SPORT EN SPEL HAARL. VOETBALBOND DIOC. R -K. HAARL. VOETBALBOND. HOCKEY BUITEN DE COMPETITIE. SCHAAKRUBRIEK m mQM jP g@ I i lts atttfli Fa. VOS ROUWENS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1929 VOETBAL. SPAAKNEVOGELS—R.C-H. 4 <0—1). Spaarnevogels verschijnt in een eenigszins gewijzigde opstelling. R.C.H. wint den toss en verkiest met wind mee te spelen. Spaarne- vogels is iets sterker; 'ie R C.H.-defensie moet eenige malen handelend optreden. Haar doel blijft steeds voor doorboring ge spaard. Na eenigen tijd spelen geeft de rechtsbuiten aan RC.H. 4 de leiding (01). Spaarnevogels valt verwoed aan, maar RC.H.'s keeper is op zijn post. Voor rust wordt er niet meer gescoord. Na de hervatting wegen de partijen vrijwel cegen elkaar op. Beide achterhoeden worden om beurten aan het werk gezet. De links binnen van Spaarnevogels krijgt een goede kans; zijn schot wordt echter keurig gestopt- In den stand komt verder geen verandering meer. De leiding was bij den heer H. Luijken in goede handen. SUPPORTERSVEREENIGING H.F.C. „HAARLEM". Bovengenoemde vereeniging zal Zaterdag 7 December op feestelijke wijze het feit her denken, dat zij vijf jaar geleden werd opge richt. De viering zal plaats hebben in gebouw „Bloemhof". Door het optreden van „Haar lem's Kkien Cabaret'; en „Georg Hunter and his Band" is 'n usccesvolle avond verzekerd. T. IJ. B. B. II—A. D. O. (1—2). A. D. O. is overwegend sterker, en weet al spoedig den stand op 02 te brengen, waar na de Boys tegen scoort. De regen belet dan eenigen tijd verder spelen, waarna om T. IJ. B. B. I de gelegen heid te geven, haar wedstrijd tegen Leonidas te spelen, besloten wordt het spel verder te staken. GEEL WIT I—R.K.V.Z. (2—0). Een goed verdeeld spel, R. K. V. Z. heeft weer verschillende oudere spelers in haar gelederen. Jac. Witteveen benut voor Geel Wit een penalty, en weet later na een mooi opgezetten aanval van De Zwager fraai te scoren. Rust 2—0. Na rust wel een spannen- den strijd, maar doelpunten blijven uit. Einde 2—0 voor Geel-Wit. H. B. S. 2Academie Lich. Opvoeding (4-3) In een gemoedelijken wedstrijd heeft het tweede elftal van H. B. S. dat eenige inval lers telde maar o.a. door Bolland en Rinkel versterkt was, over het elftal van de Acade mie gezegevierd. H. B. S. dankte dit succes aan haar betere taktiek; een onderdeel waar bij de tegenstanders nogal wat aan mankeer de. Dit elftal bleef trouwens beneden de verwachtingen hoewel erkend moet worden dat het buitengewoon gehandicapt was door het gemis van den keeper, die nu door één der andere spelers vervangen moest worden. Deze deed wat redelijkerwijs te verwachten was maar H. B. S. kwam toch wel op heel ge makkelijke wijze aan een paar doelpunten. Onmiddellijk na de bully paseerde Corman in snellen ren de H. B. S.-verdediging en scoorde reeds in de eerste minuut het fraai ste doelpunt van den wedstrijd. Eenige oogenblikken later was de stand weer gelijk door toedoen van Kuipers. Voor de rust wist de Academie echter haar voorsprong weer te heroveren. Rust 12. Kort na rust werd het 22, terwijl H. B. S. zelfs de leiding nam, zij het ook op een voor de tegenpartij teleurstellende wijze. Toen de oranje Amsterdammers echter door toedoen van Immer wederom gelijk gemaakt hadden, ontstond een fanatieke strijd om het win nende punt, dat kort voor tijd door H. B. S. werd gescoord. De heer Dooyes, die den wed strijd alleen leidde, kweet zich op uitstekende wijze van deze taak. Oplossingen, vragen enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 483*) H. EN P. F. JOHNER (Zurich en Charlottenburg). - wé. §jfc;: jj ai fi Él Stand der stukken: Wit: Kb6, Db7. Ld4, Lh3, Pb3, Pg6, c2, d5, f2. Zw_rt; Ke4, Td8, Teó, Pe2, Phl, dó, 16. No. 1 van den Ladder-wedstrijd. (2e ladder). PARTIJ No. 575 Elfde matchpartij om het Wereldkam pioenschap, gespeeld te Heidelberg 7 en 8 October 1929. Wit: Zwart: Dr. A. Aljechin E. D. Bogoljubow GEWcIGERD DAME-GAMBIET (Orthodoxe verdediging). d2—d4 1 Pg8—fó c2—c4 2 c7-có Pbl c3 3 e7—eó Pgl f3 4 d7-d5 Lel - g5 5 Pb8-d7 e2-e4 6 Een voortzetting, welke vroeger meer ge speeld werd. 6 d5Xe4 Pc3Xe4 7 Dd8-b6 Pe4Xf6f 8 g7Xf6 Lg5 cl 9 eó—e5 Lfl d3 10 e5Xd4 0-0 11 heeft een pion geofferd voor den aanval, Zwart zal zich voorloopig dus uit sluitend met de verdediging moeten bezig houden. 11 Lf8-e7 Tfl-el 12 Pd7 f8 Pf3 li4 13 Lc8-e6 Ph4f5 14 Le7—b4 Pf5-g7f 15 Ke8-d7 Tel—e4 16 Th8-g8 Pg7-h5 17 Lb4-e7 b2-b4 18 f6-f5 c4 c5 19 19 Db6Xb4 Het aannemen van dit 2e pionoffer ziet er gevaarlijk uit. Te4-e5 20 Op 20. Talbl zou volgen 20. Db4Xbl; 21. Ld3Xbl f5Xe4 en Zwart staat best. 20 PfS gó Tal bl 21 Db4—a5 Te5-e2 22 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regal. W.D.&H.O.WILL5 BRISTOL LONDON Op 22. TblXb7t zou volgen 22. Kü7c8 waardoor beide witte Torens „en prise" staan. 22 b7 bó c5Xbó 23 a7Xbó Te2-b2 24 Ta8 b8 Ld3f 1 25 cóc5 a2—a4 26 De aanval is nog steeds sterk, maar daar voor heeft Wit ook niet minder dan twee pionnen geofferd. 26 Kd7—c7 Tb2-b5 27 Da5-a8 a4— a5 28 Wederom een pionoffer, zij het ook tijde lijk. 28 b6Xa5 Lel—d2 29 Tb8Xb5 TolXb5 30 Tg8—b8 Tb5Xa5 31 Da8—b7 Ddl -a4 32 Le6—d7 Da4-a2 33 Db7 -b3 Ta5-a7f 34 Kc7-d6 Da2-a6f 35 Tb8 - b6 Da6-a5 36 Tb6 b7 Ta7 aóf 37 Ld7-c6 Dh5-g7 38 Db3-b5 f2-f3 39 Kd6-d7 Lfl—d3 40 Le7-d8 In bovenstaanden interessanten stand was de partij afgebroken. De twee verbonden vrijpionnen zien er verschrikkelijk dreigend uit, maar nóg gevaarlijker is Wit's aanval. Da5 - al 41 Dg6—e7 Pg7Xf5 42 Dd5 b.3 Zwart kan het Paard niet nemen, "wegens 43. Ld3—e4! Dal—fl 43 Pe7—-d'5 Ta6—al 44 Lc6—b5 Ld3Xb5+ 45 Db3Xb5 Dfl-el 46 Db5—c6 De2—g3 47 Dc6—gó Dg3-h3 48 Dreigt 49. Pf5Xd4f. 48 Kd7—c6 Pf5Xd4+l 49 c5Xd4 Een diep berekend Paardoffer van Wit. Dh3 - c8f 50 Ld8—c7 Tal elf 51 Pd5—c3 Vermoedelijk heeft Zwart, bij zijn bereke ningen voor den 48sten zet, over het hoofd gezien dat hij thans Kc6b6 niet kan spe len, wegens 52. Ld2d5t, enz. De bordjes zijn nu vrij plotseling verhan gen, zoodat, in plaats van te winnen, er nog kans is dat Zwart verliest. Ld2Xc3 52 Tb7—bl! Daarmede redt Zwart de partij en mag hij van geluk spreken nog remise te kunnen maken. Natuurlijk wint Wit na 52. d4Xc3; 53. Tdlt, enz. Dc8-a8f 53 Kc6-d7 Da8-a4+ 54 Kd7—c8 Lc3-d2 55 TblXclf Ld2Xcl 56 Dg6 - dó Da4 e8f 57 Kc8—b7 De8-b5f 58 Kb7-a7 Db5 a4f 59 Ka7—b7 Da4-b5f 60 Lc7-b6 Db5-d3 61 Dd6-g6 Dd3Xg6 62 HXgó Kgl f2 63 Kb7-c6 REMISE Met één tempo meer had Zwart nog winstkansen gehad. OPLOSSING PROBLEEM No. 479 (No. 7 van den Ladder-wedstrijd). Stand der stukken; Wit: Kb4, Ddl, Te8, Lb2, d5. Zwart: Kb7, La6, b5, b6. 1. Lb2h8!, enz. Goed opgelost door: C. Dekker en H. Hassebroek, beiden te Amsterdam; H. de Ruyter, te Blo emend aal; M. D. L. Artz, Jac. J. Bert, C. v. Dort, H. W. v. Dort, J. Hoogeveen, J. ten Hove, C. P. Koene, J. G. Leibbrandt, J. M. C. Leibbrandt, A. H. Nes sen en K. Pluim-Mentz, allen te Haar lem; P. Mars en K. Siegerist, beiden te Santpoort; N. E. Rost, te S p a a r n- dam; W. Koning te Zandvoort (allen 3 punten). Voorts zijn de problemen nos. 477 en 478 alsnog goed opgelost door C. Dekker, te Amsterdam (resp. 4 en 2 punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 480 (No. 8 van den Ladder-wedstrijd). Stand der stukken: Wit: Kdl, Db7, Tel, Lbl, Ld8, Pd5, c2, f3, h5. Zwart: Kf5, Da4, Td6, a5, b4, d7, f4. 1. Db7—b5, enz. Goed opgelost door: C. Dekker en H. Hassebroek, beiden te Amsterdam; H. de-Ruyter, te Bloe men d a a 1, M. D. L. Artz, D. Baas, C. Cam- menga, Jac; "J...Bert, C.-y. Dorfv.H. W-Y- Dort, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, C. P. Koene, J. G. Leibbrandt, J. M. C. Leib brandt, A. H. Nessen, K. Pluim-Mentz, P. W. Smits en C. Vols, allen te Haarlem; P. Mars en K. Siegerist, beiden te Santpoort, N. E. Rost, te Spaarndam; H. C. Kemp, te Vijfhuizen; W. Koning, te Zand voort (allen 2 punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem C. C. Na 1. Lb2e5, Kb7—a7; 2. Te8—b8, La6— b7, 3. Ddlalt is Zwart niet mat, wegens 3Lb7—a6. F. W. H. 1. Ddl—al faalt na 1 Kb7c7. Alleen de sleutelzet van studie no. 130 is niet voldoende. C. V. 1. Dal faalt na 1 Kc7 Heemstede. F. v. d. Jr. 1. Ddlh5 faalt na 1Kb7—a7 (no. 7); 1. Kdl— d2 faalt na 1Da4a2 (no. 8). SCHERMEN. De kampioenswedstrijd voor dames floret zal a s. Zondag 8 December plaats hebben ia de schermzaal van den heer Brassinne aas den Kampersingel. Deze wedstrijd zal begin" nen 's morgens om 10 uur. Er zal een flinke deelneming zijn! POST™ TTVFN. DE SPAARNEVOGELS. Alhier werd opgericht de P. V. „De Spaar- nevogels". Het secretariaat is gevestigd Slachthuisstraat 112. DAMMAN. Kampioens'-T^p voor Haarlem en Omstreken. De jaarlijksche wedstrijd om het kam pioenschap van Haarlem en Omstreken, die in de tweede helft van December a.s. zal be ginnen, mag zich dit jaar in een ongekende belangstelling verheugen. Voor de hoofdklasse schreven niet minder dan 17 deelnemers in, dus wel een record aantal, namelijk J. B. Sluiter Jr. (titelhou- der), J. W. van Dartelen, B. Dukel, H. de Boer, A. de Jong, J. Poppen, J. van Looij, j. P. van Eijk, P. G. van Engelen, H. Greeiiw, F. A. Berkemeier en J. van Steenwijk (allen van de „Haarlemsche Damclub") en H. A. van Abs, J. Lycklema, W. Stroo, J. J. P. Kraayer en J. Van Berkum (allen van de Damclub „Haarlem"). Omtrent de toelating zal door het bestuur van den Dambond voor het district Haarlem en Omstreken nog een beslissing worden ge nomen. Voor de 2de klasse schreven In: H. Lunenburg Jr., Joh. Fabel Jr.. G. A. Ctto- lini Jr.. W. J. A. Matla. R. Hartgerink. J. Balk P. Mollema, C. Pot, W. Bosman en W. v. Pijnde (allen van de „Haarlemsche Dam- club"). Waarschijnlijk komen hier nog enkele spe- Iers van de Christ. Damclub „Haarlem" bij. Voorts overweegt het bestuur van den Haarlemschen Districtsbond om dit jaar nog over te gaan tot de instelling van een wed strijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken 3de klasse. Onder de 3de klas- se-spelers bestaat hiervoor zulk een groote belangstelliixg dat een zeer groote deelne ming verwacht kan worden. SPRINGER ONTTROOND! Wij ontvingen uit Parijs uit betrouwbare bron de mededeeling dat de Fransche Dam bond den wereldkampioen B. Springer Jr onttroond heeft! De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat Springer geweigerd heeft de match te spelen tegen den Franschen k; pioen Fabre om den wereldtitel. Zooals bekend, was deze match oorspron kelijk reeds vastgesteld, doch op het'laat ste oogenblik uitgesteld in verband met protesten van den Ned. Dambond. Aangezien echter de Fransche Dambond meent in het gelijk te staan, is men tot de zen drastischen maatregel overgegaan. Volgens onzen zegsman, die reeds jaren in de Fransche damwereld een vooraan staande plaats inneemt, zou de beste oj sing zijn dat de Ned. Dambond aan Franschen Dambond voorstelde den Fran schen kampioen Fabre' te laten spelen tegen wen Nederlandschen kampioen A. K. W. Damme, waarna dan de winnaar tegen Springer zou kunnen uitkomen om den we reldtitel In Hollandsche dammerskringen zal dit bericht niet zonder verwondering gelezen worden, aangezien eerst met den Franschen Dambond in principe overeenstemming in zake deze kwestie was bereikt. De door den Franschen Dambond genomen maatregel komt ons dan ook op z'n minst genomen zeer voorbarig voor; de houding van de Franschen lijkt ons niet bevorderlijk' voor een goede samenwerking. Met belangstelling wachten wij af welke stappen de Nederlandsche Dambond zal ne men. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Groote Houtstraat 15 - Haarlem - Telefoon 1549? ELECTRISCHE GESCHENKEN General Electric Stofzuigers met 5 jaar garantief110.— Bcroepsvoetbal in Duilschland. De Duitsche omstandigheden laten beroepsvoetbal volgens het Engclsche systeem niet toe- De moeilijkheden van den Engelscben Voetbal Bond. De Engelsche League dreigt het spelen van een internationaal kampioenschap onmogelijk maken. De beroepsclub# eischen den Zaterdag uitsluitend voor zich op. Het Engelsch elftal slaat Wales met 6 tegen 0 en wordt toch niet als voldoende sterk beschouwd. Schotland exporteerde in drie maanden voor 360-000-— spelers- De financiën van den Belgischen Voetbal Bond- Dat het vroeg of laat in Duïtschland tot een erkend beroepsspel zal komen, ligt voor de hand. De Duitsche Voetbal Bond blijft zich er krachtig tegen verzetten, doch de drang der omstandigheden wordt stellig ten slotte te machtig. Er komen verschillende ernstige overtredingen tegen de amateursbe palingen aan het licht, het kan niet anders, of men zal de overtreders in de beroeps klasse moeten plaatsen. Het aantal beroeps spelers zal ten slotte zoo groot worden, dat de Duitsche V. B„ die volgens de reglementen van de F.I.F.A. verplicht is ook het beroeps- spel onder zijn hoede te nemen, wel iets voor de beroepsvoetballers zal moeten doen. Men zal wedstrijden voor hen moeten orga- niseeren en daarmede heeft het officieele beroepsvoetbal zijn entree gemaakt. Zoo ziet men de zaak in Duitschland, meer in het bijzonder in ZuidDuitschland, dan ook in. Belangwekkend is in dit verband een be schouwing door Bensemann in der Kicker geschreven. Hij wijst daarin op het aantal bezoekers bij de Engelsche Leaguewedstrij den. Verleden week waren bij de 11 wedstrij den in de eerste divisie 279.000 betalende toe schouwers. wat dus ongeveer 25.000 per wed strijd was. In de tweede League bedroeg het aantal toeschouwers 189.000, derhalve een gemiddelde van 17.000. Bij de spelen in de derde divisie van de League waren 163.000 toescrouwers of er werden 22 wedstrijden gespeeld ruim 7000 per wedstrijd. In to taal trokken de 44 Leaguewedstrijden 631.000 toeschouwers of gemiddeld per wedstrijd 14.000. Een vergelijking met de 44 belangrijk ste wedstrijden in Duitschland maakt het volgens hem duidelijk dat beroepsspel. zooals men dat In Engeland heeft, voor Duitsch land onmogelijk is. daar men het niet zou kunnen betalen. De dichte bevolking van Engeland is oorzaak dat het- in Engeland wel goed gaat. Bensemann vertelt verder, dat hij de zaak nauwkeurig heeft bestudeerd en dat hij daarbij tot de conclusie is gekomen, dat een scheiding tussehen amateux'isme en be roepsspel op ethische en paedagogische gron den aanbeveling verdient, doch dat een doorvoering daarvan in de praktijk op schier on over komenlijke bezwaren stuit. Boven dien zijn op het oogenblik in Duitschland de levensomstandigheden allerongelukkigst. Indien men thans een groot aantal jonge mannen aan nijverheid en industrie onttrok om ze uitsluitend te laten voetballen, zou de openbare meening zich daartegen vrij zeker verzetten. Men zal derhalve den be- staanden toestand moeten bestendigen en er voor trachten te zorgen, dat goede spelers een betaalde burgerlijke betrekking heb ben en toch gelegenheid zullen hebben om de niet-betaalde nevenbetrekking, het voetbalspel uit te oefenen. De schrijver geeft toe, dat hieraan groote gevaren ver bonden zijn, doch hij meent dat men op deze wijze van verschillende kwade dingen het minst kwade kiest. Dat zal derhalve een soort officieel erkend verkapt beroepsspel worden. De schrijver is natuurlijk bet-er op de hoogte van de voetbaltoestanden in Zuid Duitschland dan wij. zoodat wij zijn mee ning zonder meer zullen aanvaarden. Het is ons echter niet duidelijk, waarom men ook in Duitschland niet tot een erkenning van het beroepsspel kan overgaan, indien men bepaalt, dat beroepsvoetbal slechts als nevenberoep uitgeoefend mag worden, waar bij de beroepsvoetballers dan ook slechts een matige vergoeding zullen krijgen. Iets dergelijks is op het oogenblik feitelijk in Oostenrijk reeds het geval. Men noemt dan de zaak bij den waren naam, wat toch zeker beier is, dan officieel misstanden te hand haven. Reeds eerder schreef ik over de moeilijk heden, die zich in Engeland hebben voorge daan bij het organiseeren der internationa len wedstrijden. Verschillende Leagueclubs, onder aanvoering van de Arsenal, hebben zich verzet tegen het spelen van internatio nale wedstrijden op Zaterdag. Die clubs wen- schen haar spelers voor dergelijke wedstrij den niet af te staan, daar ze daarvan groote financieele nadeelen ondervinden. Aan den anderen kant staat echter dat Ierland- Schotland en Wales er krachtig op staan die internationale wedstrijden op Zaterdag te houden, omdat ze op andere dagen lang niet zooveel entreegeld zullen ontvangen en ze dat geld niet zullen kunnen missen, daar ze anders voetbal niet langer behoorlijk kunnen organiseeren. Verleden week nu hebben de vertegen woordigers van de vier betrokken bonden van het Vereenigd Koninkrijk vergaderd om deze aangelegenheid te bespreken. Na een zeer langdurige bespreking werd besloten de be staande toestandeix te handhaven, zoodat de Engelsche V. B. in de minderheid bleef. Daardoor zal echter deze bond waarschijn lijk nog voor andere moeilijkheden komen, immers de Leagueclubs in Engeland blijven op het standpunt, dat het spelen van inter nationale wedstrijden op Zaterdag een voor haar veel te nadeelige zaak is. Vooral de Ar senal kan daarover een woordje meespreken. Deze op zeer commercieele wijze geëxploiteer de club geeft, naar men weet, duizenden uit voor goede spelers. Voor het publiek blijkt het nog altijd een bijzondere attractie te zijn een speler, waarvoor b.v. f 100.000 is be taald. in actie te zien. Daaraan is het te dan ken dat de Arsenal steeds een talrijk publiek trekt en dat het met de politiek van het aan- koopen van goede spelers tegen groote be dragen, door kan gaan. Moet men zoo'n kost baar spelen voor een internationalen wed- strijd afstaan, dan beteekent dat een ver minderde attractie voor den wedstrijd van de Arsenal en daardoor ook een verminderde re cette. Daarbij komt nog het feit, dat het pu bliek er sterk op aandringt, dat de groote in ternationale wedstrijden draadloos worden uitgezonden. Vallen deze wedstrijden nu sa men. met de Leaguewedstrijden, dan betee kent deze uitzending voor de Leagueclubs 'n financieele nadeel, vooral bij slecht weer, daar dan de toeschouwers liever thuisblij ven om toehoorder te worden bij den in ternationalen wedstrijd. De Football League, een machtig lichaam, dat eigenlijk niet onder doch naast de Foot ball Association staat, zal nu de zaak nader bestudeeren. Men verwacht, dat de League aan zijn clubs zal verbieden spelers voor in ternationale wedstrijden op Zaterdag af te staan, behalve voor het vertegenwoordigend elftal van het land, waarin de club is ge vestigd. De in Engeland gevestigde League clubs zouden dan dus alleen voor het Engelsch elftal spelers mogen afstaan. Cardiff City, een Engelsche Leagueclub, die in Wales is gevestigd, zou dan van haar Engelsche spelers er geen enkele mogen afstaan voor wed strijden van het Engelsch elftal, doch alleen spelers voor het elftal van Wales, waarvoor natuurlijk alleen spelers, die in Wales zijn geboren, in aanmerking komen. Wordt dit besluit door de Football League genomen, dan beteekent dit dat interna tionaal voetbal op Zaterdag voor de vier bonden van het Vereenigde Koninkrijk vrij wel onmogelijk zal zijn. Zoo zouden de Schotten b.v. niet de beschikking kunner krijgen over de beste Schotsche spelers, daar die voor Engelsche Leagueclubs uitkomen. Daar de Football Association op dit punt ds macht in handen heeft, kan de Engelsche Voetbal Bond zelf hier niets tegen doen. Men begrijpt, dat men aan de overzijde van het Kanaal met belangstelling den ver deren gang van zaken volgt. Ook voor het vasteland is deze zaak van belang. Immers mocht het Engelsche internationale kam pioenschap mislukken, dan zullen de betrok ken bonden zich voor internationale wedstrij den wel tot het vasteland dienen te wenden. Men ziet dus dat er achter deze kwestie meer zit, dan men na een oppervlakkige be schouwing van de zaak wel zou denken. Intusschen gaan dit seizoen de wedstrijden om het internationaal kampioenschap rustig verder. Verleden week speelde Engeland tegen Wales, wat in een 60 overwinning voor Engeland eindigde. Merkwaardig is het dat de Engelsche voetbalpers, ondanks deze groote ovex-winning van de Engelsche ploeg toch nog niet al te best over het Engelsche elftal te spreken is. Men vindt de voorhoede, vooral wat het binnentrio betreft, nog te zwak. Algemeen wordt dan ook in overweging gegeven daarin nog wijziging te brengen, daar men anders stellig niet van de Schot ten zal kunnen winnen. De kans, dat Enge land dit seizoen het kampioenschap wint. is niet slecht, vandaar dat het aan adviezen voor de samenstelling van het elftal, nieï ontbreekt. Men krijgt den indruk, dat het belang rijkste export-artikel van Schotland op hei oogenblik wel de voetbalspelers zijn. Het sei zoen is nog geen drie maanden oud en toch heeft Schotland in dien tijd reeds voor f 360.000 aan spelers naar Engeland exporteerd. Men heeft daarvoor slechts 10 spelers behoeven te zenden, zoodat gemiddeld f 36.000 per speler werd betaald. Bovenaan de lijst staat Morrison, die voor f 72.000 van Falkirk naar Sunderland is overgegaan. Trouwens Falkirk is een Schotsche club, dis zich vooral op het exporteeren van spelers toelegt. De leiders van deze club hebben blijk baar een bijzonderen kijk op jonge spelers, in den loop der jaren hebben ze tenminste tal van spelers die de club geen cent hebben gekost, voor aanzienlijke bedragen aan Engelsche clubs overgedaan. In totaal heei; Falkirk in den loop der jaren 14 spelers z Engelsche clubs overgedaan voor een bedrag van f 514.000. Slechts één speler van die 14 had Falkirk geld gekost. Het zooeven verschenen jaarvei-slag van den Belgischen Voetbal Bond bevat eenige belangrijke cijfers. Zoo werd er gedurende het op 30 Juni eindigende seizoen ontvangen f 288.818. De Staat heft belasting op de voetbalwedstrijden, doch het grootste gedeel te van deze belasting wordt aan den voet balbond terugbetaald als subsidie voor he: werk, dat de bond doet in het belang van de lichamelijke opvoeding en militaire voorbe reiding der jeugd. Deze belasting-restitutie bedroeg dit seizoen niet minder dan f 197.231 De bruto recettes van de internationale wed' strijden beliepen f 85.440, de onkosten be droegen f 41.415, zoodat een winst van ruim f 44.000 werd gemaakt. De uitgaven van den bond bedroeeen f 263.844, zoodat er nog een voordeelig saldo is. In België worden de onkosten der scheids rechters door den bond betaald, wat wel e® billijke regeli** is. De kosten hiervan bedroe gen f 35.315. Ook de verzekering der spelers komt voor rekening van den bond, waarvoor hij f 43.187 betaalde. Bilthoven, 30 Nov. 1929. C. J. GROOTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16