Het woord is aan 47e Jaargang No. 1427Q Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 30 DECEMBER 1929 HAARLEM S DAGBLAD directeuren, 1. c. peereboom en p. w. peereboom. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER hoofdredacteur* robert peereboom ABONNEMENTEN: per week f 027*6, met Geïllustreerd Zondagsblad f031 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3571/:. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers i 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0-5716, franco per port. Bureaux; Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*,: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 AD VERTENTIEN1—5 regel» 11.75, elke regel meer f 035. Reclame* ƒ0.60 per regeL Reductie bij* abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6Ö, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0J5. elke regel meer f 0.10. «itsL a contant' Gratis Ongevallenverzekering toot Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere ringer f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 30 December Anderen over ons. „Niets is voor de volkeren gelijk voor de individuen zoo leerzaam als het kennisnemen -van wat anderen over hen zeggen en den ken'.' Dit woord van prof. Blok heeft G. Brug- mans geïnspireerd bij het compileeren van een werk van een kleine driehonderd pagi na's druks, met den titel „Onder de loupe van het buitenland", waarin de meeningen van de belangrijkste buitenlandsche auteurs, die in verschillende tijden ons land bezocht hebben, zijn samengebracht. Aan het einde des jaars, wanneer ieder geneigd is om over zichzelf na te denken, is dit boek wel een actueel onderwerp. Het bevat gunstige opi nies naast ongunstige, en de laatste zijn min stens evenveel de moeite van het verwerken waard als de eerste. Het moge een feit zijn, dat de raensch als individu het meest ge neigd is tot zelf-onderschattingde natie, waartoe hij behoort overschat hij veeleer. Dat laatste is mij ieder volk merkbaar. Alleen geven sommige er meer uiting aan dan an dere. Amerikanen, Engelsehen en Duit- schers genieten op dit punt een bizondere reputatie, die door de Italianen sinds zij ge- mussolineerd zijn, vermoedelijk nog wel wat overtroffen wordt. Wij Hollanders zijn, als natie, ook zeker niet zonder zelfgenoegzaamheid, al wordt die belangrijk getemperd door het besef, dat we tot de kleinste volken behooren, hetgeen onze prestaties op velerlei gebied beperkt. Er staat tegenover dat de meesten onzer zich tegenover de buitenlanders nogal voelen als zijnde degelijker, bedachtzamer, zuiniger, nuchterder van inzicht en meer van dien aard, dat de overheersching van het kc!e verstand kenmerkt. Zonder dat zij er bij in aanmerking nemen, dat een teveel van d^ze qualiteiten een tekort in andere zou kunnen inhouden. Dit laatste maakt het boek van G. Brug- imans voor hen die er zich niet in verdiept, of er zelfs niet aan gedacht hebben, erg dui delijk. Den burgemeester van Amsterdam, •die indertijd algemeen werd aangevallen om dat hij bij de ontvangst vair den koixing van Zweden verklaarde, dat de Hollander geen fantaisie had, kan men niet ontzeggen, dat hij steun vindt bij vele buitenlandsche schrijvers. Wij zijn door Engelsche, Fransche en Duitsche auteurs, vooral door de laatsten, gecritiseerd als een volk dat voornamelijk op geld verdienen uit is, dat zich afkeerig toont van groote risico's en altijd voorzichtig te werk wil gaan, dat geen anderen hartstocht kent dan zakendoen en dan zijn vrijheid (dit laatste is van den Franschman Henry Asselin) dat de begrijpen gezelligheid, fat soen en deftigheid als idealen koestert, dat beheerscht wordt door de meest onvrucht bare aller begeerten namelijk die naar rust.... Een buitenlanasch diplomaat heeft Neder land „het land van het kleine geluk" ge noemd. Onze schilderkunst is ten allen tijde hoog geprezen; onze andere kunstuitingen komen er daarentegen niet best af, behalve een deel van onze uitvoerende musici en enkele tooneelspelers. Onze litteratuur krijgt er vrijwel algemeen van langs, terwijl onze journalistiek daarentegen opgehemeld wordt. De Duitscher Dr. Maximilian von Hagen noemt haar „elegant en de gelukkigste ver menging van den Franscnen geest, die op dit gebied het meest in Holland merkbaar is, met de scherpe, zakelijke critiek van den Duitscher". Onze architectuur oogst zoowel bij schrijvers van het verleden als van het heden, veel lof. De Engelschman Meidrum, die een zeer doorwerkte studie van ons land en volk heeft gemaakt en duidelijke blijken geeft van be wondering in velerlei opzicht, gispt niette min ons te sterke individualisme, ons gebrek aan voldoende onderlinge samenwerking, onze voortdurende tweedracht op allerlei ge bied. Dit moest wel speciaal een Engelsch man treffen; er is vermoedelijk geen natie aan te wijzen die de Engelsche in geest-van- onderlinge-samenwerking overtreft. Het is een van haar sterkste eigenschappen wel licht haar allersterkste en zij dankt er haar groote machtspositie in de wereld aan. Tegenover de afkeurende critiek staan veel loftuitingen ook. Onze gastvrijheid wordt ge prezen. De Franschman Henry Asselin doet dit met een uitweiding over de toepassing van ons asylrecht, die hij bewondert en die hem aanleiding geeft op te merken, dat de toelating van den ex-keizer en ex-kroonprins van Duitschland door velen buiten Holland onjuist en onrechtvaardig zijn beoordeeld. Zoo wisselen lof en blaam elkaar in het boek af. Er zouden nog veel meer typeerexxde citatc.i uit te halen zijn. Sommige spreken elkaar lijnrecht tegen, en dat is geen wonder, want de 16e en vooral in de 17e eeuw stond ons land in het buitenland in veel hooger aanzien dan in de 18e en de 19e, hetgeen na tuurlijk tct zekere mate van vooroordeel bij cle bezoekers leidde. Ook wijzigden allerlei toestanden zich aanmerkelijk. Op het huidige tijdstip schijnt men tamelijk onbevooroor deeld tegenover ons te staan, m.i. meer dan ooit t. voren, hetgeen trouwens een logisch gevolg is van de internationale toenadering. Wij zelf staan veel oribevangener tegenover het buitenland, oordeelen minder haastig, be grijpen beter dan onze voorouders. De schrijfster van het boek heeft m. een kardinale fout begaan met in de eerste plaats de auteurs te citeeren, wier naam „een ze keren klank in de historie heeft". Dit veroor- viakt veel verwarring, want bij die beroemd- li ede zijn menschen, die veel tc kort. in ons land vertoefd hebben om er een serieus oor- Carlyle: ....Want niets houdt zoolang stand als een eerlijk gesproken woord deri over te kunnen geven. Hun uitingen dragen er de sporen van, en zoo kunnen wij bijvoorbeeld de vernietigende verklaringen van Voltaire met zekere ironie beschouwen. Ook sommige andere. Het ware beter geweest om alleen de auteurs te raadplegen die een lang verblijf, minstens een paar jaar, in ons land achter den rug hadden voor zij erover schreven. Asselin's meening heeft ongetwij feld meer waarde dan het zeer oppervlakkige oordeel van Voltaire, Meldrum's meer dan dat van Montesquieu. Eigen ervaring heefi mij geleerd hoe de indrukken van de eerste weken zich gewijzigd hebben als men jaren temidden van een vreemde natie heeft ge leefden hoeveel minder men geneigd wordt tot gemakkelijke generalisaties. Iedere natie heeft eigen kenmerkende qua liteiten, maar de verschillen met andere vol ken zijn veelal veel geringer dan zij uiterlijk lijken. Ten opzichte van het volkskarakter laat men zich licht misleiden door uiterlïjken schijn, door een of ander geslaagd epigram dat sinds onheugelijke tijden wordt aange haald, door de uitingen van den kring waarin men toevallig zelf verkeert. Een buiten- landsch litterator is geneigd om zijn algemeen oordeel te laten beïnvloeden door zijn opinie over de Hollandsche litteratuur, een zaken man door zijn handels-impressies, een staats man door zijn waardeering van de Holland sche staatslieden. Al deze restricties komen erg duidelijk in dit boek naar voren. Ofschoon het critiek op ons bevat, moeten wij het zelf zeer critisch lezen, bij elke opinie de tijdsomstandigheden, de persoon en de nationaliteit van den schrij ver en den duur van zijn Hollandsch verblijf in aanmerking nemen, verder rekening hou den met de zeer betrekkelijke waarde van alle generalisaties, en tenslotte trachten uit deze veelheid van factoren een eigen conclusie te trekken. Het heeft geen zin om over een enkel woord van blijkbaar ongerechtvaardig de afkeuring te vallen of een bepaalde lof spraak als waarheid te aanvaarden. Dat is ook de bedoeling van het boek niet. Het eischt veel van de objectiviteit en de schran derheid van den lezer, om van werkelijke waarde voor hem te zijn. Intusschen is het, op zijn terrein, een sti- muleerende bijdrage tot het zoeken-naar- waarheid, dat in het algemeen in onzen tijd zulk een overheerschende rol vervult. R. P. ONTSNAPPING. (Uit de strafgevangenis te Scheveningen is dezer dagen een gevangene ontsnapt). Scheveningen is als badplaats In den zomer zeer in trek, Bij den bader en den danser, Bij den fat en lekkerbek; O, het kan zoo streelend waaien, Als men wandelt op de Pier, Dit en ander pierewaaien, Doet men daar voor z'n plezier; Maar niet ieder doet de zeelucht, Naar zijn meening zooveel goed, 't Is 't verschil of men er zijn wil Of dat men er wezen moet; Velen gaan er graag vertoeven, Ook al kost het bergen geld, Zij die er voor niets logeeren, Zijn er minder op gesteld, Dit bijzonder zonderlinge Komt- er namelijk nog bij. Zij die er geen cent betalen. Laat men er het minste vrij; De verklaring is te geven Op een simpele manier, Wat hier geldt is d' onderscheiding, Tusschen zeepier en cipier; Er is thans weer een der gasten Aan de pierewaai gegaan, Maar van beide soorten pieren, Houdt hij zich het verst vandaan. HET NIEUWE RAADSLID. DE HEER J. W. VAN SANTÉ Jr. Naar wij vernemen heeft de heer J, w. van Santé Jr., die onlangs door den voorzit ter van het centraal stembureau werd aan gewezen tot opvolger van den heer J. de Breuk Lzn., in den gemeenteraad, maar nog geen beslissing genomen had, thans zijn be noeming tot lid van den Raad aanvaard. CYCLOON BOVEN HAVRE. DRIE SLACHTOFFERS. HAVRE. 29 Dec. fB-T-A.) Vanochtend woedde hier een cycloon, waardoor de zee zoo danig werd opgestuwd dat de kaden onder liepen. Het scheepvaartverkeer werd onmoge lijk en de telegrafische verbindingen werden verbroken. Door de hevigheid van den storm werd een hijschkraan omgeworpen, die op een boot terechtkwam, welke daardoor zonk. Er zijn drie slachtoffers te betreuren. nUIS IN MANCHESTER INGESTORT- LONDEN, 30 Dec. 'N.T.A.i Door den storm die gisteren woedde is te Manchester een huis ingestort, waardoor een vrouw en haar zesjarige dochter werden gedood. Vier andere kinderen werden gewond, DIEFSTAL AAN DE AMSTER- DAMSCHE VAART OPGEHELDERD. Zeer belangrijke aanhouding te Haarlem. TWEE DIEVEN BEKENNEN. ACTIVITEIT VAN DE RECHERCHE. De Haarlemsche recherche heeft een zeer belangrijke aanhouding verricht, waardoor een groote diefstal, die reeds langer dan een jaar onopgehelderd was gebleven tot klaar heid is gekomen. In den avond van Donderdag 8 November 1928 drongen bij afwezigheid van den be woner, den winkelier C. Klomp, inbrekers binnen in het huis Amsterdamse he Vaart 84. Van een spoor van geweld werd niets ont dekt, zoodat het vermoeden rees, dat de dieven met een valsehen sleutel waren bin nen gekomen. De diefstal bleek alras zeer belangrijk. Er ontbrak een blikken effectentrommel, waarin een bedrag van f 2800 was, dat be stond uit zilvergeld, bankbiljetten en een groot aantal gouden tientjes, halve gulden stukken, gouden vijfjes en tal van vreemde muil ten, meest gouden. Ook waren er in den trommel voor den eigenaar zeer waarde volle papieren, zooals twee testamenten een polis, vier spaarbankboekjes en een obligatie van f 1000. De heer Klomp was niet tegen inbraak verzekerd. De dieven hebben bij het weggaan de deur gewoon achter zich dicht getrokken. Geen spoor hebben zij achtergeloten. De commissaris van politie plaatste een oproep in de bladen, doch zonder het minste resultaat. Het publiek hoorde niet meer van den diefstal. Doch de recherche zette haar onderzoek energiek voort. Hierbij bleek, van hoeveel nut de registers zijn, die de winke liers in gouden en zilveren voorwerpen moe ten houden van hun in- en verkoopen. Twee rechercheurs betoonden een groote activiteit door de betreffende registers in verband met- het vermissen van de vreemde munten regel matig nauwgezet te doorloopen en eenige dagen geleden waren zij zoo fortuinlijk in het register van den horlogemaker en goudsmid S. te Haarlem aan-geteeken-d te vinden, dat hij 28 November j.l. vier gouden munten ge kocht had, en wel van den Haarlemmer J. V. Deze J. V. werd opgezocht en voor nader onderzoek in bewaring gesteld. Het bleek, dat- de munten inderdaad vroeger het eigendom van den winkelier Klomp geweest waren. Maar J. V. ontkende iets met dien dief stal te maken .te hebben gehad. Hij had de munten gekregen van een anderen Haarlem mer, den timmerman D. W. V. met het ver zoek om ze voor hem te verkoopen- Dit had J. V. gedaan, zonder er iets verdachts van te vermoeden. De goudsmid heeft voor de mun ten f 33 gegeven. J. V. bleef echter voorlcopig in bewaring en de recherche ging het door hem aangegeven spoor verder volgen. Met het resultaat, da; zij ook den timmerman D.W.V. te Haarlem kon arresteeren. Het liep de recherche ook hierbij al bijzonder mee, want de timmerman bekende de inbraak te hebben gepleegd. En hij gaf tevens nog een nieuw spoor aan, door mede te deelen, dat de monteur H. F. R. zijn medeplichtige was geweest. Het bleek eveneens dat de timmerman, nu, ruim een jaar na den diefstal nog bewijs stukken in zijn bezit had: een gouden tientje en een Indische munt. Er werd ook een huiszoeking bij hem ge daan en deze leverde de recherche een gouden tientje een gouden vijfje en een halve gulden stuk op. De aangehoudene vertelde voorts, dat hij het hem toegekomen aandeel in de buit regelmatig had opgebruikt. Ook H. F. R., de medeplichtige, werd nu te Haarlem aangehouden. En liij bekende even eens. Hij zei, dat hij zijn aandeel eenige weken na den diefstal had begraven op een open terrein aan dc Pladellastraat. bij het Slacht huis. Eenigcn tijd later wilde hij het opgra ven, doch helaas, de plaats was niet meer te vinden. Dc recherche heeft nu Zaterdag en Zondag geprobeerd of zij den verborgen schat terug kon vinden, het terrein is voor een groot ge deelte omgespit, doch wat- er gevonden werd het kostbare verborgene niet. Waar zijn de papieren gebleven? Die hebben wij verbrand, zeiden de arres tanten. En het kistje? Dat hebben wij in het Spaarne geworpen. Uit hun verdere mededeelingen kwam vol doende vast te staan om den het eerst aan gehoudene, den mogelijken heler J. V. op vrije voeten te stellen. Hij schijnt inderdaad niets met den diefstal te hebben uitstaan. De timmerman en de monteur zijn echter achter slot- en grendel komen te zitten. Naai de waarheid van wat zij verteld hebben wordt het. onderzoek ijverig voortgezet. Hoe het zij, wij gelooven niet, dat de win kelier Klomp veel van het gestolene terug zal zien. SLUITING VAN CAFé'S. OP DEN OUDEJAARSAVOND OM 9 UUR I Naar aanleiding van een door de afdeeling Haarlem van den Bond van Hotel-Café-Res- taurantpersoneel gedaan verzoek om ver vroegde sluiting op den Oudejaarsavond is door de werkgeversorganisaties ..Horecaf" be sloten. op Oudejaarsavond op denzelfden tijd te sluiten als in 1928, (dus om 9 uur' waar door het personeel in de gelegenheid wordt gesteld dezen avond in den huisalijken kring door te brengen. Het besluit van •.H.O.R-E.C.A.F.*, is geno men met goedvinden ran B. en W, GEVANGENE TE SCHEVENINGEN UITGEBROKEN. En spoorloos verdwenen HIJ MOEST NOG 4 JAAR ZITTEN- De strafgevangenis te Sclieveilingen, die mede om haar landelijke ligging tusschen de duinen een zekere vermaardheid heeft ge kregen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag weder de sensatie van een ontvluch ting beleefd. Wisten bij vorige gelegenheden gedetineerden uit dc bijzondere gevangenis te ontvluchten, dezen keer kon een berucht Rotterdamsch inbreker de cellulaire gevan genis. die naast- dc bijzondere staat, op on geoorloofde wijze verlaten. Wanneer het- precies gebeurd is. staat niet. vast, schrijft de Crt., want ten gevolge van het groote aantal gevangenen, dat- in Sche veningen verblijft ,is het niet mogelijk tij dens den nacht in alle cellen geregelde con trole uit te oefenen. Toen een der gevangen bewaarders hedenmorgen om 7 uur de cel opende, waar Adrianus Dijkmans zijn straf tijd uit zat. kwam hij tot de ontdekking dat dc bewoner verdwenen was. Er bleek een spijl uit het traliewerk voor het raam te ont breken, waardoor een opening was ont staan. De politie werd direct gewaarschuwd, waar op onder leiding van hoofdinspecteur Zim- mermann een nauwgezet onderzoek werd in gesteld. Na uit zijn cel gekomen te zijn heeft Dijkmans over den muur aan den achterkant der gevangenis weten te klimmen. Hoewel in het belang van het onderzoek geen bijzonderheden omtrent de ontvluch ting meegedeeld mogen worden, is uit het voorloopig onderzoek wel komen vast te staan, dat de ontsnapte bij zijn ontvluchting hulp van buiten heeft gehad. Er is niet gebleken, dat de ontvluchte van binnen uit hulp heeft genoten. Het zeer slechte weer is voor Dijkmans, die nog vier jaar straf voor den boeg had, zeer gunstig geweest. Elk spoor in de omgeving is door den regen uitgewischt, zoodat ook het onderzoek met politichonden Zondag niets opleverde. Het volgende signalement van den ont snapte werd Zondag per radio uitgezonden: Adrianus Dijkmans, op 10 Januari 1895 te Rotterdam geboren, lang 1.75 M., donker haar, donkere wenkbrauwen, donkerbruine oogen. ovaal gezicht, slank en tenger postuur. Dijkmans hoeft een litteeken op de rechter wang. MAN NEERGESCHOTEN TE NIJMEGEN. HIJ DRONG EEN HUIS BINNEN. Zondagavond heeft aan den Groenenwoud- schen weg te Nijmegen een moorddrama plaats gehad. Zekere van G. uit Rotterdam, garagehouder drong met geweld de woning binnen van E. die vroeger caféhouder was te Rotterdam. In diens huis woont als huishoudster de vrouw van Van G. die met haar man een echtscheidingsprocedure heeft. Van G. sloeg een ruit in en kwam zoo door den erker hot huis binnen met een geladen revolver in de hand. Toen de vrouw haar man zag, vluchtte zij naar boven; de heer E. die eveneens ge vaar duchtte, vluchtte haar achterna en greep op een bovenkamer een geladen jacht geweer. Intusschen schoot Van G. en raakte hij E. in den linkerarm en E. die boven stond schoot terug en trof van G- met een volle lading in zijn neusvleugel. Het schot ging vermoedelijk door het hoofd. Van G. viel dood neer. Zijn lijk werd naar het Canisiusziekenhuis overgebracht- De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk heeft E. uit zelfverdediging geschoten. VOORBEURS TE AMSTERDAM. GEEN AFFAIRE OP DEN LAATSTEN BEURSDAG. 4 Het Persbureau Vaz Dias meldde ons he denmiddag: Van affaire was hedenmorgen bijna geen sprake, hetgeen, gelet op het feit, dat het heden de laatste beursdag in 1929 was, geen verwondering behoeft te wekken. Alleen ging wat om in Margarine Unies, die van aanbod te lijden hadden en tot 314 daalden. De Accoustiek-aandeelen zagen zich even eens iets van hun koers ontgaanJConinklij- ken waren eerder wat luier, doch de omzet ten waren al bijzonder gering. OPROER TE APIA. WELLINGTON (Nieuw-Zeeland) 29 Dcc. (Reuter.) Te Apia had heden een oproer plaats, ernstiger.dan ooit is voorgekomen se dert Nieuw-Zeeland het mandaat over de Sa- moa-eilanden op zich nam. Bij een poging der politie om eenige behoeftige lieden te arres teeren. die deelnamen aan den optocht van inlanders, kwa! het tot een gevecht, waarbij een blanke constabel en twee leden der in landerspartij van Samoa werden gedood; twee constabels en dertig inlanders werden gewond JUBILEUM VAN DEN HEER OSCAR SMIT. Den Isten Januari 1930 hoopt de heer Oscar Smit. directeur van Oscar Smit-'s Bank. al hier. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar de firma Oscar Smit te Purmerend oprichtte en zoodoende den grondslag legde voor bovengenoemde bankinstelling, onzen sindsenooten welbekend. Het Belangrijkste. Een diefstal aan de Amsterdamscho vaart opgehelderd. (Ie pag. Ie blad). Sluiting van cafe's op Oudejaarsavond. (Ie pag. Ie blad). Gevangene te Scheveningen uitgebroken. (Ie pag. le blad). Man neergeschoten te Nijmegen. (le pag. le blad). Geheimzinnige moord te Rotterdam. (le pag. le blad). Duitschland: Een spoor van den Düsseldorf- schen moordenaar? (le pag. le blad). Britsch-Indië: Storm over Britsch-Indië? Sensationeel verloop van het Al-Indisch Congres. (lc pag. 2e blad). Frankrijk: De Fransche Kamer neemt de wetsvoorstellen inzake de reorganisatie der Fransche grensvcrdediglng aan. (le pag. 2e blad.) De delegatie naar den Haag. benoemd. (le pag. 2e blad.)' De Hembrug aangevaren. (le pag. 2e blad)". Het gouden jubileum van den heer K. van Eden. (le pag.2e blad). Hotel te Hoog-Soeron afgebrand. (2e pag. 2e blad). Voor de laatste berichten zie men de 2de pag. van het eerste blad. ARTIKELEN, enz. R. P.: Anderen over ons. (tc pag. le blad). P. Gasus: Ontsnapping. (lc pag. lc blad). GEHEIMZINNIGE MOORD IN ROTTERDAM. MAN IN EEN CAFé DOODGESTOKEN. Zondagavond is te Rotterdam een moord aanslag gepleegd waarvan het motief bij het eerste onderzoek nog in het duister gehuld bleef. De 32-jarige Arie Buit, uit deOleanderstraat is in het café „Royal" aan de Brielschelaan 24. doodgestoken door een 58-jarlgen haven arbeider, A. van den B., die hem blijkbaar ln het café heeft opgewacht. De dader is gear resteerd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Buit heeft het grootste gedeelte van den avond doorgebracht in het café in gezelschap van zijn vrouw, zijn moeder, een buurman en eenige anderen. Men had gezamenlijk een glaasje gedronken, doch alles was volkomen ordelijk verloopen. Van den B. is eenige malen in het café geweest, zoo heeft hij er eenigen tijd gestaan om een uur of 10, toen Buit er ook al was. Tusschen de twee is niets voorgevallen. Zij hebben elkaar niet gesproken en er was ook geen sprake van twist. Om kwart over 11 is van den B. opnieuw binnen gekomen en heeft een glaasje port besteld. Hij is zonder iets te zeggen in een hoek naast het buffet gaan staan. Buit stond op dat oogenblik voor het buffet. Naar getuigen verklaren heeft v.d.B- gwenkt om dichterbij tc komen. Doc-h toen Buit in den hoek kwam heeft v. d. B. ineens een geopend knipmes uit zijn zak gehaald en dat B. in den hals gestoken. Het bloed spoot naar buiten. B. deed nog enkele stappen, doch viel dood neer in een grooten plas bloed. De dader is aan het tafeltje gaan zitten. Hij werd ontwapend door den café houder en even later zonder verzet door de politie gearresteerd. Er wordt een uitgebreid onderzoek naar den moord ingesteld, waarbij verschillende ge tuigen reeds zijn gehoord door den commis saris Alberda. De dader, die volgens getuigen onder den, Invloed van drank was, is opgesloten. Het slachtoffer laat een vrouw met drie kinderen na. INBRAAK IN ROYAL TE ARNHEM Zondagmorgen omstreeks kwart over v!cr ontdekte een agent van politie onraad in „Royal", het grootste restaurant van Arn hem. waar circa zeven maanden geleden ook reeds was ingebroken en waarbij men toen 1901}— ontvreemdde. De agent zag nu in het café een man, die, toen hij zag, dat men hem opmerkte, weg vluchtte, door het café rende en aan de andere zijde van het gebouw door het verbreken van een -aam trachtte te ontkomen. De agent snelde op het gerinkel naar deze zijde, doch de inbreker keerde nu terug naar de plaat-s van waar hij gekomen was en ontsnapte. Inmiddels was een groot aantal politiemannen op de been: zij om singelden het gebouw en de naaste omgeving en losten eenige schoten, maar de inbreker was niet meer te vinden. Bij onderzoek in het restaurant vond men c-en -root breek ijzer. Inmiddels zlin vir-zcv-lórukJcen geno men.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1