Wat een bof E D.-VERTELLINGEN FEUILLETON STADSNIEUWS HOLE AN DIA SPECERIJEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel KLENE's ZOUTEDROP een zalfje voor «Je keel en teven» lekkernij KLENE's TURKEY DROPS (met anfjs) PROV. PERSONEEL VAN NOORD-HOLLAND. HET SALARIS-REGLEMENT. Gedeputeerde Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het adres van do Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noordholland, houdende verzoek eenige functies in een hoogere klasse van het Salarisreglement te rangschikken dan waarin zij thans geplaatst zijn. De Commissie voor het Georganiseerd Overleg kwam met 7 tegen 3 stemmen tot de conclusie, dat de onderwerpelijke voor stellen in onderling verband eigenlijk het begin eener algemeene herziening van het Salarisreglement böteekenden en op dien grond van de agenda behoorden te worden afgevoerd. Ged. Staten achten deze conclusie volkomen juist en daar zij tot zoodanige algemeene herziening op het oogenblik geen aanleiding vinden, geven zij in overweging, afwijzend op het adres te beschikken. SCHOOLARTSEN IN NOORD HOLLAND. INSTELLING VAN 13 OF 14 NIEUWE DIENSTEN. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor den schoolairtsendienst onder de bemoei ingen der provincie te betrekken. Weike de kosten van een districts-school- artsendienst zijn zullen, is niet nauwkeurig te ramen. Men neemt aan, dat één school arts zijn bemoeiingen over ongeveer 7000 kin deren kan uitstrekken, dat is over een be volking van ongeveer 40.000 zielen. Wordt nu een dienst gevormd voor een aantal gemeenten met tezamen ongeveer dit aantal inwoners en met één schoolarts, dan worden de kosten per dienst door de des kundigen geschat op ruim f 11.000 's jaars dat is ongeveer f 0.23 per inwoner of f 1.57 per schoolkind. De gemeenten zullen 50 pet. der kosten moeten dragen. De provincie en het rijk moe ten dan elk 25 pet. voor hun rekening nemen. Het aantal nieuwe schoolartsendiensten noodig voor dat deel der provincie, dat daar aan behoefte heeft, zal 13 of 14 zijn. Bij volledige organisatie, die echter .niet dan op zeer geleidelijke wijze tot stand zal kernen, zullen de kosten der provincie derhalve op rond f 40.CC0 per jaar komen. Ged. Staten meenen, dat het doel, hiermede te bereiken, dit geldelijk offer ten volle wettigt. VROUWENCLUB NED. VEREENIGING VAN SPOOK- EN TRAMWEGPERSONEEL. Door de Vrouwenclub der Nederlandsehe Vereenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt op Zaterdag 30 November een feest avond belegd in het gebouw van den Haar lemsehen Kegelbond, waar o.m. medewerking zullen verleenen de Arb. Zangvereeniging de Stem des Volks, directeur de heer Krelage Jr. en het trio v. d. Woerd van Beursen. Door mevrouw Alida de Jong, hoofdbe stuurster van den Bond in de Kleeding- industrie. zal een propagandarede worden uitgesproken. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ. GYMNASTIEKLOKAAL GEVRAAGD. „Een vader" klaagt er over dat het zoo lang duurt eer begonnen wordt met het bouwen van een door den Raad t-oegestaan lokaal voor lichamelijke oefening bij school 23 en 24, Tetterodestraat hoek Santpoor terstraat. De kindoren moeten nu nog steeds naar een veraf gelegen gymnastieklokaal Ioopen, zoodat er voor oefenen bijna geen tijd overblijft. Tot zoover deze klacht. Wij informeerden bij Openbare Werken, waar ons werd medegedeeld dat de plannen voor een zaal voor lichamelijke oefeningen voor genoemde scholen thans zoo goed als gereed zijn. BAZAR. De bazar ten bate van de Christelijke Ver- eeniging tot Kraamhulp zal worden gehou den op Maandag 25 en Dinsdag 26 Novem ber in hotel Lion d'Or, Kruisweg. Gedachtig aan het woord: „vele handen, maken licht werk", zijn vele dames bereid, gevonden hunne medewerking te verleenen. Reeds kwamen allerlei nuttige en luxe arti kelen in. Zoowel de bestuursleden als 't uitvoerend comité zijn gaarne bereid goederen in ont vangst te nemen. Moge deze bazar slagen, dan zal de vereeniging aan vele on- en mïr>- vermogende kraamvrouwen, kraamverzo ging en huishoudelijke hulp kunnen verle v. nen. Comité van aanbeveling bestaat uit: Mevr. A. Röell-Bar.sse De Vos van Steen- wijk, mevr. J. W. M. Maarschalk-Van Cop- penaal, dames J. en M. Bierens de Haan, mevr. A. A. Blauw-Vermeq, mevr. A. de Clercq-van Lennep, Aerdenhout; mevr. J. S. Dondorp-Tazelaar, Heemstede, mevr. C. van Eeghen-Van Marle, Aerdenhout; mevr. A. M. H. Korff-Adrian, Heemstede, mejuffr. J. H. de Petit, Haarlem, mevr. F. L. R. Röcll- Steenberghe, Aerdenhout; jonkvr. E. Rutgers van Rozenburg, Overveen; jonkvr. H. van Styrum, mevr. S. W. Teding van Berkhout- v. Taack Trakranen, mevr. A. E. van Tien- hoven-Delcourt. VOLKSUNIVERSITEIT. Cursus van mevrouw H. Roland Holst. Wij maken nog even attent op den cursus „Hoogtepunten der Nederlandsehe poëzie",, van mevrouw H. Roland Holst-, georganiseerd, door de Volksuniversiteit en die op Maan dag 25 November begint. Het is een groot voorrecht voor onze stad - genooten om deze begaafde dichteres over dit onderwerp te kunnen hooren. Een voordoe! van dezen leergang is, dat hij kort is. Slechts vier avonden. Men behoeft zich dus niet te lang te binden, maar zal daarvoor vier uit nemende avonden to genieten krijgen, te meer daar gedeclameerd zal worden door mevr. Liesbeth SandersHerzberg. Er hebben zich reeds velen voor dezen cur sus laten inschrijven. Eenige kaarten zijn echter nog wel disponibel aan de Openbare Leeszaal. ZILVEREN JUBILEUM VAN PROF. P. A. DIEPENHORST. Een zeer druk bezochte recs^tie heeft- Prof. P. A. Diepenhorst Maandagmiddag ge houden in het Paviljoen Vondelpark te Am sterdam, ter gelegenheid van. zijn zilveren feest als hoogleeraar aan de Vrije Universi teit. Temidden van een schat van bloemen had de jubilaris de gelukwenschen van vrien den en bekenden in ontvangst te nemen uifc verschillende kringen van het maatschappe lijk leven. Ook waren er vertegenwoordigers van de Gemeentelijke Universiteit, leden van den Raad, Provinciale Staten en Eerste Kamer, van welk regeeringslichaam de heer Diepen horst deel heeft uitgemaakt of nog uitmaakt. Dan waren er vertegenwoordigers van den. handel en voorts de Commissaris der Konin gin Jhr. Mr. Dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, de' heer W. de Vlugt en de oud-ministers Idenburg en van Dijk. Ook had zich een comité gevormd ter huldiging waarvan de heer H. Colijn voorzitter was. Deze was echter verhinderd aanwezig te zijn en daarom voerde Mr. S. de Vries Czn., ond- minister namens dit Comité het woord. Hij herinnerde er o.m. aan dat de jubilaris zich op velerlei gebeid heeft bewogen. Daarom was er veel belangstelling voor dit jubileum. Niet alleen toch uit kringen van de Vrije Universiteit maar. ook uit de vele kringen waarin de jubilaris zic-h bewogen heeft. „Hoog hebt ge ook daar uw taak opgevat", zei spr. „spoedig, op jeugdigen leeftijd werd ge hoogleeraar. In deze kwarteeuw is die in stelling van hooger Onderwijs tot grooter bloei gekomen, ook dank zij de medewerking van den jubilaris- Aan het einde van zijn rede sprak spr. de wensch uit dat. de jubilaris nog lang moge gespaard blijven voor de Vrije Universiteit en zijn gezin, en overhandigde hem een en veloppe, als een „steentje" om bij te dragen in het vervullen van den wensch om ccn bezoek te brengen aan Ned.-Indië. Door den jubilaris werd in een zeer geestige rede dank gezegd voor de hulde hem ge bracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel GE KUNT NIET ZONDER VITAMINEN in de juiste verhoudingen. Eet ARR'S OUTBROOD HAARLEM'S DAGBLAD De Tsschiedenis herhaalt zich. Wij weten het ,rt-':n en toch staan wij telkens even ver- bluft, als het noodlot met ombarmhartigen g^eep zich weer eens in zulk een herhaling oer historie manifesteert. Ziehier dan do 4iefdu 'ragedie vanRomêo en Juliette, die klassick-geworden slachtoffers van een laak bare vee te der wederzij dsche familie, in mo- dem-nuchteren vorm. Zóó nuchter en zóó modern zelfs, dat er twee Juliettes in zullen moeten optreden, instede van een enkele. Papa Julion is spijkerkoning. De magna ten onzer hedendaagsche groot-industrie zijn allen koningen en er is dus geen enkele re den, waarom een draadnagel-magnaat op dien regel een uilzondering zou maken. De spijkerkoning Julion is zijn loopbaan echter niet terstond als koning begonnen. Zelfs niet als prins. Zijn vader was een eenvoudige hoefsmid, die dag-in-dag-uit zijn wijd in den omtrek befaamde hoefijzers onder de groote poolen der zware Provencaalsche paarden zette. Maar zijn zoon bleek niet van zins, zich te vergenoegen met dezelfde weliswaar eerzame, maar financieel weinig aanlokke lijke loopbaan. Hij was daarenboven een ge nie en moderne genieën plegen met een aan het ongelooflijke grenzenden speurzin de on misbare kleinigheden van ons dagelijksche leven door het wonderwoord „massaproduc tie" ln een goedgevulde portemonnaie om te tooveren. Zoo ging het ook dezen Montague van on ze historie. Hij zag in, dat de best-besmede hoefijzers alleen dan geruimen tijd aan een paardepoot blijven zittenals men degelijke draadnagels gebruikt om ze te bevestigen. En omdat hij geen filosoof was, bepaalde hij er zich niet slechts toe zulks te constateeren, maar hij richtte een kleine, doch goed ge outilleerde fabriek op, teneinde zijn door eigen opmerkingsgave verworven weten schap in klinkende munt om te zetten. De spijkers van Julion veroverden de we reld. Het fabriekje, aanvankelijk met zeer bescheiden werktuigen en een gering aantal arbeiders begonnen, beleefde uitbreiding op uitbreiding en slaagde er ondanks dat nog maar ternauwernood in, aan de navraag naar zijn puntige producten te voldoen. En tegelijk met die verschillende uitbreidingen van de fabriek verhuisde Julion van de een voudige smidswoning naar een heerenhuis. van het heerenhuis naar een villa en van de villa naar een klein paleis in de buurt van Chateaufort. Daar zag de kleine Roméo Julion het leven en daar groeide hij op tot een beminnelijk jonge man die het eigenlijk maar zeer vaag besefte, welke nauwelijks ge noeg te waardeeren genoegens eenvoudige spijkers, ongeacht of ze een lengte van één-, van twee- of van drie duim hebben, geven kunnen. En hier wordt het tijd. onzen Capulet ln de historie te voeren. Deze moderne editie heet te eenvoudig Gabrial en de oorzaak van een onvermijdelijke famllie-veete met de Julions werd het feit, dat de heer Gabrial het nood lottige plan opvatte, eveneens draadnagels te gaan fabriceeren. Hij liet het niet bij het plan alleen, maar wierp zich onmiddellijk metterdaad als pre tendent- voor den titel van spijkerkoning op. Daartoe verzamelde hij om zich heen een ge heel leger van reclame-technici, die hun Amerikaansche opleiding geenszins verloo chenden en in verbluffend korten tijd met woorden, plakkaten, lichtreclames, rook- schrijvende vliegtuigen en andere moderne hulpmiddelen aan de nieuwe draadnagels ruchtbaarheid verschaften op het geheele vasteland van Europa, onder het welluidende motto: „Hier, daar en overal: spijkers van Gabrial!" En om vergissing te voorkomen, werd elk exemplaar der nieuwe spijkersoort in duidelijke kleine letters met den naam „Gabrial" gestempeld. Of het te wijten is aan de omstandigheid, dat op Julion niet zoo gemakkelijk te rijmen valt. willen wij hier buiten bespreking laten, maar het noodlottige feit, moet vermeld Uit hec Amerlkaansch door NINA WILCOX PUTMAN Vertaald door CHRISTINE KAMP. (Verhaal in Briefvorm). 7) „Ik vind Londen verschrikkelijk," zei me mevrouw Howe. „Niemand schijnt hier iets om je te geven, hoeveel je ook uitgeeft. Wij hebben het stadje, waar Sheakespeare woon de, de Tower en de Abbey gezien en m de schouwburgen stukken, die verleden jaar al in New-York werden opgevoerd. Me dunkt, wij konden evengoed weer naar huis gaan." „Nu al?" vroeg Dickey. „Doe dat niet. voor al "niet nu wij elkander ontmoet hebben. Dat zou niet aardig zijn." „Och," antwoordde mr. Howe, „wij dachten er over r.a om onze passagebiljetten le rui len voor een boot een week vroeger, maar nu wij bekend gezelschap hebben getroffen, zou ik wel willen wachten. Misschien kunnen je lui ons zeggen, wat wij moeten gaan zien." „Buiten .s het het mooiste; heeft u al Hur ley gezien." Neon. gelukkig, daar waren zij niet ge veest. Hurley, Rosamonds, dat is een ver- ru.:keh|ke herberg, dertig mij;er bulten Lon den; ciaar zou je nooit komen zonder auto en de liii/gcb'.eidstc thee's kosten daar maar vijf tig ets. v.Amerikaansche) per persoon. Ik be gon hel verstand van mijn echtgenoot erg te bewonderen. Eer wij dien avond heen gin gen noemden mr. en mrs. Howe ons al bij onzin voornaam, alsof zij ons hun leven lam. gekund hadden. ZU vertelden ons alles wat. 7.>i in Londen gedaan' en gezien hadden, wat. zij er ge'-ocht hadden, de cadeautjes voor ciie cif dien. ln hun opinie was echter WOENSDAG 20 NCVEMEER 1529 Juliette. worden, dat Gabrial er wezenlijk in slaagde, den troon van zijn ouderen concurrent aan het wankelen te brengen. Julion door de lange reeks successen ternauwernood meer aan tegenslag gewend, constateerde knarse tandend van woede een snelle vermindering van zijn productie, waartegen hij ten eenen- male machteloos stond. Juist in die dagen ontmoette Roméo Julion in het Casino te Bsyonne het allercharmant- ste meisje, dat h.ij in de negentien jaren van zijn leven hadj gezien. Het stond voor hem vast, dat, dit lieve kind zijn vrouw moest worden. Om de kennismaking wat te ver sterken inviteerde ifcij haar op een tour met zijn auto en vroeg hij haar naam Zij heette... Juliette Gabrial. De jeugd ziet geen Wildernissen, of meent er al zeer gemakkelijk overheen te kunnen stappen. Zoo waagde onze jonge Roméo het, over zijn uitverkorene met zijn vader te spreken en daarbij te gewagen van de groote plannen, die hij ten opzichte van haar koes terde. Maar de Montagues 2ijn in den loop der eeuwen niet veranderd, al heeten ze nu Julion, nog onder den onaangenamen indruk van het uitermate poovere aantal orders, dat dien dag slechts binnengekomen was, be gon te razen en te tieren. Trouwen met de dochter van dien ouden leugenaar Gabrial? riep hij. Dat nooit, of hij moest-er nog eens in slagen te bewij zen, dat zijn spijkers werkelijk overal gevon den worden. „Hier, daar en overal; spijkers van Gabrial!" Welja! Zoover zal ik 't toch niet liclit laten komen!" Roméo Julion kende zijn vader en dus wist hij, dat verdere woorden nutteloos waren. Maar in hean rijpte een plan. Als hij zijn va der Icon overtuigen dat Gabrials draadna gels overal gevonden werden, beteekende dit toestemming tot zijn huwelijk. Welnu,, hij zou het verlangde bewijs leveren. Voortaan strooide hij 's ochtends, 's middags en 's avonds, als hij wist dat zijn vader met de auto uitreed naar de fabriek of naar zijn club zorgvuldig een hoeveelheid scherpe spijkers van het merk Gabrial voor de wo ning en honderd en tweehonderd meter ver der op den weg. De oude Julion, aanvankelijk ©enigszins verbluft door de herhaalde bandenpech, die hij op rekening stelde van zijn immers ook in zijn zaken merkbaar ongelukkig gesternte, begon tenslotte de lastige metalen van zijn •banden eens argwanend te bekijken'. Welja, een spijker van Gabrial! Honderd meter verder alweer een leege band. Je hebt hem zeker niet goed geplakt, Jean! Toch wel, meneer, maar er zit weer zoo'n verwenschte draadnagel in.... Wéér een spijker? Laat eens zien! Julion krijgt van zijn chauffeur den spij ker en bekijkt hem nauwlettend. Zie je wel, daar staat het stempel. Een spijker van Gabrial! 1, Honderd meter verderU weet de rest. Zoo gaat het dag aan dag. De oude Julion is een stijfkop, maar na een maand bekent hij toch aan tafel: Die Gabrial heeft gelijk, zijn spijkers vind je overal! Roméo is in de wolken. Na den maaltijd stapt hij onmiddellijk in zijn auto. Hij rijdt naar de Gabrials. Drie uur later (hij is een aantal keeren in de eigenhandig door hem gestrooide spijkers gereden) komt bij Ju liette. Te laat! Ze hoopt, dat hun vriend schap onveranderd blijven zal, maar trou wen. n "en, dat gaat niet. Juist vanmiddag heeft zij een aanzoek aangenomen van René Puyot. den zoon van den bekenden ertskoning. De jonge Julion verbergt zoo goed hij kan zijn teleurstelling. Die drom- melsche vrouwen moet je nooit het genoegen van een overwinning geven. Trouwens, hij weet een goed middel om zijn ontrouwe ge liefde de oogen uit te steken. Er zijn nog geen twee etmalen verloop en of Roméo Engeland niet te vergelijken met Amerika. Zij waren alleraardigst. Nooit ln mijn teven heb ik kunnen denken, dat ik zoo in'iem zou omgaan met menschen van hun stand. In New-York zouden wij nooit op zoom voet met hen gekomen zijn maar in het buiten land waren wij niet mee dan vier eenzame Amerikanen, instinctmatig zich vereenlgend teen de hee'e Britsche natie. Onze kennis van het nachtleven in Lon den was onbetaalbaar. De Howes hadden er zoo naar verlangd een echt nachtcafé te zien en Laddie had ons in de twee beste en tree verschaft. Wij gingen naar beide Mr. Howe drong erop aan, dat hij zou beta len en teen de oude heer Dick den naam hoorde noemen van lord Gratham, kon cms dat. ook niet schaden. Toen wij ze eindelijk naar het. hotel terugbrachten, vermoeid maar o zoo blij, spraken wij af, dat wij ze den vol genden middag zouden a fix alen om in Hurley thee te gaan drinken. „Dank je wel, beste jongen," zei de oude Howe hartelijk. „Ik dank jc voor den eersten werkelijk pi-ettigen avond, dien wij in Londen gehad hebben. Dus tot morgenmiddag drie uur." Na veel groeten en wuiven reden wij weg en het was pas, toen de slaperige, maar altijd waakzame Geems ons de deur opende, dat wij er aan dachten, dat de Howes niet wisten, waar wij woonden. Den volgenden dag was het weer verruk- kelijk. Nog was er geen antwoord van moeder Bvooks, daarom ging Dickey uit en verpandde zijn horloge om gasoline te koopen en klein geld voor de thee te hebben. Die middag had groot succes. Het weer hield zich uitstekend en geen enkele regen bul viel. De omtrek van Londen zag er op z'n best uit en de Howe's waren erg ingenomen met den oudeiwetschen herberg en de heer lijke thee. die wij daar kregen. Toen wij naar huis reden babbelden mr. Howe met Dick over zaken in het algemeen en tusschen het ge sprek met mevr. Howe door over de ziekte heeft het Ja-woord van Juliette Ramottr, de dochter van c'en schatrijken rubberbanden koning. Dit beteekent een dubbele reden tot verheugenis: eerstens is deze partij minstens zoo goed als die verwaande dochter van Ga brial, andei-zijds heeft papa nu minder dan ooit reden om zijn toestemming te weigeren. Zijn spijkers zijn nu immers niet meer in gevaar? Met een zegevierenden glimlach voert Roméo zijn nieuwe geliefde in de ouderlijke woning. Gelukkig, de oude Julion is in een uitstekend humeur. Ga zitten jongelui, ga zitten! Aange naam kennis te maken! Apropos, Roméo, ik heb vandaag reuze-zaken gedaan. Je weet, dat in draadnagels hoegenaamd niets meer te verdienen was. Maar mijn bandenpech heeft mij op een idee gebi-acht. In dit artikel moet geld te verdienen zijn als water. Daarom heb ik vanmiddag de contracten af gesloten voor de oprichting van een enorme rubberbanden-fabriek. Wel, mijn zoon, hoe vind je dit geniale plan? (De geschiedenis vermeldt niet, of zich nog méér Juliettes hebben voorgedaan OnZE GROEMTü£5 H=DlM5DAG gm DONDERDA31 I ZATERDAG ÉSbf NORMALISATIE. Normalisatie van textielgoederen en meubelen voor dc inrichting van ziekenhuizen. Op 14 November j.l. 'had te 's Gravenhage de installatie door den voorzitter der Hoofd commissie voor de normalisatie in Nederland plaats van de onlangs ingestelde commissie voor de normalisatie van textielgoederen en meubelen voor de inrichting van zieken huizen, onder voorzitterschap van den lieer W. Drees,, wethouder voor sociale zaken en openbare gezondheid te 's Gravenhage. De eerste vergadering, weike aanstonds op de installatie volgde, leidde de voorzitter, de heer Drees. in, door re wijzen op de groote belangen, die met deze normalisatie gemoeid zijn. Op het terrein, dat de commissie zal be strijken, is in ons land reeds in enkele steden veel arbeid verricht of onderhanden, o.a. door een gemeentelijke textiel-commissie te Am sterdam, door het Rijksinkoopbureau en de Gemeente Ziekenhuizen te 's Gravenhage. Ook in het buitenland wordt de behoefte aan deze normalisatie gevoeld en zijn vooral in Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika normaalvoorschriften ver schenen. De in Nederland ï'eeds verrichte partieele arbeid tot normalisatie te brengen, door de vrijwillige samenwerking van de ver schillende belanghebbende groepen van fa brikanten en gebruikers, en wel tot normalen van zoodanige kwaliteit, dat de toepassing van duidelijk voordeel is, noemde spreker een eerste taak dezer commissie. Haar samen stelling biedt daartoe de beste waarborg. Bij de discussie kwam de wenschelijkheid om aan de thans nog bestaande nuttelocze lastige en dure verscheidenheid van zieken huisgoederen een einde te maken duidelijk naar voren. Beperking kan worden bereikt zoowel door het vaststellen van de afmetin gen en van de samenstelling als van de keuringseischen ,van verschillende goederen. Ten aanzien van de werkwijze werd besloten tot de instelling van vier subcommissies, n.l. voor bedden, liggingstukken, kledingstukken en huishoudelijke goederen. Deze subcom missies zullen ieder voor hun eigen gebied normalen ontwerpen, weike ter goedkeuring aan de plenaire commissie zullen worden aan geboden. HET „CREMERNIEUWS". „Cremernieuws" van November kondigt voor 26 November de opvoering aan van het detective-tooneelspel in drie bedrijven „In Uniform", door J. van Randwijk. Na afloop gezellig samenzijn en gelegenheid tot dan sen in cabaret „Modern". Henk Bakker opent een ï-ubriek „Berijmde drama's" en vertelt van een benauwden droom. De redactie schrijft met voldoening over den introductieavond van 11 October, die al dadelijk 30 nieuwe leden opleverde, gevolgd door vele anderen. van haar dochter, kon ik genoeg hooren om te weten, dat Dickey een goeden indruk maakte. Dien nacht hadden wij daarover een on derhoud om vast te stellen welke lijn wij zouden volgen met betrekking tot de Howes. „Ik wil niet. dat hij denkt, dat ik om een betrekking bedel", zei Dick. „Dat is het laat ste, dat hij mag weten. De menschen betalen je meestal in omgekeerde proportie met je behoeften en ik wil niet 'n verkeerden v/eg inslaan" „Maar wj] kunnen niet voortgaan met hen rond te rijden en ons deel van de vertering niet te betalen", zuchtte ik. ..Als wij maar gasoline genoeg voor den auto kunnen koopen, kunnen wij met een beetje wel toekomen. Wij zullen ze meene men naar de hondententoonstelling in Wem bley, de toegang daar is maar twee shelling". „Och ja, de krach zal gauw genoeg komen", zei ik pessimistisch. „Wat ter wereld zullen wij zeggen als zij ons vragen, waar wij wo nen? Wij kunnen toch niet bekennen, dat wij maar huisbewaarders voor Laddie zijn". „Geef mij maar genoeg tijd. Het antwoord zal van zelf komen. Wees niet zoo bang! Lach maar en zie de oude dame in te pal men". Den volgenden dag namen wij de Howes mee naar Wembley en dat was ook een heel goede inval geweest! Maar tegen den avond gebeurde wat noodzakelijk moest komen. Op weg terug naar het hotel reed Dickey langs den buitenkant van Hyde Park en begen mrs. Howe uit het raampje te kijken. „Is dit niet Park Lane?" vroeg zij. „Waar al de adel woont? Daar zijn zeker erg mooie hulzen". Mijn hart begon te kloppen en ik kon zien, dat Dlck zijn ooren opstak toen hij dat hoorde. „O." ging zij voort, „wat zou ik het heerlijk vinden om daar eens een kijkje te nemen! Mijn man en ik hebben er altijd naar ver langd eens tc zien hoe de echte aristocraten leven en een lord of markies te ontmoeten." „Hou toch op met dien onzin, Sara," zei mr. Howe, die tot achter zijn ooren rood ge worden was. „Wees toch niet zoo dwaas!" „Ik ben niet dwaas," protesteerde zij ver ontwaardigd. „Je weet wel dat je dat zelf ee- zegd hebt. O, kijk eens, wat een na'eis! Wie zou daar wonen?" Toen viel de s'ag. „Och wij wonen daar," zei Dickey, alsof het heel gewoon was. De twee Howes keken hem verbijsterd aan. „Hou op met je bluf, jongen," zei mr. Howe. „Heb je misschien ook al het Buckingham paleis gekocht." „Ik ben geen opsnijder," zei Dick, terwijl mijn hart. in mijn schoenen zonk. „Dat is Clews House, het palels van den. hertog van Barrinton-Clews en wij logeeren daar op in vitatie van zijn zoon, Laddie Whitfield uit te spreken als Whittle. Ik meen het heusch." „Goede hemel!" hijgde mrs. Howe. „Je moet ons er eens inbrengen. Clews House! Ik meen daar iets over gehoord te hebben in de geschiedenis of zoo iets! Laat het ons toch eens zien!" „Natuurlijk met het grootste genoegen," antwoordde Dick, hoewel Ik een gevoel kreeg dat als ik een mes bij de hand had gehad, ik hem dat met pleizier tusschen de ribben zou hebben gestoken. „Zeg Nat-acha, wat dunkt je van een dineetje morgenavond?" riep hij mij toe. Een oogenblik kon ik geen geluid geven. Wat. een brutaliteit! Wat een ongehoorde onzin! „Wel, natuurlijk," zei ik ten laatste. „Als mevrouw Howe een erg familiaar diner excu seert. Ja, ziet uwijwij zijn van plan naar Schotland te gaan om daar te gaan vis- schen enwij hebben al de bedienden naar huis gezonden behalve den ouden Geems. Maar als u dat niet hindert „O. natuurlijk niet." zei m". Howe vol geestdrift-. „Meen jelui werkelijk dat jelui naar hier zijt overgestoken en het groot ste huis van Londen hebt gehuurd en dat je naar Schotland gaat ende hertog van Barrington-Clews! Goede ge nade en te denken, dat je ons daar geen woord van gezegd hebt! Sapperloot, jonge man, ik feliciteer je om je bescheidenheid! Het doet mij goed iemand te ontmoeten, die niet door de fortuin bedorven is." „Ja. dat is eigenlijk verwonderlijk!" zei Sara Howe. „Ik dacht al, dat het verbazend wasje kunde omtrent het inwendige van de nieuwe manier van handel te drijven", bemerkte Howe vi'oolijk. „Maar nu begin ik hdi te begrijpen. Je he'bt 'n ongewoon goed zaken - hoofd. Dickey, beste jongen en ik ben blij. dat je het zoo ver gebracht hebt, je ver dient liet!" „Dank u, mr. Howe", zei Dickey als de verpersoonlijkte nederigheid. „Maar het was alleen een reeks van goede beleggingen, die ons bracht tot de positie, waarin wij ons bevinden". Nadat wij ze teruggebracht hadden naar het Savoy-Hotel en een dringende» invitatie voor een diner hadden afgewezen, omdat wij een hersenschimmigen bekendenatuur lijk iemand van adelte dineeren hadden, keken Dick en ik elkander aan met een mengeling van triomf en angst. „Nu is het zoover!" zei ik. „En wij moeten er door", voegde hij er aan toe. „In alle geval heb ik hem ertoe gebracht om niet gering over ons te denken. Hij zai later, als ik bij hem werkzaam bon, er nooit aan denken op de klok te kijken of ik wel op tijd ben". „Daar zal hij geen kans toe hebben, ant woordde ik, „zeker niet als hij ontdekt, hoe wij hem voor den gek hebben gehouden". „Waarom zou hij dat ontdekken. Wij zijn zoo veilig als het maar mogelijk is. als zij bij ons komen dineeren. En buitendien, het is een belegging!" AWordt vervolgd.X (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Romeo en door HENDRIK LINDT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rerrel. Zuiver-hygiënisch-gemakkelijh OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALFONS BUSIES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE 5TROOIBUSJES

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6