FEMINA ©P> OEZOIK HAARLEM'S DAGBLAD BONTMANTELS. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een bontmantel een luxe artikel was, waar de meeste vrouwen zelfs niet over dachten. Maar de tijden zijn veranderd, en de zeden en de inkomens der echtgenooten en niet minder ook de prijs van het bont. Het een met het ander komt hier op neer, dat het ook voor ongefortuneerden volstrekt niet meer zoo moeilijk is in het bezit te komen van een bontmantel. Men ziet al korte jasjes voor een vijftig a zestig gulden, dus nauwe lijks veel duurder dan een eenigszins behoor lijken wintermantel van wollen stof. Natuur lijk krijgt men voor dien prijs geen zooge naamd „echt" bont, maar een imitatie in in de kleur geverfd konijnenbont, geit e.d. Daar men de kunst verstaat de echte, dure bont soorten nauwelijks herkenbaar te maken, en «le imitaties qua sterkte vrijwel even goed zijn, bestaat er feitelijk practisch geen be zwaar een mantel van namaak bont te dra- jcen. Wel is het waar, dat sommige dezer laatste niet zoo'n fijnen gloed hebben en andere bijvoorbeeld veel harder aanvoelen dan die van dure kwaliteit- Zoo is ook het geval met het hier afgebeelde model, dat het aanzien heeft van caracul te zijn gemaakt, Xnaar in werkelijkheid van geitevel is. In den handel heet de kwaliteit kid caracul. Ons tnodel is een sportmantel in grijze tint met kraag en zakken en manchetten van het fcelfde bont in een lichtere tint. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. RONDJES EN VIERKANTJES PLAKKEN. Vandaag willen wij weer eens het een en ander van rondjes en vierkantjes vervaar digen- Rondjes plakken is een zeer gemakke lijk werkje en daarbij ook een heerlijke be zigheid voor de allerkleinste kleuters. Wat is het niet heerlijk het kwastje in de lijmpot te'duwen, daarna de lijm op het rondje aan te brengen en dan het kleine rondje op een papiertje te plakken. Heeft men geen rondjes in huis, dan kan men de rondjes zelf uit een glanzend papiertje knippen; men trekt een cirkeltje om een geldstukje heen en krijgt dan keurige rondjes van gelijke grootte. Ook de vierkantjes kan men natuurlijk zelf knippen. Maar het is wel veel gemakkelijker, wanneer men een zakje klaargemaakte rond jes heeft. Wij zullen nu een paar gezellige kleedjes maken. Moeder kan in de eerste plaats altijd kleedjes gebruiken voor de vele bloempotjes of het kleedje krijgt een plaatsje op de theetafel. Ook vader is heel blij met een handwerkje van de kleuter en hij is wat trotsch, wanneer het kleine ding hem met zoo'n aardig presentje komt verrassen. Maar de kleuters kunnen ook zelf de kleedjes gebruiken en de poppenkamer met de zelf gemaakte kleedjes versieren. Het eerste kleedje wordt geheel uit rondjes verkregen. De rondjes worden óp een stuk stevig papier geplakt. Men begint met een J rondje in het mid den te leggen. Een vierde gedeelte van iet kleedje is als volgt opgeplakt: Een rondje wordt even over het eerste rondje heengeplakt, hierop wor den weer twee rondjes gelegd, terwijl de laatste rij yeer uit drie rondjes bestaat. Op deze manier maakt men vier hoeken die door twee rondjes verbonden worden. Afbeelding a. zal het patroontje wel zoo duid'elijk mo gelijk weergeven. Het volgende pa troontje bestaat ge heel uit vierkantjes. Afbeelding b. laat U de twaalf vierkantjes zien. Zijn de kleedjes klaar, dan worden zij langs den uitersten rand geheel afge knipt. Zelf kunt U na tuurlijk nog vele patroontjes bedenken en daarbij rondjes en vierkantjes combineeren. De beide 'kleedjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R. DE VULLING VAN ONZE MATRASSEN. Een lezeres vroeg onlangs, uit welke over wegingen de waarschuwing wordt gegeven, de kinderen niet op veeren bedjes, doch op varens te laten slapen. En of Zeegras-vulling niet even doelmatig is, dan wel, dat er een bijzondere reden bestaat om aan varens de voorkeur te geven. Wel, naar onze bescheiden meening bestaat er geen reden, om varens boven zeegras te verkiezen. Of het zou moe ten zijn, dat varens misschien nog wat goed- kooper konden zijn dan zeegras. En misschien nog wat luchtiger, losser dan zeegras. Overi gens zijn er voor vulling van kindermatras sen met varens of zeegras, in plaats van met veeren, kapok enz. verschillende goede re denen aan te voeren. Een van de meest practische is, dat men de kinderen niet moet verweekelijken, hun jonge lichamen niet moet verslappen door al te weeke, zachte bedden, waarin bovendien gauw kuilen ont staan, waardoor het lichaam niet goed en voldoende rust. In de tweede plaats is het goed, de vulling van de matras fi-.ch en schoon te houden. Met zeegras en varens kan men dit al heel makkelijk, door van tijd tot tijd de goedkoope vulling eenvoudig te vervangen door versche. Vooral bij kinaeren, die nog wel eens een ongelukje hebben, is dit van veel belang. Op die manier houdt men de matras frisch, schoon en rein. En nu wij het toch over matrassen hebben, kunnen we er meteen op wijzen, dat men deze minstens ééns per jaar goed onderhan den neemt, van welke vulling ze dan ook voorzien mogen zijn. Slappe matrassen moe ten bijgevuld worden. Dit zelfde geldt, wan neer er kuilen in zijn. De kostbaarder vullin gen als kapok, veeren, paardenhaar enz. kan men natuurlijk niet geregeld maar heelemaal vernieuwen. Deze moeten dus gereinigd en eventueel bijgevuld worden. Veeren doet men daartoe in een zak, die men dichtbindt. Deze zak weekt men in lauw zeepsop, zoodat de veeren ook schoonweeken. Dan spoelt men in schoon water goed na, om ze ten slotte uit den zak te halen en op een winstille plek (den zolder bijvoorbeeld) uit te spreiden, om te drogen. De tijk moet natuurlijk intusschen ook gewasschen worden. Kapokvulling kan men uitkloppen en de dotten weer uit elkaar plukken. Paardenhaar spreidt men op een kleed uit en klopt het goed in de zon. Het haar geregeld keeren. Op deze manier be handeld, zullen we altijd frissche, schoone matrassen hebben, waarop het goed rusten is. TWEE HOEDEN. Hoewel er in Parijs reeds eenige kentering valt waar te nemen, hebben in de hoeden- mode de zoogenaamde Zuidwestermodellen met de overdreven lage neklijn, nog steeds de overhand. De voorhoofdslijn van vele dezer hoeden wordt weer zeer hoog geplaatst, waarvan bijgaande modellen een goed voor beeld geven. Ze fcoonen tevens aan, dat aan wending van twee kleuren nog steeds mode is. Het eerste model is een hoed van zwarte velours, geïncrusteerd met havannabruin ve lours. Het tweede model, een calotte van bruin vilt, is versierd met ingevoegde stroo- ken beige vilt. EEN GOEDE WENK BEWAARD, IS VEEL MOEITE BESPAARD. Krassen op meubelen kan men dikwijls aldus verwijderen. Maak een mengsel van gelijke deelen azijn en sla-olie- Maak van een zachte lap (flanel bijvoorbeeld) een kus sentje en wrijf daarmee het mengsel in de krassen. Vervolgens op de gewone manier met meubelwas wrijven. Kringen op gladde tafelbladen enz. ver oorzaakt door hee'fc borden, schalen, pannen enz. zullen verdwijnen, wanneer men het blad eenige malen met paraffine met een zachten doek inwrijft. Vlekken en kringen op mahoniehout ver wijdert. men met wat zuringzout en water. Wrijf de plekken met een kurk, die men in de vloeistof gedoopt heeft, totdat de natuur lijke kleur weer hersteld is. Dan het hout goed afnemen met schoon water, afdrogen en op de gewone manier wrijven. WINTERMANTEL. Een eenvoudig model voor een winterman tel van donker paars fluweel en gegarneerd met grijze opossum. Het overslaande voor pand is bij den zoom eenigszins schuin op geknipt: voor de voering kan men zijde nemen van de zelfde tint als het bont. MENU. Warme kalfsVIeeschpuddin. Worteltjes, Aardappelen, Ananasbeignets. Neem voor de vleeschpudding: 200 gr. koud kalfsvleesch, 2 eieren, 1 d.L. jus met water. 1 eetlepel boter, 1 eetlepel bloem, peper en zout, nootmuskaat, 1/2 eetlepel gehakte peterselie, 1 uitje. Fruit het gesnipperde uitje in de boter lichtbruin, roer in een kom de bloem met een dooier glad, voeg er nog een heel ei bij de koude jus met water, de kruiden, het fijn gehakte vleesch en de boter met de ui. Sla het eiwit dan stijf, roer dit er luchtig door en doe de pudding in een warmen pudding vorm die met boter besmeerd en met paneer meel bestrooid is. Kook de pudding ander- nalf uur in waterbad, en presenteer er een gebonden, bruine saus bij. Neem voor het beslag van ananasbeignets: 125 gr. bloem, 2 d-L. lauwe melk, 10 gr. gist, wat zout, 1 blikje schijven ananas, frituurvet. Maak het beslag op de bekende wijze, laat het een paar uur dichtgedekt rijzen. Snijd de plakken ananas in vieren, laat ze goed uitdruipen, dompel ze in het beslag en bak ze in het heete frituurvet, waarna ze op grauw papier nog moeten uitlekken. DE VERZORGING VAN ONS HAAR. Het „gemakkelijke" kapsel heeft ons geenszins een gemakkelijke haarverzorging veroorloofd. Veel meer dan vroeger schen ken we onze aandacht aan ons haar, daar bij het kort geknipte kopje de toestand van het haar veel spoediger aan den dag komt, dan vroeger met onze lange lokken het ge val was. Is ons haar vet, dan valt het sluik langs het hoofd en splijt het vaneen, bij de minste beweging. Is het haar dor, zoodat de groei en de vitaliteit zeer miniem zijn, ook dan valt dat spoediger op bij de korte-haren- mode. Het is dus niet voldoende dat we onzen kapper van tijd tot tijd met een bezoek ver eeren om onze haren te laten wasschen en ondulatie aan te brengen; neen, zelf moeten we tusschentijds steeds mede werken aan de verzorging. Borstelen vooral, en dan op de goede ma nier, (van binnen uit) is een goede gewoon te. Hoofdmassage, die den bloedsomloop be vordert en daardoor bijdraagt tot den haar groei, moeten we zelf toepassen. We bevoch tigen de vingertoppen met lotion of eau ae cologne,en bewegen, met een stevigen druk der vingers, de hoofdhuid heen en weer, tot we iedere plek daarvan in beweging hebben gebracht, en de huid tintelt. Vet haar moet vaker gewasschen worden dan droog haar. Hoe dikwijls, is niet met zekerheid vast te stellen, dit hangt van de gesteldeid van het haar af. 's Zomers zal vet haar bijvoorbeeld veel meer gewasschen moeten worden dan 's winters. Tweemaal per maand is in het koude jaargetijde voldoen de. 's Zomers daarentegen is eens per week niet te veel. Sommigen haarspecialisten hebben beweerd, dat door al te vaak was- schen, vet haar nog vetter wordt. Daarom wordt door hen aangeraden voor het was- schen het haar met olie te behandelen. Men bestrijdt de vettigheid van het haar, door meer vettigheid aan tc brengen. De hoofd huid wordt, 's avonds flink ingewreven met warme amandel- of olijfolie, welke 's nachts in het haar blijft, dat met een doek bedekt wordt, 's Morgens wascht. men het haar met zeep en water, en spoele flink na met schoon water, waarna met eau de cologne gemas seerd wordt. Het zal ons allemaal wel hetzelfde gaan: wanneer wij, als nuchter toeschouwer, door de ramen kijken in een kamer vol visite, dan heeft dat altijd iets, alsof het niet heele maal echt is: ieder bezoeker en bezoekster zet een echt salongezicht, zeggen we min of meer spottend en niemand is er eigenlijk volkomen zichzelf. Maar op den hoek van diezelfde straat ontmoeten wij een opper vlakkige kennis, en als wij in onszelf eens konden zien, zouden wij bemerken dat we net zoo'n salongezicht hebben als die heele kamer vol menschen van zooeven. We kun nen daarover nu mooie en nuchtere theorieën houden, het is en blijft een feit, dat men een ander gezicht zet, wanneer men in een kamer vol menschen zit dan wanneer men zich op straat voorbijspoedt en al die gele genheidsgezichten te zien krijgt. De eene zet een gezicht van: jullie moeten vooral niet denken, dat het mij iets schelen kan; een ander doet zoo plechtstatig alsof hij heel Haarlem heeft te vergeven, terwijl hij inwendig misschien allesbehalve op zijn gemak is. Een derde is ongemanierd van verlegenheid, een vierde brutaal, een vijfde als geslagen, enzoovoorts; bijna ieder rea geert v/eer anders. Daarom moet men een kamer vol bezoek ook niet beoordeelen naar wat men ervan ziet, maar wat men ervan hoort, daarop komt het veel meer aan. Want al die men schen, welke met een echt gelegenheids gezicht zitten te praten, kunnen een aller- genoegelijkste conversatie voeren en dat is toch de hoofdzaak. Menige spotternij is er al opgegaan over zulke echte damesbezoekjes, waarbij dan eerst de geijkte vragen werden gedaan en be antwoord, waarna vast en zeker de heele kennissenrij de revue moest passeeren, en dat dan wel op minder waardeerende wijze. Het gebeurt zeker vaak genoeg op die ma nier, hoewel de dames lang niet de eenigen zijn, die zich daaraan-schuldig maken. Merk waardig is echter, dat de menschen die er aan meedoen, niet begrijpen, dat zij op hun beurt weer bij de anderen over den tong zullen gaan, een gevolgtrekking, die toch nogal voor de hand ligt. Het is echter ook waar, dat dergelijke kamers vol bezoekers of bezoeksters een slechte reputatie hebben, die zij niet geheel en al verdienen- Want stel U eens voor, hoe saai de wereld zou zijn, wanneer de menschen elkaar nooit meer bezoeken brachten. Een verjaardag zou een van zijn kenmerken van feestelijkheid moeten mis sen, een herstellende zieke zou het gevoel van afgesloten zijn van de wereld, wat zoo vele zieken hebben, nog sterker gaan voelen, elk feestje zou aan glans missen stel u voor een trouwpartij zonder bezoekers, in het kort: wij kunnen bezoekers niet missen in onze tegenwoordige samenleving. En bew,e- Als plechtige bezoeker of als belangstellend menïc^ ren wij, dat we dit wel kunnen, dan kog; wij toch bedrogen uit, zooals degene die-^ gevonden had, dat verjaardagbezoeken m-> onzin waren, zij deed er in het vervolg tT minste niet meer aan, dat moesten de k-, nissen nu maar eens en vooral weten. ziet, toen haar eigen verjaardag aanbrei kwam ook niemand haar opzoeken, want- vond het immers zoo'n onzin! En de verja;. dag verliep als een doodgewone dag, van gewoonheid, omdat het zoo anders kunnen zijn. Nu ligt de antipathie van sommigen te;; bezoeken niet zoozeer in de bezoeken zichzelf, als wel in de bezoekers en b&zeet' sters die er alle fleur aan ontnemen, he1^ door hun koppige stilzwijgendheid, ofwe!^ wat meer voorkomt door nun eeuwig pn. ten over zichzelf en hun eigen pieterige langetjes. Ook anderen die het steeds oi; hun kinderen of over hun klelnklndere hebben, waardoor bij een echtpaar een nier; werkwoord ontstond: We gaan weer avond Jaapen. Waarmee zij dan bedoeld; dat hun bezoekers nergens anders praten konden, dan over hun aangebedq zoon Jaap. Hebt ge echter weieens opgemerkt, dat enkel persoon in zoo'n saaie oezoekerscoi", versatie plotseling verandering kan brengt Wanneer die de kamer binnenkomt, vera; dert het gespeek plotseling, er komt veel levendiger geest, iedereen doet meec; luistert anders naar wat de anderen berj. ren. Het geheim van deze menschen, dat ri zelf meestal totaal niet als een geheim b«. schouwen, is eenvoudig genoeg en het bi. staat uit dit eene: belangstelling voor dj medemenschen. Wanneer zij niet een ond?;. werp opwerpen dat anderen interesse^ luisteren zij met groote aandacht naar er gezegd wordt, en zelden of nooit kome; zij met hun eigen belangen op de proppen" Wanneer zoo iemand verdwenen is, vraar men zich verwonderd af, hoe het komt dl; die persoon nu juist zooveel waard is in g.! zeischap, waarna men moet concludeeren, di! het komt, doordat hij zichzelf en eigen be. langen op den achtergrond houdt» Zulks menschen hebben een onzelfzuchtige na tuur, maar het eigenaardige is, dat, door dat zij zichzelf allerminst zoeken, zij anderen gezocht worden. En wie hen ontmoet, of wie, mooier zichzelf ook zoo kan leeren wegcijfer^ voelt dat in zulke oppervlakkige bezoekje nog heel wat goeds kan zitten, namelijk d wrijving met onze medemenschen en daar door de toetsing van eigen verdriet en eigen geluk aan dat van anderen. En daardoor zien wij onszelf en ons eigen karakter oo! dikwijls in een ander licht, een licht d» nogal eens aanleiding kan zijn tot een groj dige herziening van onze eigenschappen. E. E.' J,-p, OVER KLEINIGHEDEN, DIE DE MODE AANGEVEN. -UA FtWlt M.FIUMIV Ja, mijn beste zussen, we hebben vrijwel altijd nog kragen en manchetten op onze mantels en japonnen en blouse gehad. Dat we die dit nieuwe seizoen dus weer hebben, is niets bijzonders. Het bijzondere is dit keer echter gelegen in het feit, dat er aan onze kragen en manchetten een extra zorg is be steed, dat men een buitengewone fantasie heeft betoond, juist ten opzichte van deze détails van ons toilet, met het gevolg, dat het deze kleinigheden zijn geworden, die de nieuwe mode voor een belangrijk deel ty peeren: de manier waarop onze manchetten, onze bontmanchetten op de mouwen van onze mantels zijn gezet. En de manier waar op men de fantasie den vrijen loop liet voor het bedenken van de meest buitengewone kragen. Het cachet van ons toilet is dus thans ge legen in kraag en manchetten. Of de pelte rijenhandelaren daarvan de lucht hebben gekregen, weet ik niet, maar een feit is, dat de goede bontvelletjes dit seizoen zeer prijzig zijn. Gelukkig is er keus. Het model van kraag en manchetten op een mantel van zwarte stof, zooals links op het plaatje aan gegeven, is nu wel gedacht van grijs astra kan, maar niemand zal U er leelijk om aan kijken behalve de bontvelletjesverkoopy misschien wanneer U daarvoor in de plaau neemt het velletje van een onschuldig lam metje, of anders chevrette, oftewel geitjes- bont. Het bont is in punten op de mquwc gezet, terwijl de rechte kraag doorboor: wordt door een driehoekige das van het zelfde bont. De andere twee teekeningetja laten origineele kraagjes en manchetjes m japonnen zien. De gestipte japon (zwart ts- lours met wit bedrukt) heeft een kraagje e: manchetjes van cerise crêpe georgette. He laatste speciaal bedoeld voor een blos!, fijn meiske, met een tenger figuurtje - toont een wit japonnetje, met lange mouwe; dat bovendien aan de schouder kleine tc- lannetjes van zilverkant heeft, waarvan «1 de manchetten zijn en de strik van vore: Iets heel fijns, maar dat niet door olji brave, dikke zussen zoo die er nog zijn - gedragen kan wordem. MADELEINE- NOG EENS OVER VAAT WASSCHEN. Mevrouw H. M., te Aerdenhout schrijft een en ander naar aanleiding van het arti keltje „De snelste manier van vaat was- schen" in de Femina-rubriek van Zaterdag 23 Nov. j.l. Mevr. H. meent dat geen enkele huisvrouw borden durft wasschen in 120 gr., wat ook inderdaad wel heet zal zijn; maar zeepsop van kokend water zal ook wel voldoende zijn, dat ligt voor de hand. Verder vindt de schrijfster het onaesthetisch om de borden in de kamer af te schrappen. Goed, wie dat niet wil, kan het toch in de keuken doen of laten doen! De gootsteen zou ook te klein zijn voor het bergen van een spoelmand, maar als dat het geval is, is er toch nog wel een flinke teil of de mand kan op de aanrecht op een waschbord, dat naar den gootsteen afloopt, staan. Inderdaad is vaten wasschen nog een pro bleem, of echter Ford zich hiermee zal willen bemoeien, zooals Mevr. M- veronderstelt, lijkt me zeer twijfelachtig, terwijl de papie ren serviezen allerminst aanlokkelijk zijn. Naar mijn meening zijn zij juist goed genoeg voor spoorrestauraties en melkinrichtingen. En wat tenslotte de electrische borden- waschmachines betreft, die mevr. M- noemt, daarmee ben ik het in 't geheel niet eens. Ze zullen wel uitkomst kunnen geven, maar dat twee a driehonderd gulden in dit geval niet te hoog zou zijn, lijkt me wel wat over dreven. Al die electrische machines staan nog maar aan het begin, zoodat deze prijs wel ervoor betaald zal moeten worden, maar welke huisvrouw kan dit bedrag missen voor een dergelijke machine. Denkt u niet, dat de meeste huismoeders, als zij dit bedrag hebben overgespaard, er wel honderd andere bestemmingen voor hebben, voordat een bordenwaschmachine voor haar eigen gemak want het is toch het dringendst voor huisvrouw zonder dienstbode aan beurt komt! Er wordt nog steeds gezocht naar vereer- voudiging in de huishouding, en dat electiïciteit daarin nog veel grooter rol s. gaan spelen, is wel zeker. Maar zoolang elec trische apparaten tot de weelds-artitó behooren, moet de vereenvoudiging voor meeste huisvrouwen in andere richting P zocht worden. BOEKBESPREKING. Door de firma Wed. J. Leupen en Zoonx Haarlem is een boek uitgegeven: „CM Nederlandsche Jeugd in Nationale Draci: van den bekenden folkloreschrijver D. J. vu der Ven. Zooals de titel reeds aanduidt, worden t de kleederdrachten die door kinderen p dragen worden in beschreven, waarbij c> ettelijke aardige bijzonderheden worden p voegd, wat trouwens de naam van ds schrijver reeds waarborgt- En interessant het onderwerp zeker, omdat er van on* kleederdrachten meer en meer verdwijn wat uit een oogpunt van hygiëne wel vooruitgang zal beteekenen, maar wat het oog op de historische waarde en - schilderachtigheid zeer valt te betreuren. In eenige harer artikelen verpakt de finU Leupen plaatjes, die ter illustratie van boek dienen en die tusschen den tekst P plakt behooren te worden. Het boek *-■ daardoor natuurlijk zeer aan duidelljkhB- alleen is het jammer, dat de plaatjes, c* mij voorkomen gekleurde kiekjes te zijn c-': wat fijner zijn uitgevallen. Een prettig boek voor ieder die zich vx- folklore interesseert, terwijl het bij andere allicht belangstelling zal gaan wekken TO dit onderwerp. E. E. Jr-f.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12