RAADSVERGADERING HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 VIJFDE BLAD UIT DE OMSTREKEN. ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. Ds begrooting. Geen verhooging van gas- en water, prijzen? De Willem Drayerstraat. Door het college van Burgemeester en Wet houders is aan den Raad de begrooting voor het jaar 1930 aangeboden. De gewone dienst wijst een bedrag van ontvanesten en uitga ven aan van 1.018.305.74 1/2 en de kapi- taaldienst een bedrag van 415.654,58. Over eenlge weken komt de begrooting bil den Raad in behandeling en dit college staat voor de oplossing van zeer moeilijke vraag stukken. Blijkens de ingediende begrooting zijn ook Burgemeester en Wethouders zeer onder den indruk van den financieelen toe stand en allerlei maatregelen worden voor gesteld teneinde de begrooting sluitend te kunnen krijgen. We willen eenlge van deze voorgestelde maatregelen bespreken en daarover onze ineening zeggen, omdat het ons voorkomt, dat er nog andere wegen zijn om den finan cieelen toestand de baas te worden. B. en W. en de financieele commissie wil len trachten belastingverhooging te voorko men en den factor op 1.8 te handhaven. Zij schatten de ontvangsten van de inkomsten belasting op 300.000, terwijl zou het bedrag voldoende willen zijn dit niet minder dan f 540.000 zou moeten bedragen. Er ontbreekt dan dus niet minder dan 240.000. Hoe wil men dat bedrag nu vinden zonder tot belas tingverhooging over te gaan. Dat doet men inderdaad op wat bijzondere grijze. Voorgesteld wordt om de winsten uit de gas- en waterbedrijven over de jaren 1928 1929 en 1930 te storten in de gemeentekas. Dit bedrag wordt op 40.000 geschat. De fi nancieele commissie stelt dan voor om voor de nog ontbrekende 200.000 een leening aan te gaan, welke leening dan in 8 jaar zou moeten worden afgelost. De rente van deze leening zou dan gevonden kunnen worden door de prijzen van gas en water te verhoo- gen, wellicht kunnen daaruit ook een deel yan de aflossingen betaald worden. De burgemeester kon zich met dit voorstel iüet vereenigen en zou 100.000 willen lee- nen en deze leening in 5 jaar aflossen en de overige 100.000 nemen uit de reserves der bedrijven. Gelukkig achten we deze oplossing aller minst en veel financieele stuurmanskunst is cr oi. niet in te ontdekker- In ons blad van 30 October komt een ar tikel voor over de financieele moeilijkheden van Zandvoort, waarin duidelijk wordt aan gegeven dat de moeilijkheden ontstaan zijn door de abnormaal hooge inhoudingen voor z.g. kwade posten door de Rijksbelastingad ministratie. Aan deze moeilijkheden kon het tegenwoordige gemeentebestuur bitter wei nig doen. Zijn we wel ingelicht, dan zijn deze inhoudingen ontstaan, omdat voor 5 a 6 jaar terug niet alleen een te groot bedrag aan de gemeente is toegekend, maar ook veel te weinig is ingehouden. Daarvan be hoeft ook de Rijksadministratie geen schuld te treffen, omdat er allerlei omstandigheden kunnen zijn geweest dat een aantal aansla gen te hoog is opgelegd, b.v. doordat perso nen met een groot inkomen geen opgave heb ben verstrekt en zij ambtshalve zijn aange slagen en zij daartegen later verzet hebben aangeteekend, met als gevolg, dat later soms groote bedragen (in het artikel werd een be drag van niet minder dan 70.000 aan één persoon genoemd) moesten worden terugge geven en dus bij de gemeente door het Rijk in rekening gebracht. Over 1928 is ongeveer 225.000 ingehou den en voor 1930 wordt weer 90.000 geschat, terwijl het bedrag over 1929 nog niet precies bekend is, maar zeker weer meer dan 100000 zal bedragen. Gezien deze feiten komt het ons voor, dat de gemeente voor deze tekorten niet moet leenen, maar trachten met de Provincie en het Rijk tot overeenstemming te geraken en poogt deze geweldige bedragen aan kwade posten, die volgens den inspecteur te Haar lem over eenige jaren zeer vermoedelijk veel minder zullen zijn, over een aatnal jaren te verdeelen en niet op zoo'n korten termijn af te doen. Als immers vast staat, wat het geval blijkt te zijn, dat noch de gemeente- noch de Rijks administratie voor dezen gang van zaken aansprakelijk kunnen worden gesteld, dan moet het toch niet moeilijk vallen de des betreffende autoriteiten te bewegen om toe te staan, den achterstand op zoodanige wijze niet behoeven plaats te vinden. Men mag nu het standpunt innemen, dat de voorgestelde prijzen van 0.12 voor het gas en 0.33 voor water niet zoo hoog zijn. Zandvoort zou daardoor wat de plaatsen in haar onmiddellijke omgeving betreft weer een der hoogste zijn, hetgeen zeker geen aantrekkingskracht zal uitoefenen op ko mende vaste bewoners, welke men toch door de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente hoopt te krijgen en waaraan Zandvoort zoo'n groote behoefte heeft. in te halen. Daardoor wordt bereikt dat de gemeentelijke financiën niet geheel ont wricht zullen worden, en de bevolking niet in eenige jaren het verlies, dat op langen termijn is ontstaan zal moeten delgen. Gelukt dit, dan zal de beerooMng voor een zeer belangrijk gedeelte ontlast kunnQn wor den en zal het tekort op den dienst 19?8 ook niet in zijn geheel in de begrooting 1930 ver werkt behoeven te worden. Als daarnaast de Raad er eens toe zou kunnen besluiten de winsten van de bedrij ven in de gemeentekas te storten en voor het dan nog resteerende bedrag de reserves, die voor de kleine bedrijven te Zandvoort met een gezamelijk bedrag van ongeveer f 150,000 zeker niet laag zijn, aan te soreken, dan zou o.i. geen leening noodzakelijk zijn en tevens de verhooging van de gas- en waterprijzen Wij zouden met alle kracht willen advisee- ren: sluit geen leening, verhoog de belasting niet, behoudt de tegenwoordige prijzen voor gas en water en pleeg met de bevoegde autoriteiten overleg. Nog wenschen we op te merken, dat het geen uitzondering is het moge dan geen algemeene regel zijn dat toegestaan wordt, op bijzondere wijze ontstane tekorten over meer jaren te verdeelen. Nog dezer dagen hebben de bladen een bericht gebracht, dat ook het gemeentebestuur van Nieuwer Am- stel met Gedeputeerde Staten terzake over leg pleegt, terwijl meer gemeenten zijn op te noemen, welke het gelukt is een overeen komst te heffen. En tenslotte openen zich voor de komende jaren, dank zij het in werking treden van de reeds meer bedoelde wet, heel wat blijmoe diger persnectieven, waardoor het dan heel vat gemakkelijker zal vallen de noodige gel den bijeen te brengen. Nadat we dit reeds geschreven hadden, ontvingen we berichten, dat er tusschen de raadsleden officieuze besprekingen plaats vinden, welke ten doel hebben een oplossing te vinden, waardoor belasting- en tariefsver- hooging zal kunnen worden voorkomen. Voor zoover noodig zij hun het bovenstaan de in overweging gegeven. De heer Termes heeft een gelukkig oogen- blik gehad toen hij voorstelde een straat te noemen naar een onzer groote zeehelden, nl Willem Draijer, die aan niet minder dan aan 14 in nood verkeerende schepen bij de redding heeft medegeholpen en daarbij het genoegen mocht hebben niet minder dan 122 menschen het leven te redden. Jammer was het dat dit voorstel niet direct en zonder debat werd aangenomen en twee raadsleden andere namen voorstelden van personen, die, hoewel ieder zeer respectabele menschen, toch niets met de geschiedenis onzer gemeente te maken hebben gehad. Willem Draijer is op 14 October 1919 over leden. Dat zijn onbegrensde moed voor het behoud van anderer leven, met in de waag schaal stellen van eigen leven, nu voor het nageslacht blijvend is vastgelegd, is o.i. een zeer te waardeeren besluit. Hebben we in onze vorige causerie een en kel woord gewijd aan het feit, dat B. en W. afwijzend stonden tegenover een radiocen trale, in de laatste zitting van den Raad is wel gebleken, dat men niet bereid was dat advies op te volgen. Er zullen echter wel wei nigen geweest zijn die gedacht zullen heb ben, dat een voorstel om de radiodistributie van gemeentewege te doen plaats vinden kans van slagen zou hebben gehad. Dat het Soc.-Dem. raadslid Forrer daarvoor een plei dooi zou houden, kon gezien het gemeente programma zijner partij en het optreden zij ner partij in andere gemeenten wel ver wacht worden, maar dat de Raad in zoo verre met hem mede zou gaan, dat B. en W. werd ongedragen het afwijzende voorstel in te trekken en een onderzoek naar de moge lijkheid van gemeentelijke exploitatie op te dragen, zal zelfs genoemd raadslid niet heb ben durven hopen. Waar hij o.m. steun kreeg van den heer Gunters, hetwelk nogal vroolijkheid teweeg bracht, mag aangenomen worden dat de kans niet gering te achten is. dat we te Zandvoort binnen afzienbaren tijd een ge meentelijk radiobedrijf zullen hebben. Hoe het ook zij gemeente-, of particuliere exploitatie, een radiocentrale komt er, dat staat thans wel vast. Opmerkelijk was bij dit debat overigens, dat het afwijzend advies van B. en W. was gegrond op het feit, dat volgens het college van B. en W. een radiocentrale ontsierend voor het dorpsschoon zou zijn, terwijl alle sprekers uit den Raad uit hetzelfde oog punt de voorkeur aan een centrale gaven, ómdat men dan minder palen en masten op de daken zal zien, dan thans reeds het ge val is. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Donderdagavond vergaderde de Raad van Heemstede onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig was mevrouw H. BigotKuss, die ontslag genomen heeft. Het bedanken van mevrouw Bigot Ingekomen was de reeds door ons ver melde brief dd. 26 November 1929 van de afd. Heemstede van de S. D. A. P,. waarbij wordt medegedeeld, dat deze afdeeling, met voorkennis van Partij- en Gewestelijk be stuur (Noord-Holland-Zuid) der S. D. A. P. besloten heeft mevrouw H. BigotKuss, lid van den Raad, in het vervolg niet meer te beschouwen als haar vertegenwoordigster en woordvoerster en de brief dd. 26 November 1929 van mevrouw H. BigotKuss, waarin wordt medegedeeld, dat zij tengevolge van gemis -in samenwerking met het best-uur van de afd- Heemstede der S. D. A. P. he den haar ontslag neemt als Raadslid. Wijziging der Politieverordening. Voorts een brief van den voorzitter van Gedeputeerde Staten d.d. 12 November 1929, jraarbij in overweging wordt gegeven de Al gemeens Politieverordening te wijzigen over eenkomstig de in dien brief gemaakte op- mei-kingen. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor de Algemeene Politieveror dening opnieuw in haar geheel vast te stel ler. me', inachtneming van deze opmerkingen De Raad besloot hiertoe. De voorzitter sprak woorden van dank aan het adres van mevrouw Bigot voor wat zij ten bate der gemeente heeft gedaan. Hamerstukken. Aangenomen werden het voorstel van B. en W. tot het toekennen van een vergoeding aan onderwijzers, die als plaatsvervangend hoofd optreden en om de aanwijzing van zulk een onderwijzer door B. en W. te doen geschieden; het voorstel van B. en W. om hen te mach tigen om van 1 September 1929 af te ver huren aan het hoofd der O. L. school aan den Voorweg de woning no. 26, voor f 300 per jaar het voorstel van B. en W. om de benoodig- de gelden voor aanschaffing van leermidde len voor de Nic. Beetsschool beschikbaar te stellen voor de vereeniging ..Bijzondere Pro- testantsche School'' te Heemstede; het voorstel van B. en W. om hen te mach tigen, te verhuren aan den heer Th. G. van der Asdonk een strook grond aan de Noord zijde der Zandtaart, tegen f 15 per jaar, en dat om aan de N.V. G-ond- en Bouwbe- drijf te Heemstede ontheffing te verleenen van het bepaalde bij raadsbesluit van 4 De cember 1924 voor zoover betreft de open ruimten rechts en links van de ontworpen percee'.en van het bouwcomplex aan de oost zijde van de Spiegellaan. In de vacature-Braam werd tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. be noemd de heer J. Th. M. Steinhoff met 9 stemmen tegen 4 op den heer K. Gaikhorst en 1 in blanco. De vrije middag voor barbiers en kappers. Bij het voorstel tot invoeren van een ver ordening op de verplichte sluiting van bar bierswinkels en kapperssalons zeiden de hee- rer. Rijkes en Van Unen het te betreu ren, dat de overheid in deze materie gaat ingrijpen. De heer v. d. Erf zeide zich met de veror dening te kunnen vereenigen, zoo ook de heeren De Boer en Vring. De voorzitter antwoordde dat bij de invoering van een vasten dag de conirole veel makkelijker is, er wordt door de veror dening een zekere orde geschapen, die de belanghebbenden zelf wenschen. De heer Kwak vond in dien wensch van belanghebbenden zelf een sterke aanwijzing om de verordening, die in dit geval immers geen dwang oplegt, aan te nemen. De heer Van Unen handhaafde zijn be zwaren. Wij zouden op de deur van het Raadhuis moeten zetten „Hier maakt men op verzoek verordeningen", meende hij. De gemeente is er toch niet om op de Rijks wetten bijwetjes te maken! De verordening werd echter na nog eenige opmerkingen van den heer Audretsch zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De brandweer moet vrijwillig blijven. B. en W. stellen den Raad voor de Veror dening op de Vrijwillige Brandweer zoo danig te wijzigen dat aan de leden van het corps de volgende jaarlijksche vergoedingen worden toegekend: aan den Opperbrand- meester 150, aan de brandmeesters ieder 100, aan den secretaris 50, aan de spuit gasten ieder 10; aan de reserve-chauffeurs voor elke week dat zij zich beschikbaar moe ten houden 7. De heer v. d. Erf wenschte ook voor het personeel de vergoeding te verhoogen met 100 pet. zoodat deze komt van f 10 op f 20. De heeren Kwak en v. cL Linden steun den dit. De voorzitter lichtte het voorstel toe. De spuitgasten hebben het nog zoo slecht niet, de betalingsregeling is soepel, zij heb ben de snelheids-premie, en een toelage van f 10 per jaar. Om het vrijwillige karakter van de brandweer hebben B. en W. geen verhoo ging gewenscht. Aan het kader echter wor den hoogere technische eischen gesteld dan aan de spuitgasten. Tegen een verhooging van 50 pet. zouden B. en W. geen bezwaar hebben. Het voorstel van den heer v. d. Erf werd aangenomen met de stemmen van de heeren Van Unen, jhr. v. d. Poll en dr. Droog. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangeno men. Een ladderwagen voor de Brandweer B. en W- stellen voor, hun een crediet van 6525 te verleenen voor de aanschaffing van een Magirus-autoladderwagen voor de brandweer. De heer R Ij k e s wilde de opdraoht geven aan de firma Geesink te Weesp via den Chevrolet-vertegenwoordiger te Heemstede, zoo ook de heer Vring. De heer v. d. Erf vroeg zioh af of het voorstel niet te grootsteedsch was. Zoo de tijd er al toe gikomen is vraagt hij met het oog op de zuiniger exploitatie een aanhang wagen te koopen. Ook de heer De Boer kwam het voorstel te kostbaar voor, doch de heer Kwak vond het zeer gelukkig. De heer Van Unen vroeg echter ook een minder kostbare oplossing. Twee auto's vindt hij voor een eenvoudige gemeente te veel. De voorzitter zegde toe, dat het chas sis in de gemeente Heemstede zou worden besteld. De aanschaffing van een auto-lad derwagen achtte hij inderdaad noodig. De tegenwoordige ladderwagentjes zijn onhan dig en onhandelbaar en bieden bij den hul digen bouw der huizen in de gemeente geen voldoende veiligheidswaarborg. Een aanhangwagen is een beletsel voor de snelheid. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stem van den heer v .d. Erf tegen. Jaarwedden van hoofdambtenaren worden verhoogd. B. en W. stellen den Raad voor, ,voor de volgende ambtenaren de salarisgrenzen te brengen voor: den Directeur der gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven op f 5500f 0100; het Hoofd van den Dienst van Openbare werken op f 4400f 5000; den Controleur der gemeente-financiën op f 4400 f 5000; den opzichter bij Op. Werken van f 2600—f 3000. Voorts wordt voorgesteld de toelage voor kleeding en uitrusting van den Inspecteur van Politie te bepalen op 175 per jaar. De heer De Boer wenschte een commis sie om het voorstel te bezien. De heer v. d. Erf verwonderde zich over het voorstel omdat hij altijd gehoord heeft, dat de salarissen goed waren. Opnieuw wilde hij een lans breken voor het lagere perso neel. Of een salarisherziening over de ge- heele linie, of niets, vroeg hij en ook hij wenschte een commissie. De heer Vring zeide, dat het commis soriale werk al gedaan was, bij de begrooting hoopt spr. het lagere personeel ter sprake te brengen. Ook de heer Kwak wenschte aan houding tot de begrooting. De voorzitter antwoordde, dat geen enkele categorie vergeten is, doch dat ver hooging van één groep niet die van alle an dere groepen behoeft mee te brengen. Het lagere personeel Is niet slecht bezoldigd. In het bijzonder de verhooging voor den directeur van de bedrijven is billijk. Deze an btenaar dient om zijn veelzijdigheid ge waardeerd te worden. De heer R ij k e s wilde zijn stem aan het voorstel geven doch ook aan dat van den heer v. d. Erf. De voorzitter achtte de zaak reeds voldoende voorbereid. Wethouder D r. Droog zeide, dat de sa- larieering der hoofdambtenaren achter staat bij die in het vrije bedrijf, voor de lagere ambtenaren geldt dit niet. Nadat de heeren v. d. Erf en Van Unen nog als tegen- en voorstanders het woord gevoerd hadden werd het voorstel van B. en W. aangenomen met li tegen 3 stemmen. Subsidie. Aangenomen werd het voorste! van B en W. om de gemeente te doen toet-eden ais lid der Centrale Vereeniging ter Behartiging der Maatschappelijke Belangen van Zenuw en Zielszieken tegen een jaarlijksche contri butie van i 50. De exploitatie der zwemvijvers en het badhuis komt in eigen beheer. B. en W stellen aan den raad voor, de exploitatie van de zwemvijvers en het bad huis te Heemstede, die toch reeds voor een groot gedeelte onder toezicht van de ge meente stonden, in eigen beheer te nemen. Voor het te benoemen bestuur komen vol gens B. en W. zeer zeker in aanmerking de personen, die thans het bestuur vormen. De heer Van Unen verklaarde zich principieel tegen overneming door de ge meente. Na verdediging door wethouder d r. Droog werd het voorstel aangenomen. Den heer v. d Linden deed de wethouder de toe zegging, dat ook vertegenwoord s der ar beiders in het bestuur zuilen worden opge nomen Overvraagt Haarlem bij de Waterlevering? B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen met het gemeentebestuur van Haarlem een overeenkomst aan te gaan in zake ae levering van duinwater aan Heem stede a 18 cent per M3. De heer v. d. Erf en met hem wethouder dr. Droog was van oordeel, dat Haar.em eenigszins overvraagt voor water boven het gestelde maximum van 400 M3. per etmaal. Het voorstel werd aangenomen z. h. s., nadat de voorzitter bestreden had, dat Haar lem overvraagt. Kasgeldleening. B. en W. vroegen machtiging tot het aan gaan van een kasgeldleening ten bate van den dienst 1930, tot een maximum van twee millioen gulden, af te lossen voor 1 Juii 1931. Goedgekeurd. RONDVRAAG. De kwestie der Heemsteedsche schulden. De heer Kwak heeft in Haarlem's Dag blad gelezen, dat de gemeente f 700.000 a f 800.000 is vooruitgegaan en vroeg daarover inlichtingen aan B. en W. Hij heeft de f 700 a 800.000 niet kunnen vinden. De voorzitter vond de mededeelingen te absoluut om ze niet te weerleggen en gaf daarom het woord aan wethouder van der Poll ter beantwoording van den spreker. Deze zeide, dat de courant de cijfers van de begrooting niet goed heeft nagezien. Er bestaat nog een schuldenlast waar niet voor geleend is, nj. een kasgeldschuld van f 1.700.000. De schuldenlast van 1927 was 7 ton minder dan thans. Er is dus een ver meerdering van schulden. De bekende f 210.000 die gerekend zouden worden als uit gaaf zijn gestort in een reservefonds van f 357 000. De gemeente is er f 147.000 op ach teruit gegaan. NED. HERVORMDE KERK, Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente zijn opgeroepen op Zaterdag 30 November ter verkiezing van leden van het kiescollege. Candidaten van „Evangelie en Belijdenis- zijn de aftredende leden: Dr. M. Colenbran der, Jhr. Mr. Dr. E. v. Lennep. J. Moolenaar, Jac. Roest en N. Wildschut en verder de hee ren J. E. Croese, K. Jonkheid, J. Koudijs, A. J. v. Leeuwen, Mr. C. v. Lennep, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Mr. W. de Rijke. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug tè bekomen bij:Zouwe, B.-onstee- weg 49, een wollen kinderdas; Koster, Ant. Duyklaan 10, een bonte kat; F. W. Kokkelko ren, Bankastraat 67, een oorbel; J. de Rid der, Zandvoox-ter Allee 1, een bontkraag; C. Kijzers, Hugo de Grootlaan 4. een zakmes; Sloof, Drieheerenlaan 11, een paar motoi-- handschoenen; Warmerdam, Res Novapleïn 25, een rijwielbelastingmerk; Schouten, Ber kenlaan 1, een zweep; Bureau van politie. Raadhuisstraat, een sleutel. ONZE GROEMTJE5 DlM5DAG DONDERDAGj ZATERDAG i BEVERWIJK. Geschenk aan het Provinciehuis. Het voorstel ir^-.ke bijdrage ir de kosten van de stichting van een R.K. tuinbouwwinterschool aangenomen. Donderdagavond vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig was de heer J. Braun. Benoemingen. Benoemd wordt tot opzichter In algemee- nen dienst de heer A. D. van Eek, technisch ambtenaar bij de gemeentewerken te Wage- ningen. Tot onderwijzeres In het vak lichamelijke oefemxxg aan de openbare lagere scholen wordt benoemd mejuffrouw C. A, J. Seebregts te Goirle. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd de heer K. Steyn, wethou der. Gemeentebegrooting. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting dienst 1930. Geschenk voor het Provinciehuis. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders Inzake de aanbieding van de benoodigde loopers voor de Statenzaal van het nieuwe Provinciehuis te Haarlem wordt z.h,s. aange nomen. De heer Groot sprak hierbij den wensch uit dat wanneer straks voor een ander goed doel, nl. voor andere ramen in de ge- meentewoningen aan den Polderweg geid wordt gevraagd, dat ook zonder meer be schikbaar zal worden gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU per reset. Zij is sterk en gezond en men schat haar jaren jonger! U kimt uw lichaamsgewicht aanmerkelijk verminderen. U gezond cn sterk voelen, wan neer U de gewoonte aanneemt eiken morgen een kleine dosis KRUSCHEN SALTS te ge bruiken. Ziehier wat Mevrouw L. B. ons on der meer schrijft, (haar brief ligt bij ons ter inzage): „Van het oogenblik af. dat KRU SCHEN SALTS in den handel kwam. heb ik het iederen morgen gebruikt. Ik ben 66, ik ben sterk en gezond en de menschen houden mij voor hoogstens 40 a 45 Jaar". Waarom zou het U anders gaan? Waarom den last van corpulentie te verdragen? Het middel om slank te zijn, krachtig en gezond is zóó eenvoudig. Niets dan een theelepel KRUSCHEN SALTS eiken morgen. Het heeft geen smaak. U kunt het ln uw thee drinken. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon. De groote flesch a 1,60 bevat 3 maal den inhoud van de kleine flacon. Imp.: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizers gracht 124, Arasterdam C. 81 TuinbouwwhiterschooL Aan de orde komt. daarna het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om ten be hoeve van de stichting van een R. K. Tuin bouwwinterschool met proeftuin door de R. K, Vereeniging tot verschaffing en bevor dering van Opvoeding en Onderwijs van den land- cn tulnbouwenden stand in het Bisdom Haarlem een bijdrage Ineens te verleenen van een derde der stichtlngskosten tot een maximum van f 17,666,67 onder verschillende voorwaax-den. Hierbij komt in behandeling het voor stel van den heer J. Visser om geen fi nancieelen steun te verleenen, alvorens een besluit Is genomen om een Lagere tuinbouw school te stichten. HIJ stelt voor B. en W. uit te noodige, zich opnieuw met de tuinbouw organisaties in verbinding te stellen. De Voorzitter ontraadt het voorstel van den heer Visser. De zaak die de heer Visser bedoelt, staat geheel op zichzelf. Spr. is voornemens, binnenkort bij B. en W. aanhangig te maken een voorstel tot het ne men van die maatregelen, welke noodig zijn, om uitvoering te geven aan het voorste!- Steyn tot stichting van een lagere tuinbouw school. Hij vertrouwt, dat de R.K. Raadsle den dan zoo loyaal zullen zijn. om hun mede werking ook aan die school te verleenen en dat zij in het oog zullen houden het groote belang van zulk een school voor deze ge meente. Spr. verzoekt den heer Visser zijn voorstel in te trekken. De heer Visser zegt. In ieder geval tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen om principieele en practische bezwaren. Het betreft een middelbare school terwijl een lagere school meer noodig ls. Wat het meest noodig is moet voorgaan. Spreker heeft geconstateerd, dat de bezwa ren .aangevoerd tegen een openbare middel bare school niet meer bestaat nu 't een R.K. school geldt. Hij kan zich niet voorstellen dat niet-katholieke ouders liun kinderen naar deze school zullen zenden. Het inter naat zal alleen toegankelijk zijn voor de R. K. leerlingen; dit beteekent een groot voordeel van deze richting, want kosthuizen zijn veel duurder. Het bevreemdt spreker ver der, dat terwijl de Katholieken op ander ge bied hun kinderen niet met die van anders denkenden samen wenschen, zij er hier blijk baar geen bezwaar in zien. De heer Steyn, wethouder, merkt op dat men het voorstel van B. en W. en dat van den heer Visser uit elkaar moet houden. Eexx middelbare en een lagere tuinbouwschool zijn, wat onderwijs een leerlingen betreft, zoo geheel verschillende zaken, dat een vergelij king niet opgaat. De adviezen van den Rijkstuinbouwconsulent betreffende de be staansmogelijkheid vindt spr. wel wat te donker gekleurd. Na de mislukking te Alk maar kan dat wel niet anders. De vestiging van deze school kan de gemeente zeer in bloei doen toenemen. Door het voorstel, dat nu ter tafel ligt kunnen we op een gemakke lijke manier een onderwijsinrichting krijgen, die zeker iedere gemeente gaarne binnen haar grenzen ziet. De school brengt niet al leen haar leeraren mede, maar kan in de omgeving ook geheel nieuwe Ideeën bren gen. Er zijn plaatsen die hun vooruitgang aan zulk een school te danken hebben, bijv. Aalsmeer. Het onderwijs zal niet minder waardig zijn omdat het wordt gegeven door Katholieke leeraren. Spreker zal zijn volle medewerking aan dit voorstel geven. Voor het stichten van egn lagere school zijn de tuinbouworganisaties eerder aangewezen meent de heer Steyn. De heer Groot ls van meening, dat B. en W. tegelijk hadden moeten komen met een voorstel tot het stichten van een lagere tuinbouwschool. Hij adviseert B. en W. het voorstel terug te nemen. De heer De Groot acht een legere school van de meest practische beteekenis voor deze plaats. Hij is echter voor het voorstel van B. en W. Een lagere school behoort echter ln de woonplaats van de tuinders, bijv. Heems kerk of Wijk aan Duin. De heer Zwager, wethouder, verdedigt het voorstel. Spreker ontvouwt de redenen, waarom bedoelde vereeniging voor het stichten der school aan Beverwijk de voor keur heeft gegeven. Als de organisaties straks met een voorstel voor een lagere school zullen komen, zullen de R. K. raadsledexi zeker steunen. Na nog eenlge discussie komt in stemming het voorstel van den heer Visser, om de voordracht aan te houden. Dit wordt verworpen met twee stemmen vóór, die van de heeren Groot en Visser. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met de stemmen van genoemde leden tegen. Het voorstel van B. en W. tot centralisatie van het 7e leerjaar wordt z.h.s. goedge keurd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat het" gemeentebestuur van Velsen bereid ls, om de gemeente Beverwijk f 200 te vergoeden als tegemoetkoming ln de kosten van het open stellen des nachts van het telefoonkantoor Van G. Berghuis is ingekomen een verzoek om hem per 1 Januari a.s. eervol ontslag te verleenen als opzichter-doodgraver. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen. Aldus wordt besloten. In verband met de mededeeling Inzake de bijendrage der gemeente Velsen voor het te lefoonkantoor merkt de heer Visser cp, dat dit bedrag veel te gering is. De Voorzitter zegt dat dit niet hefc geval is. Velsen heeft het netjes uitgerekend. Er zijn 351 aansluitingen, waarvan 44 in Vel sen. Daarna gaat dc Raad over in een besloten zitting.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 17