BUITENLANDSCH OVERZICHT HANDELSBLAD Dames, wilt U een goeden raad? Zorg dat Uw man Chief Whip rookt, want het is de beste siga ret voor zijn ge zondheid ARDATH Ook met kurk en qoud LONDON HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD OORLOG AAN DE RUSSISCH -MANDSJOERIJSCHE GRENS. Georganiseerde aanvallen der Russen. VAN „SCHERMUTSELINGEN" GEEN SPRAKE MEER. Maar een oorlogsverklaring werd nooit overhandigd. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zonder dat er ooit een oorlogsverklaring 'geschreven en overhandigd werd, zijn de troepen aan de Mandsjoerijsche grens ten strijde getoogen. En ditmaal schijnen het de Russen te zijn die ten aanval zijn getrok ken. De tijd der schermutselingen is naar het ons voorkomt nu ten einde. Generaal Blücher, de organisator en leider van de Russische strijdkrachten is' blijkbaar serieus -bezig met de her-inbezitneming van den spoorweg, die tot voor geruimen tijd door Chineezen en Russen beheerd werd. Rusland's minister van oorlog heeft reeds bij verscheidene gelegenheden gezinspeeld op de kracht van het Russische leger „dat voor iederen slag in het aangezicht, tien stompen zou teruggeven". Intusschen houdt Moskou vol, dat men zich slechts bezig houdt met schoonvegen van het grensgebied en met het terugdringen van naar voren geschoven Chineesche posten. Dit is. natuurlijk onzin. De tactiek der Russen verraadt een wel doordacht strategisch plan in den algemee- nen opmarsch, van drie kanten, duidt op een groot-sch opgezet invalsplan. Voor deze redeneering pleit het feit, dat telegrammen gewagen van duizenden en nog eens duizenden dooden en gewonden en ge vangenen.... Maar wij geven toe, dat men voorzichtig moet zijn, met het aanvaarden van cijfers, die uit het verre, fantastische Oosten, naar hier komen overwaaien Voor de Chineezen is deze toestand hoogst 'gevaarlijk. Weliswaar heeft Tsjang Kai Sjek optimistisch verklaard, dat de burger oorlog ten einde is.doch ook dit bericht moet critisch beschouwd worden. In ieder eeval is de regeering in Nanking niet zeker van de houding van vele harer vèr-verwij- derde machthebbers, en door welke politieke hartstochten Mandsjoerije beheerscht wordt is ook nog een vraag die nog nimmer beant woord is geworden. In hoeverre is de invloed der Sovjets tot de Mandsjoerijsche bevol king doorgedrongen? Overigens is het bijna zeker dat de huidige toestand van dien aard-is, dat eventueelin grijpen van den Volkenbond, op grond zijner statuten, gewettigd, zoo niet verplichtend, is. Maar wat kan men doen? r Tenslotte nog eënïge telegrammen: TOKIO, 23 Nov. (V. D.) Het Japansche kabinet heeft Zondag naar aanleiding van den opmarsch van het roode leger aan den Chineeschen Oosterspoorweg een zitting ge houden onder voorzitterschap van Hana- gutsji. Verklaard wordt, dat de Japansche regeering nog geen mogelijkheid ziet in het Russisch-Chineesche conflict in te grijpen. Besloten werd echter de Japansche bescher ming aan den spoorweg in Zuid-Mandsjoe- rije te versterken. Twee bataljons Japansche infanterie hebben bevel gekregen Dairen te verlaten en zich onmiddellijk naar Moekden te begeven. Een Reuterberlcht meldt: WASHINGTON, 25 Nov. Minister Stirn- son verklaarde heden, dat de Amerikaansche regeering den toestand in het Verre Oosten, dien zij als ernstig beschouwt, nauwlettend gadeslaat. Hij voegde er aan toe, dat de re geering, wanneer zij in staat is voorstellen te doen, welke den toestand zouden bunnen verduidelijken, daartoe zal overgaan. TOKIO. 24 Nov. Een telegram uit Char- bin meldt, dat de Sovjet-troepen de stad Hailar hebben bezet. De Chineesche troepen trekken terug. Hun verliezen bedragen 12000 man aan dooden en gev/onden. Voorts wordt bericht, dat de Sovjet-troepen de stad Moe- ling, die 70 mijl ten Westen van Fogranitsj- naja is gelegen, omsingelen. Het telegraafagentschap van de Kwomintang meldt uit Nanking, dat de minister van Bui- tenlandsche Zaken, C. T. Wang, energiek de berichten van het sovjet-telegraafagent schap tegenspreekt, volgens welke de Chinee zen zich aan de Siberisch-Mandsjoerijsche grens aan provocaties zouden hebben schul dig gemaakt. Wang beschuldigt de sovjet troepen van systematische aanvallen op de grens. De minister herinnert aan het bom bardeeren van de omgeving van Mandsjoe- lie, waardoor een mijninstórting plaats had, terwijl duizend burgers, o.w. vrouwen en kin deren werden gedood. Wang verklaarde zich bereid een interna tionale commissie uit te noodigen, om een onderzoek in te stellen naar de schuld der partijen. De Chineesche regeering is bereid de kosten van de commissie te dragen. Maar zal deze lawine nog gestuit kunnen worden? "L. A. Wetsontwerp inzake 't Volks- begehren ingediend. Het wetsontwerp inzake het Volksbegehren is heden door den rijksminister van Binnen- landsche Zaken, Severing, bij den Rijksdag ingediend. In een bijlage zet de rijksregeering haar standpunt ten opzichte van het wets ontwerp uiteen. Daarin zegt zij dat het Volks begehren een poging beteekent, de richtlijnen voor de toekomstige buit-enlandsche politiek van Duit-schland door een rijkswet te doen vastleggen. De regeering acht dit een inbreuk op haar vrijheid van handelen, welke met het voeren van een goede politiek onver- eenigbaar is- Nog ernstiger zijn de bezwaren der regee ring togen den inhoud der afzonderlijke be palingen van het verlangde wetsontwerp. Deze zijn gegrond op de gedachte, dat een eenzijdige herroeping der bepalingen van het verdrag van Versailles een nieuwe basis voor het bereiken der doeleinden van Duitschland's buiter.landsche politiek kan en moet vormen en dat zoodoende de belange- looze en onmiddellijke bevrijding der bezette gebieden en een voordeelige regeling van het reparatievraagstuk verkregen kunnen wor den. In genoemde bijlage zet de rijksregee ring de onjuistheid dezer veronderstelling uitvoerig uiteen. Wanneer Duitschland zich losmaakt van de overeenkomsten, welke in Den Haag zijn getroffen, wordt de ontrui ming van het Rijnland geheel onzeker, ter wijl een snelle oplossing van het Saarpro- bleem onmogelijk wordt gemaakt. Wat de z-g. strafbepaling van het wetsont werp betreft ir> de regeering van oordeel, dat deze een aanslag op de eer van de tot dusver gevoerde Duitsche buitenlandsche politiek en haar leiders inhoudt. Het toezicht op die po litiek berust intusschen bij den Rijksdag- Wanneer derhalve in deze bepaling me/ ge vangenisstraf wordt gedreigd, beteekent- dit, dat een politieke aangelegenheid in een straf rechtelijke zaak zou kunnen worden omgezet. Dit is met het parlementaire stelsel niet ver een igbaar. De regeering verklaart ten slotte, dat het herstel van Duitschland slechts langs den weg van een politieke verstandhouding kan worden bereikt, en spreekt zich "en krachtig ste tegen het ontwerp uit, waarbij zij op merkt. dat het ontwerp een wijziging van de grondwet zou inhouden. Het Belgische Kabinet treedt toch af. BRUSSEL. 25 Nov. (VX>.) Hedenavond heeft het 'kabinet besloten af te treden. Nader wordt gemeld: Het aftreden van het kabinet is niet ge heel onverwacht gekomen. Maandagmiddag stond de ministerraad voor de noodzakelijk heid een definitieve beslissing te nemen om trent de vervlaamsohing van de universiteit te Gent, doch de liberale ministers verzoch ten de beslissing nog eenige dagen uit te stellen. Zondag a.s. wordt n.L de liberale partijdag gehouden, die moet beslissen over de houding van de liberale ministers, die het verzoeningsvoorstel van ministerpresident Jaspar hebben aangenomen. De liberale ministers vreesden nu, dat zij op den partij dag in de minderheid zouden kunnen blijven en wilden tijd winnen. Jaspar stond echter op het houden van een nieuwen ministerraad hedenavond om negen uur, teneinde een beslissing door te zetten. Daar een overeenstemming niet bereikt kon worden, besloot het kabinet Dinsdag zijn ontslag aan te vragen. Boecharin, Rykow en Tomski onderwerpen zich. KOWNO, 25 Nov. (VU.) Naar uit Mos- kou gemeld wordt, hebben Boecharin Rijkow en Tomski tezamen met Oegaorow het con- traal comité der Russische Communistische Partij een verklaring doen toekomene waar in zij zeggen, dat sedert 11/2 jaar tusschen hen en de meerderheid van het centraal comité in practische en politieke kwesties verschillen van meening hebben bestaan. Hun opvattingen hebben zij in een reeks van geschriften en in de plenaire zittingen 'van het centraal comité van controle verdedigd. Zij houden het thans voor hun plicht te verklaren, dat in dezen strijd het centraal comité gelijk heeft gehad en dat de door hen verdedigde opvattingen foutief zijn ge weest. Zij zien thans hun fouten in en ver klaren zich bereid met al hun krachten te zamen met de partij iedere afwijking te be strijden van de algemeene lijn en in de eerste plaats den strijd op zich te nemen tegen de rechtsche oppositie, teneinde alle moei lijkheden bij den socialistischen opbouw uit den weg te ruimen. Samenzwering te Altona. Het )rBerl. Tageblatt" meldt uit Hamburg, dat de autoriteiten te Altona een misdadig plan hebben ontdekt. Zij kregen tijdig ken nis van een overval, dien men Zaterdag had willen plegen op het hoofdbureau van politie te Altona, waarin zich thans een groot aan tal personen in arrest bevindt, in verband met de bommen affaire. Het plan was den gearresteerden Herbert Volck te ontvoeren, omdat de samenzweerders vreesden, dat Volck, die blijkbaar van alle aanslagen pre cies op de hoogte is, te veel bezwarende ver klaringen zou afleggen. De aanslag bleef achterwege, omdat de autoriteiten door scherpe bewaking dezen onmogelijk maak ten. Tegen de schuldige personen, wier na men bekend zijn, is een vervolging ingesteld; eenigen hunner zijn reeds gearresteerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Geeft uwe advertentie® op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prjjsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad Wensing's (Alg. Advert.-Bureau) TEMP ELI ERSSTR. 32 Telefoon 10209 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. t*r r.«J- CHIEF WHIP VIRGINIA STADSNIEUWS Zie ook elders in dit nummer). HET ECHTPAAR MEIJERINK GEHULDIGD. EERE-LEDEN DER REDDINGS BRIGADE. De vergadering, die de Reddingsbrigade voor Drenkelingen Maandagavond in de bo venzalen van „De Kroon" hield, was zeer druk bezocht. Immers, een gewichtige bijeenkomst was het, gelijk de voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt zei. Want de in de vorige ver gadering afgetreden voorzitter, de heer A. J. Meijerink en diens echtgenoote. mevrouw Meijerink-Rijk, eveneens afgetreden als be stuurslid, werden in deze bijeenkomst be noemd tot eere-leden. Reglementair moest dit schriftelijk gebeuren en natuurlijk wees de stemming uit, dat het met algemeene stemmen was. Toen de heer en mevrouw Meijerink daarna werden binnengeleid, en met applaus ontvangen kon de voorzitter hun dit als eerste welkom mededeelen. En alweer onder gejuich spelde de heer Schmidt den heer en mevrouw Meijerink de betreffen de insignes op de borst.. Het is de hoogste onderscheiding, zei hij, die wij u geven kon den. Zestien jaar hebt u met de brigade saamgewerkt. gij deed dit steeds als het „echtpaar Meijerink", daarom benoemen wij nu ook het echtpaar, man en vrouw tegelijk, tot eerelid. De heer Schmidt sprak er nog zijn bijzon dere vreugde over uit, dat de voorzitter van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer A. Bierlee ter ver gadering aanwezig was en zeker had hij ook het Bondsbestuurslid den heer Van Gemen hier gezien, wanneer deze niet door familie omstandigheden verhinderd was. De heer Meijerink dankte in korte doch kernachtige bewoordingen voor de hem en zijn echtgenoote te beurt gevallen eer. De se cretaresse. mevrouw Perry-Meyer bood me vrouw Meijerink roode rozen aan. De officieele vergadering was hiermee ge ëindigd, doch daarna ging men over tot een gezellige bijeenkomst. Dr. W. E. Merens hield als oudste eerelid een toespraak. In bewoordingen, tintelend van geest, zooals dr. Merens ze steeds weet uit te spreken, herinnerde spreker er aan, hoe hij, toen hij bij het 5-jarig bestaan der brigade tot eerelid werd benoemd, zich wel wat beklemd gevoelde. En hij is het „eng" blijven vinden, want hoeveel dubbel moet nu eigenlijk het echtpaar Meijerink niet eerelid worden na 16-jarigen arbeid? Zestien jaar heeft spreker gade geslagen wat beiden voor de Brigade deden. Hij leer de hen kennen als lieden met een ontvan kelijk en gevoelig gemoed, die beiden sociaal voelen. Snel ontroerd waren zij, doch nooit zaten zij in ontroering neer, zij waren optimist, pakten aan. Er was tusschen hen een samenwerking als in een ideale firma. En toch zijn ze zoo verschillend. De heer Meijerink was de opgewonden enthousiaste, mevrouw degene, die aan de spontaneïteit leiding wist te geven. Er werd bij hen voor de Brigade gewerkt den halven dag en den halven nacht. Zij konden eigenlijk zeggen, dat zij eiken dag den volgenden dag naar bed gingen, en dat kwam door de brigade. Dr. Merens zou dc jaarverslagen van 16 jaar moeten voorlezen, om te laten hooren, wat een arbeid het echtpaar al verricht heeft. Hoeveel moeilijkheden zijn er niet te overwinnen geweest en werden gelukkig overwonnen met hulp van het gemeentebe stuur, de politie, het havenwezen. Hoe heeft de heer Meijerink gewezen op het nut der reddingshaken. Er ging geen reddingshaak verloren of er stond een doodsbericht van in de krant! Dr. Merens memoreerde voorts, hoe de heer Meijerink zich heeft ingespannen voor samenwerking met de zwemvereenigingen. hoe hij uitvindingen op het gebied van het reddingswezen met enthousiasme begroette, spr. herinnerde aan de faam van de spiegel gevechten op de zwemfeesten, hoe de heer Meijerink overal altijd zelf het voorbeeld gaf. Hij heeft de uniekste collectie medailles voor het redden van drenkelingen in geheel Nederland. En dan zijn werk bij ongevallen aan de kust. ijsongevallen. Hij heeft de dagbladen beschoten met stukken en artikelen en zijn vrouw had in dit alles een werkzaam aan deel. Vervolgens roemde dr. Merens de leiding der vergaderingen, het door mevrouw Meije rink gepresteerde in tallooze notulen en jaarverslagen. De lezingen van den heer Meijerink, zijn brochures. Van den Nederlandschen Bond tot het red den van Drenkelingen is hij een der krach tigste promotors. Heeft één van u allen zoo veel Reddingsbrigades opgericht als hij? Zijn recente benoeming in het hoofdbestuur van „Het Oranje Kruis" is dan ook een welver diende onderscheiding. Wij hopen met onzen verderen arbeid in uw lijn te blijven. Aan het slot van zijn her baaldelij k door aplaus onderbroken rede bood Dr. Merens een electrischen haard aan, namens leden, donateurs en vrienden der vereeniging, den wensch uitsprekende, dat het echtpaar daaruit moge toestralen de warme genegenheid van die allen. Van een onbekende vereerster was er voorts een kussen in den vorm van het bekende groen-witte schildje. Door een langdurig applaus gaf de verga dering van haar instemming blijk. De heer Joh. Schmidt voegde hier aan toe, dat er zelfs medewerking werd ondervonden van personen, die hoewel buiten de vreeni- ging staande niet achter wilden blijven, er waren tientallen voorbeelden van enthou siasme, zoo bijvoorbeeld een aantal brieven. In hartelijke bewoordingen, opnieuw on derbroken door minutenlang applaus dankte de heer Meijerink, getuigende van zijn on verminderde belangstelling in de Brigade. Nog werd den heer Meijerink een album aangeboden, waarin de namen der schen kers van het cadeau vermeld stonden en waarbij een oorkonde gevoegd was, gecalli- grafeerd door den heer G. A. Luitingh. Daarna gingen de stoelen en tafels op zij en werd er gedanst. In den loop van den avond trad de heer Daverno met goocheltoeren op. en zes dames leden van de Brigade voerden eenige dansen uit, die zeer in den smaak vielen. Tot twaalf uur amuseerde men zich uitstekend. DE BAZAR TEN BATE VAN „HET BROKKENHUIS". De netto-opbrengst van den bazar, die de zer dagen ten bate van bovengenoemde in stelling is gehouden was ongeveer 1400. Hierdoor is het bestuur weer in staat ge steld, zijn hulpverleening in den komenden winter onverminderd voort te zetten. GESLAAGDE FEESTAVOND DER OVERIJSELAREN De Vereeniging van Overijselaren ,.De Oosthoók" te Haarlem heeft Zaterdagavond het twee-jarig bestaan gevierd. De tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw was ge heel vol toen de voorzitter, de heer Z. Lans woorden van welkom sprak in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van zustervereeni- gingen den Den Haag en Lelden en do Zeeuwsc-he vereeniging „Zeeland" te Haarlem. Hij herinnerde aan de oprichting van de ver eeniging, twee jaar geleden en hoe zij groei de en bloeide doordat velen er hun beste krachten aan gaven. Een voorbeeld: Moesten op den eersten feestavond vreemden het pro gramma verzorgen, nu is er een eigen too- neelclub die dit doet, zooals er ook een eigen dansclub is en een zangvereeniglng, een reis- vereeniging. Ieder Oosthoeker dient dit werk daarom to steunen. Inderdaad, wel mocht de voorzitter er trotsch op zijn, dat eigen krachten het pro gramma verzorgden, de tooneelclub heeft het grootste gedeelte van den avond gevuld en wel op hoogst verdienstelijke wijze. Het is voor een dilettantenclub, die voor den derden keer optreedt een groote onderneming om een Duitsche klucht zooals „Jan Ongeluk", welke drie bedrijven telt en niet geringe eischen stelt aan het geheugen en de ont wikkeling van de spelers op te voeren. Doch onder de ervaren leiding van den heer P. Wit Sr. uit Spaarndam is de opvoe ring, zij het dan niet volmaakt, toch door een vlotten gang van zaken en door het enthou siasme van de spelers een succes geworden. Sommige hoofdpersonen gaven goed spel. In het algemeen echter zouden wij willen aanraden nog wat extra aandacht te beste den aan uitspraak en houding op het tooneel en daarbU aan rolkennis. Het succes van de zen avond moge een stimulans zijn om zich daarop toe te leggen met dezelfde volharding waarmee dit tooneelstuk voorbereid werd. Onder leiding van den heer J. Westervoor de, die daarvoor een goede reputatie bezit bij deze vereeniging is er daarna bal geweest tot 3 uur. Echt Overijselsche sfeer werd op het bal gebracht door de jongelui van de pas op gerichte Kinderdansvereeniging. die gewes telijke dansen als „De Driebusman", „het Kwezelken" en zoovele andere tot groot ple zier van henzelf zoowel als van de toeschou wers uitvoerden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct*. per regel. U kunt eten wat U wilt zonder corpulent te worden. Eet wat U wilt en zooveel U wilt: wanneer U regelmatig eiken dag KRUSCHEN SALTS gebruikt, zult u geen last van corpulentlo krijgen. Vermageren, door weinig voedsel te nemen, zal Uw lichaam verzwakken. Doch door "net gebruik van KRUSCHEN SALTS verdrijft U al het overtollige vet en voorkomt vetaanzet- ting. KRUSCHEN SALTS maakt Uw lichaam steeds gezonder. Het verwijdert alle onzuiver heden uit Uw bloed, ingewanden, nieren en lever. U zult U daarbij opgewekter en ener gieker gaan voelen een blakende gezond heid genieten. Gebruikt KRUSCHEN SALTS regelmatig eiken morgen op een glas water of in Uw kopje thee. Het heeft geen smaak. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon. De groote flesch a 1.60 bevat 3 maal den inhoud van de kleine flacon. Imp.: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizers gracht 124, Amsterdam C,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9