TWEEDE KAMER, RAADSVERGADERING Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 19 November. Middagvergadering. De Justitiebegrooting in algemeene beschouwingen. Minister Donner vangt zijn rede aan. De algemeene beschouwingen over de Justi- tie-begrooting hadden vandaag voortgang nog gedurende bijna vier uren. Aan deze al gemeene beschouwingen namen nog deel de Kamerleden Sannes. Duijs, Rutgers van Ro-- zenburg, mej. Groeneweg, Beumer, Wijnkoop, mej. Katz en Vliegen. Deze dames en heeren behandelden allen vrijwel de onderwerpen, die ook Vrijdag door de Kamer zijn besproken geworden: muziek- auteursrecht, huwelijkswetgeving, kinder wetten enz. Nieuwe onderwerpen brachten de heeren Sannes en Duijs. De eerste pleitte voor een aanvatten van de organisatie der leekenrechtspraak tegelijk met het aan de orde stellen van de regeling van bedrijfsra- den. En de heer Duijs hield een warm plei dooi voor een centraliseeren van de recher che en tegelijk voor een goed outilleeren van dien dienst. Mej. Katz vermelden wij apart, wijl zij te genover het door den heer Weitkamp geci teerde versje van Vader Cats twee andere versjes plaatste. Naast een kraaiende haan op een uithangbord twee opschriften. Het cene luidde: ..Ik haan kraai koning, in deze woning". Het andere versje: „Alleen als ik ben. met thuis ben!" De heer Vliegen betoogde op grond van cijfers, dat de criminaliteit in onzen tijd niet toeneemt. Ook vroeg hij om toelating van Trotzki, om het oude asylrecht. Heel summair gaven wij de sprekers van uit de Kamer op hedenmiddag weer. Alle reden daartoe was aanwezig, wijl de minister vanmiddag en morgenmiddag zijn antwoord- rede hield en houden zal, waarin wij alie op merkingen van de Kamer weer terugzien, na de eerste kennismaking van Vrijdag en van middag. Allereerst sprak de minister over het bur gerlijk recht cn het burgerlijke procesrecht. Over het Binnenvaartrecht sprekende zei- de de minister, dat het noodig is, nu het rapport der commissie-Molengraaf f is ge publiceerd, dat de belanghebbenden gelegen heid ontvangen om gedurende enkele maan den hun meening daarover te zeggen: Vóór dien kan niets ondernomen worden. Mr. Donner deelde mede, dat hij alle mo gelijke moeite doet om een eind te maken aan den achterstand in de goedkeuring van statuten van N. V. Nieuw personeel aanstel len is heel moeilijk, wijl de ambtenaren, die deze zaken behandelen, bepaaldelijk ge schoold moeten zijn. De positie van het natuurlijke kind Is zei de minister een heel moeilijke. Met omzichtigheid moet worden opgetreden. Juist omdat de hoogheid van het huwelijk moet worden in acht genomen: het natuur lijke kind kan niet op éen lijn gesteld wor den met het wettige kind. Is daarom het na tuurlijke kind volgens de wet een paria? zooals de heer Wijnkoop betoogde. Neen, zei de minister, maar het gaat hier ook om de bescherming van zwakken in anderen zin. De minister wil de zwangerschapstermijn niet gaarne verlengen. Men weet, dat er een geval is voorgekomen van een kind, dat na dien termijn geboren is en dus den naam niet dragen kon van zijn vader, wijl deze plotseling overleden was voor het ingaan van den termijn van 300 dagen. Een uitzonde ring! Moet om die uitzondering de regel ver anderd worden, waardoor naar den anderen kant veel meer fouten zouden worden begaan vroeg de minister. Het invorderen van kleine vorderingen heeft de minister in studie. Hij is niet tegen subsidie aan bureaux voor rechtskundigen bijstand aan minvermogenden. Hier ligt z.i. echter allereerst een taak voor de gemeen ten. Met de vraag, door Mr. Sannes gesteld bracht de minister de Kamer op het terrein van het administratief recht. Maar ook wil de minister de ontwikkeling der dingen op dit punt aandachtig volgen. Het strafrecht vormde het volgende hoofd stuk van 's ministers rede, dat morgen wordt voorgezet. De minister sprak eerst over de Kinder wetten en de wenschen van den heer v. d. Heide en mej. Katz om de kinderwetgeving afzonderlijk te boek te stellen. De minister wilde vasthouden aan de algemeene begin selen. die er aan het geheele strafrecht moe ten ten grondslag liggen. Die algemeene be ginselen worden door één wetboek steeds duidelijk gehouden. Wanneer de heer v. d. Heide het kinder recht meer paedagogisch wil inrichten dan juridisch, dan merkte de minister op, dat de handhaving van den rechtsstaat noodig is. Wanneer iemand, ook een kind, moet worden HILLEGOM BURGEMEESTER PONT EN DE TRAM. HOE HET WEL IS GEGAAN. Mr. D. F. Pont, burgemeester van Hillegom, heeft voor den Kantonrechter te Leiden te recht gestaan als verdachte van overtreding van het Tramwegreglement art. 11 sub 3 lid a., gepleegd, te Sassenheim bij den Spoor overweg. Het bericht hierover ontleenden wij aan de N. R. Crt. Onze correspondent te Hillegom schrijft ons nu: Naar wij vernemen heeft het geval zien als vclgt toegedragen. De overweg was gesloten aan de zijde Oegstgeest stonden auto'sen de tram, aan de zijde Sassenheim auto's te wachten. Bij een der afsluitboomen lag eer gat in den weg. Toen de boomen opgingen weken de auto's komende van Sassenheim uit voor het gat in den weg. De auto's van Oegstgeest komende, waaronder die van bur gemeester Pont, moesten daarom ook naar rechts uitwijken en naast of op de trambaan rijden. De auto vóór burgemeester Pont stopte, dus laatstgenoemde ook en wel staan de vlak naast de tramrails, terwijl de tram naderde met een snelheid van ongeveer 3 a 4 K.M. Burgemeester Pont stond met zijn [auto ingesloten tusschen den tweeden en veroordeeld, dan moeten er toch regelen voor het bewijs b.v. gesteld worden. Avondvergadering. De Lucht vaart. Waterstaat. Minister Reymer kwam vanavond voor het eerst vóór de Kamer. En het moet gezegd worden: zijn eerste optreden was krachtig. Het ging om een suppletoir begrootinkje voor Waterstaat, waarbij de gelden werden aangevraagd voor het afzonderlijk stellen van de afd. Luchtvaart van Waterstaat, onner een nieuw te benoemen directeur, waardoor deze dienst direct onder den minister zou komen te staan. Het verslag over dit begrootinkje was vrijwel zonder bezwaar gepubliceerd. En varna "ona kwamen de heeren v. d. Bilt en van Dijk met principieele bezwaren: zij wilden de heele materie aan esn staatscommissie ter onder zoek geven. Dat de minister flink stelling nam tegen deze niet te verwachten crïtiek was in den bewindsman slechts te loven Maar even krachtig klonk zijn antwoord over den zakelïjken inhoud van de opmerkingen der beide heeren. Waarom moet zoo vroeg hij dat nu weer aan een staats commissie worden voorgelegd? Zóó wordt er nooit een besluit genomen. Bovendien, wan neer de heeren aldus de minister de organisatie van een dienst willen doen wach ten op de ontwikkeling van de luchtvaart dan kan het een heelen tijd duren, voor ar iets tot stand komt, terwijl het zoo noodig is, dat de dienst zich daaraan gaat aanpassen. Er is niet een dienst noodig naast een direc teur, die benoemd moet worden: er is een dienst aldus de bewindsman die een directeur noodig heeft om een afzonderlijk bestaan to krijgen. Afzonderlijk bestaan, wijl de dienst niet alleen departementswerk zal krijgen, maar vooral naar buiten zal moeten optreden, adviseerend werk zal krijgen, con troleerend werk en den band met hot buiten land moet stevig houden. De heeren Bongaerts en. Krijger onder steunden den minister. Morgen wordt er over het ontwerpjo ge stemd. Als de teekenen niet bedriegen, dan wint de minister 't van de oppositie. Dat is gelukkig voor hem. Een échec reeds in hot begin van zijn loopbaan zou niet aan genaam zijn. En in het begin reeds een jéehec het is voor geen bewindsman dienstig voor zijn positie en prestige! Het verdere deel van den avond was ge wijd aan Waterstaat aan hei begin van Waterstaat althans. Wat een sprekers! Zóóveel, dat de minister om half een zelf nog niet aan het woord was gekomen. De traditie getrouw ook nu geven we van de jaarlijksche litanije van bruggen, vaarten, wegen, polders, dijken, sluizen enz. alleen dat wat voor de Haarlemmers en de omstreken-bewoners beteekenis heeft. Gehuldigd is de regeering een gedeelte van die hulde komt terug op minister v. d. Vsgte omdat zij een directeur-generaal van den Waterstaat benoemen wil, die met. krachtige hand de reorganisatie zal moeten ter hand nemen. Zulk een reorganisatie, dat tusschen den eigenlijken waterstaatsdienst en den minister niet meer het departement zal staan. Daarop drongen do heeren v. d. Woerden en Krijger aan op een logische rationeele reorganisatie. Mevr. van Itallievan Embden deed evenals verleden jaar een goed woord voor het nooit-uitstervend ras van de voetgan gers. De heer Bakker pleitte voor meer eenvor migheid in de keuringsvoorschriften voor autobussen. Hij zag en ook de heer van Braambeek, nog heel wat ontbreken aan een behoorlijke verkeerscommissie hier te lande- En bolde klaagden over het groote aantal contraire besluiten, dat de Raad van State neemt. Zij wilden veel meer waarde zien toegekend aan het gewestelijk bestuur. Algemeen rees do klacht wij hoorden op dit punt de heeren v. d. Waerden, Drop, Smeenk en Hermans dat de minister nog altijd niet- de naleving dringend eischt van de collectieve contracten in de Waterstaatsbe stekken. De wadden, de polders, de sluizen en de vaarten deden tot diep in den nacht opgeld. Wij ontmoeten ze weer, wanneer Donderdag avond minister Reymer het woord zal krij gen. INTIMUS. den vierden auto, kon niet voor of achteruit, dus zich ook niet van de tramrails verwij de ren. De tram reed een spatbord stuk en stond toen stil. De machinist had beide rem men aangezet en zei niet. eerder te kunnen stoppen. Daarop volgde een gesprek, welk gesprek onderbroken werd door den overweg - wachter, die verlangde dat de spoorbaan vrij gemaakt werd. Burgemeester Pont zette een eind verder zijn auto half op de trambaan om het onderbroken gesprek met het tram personeel voort te zetten, want hij wilde ge gevens hebben om een proces-verbaal te la ten opmaken, wegens de aanrijding van zijn auto. Deze feiten deelen wij mee, zooals ze ons verstrekt zijn. De politie van Sassenheim heeft op ver zoek van burgemeester Pont een verbaal op gemaakt. maar er een tweede verbaal aan toegevoegd, waarvan de tram-directie niet de aank'^ier is volgens hare schriftelijke verklari terwijl de politie te Sassenheim ook verklaard heeft, dat alleen burgemeester Pont de aanklager was. De aanklacht van burgemeester Pont be rust on art. 59 van het Tramwegreglement, luidende ongeveer als volgt: „De machinist of de wagenvoerder is verplicht bij het rij den, ln het bijzonder wanneer de tramweg is aangelegd op den openbaren weg, steeds nauwlettend acht te geven op de omge ving om, hetzij in geval van belemmering op den tramweg, hetzij ter voorkoming van ongelukken op den openbaren weg. de snel heid te verminderen of de tram zoo noodig lot stilstand te brengen". Deze aanklacht is door den Kantonrech ter te Leiden ter zijde gelegd, terwijl we! in behandeling kwam een verbaal, of een ge deelte van het verbaal, waarvan de aankla ger niet bekrfid is, gegrond op art. 11 sub 3 lid a van het Tramwegreglement, waarin staat dat het verboden is met of zonder voer tuig op den tramweg te verblijven enz. wan neer een trein in aantocht is, en deze daar door of op eenigeriel andere wijze te belem meren. Bm-gemeester Pont erkent met zijn auto voorbij den overweg half op den tramweg gestaan te hebben; hij wilde daar de gege vens verkrijgen van het trampersoneel voor een procesverbaal, zooveel mogelijk ter plaat se. wat de tramdirectie zelf ook bij elke aan rijding of ongeluk wenscht. ONDERLING BELANG 1909—1929. De coöperatieve verbruiksvereeniging „On derling Belang" bestaat 20 jaar, wat is her dacht door den secretaris den heer D. Möhl- mann in het gedrukte jaarverlag en door den voorzitter den heer N. C. Veldhuis in zijn openingsrede der 21e jaarvergadering welke door 400 a 500 leden was bezocht. Het aantal leden nadert de 1000, de omzet is gestegen tot f 461,296.38. Het netto winst cijfer is f 51,508,63 1.2 verdeeld over de af- deelingen bakkerij, kruideniers- en manufac turenwinkel. De voorzitter bracht dank aan de pioniers der coöperatie en deelde mee, dat de omzet cijfers der laatste weken ook zeer gunstig zijn. Om tegemoet te komen aan gebrek aan ruimte in den Kruidierswinkel en in de af- deeling galanterieën en om een derde oven te bouwen werd goedgekeurd dat f 40.000 ge leend wordt-. Aangevolen is een pand er bij te koopen. Het voorstel tot stichting van het over- lijdensfonds „Onderlinge Steun" is aange nomen. De commissarissen stelden voor de ver goeding aan commissarissen en bestuursle den te wijzigen en te bepalen op een half procent van den omzet, tot een minimum van I 2100 en een maximum van f 3000; het minimum te verdeelen als volgt: voorzitter f 350, secretaris f 500 penningmeester f 350, 4 bestuursleden elk f 150 en 3 commissarissen elk f 100. De vergoeding boven de f 2100 zal verdeeld worden. Het voorstel werd iets gewijzigd goedge keurd. Het dividend is voor de manufacturenaf- deeling 5 pet., kruidenierswinkel 6 pet. en voor de bakkerij 12 pet. Dit dividend wordt 3 December uitbetaald. Er is nog geen definitief besluit genomen om een slagerij op te richten. HEEMSTEDE PLUIMVEEVEREENIGING „DE EENDRACHT" Maandagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Na een openingswoord van den voorzitter werden de notulen goedgekeurd. B. en W. bleken weer toestemming ver leend te hebben voor een te houden verlo ting, teneinde de groote kosten van een tentoonstelling eenigszins te kunnen dekken. Ingekomen was een verzoek van „Sport en Vriendschap" uit Zaandam om haar clubje, dat nog te klein is om een eigen tentoonstel ling te organiseeren, bij. „de Eendracht" on der te mogen brengen, en voor die Inzenders eigen prijzen beschikbaar te mogen stellen. Het bestuur stelde voor dit verzoek in te willigen, waartoe besloten werd. Voor een goede regeling zoowel vóór als op de tentoonstellingsdagen werden commissies benoemd. Om de deelneming aan de jaarlijksche groo te excursie te bevorderen werd- in beginsel besloten een reiskasje te vormen. Medegedeeld werd dat deze week de vraag programma's zullen verzonden worden. EEN RADIOVEREENIGING TE HEEMSTEDE? Met het doel de vorming van een radio club ter hand te nemen, heeft zich in de af- geloopen week te dezer plaatse een comité gevormd, waarvan als secretaris fungeert de heer H. J. Beek, Valkenburgerstraat 24- De te constitueeren vereeniging beoogt het geven van praktisch onderricht in de radio techniek en wel in den vorm van lezingen en demonstraties, voorts wederzij dsche uitwisse ling van ervaringen der leden, het aanleggen van een leestafel, bestrijding van storingen, enz. Het comité voornoemd bestaat uit de hee ren: F. B. Smits. J. H. Westhof. J. J. Llchten- veldt, B. H. Philippo en H. J. Beek. Zij, die met dit streven sympathiseeren, worden uitgenoodigd daarvan schriftelijk blijk te geven aan den heer Beek. OVERVEEN BETERE VERLICHTING. De Ramplaan en omgeving zal weldra een betere verlichting krijgen. Dank zij de op merkingen van den heer Van Kessel in den Haarlemschen Raad, heeft Haarlem besloten, aan de klachten, ook reeds in dit blad tot uiting gekomen, een einde te maken. Op de Ramplaan krijgt elke lichtpaal er een over buurman bij. Tusschen elke twee palen wordt een lamp van flinke sterkte opgehan gen boven het hart van den rijweg, 't Zou nu 't mooiste zijn, als de bestaande lam pen boven 't voetpad ook in dienst bleven. Maar zoo „verlicht" zal men de Ramp'.aners wel niet maken. BLOEMENDAAL. LEZING TUINBOUW. Vrijdag 22 Nov. houdt Dr. H. A. A. v. d. Lek voor de Afd. Bloemendaal-Velsen van Tuin bouw in Vreeburg een lezing met lichtbeel den over: De botanische zijde van het stek ken. Spreker zal eenige plantkundige pro blemen behandelen, die zich bij het stekken voordoen. Voor de beste inzending cyclamen wordt een prijs gegeven. IJMUIDEN. VISSCHERIJUTTKOMSTEN. In October van dit jaar zijn te TJmuiden aan den Rijksvischafslag aangekomen 451 stoomtrawlers met 1-353-457besomming tegen in October van het vorig jaar 473 stoomtrawlers met f 1.468.252.besomming en in de eerste tien maanden van dit jaar 4063 stoomtrellers met 10.375-072 besom ming, tegen 3807 stoomtreden, die 9 740.719 besomden in gelijk tijdvak van het vorig jaar. Van vreemde nationaliteit kwamen van de treilvisscherij in October binnen 9 vaar tuigen tegen ll in October van het vorig jaar. en in de eerste tien maanden van 1929 147 vaartuigen tegen 138 In de eerste tien maan den van 1928. In October kwamen ln de visschershaven binnen 1073 vaartuigen en was de toteal- opbrengst f 1740.600tegen in October van het vorig jaar 1064 vlsschersvaartuigen en bedroeg de opbrengst 1982.137. Deze belang rijke vermindering in 1929 is een gevolg van de sterke vermindering van het aantal binnengekomen Engelsche stoomharing- drifters. Thans 45 die f 125.481-besomden togen in October van 1928 86, die 225.645 besom den en in de eerste tien maanden van 1929 70 Engelsche drifters met 173.375besom ming tegen in gelijk tijdvak van 1928 120 dier vaartuigen die 296.591 besomden. De totaalopbrengst van alle in de eerste tien maanden van dit jaar aangevoerde vlsen bedraagt 13 111.395.— tegen 12-147196.— in de eerste tien maanden van 1928, wat voor dat tijdvak van 1929 toch een vermeer dering aanwijst van f 964-199. VELSEN. JAARVERGADERING WINKELIF.RS- YEREEN1GIN G. De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog" belegt Woensdag 20 November a.s. in Hótel de Prins haar jaar- vetrgaderïng. De agenda vermeldt o-a. verschillende ver slagen, verkiezing bestuursleden, mededeeling omtrent de St. Nicolaasreclame enz- De heer N. W. van Nifterick als raadslid geïnstalleerd. Weer een geheime zitting van anderhalf uur. Eeu brief met klachten van aan nemers te Vel sen tegen Openbare Werken in handen van B. en W. om advies. Langdurige discussies over het gebruik van bet gymnas tieklokaal in School C. Een school voor buitengewoon lager on derwijs te Umuiden. Twintig woningen voor ouden van dagen te IJmuiden Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 19 November des avonds zeven uur. Vooratter: de heer R. G. Rijkens, burge meester. Alle leden zijn aanwezig. Installatie nieuw lid. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid N. W. van Nifterick (SJD.A.P.) wor den onderzocht door een commissie, bestaan de uit de leden. Mevrouw Van Veen, De Nobel en Groeneveld. Tot toelating wordt besloten. De heer Van Nifterick legt in handen van den Voorzitter de bij de Gemeentewet voorgeschreven beloften af. De Voorzitter wenscht den heer Van Nifterick geluk. Het nieuwe raadslid neemt plaats tusschen de heeren Van der Schaar en Roelse. Geheime zitting. Te 7.10 uur gaat de raad in geheime zitting die bijna anderhalf uur duurt. Te half negen wordt de openbare verga dering heropend. Verleening van een voorschot B. en W. stellen voor, nadat M. J. Rolvink te IJmuiden de hem verleende voorschotte. tot een gezamenlijk bedrag van 12.387-5. onder verband van tweede hypotheek op 21 woningen met erven en grond te IJmuiden zal hebben afgelost, aan J. W. Bronwasser te Breukelen en W. G. M. Voorman te Bussum een voorschot te verieenen groot 6000. eveneens onder verband van tweede hypo theek op de bedoelde perceelen, onder voor waarde, dat het bedrag van de eerste hypo theek op die perceelen niet hooger zal zijn dan het thans bedraagt. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Klachten tegen Openbare Werken B. en W. stellen voor, ln hun handen om prae-advies te stellen een brief van het be stuur der Vereeniging tot behartiging van bouwbelangen in de gemeente Velsen, hou dende een klacht tegen den directeur van Openbare Werken en waarbij verzocht wordt een commissie van onderzoek te willen be noemen. iHierover zijn reeds uitvoerige bij zonderheden in ons blad gepubliceerd). De heer Visser ziet er geen nut in, om deze commissie te benoemen. Hij stelt voor, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen, omdat er slechts algemeenheden zijn gedebi teerd. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer Vermeulen bestrijdt het voorstel van den heer Visser. Spreker vreest, dat men anders zou gaan denken, dat men in Velsen doofpot-politic voert. Hij zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. In gelijken geest spreken de heeren Van den Broek, Bosman en Slui ters. Da heer Maas herinnert er aan, dat hier altijd tegen Openbare Wergen gevit wordt. Spreker vreest geen onderzoek. Laai men de klachten maar eens onderzoeken, dan zal wel blijken, dat de directeur gerehabili teerd wordt. De heer Roelse steunt het voorstel- Visscr. Hij acht het beneden de waardigheid van den raad, om aan het verzoek van deze vereeniging te voldoen, omdat het haar al leen om agitatie tegen den directeur te doen is. De Voorzitter betreurt het, dat over deze zaak zooveel in de plaatselijke pers geschreven wordt door personen, die blijk baar van de zaak niets of heel weinig afwe ten. Dat zijn ..plattelandspersmanieren", zegt spreker. Hij zou persoonlijk niet gaarne een onderzoek willen instellen, omdat hij weet wat er achter deze zaak zit. Maar in het be lang van de zaak is het misschien goed ora een commissie van onderzoek te benoemen. Wethouder Schilling wenscht den brief ook niet voor kennisgeving aan te ne men. Als het waar is. dat het maar een paar algemeenheden betreft, dan is het voor den directeur zooveel te beter. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 13 tegen 12 stemmen. Gebruik gymnastieklokaal In behandeling komt een brief van het be stuur der Gymnastiek- en Athletiekvereeni- ging „Olympia" te IJmuiden inzake herzie ning van het raadsbesluit d.d. 29 October j.l. tot het in gebruik geven van een gymnastiek lokaal aan genoemde vereeniging en naar aanleiding van de ln deze raadsvergadering gehouden besprekingen, waarbij o.a. van ver vulling van het lokaal gesproken werd. De heer Homburg spreekt de hoon uit. dat het verzoek van de gymnastiekvere nigingen alsnog zal worden ingewilligd. Al leen zou hij er de voorwaarde aan willen ver binden, dat alleen het gymnatieklokaal ge bruikt wordt en niet tevens andere school lokalen, want daar zou het onderwijs onder lijden. j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ctf. per regeL SOPHIAPLEiN 6-14 Wethouder Schilling merkt op, dat er in School C te veel dingen gebeuren, die daar niet mogen plaats hebben. Er komen daar tijdens de gymnastieklessen dikwijls personen, die er niets te maken hebben, om dat de deuren gewoon open staan. Toezicht is er niet. Weihouder N ij s s e n spreekt in denzelf den geest. Als de meisjes daar gymnastiek hebben, dan staan de jongens in de gang te wachten. Dat gebeurt ook andersom. Er is geen controle. Als spreker geroepen was om het lokaal in gebruik te geven, dan zou hij heel goede controlemaatregelen wenschen. Zoo spreekt ook de heer Groeneveld. Wethouder Tusenlus beantwoordt de verschillende sprekers. Hij handhaaft ten volle de woorden, die hij in de vorige raads zitting gesproken heeft. Spreker deelt mede, dat het gymnastieklokaal van School C per week. behalve door de leerlingen van de school zelf. door 572 personen mannelijke en vrouwelijke gebruikt wordt. Er is geen avond onbezet. Dit geeft aanlei ding tot allerlei ongerechtigheden, die niet alleen bestaan in het wegwerpen van sigaret tendoosjes enz. Er gebeuren heel andere dingen, juist omdat er geen controle is. Een openbare school mag toch geen publiek huis worden. Als het regent, gaat de jeugd in School C spelen. Het plantsoen en de mu ziektent heeft ze al vernield. Nu heeft de jeugd een nieuw domein gevonden. De heer Roelse zegt, dat er dan voor gezorgd moet worden, dat 's avonds de deu ren worden gesloten. De Voorzitter: „Dan zou ik moeten beginnen om de 25 sleutels te laten terugha len. die in omloop zijn. Dan zou een medege bruiker van het lokaal dien telkens moeten brengen". Wethouder Tusenlus zegt, dat dit toch onmogelijk is, wil men er tenminste geen paskwil van maken. De brief van het bestuur van „Olympia" wordt tenslotte voor kennisgeving aangeno men. Zenuw- en zielszieken. Ingekomen is een brief van het bestuur van de Centrale Vereeniging tot behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw en zielszieken om toetreding als lid dezer ver eeniging. B. en W. stellen voor hierop niet In te gaan. Op verzoek van Mevrouw Van V e e u wordt deze zaak aangehouden tot de volgen de vergadering. neffing van schoolgeld. B. en W. stellen voor, de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, bui tengewoon lager onderwijs en uitgebreid la ger onderwijs wederom bij Ged. Staten ln te zenden, met verzoek om bij den Minister van. Binnenlandsche Zaken en Landbouw te be vorderen dat zij opnieuw wordt vastgesteld, teneinde een regelmatige heffing van school gelden voor het volgend Jaar te verzekeren. Wordt goedgekeurd. Verkoop van grond Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om aan H. v. d. Pol te Heemstede te ver- koopen drie perceelen bouwterrein, liggende onderscheidenlijk aan de Ratelsstraat, een ten noorden van hot terrein der R. H. B. S. geprojecteerde straat en de P. Vermeulen- straat; aan de Vlierstraat en een ten zuiden van het terrein der R. H. B. S. ontworpen straat; en aan de Kastanjestraat,, den Tus- schcnbeeksweg en de Platanenstraat. Openbaar buitengewoon lager on derwijs i i B. en W. stellen voor, over te gaan tot stichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Houtmanstraat te IJmuiden. B. en W. hebben daartoe een plaat met kostenberekening ingediend. Volgens dit plan zal de school bevatten 8 leslokalen, een gymnastieklokaal (tevens speellokaal) en een werkinrichting. Hiervoor is benoodigd 2870 M2. grond, welke eigen dom is van de gemeente. Voor 2592 M2. van dit terrein is betaald 8.— per M2., terwijl de rest gratis aan de gemeente is afgestaan. Wordt goedgekeurd, nadat Wethouder T u s e n i u s eenige vragen en opmerkin gen beantwoord heeft. De heer Vermeulen wenscht aantee- kening te hebben tegengestemd. Kosten voor ontsmetting. Goedgekeurd wordt het voorstel tot her nieuwde vaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ontsmetten of reinigen van goederen en voorwerpen. Grondbedrijf Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel tot betaling van rente en aflossing aan het Grondbedrijf voor gronden, welke zijn aan gewezen voor de stichting van openbare ge bouwen. Voorzieningen aan School C. Een crediet van 385.wordt toegestaan voor het uitvoeren van eenige noodzakelijke voorzieningen aan School C te Umuiden. Commissie van schatting. B. en W. stellen voor te wijzigen artikel 1 der Verordening regelende de werkzaamhe den, verplichtingen en bezoldiging van de commissie van schatting en advies, bedoedl bij art. 7 der verordening tot regeling van het grondbedrijf der gemeente Velsen. Voor gesteld wordt, dit artikel als volgt te lezen: „De leden der commissie genieten ieder een door den Gemeenteraad te bepalen vergoe ding voor elke vijfjaarlijksche schatting en van f 5.— voor iedere andere schatting of advies". Tevens stellen B. en W. voor. de verrroe 'ing voor de eerstvolgende algemeene schatting te houden in Januari 1930, te bepalen op ICO.voor elk lid. Goedgekeurd. Woningen voor ouden van di;; n. B. en W. stellen voor, ongeveer twintig wo ningen voor ouden van dagen te doen bou wen op een terrein, begrensd door den Zee weg, den Groeneweg en de Eschdoornstraat te IJmuiden. Zonder hoofdelijke stemming en discussie goedgekeurd. Te kwart over tien wordt de vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7