UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. DE ZIEKTEWET. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 1929 De begrooting 1930. Geen uitbreiding van de Volksbaden. De reclame-campagne. Heeft de financiëele positie den Raad tot eendrachtig optreden gebracht? De binnen eenige dagen in behandeling tomende begrooting bevat een aantal pun ten, die de moeite loonen ze wat nader te bezien en toe te lichten. Allereerst is het op merkelijk, dat door B. en W. een zoo belang rijke nota van wijzigingen is ingezonden. In onze gemeente is het geen gewoonte, dat de begrooting eerst door den Raad wordt onderzocht en van te voren schriftelijke vra gen aan het college van B. en W. worden gesteld en beantwoord, ook niet, dat de fi- nancieele commissie namens den Raad een onderzoek instelt, nadat de begrooting bij den Raad is ingezonden. Op deze nota komen we straks nog wel nader terug. Wij en zeker talloos anderen zijn nieuwsgierig of nu eindelijk in 1930 uitvoe ring aan het raadsbesluit inzake de volks baden zal worden gegeven. We herinneren er aan, dat voor ongeveer 2 Jaar terug de Raad, op voorstel van B. en W., met 6 tegen 7 stemmen besloot over te gaan tot stichting van volksbaden en deze van ge meentewege te exploiteeren, om op deze wijze eoedkoopere baden te verstrekken. Door den Raad werd de prijs van 0.25 vastge steld, terwijl de badexploitanten thans nog respectievelijk 0.55 en 0.70 vragen. Omdat Openbare Werken zich verrekend had in de kosten voor den bouw, en men niet tijdig voor het seizoen 1928 kon klaar komen, nam de Raad een voorstel aan om den bouw een jaar uit te stellen. Nu is inmiddels het seizoen 1929 al lang achter den rug en uit de begrooting 1930 blijkt, dat men ook het volgend jaar er geen rekening mede houdt, dat het raadsbesluit uitgevoerd zal worden. We zouden ons al zeer vergissen, indien de Raad daarmede genoegen zal nemen. Het is ons bekend, dat er tal van raadsleden zijn, die de meening zijn toegedaan, dat het raadsbesluit thans tot uitvoering zal moeten worden gebracht en dat zeker in den a.s. zomer de volksbaden moeten worden gege ven. Wii betwijfelen zelfs of ook in B. en W. terzake wel eenstemmigheid bestaat. De ver onderstelling is zeker niet gewaagd, indien we beweren, dat wethouder Padt elk voorstel in de richting van doorzetten wel met warmte zal ondersteunen. Dat die voorstellen komen staat wel vast. De heeren Geers, Forrer en Druijf, om maar enkele namen te noemen, zullen daarmede zeker komen en er alles op zetten hun zin door te drijven. Of de exploitatie van een volksbad loonend kan zijn? Met wiskundige zekerheid valt zoo iets van te voren niet te zeggen, evenmin dat er belangrijke winsten zouden kunnen worden gemaakt. De felle tegenstanders overdrijven aan den eenen, de voorstanders aan den anderen kant. Nemen we echter Scheveningen ten voor beeld, dan kan men met een gerust hart de exploitatie beginnen Toen indertijd in den Haagschen Raad dezelfde kwestie ter snrake kwam, heeft men ook allerlei -beweringen vernomen. De stichting van volksbaden zou den ondergang van de overige strandexploi- tanten beteekenen enz. De uitslag is, dat die verwachting geen werkelijkheid is gewor den. Een andere zaak waarover met geen ciifer of woord in de begrooting wordt gesproken, is het groot-sch opgezette reclameplan van den burgemeester. Dat heeft ons zeer ver wonderd. Voor eenige maanden hebben we in deze rubriek de vrees uitgesproken, dat het niet zou worden doorgezet. Ons artikel is toen in den Raad ter sprake gebracht en door den Burgemeester werd verwezen naar de begrooting. Als de begroo ting nu den juisten stand van zaken weer geeft, dan komt er van het plan inderdaad niets terecht. Het vorige jaar werd er aan de V. V. V. 800 subsidie toegekend en 800 uitgetrok ken voor reclame rechtstreeks vanwege de gemeente te voeren. Voor dit laatste bedrag is toen een reclamenummer van „De Stad Amsterdam" verschenen, wat heel aardig was, maar toch niet voldoende geacht kan worden voor de noodzakelijk te maken re clame. Als het plan van den Burgemeester nu niets meer uit zal werken, dan is dat toch wel weinig. Naar onze meening zal er heel wat meer dienen te geschieden. Mede in verband met de buitenlandsche concurrentie is een intensieve propaganda voor onze badplaats wel zeer gewenscht. Wie op dit gebied geen vreemdeling in Jeruzalem is, vergelijke maar eens wat de Belgische badplaatsen terzake doen, om van de Duitsche en Fransche maar niet eens te spreken. Het was toch de bedoeling, dat de Nederlandsche badplaatsen te zamen onder leiding van de A. N. V. V. V. de actie of lie ver gezegd de tegenactie ter hand zouden gaan nemen en dat daarnaast Zandvoort ook zelfstandig de zaak ter hand zou nemen? Ook over dit vraagstuk zal zeker wel een en ander bij de begrooting gezegd worden. Komt het plan van den Burgemeester niet geheel of gedeeltelijk tot uitvoering, dan zal dat is onze overtuiging Zandvoort steeds moeilijker het hoofd kunnen bieden aan haar concurrenten. Op de laatste vergadering der V. V. V. is nu het geheele bestuur afgetreden en tot dusverre alleen nog maar een voorzitter ge kozen. Een gelukkige keuze lijkt ons dat in meer dan een opzicht. Niet alleen, dat het den heer v. Dijkum zeker wel is toevertrouwd aan de V." V V. stevige leiding te geven, maar wat v/el een der voornaamste gunstige fac toren is, dat is dat hij zelf niet. bij een onzer Hotels of Pensions betrokken is. Hij staat terzake dus volledig vrij en naar onze wijze van zien, zal het daardoor moge lijk zijn de V. V. Y- in betere banen te leiden en heel wat persoonlijke kwesties te voor komen. Voor den heer v. Dijkum is het nu maar te hopen, dat straks naast hem een aantal ijverige werkers tot het bestuur zullen wor den gekozen. In den aanvang van dit artikel spraken we over de nota van wijzigingen op de be grooting. Haarlem's Dagblad heeft reeds het belang rijkste uit deze nota medegedeeld, zoodat daarvan niets behoeven te vertellen. Wel willen we wat zeggen over de voorgestelde oplossing zelve. Als deze nota door den Raad wordt aan vaard, dan zullen tal van heeren vroeger ingenomen standpunten radicaal moeten verlaten. Hoe vaak is er in den Raad niet gedebat teerd over een gedeeltelijke overheveling van de bij de bedrijven aanwezige reserves? En even zoovele malen zijn in die richting gaande voorstellen door de meerderheid ver- .worpen. De wethouder van de bedrijven heeft toen telkens gedreigd met heengaan als de voor stellen zouden worden aangenomen! Wat doet de heer Zwaan nu? Dat is een vraag die vrij algemeen besproken wordt. Eener- zijds beweert men, dat de heer Zwaan van de noodzakelijkheid van overheveling in ver band met de financieele positie der gemeente overtuigd is geworden, anderzijds zegt men, dat de heer Zwaan nog altijd op het oude standpunt staat en dus bij aanneming van de voorstellen als wethouder bedankt. We hebben reden aan te nemen, dat de eerste bewering de meest juiste is. Allereerst omdat de nota van wijzigingen niet spreekt over een minderheid in het college van B. en W., en verder omdat ons ter oore is ge komen, dat er overleg tusschen alle raads leden heeft plaats gevonden en dat men tot een eensluidende conclusie moet zijn ge komen. Aannemende dat dit laatste juist is, dan mag worden verwacht, dat B. en W. met de opvatting van de leden van den Raad ernstig rekening zullen houden en zeker niet met voorstellen zullen zijn gekomen, waarvan te voren ernstig verzet, en de mogelijkheid van verwerping zou kunnen worden verwacht. Is onze opvatting juist, dan zou er voor het eerst sedert jaren een samenwerking tot stand zijn gekomen, die als zij blijvend zou kunnen worden voor de gemeente van zeer groote beteekenis zou zijn. Hoe het ook zij. het „offer" van naar elkaar toe te groeien was het thans zeker overwaard. Want gaat de Raad met de nota van wijzigingen mee. dan wordt bereikt, dat de belasting niet zal worden verhoogd, evenmin de prijzen van gas en water. Natuurlijk kon dit slechts bereikt worden als ook Gedeputeerde Staten hunne mede werking zullen verleenen en toestaan, dat het groote tekort op de rekening 1928 (ont staan door de inhouding van kwade posten tot abnormaal hooge bedragen) over een 3 tal jaren kon worden ingehaald. Daar zooiets in onze en ook in andere provincies geen unicum meer is, mag ver wacht worden, dat Gedeputeerde Staten hunne medewerking zullen verleenen. Dat de inwoners onzer gemeente dus met wel iets meer dan gewone belangstelling de behandeling der begrooting tegemoet zien. zal den lezer na lezing van bovenstaande wel duidelijk zijn geworden. ZANDVOORT FEESTAVOND VAN EENDRACHT MAAKT MACHT Zaterdagavond 14 December as. zal de woningbouwvereeniging „Eendracht maakt macht" haar 10-jarig bestaan feestelijk her denken door den leden dezer vereenigmg een feestavond aan te bieden in Zomerlust. Twee tooneelstukjes worden opgevoerd en verder zal optreden de heer Alex. Wins uit Amsterdam. Na afloop is er baL JAARVERGADERING DER FORENSEN- VEREENIGING. Maandag 16 December a.s. zal de Zand- voortsche Forensenvereeniging haar jaar vergadering houden. Naast de behandeling der jaarverslagen, de verkiezing van be stuursleden, van leden voor de Commissie van Advies en van de duurte-commissie, zul len drie leden worden aangewezen, die aan de V. V. V. worden voorgedragen om uit deze heeren een bestuurslid te benoemen. WERKVERSCHAFFING. Maandagavond om 8 uur houdt de sub commissie uit de commissie voor werkver schaffing en steunverleening wederom een gewone zitting om aanvragen in ontvangst De nemen van ongeorganiseerde werkloozen om te werk geseld te worden of om in aan merking te worden gebracht voor een steun- uitkeering. De georganiseerde werkloozen mceten zich deswege evenals vorige jaren wenden tot hun organisatie, die de noodige gegevens verstrekt. De commissie houdt zit ting in het raadhuis, ingang Kleine Krocht, kamer bevolking en militaire zaken. VERKOOPING. Door den Haarlemschen notaris B. M. Serné werd Woensdag in café-restaurant „Zomerlust" te Zandvoort in het openbaar verkocht het huis Haarlemmerstraat 42 al daar. Kooper werd de heer P. Boom, te Zaandam, voor 5000. HEEMSTEDE ESPERANTO-CURSUS. Een paar weken geleden werd door het gemeentebestuur van Heemstede bekend ge maakt, dat plannen in overweging waren om te geraken tot de eventueele oprichting "an een éénjarigen Esperanto-cursus. Naar men ons mededeelt hebben zich echter slechts enkele personen aangemeld. In verband daar mede is blijkens nadere kennisgeving van het gemeentebestuur ce gelegenheid voor aanmelding thans nog opengesteld tut 24 December a.s. Alieen wanneer zich een vol doend aantal deelnemers opgeeft, zullen de plannen verder kunnen worden voorbereid. VELSEN. DE WINKELSLUITING EN HET WERKTIJDENBESLUIT. Ter Raadsvergadering van 15 October j.L werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het Bestuur van de afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Kappersbond tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting. In bedoeld adres werd in hoofdzaak aangedrongen op een regeling van de sluitingsuren in verband met de rust tijden voor de werknemers. In hun prae-advies deelen B. en W. den Raad thans mede, dat zij ten aanzien van dit verzoek advies hebben ingewonnen van de winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden" en van de Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog". Beide vereenigingen adviseer en afwijzend op het verzoek te beschikken. Ook de RH. Middenstandsvereenlging „De Hanze" verklaart zich tegen inwilliging van het verzoek. In het prae-advies is tevens opgenomen het reeds gepubliceerde schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, waarin, zooals men weet, den Raad in overweging wordt gegeven, ten aanzien van de uitvoering van het werktijdenbesluit belanghebbenden geheel vrij te laten. B. en W. deelen mede, dat zij de argumen ten, genoemd in het schrijven van de Kamer van Koophandel onderschrijven. Zij stellen den Raad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. BRANDMELDING. In verband met de reorganisatie van de brandweer is bepaald, dat na 15 December a-s. bij ontdekking van brand de meldin; daarvan moet geschieden: Voor IJmuiden (Oost en West) uitsluitend en alleen op telefoonnummer 613; Voor de afdeeling Velsen (Noord) bij den opperbrandmeester K. Luijting; Voor de afdeeling Velsen bij den opperbrand meester J. Melgerd, Rijksstraatweg 9; Voor den polder kan de brand gemeld wor den bij C. v. Slunter, telefoonnummer 712. Voor de afdeeling Driehuis bij den politie agent Bakker, Hagelingerweg 231; Voor de afdeeling Santpoort (dorp) bij den opperbrandmeester J. E. Sluiters, Rijksstraat weg 433; Voor de afdeeling Santpoort (station) bij den opperbrandmeester J. Veldhoven Jr., Bloemendaalschestraatweg 17a. BEVERWIJK. GELDLEENESG. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds aan te gaan een leening groot f 200.000 tegen een rente van 4 7.8 pet. a pari, tegen afgifte van een eenvoudige schuldbe kentenis. Deze geldleening is hoofdzakelijk be stemd voor de in den laa'sten tijd plaats ge had hebbende grondaankoopen, uitbreiding bedrijfs kapitaal van het gasbedrijf en enkele andere uitgaven. VERBOUWING POLITIEBUREAU. Burgemeester en Wethouders vragen den Raad een crediet van f 5844.80 voor de ver bouwing van de cellen-afdeeling en van het politiebureau. De kosten dezer verbouwing bedragen resp. f 3821.60 en f 3423, doch in mindering van het. eerstgenoemde bedrag kan worden ge bracht een bedrag van f 1400 wegens vergoe ding van brandschade, veroorzaakt door den in 1927 plaats gevonden brand bij de N.V. Wicherink. In het verbouwingsplan is een donkere kamer ontworpen voor fotographische doel einden. BENOEMINGEN. Voordrachten voor de beno3ming van twee onderwijzers aan de Openbare lagere school no 3. Ie voordracht: 1. C. T. Trompet, te Wijk aan Duin. 2. N. J. Redeker, alhier. 3. B. D. Stobbe, te Amsterdam. 4. J. Zoete te Oudeschild (gemeente Texel). 2e voordracht: 1. C. T. Trompet te Wijk aan Duin. 2. N. J. Redeker, alhier. 3. B. D. Stobbe, te Amsterdam. 4 J. Zoete te Oudeschild (gemeente Texel). VERBETERING KONINGSTRAAT EN nOFLANDERWEG. Burgemeester en Wethouders vragen den Raad een crediet van 32430 voor het aan leggen van een nieuwe bestrating in de Ko ningstraat en den Hoflanderweg. Eerstge noemde straat zal onder een geheel nieuw profiel worden gebracht, waardoor de rij weg een gemiddelde breedte krijgt van 5.80 M. Trottoirs zullen worden aangelegd van basaltinetegels. Bovendien moet de' riolee- ring over 300 M. worden vernieuwd. Tot het aanbrengen van een gesloten weg dek zal op advies van den gemeente-archi tect niet worden overgegaan. Een uiteenzetting van de werking. IJMUIDEN. NIEUWE STOOMTRAWLER. In de Visschershaven alhier Is gearriveerd de bij Gebr. Boot te Leiderdorp voor reke ning van de N.V. Zeevisscherij „De Noord pool" gebouwde stoomtrawler Noordpool. Een zusterschip van dezen trawler is bij dezelfde firma in aanbouw. PERSONALIA. Mevrouw C. Smite-Termère, regisseuse van de Geheel-onthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven", hoopt op 4 Januari a.s. haar 70sten verjaardag te vieren. OUD-LEERLINGEN TUTNBOUWCURSUSSEN De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van vereenigingen van oud leerlingen der Tuinbouwcursussen hield Woensdagavond in café „Spoorzicht" aan het Stationsplein haar jaarvergadering onder lei ding van den voorzitter den heer P. Kelder man. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. Kelderman, A. C. Kloet en G. Post als bestuurslid herkozen. ROODVONK OXT>FR SOLDATEN TE EDE. Bij de derde schoolbatterij van het Vierde Regiment Veld-Artillerie tc Ede heeft zich onder de soldaten een geval van roodvonk voorgedaan. De patiënt is naar de barakken voor besmettelijke ziekten overgebracht, ter wijl de overige militairen van de batterij zijn geïsoleerd. Nu de Ziektewet weldra verschijnen zal hebben wij onzen parlementairen medewer ker verzocht, een uiteenzetting van de nieuwe wet te geven. Hier volgt het eerste stuk. Vrijdag geven wij het vervolg en slot. Aansluiten bij een bedrijfs vereeniging? In de Tweede Kamer heeft minister Ver schuur. bij de behandeling van de Arbeids- begrooting. medegedeeld, dat inderdaad, zoo als van den beginne de bedoeling is geweest, de Ziektewet met 1 Maart 1930 zal worden ingevoerd. De Rijksorganen zijn gereed deelde de minister mede. Is dat ook het geval ;net wat in de maat schappij mee geroepen wordt de Ziektewet uit te voeren? Op deze vraag gaf de minister geen onom wonden bevestigend antwoord, hij twijfelde sterk. Nu moet men zich niet te veel zorgen maken over dat gedeelte der industrie, d i e handelsbedrijven, waar de arbeiders In groote massa's aanwezig zijn. Dit massale heeft op zich zelf reeds sedert lang genoodzaakt tot het onder het oog zien van sociale vragen en maatregelen in groot verband, daar heeft men ervaring met de uitvoering van sociale maatregelen, daar is reeds voor zeer belang rijke gedeelten de samenwerking en de con centratie aanwezig, die den bodem kunnen vormen voor een bedrijfsvereniging. Toch zal ook hier hard gewerkt moeten worden om alle uitvoeringsbesluiten onder de knie te krijgen, om van het begin af de machine ge smeerd te doen loopen. Er zijn echter ook verschillende werkgevers van kleiner formaat, er is de industrieele en handeldrijvende middenstand, die geroepen zullen zijn mede te dragen in de "loonderving van hun personeel tijdens ziekte. Hier is nog niet reeds een ordening voor sociale ver zekering aanwezig. Deze zal wel kunnen groeien, want ook voor de middenstand ls natuurlijk de bedrijfsvereeniging een moge lijkheid. Maar hier rijzen dan twee soorten moeilijkheden. Zulke oedrijfsvereenigingen zullen een harden dobber hebben om het niet-massale, vee! meer individueel georden de middenstandsbedrijf in een groot-formaat ziekteverzekering bijeen te brengen, dat met ingang van 1 Maart- 1930 werken kan. En in de tweede plaats ls daar de moeilijkheid vooi den enkelen kleinen patroon. Wat moet deze doen? Moet hij zich voor de Ziekteverzeke ring organiseeren in grooter verband, bij de middenstandsorganisaties, wanneer hij daar toe nog niet is toegetreden? Zoo ja, heeft hij dan voordeel ervan immers voor hem, met het geringe personeel heeft besparing op administratie-kosten weinig invloed op zijn budget zich te doen inschrijven bij een middenstands bedrijfsvereeniging. Of doet hij beter zich te houden aan het overheidsor gaan: de Raden van Arbeid? Nu is het niet zoo moeilijk op deze vraag een antwoord te geven. Naar ons gevoelen ligt het voordeel in de aansluiting bij een bedrijfsvereeniging. Deze heeft kansen op verlaging der premie. Im mers de premie mag nooit hoc-ger bedrag beloopen, dan die, vastgesteld door de Raden van Arbeid. Wanneer men nu weet. dat de minister mededeelde, dat de premie zooals deze zal worden vastgesteld voor de Raden van Arbeid, liggen zal tusschen de 2 en 2 1/2 van het loon en daarmede vergelijkt de premie, die op het moment betaald moet worden voor de ziekteverzekering in de wol- lenstoffenindustrie van Tilburg, alwaar zij schommelt tusschen 1 3. 4 ?n 2"4 van het loon. dan ligt de conclusie voor de hand. In ieder geval voor den tijd, dat de Ziekteverzekering ingewerkt is. Sluit men zich spoedig aan, dan vergroot men daarmede ran den oeginue af de moge- Uikheid van een deugdelijke organisatie der bedrijfsverenigingen, die dan niet voor snel- e wisselingen staat, en daarnaast de moge lijkheid van een deugdeiyke berekening van de piemie. Immers de berekening van de dler verzcke rings technische moeilijkheden, waarop de minister zal heb- Den gedoeld, toen hij de bedr ijls vereen ie m- Wdsrschuwde de verzekeringstechniek als niet al te gemakkelijk te beschouwen En de premiebetaling is tenslotte de hoofdzaak vooi den kleinen werkgever. De uitvoeringsorganen. Men zal zich herinneren, dat de voornaam st reden. waarom de Ziektewet-Talma, in 1913 aangenomen, nooit tot uitvoering is daï°^e?,i* ?en was In de omstandigheid, 5SL v. van de wet vrijwel uitslui- r^rhtJuiJl enJelegd was van de publlek- rechteiyke openbare ambtelijke ziekenkassen I"de Kaden van Arbeid. De wet van 1913 geen rekening met de ver schillende uit ae vrije maatschappij oogeko- men ziekengeldregelingen, die in den loop van jaren een groote vlucht hebben genomen en door wie goed en heilzaam werk werd verricht. Vele pogingen werden sedert 1910 in het werk gesteld, om in de Ziekewet meer plaats ingeruimd te krijgen voor uitvoering f,r^an^n ontsProt€n aan het particulier initiatief Van deze organen zijn nu in de huidige Ziektewet alleen de bedrijfsvereni gingen behouden, de bedrijfsverenigingen die hoe langer hoe meer de normale verschij ning worden, waar het geldt werk. dat ge zamenlijk moet ondernomen worden door werkgevers en werknemers ten uitvoer tc leggen. De uitvoering van de Ziektewet berust bij de bedrijfsverenigingen en de Raden van Arbeid. Al wat de eerste niet omvatten, komt bij de Raden van Arbeid terecht. Wij komen terug op de vraag omdat deze stofte wel den doorslag geven zal die wij reeds hebben aangeroerd: wat is goedkooper, een uitvoering door de Raden van Arbeid of een uitvoering door een be drijfsvereeniging? Een zeker antwoord is nog niet te geven, veel hangt af van de wijze, waarop administratie en contróle zullen wor den ingericht. Maar in leder geval hebben de bedrijfsverenigingen een grooten voor sprong op de Raden van Arbeid. De eerste kunnen de verzekering uitvoeren volgens het collectieve stelsel, de tweede moeten in dividueel te werk gaan. De collectieve metho de bergt de meeste mogelijkheden van be sparing. En dus tot een laaghouden van de premie- Naast de groote bedrijven zijn de voordee- !en, voortvloeiende uit de collectieve metho de, een reden te meer om (nog los van wat op dit gebied reeds gegroeid is) zich tot den vorm der bedrijfsverzekerlng aangetrokken te gevoelen. Drie soorten bedrijfsverenigingen. De Ziektewet kent niet minder dan drlo soorten bedrijfsverenigingen en wel: le. Bedrijfsverenigingen, gesticht door een of meer algemeen erkende centra le organisaties of daarbij aangesloten vereenigingen van werkgevers en een of meer algemeen erkende vakcentra- len of daarbij aangesloten vereenigin gen van arbeiders. (Deze soort be drijfsverenigingen worden zonder meer door den Minister erkend, wan neer zij aan in de wet gestelde eischen voldoen-) 2e- Bedrijfsverenigingen, opgericht door werkgevers alléén, mits de oprichting heeft plaats gohad vóór 1 Juli van dit jaar. 3e- Bedrijfsverenigingen, welke door ver eenigingen van werkgevers en arbei ders. welke niet alle zijn aangesloten bij een erkende centrale organisatie. De belde laatste soorten van bedrljfs- vereenigingen worden telkens slechts voor 5 jaar erkend, waarna verlenging der erkenning opnieuw moet worden aangevraagd. Hoe ook opgericht, steeds zal het- bestuur eener bedrijfsvereeniging uit een gelijk aan tal werkgevers en arbeiders bestaan. Voor bedrijfsverenigingen, welke alleen door werkgevers zijn opgericht, moeten de statu ten de bepaling inhouden, dat de helft der bestuurders door den minister van Arbeid worden aangewezen uit een voordracht, door orbelders-organisaties opgemaakt. Heeft het voor de industrie beteekenis, zich voor de uitvoering van de Ziektewet naar de bedrijfstakken te~ organiseeren, dit is voor den Middenstand niet mogelijk, deze zal zich moeten organiseeren in algemeene of ge mengde bedrijfsverenigingen. En het aller beste is als middenstander zelfstandig te blijven, niet op te gaan in grootere, ruimere organisaties. Wat dan ook tot dusverre in de leidende mlddenstandskringen als de bes te oplossing wordt gevoeld. Hier komt de in vloed van den eenling het meest tot zijn recht in den middenstand in de eenling, niet ln het massalere bedrijf der normale verschijning. Komen er ♦eveel bedrijfs verenigingen? Bij de voorwaarden voor erkenning van een bedrijfsvereniging komt de bepaling voor, dat het totaal loonbedrag, over een Jaar berekend, van de bij haar verzekerde arbei ders, tenminste 2 1.2 millioen gulden bedra gen moet. Nu zijn er wel eens stemmen opgegaan, die dit bedrag veel ie klein vonden. Men wilde het aantal bedrijfsverenigingen zoo veel mogelijk beperken. Wat den middenstand niet ten goede zou komen, wanneer zijn zelf standigheid als een goed van groote betee kenis zou blijven aangemerkt. Oppervlakkig oordcelend kan men bctoo- gen. dat hoe grooter het uitvoerende orgaan is. hoe grooter de omzet, en hoe kleiner het percentage der improductievo kosten. Daar staat echter tegenover, dat hoe grooter der gelijke instellingen worden, des te ambtellj- ker de behandeling der zaken en des te kost baarder de gebouwen en directies. Aan den anderen kant is weer betoogd, dat. naarmate het aantal uitvoeringsorganen toeneemt, het toez'cht door den Verzekeringsraad omvang rijker worden za! en meer kosten met zich zal meebrengen, kosten, die vermoedelijk wel op de uitvoerende organen zullen verhaald worden. Naarmate de organen kleiner en minder goed toegerust worden, zal het. toe zicht moeilijker, omvangrijker en kostbaar der worden. Echter deze toezichtskosten zullen nooit- een zoo hoog bedrag belooperi, dat zij beslissend kunnen worden voor de al dan niet oprichting van een bedrijfs- vereen'eing met 21/2 mllllocn verzekerd loonbedrag. Dc Premiebetaling. Betalen doet de werkgever. Dc geheele pre mie. Al kan hij de helft daarvan op den werknemer verhalen. Dit recht tot verhaal, waarvan natuurlijk, zeker in het begin, alge meen gebruik zal gemaakt worden, is in de wot gebracht uit psychologische overwegin gen. Niet alieen dat 't het verantwoordelijk heidsgevoel van den arbeider versterkt wan neer hij weet. dat hij zelve een recht kan doen gelden op de uitkeerlng omdat ook hij heeft bijgedragen, er zit daarin ook een machtige stimulans om zich niet al te ge makkelijk ziek te melden. Deze stimulans zal sterk werken bU de bedrijfsverrentging, ster ker naarmate meer arbeiders ulfc één onder neming daarbij zijn ondergebracht. Immers: de arbeiders hebben belang bij den bloei der bedrijfsvereeniging. Alles wat opgebracht wordt door patroon er. arbeider komt den zieken arbeider ten goede- Zij weten, dat alle kosten, die voortvloeien uit simulatie (het voorgeven van ziekte, terwijl men gezond Ls) en agyrovatie (het overdrij ven van den ziektetoestand) zich in verhoo- gtng der premie zullen doen gevoelen. De arbeiders wenschen zelve niet. dat er met hun geld mooi weer gespeeld wordt. Hier werken invloeden daadwerkelijk en dikwijls ongemerkt. Dat is bewezen. Daartoe vergelijke men den gemeente werkman. die geen premie betaalt, met den mee-premiebetalenden arbeider. Het verschil trekt de aandacht, wanneer wij b.v. de sta tistiek over 1927 van Amsterdam gaan ver gelijken met die van hot personeel der Tll- burgsche wollenstoffenfabrlek. Door de Am- sterdamsche mannelijke gemeentewerklieden, voor zoover in vasten dienst, werd 24% van hun werktijd wegens ziekte verzuimd, door de ongehuwde vrouwen 6%. Daartegen bedroeg hot verzuim wegens ziekte van het Tilburg- schc personeel iets meer dan l%- Deze beïnvloeding zal sterker werken, wan neer (zooals de wet dat mogelijk heeft ge maakt) voor de arbeiders in dienst van een bepaalde onderneming oen afdeellngskas ln de bedrijfsvereeniging wordt gevormd. De publieke opinie ls, dat Ha*rlem'« DogbUd hef grootste, het eerste en het pret tigste Familieblad ia Haarlem en Umstrekca ia

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7