HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT DE ELLENDE IN RUSLAND. STALIN'S SCHRIKBEWIND. STADSNIEUWS DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 VTFPnF BI AD Symptomen van beteekenis. V/eer straffen uitgedeeld. De uittocht der Duitsrf'e met geweld teeen- rTaon. Paul Scheffer mag niet meer terugkomen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zelfs de vurigste optimisten zullen langza merhand pessimistisch gestemd moeten wor den ten aanzien van de toskomst van Sovjet- Rusland. Een reeks berichten van de laatste dagen toch, stelt nog eens ten duidelijkste in het licht, dat de toestand in hooge mate ver ward en verwrongen is en dat de dictatuur van Stalin Rusland bezig is naar den onder gang te leiden. Er zijn eenige symptomen die oogen- schijnlïjk van niet veel gewicht bewijzen dat Stalin reeds die middelen te baat moet nemen, waarvan de wereldgeschiedenis ons heeft geleerd dat zij uitvloeiselen zijn van het bewind dat zich door middel van ge weld tracht te handhaven. Eén voor één storten de pijlers van het oude regiem in den afgrond dien Stalin onder den tempel van het communisme graaft. Wij behoeven de reeks van gevallenen niet op te sommen. Genoeg zij ons de ver melding van het jongste feit dat het plenum van het Centraal Comité der Russische com munistische partij heeft besloten Rykof en Tomsky een waarschuwing te geven en Boe- charin uit de nolitieke afdeeiing van het comité te verwijderen, omdat dit drietal zijn standnunt niet heeft willen wijzigen. Doch zeer typeerend is ook het bericht, dat Paul Scheffer, correspondent van het Berli ner Tageblatt (die met vacantie in Duitsch- land vertoefde) te Moskou, niet meer naar Moskou mag terugkeeren. Nu is het een feit, dat Scheffer één der bekwaamste journalisten steeds zijn best heeft gedaan, het nieuwe Rusland objectief te bekijken. Hij was niet blind voor veel goeds en voor veel goede bedoelingen, doch spaarde het evenmin gerechtvaardigde en opbouwende critiek. Theodor Wolff, de hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt, schrijft: „De weigering Paul Scheffer naar Moskou te laten terugkeeren, heeft ons geenszins verrast. Wij hebben ze verwacht en geweten, dat gezien de toestanden, welke thans in Sovjet-Rusland heerschen, de aanwezigheid van dezen scherpziend en, aan kennis rijken, niet te beïnfluenceeren waarnemer, een ge tuige van zoo erkende autoriteit, voor de huidige machthebbers onwelkom en hinder lijk was. Reeds langen tijd geleden heeft de Sovjet-Russische gezant Krestlnski bij mij op terugroeping van Paul Scheffer aange drongen. Het zou den lieden te Moskou zeen aangenaam geweest zijn, als wij hun voor de wereld het odium bespaard hadden en him gelegenheid gegeven te zeggen dat niet zij, maar wij den lastige uit hun omgeving verwijderd hadden. Dat de hint met een neen beantwoord, de vervulling van dezen wensch geweigerd werd, begrijot men. Evenzeer wees te Moskou Paul Scheffer den raad vrijwillig heen te gaan af. Klaarblijkelijk met de be doeling hem klein te krijgen, werd hij door „binnenlandsche autoriteiten" en andere ijverige aanhangers van den koers van Sta lin onophoudelijk gechicaneerd. Dat alles had geen enkel resultaat." „In September wilde Paul Scheffer naar Duitschland en van hier naar Engeland rei zen, daar hij uitgenoodigd was te Londen en Glasgow lezingen over Rusland te houden en hij vroeg om het visum voor de terugreis waarop na de overeenkomst van December 1928 iedere duurzaam in de Sovjetunie wo nende Duitscher aanspraak heeft. Met schending van het verdrag werd het visum van de terugreis geweigerd, met de motivee ring dat journalisten op Russisch grondge bied niet als „resideerend" beschouwd kon den worden. Paul Scheffer kreeg de verzeke ring dat het geen actie tegen hem gold, maar „een beginsel". Het anders zoo koene en niets ontziende regiem van Stalin en consorten waagde het niet oprécht te zijn en verschool zich achter een „beginsel", van welks be staan men bij deze gelegenheid voor de eer ste maal kennis kreeg. De drijvende kracht was de waardige opvolgster van de Tsjeka, de Gepeoe, die zich door haar massamoor den en inhechtenisnemingen zoo'n aanzien lijken roep verworven heeft. Het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken mocht de handen wringen met de Gepeoe wor stelen was het niet bij machte. Twijfel kon liog nauwelijks bestaan en Scheffer vertrok uit Moskou, nadat hij zich eerst met ons over de gevolgen verstaan had, maar om de din gen restloos tot klaarheid te brengen, ver zochten we het Berlijnsche Sovjet-gezant schap te Moskou te laten weten, dat een de finitieve beslissing ons wenschelijk leek. Daarop kwam het telegrafische antwoord, dat het verlof tot terugkeer geweigerd werd. In een toelichting, werden de verschillen, die tusschen de sovjetregeering en Paul Scheffer bestonden, als reden aangevoerd. En buitendien, als gezegd, het „beginsel". Tot zoover het Berliner Tageblatt. Scheffer was één der grootste kenners van het moderne Rusland. Hij droeg Rusland geen kwaad hart toe. Doch Stalin heeft geen getuige noodig bij de revolutie die zich bin nenshuis aan het voltrekken is, een revolu tie, waarvan Stalin zeker zelf ook eens het slachtoffer zal worden. Tenslotte vermelden wij nog de quaestie met de Duitsche kolonisten in Rusland. Men weet dat deze boeren een vlucht en masse voorbereidden, om aan de nijpende ellende honeerdood en onderdrukking waaraan zij blootstaan, te ontkomen. Naar de ochtendbladen melden, heeft de Sovjet-regeerlng thans besloten, de Duitsche emigranten, die reeds Moskou bereikt had den onder dwang naar het binnenland te rug te zenden, daar zij, naar men zegt, niet in de gelegenheid is, hen in de nabijheid van de hoofdstad onder te brengen. Voor de Duitsche boeren beteekent deze beslissing een ontstellende ramp, daar zij in hun voor malige woonplaatsen de basis van hun kost winning hadden opgegeven en nu als bede- 'aars terugkeeren moeten. Naar verluidt is deze terugzending reeds begonnen. Doch Duitschland zit gelukkig niet stil: Overeenkomstig de schikkingen van de nartijleiderconferentie. besloot het rijkska binet, rijksmiddelen ter beschikking te stel len voor den terugkeer en verblijf in Duitsch land der in Moskou verzamelde Duitsche kolonisten. Tot rijkscommissaris voor de verzorging werd het rijksdaglid Stuecklen aangewezen, die reeds met succes dergelijke werkzaam heden heeft verricht. Inmiddels is het transport der boeren in derdaad begonnen. Zij zijn Zondag voor een deel naar de Duitsche Wolga-republiek te ruggevoerd. Met twee treinen zouden 300 boeren teruggebracht zijn. De communisti sche organisaties in het Wolga-gebied heb ben de Sovjet-regeering verzocht onmiddel lijk een verbod te willen uitvaardigen tegen verdere emigratie van Duitsche kolonisten. De Gepeoe zou eveneens geweigerd hebben, aan Duitsche emigranten passen te verstrek ken. De cirkel der ellende wordt steeds nauwer. Stalin en de weinigen die hem naar de oogen zien slagen er echter niet in om deze ellen de voor het oog van de buitenwereld te ver bergen. Krampachtige pogingen om de schijn op te houden laten het moderne Rus land daarentegen door een lachspiegel zien. En men zou kunnen lachen, als de werke lijkheid niet tragisch was. L. A. Het Lagerhuis en de Sovjet- Unie. LONDEN, 18 Nov. (V.D.) In de Lager- huiszitting van heden werden door ver schillende leden aan de regeering vragen gesteld betreffende de Sovjet-propaganda tegen Groot-Brittannië. Zoo werd den mi nister voor Indië gevraagd of hij kennis droeg van een circulaire, door het executief comité der Derde Internationale gericht aan de Volkeren van Indië, waarin deze werden aangespoord het Britsche juk af te werpen. Op de vraag, wat hij daartegen dacht te doen antwoordde Wedgwood Benn, dat hij hier omtrent geen andere inlichtingen had dan de mededeelingen, die in de pers waren ver schenen. Sir Austen Chamberlain vroeg den minister van Buitenlandsche Zaken, of deze kennis had genomen van een artikel, ge publiceerd in de „Isvestia", het officieele or gaan van de Sovjet-regeering van 5 Novem ber j.l., en wil speciaal van een daarin voor komende verklaring, dat noch de overeen komst van 1924, noch de overeenkomst van 1929 bepalingen inhield of had kunnen in houden, betreffende de Comintern. Hender son antwoordde, dat hij artikelen van een soortgelijke strekking zoowel in de „Isvestia" als in andere bladen had gelezen, en dat deze kwestie onder het oog zou worden gezien. Door beide regeeringen waren reeds ambas sadeurs aangewezen. Daarop vroeg Sir. Aus ten of het wel verantwoord was, ambassa deurs uit te wisselen, waar uit verschillende zaken bleek, dat de Sovjet-regeering sommi ge punten van de overeenkomst anders in terpreteerde dan de Britsche regeering. Er werden nog meer vragen gesteld, betrekking hebbend op eventueele acties van de Derde Internationale, die vergemakkelijkt zouden kunnen worden door de faciliteiten, die de leden der Sovjet-ambassade in Engeland zouden genieten. Henderson antwoordde hierop, dat, wanneer de diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en Sovjet-Rus land hersteld zouden worden, het vanzelf sprekend was, dat de leden der Sovjet-am bassade de normale diplomatieke rechten zouden genieten. T. P. O'Connor. Zooals wij gisteren reeds meldden is T. P. O'Conner overleden. Thomas Poweé- O'Conner werd den 5en October 1848 te Athlone in Ierland geboren. Hij is 81 jaar oud geworden. Na in de ge schiedenis en de moderne talen gestudeerd te hebben, werd hij 18 jaar oud, verslaggever bij een krant te Dublin. Drie jaar later ging hij naar Londen om er een baantje te zoeken. Hij vond dit bij de redactie van de „Daily Telegraph". Later kwasi hij op het Londensche kan toor van de „New York Herald". In 1880 vaardigde Galway hem als Iersch nationalist naar het Lagerhuis af. Vijf jaar later kozen zoowel Galway als het district Scotland van Liverpool hem; over de Iersche quaestie voerde hij in het Lagerhuis het. woord. In het algemeen vonden verdrukte mir derheden er in hem een warm pleitbe zorger. Hoewel hij niet het oudste lid in jaren was, werd hij de „Vader van het Huis" ge noemd. In 1924 werd hij tot lid van den Priw Council benoemd. „T. P.", zooals hij genoemd werd, stichtte na zijn werkzaamheden voor de „New York Herald", oa. de „Star", de „Sun" en „T. P.'i Weekly", dat is opgeheven. Inmiddels was hij wederom medewerker van de „Daily Telegraph" geworden. Hij schreef er necrologieën van bekende personen en noemde zich daarom schertsend „de eerste doodgraver" van het blad. Ter gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag schonken persoonlijke en politieke vrienden hem den jaargeld. De nieuwe president van Mexico De eerste berichten over de presidentsver kiezing meldden dat in afgelegen districten twee botsingen voorkwamen waarbij vijf per sonen werden gedood en elf gewond. Verder wordt gemeld, dat te Mexico City drie botsingen van ondergeschikte beteeke nis plaats hadden, waarbij volgens officieele mededeeling niemand ernstig werd ge wond. NEW YORK, 18 Nov. (N. T. A.) De och tendbladen brachten uitvoerige berichten over de verkiezingen in Mexico en meldden dat het aantal dooden en gekwetsten an- merkelijk grooter is dan aanvankelijk gemeld ■vrd. Men spreekt van minstens vijftien doo den en het dubbele aantal gewonden. Bijna c-=ral hadden botsingen plaats. In de kleine pctroleumstad Cecilia, bij Tampico, werden alleen reeds 16 personen gewond. Rubio gekozen. Pascual Ortiz Rubio werd tenslotte met eer enorme meerderheid van stemmen tot presi dent van Mexico gekozen. DOMELA NIEUWENHUIS HERDACHT. DOOR DE VRIJE SOCIALISTEN BIJ ZIJN lüden STERFDAG. Maandagavond heeft de Vrije Socialisti sche vereeniging in gebouw Caecilia in een druk bezochte bijeenkomst den sterfdag van F. Domela Nieuwenhuis herdacht. De heer Gerhard Rijnders uit Zandvoort, hield een herdenkingsrede. Hij schetste het ontstaan van het fabrieksproletariaat in de tweede helft der vorige eeuw tijdens een he vige reactie, gevolgd op de Fransche revolu tie en de Napoleontische dictatuur. Die tijd riep om een man, die de arbeiders wakker zou schudden. Die man zou Ferdinand Do mela Nieuwenhuis zijn. Niet direct, maar langs den weg van evo lutie werd de orthodoxe predikant, zoon van een oud-predikantengeslacht, dit. Veel strijd kostte hem de overgang van ortho dox tot modern en van modern tot iemand bij wien het Godsgeloof is overgegaan in enkel geloof in den mensch. Na zijn aftreden als predikant wierp hij zich op de studie van het socialisme, las Marx en Engels, en nam actief deel aan de kleine beweging van de eerste Internatio nale. Zijn blad was „Recht voor Allen". Tal van beleediglngen waren zijn deel. Wegens een artikel in „Recht voor Allen", niet door hem geschreven, werd hij een jaar in de ge vangenis gezet, voor majesteitsschennis. Een afschuwelijke pijninging voor den hoog- staanden man, doch het cverhief hem tot martelaar. De partij groeide er van als kool. Na de gratieverleening werd Nieuwenhuis als een koning ingehaald. Nu komt de kentering in zijn leven. Nieu wenhuis werd Kamerlid, hoewel hij in het effect ervan niet geloofde. Dat laatste was de reden van zijn niet herkiezing, hij kreeg meer en meer afschuw van het parlementa risme. Niet van boven af, doch van onder op moet het volk bevrijd worden. Al de parle mentariërs onder de socialisten kreeg hij te gen zich. Nieuwenhuis trad uit de partij, werd anarchist, richtte het blad „De Vrije Socialist" op. Van zijn vermogen was hij toen, omstreeks 1900, reeds grootendeels be roofd. Doch de teleurstelling brak zijn werk kracht niet, hij bleef de groote figuur, strij dend voor het vrije socialisme. Nu tien jaar na zijn dood missen wij hem nog altijd, zijn plaats, is nog leeg. Van de driehonderdduizend vooruitstrevende arbei ders van heden in Nederland, wie zal hem herdenken? Niet de sociaal-democraten! De nieuwere generatie wil van Nieuwenhuis niets weten. Hij ging haar te ver. Doch had hij ongelijk? Men kan zeggen, dat hij in zijn tijd te ver ging, maar niet dat hij ongelijk had en dat hij niet de grondlegger van de arbeidersbeweging was in Nederland. De strijd nam hem zoo in beslag, dat hij er alles voor over had. Doch hij was geen posee- rende weldoener der menschheid. Zoo'n fi guur verdwijnt niet uit de geschiedenis en zijn streven herleeft nu het andere effectloos is gebleken. Dit is de triomf van het anar chisme. Deze herdenking van den 18den November is geen heiligenvereering, maar de gedach tenis van een sterk kameraad, niets mys tieks doch zuiver materialistisch, ter ster king van onze strijdkracht. Wij voelen ons lijden klein bij de gedachte aan dat van Nieuwenhuis. Daarom is hij voor ons de on sterfelijke kracht, besloot spreker.. De Libertair Socialistische Zangvereeniging „Zang Veredelt" luisterde de bijeenkomst op, door onder leiding van den heer Meyer Smeer revolutionaire liederen te zingen. CABARETAVOND „ONS GENOEGEN". Ook de vereeniging „Ons Genoegen" biedt tegenwoordig hare leden des winters amuse ment in den vorm van cabaretavonden. Zoo was dan Zaterdagavond een talrijke schare de zaal was bijna te klein voor het groot aantal aanwezigen vereenigd in de groote zaal van het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat en wij gelooven niet dat ook maar één van de leden na afloop van den avond teleurgesteld huis waarts is gekeerd. Zeer gelukkig was het bestuur geweest met de keuze van hen, die geëngageerd waren om de aanwezigen te amuseeren, want als er één is, die geschikt is als „gangmaker" op te treden, de goede stemming er in te bren gen, er in te houden en steeds hooger op te voeren, dan is dit wel de man, die zichzelf inwoner van de binnenlanden van Noord- Haarlem noemt Koos Speenhoff Jr. En zijn echtgenoote Polly Speenhoff stond hem getrouw ter zijde bij het „brengen" van hun bekende liedjes bij de piano. Koos Jr. zette zijn beste beentje voor en slaagde er gemakkelijk in, de zaal bijna voortdurend in één schaterlach te houden, zoowel met zijn liedjes als met zijn praatje. Hij was bijzonder op dreef. Het muzikale gedeelte van den avond was opgedragen aan „The Happy Band", onder leiding van den heer Paap te Zandvoort, die goede en populaire muziek deed hooren. Een der dames-leden van de vereeniging gaf zangnummers ten beste. Voegen we hier nog bij dat er na afloop van den cabaret avond gedanst werd, dan mag gerust gecon stateerd worden dat deze eerste cabaret avond van „Ons Genoegen" zéér ge slaagd was. VOOR DE RADIO Mevrouw Sybrandi-Halberstadt ontving een uitnoodiging om haar medewerking te varleenen aan de Radiouitzending in Hilver sum op 21 November a.s. om 4 uur. Haar Dames- en haar Meisjeskoor zullen twee- en driestemmige koren ten gehoore brengen. Mejuffrouw Riek de Vries en Me juffrouw Hamuli Waller Zeper zullen eenige duetten zingen. Mejuffr. Emmy van Eden en mej. Cor Teves zullen aan den vleugel bege leiden. EEN ONEERLIJKE LOOPJONGEN Een 21-jarige loopknecht van een schoen- magazijn hier ter stede, die voor f 41 schoe nen had weggebracht en het geld geind, heeft dat geld benevens f 20 aan wisselgeld ver duisterd. Nadat den jongen een verhoor was afgenomen, waarin hij bekende, heeft de politie het geld gevonden op zolder bij een tante van den jongen. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN Men schrijft ons: Zaterdag hield de afd. Haarlem van he' Nat. Verbond een druk bezochte vergadering in de bovenzalen van „De Kroon", onder voorzitterschap van den heer A. M. Tijsseling. Sedert de vorige vergadering hadden zich weder 4 nieuwe leden aangemeld. Het hoofdpunt van de agenda was een be spreking van de vergadering van de Com missie van Overleg voor de ambtenaren op 19 November a.s., in welke vergadering o.a. de normen voor de personeelsformatie wor den behandeld. Naar algemeen gevoelen is de vaststelling van deze normen onafscheidelijk verbonden aan de toepassing daarvan voor de samen stelling der personeelsformatie. De toezeg ging van het Nat. Verbond om aan de per soneelsformatie mede te werken, is destijds dan ook gedaan onder voorwaarde, dat die organisatie ook aan de uitvoering daarvan zou medewerken. In verband daarmede werd in herinnering gebracht, hoeveel het Overleg aan waarde en aanzien in de laatste jaren is achteruitge gaan. Het aan de organisatiën gegeven recht, om door middel van het Overleg over promo- tiën mede te oordeelen, is langzamerhand ge heel verwaarloosd geworden. Nochtans zal het Nat. Verbond voor de onverzwakte hand having van dat recht blijven strijden. Een tusschenweg, n.l. het instellen van een com missie van advies, zal ook alleen kunnen wor den aanvaard, als deze commissie is te be schouwen als een instantie van het Overleg, waarin met de vertegenwoordigers van hel Gemeentebestuur, de Commissie van Arbeids- aangelegenheden en de betrokken Directeu ren van gedachten kan worden gewisseld en wanneer aan het door deze Commissie ui' te brengen advies moreel-bfndende kracht wordt toegekend. Het verloop der op 20 November te houden vergadering van de Commissie van Overleg, waarin deze aangelegenheden zullen worden behandeld, blijkt dus voor de ambtenaren- organisatiën van het hoogste belang te zijn. Voorts werd mededeeling gedaan van hei verhandelde in de dienstcommissie voor de Secretarie ten aanzien van een oproeping van een Mr. in de Rechten als adjunct-com- c-ies aan de 7e Afdeeiing, wat heeft geleid tot het advies om dezen ambtenaar in alge- meenen dienst aan te stellen. tenslotte werd behandeld de beschrij vingsbrief voor het Congres van het Natio naal Verbond, dat op 30 November a.s. te Zeist zal worden gehouden. Als afgevaardig den werden benoemd de voorzitter en de Secretaris. Aan het einde der vergadering wekte de Voorzitter allen op tot bijwoning van de in teressante lezing, die het Hoofdbestuurslid de heer Berghuijs op 20 November zal houden over het onderwerp „de Vredes-idee, haar moeizame gang door de eeuwen". Met deze lezing, waarbij lichtbeelden worden vertoond heeft de heer Berghuijs in vele afdeelingen eon groot succes geoogst. SCHOTEN'S CHRISTELIJK GEMENGD KOOR Dinsdag 26 November hoopt Schoten's Chr Gem. Koor zijn I5-jarig bestaan te herden ken met het geven van een feestconcert in het Gem. Concertgebouw, onder leiding van den dirigent Jac. Zwaan. Het koor zal uit voeren Psalm 95 van F. Mendelssohn en Psalm 150 van F. Pijlman, met medewerking van het symphonie orkest „Euterpe", diri gent J. A. Meng. Als solisten werken mede mej. Maria de Pétit (sopraan), mej. Betty Dijkstra (sopraan) en de heer Willem Schansman (tenor), Am sterdam. Het kinderkoor (onderafdeeling) verleent ook medewerking. Voor de begeleiding zorgt mej. Gré Gel- dorp. J. H. BLUM t. In het St. Jozefziekenhuis te Vlissingen is Zondagmorgen overleden, 77 jaar oud, de heer J. H. Blum, oud-lid der Tweede Kamer en der Gedeputeerde Staten van Zeeland, land. NED. ARBEIDERS REISVEREENIGING. Donderdagavond spreekt de heer Borsje uit Den Haag voor de Natuurvriendengroep der afdeeiing Haarlem, onderafdeeling van Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, over zijn reis naar Weenen. dezen zomer gehouden. De lezing die met lichtbeelden wordt ver duidelijkt, zal plaats hebben in het Blauwe Kruis. H. O. V. DE LEDENCONCERTEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de nog volgende ledenconcerten dezen winter plaats hebben op de volgende Woens dagen: 20 en 27 November, 4, II, en 18 De cember, 8, 15, 22 en 29 Januari 1930, 5, 12 en 26 Februari, 5, 12, 19 en 26 Maart, 2, 16 en 23 April. Op het concert van 20 November zal Louis Zimmerman, viool, als solist optreden. GESTOLEN FIETSEN De fiets, die aan het Donkere Spaarne voor een huis gestaan had en waarvan bij de po litie aangifte gedaan was, dat zij ontvreemd was, blijkt niet gestolen te zijn maar door buren voor dat lot gespaard door haar bin nen te halen- Op het aantal gestolen rijwie len maakt dit echter niet het minste verschil, want Zaterdag is er opnieuw een ontvreemd, dat pas nieuw was en in een tuintje aan dc Arclüpelstraat neergezet. DE RATIONALISATIE. Rede van dr. Van der Waerden voor S.DJLP. en II.BJ3. In de bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw hadden Maandagavond de Haar- lemsche Bestuurdersbond en de Federatie Haarlem der S.DA.P. een bijeenkomst belegd, waarin ör. Van der Waarden sprak over: ..Rationalisatie", een rede, welke hij reeds uitgesproken had op het laatste congres van het N-V.V. Dr. van der Waerden zelde. dat het vraag stuk der rationalisatie van groot belang is voor den arbeider, daar hij de goede kanten ervan in dient te zien, terwijl hij de ge varen die er aan zijn verbonden, ook moet kennen. Een definitie van rationalisatie is moeilijk beknopt te geven. Rationalisatie is in 't algemeen het geheel van methoden van techniek en organisatie, bedoeld om met een minimum aan inspanning en aan materiaai zich een maximum aan effect, aan resultaat te verzekeren. Spreker schetste de ontwikkeling der ratio nalisatie in den loop der eeuwen. Gedrongen door de maatschappij, die vermeerdering van productie eischte, werd reeds in de middel eeuwen de huisarbeid door hot. gildewezen in zekeren zin gerationaliseerd. Maar eerst nadat James Watt de stoom machine uitgevonden had, de eenvoudige krachtbron, die de beweging leverde voor het zware werk, kon rationalisatie sterker doorgevoerd worden. Door de mechanisatie wordt de zakelijke arbeid van don arbeider geringer, de mac-hine verricht den meesten arbeid, in de plaats van den ambachtsman komt als geestelijk arbeider de ingenieur. Deze mechanisatie voerde en voert nog steeds tot groote rationaliteit. En ook leidde de telkens groo'.er wordende technische vaar digheid, gestuwd door de noodzakelijkheid, tot verbetering, tot nieuwe uitvindingen. Zoo maakte b.v. de vervolmaking van motoren het vliegen mogelijk. Maar de groote drijfkracht ls de maat schappij, de maatschappelijke behoeften geven snelheid en richting van den vooruitgang aan; in den voortdurenden stroom van vraagstukken en problemen komt de oplossing van juist dat vraagstuk, waaraan op een bepaald mo ment het meeste behoefte ls en brengt be vrediging in oen noodtoestand; dit is het wezen der rationalisatie. In Duitschland drong de noodzakelijkheid enkele jaren geleden tot besparing, tot ver betering van werkmethoden en van transpor ten, men voerde serie-fabricatie in, deed alles om de productie te verhoogen, logischer, vlug ger, beter te maken. Aanvankelijk had de rationalisatie groove werkloosheid ten gevolge het crisiskwartaal einde 1925 maar binnen twee jaar ver beterde alles weer. In Nederland is de Laatste jaren het loon toegenomen, ook do koopkracht is belang rijk gestegen. Acht-urigen arbeidsdag, so ciale» maatregelen die ontegenzeggelijk veel kosten, dreven naar rationalisatie». En thans is in Engeland de noodtoestand gekomen, doch ook daar zal men rationalisatie moeten invoeren. Wel elscht rationalisatie aanvan kelijk slachtoffers, maar het is in tijden van nood het eenige redmiddel „om dc schoor» steenen rookende te houden" zooals de Duit sche arbeiders in 1924 reeds inzagen. Spreker waarschuwde ernstig tegen de be wering, dat „rationalisatie een vloek is voor den arbeider" en hij bestreed deze meening door te wijzen op de mechanisatie van het bunkerbedrijf in Rotterdam. De zo me chanisatie die de kolensjouwers verving door kolentips, veroorzaakte eerst werkloosheid, maar leidde tot grootere bedrijvigheid in de Rotterdamsche haven, daar nu meer en grootere schepen er bunkeren konden, het laden en lossen zich uitbreidde, het haven- verkeer dus grooter werd. Het is echter zeer moeilijk voorspellingen te doen. men staat telkens voor verrassingen. Als voorbeeld voor Nederland noemde spreker nog de Philips gloeilampenfabrie ken. In den loop der jaren werd de productie per arbeider door de machine verhoogd, de oorlog en de jaren erna drongen tot ratio nalisatie. Het aantal arbeiders steeg even sterk of sterker tot de machine het won en werkloosheid gekomen zou zijn, als Philips Radio de arbeiders niet noodig had gehad. Ook bij een grafiek van de Kolenmijnen in Zuid-Limburg toonde spreker voor een aan tal jaren aan, dat toenemende rationalisatie geen vermindering van het aantal arbeiders tengevolge had. Maar het vraagstuk ls zeer moeilijk, temeer daar men bij het beschouwen van voor- en nadeelen der rationalisatte rekening heeft te houden met bepaalde lokale of tijdsomstan digheden. Spreker geloofde niet, dat de rationalisatie in Nederland of Duitschland de werkgelegen heid ongunstig heeft beïnvloed, terwijl Enge land dat nog niet tot rationalisatie is overgegaan bij langer wachten volgens spreker ontzettend zal ach terraken, niet zal kunnen concurreer en, met als gevolg: werkloosheid. Het is, aldus concludeerde spreker, de vak beweging die te zorgen heeft, dat de ratio nalisatie in een dergelijk tempo wordt door gevoerd, dat zoo min mogelijk of geen slachtoffers vallen. De rationalisatie behoeft geen geesel voor de arbeiders te zijn, zij kan leiden tot welvaart, tot betere arbeids omstandigheden. Wanneer de arbeiders eens medezeggenschap hebben rust op hen de groote taak, de rationalisatie op juiste wijze door te voeren in het welzijn der arbeiders, en dus in het welzijn der gemeenschap. Een der aanwezigen maakte enkele op merkingen, waarop Dr. Van der Waerden antwoordde. De heer A. Mars, voorzitter van den Haar lemschen Bestuurdersbond dankte tenslotte namens allen den spreker. GENESTET-HERDENKING. DOOR Prof. Dr. G. A. v. BERGH VAN EYSINGA, TE SANTPOORT. Ook Santpoort hoopt een P. A. de Ge- nestet-herdenking te hebben. In de gods dienstoefening van Zondag 24 dezer des avonds te 7 uur in de Ned. Hervormde Kerk te Santpoort stelt Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eyslnga zich voor, te sureken naar aanleiding van het woord „Fiat Volun tas! (Uw wil geschiede!) dat op 's dichters grafsteen gebeiteld staat. Bij die gelegen heid zal spreker ook proeven voordragen van godsdienstige poëzie van den dichter, aan wien onze omgeving zoovele herinneringen bewaart. JOSEFA ROSANSKA. Dc bekende pfaniste Josefa Rosanska zal (onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss) Vrijdag 22 No vember in den Stadsschouwburg te Haarlem, een piano-recital geven.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13