BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1929 DERDE BLAD ENGELAND EN DE SOVJETS. Over het herstel der betrekkingen. NANKING ERKENT DE OVEREENKOMST VAN MOEKDEN NIET Een brutaal Russisch antwoord aan de V.S. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In het Hoogerhuis werd de quaestie van de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland ter sprake gebracht door Lord Birkenhead, die de aandacht vastigde op de jongste revolutionnaire pro paganda der Sovjets, een uiteenzetting van de politiek der regeering vroeg cn een reso lutie indiende, waarin verklaard wordt, dat de hervatting van de betrekkingen voor het oogenblik ongewenscht moet worden ge jacht. Lord Thomson verklaarde in zijn ant woord, dat de politiek der regeering beoogt de normale diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland met de minst mogelijke ver traging te hervatten en te gelijker tijd de Engelsche belangen, niet alleen in dit land, doch over de geheele wereld, te beschermen. De regeering wil bijdragen tot de handhaving van den wereldvrede en den Engelschen han del uitbreiden. De regeering is van zienswijze dat de betrekkingen met de Sovjet-regeering nimmer hadden moeten worden verbroken. Een politiek, die wederzijdsche betrekkingen van de hand wijst, omdat men de beloften van de Sovjet-regeering niet kan aanvaar den, is een wanhoopspolitiek. Dit zou be- teekenen, dat de huidige staat van zaken on bepaald zou voortduren. Gezanten zijn nog niet uitgewisseld en een belofte ten aanzien van de propaganda is nog niet gegeven. De regeering heeft nog niet afgezien van en zal niet afzien van haar recht, om maatregelen, welke dan ook, te nemen, welke zij noodzake lijk acht, ten einde buitenlandsche opruien de propaganda van welken oorsprong ook, tegen te gaan. Lord Brentford vroeg of ten aanzien van deze verklaring bij een voortzetting van pro paganda ingeblazen door de Russische re geering, hetzij in Engeland, dan wel in het Britsche Rijk de gezant terug zou worden ge zonden. Thomson antwoordde hierop: „Wan neer het is aangesticht door het Russische gouvernement zeer zeker". Lord Birkenhead vroeg of ook de derde Internationale hier onder valt, waarop Thomson bevestigend antwoordde. Voortgaande zeide Thomson, dat hij geens zins den indruk wilde achter laten, dat de propaganda als bij tooverslag zou ophouden. Uit den aard der zaak was dit niet mogelijk bij een lichaam als de derde internationale. Betreffende het argument, dat geen betrek kingen behoorden te worden hervat met een land, waar wreedheden en terechtstellingen hadden plaats gehad, zeide hij, dat de Re geering de wreedheden niet goedkeurde en de terechtstellingen betreurde, doch van mee ning was, dat de hervatting den betrekkingen met Rusland er toe zou bijdragen het systeem van terechtstellingen en wreedheden, dat daar nog heerschte te verminderen. Thomson was van meening, dat het ten zeerste in het belang van Engeland was voor den alge- mieenen wereldvrede. Daarom voerde de re geering dan ook haar huidige politiek. Een bijzonder staaltje van de ondeugdelijk heid der Chineesch-Russische politiek geeft het onderstaande telegram: Volgens een bericht uit Nanking heeft Dinsdag onder voorzitterschap van maar schalk Tsjang Kai Sjek een kabinetszittini plaatsgevonden, waarin de minister van buitenlandsche zaken Wang, een rapport uit bracht over den internationalen toestand. Hij verklaarde, dat Moskou weigerde directe on derhandelingen met Nanking te voeren, aan gezien het met Moekden een afzonderlijke overeenkomst wilde sluiten, waardoor nieuwe moeilijkheden zouden kunnen ontstaan tus- schen Moekden cn Nanking. Het Chineesche kabinet heeft daarop be sloten de onderhandelingen tusschen Moskou cn Moekden niet te erkennen. Het is ten eenenmale onmogelijk uit dezen gang van zaken een conclusie te trekken. Men zou om dit alles kunnen lachen, als de zaak niet zoo erbarmelijk was en de ver houdingen aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens niet bewezen dat de Volkenbond en de Staten met hun Kelloggpact. zoo goed als machteloos staan tegenover de gebeurtenis sen in het Oosten. Als men daar nog niet van overtuigd is, leze men er het antwoord maar eens op na van de Sovjet aan Amerika. In dit antwoord wordt op scherpe wijze de herinnering aan het bestaan van het Pact Kellogg een „on vriendschappelijke daad" genoemd L. A. Een belangrijke rede uit Polen Het was de beurt van Kwiat-kowski, den aninister van handel van Polen, om het zijne te zeggen in den strijd voor de grondwets herziening. Te Lemberg hield hij een rede, die draadloos over het heele land verspreid is, aldus de N.R.C. Hij zeide o.m. dat de huidige strijd voor dc partijen een episode uit den politieken strijd is. maar voor de regeering van Pilsudski een heilige plicht-, gevestigd op het bewustzijn van de historische verantwoordelijkheid. Na een afschrikwek kend beeld gegeven te hebben van den po litieken en economischen toestand voor 1926 het jaar waarin Pilsudski naar de macht greep, zeide hij: de verantwoordelijkheid voor den staat van zaken vóór 1926 droegen niet de oude ministers, die voor het meeren- deel menschen van goeden wil waren, maar onmachtig vanwege het heerschende systeem van algemeene onverantwoordelijkheid. Maar schalk Pulsudski nam de taak op zich de noodzakelijke hervormingen in te voeren cn hij alleen heeft daartoe de kracht. De strijd gaat niet tegen de volksvertegenwoordiging, daar Pilsudski die zelf in het leven heeft g-e fcoepen en dikwijls gezegd heeft, dat een Tri}, democratisch parlement als uitvloeisel van algemeene verkiezingen een werkelijke factor is in het leven van een vrijen staat. Pilsudski heeft zich altijd ingespannen en zal zich blijven inspannen om de gedachte te laten zegevieren, dat de grondwet van Polen geen copie moet zijn van het buitenland, maar in overeenstemming moet zijn, met de na tuurlijke voorwaarden van Polen. Ondanks alle moeilijkheden van het probleem moet de grondwetsherziening worden doorgezet: dat is zoowel van economisch als politiek stand punt noodzakelijk. Op dit oogenblik te eischen de noodzakelijke wijzigingen te preci seeren en in artikelen vast te leggen zou zuivere huichelarij zijn. De plicht van de regeering is de fundamenteele lijn van die wijzigingen aan te geven en de plicht van den landdag daartegenover een positieve houding aan te nemen. De regeering zal op een corcrete, positieve wijze haar houding be palen tegenover elke houding, die de land dag in de kwestie van de grondwetsherzie ning zal aannemen. Het kamp van Pilsudski, bestaande uit conservatieve, democratische en socialistische elementen zal zijn werk voort zetten, zonder af te wijken van den weg, door zijn chef gewezen, die leidt naar de organi satie van een staat en geen anarchie, naar een evenwicht van machten en ware demo cratie en geen oligarchie, maar samenwer king van alle factoren binnen de lijst van een logisch grondwetstelsel en geen strijd van allen tegen allen. De overwinning van deze beginselen zal niet de overwinning zijn van een groep of partij, maar de overwin ning van de heele natie over zichzelve. West ar p geen fractieleider meer Behalve de reeds vermelde personen zijn thans ook, naar het W. B. meldt, de D.-natio- nale rijksdagleden prof. Hoetsch, Mumm en Behrens uit de fractie getreden. Naar V. D. meldt, heeft graaf Westarp in ge gisteren gehouden vergadering van de D.-nationale rijksdagfractie meegedeeld, dat hij aftreedt als leider daarvan, doch lid blijft van partij en fractie. Hugenberg krijgt er van langs Naar het W. B. meldt, heeft de uit de D.-nat. partij getreden afgevaardigde Lam- bach een open brief tot Hugenberg gericht, waarin hij er o.a. aan herinnert, dat de nartij onder haar eersten voorzitter een brug over de kloof tusschen de standen had geslagen, en verklaart, dat Hugenberg dezen weg heeft verlaten. Voorts oefent hij critiek op den noodlottigen invloed, welke de boule vardbladen en onzedelijke films van den dagbladuitgever en filmondernemer Hugen berg op de beschaving en de moraliteit uit oefenen. Hij besluit met de verklaring. „Zoolang er nog kans was, dat de partij met u of zonder u aan het hoofd tot haar oorspronkelijke beginselen zou terugkeeren, hebben wij onzen politieken arbeid verricht in het kader der fractie, die dank zij de lei ding van graaf Westarp niet onder uw bevel stond. Daar deze kans thans niet meer be staat, verlaat ik de partij". Weer eens tumult in den Rijksdag. BERLIJN. 4 Dec. (V. D.l Het is in den Rijksdag zeer rumoerig geweest, zoodat de zitting verscheidene keeren onderbroken moest worden De vice-voorzitter deelde onder hevig tumult mede, dat een drietal der niet aanwezige Communisten voor acht dagen uitsluiting in aanmerking kwamen. De Com munist Madalena werd uit de zaal verwij derd, waarop de overige Communisten met een oorverdoovend lawaai antwoordden, dat niet ophield toen Minister Severing zijn rede wilde vervolgen. Toen de Communistische afgevaardigde Kónen dn Minister toeriep: „Weg met den Minister van Arbeid Severing!" ontstond groot tumult in het sociaal-democratische kamp, waarop de zitting wederom werd on derbroken. De afgevaardigde Kónen, die bui ten de zitting was gesloten, verscheen we derom ten tooneele, waardoor hij zich een uitsluiting voor den tijd van acht dagen op den hals haalde. Hij wenschte de zaal echter niet te verlaten en ging voort met allerlei onvriendelijkheden aan het adres van Seve ring te lanceeren. Tijdens de pauze werd Kónen nadat hij de zaal verlaten had, door een afdeeling cri- mineele politie gearresteerd, terwijl een twee de groep politic-beambten er voor zorgde, dat hij niet ontvluchtte. Naar aanleding van deze arrestatie kwam het in de wandelgan gen van den Rijksdag tot stormachtige scènes tusschen de sociaal-democratische en com munistische afgevaardigden. Na heropening der zitting begonnen de communisten wederom lawaai te maken, toen Severing weer het woord verkreeg. Dit leidde tot uitsluiting van zeven andere com munisten. Eindelijk toen er nog een aantal hunner partijgenooten buiten de zaal was gezet, kon Severing rustig zijn rede vervol gen. Het geheimzinnige maandblad De ..Köln. Z." meldt, dat sinds geruimen tijd elke maand een tijdschrift van 12 tot 16 pagina's verschijnt, dat zich aanbeveelt als „orgaan voor de belangen van het lagere politiepersoneel". Dit tijdschrift van onmis kenbaar communistische strekking wordt onder kruisband toegezonden aan verschil lende hoogerc ambtenaren, terwijl groote pakken ervan op raadselachtige wijze in de politiekazernes worden binnengesmokkeld. In het Novembernummer, aldus het HbltL, wordt de hoofdcommissaris te Keulen op schandelijke wijze, zoo verzekert de „K. Z." gesmaad. Het blad blijkt uitstekend op de hoogte van al hetgeen omgaat in dc politic- wereld. De aan het hoofd van het geschrift vermelde namen van uitgever en drukker zijn gefingeerd gebleken. Reeds lang beijvert de politie zich er achter te komen, wie het maandblad uitgeeft en waar het gedrukt wordt. Maar tot dusver zonder resultaat. Men staat voor een raadsel. Stimson zwijgt. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Stimson heeft geweigerd commentaar te leveren op het scherpe ant woord der sovjetregeering op de Amerikaan- sche nota over de Chineesche aangelegenhe den. Scherp antwoord van Moskou. Volgens een telegram van Vaz Dias heeft Moskou op ondiplomatieke wijze geantwoord op de ongste nota. De Sovjetregeering zou zelfs van een onvriendschappelijke daad ge sproken hebben. Een telegram van de United Press aan de Tel. meldt te dien aanzien nog: In gelijkluidende nota's aan de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk verwerpt de re geering der Sovjet-Unie de verwijzing der mogendheden naar het Kellogg-pact. Gezien de directe onderhandelingen met Moekden beteekent de actie der mogendheden volgens de nota „een volkomen ongerechtvaardigde pressie en kan deze bijgevolg niet als een vriendschappelijke daad worden opgevat". Bovendien kan Moskou zoo wordt be toogd niet erkennen, dat eenig land het recht heeft als beschermer van het Kellogg pact op te treden en het is zeer verbaasd, dat een regeering, die weigert diplomatieke be trekkingen met de Sovjets te onderhouden, zich tot de Sovjets wendt met adviezen en instructies. De nota verklaart verder dat het conflict slechts door directe onderhandelingen kan worden opgelost op de basis der Sovjet-voor waarden, welke reeds zijn aanvaard. Verder wordt er op gewezen, dat de Chineesche re geering gedurende verscheiden jaren de Rus sische rechten in Chint heeft geschonden, hoewel Rusland vrijwillig afstand heeft ge daan van de exterritoriale rechten. Deze schending culmineerde in de inbe slagneming van den Chineeschen Ooster- sooorweg, terwijl na dien Chineeschen troe pen op Russisch grondgebied doordron gen en de Russische bevolking hebben aan gevallen en beroofd. Hierdoor werden de Sovjets gedwongen over te gaan tot een de fensief optreden, „maar het Kellogg-pact is niet geschonden". De nota zegt ten slotte, dat hetzelfde niet verklaard kan worden van andere mogend heden, die nog altijd kanonneerboot en en soldaten in China hebben. Clemenceau en „het uiter lijk vertoon". Zooals men zich herinneren zal, heeft Cle- menceau bij testamentaire beschikking be paald, dat zijn teraardebestelling niet ekenmerkt mocht worden door eenigerlei demonstratie. Desondanks hebben de oud strijders een betooging en scène gezet bij het graf van den Onbekenden Soldaat en er zijn er zelfs, die het vroegere medewerken van Clemenceau kwalijk hebben genomen dat zij aan dat gedoe niet hebben deelgenomen. Thans meldt de N. R. Ct.: Een medewerker van de Figaro heeft aan Georges Wormser, die de kabinet-chef van Clemenceau is geweest en tot diens dood met hem heeft verkeerd, gevraagd waarom de vroegere medewerkers van den overleden staatsman niet hebben deelgenomen aan de plechtigheid, die er, Clemenceau ter eere, Zondag te Parijs bij het graf van den On bekenden Soldaat heeft plaats gehad. Wormser heeft (zeer terecht o.i.) geant woord, dat de vroegere medewerkers in ge dachten aan de plechtigheid hebben deelge nomen, maar juist hun trouw aan den over ledene gebood hen terughouding. Had Cle menceau dan niet elke officieele ceremonie afgewezen? Op de opmerking van den journalist, dat het défilé voorbij den Onbekenden Soldaat toch zeker wel de instemming van den over ledene zou hebben gehad, antwoordde Worm ser, dat geen hulde hem meer waard zou zijn geweest dan die der „poilu's", die hij zoozeer heeft lief gehad. Maar, vervolgde Wormser, hij zou zich hebben gehoed voor de aanwe zigheid van zekere personen. Zij, die de over winning hebben verminkt en Frankrijk drei gen te ontmoedigen, vermijdt hij. Wormser haastte zich overigens hieraan toe te voegen, dat de tegenwoordige voorzitter van den mi nisterraad hier buiten stond: van Tardieu had Clemenceau steeds veel verwachting ge had. Indien het noodig mocht zijn ons te recht vaardigen, vervolgde Wormser, zou ik een herinnering van verleden jaar willen opha len. Den 9en November 1928 liet Clemenceau mij een brief van Painlevé, den toenmaligen minister van oorlog lezen, waarin hij on gekend feit werd uitgenoodigd de viering van den tienden verjaardag van den wapen stilstand bij te wonen. Het spreekt van zelf, heeft Clemenceau toen tegen mij (Wormser) gezegd, dat ik er niet heen ga. Er zijn menschen, die ik liever niet ontmoet. Ik wil geen betoogingen rond mijn naam, geen toejuichingen. Ik wil me niet vertoonen. Vannacht heb ik slecht ge slapen; in mijn hoofd was ik bezig met een antwoord op de uitnoodiging. Maar bij na dere overweging zal ik heelemaal niet ant woorden. Ik zou verplicht zijn te zeggen: wat hebt u van den wapenstilstand gemaakt? Mocht men de uitnoodiging publiceeren, dan zal ik een mededeeling maken voor de pers, waarin ik eenvoudig zal zeggen, dat men tien jaar heeft noodig gehad om mij uit te noodigen, dat ik wel tien jaar heb om te antwoorden en dat ik bovendien mijn stilte niet wil verbreken. Dit is alles, want er zou maar al te veel zijn te zeggen en dat zou tot niets dienen. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Verduisteringen. De 31-jarige los werkman uit Haarlem, die het geld, f 30, dat hij voor zijn patroon op quitanties geïnd had heeft verduisterd om er in Amsterdam goede sier mee te maken en tegen wien drie maanden gevangenisstraf was geëischt werd veroordeeld conform den eisch met aftrek van voorarrest. De reiziger, die zich aan eenzelfde mis drijf had schuldig gemaakt door een stof zuiger te verkoopen voor de firma waarbij hij in dienst was en de ontvangen 140 niet af te dragen kreeg 9 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief, conform den eisch. KASGELDLEENINGEN. B. en W. vragen aan den raad machtiging om, evenals in 1929, kasgeldleeningen aan te gaan tot een bedrag van hoogstens f 7.000.000. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 72ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 10 December 1929, des namiddags :e 7.30 uur in het gebouw der Kamer, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Benoeming Commissie Onderzoek ge loofsbrieven (art. 43, Regl. K. v. K.) 5 Subsidies, a. Goedkeuring subsidie IJsbestrijdlngs- commissie, Amsterdam. b. Aanvraag Koninklijke Vereeniging Ko loniaal Instituut te Amsterdam. c. Aanvraag Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. d. Aanvraag V Internationaal Luchtvaart congres, 's Gravenhage. e. Tweede aanvraag Nederlandsch-Amerl- kaansche Kamer van Koophandel, Amster dam. 6. Goedkeuring verzonden brieven: a. Raad Gemeente Haarlem, betr. Werk tijdenbesluit voor winkels. b. Raad Gemeente Velsen, betr. Werktij denbesluit voor winkels. 7. Benoeming leider cursus Handel en Recht. 8. Concept-schrijven Bureau aan Minister van Financiën, inzake accijnsverlaging sui ker. 9. Concept-schrijven Bureau aan Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie inzake beroepenlijst in de locale tele foongidsen. 10. Voorstel Kleinbedrijf tot het instellen van een onderzoek naar het incasseeren van kleine vorderingen. 11. Rondvraag. 12. Besloten vergadering. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. J. v. L-, het als bestuurder van een rij wiel, daarmede een weg, die in één richting is gesloten, in die richting berijden f 0.50 subs. 1 dag hechtenis; C. v. 't Z. idem idem, J. J. S. het te Haarlem zonder vergunning van B. en W. met een voertuig buiten nood zaak komen rijden, vertoeven op een voet straat; vrijspraak. J. W. K. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 1 subs. 1 dag hech tenis; L. v. D. overtreding der IJkwet f 2 subs. 2 dagen hechtenis; A. K. openbare dron kenschap bij herhaling 5 dagen hechtenis. F. B. in staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren f 8 subs. 8 dagen hechtenis. M. P. V. overtreding der ongevallenwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis; A. H. idem f 10 subs 10 dagen hechtenis. H. H. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. B. S. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis. X, J. D. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. S. O. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 25 subs. 25 dagen hechtenis. D. v. K. overtre ding der Leerplichtwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. H. het in dronkenschap een motorrijtuig besturen, 7 dagen hechtenis en ontzegging om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar: tot niet in het bezit zijn van een geldig nummerbewijs i 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. W. overtredingen der Motor- en Rijwielwet en der pol. verorde ning van Bloemendaal f 8 subs. 8 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 dagen hechtenis. C K. overtreding der pol. verordening van Haarlem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. P. j. A. B. overtreding van de Motor- en Rijwiel wet f 10 subs. 10 dagen hechtenis en f 3 subs. 3 dagen hechtenis. II. J. ter W. overtre ding der ongevallenwet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. D. het eene straat in de ver keerde richting inrijden f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. W. overtreding van het Motor en Rijwielreglement (14 dagen aangehou den) F. S. van L. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 28 subs. 20 dagen hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regel Een S. O. S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig moge. lijk te waarschuwen. Dit S. O. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waar schuwen dat Akker's Abdijsiroop het voor hen aangewezen middel is. |j DE BEROOVINGTE HILVERSUM. ELKANDER BEDROGEN! Omtrent de bekentenissen van de aan vallers van den banklooper te Hilversum, verneemt het Hbld. nog, dat een der aanval lers heeft verteld, dat de andere aanvaller hem heeft meegedeeld, dat de buit slechts f 1000 bedroeg, zoodat de eene misdadiger den andere nog bedrogen heeft De een heeft van den ander f 10 van den buit gekre gen. Een bedrag van f 1375 is in het frame van de fiets gevonden. Talrijke biljetten van f 2.50 ontbreken nog. DE BIG VAN 168e. Aangemoedigd door de vele aanvragen heeft het Ensemble Sluyters te Amsterdam besloten Zondagavond 8 December in den schouwburg Jansweg nog een opvoering te geven van „De Big van t 168e". De rol vaa Bourache, de brullende korporaal, is weder om in handen van Jacques Sluyters Jr., ter wijl „De Big" door Ad. Verzyl gespeeld wordfc, UITGAAN. Zondag komen in de Gem. Concertzaal de Rotterdamsehe kluchtspelers een opvoering geven van de groote militaire klucht „George wil wel, da's vast", waarin de bekende Hub. Kievits de rol van den oppasser Gijs vervult. Zij die eens hartelijke willen lachen, gaan dus Zondag naar de Gem. Concertzaal. EEN OPTOCHT VAN SINTERKLAZEN, In Rotterdam, De N.R.C. schrijft: Er is een rijclub in de Rotterdamsehe manége, die 's Woensdagsavonds aldaar pleegt te oefenen. Daar ditmaal de Woensdag op 4 December viel hadden de heeren, een tien tal, den inval gekregen om eens te rijden m Sinterklaascostuum. Keurig als de heilige uit Spanje verkleed, reden zij de manége binnen, een, twee, enz. tot tien toe, maar neen, toen kwam er na den tiende nog een elfde,, een twaalfde, een dertiende sint. De heeren keken hun oogen uit. Waren zij het nu zelf of waren zij het niet? En nog altijd kwam er geen eind aan den stroom vaa sinten. Totdat eindelijk na den een en twin tigste Zwarte Piet de rij besloot. Het plan netje was uitgelekt en een andere club, dames en heeren hadden besloten een grapje uit te halen, dat dan ook welgeslaagd is. Nadat de rijoefening op bevredigende wijze door de plotseling verdubbelde club was af gewerkt, reed het heele gezelschap de manége uit, den Binnenweg op, om zich langs Cool- singel en Hofplein naar het cabaret La Gaité te begeven. Hoewel de drukte op straat op dat betrekkelijke late uur al aardig gedund was, trok het gezelschap, door Zwarte Piet geleid, toch nog heel wat bekijks. Bij het c aba re; steeg men af, gedienstige geesten leidden de paarden stalwaarts en de Klazen en Klaasjes besloten den avond met een vroolijk dansje. Wij zullen maar hopen, dat er op hun weg niet veel dreumesjes geweest zijn, die eigen lijk reeds lang te bed hadden moeten liggen. Hun geloof in den goeden heilige zou een te grooten knak gekregen hebben Dc scheuring in dc Duitsch-Nationale partij. De afgevaardigden von Keudell, v. Lindeiner-Wtldau, Schiele (bovenste rij) ci Haftuig, Hülscr, SchlangcSchönlftgeti en Hoetzsch. zijn uit dc Duitsch-NaticmuLe partij getreden* omdat zij zich niet kondat vereenigen met de destructieve en onbesuisde politiek van Hugenberg.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10