Bran dwon den Kloosterhalsem HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1929 VIERDF BLAD UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE xooneelvereeniging „tot nut en genoegen". Voor een stampvolle zaal voerde Zaterdag avond T. N. en G." op het blijspel in 3 bedrij ven „Haar laatste wil" van J. W. v. d. Hei den en H. Bakker. Nu, onder regie van den heer Fr. van Koolbergen, was het spel veel beter dan bij vorige uitvoeringen. Vooral bewogen de spe lenden zich veel gemakkelijker op het too- neel, trots de beperkte ruimte. Ook de uitspraak was al veel verbeterd en wij twijfelen niet of als de werkende kring kans ziet onder regie van den heer van Kool bergen te blijven werken binnen afzienbaren tijd werkelijk kunst gegeven zal worden. Toch was van dezen eersten avond onder de nieuwe regie het stuk niet gemakkelijk. Er is zooveel beweging, alles moet snel gaan. Die ruzies tusschen de verschillende familie leden vereischten een vlot spel en „een vloed van woorden", vooral van de dames Snetselaar en Groen. Maar het ging vlot, wat aanleiding gaf tot groote vroolijkheid in de zaal. De lach was dan ook niet van de lucht. Was het publiek dankbaar gestemd na leder bedrijf, toen na afloop den heer Van Koolbergen bloemen werden aangeboden bleef het applaus eenige minuten aanhouden. En de prettige geest zette zich voort tij dens het bal, onder de goede leiding van den heer J. Booms, waarbij de bekende „Happy- ban onder leiding van den heer E. Paap voor uitstekende dansmuziek zorgde. BLOEMENDAAL. het postkantoor De heer P. h. Zweers heeft afscheid geno men van het personeel van het Postkantoor en is naar Amsterdam vertrokken. Zijn op volger de heer L. van Gelder uit Breda heeft de leiding op zich genomen. VELSEN. geldleening van f 500.000. B. en W. stellen den Raad voor. met de de Pensioenfondsen te 's-Gravenhage aan te- gaan een geldleening groot f 500.000 tot den parikoers. tegen een rente van 4 7/8 pet., af te lossen in ten hoogste veertig jaarlijksche termijnen. De leening zal dienen ter bestrijding van diverse buitengewone uitgaven, o.a. voor aan leg gedeelte Wijk aan Zeeërweg en meerdere kosten riool Spilbergenstraat f 19.301.48, voor rioleering en bestrating Velserduinweg en Zeeweg f 190.774.90. voor trottoirs Wijker- straatweg f 27, 315.35, voor bouw school E f 89.444.09, voor bouw school J (grond) f 16.772, voor bouw Julianaschool f 47,496.57, voor bouw bijzondere school Santpoort f 37.703,06, voor verbouw school B (bewaar school) f 9.758.03. concert harmoniekapel „de eendracht". Zaterdagavond gaf de Harmoniekapel „de Eendracht" in Concordia haar eerste con cert onder leiding van haar nieuwen diri gent den beer Sam Vlessing. Het Mannen koor ..Zanglust" van Beverwijk, directeur de h£er H. van Dijk verleende zijn medewerking. De voorzitter van „Eendracht", de heer P. de Greef zeide af te willen wijken van de gewoonte, bij een concert niet te spreken. S'.reker memoreerde het bedanken van den heer Kerkhoff en de benoeming van den heer Sam Vlessing als zijn opvolger. Spreker schetste de moeilijkheid voor den nieuwen directeur om-als leider op te treden van een corps, dat 13 jaar ender denzelfden directeur he°ft gestaan Verder dankte de heer de Greef het Mannenkoor „Zanglust" alsmede den heer K Hollander als leider van het cla- rpet-trio voor hunne medewerking. De Harmoniekapel opende het concert met „Sempre Avanti", marsch van Nico Gerharz en bracht vóór de pauze nog de Ouverture Martha van F, von Flotow en „Souvenir de Chopin" gearrangeerd door H. Bekker ten gehoore. In laatstgenoemd nummer kregen de talrijke toehoorders een schitterend uit gevoerd clarinet-solo van den heer Hollander '«e hooren Het mannenkoor zong vervolgens „Wer ist Gross" van Kalliwoda, „Te Huis" van Jac. Bonset en „Puer natus est nobis" van Olivier .Knoop. De icapel zoowel als de zangers oogst ten veel applaus. Het eerste nummer na de pauze mag wel de clou van den avond worden genoemd: een Trio voor clarinet van L von Beethoven, uitgevoerd duor de heeren K. Hollander, B. Koeman en D. Koning. Het was verbluffend, met welk een gemak en vlotheid dit moei lijke werk werd uitgevoerd. Ook de stem ming was zeer zuiver. Het mannenkoor bracht daarna nog een drietal liederen ten gehoore. De harmonie- fc.pel sloot den avond met Ballet Marion van den directeur en Florentiner March van Fucik. Ben dergelijk concert had het gebouw van ender tot boven moeten doen vullen, temeer daar er nog gelegenheid was voor een dansje. Men verzuime niet het volgend concert bij te wonen. het zoeklicht voor de reddings brigade te wijk aan zee. j Zooals nier; weet heeft de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven in het j voorjaar aan de Reddingsbrigade te Wijk aan Zee een bijzonder sterk zoeklicht aangebo- j 'den, dat tot op 1 K.M. afstand den omtrek verlicht. Naar wij vernemen is dit zoeklicht thans spoedig te verwachten. De lens voor dit fraaie en nuttige geschenk is inmiddels reeds bij Carl Zeiss in Jena besteld. gevonden voorwerpen Tompouce, rijwielmerk, zaklantaren, rij- wielslot. aankoop van grond ten behoeve van het waterleidingbedrijf. Door Johannes Braam te IJmuiden is na langdurige onderhandelingen, aan de ge meente te koop aangeboden het perceel ka dastraal bekend gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, sectie M. no. 1682, groot 582 M2, voor de som van f 15.000, onder voorwaarde, dat- hij het perceel met de opstallen uiterlijk tot 1 Mei 1931 in gebruik mag houden. Ver- kooper verplicht zich de opstallen voor dien datum van het terrein te verwijderen, ter- wijl, bij gebreke daarvan, de opstallen eigen dom worden van de gemeente. Het aange boden perceel ligt aan den Wijk aan Zeeër weg in de onmiddellijke nabijheid van de gebouwen der waterleiding en vormt een en clave in de bezittingen van dat bedrijf. Het perceel ligt tevens zoodanig, dat het door trekken van het trottoir van den Wijk aan Zeeërweg aldaar niet mogelijk is. Braam is veehouder en schelpenvisscher. Het bedrijf van veehouder brengt mede, dat hij ter plaatse een mestverzameling heeft, welke in de onmiddellijke nabijheid van het waterlei ding bedrijf niet langer kan worden toege laten. De gevraagde koopsom achten B. en W. hoog, doch er mag niet uit het oog worden verloren, dat de verkooper elders een nieuw bedrijf zal moeten stichten, waarmede ook een belangrijk bedrag zal zijn gemoeid. Dit mede in aanmerking nemende, zijn B. en W. van oordeel, dat het belang van de gemeente den aankoop vordert, waarom zij den Raad in overeenstemming met het advies der com missie voor gas en water, voorstellen tot den aankoop over te gaan en vast te stellen bij het bij de stukken gevoegd conseptbesluit. subsidie centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Burgemeester en Wethouders zijn, in overeenstemming met den betrokken inspec teur van de Volksgezondheid van oordeel, dat het subsidie voor de afdeeling Velsen van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies afhankelijk dient te worden gesteld van de voorwaarde, dat de centrale selectie uit de van verschil lende zijden opgegeven kinderen geschiedt door den gemeentelijken geneeskundige. Het bestuur dezer vereeniging heeft thans aan den Raad te kennen gegeven, dat het niet bereid is, deze bepaling te aanvaarden en het desnoods liever het subsidie prijs geeft dan de zaken uit handen te geven en op deze wijze zijn zelfstandigheid te ver liezen. Gememoreerd wordt, dat de vereeni ging gedurende ruim 20 jaren kinderen heeft uitgezonden, in de eerste jaren, in ver band met hare middelen slechts enkelen, de laatste jaren, in verband met hare middelen 30 kinderen per jaar. Dat altijd de zwakst-en werden uitgezonden blijkt uit een getuige nis van de kolonie-artsen, die hebben ver klaard. dat de kinderen uit Velsen direct herkenbaar zijn, omdat* ze zich in zwakheid van die uit andere plaatsen onderscheiden. Verder wordt opgemerkt, dat de bestuurs leden in het 20-jarig tijdvak hun taak blijk baar goed hebben verstaan, om de zwakste kinderen, ongeacht geloof of politiek inzicht der ouders uit te zenden. Nooit zijn deswege klachten geuit; alle ouders, hoofden en per soneel van alle scholen, alle doctoren, worden geregeld op het werk der vereeniging op merkzaam gemaakt en daarin betrokken, terwijl ten slotte door het feit, dat steeds een medicus in het bestuur zitting heeft, de me dische voorlichting nooit eenig bezwaar heeft opgelëverd. Op de volgende gronden wordt de juistheid van den door B'. en W. voorgestelden maat regel bestreden:. a. „De schoolartsendienst in deze ge meente is onvolledig, zoodat de gemeentege- neeskundige als schoolarts niet tot opspo ring van alle noodige gevallen van uitzen ding kómen kan. b. Het komt ons bestuur wenschelijk voor, dat de bij het consultatiebureau der T. B. C.- bestrijding in observatie zijnde kinderen niet in de eerste plaats voor uitzending voorge dragen worden, omdat onze Koloniehuizen geen sanatoria zijn. De Gem. geneeskundige wijst toch bij voorkeur zulke kinderen voor uitzending aan. c. Onze organisatie kan slechts goed wer ken en met vrucht, werkzaam zijn, als zij de algemeene belangstelling heeft, welke dit sociale werk verdient. Deze belangstelling wordt verkregen en gewekt, als daartoe be- viegde personen in het werk der uitzending worden betrokken." aankoop van grond te santpoort. Een l:d van het college van B. en W., daar toe door hen gemachtigd, na ingewonnen advies van de commission van bijstand in het beheer der openbare werken en voor de financiën, overeenkomstig de in de Raads vergadering van 19 November j.l. gevoerde besprekingen, heeft in een op 29 November j.l. gehouden openbare veiling voor de ge meente aangekocht, twee huizen met schuur en erf en perceelen grond, staande en ge legen aan de Voorplaats, te Santpoort, ter gezamenlijke grootte van 1 H.A., 25 A- en 85 c-A., zulks tegen den prijs van 20.380.be nevens veilingskosten ad 1479,70. B. en W. stellen den Raad thans voor, dazen aankoop te bekrachtigen. gevaarlijke concurrentie. Onze correspondent schrijft ons: Zondagmiddag vond op den Rijksweg ten Zuiden van het dorp een gebeurtenis plaats, waaruit blijkt, dat het in de autobuswereld nog lang niet botertje tot den boom is. Waar er bij deze gebeurtenis als gevolg van den concurrentiestrijd tusschen twee autobus ondernemers wederom met menschenlevens werd gespeeld, wordt het hoog tijd, dat de autoriteiten zoo spoedig mogelijk aan deze on gewenschte toestanden een einde maken. Twee autobussen, één van de N.V. „Storm vogel" en één van de firma p. Mooij en Zn., beide op weg van Beverwijk naar Haarlem, stonden tegelijk op de pont. Zoodra de pont den Zuidelijken kanaaloever had bereikt, gingen de beide wagens er snel van door. De Stormvogel-bus reed den Ouden Rijksweg in, de bus van de fa. Mooy en Zn. volgde de voorsgeschreven route langs den nieuwen weg. Op de plaats, waar de beide wegen sa menvloeien, waren de bussen wederom bij elkaar. Eerstgenoemde bus was er in ge slaagd de gele bus vóór te komen. Dit was niet naar den zin van den chauffeur van deze bus, die alles op alles zette, om z'n con current voorbij te snellen. De chauffeur van de bus van „Stormvogel", dit ziende, ma noeuvreerde zoodanig, dat de ander naar links moest wijken. Het gevolg van een en ander was een botsing. De chauffeurs lieten hun werk in den steek en zetten een harte lijke woordenwisseling in, die zoo hoog liep, dat beiden een oogenblik later handgemeen werden en ten slotte in het gras rolden. De passagiers moesten tusschen beide komen en de vechtenden met geweld tot rede bren gen. Ook de politie kwam er bij te pas. zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben, het geen in het belang van de passagiers, die hun leven aan deze „rücksichtslose" bestuur ders toevertrouwen, alleszins gewenscht is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel lijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. „Geen goud zoo goed" IJMUIDEN. gevonden voorwerpen (Willemsplein) kinderhandschoen, rijwiel- merk in étui, ceintuur, kinderportemonnaie, zakdoek, sleuteltje, schooltasch met inhoud, damesvulpen, heerenrijwiel met lamp. (Engelmundusweg). Jongensjasje met mondharmonica. boorden, kinderringetje, heerenprtemonnaie, rijwielmerk. armband horloge, schoentje, jongenspet, paar kinder schoenen. filmavond van „het nut". Het departement IJmuiden van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen belegt Dinsdag 10 December een filmavond in Tha lia. Als hoofdfilm zal worden vertoond de film „Dwars door donker Azië". omzet rijksvischafslag. De omzet in den Rijksvischafslag gedu rende de maand November jl. bedroeg 2.022.496, tegen 1.820.102 in November van het vorig jaar, derhalve een vooruitgang van ruim 200.000. BEVERWIJK. HET OUD-ARCHIEF DER GEMEENTE. Maandagavond waren ten raadhuize eenige genoodigden bijeen, ter bezichtiging van het oud-archief der gemeente, waarvan de orde ning en beschrijving kortelings ls gereed ge komen. Onder de aanwezigen waren enkele raadsleden, de heer N. J. M. Dresh, archivaris der gemeente Alkmaar, die met de ordening en beschrijving belast is geweest, en de heer Jhr. Mr. B. Jonge van Ellemaat, Rijksarchi varis in de provincie Noord-Holland. Ook merkten wij nog op den Deken van Bever wijk, J. M. Lucassen. Het gezelschap werd welkom geheeten door den burgemeester, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die er op wees, dat het bezit van een goed geordend archief, de belangrijkheid van een gemeente (en zeker van een betrek kelijk kleine gemeente als Beverwijk is) zeer ten goede komt. De burgemeester bracht dan een hartelijk woord van dank aan den heer Dresch, die het werk tot een zoo goed resultaat heeft ge bracht. Van de gelegenheid maakte spreker tevens gebruik, om de geefsters en gevers van de fraaie antieke kast, hartelijk dank te zeggen voor de hulde welke men hem door deze schenking heeft willen brengen. Hierna hield de heer Dresch een korte in leiding over de beteekenis en den inhoud van het archief. Dit bevat vele buitengewoon In teressante stukken, waarvan het oudste oor spronkelijke stuk dateert van 1298. Hierna werd nog het woord gevoerd door den Rijksarchivaris, Jhr. Mr. Jonge van Elle- meet. Hierna werd de interessante verzameling door de genoodigden bezichtigd. Leerlingen van de gemeentelijke huishoud school dienden verfrisschingen rond. SANTPOORT aanbesteding. Maandag j.l. vond de aanbesteding plaats van den herbouw van het rusthuis „Zonne- weelde". Laagste inschrijver was de heer L. Molenkamp voor 9540; hoogste inschrij ver de heer Bakker voor 12900. ZANDVOORT OPLICHTING. Als verdacht van oplichting van een in woner dezer gemeente tot een bedrag van ruim f 4000 is door de politie een zekere B. aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Haarlem, om voor de justitie te worden geleid. personalia De tijdelijke agent van politie A. Hendriks is benoemd tot agent van politie te Sneek. lichtbeeldenavond o. h. mannen koor Maandag 9 December a.s. zal in „Zomer- lust" een lichtbeeldenavond worden gegeven. De heer de Braai alhier zal een inleiding ge ven over het genot en ontspanning die het reizen geven, terwijl de heer Bolwidt een causerie zal houden over de Rijnstreek. Deze avond is belegd om de leden en begunstigers op te wekken aan het spaarfonds deel te ne men voor de a.s- reis van het zangkoor naar de Rijnstreek en omgeving. Wij wekken gaarne de leden op om zoo veel mogelijk propaganda te maken, opdat deze eerste poging om de reis te venvezen- lijken moge slagen. HILLEGOM. gevaarlijk voor het verkeer. Het Kerkplein en de Kerkstraat zijn in de naaste omgeving van den toren, tijdens de werkzaamheden aan den toren, tijdelijk voor het geheele verkeer, afgesloten. dameskoor. Het Hillegomsch Dameskoor, onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz, geeft op 12 De cember een concert. Als soliste zal medewer ken mejuffrouw IJbel van Geidcren, sopraan te Haarlem. Zij zingt behalve liederen van Bizet, de sopraan-solo in Straus' wals An der schonen blauen Donau. De heeren Egmond. viool, en Engel, altviool, beiden uit Haarlem, zullen met mejuffrouw Tiny de Wreede, piano, trio's van Mozart en Glinka spelen. HAART FMMFPMEER brutale inbraak. Bij den landbouwer M. aan den Hoofdweg nabij de Lijnden is des middags op klaar lichten dag ingebroken. De dief heeft zich aan de achterzijde van de woning door op schuiving van een raam toegang tot een der kamers verschaft en uit een kast een geld kistje ontvreemd inhoudende f 300 aan bankpapier en een paar spaarbankboekjes. Middenstraatverlichting Jansweg Hedenavond voor het eerst De nieuwe middenstraatverlichting op den Jansweg wordt heden. Dinsdagavond voor het eerst ontstoken. Gedurende de laatste dagen is door het personeel van de Ge meente-lichtfabrieken nacht en dag gewerkt om de nieuwe verlichting nog vóór St. Nico- laas gereed te hebben met ais resultaat, dat alle electrische lampen welke midden boven de straat geplaatst zijn reeds hedenavond zullen branden. Alleen het gedeelte Jansweg bij de Park laan was vanmorgen nog niet gereed omdat daar nog een paar lichtmasten geplaatst moesten worden, doch ook dat zal vermoede lijk heden of morgen gereed komen, zoodat thans de Jansweg met zijn moderne bestra ting en verlichting op het drukke verkeer is ingericht en een belangrijke hoofdstraat is geworden, waarmede de bewoners, vooral de neringdoenden, zeer ingenomen zijn. De Zevenjarige Grondschool Ook voor de opleiding „Haarlem's Onderwijs", orgaan der afdee ling Haarlem van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, vestigt er de aandacht op dat het denkbeeld van de 7-jarige grond school, door den Bond de laatste jaren met kracht gepropagandeerd. ook in Haarlem veld wint. Hetgeen ook blijkt uit het feit dat de zesjarige opleidingsschool in de laatste vergadering van de Commissie van Toezicht op het L.O. geen principieele verdediging meer heeft gevonden. Niettemin laat men de G-klassige grond- scholen voor het MO- voortbestaan, al zijn deze op paedagogischc gronden onjuist. Het blad geeft, dan eenige cijfers. In Amsterdam gingen volgens officieele gegevens in 1927 370 leerlingen uit de 6e klasse der openbare scholen naar de H.B.S., het gymnasium enz. Van die 370 kinderen, die zonder tusschenstation van de 6e klasse naar het MO. gingen, moesten 31de eerste klasse der H.B-S- twee keer doormaken. Wie zal kunnen ontkennen dat van deze 370 een honderdtal beter een 7e leerjaar had kunnen volgen? In Den Haag een analoog verschijnsel. En het is wel niet aan te nemen dat de Haarlemsche jeugd over het algemeen op een hooger intellectueel peil staat dan die van hoofd- en hofstad. Voor Haarlem komt het blad tot 140 kin deren die de le klas H.B.S. twee maal door maken over de vier jaar. Er is dan een groep 6-jarig opgeleiden van 580140 - 440 of 47.62%. Een te Den Haag meevraagd rapport komt tot een aantal van 25%, dat aan een 6-jarige opleiding voldoende heeft. Voor Haarlem komt dezelfde conclusie aan ..Haar lem's Onderwijs" niet te gewaagd voor- Het blad zegt tenslotte dat de 6-jarige op leidingsschool groote paedagogische fouten aankleven, dat een school, waarvan het leer plan zich naar een minderheid der leerlin gen moet richten dient te verdwijnen in het belang der kinderen. De 7-jarige grondschool ls noodig, óók voor de opleiding. JUBILEUM W. Tn. JOOSTEN. Donderdag 12 December hoopt de heer W. Th. Joosten, Alb. Thijmstraat 7. den dag te herdenken waarop hij nu 25 jaar geleden, bij de Nedërlandsche Spoorwegen in dienst trad. Hij werd toen als poetser aangesteld in de koperslagerij en thans is hij reeds 22 jaar als bode werkzaam op de administratie der Centrale Werkplaats. Wij twijfelen er niet aan dat deze dag niet ongemerkt voorbij zal gaan. De roofoverval bij Hilversum Een derde verdachte aangehouden De Bussumsche politie heeft thans een derden verdachte aangehouden, in verband met den roofoverval op den Bussumergrïnd- weg n.l- den 22-jarigen C R. uit Bussum. Hij is door een bakkersknecht, die even na den overval in de richting Bussum fietste, her kend als den persoon, die plotseling uit een boschje te voorschijn kwam, zoodat de bak kersknecht genoodzaakt was sterk te rem men, wilde hij niet met hem in botsing ko men. R. is ter beschikking gesteld van de Hilversumsche politie. Men vermoedt., dat thans ook meer licht is gebracht omtrent de verschillende inbraken, die den laat-sten tijd te Hilversum werden gepleegd, mede in ver band met het feit, dat. R. oud-Hilversummer is en dus goed met de olaatselijke omstan digheden op de hoogte is. Hoewel de huis zoeking bij de beide andere verdachten niets opleverde stapelen zich de bewijzen voor hun medewerking op. Splendor en Philips Duizend man personeel zouden bij Splendor ontslagen zijn. De Telegraaf verneemt dat alle werknemers der Splendor Fabrieken zoowel fabrieks arbeiders als kantoorbedienden ontslagen zijn; waar voorheen 1200 man werkten, zal men nu, door verbeterde productiemethoden enz., de productie op hetzelfde peil trachten te handhaven met 200 man personeel. In Oss zal Philips in Januari beginnen met de fa bricatie van sierlampen on zullen werk krachten uit Oss te werk worden gesteld on der leiding van vaklieden van de Philips Fa brieken uit Eindhoven. Bij informatie deelde de directie der Splendor Fabrieken aan de Telegraaf mede. dat de productie op den ouden voet wordt voortgezet. Slechts zijn ongeveer 125 man personeel in verband met rationalisatie ont slagen geworden. Na den rijwieldief de helers aangehouden Maar de diefstallen duren voort In verband met de aanhouding van den rijwieldief J. M. zijn thans nog in bewaring gesteld cv chauffeur J. v. d. S. en de kellner M. v. d. Z-, beiden uit Amsterdam, die aan gehouden zijn verdacht van heling van door den rijwieldief gestolen fietsen. Inmiddels zijn na deze aanhoudingen öc rijwieldiefstallen ongestoord voortgezet, want Maandag werden opnieuw twee fietsen ge stolen, een die in een voortuintje aan "de Zonnelaan stond en een, die voor een per ceel op het Leidschcplcin geplaatst was. NACHTVLUCHTEN TUSSCHEN EUROPA'S GROOTE STEDEN. In het buitenland is men niet veel verder dan in ons land. Naar aanleiding van het bericht uit Ge neve in de Tel., dat de routes voor nacht vluchten tusschen de groote Europeeschc steden voor het vervoer van dagbladen om ons land heen geleid zouden worden, daar Nederland in gebreke was gebleven, dit voor te bereiden, heeft de Haagsche corres pondent van dit blad zich tot het departe ment van Waterstaat om nadere inlichtin gen gewend. Men stelde er prijs op te verklaren, dat een verwijt, als zou het departement op het punt- van nachtvliegen niet diligent zijn, ge heel misplaatst is. Integendeel, reeds jaren lang wordt deze uiterst moeilijke materie in samenwerking met- de K.L.M. en het buiten land bestudeerd. Dat een oplossing niet zoo gemakkelijk is blijkt- wel hieruit, dat men ook in het buitenland niet veel verder is. Want overdreven is des voorstelling van zaken, dat vele andere groote landen reeds volledig in gesteld zijn op nachtvluchten. Zoo is in Frankrijk en België van verlichting of afba kening ter trajecten slechts op een enkele lijn sprake: overigens bestaan er slechts plannen. Elders is men. vooral wegens den herhaaldelijk voorkomenden beruchten mist, vooralsnog onzeker omtrent het nut van verlichting der routen. nederlandsch congres van jonge ren voor den vrede. Zaterdagmiddag vond in het A.M.V.J-ge- bouw te Amsterdam de openingszitting plaats van het Nederlandsch Congres van Jongeren voor den Vrede, georganiseerd door het- Lan delijk Comité der Jongeren Vrcdes Actie. Meer dan twintig jeugdorganisaties, alsmede eenige ouderen-groepen waren op dit Con gres vertegenwoordigd. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Anton Hoytlnk, hield de heer Dr. E. van Raai te uit- Den Haag een inleiding over het onderwerp; „Van Protocol van Genèvo tot- Kellogg-pact". Spr- stond uitvoerig stil bij de totstandkoming en de beteekenis van beide verdragen, die hij twee mijlpalen noem de in de nog jonge geschiedenis van den Volkenbond. Spr. bepleitte vervolgens de vorming eener internationale politiemacht tot. handhaving van de internationale rechts orde. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op tot het- voeren van een positieven, opbou- wenden strijd voor den vrede. Op deze Inlei ding volgde een geanimeerd debat. Des avond had een kunstavond plaats met medewerking van Caroline Castendijk, Hilda Falkner en Ant-on H- Tierie- Voorts sprak Margarite de Goeyen uit Bllthovcn een korte fijngevoelige rede uit. waarin zij de jonge ren tot den strijd voor den vrede opwekte. Zondagmorgen hield Mr- N. St-ufkens uit De Bilt een rede over „De Vredesbeweging en het- Reformatorisch Christendom", terwijl het Congres besloten werd met een inleiding van den heer Anton Hoytlnk over „Krachten en tegen-krachten. Wat stuwt naar den oor log, wat stuwt naar den vrede". De Jeugd dienst., georganiseerd door de Directie der A.M-V-J. en geleid door Prof. Dr. J. A. Cra mer uit Utrecht, werd door een groot aantal congressisten bezocht. UIT DE PERS de moordzaak lans. Het Weekblad van net Recht, schrijft on der het opschrift: Een merkwaardige overwe ging: In het W. 12043 is opgenomen het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank van 9 Nov. j.l.. waarin, naar wij meenen ten tweede male in dezelfde zaak met gebruikmaking van do bevoegdheid gegeven bij art. 347 Strafv. de zaak is verwezen naar den rcchter-commis- sarls, ten einde omtrent de bij het vonnis omschreven punten een nader onderzoek in te stellen. Over die beslissing zelf spreken wij op dit oogenblik niet; waarschijnlijk komen wij nog wel bij een andere gelegenheid op haar terug. Doch in het vonnis komt, een overweging voor. waarop met een enkel woord de aandacht mag worden gevestigd. Bekend is, dat de verdachte in die zaak niet alleen verdacht wordt van moord of doodslag, doch ook van verschillende vermo- genmidrijven heeft hij zich schuldig erkend en zeer waarschijnlijk zal hij daarvoor wel worden veroordeeld. Verlenging van de voorloopige hechtenis heeft dus voor dezen verdachte minder bezwaar dan voor een anderen verdachte en het zou begrijpelijk zijn, dat de Rechtbank zich door dat, bezwaar niet van zijn interlocutoir zou hébben laten afhouden. Doch de Rechtbank vond noodig te zeggen, dat al ware deze omstandigheid niet aanwezig geweest, de Rechtbank in de voortzetting der preventieve hechtenis geen bezwaar zou hebben gezien, „hoeveel tijds het hernieuwd onderzoek ook moge vergen Eerlijk gezegd, is deze overweging ons vol komen onbegrijpelijk. Slechts een verklaring achten wij mogelijk, doch die verklaring ver werpen wij zoo beslist mogelijk. De Recht bank kan niet bedoeld hebben te zeggen, dat zij eigenlijk a! van de schuld van den ver dachte overtuigd is, doch alleen ten allen overvloede nog een nader onderzoek beveelt. Wij staan tegenover de overweging der Recht bank als tgenover een voor ons onoplosbare puzzle MARKTN1EUWS BEVERWIJK. Groentemarkt van 2 December 1929. Spinazie per kist f 0.90—1.30. Andijvie, 100 str., f 35. Radijs, 100 bos, f 5—6. Koolrapen per zak f 1.15. Wortelen, 100 bos f 10—20. Bieten per zak f 2. Schorseneeren per K. G. f 0.20 0.25. Aardappelen, klei per H.L. f 3—4.50. Idem zand per H.L. f 5. Spruitjes per K.G. f 0.11—0.29 Boerenkool per bak f 24. Roode Kool per 100 f 4—10. Lof per K.G. f 0.14—0.30. Savoye kool per 100 f 6—12. Bloemkool per 100 f 1028. Uien per K.G. f 0.05. Prei per bos f 0.06—0.14. Sla per 100 krop f 3—12.50. Pieterselie per bos f 0.03—0.06. Selderie per bos f 0.05—0.03. Appelen per K G. I 0.14-0 30. Foren per K.G. f 0.03—0.20,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15