Uil i; lil - k- k' j i f S7e Jaargang No. 14236 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 18 November 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754. Franco per post door Nederland 3.8754- Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaus: Groote HoaUtraat 93 Drukker^: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nob.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement- Vraag en Aanbcd 14 regels 10.63, elke regel meer /0.15, baiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. f025. elke regel meer 0.10. uitsL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 1 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. MAANDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg. Abonn. Voorstelling. 3de serie. ,,De blauwe ooen van den Keizer". 8 u. Gem. Concertzaal. Kunst aan het Volk. 1 Jan Smeterlin. 8.15 uur. R.-K. Kerk, Kleverparkweg. Apologetische cursus voor niet-katholieken. Pater Wijnand Sluys. „De geestelijke dood". 8.30 uur. Palace. Cinema en Variété. „Rutschbaan des Levens". Tooneel: „Original Recklin Comp." 8.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenroof in Marok ko" en „De Apache". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Manolescu". Too neel: 4 Twarf. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. „Serenade". Tooneel: Maupie de Vries. 8.15 uur. DINSDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel. Adr. v. d. Horst en Jan Musch. „De vrouw die ver loor". 8 uur. Gem. Concertzaal: Gemeentelijk Orgelcon cert. George Robert, orgel, Sam Swaap, viool. 8 uur. Westerkapel, Leidschestraat 20. Apologeti sche voordracht ds. L. D. Poot: „Is het Chris tendom een rem op de vooruitgang". 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen. Gebouw HaarL Kegelbond. Bazar „Brok- ikenhuis". v Veisen: Raadhuis Gemeenteraad, 7 uur. DE GEZONKEN MOTORSCHUIT. HET LICHTEN MET BEHULP VAN EEN DUIKER. r Met het lichten van de eenige dagen ge leden, door het stormweer, in het N.B. Spaarne gezonken motorschuit van schipper Van der Putten te Heemstede, is nog geen aanvang gemaakt. Het wrak ligt op "onge veer 8 meter diepte in de vaargeul, maar dooi de diepte van het water ondervindt de scheepvaart daarvan geen last. Een boei duidt de plaats aan waar het Schip ligt- De verzekeringsmaatschappij die het schip zal laten lichten, zal het werk waarschijnlijk uitbesteden, zoodat het nog wel eenige dagen kan duren, voordat begonnen wordt. Er zal waarschijnlijk een duiker voor gerequireerd jnoeten worden. Zooals men weet was het schip met zand geladen. DE UITBREIDING VAN HET HAARLEMSCHE GOEDEREN STATION. DE ONTEIGENING. Het wetsontwerp tot onteigening van gron den welke noodzakelijk zijn tot uitbreiding van het goederenstation te Haarlem en van de daarop aansluitende baanvakken heeft bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer aan de leden geenerlei opmerking ontleend, zoodat aanneming ervan zonder hoofdelijke stemming verzekerd is. Het woord is aan George Bernard Shaw: De ontwikkeling van de artillerie is een voortdurende strijd geweest tusschen den fabrikant van kanonnen en den fabrikant van pantserplatenDe strijd der seksen heeft precies hetzelfde verloop. De ouderwel- sche moeder, die haar dochter beter wilde beschermen tegen de listen des mansgaf haar een wetenschappelijke opvoeding. Toen moest hij zijn oude aanvalsplan opge ven, voedde zichzelf wetenschappelijk op en won weer. Voor ik drie-en-tiointig was leerde ik al hoe ik de feministische vrouiv moest benaderen(Mr. Valentine in „You never can tell"). BEGROOTING. Alom waart weer dé begroot!-n; Op het kostbaar plekje rond, Waarop kort of lang geleden, Ons belaste wiegje stond; Overal zijn deze dagen Aan de cijferkunst gewijd, Door de overheid die trouwens, Zelden eens iets over heit; Leden van gemeenteraden, Overal in 't vaderland, Vinden stof voor fraaie redes, In 't begrootlngsfoliant, Aan het slot van de debatten, Wordt het eindbedrag bepaaid, Zonder al' te zware zorgen, Omdat Sijmen wel betaalt; Wij verbeiden de discussies, M't gelaten somberheid. Daar 't helaas met zoo'n begrooting, Nooit tot een verkleining leidt; Vellen, vellen vol begrooting, Ach, we kennen het nu wel, 't Laatste vel, voor velen onzer, Is helaas een dwangbe-vel. VERZAKKING BAKENESSER- TOREN. VOORZORGEN, Het College van Kerkvoogden der Ned- Herv." Gemeente van Haarlem heeft mede gedeeld, dat plannen bestaan tot verbouwing der kosterij van'de Bakenesserkerk aan de Vrouwesteeg. In verband met een verzakking, welke bij den toren dezer kerk is geconsta teerd, verzoekt dat College aan B. en W. tegelijk met de verbouwing van de kosterij van gemeentewege maatregelen tegen deze verzakking te doen nemen. De dienst van openbare werken had reeds geconstateerd, dat dö traptoren derkerk was verzakt en had ter verbetering daarvan reeds enkele malen kleine herstellingen aangebracht. Nu echter plannen bestaan tot verbouwing der kosterij, komt het B. en W. gewensc'nt voor, dat voor rekening der gemeente, gelijk tijdig met die verbouwing, versterkingen aan de fundeering e.d. van den traptoren worden aangebracht. Hoewel het thans niet goed mogelijk is de aan deze werkzaamheden ver bonden kosten te begrooten, meenen B. en W„ dat behoudens belangrijke onvoorziene omstandigheden, met een bedrag van 5.000 kan worden volstaan. VERHUIS- EN EXPEDITIEBEDRIJF. Door de af deeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders wordt Dinsdagavond in het gebouw De Centrale een vergadering gehouden voor het expeditie- en verhuisbedrijf. Op deze vergadering zal de algemeene actie besproken worden en een antwoord vair één der werkgevers, waarop dan een beslissing genomen zal worden. HAARLEM, 18 November week werd te Oegstgeest (de plek met een pijltje aangewezenhet echtpaar een losse stoomtram-locomotief gegrepen. De man was dadelijk dood; de vrouw overleed een uur later. In den inzethet echtpaar Os Budget. Weer nadert de plechtige ure waarop de voorzitter van den gemeenteraad de begroo ting aan de orde zal stellen. Er was eens een tijd, zoowat een jaar of twintig geleden, waarin hij dit nog deed met de rustige ze kerheid dat hij denzelfdep avond de behan deling van dit onderwerp met hamerslag zou sluiten. Nu is daar geen sprake meer van. Lang tevoren kondigt de burgemeester al aan, dat de Raad zal vergaderen op Woens dagmiddag, Woensdagavond, Donderdagmid dag, Donderdagavond, Vrijdagmiddagen dan springen we over naar de volgende week, om na eenige rustdagen met min-of- meer frisschen moed door te gaan: Ik zeg: wij, want aan de perstafel wordt vooral niet minder moed vereischt dan in den Raad zelf. Het begint met de algemeene beschouwin gen. Hoe algemeener de beschouwingen, hoe verder men langs elkaar heen praat. Het duurt dagen.. De stadscavalerie trekt op haar dierbare oude stokpaarden in volle politieke kleurenpracht aan ons voorbij. Er zijn roode, gele, zwarte, bleekrose, zaehtrose en felroode stokpaarden. Sommige vertoonen eenige kleurenmengeling. Er zijn lieden die dit aan de democratie toeschrijven, maar het kan ook komen doordat het zoo lang duurt. Generaal Van Liemt en generaal Reinalda voeren de twee grootste afdeelingen aan, en zijn zich daarvan welbewust. Zij letten nau welijks op den generaal Peper, wiens helroo- ae, extra-groote stokpaarden van Russischen bloede tegenwoordig door heel kleine kinde ren bereden schijnen te moeten worden, om dat er geen groote genoeg zijn die erop wil len zitten. Toch is generaal Peper thans een ietsje machtiger dan vroeger, want voor het eerst heeft hij „kader". Maar het schijnt alsof hij zijn onderbevelhebber, den korpo raal Oversteegen, zelf met eenigen twijfel be schouwt. B. en W., in hun loopgravenstelling vol ambtenaren, wachten den aanval rustig af. Zij zijn niet bang. Het is al zoo vaak gebeurd en zij winnen altijd. Hun begrooting wordt altijd aangenomen. Hoe zou het ook anders kunnen? Vertegenwoordigen zij zeil' niet de meerderheid van de legermacht, die tegen hen oprukt? Zijn het niet hun eigen dierbare stokpaarden behalve dan die van generaal Peper, die toch geen kans maken omdat 'zij te "'omp en te kwe^haa? zijn door hun on- matigen omvang die tegen hen oprukken? Weten zij niet dat dit slechts een burgeroor log is in den óorspronkelijken Chineeschcn trant, waarbij de strijdende machten heele voorraden munitie hoog over eikaars hoof den heen verpaften, en de veldheeren lieele troepenmachten aan elkaar overdeden, tot zij het tenslotte in arren moede opgaven en maar weer een ander leger opzochten, om het daarmee op dergelijke manier te gaan uitvechten? B. en W. doen tegenaanvallen, voorname lijk geleid door den veldmaarschalk Slingen- berg, stedelijk kampioen in het financiëele spiegelgevecht, meester op alle polemische begrootingswapenen. Hij bezit eenige stok paarden van moeilijk te definiëeren kleur zoo'n beetje „changeant" en als er een onder hen doodgeschoten is bestijgt hij on middellijk een ander. Hij heeft er vele, en nimmer versaagt hij. Een groot ruiter. In alle communiqués zal hij vermeld worden, en tenslotte met betrek kelijk geringe verliezen naar zijn huiselij- ken haard terugkeeren. Hij is waarschijnlijk de man die het meeste plezier in het heele geval heeft, ofschoon hij dit uiterlijk slechts zelden toont. Na het algmeene treffen der stadscavalerie 1 stijgen de diverse helden af. Alle stokpaarden blijken nog te leven. Zij worden naar hun stallen teruggeleid, waar hun wonden met stof geheeld worden. Het stokpaard „Schade loosstellingen" zal misschien binnen afzien- baren tijd overlijden, maar niet dan nadat het meer aan haver gekost heeft dan alle ande're bij elkaar. Zoodat niemand dit voor uitzicht betreurt. Volgt de guerilla-oorlog der hoofdstukken en posten, waarbij helaas enkele slachtof fers vallen door verdwaalde kogels, die on gelukkigerwijze te laag gemikt werden en het geheel eindigt kalm, en zeer verveeld, tengevolge van algeheele uitputting bij bei de strijdende machten. Er is éen machtig excuus voor. De wet schrijft het voor. Ofschoon die oude wetge ver, als hij den onmatigen groei van de stok- paarden-cavalerie en den duur van het spie gelgevecht had kunnen voorzien, zich nog wel wat langer bedacht en grenzen voorge schreven zou hebben. Maar hij heeft het zooals het nu is, niet meer beleefd. Gelukkig voor hem. Wat de begrooting 1930 betreft ik kan nu reeds vermelden dat zij, einde November of begin December 1929, met bijna algemee ne stemmen werd aangenomen. Dit vroege nieuwtje zal u, zeer geachte lezer, veel zorg, onzekerheid en slapeloosheid besparen. R. P. VOORBEURS TE AMSTERDAM. WEINIG VERANDERING. Het Persbureau Vaz Dias meldde ons heden middag: De Amsterdamsche beurs was heden geheel op zichzelf aangewezen, daar in New York Zaterdag geen handel had plaats gevonden en er dus geen koersen waren waaraan men eenige houvast had. De noteeringen, die hedenmorgen tot stand kwamen, weken dan ook slechts weinig van die van den vorigen beursdag af. Margarine Unie fluctueerden tusschen 355 en 358 1/2. De Philips-aanaeelen bleven op peil en be dongen 505 pet. Koninklijken waren fractio- neel lager op 402, DüSSELDORF IN OPWINDING. Weer een brief van den moordenaar. EEN SINISTERE AANWIJZING. Wolff meldt nader, dat de schouwing van het lijk van het vermoorde dienstmeisje. Marie Hahn, heeft uitgewezen, dat de dood is ingetreden ten gevolge van verbloeding door een steek in het hart. Er werden 3 steken aan den linkerslaap, 7 in de hals en 10 in de borst vastgesteld. Van de laatste hebben er twee het hart geraakt en twee de linkerlong. De schoenen en kleeding zijn herkend als aan het meisje te hebben toebehoord. De bladen en de justitie ontvangen voort durend briefkaarten en brieven, waarin van moorden gesproken wordt, of waarin een nieuwe moord aangekondigd wordt. Men heeft in alle gevallen een onderzoek naar den schrijver gedaan, zonder dat het gelukte tot resultaten te komen. In de meeste gevallen zijn het mystificaties, die het werk van de politie slechts moeilijker maken. Volgens de Berlijnsche bladen heeft het communistische blad Freiheit, te Dusseldorp opnieuw een brief van den geheimzinnigen moordenaar ontvangen, waarin o.a. gezegd wordt: Langenfeld bij Keulen was het begin en als het lot me gunstig is, ook het eind van mijn leed. Daar woont een wezen, dat wat moreel leven en denken betreft, nauwe lijks een mensch genoemd kan worden. Dat ik haar niet kan toebehooren heeft mij in de eerste plaats tot deze verschrikkelijke handelingen gedreven. Zij moet nog sterven, al kast het mij mijn leven. Ik heb haar wil len vergiftigen, doch haar volkomen reine lichaam heeft het vergif overwonnen. In den laatsten zin van den brief worden de namen dr. Kehrmann en dr. Müller als getuigen genoemd. Deze twee heeren wonen, naar men heeft vastgesteld in de buurt van Langenfeld te Ohligs. Dr. Kehrmann is dok ter. dr. Müller predikant. Volgens de Tempo is het het bovengenoemd blad nu gelukt vast te stellen, dat de mede- deeling in den brief over het „wezen' slechts betrekking kan hebben op een jong meisje, dat tusschen Langenfeld en Hilden in het gehucht Richrath woont en dat dr. Kehr mann en dr. Müller beiden kennen. Men heeft haar weliswaar nooit pogen te vergif tigen, maar twee of drie jaar geleden is haar hond door een onbekende vergiftigd. Of het dier werkelijk iets gegeten heeft, dat voor zijn meesteres bestemd was, of, dat de feiten in het. zieke brein van den briefschrijver verdraaid zijn, weet men niet. In ieder geval schijnt de brief een spoor aan te wijzen. De Tel. meldt nog: De geheele stad verkeert in de grootste opwinding. De brutaliteit van den moorde naar, die uit een schuilhoek, dien hij klaar blijkelijk veilig weet, dagelijks brieven aan de politie en een communistisch dagblad richt, brengt de bevolking tot razernij. Hoe wel de scherpzinnigste rechercheurs uit Ber lijn met het verrichten der nasporingen doende zijn en een hooge premie voor het arresteeren van den moordenaar is uitge loofd, vordert het onderzoek slechts lang zaam. De bewoners der stad, die zich bedreigd gevoelen, doen zonder uitzondering aan de jacht mee, hetgeen herhaaldelijk tot pijn lijke incidenten aanleiding geeft, daar het voldoende is, dat een volwassene met een kind spreekt, of dat een man op een don keren weg een vrouw ontmoet, om het ge heele politie-apparaafc in werking te doen komen. De verwarring wordt nog vergroot door de omstandigheid, dat er lieden zijn, die zich in anonieme brieven voor den moordenaar uitgeven en daardoor de politie op een dwaalspoor brengen. Op het oogenblik stelt de politie een onderzoek te Berlijn in, daar in een ongetwijfeld van den moordenaar ontvangen schrijven wordt gezegd, dat hij een stadgenoot is van de naar Dusseldorp ge zonden commissaris van politie. MGR. H. VAN DE WETERING, t DE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT HEDENMORGEN OVERLEDEN. Mgr. II. van dc Wetering. Tijdens den kerkdienst in het Seminarie Rysenburg werd Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf de aartsbisschop van Utrecht monseigneur van de Wetering, plotseling ongesteld. Zijn toestand liet zich aanvanke lijk zoo ernstig aanzien, dat men den aartsbis schop geestelijken bijstand verleende. In den middag bleek zijn toestand echter aanmer kelijk verbeterd. Hedenmorgen ontvingen wij het bericht, dat Mgr. H. van de Wetering, de Utrechtscho aartsbisschop omstreeks half zes In den mor-* gen is overleden. De hedenmorgen overleden aartsbisschop van Utrecht mgr. PI. van de Wetering wercl 26 November 1850 te Hoogland geboren. Hij werd 15 Augustus 1874 tot priester gewijd. Op 24 Maart 1895 werd de ontslapene gecon sacreerd tot titulaire bisschop tc Gaza en tot co-adjutor van zijn voorganger op don aarts- bisschippelijken zetel. Nog in hetzelfde jaar volgde hij mgr. Snickers op als aartsbisschop van Utrecht. Zijn benoeming vond plaats op 11 Juli 1895 en op 29 Juli nam hij bezit van zijn aartsbisdom. Mgr. van dc Wetering werd opgeleid aan de aartsbisschoppelijke Seminarlen te Cu- lemborg en te Driebergen. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Zutphen, secretaris van het Aartsbisdom Uk echt en pastoor te Hilversum. Sedert 1895 was de ontslapene Aartsbisschop van Utrecht. Aan den overledene waren o.a- de volgende onderscheidingen verleend: Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Eerekruis eerste klasse der Vorstelijke Ho- henzollernsche Hulsorde, Magistraal Groot kruis in de heilige en souvereine militaire Orde van Jesus en Grootkruis van de Orde van het Heilige Graf. Verder was mgr. Van dc Wetering assistent bij den pauselijken troon en huisprelaat van den paus, terwijl hij ook was verheven tot dc waardigheid van Romeinsch graaf. -1 '■■ii 'i vt f" Ï'M riminalkommissar" Busdorf IX) leidt de opgravingen aan den rand van het woud Pa- pendelle. waar. volgens aanwijzingen van den vermoedelljken moordenaar het lïlk van een dienstmeisje werd gevonden. De onbekende misdadiger heelt tot nu loc lü slachto/lers gemaakt cn stuurt voortdurend aan verschillende bladen en aan de politie brieven met gegevens. Deze gegevens benuttend, heeft men reeds twee lijken gevonden De brieven teerden microscopisch onderzocht, doch men vond geen vingera/drukken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1