FLITSEN STADSNIEUWS DRESSOIR- LOOPERS ANDREA Fa. VOS ROUWENS Eerst alleen FEUILLETON Wat een bof HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Toegelicht door Jhr. J. C. Mollerus. DE HAARLEMSCHE HANDELS- VEREEN1GING VÓÓR VRIJHEID IN EIGEN BEDRIJF. GEEN COLLECTIEVE SLUITING. In een algemeene vergadering van de Haarlemsche Handelsvereeniging in de tuin- zaal van Brinkmann gehouden heeft Vrij dagavond jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel een lezing gehou den over „Het werktijdenbesluit" in winkels. De vergadering was druk bezocht. De voor zitter, de heer F. H. Smit die haar opende, noemde het besluit „een der laatste zege ningen van sociale wetgeving". De heer Mollerus deelde zijn betoog in twee deelen in, ten eerste bezag hij de artikelen van het besluit, ten tweede de uitvoerings mogelijkheden er van. Het besluit is een uitvloeisel van de ar beidswet 1919 die tot nu toe voor winkels een uitzondering maakte. Het besluit telt 22 ar tikelen. Een der belangrijkste bijzonderhe den is de rusttijd voor den arbeider in het winkelbedrijf, welke drieledig te onderschei den is nL in: den wekelijkschen rustdag, den vrijen middag, den dagelijkschen rusttijd. De wekelljksche rustdag moet eens in de drie weken op een Zondag vallen. Deze dag telt 32 uren. De vrije middag wordt gegeven na 1 uur, de vrije morgen vóór 1 uur. De dagelijksche rusttijd varieert met den aard van het bedrijf. De wekelijksche arbeidsduur ls 53 uur of 9 1/2 uur per dag, dit is te verdcelen bijvoor beeld in: 4 maal 9 uur, 1 maal 6 (de halve dag), en 1 maal 11 uur (de Zaterdag). In de week voor St. Nicolaas en die voor Kerstmis is een werktijd van 62 uren toegestaan. Voorts maakt artikel 5 nog eenige uitzon deringen voor bepaalde winkels en bijzon dere dagen. Art. 6 bepaalt, dat de rusttijd tusschen twee werkdagen 11 uur moet bedragen. Overwerlcvergunningen moeten gericht worden tot het districtshoofd van de arbeids inspectie, er is beroep op den minister, en indien zij collectief aangevraagd worden di rect bij den minister. Er bestaan uitzonde ringsbepalingen op ten aanzien van jonge lieden en maxima van 11 uur per dag of 62 per week, met recht van beroep voor vak- vereenigingen. De heer Mollerus besprak vervolgens de bijzondere regelingen o.a. voor barbiers- en kapperszaken, de reiniging van winkels, de bewakingsdiensten van winkels. Deze bepa lingen kunnen alle haar moeilijkheden mee brengen. Evenzoo die ten aanzien van filiaal houders en van z.g. „vrijgestelde personen". Dat zijn b.v. leidende personen die niet zijn hoofd der onderneming, hoofdboekhouders, afdeelingschefs, magazijnmeesters, expeditie chefs enz. Artikel 19 betreft het „afhelpen van klan ten" waarvoor een half uur zal zajn toege staan. Vereischbe stukken voor de naleving zijn de arbeidslijst, (de rooster der werktijden) en het arbeidsregister (het register met de namen en bijzonderheden der werknemers). Tot het tweede gedeelte zijner lezing over gaande vestigde spreker er de aandacht op, dat het besluit 1 Januari 1930 in werking treedt, dat blijven bestaan de gemeentelijke verordeningen en de nog in te voeren Rijks regeling van de winkelsluiting. De overheid generaliseert, de zakenwereld differentieert. Daarom moet de overheid ook In dit besluit te kort schieten: Er zal blijken, dat te wei nig rekening gehouden kon worden met de verscheidenheid der bedrijven. Een belangrijk punt vormt de regeling van den vrijen middag. Spr. heeft bezwaren te gen een uniforme gemeentelijke regeling. Zij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per repel. m^VERSElWEN 100x Q50 EN KLEUREN. 5QCM.^i 6R.HOUT5TR-163, ITEL.12.393 maakt een stad doodsch en opent de moge lijkheid van een uittocht naar andere plaat sen. Er is ook verschil tusschen groot bedrijf, midden bedrijf en klein bedrijf. Het eerste voelt voor den vrijen morgen, in Amsterdam den Vrijdagmorgen. Het middenbedrijf zal indien het niet wil sluiten aangewezen zijn op personeelsrouleering. Een branche-gewijze sluiting stuit op schier onoplosbare puzzles, vooral voor de warenhuizen. De kleinste be drijven stellen misschien het meeste prijs op hun onafhankelijkheid. Het besluit heeft trouwens eigenaardige consequenties. Een vervroegde sluiting bij voorbeeld komt den grooten winkelier tege moet, doch is fnuikend voor den kleine, die zonder personeel werkend met het besluit niets te maken heeft. Zoo Is te Amsterdam reeds een conflict ontstaan, naar aanleiding van een verzoek van de Algemeene Winke liers Vereeniging aan den Raad om vervroeg de winkelsluiting, waar de kleine winkeliers tegen adresseerden. Discussies. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De heeren Houtman en Margadant vroe gen waarom filiaalhouders niet gelijk ge steld zijn met procuratiehouders. De heer Mollerus kent van het betreffende art. 15 de bedoeling niet. De heer Houtman vroeg te vens of ook markt- en slraatkooplieden on der het besluit vallen. Het antwoord luidde ontkennend. Voor apotheken geldt het be sluit bijvoorbeeld evenmin omdat hierop de arbeidswet 1919 van toepassing is. Op lood sen en pakhuizen slaat het besluit ook niet, omdat die niet genoemd zijn in arbeidswet 1919. Wat de bedoeling van het besluit betreft, deze is het personeel meer rust te gunnen niet de koopgelegenheid voor het personeel zelf te verruimen. De heer Joh. Smit vestigde de aandacht op de belangen van de kleine winkeliers. De heer Mollerus zei daarop nog niet overtuigd te zijn van 't invoeren van een uniforme re geling van gemeentewege. Zelfs de werkne mers hebben zich daarover nog niet uitge sproken en spreker is verlangend hun mee ning te hooren. De heer Bruinzeels vroeg of de gemeente bevoegd is een bepaalden vrijen morgen of middag voor te schrijven. De inleider heeft uit de Memorie van Antwoord van den Mi nister begrepen, dat deze de gemeentera den die bevoegdheid verleent op grond van art. 135 der gemeentewet. Een betreffende aanvraag ligt naar spr. bekend is reeds bij het gemeentebestuur van Haarlem. De heer Abr. Meijer merkte op, dat het besluit geen beknotting behoeft- te zijn van de vrijheid van den winkelier. Elke winkelier kan het besluit individueel naleven, collecti viteit acht spr. overbodig. De heer W. J. B. van Liemt, als voorzitter van de afdeeling Klein Bedrijf der Kamer van Koophandel aanwezig, vroeg hoe het be sluit staat tegenover een loopknecht met ge mengde functie. Deze valt volgens den inlei der buiten het besluit. Moeilijkheden voorzag de heer Van Liemt In geval van familieleden, die in het bedrijf werken. Dezen echter vallen buiten de bepa lingen indien zij inwonend zijn en de zaak gevestigd is aan huis van den eigenaar. De heer Mollerus vreest hiervan echter veel ge knoei. Wat een rustlokaal voor het personeel be treft, de heer Mollerus gelooft, dat hiervan dispensatie kan worden verleend. De heer Van Liemt vreesde een conflict tusschen het Rijksbeslult en de gemeente lijke verordening (op de winkelsluiting). De Inleider gaf als zijn meening te kennen, dat de Rijksverordening steeds prevaleert op de gemeentelijke. De heer Smit sloot de vergadering, die zich kenmerkte door een levendige belang stelling. Een uitspraak. Hij concludeerde, dat de vereeniging zich thans heeft uit te spreken voor of tegen overheidsinmenging in de zaak van den vrijen halven dag. Door zitten en opstaan gaf de vergadering in meerderheid te ken nen in de Middenstandscentrale verdedigd te willen zien de vrijheid in het bedrijf. Indien de Middenstandscentrale het tegen deel besluit beveelt de heer Smit een met Amsterdam overeenkomende regeling aan. De heer Weill Sr. wenschte in dat geval een actie tegen een zoodanig besluit. De Middenstandscentrale tegen gemeentelijke regeling. Van den secretaris der Middenstandscen trale den heer C. ten Boom vernemen wij.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel Groote Houtstraat 15, Haarlem, Tel. 15497 St. Nicolaas Cadeaux Broodrooster» f 9.90 General Electric Stofzuigers f 110 - 5 jaar garantie dat een besluit als de heer Weill Sr. bedoel de niet te verwachten is, omdat ook de beide andere bij de Centrale aangesloten groote vereenigingen, de R.-K. Middenstandsver- eeniging en de Vereeniging van den Chr. Handeld rij venden en Industrieelen Midden stand het standpunt der Haarlemsche Han delsvereeniging deelen. Het is dus niet te ver wachten, dat er te Haarlem in de gemeente lijke verordening op de winkelsluiting een bepaling komt betreffende verplichte sluiting op een bepaalden middag. Wellicht zal echter de verordening aange past moeten worden aan het Werktijdenbe sluit, omdat dit van de verordening bijvoor beeld afwijkt wat betreft „afhelpen van klanten". Een half uur staat de Haarlemsche verordening daarvoor niet toe. DE KERKELIJKE VERKIEZINGEN CANDIDATEN VAN „EVANGELIE EN BELIJDENIS". Voor de verkiezing van 22 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Hervormde Kerk heeft de kiesvereeniging „Evangelie en Be lijdenis" de volgende lijst van candidaten opgemaakt: J. L. Bouwer, J. Broekman, J. van Daale, B. Diesbergen T. Doevendans, T. Doxrepaal, D. J. Fabel, J. H. Fortgens, J. P. Haanscho- ten, G. H. Hulshof, J. C. Luitingh, F. II. van der Mïesen, C. Nel, A. Ooyevaar, J. W. Polder man, J. Santing, Mr. W. F. van Slooten, S. Stam, C. van Unnik, J. Vander Jr., Ds. C. Veen, A. de Wijs. Behalve de heeren J. P. Haanschoten, C. van Unnik en B. Diesbergen, zijn alle leden aftredend en herkiesbaar. De verkiezing heeft plaats 26 November. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van poli tie, Smedestraat, autoslinger, hondenpen ning, portemonnaie met inhoud en rozen krans; v. Kleef f, Gr. Houtstraat 154 rood, armbanden: Franken, Kruisweg 55, abonne ment; Oosting, Kloosterstraat 119, beursje met inhoud; Stoute, Linschotenstraat 5 rd., cape; Witteman, Karei van Manderstraat 82 bruin gevlekte herder; directiekeet, Hasse laarsplein, hondentuig; Kennel Fauna, witte kat; Blooming, Anslijnstraat 51, kousen; Spook, Pijnboomstraat 99, muts; v. Baren, Gen, de la Reijstraat 51, oorbel; Verheijde, Allanstraat 59, pat. Baggerman, Rusthuis, Lange Wijngaardstraat, portemonnaie met inhoud: Lucas, Lange Annastraat 32, hou ten pijp; van Rijn, Van 't Hoffstraat 36, steen van broche; C. H. Stoel, Linnaeus- laan 4 (Heemstede)? 'zaklantaarn. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Het hoofdbestuur van 'de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in zijn laatst ge houden vergadering een uitnoodiging om als lid van den raad van advies, onder voorzit terschap van mr. B. C. J. Lorler aan deze vereeeniging verbonden, toe te treden, gericht tot de heeren H. Colijn, minister van staat, lid van de Tweede Kamer; prof. mr. J. P. A. Frangois, chef van de afd. Volkenbondszaken van het ministerie van buitenlandsche zaken; mr. D. Fock, minister van staat, oud-gouver neur-generaal van Ned.-Indië; prof. mr. J. A. van Hamel, oud-directeur van de juridi sche afdeeling van den Volkenbond; mr. C. A. Jager, vice-admiraal, chef van den mari nestaf; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van staat, oud-minister van buiten landsche zaken, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; prof. mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam; jhr. dr. J. Loudon, gezant te Parijs; prof. mr. J. de Louter, oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Ja- vasche Bank; mr. L. E. Visser, raadsheer in den Hoogen Raad en lid van de commissie van advies voor volkenrechtelijke aangele genheden, en dr. F. M. Wibaut, lid van de Eerste Kamer. Alle genoemde heeren hebben zich bereid verklaard, deze benoem'ng te aanvaarden. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1511 DE MOT Moeder springt over eind met de kreet: Een mot! tuurt de kamer rond om het spoor te vin den ziet het ondier volgt het, tot zij het spoor weer bijster wordt ziet hem op de zolde- gaat weer lezen ring vanwaar hij weg vliegt, als ze alle toe bereidselen voor den aanval gemaakt heeft handwerken, moppe rende op de anderen die er zich niets van aantrekken begint na vijf minu ten weer van voren af aan en heuhaalt alle vei'geefsohe ma noeuvres tot het bed tijd is. (Nadruk verboden). GEMEENTERAAD. DE BEGRGOTINGSZITTINGEN. Er worden vergaderingen van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 20 en Donderdag 21 November 1929, tel kens des namiddags om 1.30 in de Staren- Vrijdag 22 November om 130 in de Staten zaal Prinsenhof Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoek G. L. Groeneveld om eervol ont slag als tijdelijk leeraar Gem. Avondschool voor handelsonderwijs. Idem mej. A. S. Dijkman, om ontslag als vakonderwijzeres bij het lager onderwijs. 2. Balans, enz. 1928: a. Eaarl. Woningstichting „Vooruitgang". b. Woningstichting „Ons Huis", c. Woningstichting „Het Oosten". d. Coöp. Woningvereeniglng „Eigen Haard" GA. 3. Verkoop gras- en rietgewas. 4. Verkoop grond: a. Jacob Geelstraat (C. Vrugt Jr.), b. Van der Meerstraat (D. A. Ap pelboom). 5. Ruiling grond Zomervaart (H. C. van Riel). 6. Uitkeering H. van Waveren. 7. Verleenen medewerking verbouw ge bouw van de bijzondere school Zijlsingel 2, enz. 8. Overdracht wegen en water aan de ge meente Bloemendaal. 9. Onteigening gronden liggende in het uit breidingsplan ten Zuiden van de Rustenbur gerlaan en ten Westen van het Z. B. Spaarne. 10. Aankoop perceelen Antoniestraat (J. Rustman) 11. Herstelling traptoren Bakenesserkerk. 12. Benoeming tijd. leeraar Gymnasium. 13. Rekening der gemeente dienst 1928. 14. Instelling reservefonds voor bijzondere doeleinden. 15. Ie Suppletonre begrooting dienst 1929. 16. Ontwerpbegrooting inkomsten en uit gaven der gemeente, dienst 1930. Wijziging tarief levering gas en electrl- schen stroom. DE KLOK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT De directie van de N-V. Ijzerhandel „Hol land" heeft de klok van het Paleis voor Volksvlijt ten geschenke aangeboden aan het gemeentebestuur van Amsterdam om deze te plaatsen, zoo mogelijk, in het Stedelijk Mu seum. De klok zou dan voor het nageslach' de eenige herinnering zijn aan Sarphati's schepning. schrijft het Hbld. KUNSTAVOND. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van Alcoholh. dran ken wordt op Vrijdag 22 November in de zaal van den Protestantenbond een kunst avond georganiseerd. Als spreker zal dien avond optreden Ds. Keuning met het on derwerp: „Van het drankbestrij dersfront geen nieuws". Verder zal medewerking ver leend worden door de heeren Willem van Capelle en G. Michels. H-O.V. De H.O.V. geeft Zondagmiddag een Con cert, waarbij als Soliste zal optreden: Mevr. Riek SternFrank, zang. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts p=r regel Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden. de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute er chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheld zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplcssendc AKKER'5 iSS Voor de Borst. Per koker: f 1.5U, f 275, f 4J50 Uit het Amerikaansch door NINA WILCOX PUTMAN Vertaald door CHRISTINE KAMP. (Verhaal in Briefvorm). 4) Wij dachten er over na, dat zij toch moesten begrijpen, dat wij alleen in Londen waren, waar niemand ons kende, en waar. als wij het niet betaalden, wij ook niet konden eten. Ei- was geen gelegenheid om naar een vrien delijken comestiblcs-winkelior te gaan en op den pof e koopen, zooals je dat thuis wel eens kunt doen. En wat betreft de huur. het vlugste soort van dienstbetuiging in de- Halve Maan was het aanbieden van de reke ning. Ik begon een gevoel te krijgen, dat de hospita daar in mijn ziel en in mijn beurs kon kijken, lederen keer als ik haar in de hal ontmoette. O. wij betaalden, hoewel er nu nog garage-huur voor den auto bij kwam en die kar verzwolg gasoline, zooals de Engel- schor. thee drinken. Toen. op den dag. dat v -3 laatste vijf pond aanspraken voor e r dringend telegram naar de Hoouer Foun- taln Pen Co.. kregen wij antwoord op het e-r-.ta, dat. Dlck verzonden had: de Co was frTtot en kon or.s geen cent sturen. Voor goed tien minuten zaten wij tusschen ons cretonne ameublement, de theetafel en de mirt. en rook van Londen en keken elkan der aan met dat telegram tusschen ons in. Wij waren gestrand in een vreemd land. met vijf en veertig shillings, een auto en een bon ten mantel. Rosamonde. je zult wel beseffen. --pi --G rozengeur en maneschijn was. Dirk zei ik ten laatste, „er blijft ons slechts een ding te doen". „Een?" zei hij somber. „Er zijn er meer, dan ik op kan noemen. Wat bedoel je?" „Je zult onze beleggingen moeten aanspre ken", antwoordde ik vastberaden. Eerst keek hij verbaasd, hij begreep heelemaal niet, waar ik op aanstuurde. „Beleggingen?" vroeg hij, „begin je hu moristisch te worden?" „Neen. onzin", zei ik geduldig, „de auto, de bonten mantel". „Goede genade, daar heb ik een hekel a^n", riep hij uit. ,Dat is het allerlaatste, wat wij kunnen doenals wij niets meer hebben om eten te koopen. Neen je mantel mag je niet. afstaan. Wat de auto betreft, dat is wat anders. Ik heb die nu uitstekend in orde ge bracht en zij zou eigenlijk meer moeten op brengen, dan ik er voor betaald heb". Hij leek heel dapper en overmoedig Rosa- monde. Heusch ik zou er haast om zijn gaan huilen, zooals hij zich in positie zette en uit ging om dat kwijt te raken, dat waarschijn lijk het kostbaarste was, dat hij ooit zijn eigendom zou kunnen noemen. Maar toen hij weg was, kon ik het thuis alleen niet uithou den. Ik kon zelfs niet wachten op de thee, hoewel ik wist, dat de zoogenaamde huis knecht het verwachtte en mij met verwijten de ooaen zou aankijken als ik hem ontmoeten zou. Ik deed dus mijn bonten mantel aan en ging een wandeling doen, alleen niaar om den tijd te dooden, die in Londen, zelfs on der de beste condities, moeilijk te dooden is. En, lieve, nooit te voren had ik opgemerkt, dat. er zooveel kostbare en dure auto's in Londen zijn. Ik geloof, dat mijn hoofd er juist vol van was. Maar het is de waarheid, dat in de vier straten tusschen de Halve Maan- straat en Old Bond. ik vijf verschillende nieu we modellen zag en vijf oudenvetsche wagens, antieke limousines, waar oude dames zoo doof als een pot in rond rijden. Natuurlijk is in Amerika een Europe on geveer de mooiste auto die er bestaat. Maar ik begon te beseffen, dat in Engeland het moderner was om een goeden, Amerikaan- schen auto te hebben, een Sedan of zelfs van minder soort, zooals zooevelen van ons thuis beziten, zoodat zij er heelemaal niet trotsch op zijn. Maar hier schijnen zij erg in trek te zijn en al de knappe, jonge officieren en mooie jonge dames zaten achter het stuur van zulke karren met een air van trots. Ja zeker, het was het Amerikaansche merk, dat de aandacht trok en eerlijk gezegd begon ik mij erg zenuwachtig te voelen, toen dat tot mü doordrong. Om een oude Europe in En geland te verkoopen. dat zou zijn alspf men een Fordje in Amerika zou willen van de hand doen. En als dat zoo was, waarvan zou den wij dan leven? Ik begon in den geest een lijst, op te maken van mijn kennissen, die goed genoeg waren om, laten wij zeggen vijf honderd dollars, te poffen, maar ik kon er geen vinden, die meer dan tien dollars dis ponibel had. En de familie van Dick, die was van dat soort, dat altijd bang is een telegram te openen en voor dezen keer zouden zij ge lijk hebben. Toen ik eindelijk naar huis ging. vond ik daar Dickey op mij wachten en zcodra ik zijn gezicht zag, wist ik, dat het ergste, wat ik bedacht had, waar was en zelfs nog meer. „Niets aan te doen", zei hij verbitterd. „Die kerel, van wien ik het ding kocht, zou het zelfs niet voor niets terug willen nemen. Hij heeft er zes en twintig van hetzelfde merk in zijn garage staan en voor zoover als ik kan beoordeeien. heeft iedere tweedehands-han delaar er evenveel. De moeilijkheid is. dat die nare machines nooit slijten. Er zullen er maar steeds meer komen, jaar op jaar. tot dat heel de wereld er mede overstroomd is. Er moest in Engeland een wet zijn. die de fabrikanten dwingt zich een beetje te be- heerschen". „Is er lioelemaal geen kans om te ver koopen?" „Niet de minste. Ja, als ik een mooi. Ame rikaansch karretje had, dan zou dat gauw genoeg gaan. Dat hebben zij mij allemaal ge zegd." Het was inderdaad een wanhopige situatie. Rosamonide, en geen uitweg te vinden! „Er is maar een persoon, die zeker ons zal helpen," zei mijn man somber. „Mijn moeder zal wel probeeren iets voor ons te doen, als zij verneemt in welken toestand wij ons be vinden. Maar het ergste is, dat ik haar niet weet te bereiken. Volgens haar laatsten brief is zy met tante Fannie een autotocht gaan maken naar Californië. Maar me dunkt, ik moest het maar probeeren." „Schat," zei ik, „ik heb er een hekel aan je het haar te laten vragen. Je hebt zoo iets nooit te voren gedaan. En zij kan het zich ook niet veroorloven." Maar ten laatste besloten wij, dat wij een telegram naar moeder Brooks zouden zen den. Dat kostte alweer geld, zoodat wij nog slechts zes shilling over hadden. Toen kwam het vraagstuk, waarvan wij in dien tijd zou den eten. Wat waren wij toch idioten ge weest! Als het erop aan kwam. zou ik niet eens den bontmantel kunnen verpanden, want ik had mijn oude aan het kamermeisje gegeven om onze bagage voor den terugreis lichter te maken en het was zoo doordringend koud. Om onze zenuwen tot bedaren te bren gen, vulden wij onze auto met gas, dat de arme garagehouder vol vertrouwen ons gaf en gingen een tochtje bulten maken, eruit ziende als de prins en de prinses van Whatsis maar geloof mij. dat was een magere troost. Toen wij langs de bochtige wegen van Enge land reden, kreeg mijn Dickey opeens een lu mineus idee. „Bliksem!" riep hij. ..Laddie!" „O, Dickey," snikte ik, „je kunt toch van hem niets leenen!" „Dat staat te bezien," zei hij grimmig. „Overigens zijn wij vriendschappelijk genoeg met hem geweest. Hij heeft dikwijls meege geten aan onze tafel in dure restaurants en het heeft hem niets gekost. Hij moet eenvou dig in geld badenkijk maar naar dat prachtige huis in Park Lane. Van avond most hij er weer zijn en hij heeft beloofd tegen zes uur ons te bezoeken." Met dat straaltje van hoop deed Dick de auto keeren en reden wij haastig terug naar Londen. Ik heb een gruwelijken hekel aan geld leenen en je weet lieve Rosamonde, dat ik nooit iets, zelfs niet een japon van Je heb willen leenen. en dat beteekent heel wat on der jonge meisjes. Maar er was letterlijk niets aan te doen. Wij waren dwaas geweest en nu moesten wij er voor boeten en als wij onzen trots vernederden, dan was dat een gedeelte ei*van Rosamonde, ik zal nooit vergeten, hoe lief Laddie Whitfieldals Whittle uit te spre ken, dien avond jegens ons was. Je kunt be weren, dat de Engelschen koud en onvriende lijk zijn, maar dat is niet waar. Als om een of andere reden, die zij zelf het best kennen, zij besloten hebben je als vriend te beiege nen, dan is geen grens aan hun bereidvaar digheid. Als je in de gratie bent. dan is l'et voor goed. Toen Dickey vertelde, in we'ke moeilijkheden wij ons bevonden, zag ik da delijk, dat hij er niet verschrikt of sreërgerd over was. maar dat integendeel hij ons zou helpen zoo goed hij maar kon. Het een'ge be zwaar was, dat Laddie net zoo blut was als wij. „Zeg, dat is een raar geval," zei hij, zijn nauwelijks zichtbare wenkbrauwen fron send. „ik ben zelf diep in de put. Feitelijk was ik van plan je te vragen mij een vijf pond te leenen tot ik weer soldij ontvang. Maar we zullen toch wel iets voor je doen, oude jongen, dat zullen wij!" .(Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6