HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT ERNSTIGE BERICHTEN UIT AFRIKA. DE INBOORLINGEN OPGEHITST DOOR COMMUNISTISCHE AGITATOREN. LANGS DE STRAAT WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD De relletjes in Durban. Toen Smuts en Hertzog het eens waren. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een telegram uit Johannesburg aan de „Manchester Guardian" wordt critiek ge oefend op de houding der Zuid-Afrikaansche regeering tegenover de inlanders te Durban. Het telegram zegt dat thans wel alles rus tig is te Durban, doch dat de uitwerking van de ongste invallen en het gebruik van machinegeweren, bajonetten en traangas- verwekkende bommen tegen de inlanders In de heele Unie volstrekt heilloos is. Overal maken thans de gematigde leiders plaats voor extremisten. De somberste kant aan de geheele zaak is, dat de invallen te Durban een coalitie te zien geven tusschen de ultra- loyale Engelschen in Natal en de ultra-re- publikeinsche Afrikaanders in Transvaal, waarvan Pirow, de minister van Justitie, die persoonlijk den inval leidde de wer kelijke leider is. Deze twee groepen zijn slechts verbonden door het geloof in repres sieve maatregelen tegen de inlanders. De inval is volgens den correspondent een po ging tot het verkrijgen van den steun der Natalsche leden om de regeering in staat te stellen de „Riotous Assemblies Bill" (een wetsontwerp tegen oproerige vergaderingen) te doen aannemen, evenals de wetten van Hertzog, waarbij het kiesrecht der inlanders in de Kaap wordt afgeschaft. De minister van justitie van Zuid-Afrika Pirow heeft in een rede gezegd, dat de re geering zich geplaatst ziet vcor een ernstige gisting op groote schaal onder de inlanders, die aangewakkerd wordt door talrijke orga nisaties, in vele gevallen verbonden met en in ieder geval in contact met de communis tische partij en rechtstreeks en duidelijk handelend op instructie van de derde inter nationale. Pirow voegde er bij dat de gisting onder de inlanders zich niet alleen voordoet in de Zuid-Afrikaansche Unie maar zich ook be gint uit te strekken over Zuid-Rhodesië. Wellicht herinnert men zich, dat de troe belen begonnen in Juli jongstleden in Dur ban, de haven van Natal, toen een troep in boorlingen ongeregeldheden veroorzaakte, welke de blanke bevolking ten zeerste ver ontrustten. Bij een onderzoek bleek dat communisti sche agitatoren gebruik hadden gemaakt van in ieder geval bestaande grieven, om de inlanders op te hitsen. Toen een communistisch agitator, op grond van het feit dat het communisme „een erkende politieke richting" is, door een gerechtshof werd vrijgesproken, protesteerde Smuts in het parlement en voorspelde ern stige ongeregeldheden als de regeering niet paal en perk zou weten te stellen aan ge noemde actie. Premier Hertzog was het hiermede eens! Een uniek geval. Want Smuts en Hertzog Eijn het, ten aanzién der inheemsche bewo ners, nimmer met elkander eens geweest. Het gevolg was dat de regeering een wets ontwerp indiende, dat ten doel had, op ruiende vergaderingen onmogelijk te maken. De oppositie legt den inval (waarover wij reeds eerder berichten hebben gepubliceerd) in de milieus der inboorlingen in Durban, uit, als een poging om meer steun te krijgen voor het aanvullend wetsontwerp van Hert zog. L. A. Hevige gevechten aan de Chineesche grens. De Sovjettroepen ten oosten en ten westen van den Oost-Chineeschen spoorweg hebben een aanval op de Chineezen gedaan. In de „Times" wordt medegedeeld, dat zware ge vechten plaats hadden te Dalai Nor en Mantsjoeli, waar de Sovjettroepen om 1 uur 's morgens een hevig artilleriebombardement begonnen, dat toen uren duurde en hetwelk ondersteund werd door vliegmachines, die boven genoemde plaatsen, evenals boven Hailar, bommen uitwierpen. Te Dalai Nor werd een mijn in brand gevuurd, de spoor weg tusschen Mantsjoeli en Hailar werd over een afstand van twintig mijl vernield. Vliegmachines bombardeerden ook Pogra- nitsnaja en Misjan, op het Oostelijk front, waar, naar gemeld wordt, de troepen van beide partijen voeling met elkaar hebben. Men beschouwt deze aanvallen van belang, zegt het telegram met het oog op het feit dat Moekden sedert 22 October pogingen heeft gedaan om relaties met Moskou aan te knoopen en onderhandelingen te openen. Moskou zou deze pogingen hardnekkig heb ben genegeerd, omdat het vastbesloten is Tsjank Kai Sjek een nederlaag te bezorgen door te verhinderen dat Mandsjoerijsche troepen hem hulp komen verleenen. Herbert Smith treedt af. H:vbert Smi'h is afgetreden als voorzitter van de Britsche federatie van mijnwerkers. Dit. aftreden is hetgevolg van de jongste ge beurtenissen n.a.v. de regeeringsvoorsteller. bet: A'fende de mijnindustrie. Op 7 Nov. p.l. besloten de mijnwerkersgedelegeerden te Lor.den, de aanvaarding der regeeringsvoor- stellon aan te bevel ai. De gedelegeerden van Yorkshire evenwel, onder leiding van Smith, trekken zich echter voor de stemming terug met de verklaring dat zij geen mandaa. hadden voor een dergelijk besluit en var. oordeel waren, dat de voorstellen aan de districten zonder eenigerlei aanbeveling dienen te worden voorgelegd. Sindsdien hebben vrij wel alle districten met overgroote meerder heid de voorstellen goedgekeurd; Yorkshire echter heeft deze verworpen. De 2e Haagsche conferentie PARIJS, 19 Nov. (N.TA.) De minister van buitenlandsche zaken Briand heeft he- denmiddafg een onderhoud gehad met den Duitschen gezant Von Hösch. Volgens de „Intransigeant" zou Briand in overeenstem ming met den premier Tardieu aan de Duitsche regeer in g voorstellen zich ermee ie vereenigen dat de tweede Haagsche confe rentie in het begin van Januari, wellicht op 6 Januari zou bijeenkomen. De doopceel van de Sklareks gelicht. De commissie uit den Pruisischen Landdag die een onderzoek instelt naar de zaak-Skla- rek, is opnieuw bijeengekomen. Wolff seint: Afg. Könnicke (D.-nat.) rapporteerde, dat de dossiei-s omtrent de Kleiderverwertungs- gesellschaft onvolledig zijn. Oberregierungs- rat Tapolski gispt voort de houding van Kie- van den opperpresident tegen 14 ambtena ren een disciplinaire actie is ingesteld, welke evenwel tijdens de instructie blijft rusten. In negen van de 14 gevallen is de betrokken ambtenaar geschorst. Tapolski deelt verder mede, dat de Skla reks goederen, die zij zelf voor 1.4 millioen hadden geleverd, voor 600.000 mark hebben teruggekocht, waarvan zij echter slechts 280.000 mark hebben betaald. De firma had van het gemeentebestuur verlof aan alle stedelijke bedrijven te leveren, maar de des betreffende verordening was zoo onduidelijk, dat zij algemeen werd opgevat als een order om van Sklarek te koopen. De Sklareks verzochten later het gemeen tebestuur om een leening. De -ontvanger wei gerde dit, maar de wethouders G&bel en Be- necke teekenden niettemin een leeningsover- eenkomst met de firma. Deze verzocht Gabel vervolgens om verlenging van het leve ringscontract (dat niet bestond!) voor den duur van het leeningscontract. Gabel en Be- necke teekenden ofschoon zij daartoe vol strekt niet bevoegd waren nu een con tract, waarin het recht van Sklarek om aan alle stedelijke bedrijven textielgoederen te leveren, tot 1930 werd verlengd. Nu had de firma dus inderdaad een contract. In 1929 verzocht Sklarek aan Gabel verlenging tot 1936. Gabel en Benecke teekenden opnieuw. Tapolski maakt verder melding van door Kieburg en de Sklareks gepleegde onregel matigheden met wisselruiterij op groote schaal, waardoor de Sklareks 17 millioen mark van de Stadsbank hebben opgelicht. Spr. zegt niet te begrijpen, dat de bank de practijken der Sklareks niet heeft doorzien. Hun crediet bij de bank nam schrikbarend toe en slechts één gemeenteraadslid, Jursch, protesteerde er tegen. Over de zaak-Böss zeide Tapolski, dat Sklarek hem indertijd zijn adres had opge geven voor het geval hij een goedkoope bontjas noodig had. Mevr. Böss herinnerde zich later dit aanbod en zij bestelde met toe stemming van haar man bij Sklarek een nerz. De bontmantel werd aan het adres van mevrouw Böss naar Gastein gezonden in een pakket met een aangegeven waarde van 6000 mark. De rekening is gevonden, waaruit blijkt, dat de manted de firma zelf f 5000 mark heeft gekost. Toen na herhaald aan dringen Sklarek de rekening aan Böss zond, bleek deze 375 mark te beloopen. Böss vond dit opmerkelijk laag, hij schatte zelf de waarde op 2500 mark, maar meende, dat de firma er niet meer dan de helft voor had betaald en dat hij met 1200 a 1300 mark den inkoopprijs kon vergoeden. Hij liet de firma 375 mark zenden en zijn vrouw schreef met zijn toestemming aan Sklarek. dat het voor haar pijnlijk was den bonmantel voor dien prijs aan te nemen, maar dat zij ter ver effening der rekening, van een noodlijdend kunstenaar voor 1300 mark een schilderij zou koopen. Böss kocht de schilderij en be taalde er 800 mark voor, een prijs, dien des kundigen voldoende achtten, en schonk 200 mark aan twee noodlijdende zusters zijner vrouw. Andere betrekkingen tusschen Böss en Sklarek hebben niet bestaan, andere goed koope goederen heeft Böss niet gekocht, ge schenken heeft hij niet ontvangen. Betreffende den gemeente-ontvanger Lan ge bestaan geen aanwijzingen omtrent ver dachte relaties met de Sklareks. De wethouders Gabel en Benecke daaren tegen hebben niet alleen gratis kleedingstuk- ken en gebruiksvoorwerpen gekregen, maar vermoedelijk ook geregeld geld. Burgemeester Schneider wordt eveneens verdacht geregeld geld te hebben ontvangen, evenals burgemeester Kohl, die indertijd voorzitter van den raad van toezicht was. Hij heeft bekend ook een hypotheek te hebben gekregen. Wethouder Degener wordt verdacht met de Sklareks de meeste zaken te hebben ge daan. Hij was de booze geest van Gabel. Men verdenkt hem behalve kleedingstukken. groote sommen gelds te hebben ontvangen. De directeur Schmidt van de Stadsbank heeft bekend van Sklarek kleeren e.d. te hebben gekregen, de directeur Hoffmann kreeg een zeer goedkoope bontjas en an dere dingen, ofschoon van geringe waarde. EEN BANDJET GELYNCHT. EASTLAND (Texas) 20 Nov. (Reuter). De bandiet Marshal Ratcliffs genaamd, die ter dood was veroordeeld in verband met het plunderen van een bank in December 1927 werd gisterenavond uit de gevangenis gehaald en gelyncht. Woedend geworden door een poging to' ontsnapping, waarbij Ratcliffs den onder- sherif ernstig verwondde, sleepte een me nigte van 200 personen den gevangene naakt mede tot de zakenwijk en hing hem daar op aan een telegraafpaal. Het touw brak echter en de menigte, die intusschen aangegroeid was tot 2300 perso nen. wachtte een kwartier op de komst van een nieuw touw. Ratcliffs was bekend als de „St. Nicolaas- bandiet" daar hij verkleed was als St. Nico- laas toen hij zijn misdaad bedreef. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct» per regel. Bescherming tegen griep. keelontsteking en verkoudheden Studentjes aan de fuif. Het perron van het station den Haag. Des avonds over negen. Het is er druk en niet druk; niet druk van gewone passagiers, wel druk van een gezelschap studentjes, eerste jaars vrienden met- roode en groene petjes op. wonderleeiijke dingen, die iedere onre gelmatigheid van de trekken en vooral de neuzen duidelijk doen uitkomen. Al deze jon gelui hebben kokkers van neuzen onder hun leelijke hoofddeksel en het schijnt, dat zij die gestoken hebben of dat men bang is, dat zij die nog zullen steken in zaken, die hun niet aangaan, want een politiemacht van drie man houdt het gezelschap aandachtig in het oog. Sommige zijn wat bleekjes om den neus, een paar zien eruit als lijken; waarschijnlijk hebben ze gefuifd. Zeker wachten zij nu op den sneltrein naar Leiden waar ze thuis hooren, veel meer thuis blijk baar dan in het rustige den Haag. waar men geen drukte wenscht. De trein komt voor, het gezelschap stroomt in de eerste klasse met duidelijk blijkende verbazing over het feit. dat ze daarin aanwezig zijn; blijkbaar heeft een onzichtbare leider een kaartje voor het geheele gezelschap. Zij strijken neer op de roode banken, zoo ongeveer op de manier van vogels, die nauwelijk op een tak zitten of ze vliegen er al weer af. Eén van de heer tjes heeft een harmonica en deunt daarmee op een ondeskundige manier, zoodat de eigenaar, blijkbaar beroepsharmonikist. hem het instrument afneemt en er beter op gaat spelen, maar niet lang. Vermoedelijk heeft hij er genoeg van, omdat hij den tocht al zoo lang heeft meegemaakt. Medereizigers kij ken schuchter naar het jonge gezelschap en verwachten blijkbaar herrie. Daar komt niet van, de jongelui zijn blijkbaar af getreuzeld, de fut is eruit. Er vliegen een paar serpen tines door den wagen, maar men reageert niet meer. zeurt alleen een beetje. Eén is er met wat overgebleven energie, die hij besteedt in de aansporing: „Schreeuwen, lui, brullen tot de kroeg toe." De anderen gaan er niet op in; alleen zegt er één: „ik heb geen stem meer," en geeft daarvan meteen het overtuigende bewijs. In Leiden stormen ze eruit, groene en roode pet jes door elkaar. Er komt een conducteur, die de serpentines opruimt door ze bij elkaar te schoppen in het gangpad en dan den wagen uit. De achter gebleven reizigers hoo ren rumoer in de verte: blijkbaar trekt het stoetje inderdaad het perron af met lawaai en kroegwaarts. Je zoudt denken, dat ze be ter deden met nu maar naar bed te gaan. De trein rolt rustig door naar Haarlem. OVERSTROOMINGEN IN ZUID- WALES. GROOTE VERWOESTINGEN. LONDEN, 20 Nov. (Reuter). De overstroo mingen in Zuid-Wales hebben gedurende de beide laatste dagen groote verwoestingen aangericht. Gemeld wordt dat er ook men- schenlevens te betreuren zijn. De nood is tot een zoo groote hoogte gestegen dat de burgemeeser van Swansea besloten heeft om steunmaatregelen te treffen ten bate van de honderden families die gedwongen werden tengevolge van het binnendringende water hun woonsteden te verlaten. Duizenden mijnwerkers zijn tengevolge van de overstroomingen werkloos geworden. Verschillende daden van heldenmoed wer den bekend gemaakt. Een der treffendste is wel deze: dat een man die een zuigeling wilde redden door den razenden stroom werd medegesleurd. Nader bleek dat hij zijn zor gen niet had besteed aan een zuigeling, maar dat het slechts een kleine hond was. De overstroomingen die de ergste zijn se dert 60 jaren, zijn veroorzaakt door den he- vigen regenval der laatste dagen. LONDEN, 20 Nov. (V.D.) De hevige regen val van de laatste dagen heeft in Wales groote overstroomingen veroorzaakt. Door het doorbreken van een dam in het Duff rijn- meer bij Neath zijn uitgestrekte landerijen ondergeloopen- Talrijke huizen in de omlig gende dorpen staan in het water en moesten worden ontruimd. De rivieren Avon en Llwijd zijn buiten haar oevers getreden, terwijl in de Ebbn tusschen Cardiff en Newport een dam is gebroken. In vele dorpen staan de straten onder water, zoodat het verkeer moest worden stopgezet. Het treinverkeer is op ver schillende baanvakken gestremd, De schade in de overstroomde gebieden is aanzienlijk Tot nu toe is één persoon omgekomen. HEVIGE GEVECHTEN IN MANDSJOERIJE. DE RUSSEN BEZETTEN EENIGE STEDEN. LONDEN. 20 Nov. (V. D.) Uit Moekden wordt gemeld, dat de steden Dalai Nor pn Manasjoeli, in de omgeving waarvan hevige gevechten ware nuitgebroken tusschen Rus sische en Chineesche troepen, door de Rus sen zijn bezet. De bezetting geschiedde eerst na hevige gevechen met in aantal grootere Chineesche troepen, waarbij de Chineezen groote verliezen hebben geleden. Dinsdagmiddag te twaalf uur duurden de gevechten voort. De Sovjet-troepen maken gebruik van tanks, vliegtuigen en moderne artillerie. Ook op andere plaatsen van het front overschrijden de Sovje-troepen de Chi neesche grens. OVERBODIG! PARIJS. 20 Nov. fVD.) Toen de nieuwe gevangenis-directeur te Santander, in Spanje vergezeld van twee officieren, zijn ambt wilde aanvaarden, ontdekte hij dat de gevangenis leeg was. Het was allen gevangenen geluk; te ontsnappen. DE HOLLANDSCHE ZWEMSTERS NIET NAAR ZUID-AFRIKA. Vaz Dias seint ons: De voorgenomen tour van de Hollandsche dames naar Zuid-Afrika zal naar wij ver nemen, dit jaar neit plaats hebben. Hot bleek n.l. dat Zuid-Afrika zich bij de uitnoodiging vergist heeft, welk abuis bij de ontvangst van het programma van deze tour aan het licht kwam. De thans door Zuid-Afirka gevraagde tour bevat eischen. welke de Nederlandsche Zwem- bor.d onmogelijk kan accepteeron. De volledige onderhandelingen zullen in de „Zwemkroniek" die a.s. Dinsdag verschijnt worden gepubli ceerd. HAARL. REDDINGSBRIGADE VOOR DREN KELINGEN. Deze brigade houdt op Maandag 25 No vember een Vergadering in „De Kroon". De agenda vermeldt o.a. de benoeming tot eereieden van den heer en mevrouw A. J. Meijerink. Na afloop gezellig samenzijn en aanbieding van het huldeblijk aan den heer en mevrouw Meijerink. VRIJSTELLING VAN ZAALHUUR GEVRAAGD. De gymnastiek en schermvereeniging ..Con cordia", de gymnasliekvereenigïng ,3ató", de Christel, gymnastiekvereeniglng „Turn- lust", de Roomsch-Katholieke gymnastiek vereeniglng „Ursus". de Roomsch-Katholieke Gymnastiekvereeniglng „Leonidas", de Chris telijke Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap", de dames-gymr.astiekvereeni- ging „Gennania" en de Nederlandsche Arbei ders Sportbond, allen gevestigd te Haarlem, hebben zich ingevolge een besluit der gecom bineerde vergadering der dagelij ksche be sturen tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek, terug te komen op het raadsbe sluit van 25 Januari 1922 en wederom van kracht te doen zijn het raadsbesluit- van den Raad van 29 November 1916, inhoudende de vrijstelling van zaalhuur etc. Adressanten meenen blijkens hun toelich ting. dat het tot de taak der gemeenschap behoort voor een goede lichamelijke opvoe ding zorg te dragen en dat het onjuist is deze taak geheel af te wentelen op de schou ders der bestaande vereenigingen. Zij zijn van oordeel dat ae lichamelijke opvoeding is te beschouwen als een onderdeel van het onderwijs. Wat op de scholen op het gebied der lichamelijke opvoeding gegeven wordt verliest al haar waarde, indien zulks niet na de schooljaren wordt voortgezet. KANTONGERECHT. Verwekken van nachtrumoer. Het had nu toch al te lang geduurd! De kostganger L., wonende in de Tettero destraat, is een liefhebber van alcoholische dranken, maar hij kent blijkbaar niet het oogenblik. waarop hü de laatste druppel behoort te drinken. Het gevolg is dan ook, dat hij dikwijls „onder den invloed" is. Nu heeft hij helaas een onaangenamen „drank- over". Als hij te veel op heeft, gaat hij niet zingen zooals zooveel andere Bacchus-vereer- ders, maar dan wordt hij boos op zijn om geving. Hij vloekt en raast en tiert en het kan hem niets schelen op welk uur van den dag ofden nacht dat is! Maar meestal is het op den voor de nacht rust bestemden tijd, tot groote ergernis van de menschen, die in zijn onmid dellijke nabijheid wonen. Twee hunner hebben dan ook hun misnoegen hierover niet langer kunnen bedwingen en zijn zich bij de politie gaan beklagen, met het gevolg dat hij zich vanmorgen voor den Kantonrechter moest verantwoorden. Maar hij schaamde zich zeker en liet verstek gaan. Nadat de twee buren gehoord waren, meende de Ambtenaar echter, dat het wet tig en overtuigend bewijs geleverd was. Hij wilde de maximumstraf eischen, omdat hij het optreden van dezen kostganger ergerlijk en hinderlijk vond. De Ambtenaar eischte daarom f 15 boete of vijftien dagen hechte nis. De Kantonrechter veroordeelde dit slachtoffer van den alcohol tot f 10 boete of tien dagen hechtenis, omdat het de eerste keer was, dat hij zich voor zulk een feit moest verantwoorden. De verkeersproblemen in Haarlem. De 49-jarige zandvervoerder A. B. had op 4 October, 's morgens negen uur, in de Ko ningstraat bij het Verwulft den weg versperd doordat hij zijn met een paard bespannen wagen met zand aldaar geplaatst had naast een daar reeds staanden vrachtauto. Hier door meest een groot aantal auto's net zoo lang wachten tot dat B. zijn zand gelost had. Hij had zich daarvoor vanmorgen voor den Kantonrechter te verantwoorden. De man verdedigde zich door op te merken, dat hij den bestuurder van den daar reeds staanden vrachtauto niet kon vinden om hem te ver zoeken een eindje op te rijden. Zelf kon hij er niet achter gaan staan, omdat hij het zand bij een bouwwerk daar ter plaatse moest deponeeren. De Ambtenaar was heel mild in zijn requi sitoir. Hij merkte op, dat het hier weer een verkeersprobleem gold, waaraan Haarlem zoo rijk is. „Hier staat een verdachte", zei hij, „die eigenlijk op een normale wijze ge bruik van den openbaren weg gemaakt heeft maar toch een overtreding heeft begaan. Het is een oppassend man, die zijn plicht doet en die nog nimmer met het gerecht in aanraking is gekomen. Dergelijke overtre dingen zullen nog wel vaak volgen, zoolang er in Haarlem geen parkeerverbod bestaat. Daarom wil ik rekening houden met de om standigheden en tegen verdachte slechts een lichte straf eischen. namelijk f 2 boete of twee dagen hechtenis." „Hebt u nog wat tot uw verdediging in het midden te brengen?" vroeg de Kantonrech ter. „Ja zeker, edelachtbare. Juist om het ver keer niet te hinderen ben ik gewend om het ozand in de vroege morgenuren te vervoe ren, als er nog niet veel trams rijden. Maar op dien dag had de aannemer ook om negen uur nog een wagen zand noodig. En dan moet ik dat toch brengen. Als die bestelling niet gekomen was, dan was die overtreding niet gebeurd!" „Hoeveel verdient u daarmee?", vroeg de Kantonrechter. „Met zoo'n wagen zand verdien ik maar één harden gulden!", antwoordde verdachte. Ook de Kantonrechter was pegens hem gunstig gestemd. Hij wilde eveneens met de omstandigheden rekening houden en legde heelemaal geen straf op. Met een gelukkig gexicht en met een „Dank u wel, edelachtbare!" verliet de ver dachte. die toen geen verdachte meer was, de rechtszaal. AANBESTEDING. De eerstaanwezend-lngenieur der genie to Haarlem heeft Woensdagmorgen in de voor malige infanterlekazerne aan den Kouden- horn alhier aanbesteed: het éénjarig onder houd van de militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen by IJmulden; het eenjarig onderhoud van de militaire gebou wen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder en het een jarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Haarlem, ramingen onderschei denlijk f 15.670. 13.650 en 15.000. Laagste inschrijver was voor de eerste twee werken de heer G. J. Polderman te Spaarndam. onderscheidenlijk voor 16.439 en f 14.200 en %*oor het derde werk de heer A. Keyzer te Haarlem voor 15.450. DE AUTO-BOTSING TE VELSEN. Betreffende het ongeluk van Jl. Maandag avond. waarbij een bestelauto tenen een stil staanden vrachtwagen is opgereden, deelt de heer B te Haarlem, do bestuurder van de uit de richting Santpoort- komende automo biel. ons mede. adt- het ongeluk niet is ver oorzaakt door het rijden met verblindende lichten, daar beiden bij het tegemoet ko men. de groote lichten hebben gedoofd, doch dat het ongeluk geschiedde, doordat de stilstaande wagen niet van brandend ach terlicht was voorzien, zood&t dc bestuurder van den Excelsior-auto. den stilstaanden wagen eerst- heeft gezien, toen de heer B den stilstaanden wagen passeerde, waardoor deze even werd verlicht door de zijwaarts vallende lichtstralen der kleine lichten. De afstand was toen zeer kort. nog geen tien meter, zoodat oen geheel omgooien van het stuur naar ünks en hevig bij remmen niet meer heeft mogen baten. GEORGANISEERD OVERLEG. DE NORMEN ONGEWIJZIGD AAN GENOMEN. De Commissie voor Georganiseerd Overleg vergaderde Dinsdagmorgen onder voorzitter schap van wethouder Mr. J. Gerritsz. De normen inzake de Indeeling van func ties voor de personeelsformaties werden on gewijzigd aangenomen zooals die eenige dagen geleden in onze courant gepubliceerd werden. Een sche'dsgerecbt zal worden ingesteld na de vaststelling der personeelsformatie. In afwachting daarvan is voor de ambtena ren beroep mogelijk bij het scheidsgerecht voor de werklieden. Een commissie van advies werd ingesteld om B. en W. over de benoemingen te advi- seeren. Deze commissie zal bestaan uit een voorzitter, aan te wijzen door B. en 77., en vertegenwoordigers der organisaties. In behandeling kwam een verzoek van de Algemeene Vereeniglng van Gemeenteamb tenaren, om een gratificatie toe te kennen aan de ambtenaren bij de Waterleiding voor hun langdurigen dienst- tijdens de laatste vorstperiode. Toen is door het personeel veel werk verricht, ook in de nachtelijke uren, want er waren circa 2000 bevroren water leidingen en alle menschen hadden natuur lijk veel haast. De ambtenaren hebben on geveer drie k vier weken lang 33 uur per week en per man overgewerkt. En aangezien volgens het Ambtenarenreglement B. cn W. in bijzondere gevallen een gratificatie kun nen verleenen, meende men dat het perso neel der Waterleiding daarvoor tóch wel in de eerste plaats in aanmerking komt- Dc directeur van dit bedrijf steunt dit verzoek krachtig. Besloten werd, over deze aangelegenheid het advies van de commissie van bijstand te vragen. Bij de rondvraag werd o.a. het Instituut der jongste bedienden besproken. Gevraagd werd een gelijke behandeling Inzake vacc.ntie en uitbetaling van loon, hetgeen tot dusver ongeregeld geschiedde. De volgende vergadering wordt, nu de normen vastgesteld zijn, na de personeels formatie gehouden. (Onderstaande berichten zijn reeds in cea deel van de vorige oplaag opgenomen.) SALARISSEN HOOFDAGENTEN EN AGENTEN. DE MAATSTAF VOOR DE AMBTENAREN GEVRAAGD. Door de besturen van de afdeelingen Haarlem en Omstreken van den Bond van Chr- Politieambtenaren in Nederland en van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael" is een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin verzocht wordt dat de Raad bij de behandeling van Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid) van de Ontwerp-Beerooting 1930 de reeds jaren bestaande onbillijkheden ten aanzien van de positie en salarieering van hoofdagenten en agenten van politie zal op heffen. Verzocht wordt het daarheen te 'elden dat de bedoelde politiebeambten niet meer wor den gesalarieerd volgens den maatstaf die ge baseerd is op het loon van voorlieden bij de werklieden en de werklieden, maar dat voor het geheele politiepersoneel als afzonder lijke groep de maatstaf zal gelden, vol gens welke de arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren zijn geregeld. Deze nieuwe regeling zou dan volgens het verzoek van adressanten op 1 Januari a s. moeten ingaan. Adressanten vragen ook dat de Raad, vóórdat hij een beslissing neemt, eerst het advies zal vragen van dc Centrale Commis sie van Georganiseerd Overleg voor het poli tiepersoneel te Haarlem. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. BLEMENDAAL. Bevallen: M. M- A. C- de VriesTeber. d. J. E. C. Baljon—Ovelgönnc, d. L. M. M M. Stoop—Fuchs z„ T. Ruijter—Koster 7... wo nende te Westwoud. C. M. Balm—Van S~ha- gen z. Ondertrouwd: J. Barink en E. E. F. Steage. J. B. Crambie en S Nieuwenhof. Getrouwd: C. A. Eickholz en M. D. de Wijs. P. A. Zeven en G. M. van Zwijndrcgt. Overleden: G. Zegwaart 83 j.. J. Uitendaal 81 j„ J. Th M. A. Co:-; 61 j„ ovcrl- tc Haarlem. F. Ch. M. A. Togni. 58 j-, ovcrl. te Haarlem P. A. Vos 66 j.. overleden tc Noordwijkerhout. A. C. Kam 67 j.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9