering gegeven op 1 No vember en heeft dus nog geen 14 dagen be slaan. PUBLICATIE VAN VALSCHE DOCUMENTEN De Tweede Kamer heeft minister Donner vragen gedaan over het voorkomen van pu blicatie van valsche documenten uia.v. de publicatie door het U. D. der Belgische be scheiden). Minister Donner antwoordt hier thans op, dat. artikel 98 van het Wetboek van Straf recht. strafbaar stellend dengene. die opzet telijk bescheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet. dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, openbaar maakt, in het algemeen wel voldoende is te achten, al zou de vraag kunnen zijn, of naast de we tenschap ook niet het redelijk vermoeden een plaats zou moeten vinden. Bij het in het Voorloopig Verslag gestelde geval had men echter met bijzondere complicaties te doen, in zooverre daar de niet-echthold van het stuk en vooral ook de misleidende indruk van het eerst gepubliceerde gedeelte ten aanzien van het geheele stuk, een rol speel de. De omstandigheden zijn toen wel zoo „einmallg" geweest, dat minister Donner het een open vraag acht of daarop een wetge vende voorziening kan worden gebaseerd. TELEFONEEREN MET INDIë. Op de Amsterdamschc Beurs, Woensdag is zoowel op de Amsterdamschc Koopmansbeurs als op de Effectenbeurs een telefooncel ln gebruik genomen, die speciaal bestemd is voor het voeren van telefoonge sprekken met Indië. Zoo men weet bevindt zich tot dat doel een speciale telefooncel met vierdraadsverbinding op het hoofdpostkan toor te Amsterdam, en kan men sedert eeni- gen tijd zelfs door elk willekeurig huistoestel aangesloten op het Amsterdamsche net, met Indië spreken. Eigenlijk kon men dus cok reeds eerder op de Beurs door middel van een gewoon toestel met Indië spreken, doch door het Beursrumoer ging zooveel van het kost bare gesprek verloren, dat men thans op Koopmans en Effectenbeurs speciale geïso leerde cellen heeft neergezet, die slechts voor gesprekken met Indië gebruikt mogen wor den en de beursbezoekers in de gelegenheid stellen, in beurstijd op de Beurs zelf en dus zonder noemenswaardig tijdverlies met Indië te spreken. Van deze gelegenheid werd heden, den eersten dag, gebruik gemaakt door één firma, die uit Indië op de Effec tenbeurs werd opgebeld. „DE WANDELAAR". Het mooie maandblad voor natuurvrien den is deze maand belangwekkend voor Mn ieder door zijn gevarieerden inhoud- Een mooie foto van een onzer breede plassen onder najaarswolkcn opent het November nummer. Jan P. St.ri.1bos schrijft, over Pen netje, de egel. A. E. d'Ailly over de omgeving der hoofdstad, G. A. van Scha ik haalt her inneringen op aan den St. Pietersberg en Rinke Tolman vertelt over gemsen. marmot ten en ander gedierte in het Zwitsersche bergland. Nog enkele andere artikelen vinden we in dit nummer, en alles is gesierd met fraaie foto's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regel. KONINOINNEWEO 65 TELEFOON 14f27 LEVERING VAN DINERS Soupers, koude en warme schotels aan HUIS. - V.H, CHEF-KOK REST. HlLDEBRAND HEEMSTEDE. Ondertrouwd; J. Th. Bakker en E. Com- pier, J. Kuilboer en B. Bona; J. Rijkers en J. M. Verbaten; A. Duindam en G. J. Leuven, H. Eigersma en B. C. Barendsen. Getrouwd: D. H. van Blonkensteln en M. J. v. d. Have. Bevallen: L. Meeuwenoordv. d. Blom z. B. J. de WildtMay z. A. I. StegerQua ker d. II. J. M. A. Keijzer—Wils d Overleden: A. J. Ch. M. Rademaker, oud 28 j.. echtgen. M. H. P. M. Lammers; P. J. Dekker. 70 J., C. Heyman, 77 j.f Jac. Vis, 88 j.. P. Langeveld, 58 jaren. VELSEN. Geboorten: F. van TelgenJansen d. L. E. Barnhorn—van Roon d. J. Raspoort—Verdikt z. J. Keuter—Wen nis z. A. M. C. Leene— Brokl d. A. Zijl—Verschoor d. W. Modder—. Geyteman z. E. J. Oldenburg—Burgess z. BENNEBROEK. Bevallen: C. M. MedenblikSchrama z. HAARLEM. Appelen 6—32 ct. p. K.G. Peren 5—48 ct. p. K.G. Bloemkool 15—30 p. stuk. Roode kool 512 ct. per stuk. Gele kool 12—16 ct. p. stuk. Groene kool 4—10 ct. p. stuk. Boerr'Vool 45—60 p, kist. Andijvie f 1.20-4.20 per 100 struik Spinazie 65—90 ct. per kist. Wortelen 12—16 p. bos. Sla f 1—f 3.20 per 100 krop. Spruiten f 3.60-45(1 per zak. Brusselsch lof 30—36 p. K.G. Knolselderij 6—10 ct. per stuk. Selderij 512 ct. p. bos. Pieterselie 415 per bos. Prei 412 ct. per bos,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7