Drano Uit Haarlem's Gemeenteraad. Het Begrootingsdebat. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 Zitting van Donderdag 28 November. (Vervolg). HET ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs de heer R o o- d e n b u r g gaf een opsomming van de schoolbouw-plannen voor de naaste toekomst. Als de plannen die reeds bij den raad aan hangig gemaakt zijn verwezenlijkt zijn, zal er geen tekort aan schoolruimte meer zijn. Er zal op gezet worden, dat nieuwe achterstand voorkomen wordt. De quaestie van het Esperanto-onderwijs op de lagere school is in studie. De nieuwe school voor buitengewoon L. O. aan het Prinsenb'olwerk zal bij den aanvang yan den ni&uwen cursus gereed zijn. Het is juist, dat de R-K. school voor bui tengewoon lager onderwijs onvoldoende ge huisvest is. Het plan bestaat om een nieuw gebouw te stichten. Gehoopt wordt dat het college van Ged. Staten van Noord Holland in deze zal willen medewerken. De plannen voor 1 de buitenschool zijn in voorbereiding. In de couranten heeft al gestaan, dat het in de bedoeling ligt daar voor de houten school te gebruiken op het oude Lighal-terrein in Haarlem-Noord. Er zullen evenwel bij dit gebouw nog eenige lo kalen bijgebouwd moeten worden. Binnenkort is een voorstel van B. en W. aan den raad te verwachten. Als in de toekomst schoolgebouwen voor L. O. gebouwd zullen worden, zal rekening ge houden worden met de wenschelijkheid om eenige lokalen te reserveeren voor voorberei dend onderwijs. Indertijd is een aanvraag ingekomen voor speciaal onderwijs aan kinderen uit het woonwagenkamp Die aanvraag kon niet in behandeling ge nomen worden, omdat zij niet aan de wet voldeed. Er is nu evenwel een andere aan vraag te verwachten. Vermoed wordt, dat er tenslotte toch wel iets te doen is voor de woonwagen-kinderen. In de commissie voor het onderwijs aan de Rijpere Jeugd worden behalve leden van de onderwijsorganisaties ook afgevaardigden van arbeidersorganisaties opgenomen. Er was geen overeenstemming wat de centrale school bioscoop betreft. Verschillende onderwijs-organïsaties meenden, dat de voordeelen niet opwogen te gen de nadeelen. Slechts een organisatie sprak zich positief uit voor de centrale schoolbioscoop. Daarop hebben B. en W. een commissie benoemd om te overwegen of het mogelijk is een projectielantaarn of een epidiascoop aan alle scholen te geven. Daar over waren de meeningen zeer gunstig. Daar om is binnenkort over deze zaak een voorstel yan B. en W. te wachten. Het is waar dat voor schoolvoeding en kleeding informaties ingewonnen worden bij den Armenraad, maar dat is toch wel ge- wenscht. Het is voorgekomen, dat voor een kind uit een gezin dat een inkomen had van 60 schoolkleeding werd aangevraagd. Dat is toch niet de bedoeling. Wat de circulaire van B. en W. aan de hoofden van scholen betreft inzake de vie ring van den Koninginnedag, staat de meer derheid van het college op het standpunt, dat het voorstel-Scholl, verleden jaar aangeno men, royaal uitgevoerd is. De meerderheid van het college meent, dat thans vrijheid verkregen is voor de onderwijzers, maar ook vrijheid voor de kinderen die aan de viering van den Koninginnedag willen deelnemen. Er was evenwel een minderheid in het college van B. en W. dat zich op een ander stand punt stelde. De heer Peper stelde moties voor: le. om B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mo gelijk een voorstel in te dienen om een cen trale schoolbioscoop te stichten en 2e. om schoolkleeding en schoolvoeding open te stel len voor alle schoolkinderen zonder een grenn voor de sociale positie der ouders, omdat on derwijs aan voldoende gevoede en gekleede kinderen het grootst mogelijke nut zal af werpen. Deze moties werden niet voldoende onder steund, zoodat zij niet in behandeling geno men konden worden. Het Voorbereidend Onderwijs De heer W o 1 z a k wees er op, dat de gemeente groote sommen uitgeeft voor het voorbereidend onderwijs. In dezen raad is gesproken over samenwerking tusschen de politieke partijen. Laat men nu ook de gelijk stelling die in gevoerd is voor het Lager On derwijs ook uitstrekken over het Voorberei dend L. O. en aan de bijzondere scholen gel den voor schoolgebouwen voor voorbereidend onderwijs te geven op den voet van de re geling voor het L. O. Met den heer Klein stelde spreker een mo tie in dezen geest voor. B. en W. zullen over die motie praeadvies uitbrengen. De heer Visser wees er op, dat ver leden jaar al besloten is een tentoonstellingszaal bij het Frans Hals-Museum te bouwen. Tot heden is daaraan nog niets gedaan. De Voorzitter: Openbare Werken heeft thans werken in voorbereiding die den voorrang verdienen. De heer Visser: Daarmede neem ik geen genoegen. Er moet nu een termijn ge steld worden. Wethouder Mr. Gerritsz: Hoewel het college van B. en W. veel voor kunst ge voelt is het toch noodig werk dat nuttiegr en noodzakelijker is te laten voorgaan. Er moet als er veel werk is een keus gedaan worden. De heer V i s s e r:,Er zijn ook wel parti culiere architecten die zoo'n opdracht kun nen uitvoeren. De heer Gerritsz: Dat kan nu niet moer. daarvoor is de voorbereiding al te ver gevorderd. Concerten der H.O.V. De heer Groenendaal had be zwaar om aan de H. O. V. toe te staan de con certen van Donderdagavond niet meer in den Hout te geven, maar in den tuin van het Gem. Concertgebouw. Dat is het begin van het einde van de H. O. V.-concerten in den Hout. Wethouder Mr. Heerkens Thijs- s e n zei dat de symphonie-concerten in den Hout niet tot hun recht komen. Daarom is tot deze wijziging besloten. De concerten op Zondag in den Hout zullen behouden worden. Er zal bovendien getracht worden overeenkomsten met muziekgezel schappen te sluiten, die andere muziek dan symphonie geven. De heer Joosten: Ik kan mij in denken, dat de H. O. V. bezwaar heeft tegen symphonie-concerten in den Hout onder de tegenwoordige omstandigheden. Maar wij moeten de H. O. V. slechts voorloopig vrijstel len. Het is best mogelijk, dat later ergens anders wel weer symphonieconcerten in de open lucht gegeven kunnen worden. Mr. Heerkens Thijssen zegde dit toe. Verder deelde hij mede, dat de toe gangsprijs voor de concerten in den tijd van het Concertgebouw niet meer dan 15 cents bedragen. De heer Groenendaal: Kunnen er dan geen voorstellen van B. en W. komen om een andere muziekvoorziening in den Hout mogelijk te maken als de symphonie-concer ten niet tot hun recht komen? Het Gem. Concertgebouw De heer Joosten vroeg om in het ver volg een rekening van de exploitatie van het Gem. Concertgebouw over te leggen, die overzichtelijk is. Kan het niet op dezelfde manier als bij den Stadsschouwburg. Nu moet men veel cijfers optellen en aftrekken om een overzicht der exploitatie te krijgen. De heer Peper pleitte er voor om van het Gem. Concertgebouw een gewoon ge meentebedrijf te maken. De heer Gerritsz, wethouder, ver klaarde, dat men het Concertgebouw niet vergelijken kan bij den Stadsschouwburg. In de exploitatie van het Concertgebouw zit een persoonlijk element.' Er zal evenwel door B. en W. overwogen worden wat gedaan kan worden om aan de wenschen van de heeren Joosten en Peper tegemoet te komen. De heer Peper heeft iets gezegd zoo vervolgde de wethouder over ongewenschte toestanden onder het personeel van het Gem. Concertgebouw. Dat is juist, spreker is er eens gekomen, dat het personeel onderling aan het vechten was, hij heeft de vechten den toen moeten scheiden (gelach). Personeel dat in een semi-overheidsbedrijf werkt moet beter de eer van zoo'n bedrijf ophouden. De heer P eper: Dat is een gevolg van de onvoldoende regeling der positie van het personeel! De heer Castrlcum vroeg hoe het kan, dat de exploitant de zalen voor lageren prijs geeft dan vastgesteld is. Wethouder Mr. Gerritsz: Dan zou de exploitant op de staten invullen ontvan gen 90 en bijvoorbeeld slechts 75 ont vangen. Dat zou geknoei zijn en dat kan ik niet aannemen. Als de heer Castricum mij de feiten zegt, zullen wij die zaak onderzoeken. Maar ik vertrouw, dat als de beschuldiging onjuist blijkt, de heer Castricum ongelijk er kennen zal. Een nieuwe school B. en W. stelden daarop aan de orde het voorstel om een nieuwe school voor L. O. te bouwen op een terrein in de booraen-buurt iHaarlem-Noord). Mej. Berdenis van Berlekom betoogde, dat zij indertijd reeds in overwe ging gegeven heeft om een commissie te be noemen om verschillende onderwijs-quaesties onder oogen te zien. De wethouder van on derwijs heeft daarop geen toezegging ge daan. Spreekster merkte op, dat er achterstand was op het gebied van schoolbouw in Scho ten. Mr. Heerkens Thijssen heeft dit als oud-burgemeester van Schoten niet aange naam gevonden. Maar ter verdeduidelijking wilde zij evenwel verklaren, dat de openbare scholen die Schoten had bij het einde van haar zelfstandig bestaan, zeer goed waren Er was evenwel een groot tekort aan school ruimte op het gebied van het bijzonder on derwijs. Spreekster was, met verschillende onder- wijs-organisaties, van meening, dat een school in de boomen-buurt veel minder noo dig is ais een school ten N. van de Jan Gij- zenvaart. Het is niet bewezen, dat er thans nog behoefte is aan meer schoolruimte voor het openbaar onderwijs in Haarlem-Noord ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart. Wel ten Noorden van die vaart. Het opvallende is, dat het aantal leerlingen der openbare scholen in dat stadsgedeelte zich den laatsten tijd niet uitbreidt. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat het voorstel van mej. Berdenis van Berlekom naar de organisaties om advies ge zonden is. De zaak heeft alle belangstelling van B. en W. Wat het voorstel nu aangaat om een nieu we school te bouwen, herinnerde spreker er aan, dat reeds besloten is een nieuwe school te bouwen aan de Zaanenlaan. Die school ligt evenwel te Noordelijk voor de kinderen van de boomenbuurt. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. (De heer Miezerus deelt ons mede, dat hij in de zitting van Woensdagavond wel de houding der S. D. A. P. in den raad heeft gecritiseerd, maar niet gezegd heeft, dat van sprekers fractie geen samenwerking te ver wachten is). ARMENZORG. Uitkeeringen Burger lijk Armbestuur De heer Oversteegen diende een motie in om uit te spreken, dat de onder steuningen van het Burgerlijk Armbestuur per week verhoogd moeten worden met gulden per week voor een echtpaar. 50 cents per kind en 1.50 toeslag voor brandstof in den winter. Dit voorstel werd niet voldoende onder steund. Ziekenhuisverzekering De heer Koppen diende de volgende voorstellen in: „De Raad der gemeente Haarlem. van oordeel, dat het ook voor hen, die krachtens hun inkomen niet kunnen worden toegelaten tot de in Haarlem bestaande Zie kenfondsen en de daarmede verbonden zie- ker.huisverpleging, van veel belang is om zich te verzekeren tegen de kosten van zieken- huisverpleging. noodigt Burgemeester en Wethouders uit, om een voorstel aan den Raad te doen. waarbij de gelegenheid wordt geopend, voor bedoelde personen, om zich bij de gemeente rechtstreeks te verzekeren, door betaling van een vaste premie per jaar, voor verpleging in de ziekenhuizen". „De Raad der gemeente Haarlem, van oordeel, dat opname in het parkher stellingsoord, na voorafgaande verpleging in een ziekenhuis, moet worden beschouwd als voortgezette ziekenhuisverpleging, noodigt Burgemeester en Wethouders uit, de opname van patiënten in het parkherstel lingsoord, onder bovengenoemde omstandig heden, te beschouwen als ziekenhuisverple ging, bedoeld in de overeenkomst met de zie kenfondsen. over ziekenhuisverpleging. De heer Koppen lichtte die voorstellen na der toe. De ziekenhuisverzekering is bij de leden der fondsen in goede aarde gevallen. Ongeveer 95 pCt. der leden van deze fondsen heeft zich bij de ziekenhuisverzekering aan gesloten. Het is gewenscht dat nu ook beter gesitueerden zich bij de ziekenhuisverzeke ring zullen kunnen aansluiten. Verder pleitte spreker er voor om de ver pleging in het Parkherstellingsoord voor re kening van de Ziekenhuisverpleging te ne men. De heer Groenendaal verdedigde eveneens deze voorstellen. Bij de conferentie tusschen het gemeentebestuur en- de zieken fondsen is ook gesproken over de uitbreiding der ziekenfondsverzekering voor verpleging in oude-lieden-gestichten, sanatoria enz. De ziekenfondsen hebben nog geen opgaaf van B. en W. ontvangen met hoeveel de contribu tie van 5 cent dan verhoogd zou moeten wor den. Bestrijding van den woeker. Voorts diende spreker het volgende voor stel in: De raad besluit B. en W. uit te noodigen over te gaan tot de instelling van een com missie ad hoc, ten einde den Raad te dienen van advies over: a. den omvang van den woeker en hare bestrijding, in deze gemeente; b. de mogelijkheid tot het treffen van maatregelen van gemeentewege ter beteuge ling van den woeker. B. en W. hebben al zoo vervolgde de heer Groenendaal verleden jaar bij de begroo ting een toezegging gedaan, maar daarvan is niets terecht gekomen. Het is nu gewenscht dat de raad zich nu eens uitspreekt. De heer Castricu m.merkte op. dat de gemeente er nog al vlug bij is om de patiën ten uit de ziekenhuizen over te hevelen naar het Parkherstellingsoord. De heer Klein heeft zich verwonderd over het voorstel-Koppen c^. over de zieken- huisverzekering, omdat de heeren wisten, dat er onderhandelingen gevoerd worden met de ziekenfondsen. Feitelyk zijn de voorstellen voorbarig. Wil men iets bereiken, dan moet men een anderen weg bewandelen. Het voorstel inzake den woeker zal spre ker gaarne steunen. De heer Adrian vond het beter niet vooruit te loopen op de beslissing inzake de verpleging in het Parkherstellingsoord. Beter is afloop der onderhandelingen af te wach ten. Tegenover het voorstel om de ziekenhuis verzekering uit te breiden tot de beter gesi tueerden staat, spreker sceptisch. Welke weg moet bewandeld worden om tot die uitbrei ding te komen? Het is de vraag of de parti culiere ziekenhuizen bereid zijn aan zoo 'n uitbreiding mede te werken. In elk geval zal het eerst onderzocht moeten worden. Boven dien hoe moet het gaan met de verzekering der ziekenhuisverpleging voor de beter gesi tueerden? Zij vallen niet onder de zieken fondsen. De gemeente zal dus zelf een verze- keringetje moeten beginnen. Het is de vraag of hier een taak voor de overheid aanwezig is. Spreker zou de premie niet graag vast stellen. Het zou mogelijk zijn, dat de gemeen te nog een gedeelte van de ziekenhuiskosten moest betalen voor menschen die 4, 5 of 6 duizend gulden inkomen hebben. Als de gemeente dezen eersten stap op het verzekeringsgebied zet, kunnen er nog heel wat andere verzekeringen volgen. Er zijn particuliere maatschappijen vol doende om beter gesitueerden te verzeke ren.... Geroep: ook solide maatschappijen of enkel maatschappijen om winst te maken? De heer Peper betoogde, dat er na de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur niet veel veranderd is in de methode van steunverleening. Spreker meende, dat er in de ziekenhuizen gebrek aan ruimte komt. De verbouwing van het St. Elisabeth's gasthuis duur veel langer dan indertijd door B. en W. is voorspeld. Het is goed om de ziekenhuisverzekering uit te breiden, maar dat moet dan geschie den zonder premie-verhooging. Wethouder Mr. Heerkens Thijs- s e n weersprak de bewering dat het te Haarlem ongunstig is wat armenzorg betreft. Integendeel, de verzorging is zoo goed, dat opgepast moet worden, dat Haarlem geen toevluchtsoord voor bedeelden wordt. De verbouwing van het St. Elisabeth's gast huis gaat niet zoo vlug als gedacht was, maar het is ook moeilijk een ziekenhuis te ver- fa o u w e n. Er wordt evenwel gezorgd dat er geen ruimte te kort is. Wethouder Mr. Slingenberg verklaar de, dat het vraagstuk der woekerbestrijding zeer ingewikkeld is. B. en W. zijn nog niet tot een beslissing gekomen, of hier een taak voor de gemeente is. De rijkswetgever over weegt of maatregelen tegen woekeraars ge nomen moeten worden. Dit- resu'taat zal af gewacht moeten worden. Intusschen heeft spreker geen bezwaar om de motie-Groenen- daal aan te nemen en een commissie te be noemen om de zaak van de woekerbestrij ding te onderzoeken. B. en W. waren voornemens om in den raad andere mededeelingen te doen over de onderhandelfr.gen roet de ziekenfondsen. Maar zonder die af te wachten hebben de heeren Koppen c.s. al vast een voorstel in gediend. Dat is niet juist. B. en W. kunnen evenwel nog geen definitieve mdedeelingen doen, omda:. de onderhandelingen nog niet afgeloopen zijn. B. en W. staan evenwel sym pathiek tegenover de uitbreiding. Geroep: Dat is veel gewonnen. De heer Slingenberg: Wij hebben er altijd zoo over gedacht. De ziekenhuisverze kering is niet voordeelig voor de gemeente. Per inwoner waren de kosten voor ziekenhuis verpleging in 1926 2.67. in 1928 (niettegen staande de verzekering) 2.73. Het is dus onjuist, dat de heer Peper zei, dat de ge meente voordeel heeft van de ziekenhuisver zekering. Bovendien is het een feit. dat- de verpleegduur in de ziekenhuizen per patient verlengd is. Het gevolg zal zijn dat het vraagstuk der ziekenhuisruimte dichterbij gekomen is. Als de verzekering uitgebreid wordt, zal een verhooging der premie nood zakelijk zijn. B. en W. hebben aan de zieken fondsen voorgesteld de verpleging uit te breiden tot de sanatoria, gestichten voor oude lieden (ongeneeslijkenï, kinderherstel lingsoorden, en het. Parkherstellingsoord. B. en W. hebben geadviseerd om de premie voor de laagste salarisklassen onveranderd te la ten en dan een oploopende contributie in te voeren van 5 tot bijvoorbeeld 15 cent per week. De ziekenfondsen hadden daartegen evenwel bezwaren. en W. zijn overtuigd, dat als de raad het college niet bindt aan een bepaalde gedrags lijn, met de ziekenfondsen niet tot overeen stemming gekomen zal worden. Maar als de ziekenfondsen weigeren, dan zullen B. cn W. overwegen aan den raad een voorstel te doen om de gcheele ziekenhuisverzekering (ook voor de beter gesitueerden) voor reke ning der gemeente te nemen. De premies zouden geïncasseerd kunnen worden door den Stortings- en Ophaaldienst. B. en W. geven er de voorkeur aan om de ziekenfondsen ingeschakeld te houden. Dit kan als zij de grens voor de welstandsgrcns (nu f 2800f 3000) verhoogen. Spreker gaf daarom aan de heeren Koppen c.s. in overweging om hun voorstel in te trekken. De heer de Braai wees er op, dat het te verklaren is, dat ziekenfondsen bezwaar hadden tegen de voorstellen van B. en W„ omdat de administratie belangrijk zou toe nemen. De heer Groenendaal zei, dat over het voorstel van B. en W. nog in de zieken fondsen beslist moet worden. De heer Koppen stelde tegenover de be rekening van den wethouder over den in vloed van de ziekenhuisverzekering andere cijfers. In 1926 bedroegen de kosten voor zie kenhuisverpleging na aftrek van hetgeen de inwoners zelf betaalden, per inwoner 4.07. Over 1928 was dit cijfer 3.92, dus lager. In 1926 werd per inwoner aan de gemeentekas voor ziekenhuisverpleging 0.43 betaald, over 1928: 1.01. Dit laatste cijfer is dus meer dan verdubbeld, dank zij de verzeke ring. Spreker kan waardeeren, dat B. en W. de ziekenhuisverzekering willen uitbreiden, maar dan moet dit zijn zonder premie-ver- hooging. Deze verklaring wordt door de fractie van spreker onderschreven. Een pro- gressieve-contributieregeling is voor de zie kenfondsen niet uit te voeren, in verband met de administratieve moeilijkheden. De bezwaren van Dr. Adrian kan spreker niet deelen. Wanneer de raad zich in begin sel zou uitspreken voor uitbreiding der zie kenhuisverzekering tot de beter gesitueerden, dan kunnen B. en W. die regeling ontwerpen. De wethouder heeft het dreigement geuit: als de ziekenfondsen het niet- aanvaar den, dan doen wij het zelf. Laat de gemeente het doen, de ziekenfondsen zullen daartegen geen bezwaar hebben, want- de gemeente zal het toch niet kunnen uitvoeren. In de avondzitting verklaarde de heer Joosten. dat er geen reden voor wethou der Mr. Slingenberg is om ontstemd te zijn over het feit, dat de S.D.A.P., terwijl hij met de ziekenfondsen onderhandelt, een voorstel gedaan heeft om de verpleging in het Parkherstellingsoord voor rekening van de ziekenfondsverzekering te nemen. Reeds verleden jaar is over zoo'n uitbreiding ge sproken. Het is moeilijk om een zuivere rekening op te maken of de gemeente financieel voor deel heeft van de ziekenhuisverzekering, maar spreker's indruk is. dat B. en W. hun rekening in deze te pessimistisch hebben op gezet. Een factor is o.a.. dat de exploitatie van het St. Elisabethsgasthuis economischer geworden is omdat als regel nu alle bedden bezet zijn. De kosten voor ziekenhuisverple ging per inwoner zijn na de invoering van de ziekenhuisverzekering gedaald met 15 cent. wat een totaal is van 17.250. Bovendien zijn er nog de moreele voordeelen. Het is daarom heeft om de verpleging in het Parkherstel lingsoord onder de verzekering te rekenen. Dit is feitelijk een voortgezette verpleging. Toen dit Parkherstellingsoord er nog niet was, werden zulke patiënten in de zieken huizen gehouden. De raad zou kunnen uit spreken, dat het gewenscht is om de verpleging in het Parkherstellingsoord bui ten' de verhooging der premie te laten vallen. Het is geen standpunt van B. en W. om aan de ziekenfondsen te zeggen, als je niet met mij tot overeenstemming komt, dan neem ik de verzekering van jelui af en gaan we een gemeentelijk ziekenfonds oprichten. Dien stok moet men niet gebruiken Men moet op royale basis met de zieken fondsen onderhandelen. De heer Klein zou een heelen boom kun nen opzetten over de middenstandszieken fondsen, maar dat zou hij niet doen. Er zou evenwel nog overwogen moeten worden, of hieraan geen politieke quaestie vastzit. Daar om zou spreker zich nog niet willen uitspre ken over het beginsel van een gemeentelijke ziekenhuisverzekering. Tegenover uitbreiding der verzekering kan zoo noodig een verhoo ging der premie staan, maar men zou ae ver pleging in het Parkherstellingsoord en ge lijke instellingen van die verhooging kunnen uitsluiten. Wethouder Mr. Slingenberg erkende, dat aan de ziekenhuisverzekerïng moreele voordeelen verbonden zijn. De verzekering die een sociale maatregel was. is een succes gebleken. Ook over de wenschelijkheid van de verzekering uit te breiden is er geen ver schil tusschen B. en W. en den Raad. De re kening van den heer Koppen is niet juist, hoe men ook rekent de gemeente heeft geen financieel voordeel gehad van de verzeke ring. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. rt g/Ai fcuUliouding oh> nrrrVi e*n wjierlrldlng. n g*fn hulthouding mag ,.D R A N O" ontbrcKïn, Met Orjoo Vun« U :fl(. sond<r hulp v*n *«n lood- lniiingen vrllnuVco L»? Ho tndu rtgtlmjlïg gebruik vin Orjno ïulke onuti- gtnimr vrr»sopplngtn Orinci I» ibtoluuc on- >.hideli|k voor emiUlc. portelen; er; leldingcg Cincinnati U.S.A. Betterwav Company Lt Prinsenoracnt 618 Amsterdam Te HAARLEM o.a. verkrijgbaar bij: N.V. Ijzer, handel v.h. Giebels Co., Ged. Oude Gracht 57 f J. P. Karthaus, Grcote Markt 8, W. C. Lasschuit, Groote Houtstraat 155, G. Schous. Ged- Oude Gracht 30; te HEEMSTEDE: J. de Carpenticr, Camplaan; Jac van Noort, 29 Raadhuisstraat. De theorie van den heer Joosten over de exploitatie van het St. Elisabeths gasthuis begrijpt spreker niet. Als alle bedden bezet zouden worden zou de exploitatie niet voor deelig zijn, maar dan zou men millioenen moeten gaan uitgeven voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. Het is juist wat de heeren Klein en Adrian hebben opgemerkt, namelijk, dat bij de ver dere onderhandelingen ook gerekend moet worden met de Maatschappij voor Genees kunst en de particuliere ziekenhuizen, B. en W. vinden het gewenscht om bij de verdere onderhandelingen niet gebonden te zijn. Laat mij zoo besloot spreker niet met gebonden handen naar de ziekenfond sen gaan. Wethouder Mr. Gerritsz gaf In over weging de voorstellen Koppen c.s. aan te houden tot het resultaat van de onderhande lingen met de ziekenfondsen bekend is. Wethouder Mr. Slingenberg: Het is beter de voorstellen voorloopig in to trekken. De heer Koppen: Laten B. en W. prae advies over de voorstellen uitbrengen. Mr. Slingenberg: Daar ben ik tegen, toen Mr. Gerrlt-sz verleden week naar het Georganiseerd Overleg ging wilde hij ook niet gebonden zijn. Het. voorstel Koppen c.s. tot uitbreiding der ziekenfondsverzekering tot de beter ge situeerden werd verworpen met 17 tegen 15 stemmen, het voorstel Koppen c.s. tot opne ming van het Parkherstellingsoord onder de ziekenfondsverzekering werd verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Winkelsluitverordening De heer Peper vroeg hoe het staat met de wijziging van de Winkelsluitverordening in verband met de in werking treding van het Werktijdenbesluit. B. en W. zouden on derhandelen over de vaststelling van een vasten middag óm de winkels te sluiten. 10 Januari moet ac gewijzigde verordening in werking treden. Zullen B. cn W. bijtijds met een voorstel in den raad komen. De Post De heer Oversteegen pleitte voor maatregelen om de postbestelling in Haar lem-Noord te verbeteren. De heer Klein Schiphorst: De be stelling aan den Zijlweg bij Overvcen moet ook verbeterd worden. De heer Roodenburg, wethouder, deel de mede, dat de besprekingen in gang zijn en dat spoedig een voorstel bij den raad zal komen. De heer V a n L i e m t: Ik kan medcdcclcn, dat binnenkort te Haarlem weer de 4de postbestelling zal worden ingevoerd. De eer ste bestelling gaat dan vroeger uit, dc vierde later dan nu dc derde. Het Grondbedrijf De heer Van L i e m t vroeg of de raad in het begin van het jaar een taxatie tegemoet kan zien. Wethouder Mr Gerritsz: de taxatie zal den raad tijdig bereiken. De schoonheid van den gashouder De heer Visser betreurde het, dat de nieuwe leelUke gashouder het stadsbeeld ont siert. Er was toen die houder gebouwd werd nog geen schoonheidscommissie, maar B. cn W. hadden er toch tegen moeten waken (gelach). De raad heeft nooit teekeningen gezien. Mr. Gerritsz: Dc kub. Inhoud ls aan den raad medegedeeld, de fundeering was al aanwezig, dus men kon dc hoogte zelf uit rekenen (gelach).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 21