SPORT EN SPEL JUBILEUM KONINKL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. DE JUBILEUMWEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIë. DE STRIJD TEGEN DE BELGEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 ZESDE BLAD W. J. H. Muiier, Heden vindt te Amsterdam de viering plaats van liet 40-jarig jubileum van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond, die op 8 December 1889 werd opgericht. Te 2 uur hedenmiddag zal in het R. A. I.-ten- toons tellingsgebouw een buitengewone bondsvergadering aanvangen, welker agen da een feestrede van den voorzitter en de be noeming van een eerelid vermeldt. Na af loop hiervan zal het bestuur reclpieeren, waarna afgevaardigden van bonden, vereeni- gingen en andere genoodigden zich aan een feestmaaltijd zullen vereenigen. Wij zijn in de gelegenheid reeds hieron der het een en ander te ontleenen aan de feestrede, die door voorzitter Ir. J. W. Kips op de vergadering van hedenmiddag zal worden uitgesproken. Na een woord van welkom tot de aanwezi gen zal de spreker aldus vervolgen: Is het nu inderdaad een feit van zooveel belang, dat de N. V. B. 40 jaar bestaat, dat het gemotiveerd is, dat zoovelen uit alle dee- len van het land samen komen om dit feit feestelijk te vieren? Is er reden tot feest vieren of deden wij beter stilletjes verder te gaan en dit jaar te laten verloopen als het voorgaande en het volgende? Het antwoord op deze vraag zal wel altijd min of meer subjectief zijn, maar toch meen ik, dat wanneer men de geschiedenis van de sport in ons land objectief rangschikt, in en kele concrete feiten, daarin toch wel een aanwijzing voor de beantwoording gevonden wordt. Enkele maanden geleden hebben wij door het feest van H. F. C. gevierd het gouden feest van onze sport. In de tijden waaraan dit feest oris deed denken, was voetbal een spel voor enkele bevoorrechten, die een har den strijd hadden te voeren tegen vooroor deel en tegenwerking. Toen 10 jaar later, in 1889, onze Bond werd opgericht, waren er nog slechts 9 vereenigingen, die afgevaardig den naar de oprichtingsvergadering zonden. Er werd gespeeld op openbaren grond zooals het Malieveld in Den Haag of op een stuk van een weiland, dat een boer tegen een be scheiden bedrag wilde verhuren. Groote bedragen konden de clubs, klein als zij toen waren en met geen andere inkomsten dan de contributie, niet betalen. De kleedkamer was een schuur of een hoekje in den stal van den boer. Thans ziet men, hoe men het land ook doorkruist, allerwege voetbalvelden, tot in de kleinste plaatsen. Deze velden zijn goed in gericht, voorzien van een behoorlijke club tent, dikwijls een compleet clubhuis, verder tribunes, oefenterreinen, enz. Het terrein- vraagstuk is thans dikwijls niet meer zoozeer een kwestie van het opbrengen van meer of minder huur, maar vooral een kwestie van het beschikbaar zijn van den grond. In de meeste plaatsen heeft het gemeentebestuur begrepen, dat het tot zijn taak behoort te VOETBAL. (Door een technisch abuis is dit artikel in ons nummer van Vrijdag niet in de juiste volgorde geplaatst. Wij herplaatsen het der halve heden). Een voetbalwedstrijd tegen de Belgen te Amsterdam in de maand December is zeker iets nieuws en met het oog op ons wisselval lig klimaat, ook wel een eenigszins gewaag de onderneming Gelukkig echter beschikt men hier over een uitstekend terrein en ver der over alle mogelijke hulpmiddelen om het, indien de weersomstandigheden mochten te genwerken, in bespeelbaren toestand te bren gen. Daar bovendien het uitstellen van in ternationale wedstrijden in verband met het weer tot de grootste zeldzaamheden gere kend moet worden, lean men wel verwachten, dat de 39ste wedstrijd tusschen Nederland cn België op den vastgestelden dag gespeeld zal worden. De belangstelling voor deze wed strijden t-usschen onze Zuidelijke buren en onze nationale ploeg is steeds zoo groot, dat men bovendien gerust mag aannemen, dat alle plaatsen op den dag van den wedstrijd uitverkocht zullen zijn. Naar men weet, is deze Nederland-België wedstrijd een extra wedstrijd, een soort feestwedstrijd ter opluistering van het veer tigjarig bestaan van den Koninklijken Ne derlandschen Voetbal Bond. Dè Belgen wa ren onze eerste tegenstanders op internatio naal voetbalgebied. de eerste landenwedstrijd door Nederland gespeeld was op 30 April 1905 te Antwerpen, teen onze ploeg een 41 over winning behaalde, nadat de speeltijd was verlengd om een beslissing te krijgen. Het is dan ook een goede gedachte geweest om onze eerste internationale tegenstanders uit te noodigen. hier een jubileumwedstrijd te spe len. Daarbij komt nog. dat wedstrijden te gen de Belgen hier steeds kasstukken zijn en daar de kosten van ac feestviering voor een W. J. H. Muiier (links) en Jasper Warner, oprichter en oud-voorzitter van den K.N.V. B., door Ir. J. V/. Kips, den tegenwoordig en voorzitter respectievelijk aangeduid als de man, die de geniale conceptie had en de man die het werk deed. of de moeder en de vader van het Nederlandsche voetbal. 'Jasper Warner helpen aan de behoefte der bevolking in dit opzicht te voldoen. Het is wel opmerkelijk dat ook in 1879 het een gemeentebestuur was, nl. dat van Haarlem, dat door toe te staan dat er op gemeentegrond gespeeld werd, aan onze eerste club het bestaan mo gelijk maakte. Het publiek beschouwde in dien ouden tijd voetbalspelers als een soort van wilde dwazen. De wedstrijden werden bijge woond door leden van de spelende clubs en soms enkele nieuwsgierigen, die bij hun wan deling op het terrein verdwaald waren. Thans bezoeken week aan week tienduizen den onze competitiewedstrijden en hebben daar gaarne het entreegeld voor over. De ge zamenlijke N.V.B.-vereenigingen ontvangen thans per jaar circa een millioen gulden aan entrées van het publiek. Vervolgens vraagt spreker: heeft onze sport aan het Nederlandsche volk iets goeds gebracht? Ik merkte reeds op, dat aanvankelijk ons spel gespeeld werd door enkele bevoorrech ten. Hun voorgaan, hun pioniersarbeid, hun strijd voor onze zaak, hun enthousiasme, wat wij alles niet anders dan met dankbaar heid en eerbied kunnen herdenken, heeft den weg er toe geopend, dat het spel kon worden een sport voor de massa, niet alleen meer voor enkele bevoorrechten, maar voor alle lagen van de samenleving. Het is vooral de voetbalsport geweest, die In het volk heeft doen ontwaken den lust naar het levendige spel in de open lucht, dat de hoogst noodzakelijke afwisseling geeft in den dagelijkschen arbeid. Het is onze sport, die vreugde brengt in zoo menig jongeman- nenleven. Het is onze sport, die medewerkt aan de volksopvoeding door goede begrip pen over orde, rivaliteit, ridderlijkheid in het volk te trachten te doen doordringen. Het is onze sport, die ons volk vroolijkheid en enthousiasme leert. Het is onze sport, die door een uitgebreid internationaal verkeer de waardeering van de volken voor elkaar en daarmede de verspreiding van de inter nationale gedachte bevordert. En wanneer ik er dan nogmaals op wijs, dat dit alles niet betreft den enkeling, maar de massa, dat dit alles niet zijn pia vota, maar dat dit in den tegenwoordigen tijd al thans voor een groot deel behoort tot de wer kelijkheid, dan meen ik, dat onze sport en daardoor de N.V.B. een groot goed aan het. Nederlandsche volk gebracht heeft. De oorzaken van het succes van de voetbal sport zijn drieërlei: In de eerste plaats de aard van het spel zelf. De techniek eischt van den speler snel heid, kracht, behendigheid, uithoudingsver mogen: de tactiek eischt zijn voort-durende geestesbezigheid, opmerkingsvermogen, snel begrijpen en snel besluiten. Daarbij komt, dat de inrichting van het spel eenvoudig is. dat het op bijna ieder grasveld met eenvou- deel betaald zullen worden uit de recettes van den wedstrijd, terwijl het resteerende voor liefdadige doeleinden zal worden afge dragen, is ook uit het oogpunt van financiën en van liefdadigheid bezien, de keuze geluk kig. Onwillekeurig denk ik terug aan dien eer sten wed.strüd van onze Nederlandsche ploeg tegen de Belgen. Het is eigenaardig doch het staat vast, dat ons vertegenwoordigend elftal tegen de Belgen altijd beter speelt dan tegen welke ploeg ook. De uitzonderingen zijn daar om den regel te bevestigen. Die allereerste wedstrijd was daarvan reeds dadelijk het bewijs. De ploeg had eerst een oefenwedstrijd gespeeld tegen de London Caledonians en met 32 verloren, waarbij de voorhoede maar uiterst matig voetbal had vertoond. Men ging dan ook wel eenigszins met een kloppend hart naar Antwerpen, daar men wist dat de Belgen met een zeer sterke ploeg uitkwamen, een ploeg, die vrij zeker, sterker zou zijn dan de Engelschen. Dat de Belgen inderdaad sterk waren, heeft die eerste wedstrijd wel bewezen, want niet tegenstaande ons elftal goed speelde, stond het bij hef einde van den zewonen speeltijd 11 en móest dus. daar het om een beker ging. -verlengd worden. In het half uur ver lenging heeft onze middenvoor Eddy de Neve (Veïocitas, Breda) zich zelf overtroffen door drie mooie doelpunten te maken, zoodat het een 41 overwinning werd. De Belgen hadden den handigen Thorn ton in het doel. de kracht van de verdedi ging zat echter in dc beide achterspèlers: Andrieu en Poelmans. De eerste, die er een vervaarlijken knevel op na hield, was dc man van het kalm overleg, Poelmans, een der digc middelen gespeeld kan worden en dat dan 22 spelers tegelijk er aan kunnen deel nemen, Voor den toeschouwer is het aan trekkelijk door zijn levendigheid, de telkens afwisselende combinaties en posities, die het te zien geeft, de spanning, die van begin tot eind wordt onderhouden. Dit spel. waarvan het mannelijk karakter op den voorgrond treedt, moest groote aantrekkingskracht uit oefenen op de jongelingschap. Toch ware ons spel stellig niet tot zoo groote ontwikkeling gekomen, indien de ont wikkeling van het maatschappelijk leven niet tot de behoefte aan volkssport had ge leid. Er moest een reactie komen op het in- tellectueele rationalisme van de vorige eeuw. Thans is op velerlei gebied die reactie waar neembaar; de moderne sport beschouw ik als een der uitingen daarvan. De verbetering der sociale toestanden, de emancipatie der arbeidersklasse deed den volksgeest veran deren. Nieuwe behoeften werden geschapen, levensvreugde kwam binnen ieders bereik en men zocht de voldoening daarvan op vrijen, gezonden, breeden grondslag. Sleur, conven tie, dufheid, werden meer en meer verbannen uit de samenleving, waarin de sport op hare wijze kleur, levendigheid vroolijkheid, bracht. De volksziel houdt van den moreel en phy- siek sterke, den overwinnaar in eerlijken for- schen kamp. De zin voor romantiek, die zoo lang in het volk gesluimerd had, kwam in de sport weer tot uiting. De derde oorzaak voor het slagen van onze sport is naar mijn meening de wijze van or ganisatie, die men daarvoor gevonden heeft. Het spel is een part-ijspel; organisatie in ver- eenigingen is dus een dwingende noodzake lij kir eid, wat bij individueele sporten, althans theoretisch, niet zoo noodig is. Het wedstrijd- stelsel volgens het competitiesysteem dwingt tot een centrale organisatie, die de groote en gevestigde vereenigingen vinden in den N. V. B., de kleinere en beginnende in de plaat selijke en gewestelijke bonden. Die vereeni gingen. die bonden en de N.V.B. hebben on getwijfeld door hunne wijze van werken ge prikkeld tot algemeenc beoefening van het spel, terwijl als wisselwerking de bloei van het spel ook den bloei van den N.V.B., de bonden en de clubs tengevolge had. Het gevoel van vreugde op dit feest wordt, merkt de spreker verder op, geadeld door dankbaarheid. En dan denk Ik in de eerste plaats aan honderden, die in de bescheiden functie van voorzitter of secretaris of penningmeester of commissaris van materieel of aanvoerder rich van ganscher harte en geheel hebben gewijd aan den kleinen kring van hun club. Alle eenvoudig werk was hun lief, zij moesten vaak ploeteren, worstelen tegen geldgebrek, soms tegen oneenlgheid in eigen kring. De namen dezer bescheldenen komen niet voor in onze annalen. Ieder onzer weet er aan te wijzen in zijn eigen kleine omgeving, maar we weten, dat rij overal, waar gevoetbald wordt te vinden zijn in Oost en West en Noord en Zuid en in ieder tijdsbestek, zoowel toen de bond werd opgericht als nu, nu hij 40 jaar bestaat. Aan deze eenvoudige werkers, deze onbekende soldaten in het leger van onze sport, zoowel uit het verleden als uit het heden, breng ik een dankbaren groet. Ook denk ik aan de velen, die aan de plaatselijke cn gewestelijke bonden hun goe de diensten bewezen. Zij hebben aan de jon fairste spelers van zijn tijd. pakte de zaak iets steviger aan doch beiden wisten zich zoo goed op te stellen, dat er bijna geen door komen aan was Vóór dat tweetal speelden Tasson, Grumeau en van Hoorden, waarbij laatstgenoemde de ster was. Van Hoorden heeft heel wat voor het Belgische interna tionale voetbal gedaan. Hij ging in zijn geest drift soms wel eens wat te ver, beging daar door overtredingen, die hij indien hij kalm gebleven was, zeker niet zou begaan hebben, doch dat waren „les défauts de ses qualités". Vast staat, dat hij in de Belgische ploegen jaren lang een rol van beteekenls heeft ge speeld. De voorhoede bestond uit Robijn. Destre- becq, van der Stappen. Brandsterst en nog een van der Stappen. De stoere gebroeders van der Stappen van de Union St. Gilloise waren in letterlijken en figuurlijken zin de kracht van den Belgischen aanval. Tegenover deze stevige ploeg brachten wij een elftal in het veld dat er wel wezen mocht en dat men dan ook toen als een der sterk ste ploegen, die men hier op de been kon brengen, beschouwde. Beeuwkes stond voor het eerst tusschen de palen in een officiee- len wedstrijd van het Nederlandscli elftal. Den vuurdoop had hij eigenlijk reeds onder gaan in den oefenwedstrijd tegen de London Caledonians. Deze eerste wedstrijd van Beeuwkes was het begin van een lange reeks schit terende wedstrijden waarin hij zich steeds een voortreffelijk en vooral ook een gelukkig doelverdediger heeft getoond. Gedurende vijf seizoenen is Beeuwkes onze internationale doelverdediger geweest. In die pei'iode speel de het Nederlandsch elftal 22 wedstrijden, waarbij hij slechts örie'maal' op het appèl heeft ontbroken. Vóór Beeuwkes speelden Stom en- Stol van Haarlem. Laatstgenoemde was een uitste kend elubspeler. die verdienstelijk voetbalde doch hij was geen speler van de klasse van Stom. Stom is een speler geweest, die steeds zijn beste spel gaf op ooger.blikken dat dit spe ciaal noodig was. Hij was de man voor groo te gebeurtenissen. Vcoral aan het eind van zijn loopbaan als internationaal kwam dat duidelijk aan het licht. Hij speelde toen voor ge vereenigingen een opleidend werk ver richt, dat van het grootste belang is. Ten laatste, maar niet het minst hoe kan het anders op een feest van den N.V.B. denk ik aan hen, die geroepen werden in velerlei functies aan den bond leiding te ge ven en mede te werken aan de taak, die de bond zich gesteld heeft. Geheel het stelsel van den Bond berust grootendeels op het- vrij willige belangelooze werken van consuls, scheidsrechters, commissieleden, bestuursle den. Als men de zaken achteraf nog eens ob jectief overziet zal men tot de erkenning moeten komen, dat dit stelsel, de grootheid van het werk in aanmerking genomen, slechts zelden heeft gefaald, het is alsof ieder voelt, dat. rijn aandeel in het werk onmis baar is voor het geheel. Zoo heeft onze Bond in al den tijd van zijn bestaan het voorrecht gehad te kunnen beschikken over een groo- ten staf van lieden, die met ijver en toewij ding gewerkt hebben, ieder naar zijn be kwaamheid. De Bond verwacht, dat ieder zijn plicht doet en in die verwachting is de Bona slechts in zeldzame gevallen teleurge steld. Dit thans te constateeren is een plicht der dankbaarheid en tegelijk een hulde aan al die werkers, die ik zonder één naam te noemen in hun geheel samenvat. De Bond is in den loop der jaren zeer van karakter veranderd: hij moest zich wel voe gen naar de ontwikkeling van het spel. Bij de oprichting had, naar het getuigenis van ons eerelid Droogleever Fortuyn in het Ju bileumboek, alleen Willem Muiier er gevoel voor, wat de Bond eens zou kunnen. Men beschouwde den Bond slechts als den regelaar van de onderlinge wedstrijden. Mu iier heeft inderdaad nimmer opgehouden te betoogen, dat onze sport een bijzondere plaats in het leven van jong Nederland kon innemen. Dit voorzien te hebben geeft aan zijn initiatief het. kenmerk van het geniale. De evolutie van den Bond, van den regelaar van de wedstrijden voor enkelen tot den or- ganisateur van een sport ten bate van het geheele volk. heeft zich hoofdzakelijk vol trokken in de eerste 20 jaren van dezx: eeuw. Deze evolutie heeft niet alleen veel werk noodig gemaakt, zij was alleen mogelijk door knap beleid en organisatietalent. Dit heeft Warner gegeven. De KN.V-B-, zooals die thans Is, is het pro duct van Muller's geniale conceptie en van Warner's werk. Het is wel zeer terecht als die twee vaak genoemd worden de vader en de moeder van den Bond! Hoe zal de Bond zich nu verder ontwikke len? Niemand kan het zeggen. Stellig heeft de sport haar taak nog niet volbracht; zij zal nog langen tijd een der beste middelen kunnen zijn om het volk vreugde en gezond heid te brengen. Op deze sociale zijde van het werk van den Bond zal meer en meer de na druk gelegd worden, ten voordeele van de sport. Sport als begeerenswaard goed voor het volk kan ik mij niet anders denken dan als amateursport. Het amateursbegrip moet leiddraad blijven, al zal de uitwerking van dat begrip zich naar de veranderende tijds omstandigheden wijzigen. Ik aanvaard het gevolg, dat streng vasthouden aan dat be grip ons misschien tijdelijk in internationaal opzicht iets in positie kan doen verliezen, maar daar staat dan ook dadeiyk tegenover, dat onze Bond naar samenwerking kan stre ven met de Bonden in andere landen, die H.F.C. doch het was slechts matig voetbal, dat hij te zien gaf. Zoodra kwam hij echter weer in de internationale ploeg of z'n spel was eenige klassen beter. In dien eersten in terlandwedstrijd van het Nederlandsch elftal heeft hij zich bijzonder onderscheiden. Onze middenlinie bestond uit G. A. Kessler, een der vier Kesslers, die voor het Neder landsch elftal gespeeld hebben voorts Kamperdijk en de Korver. Dit was een for midabel drietal. Wat de Korver voor het Ne derlandsche voetbal heeft beteekend, behoef ik waarlijk niet meer te vertellen. Hij en Denis zijn de eenige Nederlandsche voetbal lers. die het eerelidmaatschap van den N. V. B. op het groene veld hebben verdiend. De Korver debuteerde in den bovenbedoelden wedstrijd als internationaal, tot het begin van den grooten oorlog in 1914 heeft hij vrij wel ononderbroken een plaats in onze natio nale ploeg Ingenomen. Zijn spel was zóó su perieur, dat men hem nog na den oorlog in onze ploeg gekozen zou hebben, indien hij niet uitdrukkelijk had verklaard, dat hij den tijd gekomen achtte om zijn plaats aan jon gere krachten af te staan. Kamperdijk, de voortreffelijke spil van H. B. S. heeft slechts kort voor ons nationaal elftal gespeeld, daar hij naar Indië vertrok, waar hij jarenlang een der leidende figuren op het voetbalveld is geweest. De voorhoede bestond uit Boomsma (Spar ta). D. Lotsy (D.F.C.), de Neve (Veïocitas), Lutjens (Veïocitas) cn de Vos (D.F.C.) Van dit vijftal was het binnentrio stellig het sterkste deel. Lotsy heeft later als midden speler nog verschillende malen voor het Nederlandsch elftal gespeeld. Hij zou zeker een der vaste spelers van onze nationale ploeg geworden zijn, indien de Korver er niet was geweest. De Neve was een handige, goed schietende middenvoor, die ook al wegens vertrek naar Indië niet lang voor het elftal heeft gespeeld. Lutjens heeft ook nog eenige malen met succes het nationale hemd gedragen, voor hij ook naar Indië ging. Als we deze ploeg vergelijken met de elftal len. die Nederland in den loop der jaren in het veld gebracht heef:, dan kan men dc verdediging en de middenlinie ais zeer sterk beschouwen, wat den aanval betreft, heb ten aanzien van dit vraagstuk een ongeveer gelijke stelling innemen, om gezamenlijk ook in internationaal voetbal als de wachters van het amateurisme op te treden. Ik meen, dat in ons land ae gehechtheid aan het amateursbeginsel zeer sterk is, zoo- dat dit- de basis zal kunnen blijven voor ons werk. Als dat zoo is, zie ik voor den Bond nog een waarlijk glorleuae toekomst en ont wikkelt zich in mijn gedachten nog een groot programma. Over het internationale deel daarvan sprak ik reeds. Binnenslands zal de Bond de midde len moeten vinden om veel verder te gaan op den ingeslagen weg van het verleenen van hulp bij het tot stand komen van speel terreinen. de opleiding van spelleiders en oefenmeesters zal in vermeerderde mate een onderwerp van bondszorg worden, de juiste plaats van de voetbalsport bij de opvoeding van de schooljeugd zal gezocht en aangewe zen moeten worden, het verleenen van hulp bij en het scheppen van gelegenheid voor medische onderzoekingen op het gebied van de voetbalsport zal steeds meer aandacht vragen, de Bond zal moeten hervatten de tot heden mislukte pogingen om de voetbal sport te organiseeren voor hen, die bezwaren hebben tegen het spelen op den Zondag, en zoo is er nog heel wat meer te noemen, dat naast de organisatie van het wedstrijdwezen de taak van den Bond zal uitmaken. Zondagmiddag zal dus in het Amsterdam- sche Stadion ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van den K. N. V. B. de jubi leumwedstrijd NederlandBelgië gespeeld worden. Zooals onze lezers weten betreft het hier niet één van de gewone internationale ontmoetingen, want de t.wee gebruikelijke wedstrijden tusschen beide landen zullen in Mei a.s. worden gespeeld. Toch zal dc strijd van morgen, wat belangrijkheid betreft, voor de andere niet onder doen, vooral omdat nu alom in den lande vurig gehoopt (en door velen geloofd) wordt, dat onze nationale ploeg rich nu eindelijk eens zal rehabilltce- ren. De elftallen zouden als volgt tegenover elkaar komen te staan: Nederland. Van der Meulen. Vermetten, Van Kol. Kools, Van der Wtldt, Breltner. Landaal, Tap, Bakhuys, v. d. Broek. v. d. Heijden. België: Bastin, Moeschal, R. Bralne, Voorhoof. Michiels, Van Averbeke, Van Halme, Van Foucke Hooydonckx, Lavigne, Debie, Nu wordt echter aan de N. R. Crt. het vol gende uit Antwerpen gemeld: „Doordat de Belgische bond niet wil dat Raymond Braïne, voor zijn club tot 15 De cember geschorst, op 8 December voor dea bond spelen zou, werd beslist hem tegen Ne derland niet op te stellen. Principieel werd besloten hem op de middenvoorplaats te ver vangen door van den Bouwhcde van Cercle Brugge, die zich echter niet beschikbaar had gesteld voor den wedstrijd te Rijssel van de Roode Duivels, waarvoor hij verkozen was. Mocht hij zich dus voor Amsterdam ook niet beschikbaar stellen, wat te verwachten is. dan schuift do rechtsbinnen, Voorhoof, naar de middenvoorplaats en dan wordt Pierre Bralne rechtsbinnen gezet. De voorhoede zou er dan van rechts naar links als volgt uit zien: Michiels, P. Braine, Voorhoof, Moeschal, Bastin". Tot zoover dit bericht. In de „Sportkr." hebben we hierover nog niets gelezen. Ook vinden we daar ditmaal niet. de gebruikelijke mededeelingen, hoe laat de wedstrijd begint, of er nog een wedstrijd tusschen jeugdelftallen aan vooraf zal gaan en of het geheel door muziek zal worden op geluisterd. Dit laatste zal natuurlijk wel het geval zijn, want we kunnen ons niet inden ken, dat een dex-gelijk festijn zonder muzi kale ommegangen voorbij zal gaan. En wat het tijdstip van beginnen betreft, dat kan uit den aard der zaak niet veel later dan twee uur rijn, want anders kan men in het laatste kwartier van den wedstrijd den bal niet meer In het doel der Bpardon over het veld zien rollen. Enfin, we zullen over het een en ander per Radio worden ingelicht. We zullen dan ook. zooals gewoonlijk, een draadloos verslag van den wedstrijd publiceer ren aaix de volgende adressen: op onze nieuwsborden aan de Groote Hout straat 93; bij den heer P. J. Prenen Sigarenhandelaar, Generaal Cronjcstraat 164: aan ons bijkantoor te Vclsen, Driehuizer- kerkweg 2. ben we evenwel later wel sterker vijftallen in het veld gebracht In ieder geval was de ploeg, die Nederland in den eersten inter landwedstrijd vertegenwoordigde, cr een van de goede soort, die niet alleen over een flinke dosis voetbalcapaciteiten doch vooral over veel geestdrift beschikte. Aan dat laatste heeft het elftal waarschijnlijk in dien eer sten wedstrijd de oveiwlrmlng te danken ge had. De ploegen, die op den a.s. Zondag tegen over elkaar komen kunnen op het oogenblik stellig wel als een goede vertegenwoordiging vaxx het voetbal der landen die ze vertegen woordigen, worden beschouwd. Vooral het elftal der Belgen is zeer sterk. Deze ploeg alleen met een ander doelverdediger hoeft kort geleden tegen een elftal van de London League zeer goed voetbal laten zien, waar door dan ook oen gemakkelijke overwinning wei'd behaald. In België is men vol vertrou wen, dat deze ploeg ook thans in staat zal zijn ons elftal te slaan. Dat onze ploeg zeer sterk is, zou ik niet durven beweren, het is echter zeer de vraag of we een sterker elftal bij elkaar kunnen brengen. Wel ja, men kan een speler vervan gen door een ander, maar zekerheid dat de ploeg daardoor sterker wordt, heeft men niet. Groote spelers van het type de Korver, Man- nus Francken, Snethlage, Dé Kessler e.a. heeft men op het oogenblik vrijwel niet. Te oordeelen naar het spel door onze ploeg in het laatste half uur van den oefenwedstrU'! vertoond, geloof ik echter wel. dat. mits met de noodige geestdrift wordt gespeeld, dit elf tal in staat is tegen de sterke Belgische ploeg een- goeden wedstrijd te spelen. Na de dé- bacle tegen Noorwegen zou een overwinning op de Belgen een aardige bekroning van het feest van den N.V.B. zijn. Onze spelers zou den op die manier voor een pakkend slot der feestelijkheden zorgen. C. J. GROOTHOFF. Bilthovcn, Dec. 1929. Een jubileumswedstriid. Over den eersten stryd tegen de Belgen. In Burbank, in Califomië, heeft Lindbergh zich naar verluidt in alle stilte een vliegtuig laten bouwen, over tuelks doel men angstvallig stilte bewaart. Men weet alleen dat het vliegtuig circa 2500 Liter brandstof mee zal kunnen voeren, die een vlucht zonder tusschenlandingen van omstreeks 9000 K.M. met een snelheid van gemiddeld 250 K.M. waarborgen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19