Bran© f )E NATUURLIJKE - PA/VORM w UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING RAADSVERGADERING Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN Kreymborg GROOTE MARKT 1-7. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 VIERDE BLAD BLOEMENDAAL. Aan de orde is de voortzetting der behan deling van de GEMEENTEBEGROOT1NG VOOR 1930- Het gemeentearchief. Bij de posten aangaande het archief uitte de heer Schulz bezwaren tegen de voor gestelde uitbreiding der archiefruimte. Het is gelijk bekend, de bedoeling der schuur achter de beide archief lokalen in te richten voor bergplaats van de archivalia. De heer De Waal Malefij*t zette uit een. dat het nog lang duren kan. eer dat de archiefstukken naar een nieuw raadhuis kunnen worden overgebracht. Andere leden betoogden ook dat hetgeen B. en W. voor stellen noodzakelijk is. De besprekingen eindigden hiermede, dat al de posten omtrent het archief, ook de aanschaffing van registratuurkasten wer den goedgekeurd. Afschaffing klassestelsel bij de politie. Bij den post belooning van de inspecteurs en dienaars van politie, enz. - zeide de heer Kremer, dat hij het gewenscht vond dat het klassestelsel bij de politie werd afge schaft. Het deed den heer Schulz genoegen dat de heer Kremer dit denkbeeld opperde. Het klassestelsel is inderdaad verouderd bet-oog de spr. Het voorstel, dat de heer Kremer deed, om over te gaan tot afschaffing van het stelsel, kwam nog niet in stemming, maar werd aangehouden tot de vergadering van Donderdag aanstaande, omdat de Voor zitter de zaak eerst nog eens wenschte te bezien. Daarna werd gepauseerd. Subsidie Politiesportvereeniging. In de middagzitting had de heer C a s s e e een succes te boeken! Er werd met algemeene stemmen aangenomen een door hem inge diend voorstel, dat door den Voorzitter met warmte werd ondersteund, om de Poli tiesportvereeniging te geven een subsidie van f 250. Bij den post belooning van schoolartsen bleek uit een mededeelüng van Dr. Born- wa ter, dat de schooltandarts het gewenscht achtte, dat verleend werd schooltandhulp omdat wel raad aan de kinderen wordt ge geven, maar dat daarvan niet altijd het ge volg is, dat de kinderen ook naar een tand arts gaan om de tanden te laten behandelen. Het denkbeeld vond instemming, Maar een besluit werd nog niet genomen. Het zal eerst later vallen als de schooltandarts een rap port heeft ingediend. Uitzending van zwakke kinderen. De heer Kooiman, het nieuwe raadslid kreeg ook succes! Op zijn voorstel werd be sloten aan de Vereeniging St. Jozef te Över- veel tot uitzending van zwakke kinderen te yerleenen, niet f 50, maar f 100 subsidie. Bij den post teruggaaf door particulieren van te hunnen behoeve door de gemeente verrichte werkzaamheden werd het woord gevoerd door den heer C a s s e e, due uit de boekhouding het gevolg had getrokken dat de gemeente op de werkzaamheden voor derden te veel winst zou trekken. Wethouder Laan zette omstandig uiteen, dat de menschen nergens goedkoop er dan bij de gemeente terecht kunnen voor de be doelde werkzaamheden. Door verschillende omstandigheden is het echter mogelijk dat de gemeente nog een goede winst kan be halen. Ulo de verder te dier zake gemaakte op merkingen bleek, dat van de werkzaamhe den voor derden nog het gevolg is, dat de gemeente werkloozen kan te werk houden. Met woorden van lof aan den wethouder, ge uit door den heer Dorhout Mees, ein digden de besprekingen. De voetpaden. Bij den post wegen en voetpaden kwam van verschillenden kant de klacht, dat wel de wegen goed worden onderhouden, maar dat aan de voetpaden zoo goed als niets wordt gedaan. Het is meer dan tijd, werd betoogd, dai de voetpaden goed in orde worden ge maakt. Wethouder Laan zette uiteen, dat het met de voetpaden wel in orde zal komen. Het plan is te gaan maken verhoogde voet paden van hoogovenslakken, vermengd met kalkgrind. Tegenover den heer Kremer, die 't on- gewenscht vond dat drie autos ten behoeve van het vervoer van topeca zouden worden aangeschaft, verdedigde de wethouder uit voerig die aanschaffing, omdat dan het ver voer voor de gemeente voordeeliger uitkomt dan indien particulieren het doen. De heer Schulz deed een compromis aan de hand, dat door B. en W. werd aanvaard. Het komt hierop neer, dat de post tot aan schaffing van de drie autos voorloopig van 'de Begrooting wordt afgevoerd en dat eerst een aanbesteding van het vervoer zal ge houden worden. Daarna kan dan de Raad een beslissing nemen. Nieuwe kas voor den Kweektuin. Bij den post: onderhoud van plantsoenen enz. werd door den Raad aanvaard een voor stel. dat wethouder Van Nederhasse 1 t namens het college van B. en W. deed, om f 10.000 te verleenen voor den bouw van een nieuwe kas. Op voorstel van den heer Cassee werd f 2500 uitgetrokken voor het maken van uri noirs. De andere posten van de begrooting gaven geen aanleiding tot het maken van opmer kingen. Met algemeene stemmen werd de Begrooting aangenomen. Woorden van hulde. De Voorzitter bracht hulde aan wet houder Laan voor hetgeen door hem is ge daan bij Ged. Staten ter zake van de schade vergoedingen en aan den heer De Waal Ma- lef ij t voor hetgeen door hem is verricht als Jid der commissie voor de publieke werken. Rondvraag. Vóórdat dë vergadering werd gesloten zeide Öe heer Kremer, dat in de gemeente het fe^ucht loopt, dat B. en W. een adres van den minister zouden hebben gezonden, den heer Van Weel candidaat-notaris verzoeken de te benoemen als notaris. Spr. vond dat dit niet op den weg van B. en W. lag. De Voorzitter antwoordde, dat de le den van het college van B. en W. niet een zelfstandig adres hadden gezonden, maar alleen een algemeen adres hadden ondertee kend, met de vermelding van hun functie achter den naam. Daarna werd te ruim 5 uur de zitting ge sloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: J. Bonarius, Kloverlaan 19 Bloemendaal. een autoped; Mevr. Hoogendijk, Lonbar Petrilaan 20 Overveen, een zwarte dames hoed: G. de Veer, Bosch en Duinlaan 16 Bloemendaal, een kinderportemonnaie; Bijvoet. Prins Hendriklaan 5 Overveen. een vulpotlood; aan den politiepost Aerdenhout, een notitieboekje en een potloodslijper; aan het bureau van politie» te Overeen, een zilveren ringetje met steentje, een rijwiel- belastingmerk, een muilkorf, een sleutel, een etui met schrijfbehoeften, een leerboek (50 dictee's) BEVERWIJK Debat over verwarming in een koude raadszaal. Tot den bouw eener O. L. school besloten. Donderdag vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig was de heer C. A. Zwager, wet houder. De zaal was bijna onverwarmd. Benoemingen. Aan de orde komt allereerst de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 1. Benoemd wordt mej. H. Groot, thans tijde lijk onderwijzeres. Tot leeraar in de Nederlandsche taal aan de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden wordt benoemd de heer P. M. Wortman, onderwijzer aan de O.L. school 'no. 1. Tot leeraar aan de gemeentelijke Nijver- h ei-ds a von d school voor meisjes in do vakken Nederlandsche taal en rekenen wordt be noemd de heer J. G- van Zanten, thans tij delijk leeraar en tot leerares aan dezelfde» school in de vakken verstellen, lingerie- en cost-uumnaaien mej. E. Zwaan, thans tijden- lijk leerares. Vastgesteld wordt het kohier der straat belasting dienst 1929. Goedgekeurd wordt het voorstel tot ver- hooging van het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor het sub sidie met f 5000 te verhoogen. Eveneens wordt goedgekeurd het voor st-el tot vaststelling opnieuw van de veror dening op de heffing en invordering van schoolgeld voor L.O., M.O. en voorbereidend M.O. te Haai-lem. Aangenomen wordt het voorstel tot ver leenen van een toeslag op het pensioen van den gewezen plaatswerker der gasfabriek Tli. Schoonenberg. In behan ''"Mng komt hot vorstel tot het verleenen van medewerking voor de aan schaffing van een gasverwarmingsinstallatie in de R.K. Jongensschool. De heer Visser merkt op. dat de b«- _;rooting is opgemaakt door den directeur der Lichtbedrijven. Hij vraagt, of elders is ;eïnformeerd naar de kosten. De Voorzitter zegt, dat allcvn een kostenberekening door den directeur is op gemaakt. De heer V i s s e r geeft B. en W. in over weging alsnog bij anderen prijsofgaaf aan te vragen. De Voorzitter zegt, dat bij de uitvoe ring van het besluit met deze opmerking rekening zal worden gehouden. De heer Visser acht gasverwarming niet jewenscht uit een hygiënisch oogpunt. Spre ker leest een advies voor uit Amersfoort, waaruit blijkt, dat men aldaar op de gas verwarming is teruggekomen en weer tot cokëskachels is overgegaan. Verder wordt in dit advies gezegd, dat gasverwarming drie maal zoo duur is als cokesverwarming. Ten slotte releveert spr. woorden van den Am- sterdamschen wethouder Ketelaar, waaruit blijkt, dat aldaar ook de gasverwarming om verschillende redenen door den Geneeskun digen Dienst wordt verworpen. De heer Tromp vraagt, of het schoolbe stuur zich van deze zaak op de hoogte heeft gesteld. Het scheelt echter veel, omdat, dt? opmerkingen komen van een brandstoffen- handelaar. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aangenomen wordt het voorstel, om In be ginsel te besluiten tot den verkoop van grond aan L. Aardenburg. Een dergelijk voorstel doen B. en W. ten opzichte van den verkooD van een strook grond aan den heer W. Maters. Dit wordt, evenesns aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot onder- handsche verhuring van tuingrond. Openstelling van het telefoonkantoor. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen de noodige stappen te doer, tot het onafgebroken openstellen van het tele foonkantoor, waarvoor zij een crediet vragen van f 1575. Goedgekeurd. Bouw eener nieuwe openbare school. B. en W. stellen voor. over te gaan tot den bouw eener derde openbare lagere school, waarvan de totale kosten worden begroot- op f 99.186. De school zal bevatten 7 lokalen en een lokaal voor onderwijs in handenarbeid. In verband met de plannen, deze school met gas te doen verwarmen leest de Voor zitter het oordeel voor van het hoofd der school, over gasverwarming. waaruit blijkt, dat dit schoolhoofd zeer tevreden is over gas verwarming. Ook van andere zijde is niets dan lof geuit over gasverwarming, aldus de voorzitter. De heer Visser komt op togen de door den heer Tromp gemaakte opmerking. Sprc- INGEZONDEN MEDEDELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cl» per regel- SOPH1APLEIN 6—14 ker kan niet met het voorstel meegaan, de nieuwe school met gas te verwarmen, niet alleen op hygiënische gronden maar ook om de kosten. Hij stelt voor, de gasverwar ming door kolenverwarming te doen ver vangen. De heer E y k 1 n g zegt te staan aan de zijde van den heer Visser. De heer Tromp zegt, dat hij niet onder den indruk is gekomen van de woorden van den heer Visser. Deze zaak wordt op ver schillende wijze beoordeeld. Het kwam spre ker eigenaardig voor dat een brandstoffen- handelaar met een dergelijk voorstel komt. De» heer St-eyn meent, dat men om een advies over deze zaak niet zoo ver behoefde te gaan. Het hoofd vraaTgt om gasverwar ming voor z'n nieuwe school. Al zou ver warming met gas duurder zijn, de grootere zindelijkheid weegt daar tegen op. De Voorzitter merkt nog op, dat de prijs heel laag gesteld kon worden. De heer Visser verzoekt B. en W. als nog het advies in te winnen van de Gezond heidscommissie. Het vorostel inzake den schoolbouw wordt aangenomen. De Voorzitter zegt toe, dat alsnog het advies der Gezondheidscommissie ge vraagd zal worden. Mocht daaruit blijken dat de Gezondheidscommissie tegen gasver warming is, dan kan hierover in de volgende vergadering gesproken worden. Het crediet voor de bestrating van de Pijp- kade, waarvan de kosten f 8100 bedragen wordt toegestaan. De heer Eyking bepleit het verbeteren van bestratingen op andere plaatsen in de gemeente, die noodzakelijker zijn dan de voorgestelde verbetering. Zoo ook de heer Visser. Bloemententoonstelling. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van de Vereeniging voor Tuinbouw- er Plantkunde om deel te nemen in het waar borgfonds van de in 1930 te houden tentoon stelling en een prijs beschikbaar te stel len. B. en W. stellen dienaangaande voor. voor f 500 deel te nemen in het waarborgfonds en een prijs beschikbaar te stellen tot een maximum van f 100. Ald.us wordt besloten. Sluitingsuur koffiehuizen. Ingekomen is een verzoek van de café houders om het sluitingsuur der cafés van 11 op 12 uur te brengen Dit verzoek wordt, gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Ingekomen is voorts een verzoek van de N.V. A. Blom Hzn., om een vergoeding voor de schade, geleden door het leggen van een buislelding in de Koningstraat. B. en W. zullen dit verzoek voorleggen aan het scheidsgerecht ingevolge het bestek. Beperking drankmisbruik. Het verzoek van de raadsleden, de heeren Visser en Groot, om maatregelen te treffen tegen het toenemende drankmisbruik, wordt in handen van B. en W. gesteld om prae*- advies. De voorzitter zegt in verband hiermede dat uit het aantal opgemaakte processen- verbaal niet blijkt, dat het drankmisbruik in Beverwijk is toegenomen. Verbetering bestrating. In verband met een verzoek van bewo ners van de Koningstraat om verbeterins van de bestrating, deelt de Voorzitter mede, dat weldra een voorstel van B. en W. is te verwachten tot het verbeteren van ds Koningstraat, den Hoflanderweg en de Kerk straat. Uit het betreffende schrijven van den gemeentearchitect blijkt, dat het de be doeling is, de gehosle Koningstraat van een nieuwe bestrating te voorzien en den Hof landerweg gedeeltelijk te verbeteren. De kos ten van deze werken worden geraamd op f 30.805 wat. de Koningstraat en f 1625 wat den Hoflanderweg betreft. Het genoemde adres wordt voor kennis geving aangenomen. Na een korte rondvraag gaat. de Raad over in een zitting met gesloten deuren. VELSEN VERGADERING GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden, op Dinsdag 19 November 1929, des namid dags 7 uur. Agenda. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer N. W. van Nifterick, benoemd lid van den gemeenteraad, en installatie van den heer van Nifterick. 2. Besloten zitting. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Aanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van school geld voor het gewoon lager onderwijs, open baar vervolgonderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. 5. Verkoop van grond. 6. Goedkeuring en machtiging tot uit voering van het plan voor de stichting van een nieuw gebouw voor openbaar buiten gewoon lager onderwijs te IJmuiden. 7. Prae-advies omtrent het adres van C. J. Snooïj, en het adres van A. A. Cornegge. K. L. G. Mollevanger en H. Lastdrager, tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April 1919, no. 1 m, inzake het opdragen van drukwerk. 8. Wijziging van artikel 1 der Verorde ning regelende de werkzaamheden, verplich tingen en bezoldiging van de Commissie van schatting cn advies, bedoeld bij art. 7 der verordening tot regeling van het Grond bedrijf der gemeente Velsen. 9. Hernieuwde vaststelling van de veror deningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ontsmetten of reini gen van goederen en voorwerpen. 10. Betaling van rente en aflossing aan het Grondbedrijf voor gronden, welke zijn aangewezen voor de stichting van openbare gebouwen. 11. Toestaan van een crediet voor het aanbrengen van eenige noodzakelijke voor zieningen aan school C te IJmuiden. 12. Bestemming van een terrein voor de stichting van woningen voor ouden van dagen. 13. Aankoop en ruiling van grond. 14. Verleenen van ontheffing van het be paalde in artikel 68. alinea 3 dev Bouw en Woningverordening. Model Hollywood I moderne vcloursstoffcn j en chique flauschdes- I sins. Het allernieuwste I uit de beste Enqclsche j fabrieken in OQ I' 34 dessins.i-tJ k' 36.- 39.- 45.- tot 85.- 15. Prao-advies omtrent het adres van den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Josepth" te Utrecht, inzake invoering van arbeidsvoorwaarden voor straatmakers. DE NIEUWE MOTORBRANDSPUIT OP KOMST. Als gedeeltelijke uitvoering van de reorga nisatie van de brandweer besloten B. en W. eenigen tijd geleden tot het aanschaffen van een „Fiat"-automobielbrandspuit. Naar wij vernemen kan deze brandspuit de volgende week alhier venvacht worden. Zij is de vorige week van Milaan verzonden. De brandspuit zal in Amsterdam bij de impor teurs proef draaien alvorens aan de gemeen te Velsen te worden afgeleverd. Het is de bedoeling, spoedig na aankomst een „offi- cieele" demonstratie te houden. DE BADINRICHTING DER PAPIER FABRIEK. De badinrichting der Papier fabriek mag zich in een klimmende belangstelling dor bevolking van Velsen verheugen. Vooral na de openstelling van het nieuwe gedeelte, dat zeer keurig is ingericht, is het gebruik aan zienlijk toegenomen. Dezer dagen is het aan tal bezoekers de 10.000 gepasseerd. Het bestuur van het badhuis bood de;? 10.000e bezoekster een flesch oau-de-cologne aan. Het totaal aantal bezoekers in 1928 bedroeg ruim 9800, zoodat dit jaar een belangrijke stijging te verwachten is. 17—18. 1.74.30 H.A. C. Nleuwenhurs, f 6903. 23—25, 3.73.20 H.A. M. Zandbergen, f 13.780. 26—27, 1.84.40 HA., J. Ultendaal, Heemste de. f 7550. 28—29, 2.13.90 H.A., J. H. de Hoog. Hoofd dorp, f 9750. 26—29, 3.98.30 HA., L. Onderwater, Lisse, f 17.390. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. HILLEGOM VEILING BOERDERIJ. Het terrein „Nabij" en de boerenhofstede .Blsbroek" aan de Elsbroe'-nriaan is Don derdag afgeslagen. Na een beraad van een paar uur werd meegedeeld, dat geen der perceelen is gegund. Niemand werd dus koo- per, de eigenaar hield alles aan zich. De perceelen 116 (5.15.52 H.A.' stonden op f 56.974 en 17—30 f 14.64.57 H.A.) op f 66.623. totaal dus f 123.597. De aanteekeningen betreffende het mijnen volgen hier: 1. Bouwterrein 6.84 aren P. W. Donselaar, Vogelenzang, f 4000. 2. Schuur enz. 11.18 aren A. Elfers, Haar lem, f 4400. 3. Land 30.80 aren A. Elfers, Haarlem, f 6000. 4. Land 53.46 aren K. Velthuys, f 4704. 5. Land 17.16 aren L. J. Schenk f 2200. 6. Land 8.84 aren L. J, Schenk f 900. 7. 8. 9, 10 en 11 zijn niet gemijnd. 12. Weiland 28 aren J. Th. Suyerland f 2180. 13. 14. 15 en 16 niet gemijnd. 17. Weiland 85.50 aren C. Nieuwenhuis, Lisse, f 3402. 18. Weiland 88.80 aren J. B. Pelt Haarlem, f 3500. 19. Weiland. 1.16.70 H.A. J. Uitendaal. Heemstede, f 3700. 20 en 21 Weiland niet gemijnd. 22. Weiland 1.03.20 H.A. G. M. Hendriks, Haarlemmermeer, f 3900. 23. 24. 25. 26. 27. 28 en 29 Weiland en 30 boerderij niet gemijnd. Combinaties 1 en 2 18.02 aren Vaags, Heemstede f 10.000 5 en 6. 26 Aren C. v. d. Hulst, f 3140. 5—10. 69.44 aren Vaags. Heemstede, f 9690. 1!14. 1.11.23 H.A. Vaags, Heemstede, l 10.680, In Hiilthoudlr.u irug Inn .DRAS O' onrhrofcrn V Mc Duno kuni IJ r*lf. ïnmlrr hulp V4n ttn lood- risy i likllngrn vrl|m.ik,n cnd.f gebruik Qmami- Vrr«topplngcn. P.-.ino It abioluui on- 'lM(Jrli|k voor rmalllc portel cl li cij leidingen Cincinnati U.S.A. Prinsenaracht 618 Amsterdam Te HAARLEM o.a. verkrijgbaar bij: N.V. Ijzer» handel v.h. Giebels Co., pcd. Oude Gracht 57; J. P. Karthaus, Grcote Markt 8, W. C. Lasschuit, Groote Houtstraat 155, G. Schous, Ged. Oude Gracht 30; te HEEMSTEDE: J. de Carpcnlicr, CamplaanJac. van Noort, 29 Raadhuisstraat.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13