BUITENLANDSCH OVERZICHT KABAAL IN DEN POOLSCHEN LANDDAG. HARD TEGEN HARD. GEMENGD NIEUWS Is de wereld aan het ontwapenen? Een belangrijke proefneming. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG TWEEDE BLAD 7 DECEMBER 1929 De oppositie verheft haar stem. Motie van wantrouwen tegen de regee~ ring aangenomen. 7 BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de zitting van den Poolsohen Landdag hield de premier Switalski een rede, waarin hij critiek uitoefende op de parlementaire methodes der oppositie, die, zoo zeide hij, er slechts op uit is, de regeering omver te werpen, zonder acht te slaan op haar argu menten. Vervolgens gaf de minister van Handel, Kwiatkowski, een overzicht van hetgeen in de drie jaren van de regeering Pilsoedski tot stand is gebracht, en dit, zoo zeide hij, dank zij het gezag van den maarschalk en in weerwil van den Landdag, die de regeering nooit een productief plan heeft voorgelegd. Welk resultaat ook de stemming in den Land dag moge hebben, aldus de minister, Pilsoedski zal blijven. Het program en het systeem van vóór 1926 zullen in deze zaal nooit terug- In het verdere verloop der zitting is de door de oppositie-partijen ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 246 tegen 120 stemmen aangenomen; vier stem men werden ongeldig verklaard. Toen de uitslag van de stemming bekend werd, verlie ten de ministers de zaal; de premier begaf zich naar den staatspresident. Tegelijkertijd brak in de zittingzaal een ontzettend tumult los, vooral van de zijde der communisten. Eén hunner zwaaide met een sovjet-vlag en begon met zijn 'kameraden de Internationale te zingen. De voorzitter schorste vier com munisten voor den duur van 15 zittingen, doch er heerschte een zoodanig rumoer, dat hij zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Ten laatste zag hij zich dan ook genoodzaakt, de zitting te sluiten. Tijdens de laatste oogen- blikken der zitting bevonden zich nog slechts de leden van 't regeeringsblok in de zaal, die een hoera op Pilsoedski uitbrachten. Het blijft dus een zeer verwarden toestand in Polen. Het is aan één kant verbazingwek kend, dat de dictator de oppositie gelegen heid geeft zich zoo scherp te uiten. Vooral nu die oppositie een groote meerderheid is, die haar opinie niet onder stoelen of banken steekt. Dit bleek nog in de zitting die aan het bovenbeschrevene vooraf ging en waarin de voorzitter der Duitsche fractie, Naumann in geenszins dubbelzinnige termen den ca- tastrophalen toestand gispte. Hij zeide dat de textielindustrie tegen den grond ligt, en dat de inflatie alles overtreft, wat men op dit gebied in Polen heeft gekend. De be lastingdruk brengt de bevolking tot vertwij feling. Wat den toestand der Duitsche bevol king 'aangaat, heeft nog geen enkel kabi net zoo weinig zekerheid omtrent de rechten der Duitsche minderheid verschaft als het kabinet-SwitalskiDe staat heeft bekende ver dienstelijke burgers van hun plaats gedron gen en aan ellende prijs gegeven. Overal waar de willekeur der binneniandsche auto riteiten niet door invloeden van buiten geremd wordt, is de strijd om recht hopeloos. Scherp uitte de spreker zich tenslotte over de ar restaties te Posen en Pommerellen en hij be sloot met de verklaring, dat ook de beste be- grootingsrede van den Poolschen minister van financiën er niets aan zou kunnen verande ren, dat de Duitsche fractie aan het kabinet Switalski haar vertrouwen moest ontzeggen. Het komt ons voor dat de landdag een vulcaan is geworden. Het is echter nog maar de vraag wie door die vulcaan vernietigd zul len worden, de regeering met Pilsoedski, of de landdag zelve? E. A. Schacht verdedigt zijn publicatie. Tn tegenstelling met de uiteenzettingen in de Berlijnsche pers verklaart dr. Schacht, dat hij de rijksregeering had aangekondigd, dat hij zijn standpunt openlijk zou uiteen zetten, aldus meldt de correspondent van de Telegraaf. Aanleiding voor de publicatie van zijn memorandum vonnde de door den rijks minister van Financiën, Hilferding, tegen over Schacht afgelegde verklaring, dat het niet in de bedoeling lag, de financieele her vorming te bespoedigen. De regeering heeft haar financieele program aan Schacht niet medegedeeld; wèl voerden de ministers Hil ferding, Curtius en Moldenhauer langdurige besprekingen met dr. Schacht. Dr. Schacht verklaart nadrukkelijk, dat hij nog altijd de aanneming van het Young- plan verlangt. Hij wilde slechts voorkomen, dat in de practijk het Young-plan er geheel anders zal uitzien dan in de bedoeling lag van de Duitsche deskundigen, die aan het tot stand komen er van hebben medegewerkt. In regeeringskringen is men over het op treden van Schacht, zeer ontstemd. De mi nisterraad zal bijeenkomen en een tegen- memorandum opstellen. De minister van Fi nanciën, Hilferding, verklaarde, dat hij er niets op tegen had, dat Schacht zijn stand punt openlijk zou uiteenzetten, maar dat hij had verwacht, dat dit pas na de tweede con ferentie van Den Haag zou geschieden. Het commentaar der Duitsche pers. De „Vorwarts" onderwerpt het memoran dum van Schacht aan een uitvoerige critiek en zegt, dat het in overeenstemming is met de propaganda, die Schacht reeds van den Haag uit heeft gevoerd. Dat in Den Haag geen gunstiger resultaten werden bereikt is niet in de laatste plaats de schuld van den rijksbankpresident. Na de deskundigen-con ferentie te Parijs heeft hij zich accoord ver klaard met een formule, die aanspraken op het overschot voor Duitsehland onmogelijk maakte. Verder vraagt het blad, wat Schacht met zijn aanvallen op de binneniandsche po litiek wenscht te bereiken. Het „Berl. Tageblat" betreurt het optreden van Schacht, dat het werk der regeering kan bemoeilijken. De „G er mania" vat het memo randum op als een poging om te bewijzen, dat verwerping van de Hugenberg-voorstellen niet wil zeggen, dat het Young-plan door Duitsehland wordt goedgekeurd. De „Berliner Börsenkurier" noemt de con clusies van Schacht nuchter, zakelijk en overtuigend. Van groot belang acht het blad, dat Schacht zich niet ontziet verwijten te richten tot de rijksregeering en speciaal het ministerie van Financiën. De „D. Allg. Ztg." ziet overeenkomst tus schen de door haar verkondigde zienswijze en de opvattingen van Schacht. De „Lokalanzeiger" spreekt van een slag tegen het kabinet Müller-Curtius-Wirth-Hil- ferding, welks gevolgen men nog niet kan overzien. Het regeering santwoord aan Dr. Schacht. Officieel wordt medegedeeld: „De presi dent van de Rijksbank dr. Schacht heeft aan de Rijksregeering een memorandum doen toekomen, betrekking hebbende op de loo- pende onderhandelingen inzake het plan- Young en verschillende quaesties van finan- cieel-politieken aard. De publicatie valt mid denin de besprekingen, die betreffende deze quaesties met hem aanhangig zijn gemaakt. De Rijksregeering moet haar bevreemding over deze publicatie uitspreken. De over haasting, waarmede de rijksbankpresident zijn houding heeft bepaald, brengt de eenheid in het bestuur van den staat in gevaar. De rijksbankpresident had weliswaar in den loop der besprekingen aangekondigd, dat. hij zich voorbehield zijn opvattingen over de be- oordeeiing van verschillende quaesties ken baar te maken, doch hij heeft bij die gele genheid nadrukkelijk verklaard, dat dit zou geschieden in een vorm, die niet schadelijk zou zijn. Aard en inhoud van het memoran dum, alsmede het tijdstip der publicatie, zijn hiermede in strijd. De Rijksregeering weigert op dit tijdstip nader op de conclusies van het memorandum in te gaan. Zij had nog dezer dagen het be sluit genomen den Rijksdag in den loop van de komende week in kennis te stellen met de grondslagen van haar geheele financieele programma. Dit program zal maatregelen behelzen, bcoogende saneering van de Duit sche financiën, een vérstrekkende belasting hervorming, verbetering van den toestand, inzonderheid wat betreft de subsidies voor de werkloosheidverzekering. Aan de fractieleiders der bij de regeering betrokken partijen is reeds dagen geleden een uitnoodiging voor de bespreking van dit program in het begin der volgende week toe gezonden. De rijkskanselier zal volgenden Woensdag aan den Rijksdag aanwien de regeering volle verantwoording verschuldigd is, dit pro gramma in een regeeringsverklaring voor leggen; hij zal tevens ten aanzien van de ge heele regeeringspolitiek de quaestie van ver trouwen stellen. De scheuring in de Duitsch- Nationale Partii. Volgens de „Kölnische Zeitung" ls de plaatsvervangende voorzitter van he Rijks- verbond der Duitsche industrie, Frowein, uit de Duitsch-nationale partij getreden. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie hield een korte zitting over agenda-kwesties. De verkiezing van een nieuwen voorzitter zal eerst de volgende week plaats hebben. De „Berliner Börsenzeitung" verneemt van de zijde der afgevaardigden, die uit Duitsch- nationale fractie zijn getreden, dat behalve Frowein, ook de professoren Triepel, Smiend, Meyer en Holstein zich bij de beweging tot uittreding uit de partij hebben aangesloten. Afgevaardigde Br. Oberfohren. die Graf Weslarp zal opvolgen als fractieleider der Duitsch-nationalen in den Rijksdag Graaf Christian staat terecht. Voor de schepenenrechtbank in Hirsch- berg begon het proces tegen Christian Fried- rich zu Stolberg—Wernigerode, die wegens het veroorzaken van dood door schuld te recht staat. Zooals men zich zal herinneren, werd zijn vader, graaf Eberhard, die eigenaar was van een landgoed van 8000 morgen., op 18 Maart 1929 in een der bijgebouwen van het kasteel Jannowitz met een schot in het achterhoofd dood op een sofa in zijn werkkamer gevon den. Aanvankelijk wilde zijn zoon het doen voorkomen, alsof zijn vader door twee ge maskerde inbrekers was vermoord. Deze voorstelling van zaken was echter zóó ongeloofwaardig, dat hij er zelf sterk van werd verdacht zijn vader te hebben ver moord, om zich in het bezit der erfenis te stellen. Tenslotte bekende hij dan ook, dat hij zijn vader ten gevolge van nonchalant omspringen met een geweer had doodgescho ten. Het bedoelde geweer, waarvan hij dacht, dat het niet geladen was, was eensklaps af gegaan en de kogel had zijn vader in het achterhoofd getroffen. Hoewel in den beginne nog eenige twijfel bestond, kwam de officier van justitie ten slotte tot de overtuiging, dat van moord geen sprake kon zijn en graaf Christian dus slechts wegens het delict dood door schuld kon worden vervolgd. De jeugdige graaf werd daarop uit de voorloopige hechtenis ontsla gen. Echter heeft men over de nauwkeurige omstandigheden, waaronder het drama zich in den bedoelden nacht heeft afgespeeld, noch altijd geen zuiver beeld verkregen. Met de verdediging van verdachte hebben zich de advocaten dr. Lütgebrunne uit Göt- tingen en dr. Rusche uit Hirschberg belast, Het Openbaar Ministerie wordt door dr. En gel vertegenwoordigd. Er zijn circa 30 getui gen, o.w. eenige deskundigen, gedagvaard. President der rechtbank is „Obergerichtsrat" Hönsch. In de middagzitting zijn verschillende leden van het personeel van het landgoed ondervraagd. De weduwe van den tuinman hoorde tegen 11 uur des avonds het- hulp geroep van den jongen graaf, die er bleek en ontzet uitzag, sprak over inbrekers en be weerde dat men getracht had hem te wur gen. De dochter van deze getuige zeide dat de verstandhouding tusschen vader en zoon goed was. De rentmeester Gombert verklaarde dat verdachte hem met uitroepen heeft over stelpt en o.a. zeide: ,Jk ben dronken men heeft me dronken gemaakt. Ik heb iets ge daan en ik weet niet wat. Wat is er ge beurd?" Toen Gombert hem zeide. dat de oude graaf dood was, antwoordde graaf Christian: „Dat is niet mogelijk, u liegt." Getuige heeft verdachte direct gezegd, dat hij hem als den dader beschouwde. De jonge graaf wist, dat nog vele jaren noodig zou den zijn om de financiën ln orde te brengen. Hij wenschte steeds, dat het fidei-commis zou worden opgeheven, hoewel dit nadeelig voor hem was. Indien er motieven bestonden voor een moord, had men dien reeds in 1928 kunnen plegen, toen de oude graaf een ern stige hersenschudding had opgeloopen; men had toen slechts het kussen onder zijn hoofd behoeven weg te trekken. Het O.M. stelde daarop voor, een onder zoek in loco te Jannowitz ir. te stellen, dat in elk geval bij kunstlicht moet geschieden. De jongen die het toch waagde Geoffrey Gill, is een I5-jarige schooljongen uit Leyton Hij heeft echter eveneens een zekere vermaardheid gekregen zijn naam prijkt in alle Engelsche bladen omdat hij van school gestuurd is. om een wel bijzon dere reden. Hij heeft namelijk den prins van Wales- om zijn handteekening gevraagd, toen deze de school bezocht De prins heeft het geval niet hoog opgenomen; hij glimlachte, klopte den vrager op den schouder en zei: „Ik zou het wel doen, old man. maar als ik jou mijn autografie geef, moet ik haar aan zoovelen geven", en daarmee ging hij verder. Het hoofd der school heeft het geval echter wèl hoog opgenomen en Geoffrey Gill naar huis gestuurd wegens grove schending van de tucht en ernstig ongepast optreden tegen den prins van Wales. Het hoofd noodigde den vader uit bij hem te komen om de zaak te bespreken. Deze schijnt daar geen zin in te hebben; het hoofd moet maar naar hem toe komen, vindt hij. Intusschen heeft hij een brief aan den prins geychreven om hem te vragen het schoolhoofd r.ree te deelen of hij al dan niet verstoord was over het op treden van zijn zoon. Namens den prins is aan den vader antwoord gezonden. De zaak komt binnenkort in het. schoolbe stuur ter sprake, meldt thans het Hbld., welks voorzitter verklaard heeft dc zaak te be schouwen als een van inwendige discipline. Den jongens was vooruit verboden den prins om zijn handteekening te vragen. Geoffrey Gill zit inmiddels nog steeds thuis- Zijn teleurstelling over de weigering van den prins is ongedaan gemaakt doordat de prins tegen hem gesproken heeft en hem op zijn schouder heeft geklopt. Fraulein Elisabeth Si7?ion Miss Europa) geboortig uit het Hongaarsche dorp Kesz- thely heeft zich met den Budapesther koop man Paul Brommer verloofd. Binnenkort zullen zij in het huwelijk treden. BELANGRIJKE VERKEERS MAATREGELEN IN LONDEN. (Van onzen Londenschen correspondent). Men staat in Engeland aan den vooravond van drastische veranderingen in het. verkeer. Die veranderingen, die aanmerkelijke ver beteringen bedoelen te zijn maar dat zal moeten worden afgewacht waren al lang hard noodig. Een der veranderingen betreft Londen alleen. Het verkeer is er al lang hope loos ondoeltreffend. De „rush hours" (waar in een ieder zich naar arbeid of huis wil spoeden) zijn ten naastenbij uren van stil stand geworden. De tweede belangrijke ver andering betreft het heele land; dat is het nieuwe wetsontwerp voor wegverkeer. De maatregel, dien men van plan is in Londen te nemen, werd in het begin van de week wat onverwacht aangekondigd door den minister voor Transport., Morrison, een jong en voortvarend man. Het verkeer in Londen, dat indertijd een regeeringszaak is geworden, had al zijn diepe belangstelling voordat hij minister werd. En zonder dat er veel van uitlekte is hij sedert zijn minister schap in onderhandeling geweest met de hoofden der verschillende vervoeronderne- mingen van Londen voor de uitvoering van een plan van unificatie van deze passagiers vervoerdiensten. De zorg voor het transport van reizigers in de stad berust thans bij een Door LORD ROBERT CECIL den beroemden Britschen Staatsman. Lord Robert Cecil. Op één enkele uitzondering na is er In Engeland geen oorlog gevoerd sedert het ein de van de 17e eeuw. Gevechten met de wape nen hebben sedert eeuwen in ons land niet meer plaats gehad. Wij zijn er in geslaagd op dit eiland een geheel anderen staat van zaken te scheppen dan in andere deelen van de wereld het geval is geweest. Wat wij in Engeland gedaan hebben is hetzelfde wat wij in Europa en in de wereld hopen te doen, door middel van den Volkenbond. Wij hebben het fantastische denkbeeld lat-en varen dat wanneer twee volken het niet eens zijn en een ernstig meeningsverschil hebben zij er op uit moeten trekken met kanonnen en bommen en granaten en alle menschen uit het. land, waarmede zij het oneens zijn, doodschieten. In den Volkenbond wordt nu met nieuwe denkbeelden een proef genomen, al geduren de 10 jaren, maar dat is nog niet lang voor een belangrijke proefneming van dezen aard. Eenige weken geleden ben ik uit Genève teruggekeerd, waar ik de tiende Voikenbonds- vergadermg bijwoonde. Ik kon niet anders dan getroffen worden door het feit dat die vergadering sedert ik haar 't eerst bijwoonde, was toegenomen in aantal deelnemers, in in vloed, in solidariteit, in orde en in stabili teit. De geheele geest was veranderd. Wij hebben nu een vaste juridische organisatie: een Rechtbank die geregeld in Den Haag zit ting houdt en geschillen tusschen landen be slecht-. Deze Rechtbank heeft de reputatie van absolute onpartijdigheid en steeds heeft- men zich aan haar beslissing onderworpen. Lang zaam is ook aan het groeien een internatio- naal administreerend lichaam, de Volken- bondsraad, een veertien verschillende landen vertegenwoordigend lichaam. Wij hebben ook een internationale ambtenarendienst die is samengesteld uit menschen van alle volken die allen in goede harmonie en krachtdadig samenwerken en veel economischer dan de meeste departementen van bestuur. Wanneer twee van de volken met elkaar ln onmin geraken is het de taak van den Raad door middel van het Secretariaat, den twist by te leggen en. zoo noodig, den aanvaller te verhinderen het andere land gewelddadig te behandelen. Zoo wordt belangrijk sociaal werk gedaan, zooals by voorbeeld ook ten op zichte van den handel 'in opium en andere schadelijke bedwelmingsmiddelen is geschied. wy doen in den Bond alles door onderlinge overeenkomst; als de volken het eens zyn kan er ook iets bereikt worden, in het omge keerde geval kan er niets worden gedaan. Oorlog vernietigt natuurlijk alle kans op succes. En zoo worden dus groote nationale of andere bewapeningen een zeer ernstig kwaad. Inkrimping en beperking van bewa pening by algemeene overeenkomst, ls dan ook een der voornaamste onderdeden van wat wy trachten te bereiken. Er is een overeenkomst- die voorziet ln de inkrimping van zekere deden der vloten van vyf landen: Engeland, Amerika, Japan, Italië en Frankryk. In 1927 stelde Amerika voor dat deze over eenkomst verder zou worden uitgebreid en zich ook zou uitstrekken tot kruisers, duik- booten, en alle andere schepen die tezamen de vloten van de verschillende landen vor men. Er werd een conferentie te Genève gehouden die hdaas slechts door drie der betrokken landen werd by gewoond: Engeland, Japan en Amerika. De conferentie mislukte en er werd niets gedaan en sindsdien is het niet meer mogelijk geweest, iets te bereiken door de ontmoediging die het gevolg was van het mislukken dezer onderhandelingen. Toen kwamen de besprekingen van thans, weer geopend door de Amerikanen. Wy weten niet precies hoe ver zy gegaan zyn, maar wy hebben alle reden om te hopen en te ge- looven dat voor zoover Engeland en Amen- ka betreft er veel kans is op een overeen komst ten opzichte van alle onderdeden der vloot, wy kennen de voorwaarden der over eenkomst. niet., maar zonder twyfel zullen zU in hoofdzaak dezelfde zyn als de vroeger ge maakte: gelijkheid tusc-hen de belde landen. De volgende stap zal zijn: een overeenkomst tusschen de vyf mogendheden en ik hoop dat deze stap gedaan zal worden. Myns inziens is beperking der legers en der luchtstrydkrachten even belangryk als de beperking der vloten. De Franschon hebben altyd gezegd dat. naar een gelijktijdige in krimping van lucht-, land- en zeestrUdkrach- ten moet worden gestreefd. Ik geloof dat dit de goede zienswyze is. De bewapeningskosten van andere landen dan Duitsehland waren vóór den oorlog 386.000.000 en na den oorlog 487.000.000 pond sterling. Om een vergely- king te maken tusschen 1928 en 1913. moeten die 487.000.000 pond herleid worden, maar zelfs dan is de werkelijke waarde van het bedrag by na evenveel als in 1913. Dit zyn zeer ernstige cyfers. zy beteckenen dat alle landen thans byna evenveel voor oorlogsdoeleinden uitgeven als in 1913, toen er gedurende vele jaren a! gewerkt was aan de voorbereidingen voor den orlog dien men zag naderen. Het jaar 1913 was een zeer duur jaar; het duurste van een lange periode. In 1913 werd 30 pet. meer aan bewapening be steed dan in 1908. Zoodat. wanneer wy nu zien dat er thans eigenlijk evenveel aan bewa pening besteed wordt als vóór den oorlog, het niet te ontkennen is dat de toestand buiten gewoon onbevredigend is. (Nadruk verboden). veertiental ondernemingen, waarvan de zoo geheeten „Underground Combine" (een maatschappy, die zoowel de ondergrondsche spoorwegen als de omnibusdiensten van de General Omnibus Company exploiteerde) de voornaamste is. Verder zijn er dé trams, die grootendeels in handen zijn van het bestuur van den Londenschen Graafschapsraad en die sinds jaar en dag met verlies (hoewel een steeds kleiner wordend verlies) werken. Dan zyn er een aantal kleinere omnibus-onder nemingen (vroeger „piraten" geheeten); en de lokaalspoorwegen van de „District", de „Metropolitan" en van de groote spoorweg- maatschappyen. De minister voor Transport heeft ver klaard dat hy al deze ondernemingen „open baar eigendom" wil maken Maar het schynt niet de bedoeling te zyn tot volledige natio nalisatie over te gaan in dien zin dat de Lcndensche verkeersdiensten een regeerings- bedryf zouden worden in den geest b.v. van den postdienst. De minister heeft niet gezegd hoe hy zich voorstelt deze drastische veran dering uit te voeren. Maar het idee schynt te zyn dat de bestaande ondernemingen in eigendom blijven by de huidig_e beheerders en de aandeelhouders, dat de inkomsten der verschillende ondernemingen, na aftrek van alle financieele verplichtingen die moeten worden nagekomen, in een gemeensehappe- lyken pot zouden gaan, dat de hoofden der huidige ondernemingen in een raad de lei ding zouden hfcuden van het enorme geüni ficeerde bedrijf en dat er een opperraad van toezicht zou komen, die er voor zoo moeten waken dat het publiek de beste diensten zou krijgen voor de economisch laagst mogelyke vervoertarieven. Reeds is te verstaan gegeven dat de be trokken ondernemingen in het algemeen geen bezwaar hebben tegen zulk een rege ling. daar zij overtuigd zyn dat iets in dezen geest moet worden gedaan om het verkeer van de stad uit zyn jammerlyke positie op te heffen. Co-ordinatie en unificatie zyn hard noodig. In deze dagen illustreeren dit. dc dagbladen met photo's van stadsbeelden, waarin men vehikelen van verschillende soort en verschillend eigendom op de straten ziet, op dezelfde routes, elkaar in den weg rydend en elkaar passagiers afsnoepend, met het gevolg dat geen der diensten welvarend is. hoewel „the bus", als meest populair ver voermiddel, er het best by vaart. De voorgestelde nieuwe wetgeving op het wegverkeer is na veel te lang wachten ein- delyk in het Parlement ingediend en belooft dus spoedig een feit te worden. De voornaam ste bepaling is de afschaffing van de snel- heidsgrens, uitgezonderd die voor zware mo torvoertuigen, die niet harder mogen gaan dan 30 myl per uur. Deze bepaling heeft uiteraard vele strydende pennen aan den ar beid gezet. De automobilisten zyn er over verheugd. Maar het ontwerp stelt zware straffen op „achteloos" en „gevaariyk" ry- den. En zij mogen terecht vreezen dat voor de tien overtredingen van snelheidslimieten, die hen tot nu toe voor den rechter bracht, in de toekomst. 100 overtredingen wegens ge vaariyk of achteloos rijden ln de plaats zul len komen Zeker is dat de rechters van het land. evenals iedereen ten hoogste ontsteld over de verschrikkeUjke cyfers der verkeers ongelukken, de bepalingen ten aanzien van roekeloos rijden tot den schrik van den automobilist zullen maken. Aan den anderen kant zijn de voetgangers, '■oor zoover zy zich nu kunnen uiten in het Voetgangersverbod, onder leiding van Lord Cecil tot stand gekomen, hevig gekant tegen de voorgestelde afschaffing van de snelheids grer:^. Zy kunnen niet meegaan met de rede neering der automobilisten dat snelheid op zichzelf geen bron van gevaar vertegenwoor digt. maar dat het gevaar ligt in een samen stel van omstandigheden op den weg. De voetgangers redeneeren dat in het geval van gcvaarlyke omstandigheden op den weg hot tenslotte de snelheid is die den gcnadesLag toebrengt, die anders gezegd dood en verderf zaait. En in dc bestaande snelheidslimiet had men althans een middel, zy het een ruw middel, waarmede een overtreding definitief kon worden vastgesteld. Inmiddels is te voorzien dat deze bepaling er wel door zal komen, zooals het gansche ontwerp, zy het wellicht met wat onbetec- kc-nde wyzigingen. Want veel studie cn sa menspraak met dc belanghebbenden ls aan de opstelling van den nieuwen maatrego! voorafgegaan. ZATERDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstad Too- necl (Cor v. d. Lugt Melsert). „Zooeven Ver schenen". 8 uur. De Ny verheid, Jansstraat 85, Buitenge wone algemeene ledenvergadering Haarl. Coöperatieve Diner-vereeniging. 3-30 uur. Palace Cinema en Variété. „Broadway Melody". Tooneel: DaIo en Onya. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. „Othello". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Dc Patriot". Too neel: Rewers en Tasya. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg. Gezelschap „De Narren" Paula de Waart. ..Roodkapje en de Wolf", 2.15 uur. Het Nederlandsch Indisch Tooneel. (Cor Ruys) „By Schemerlicht", 8 uur. Schouwburg Jansweg, „De Big van het 168ste". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Rott. Tooneel. „George wil wel, da's vast". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, van 2 uur af Doopsgezinde Kerk, Groote Houtstraat. Frysk Selskip „Gysbert Japicx", Friesche preek ds. L. Bonga, 7.30 uur. MAANDAG 9 DECEMBER R.-K. Kerk. Kleverparkweg. Apologetische cursus voor niet-Katholieken.' Pater W/nand Sluys. 8 30 uur. Bioscoop voorstellin gen Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5