Kan een toekomstige oorlog verhinderd worden? HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD Het afsohuwelishe gebruik van gifgassen DE POSTAGENTSCHAPPEN. VOORTAAN OOK GELEGENHEID TOT BELASTING BETALEN! De directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat ingaande 2 Januari de postagentschappen te Haarlem op werk dagen tusschen 9 uur en 19.30 mede zijn opengesteld voor de aanneming van stortin gen van Grond- en Personeels Belasting, Be lastingen naar Inkomen en Vermogen (In komsten- en Vermogensbelasting) en Divi dend- en Tantièmebelasting. Op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, den Nieuwsjaarsdag en den ver jaardag van H.M. de Koningin, zijn zij voor dezen dienst gesloten. De oorlog buiten de wet, of de menschheid zal vergaan. (Door Joseph Caillaux, den vroeg er en Fran- schen premier). Joseph Caillaux. TL Wie zal den geweldigen omvang ontken nen van het gevaar waaraan de massa zou worden blootgesteld in geval van een nieuwe botsing tusschen de volken? Maar is er nu niets om „dat afkeurens waardig gedrag," om de woorden van Prof. Meyer te gebruiken, te verhinderen? Laat ons eens zien! Het maken van gifgassen verbieden? Deze quaestie werd behandeld door de oorlogs commissie van den Volkenbond. Om den chemischen oorlog te bestudeeren werd een commissie gevormd, bestaande uit vier leden en vijf zeer bekwame deskundigen. Algemeen werd toegegeven dat „het niet mogelijk scheen in het algemeen de productie van gif gassen, die men nu aan 't maken was te verhinderen." En dit is te begrijpen: deze gas sen zijn gangbare nijverheidsproducten of tenminste noodzakelijke hulpmiddelen voor de vervaardiging van andere producten, die iii voortdurend gebruik zijn. Het gebruik van deze gassen voor oorlogs doeleinden verbieden? Helaas: wij weten hoe waardeloos zulk een verbod is! Tusschen 1917 en 1918 hebben wij gezien, met welk een ab solute minachting de formeele voorschriften van de Haagsche conventie werden behan deld. Het zal precies hetzelfde blijven zoo lang de tegenwoordige geestesgesteldheid blijft voortbestaan. De heer Endres heeft ge lijk als hij in zijn reeds genoemd boek zegt: „In aanmerking genomen de mentaliteit van militaire bewindslieden, het bestaan in de ziel van elke natie van nationalistische droombeelden, beschouw ik het als zeker dat elke overeenkomst waarbij het gebruik van gifgassen zou worden verboden, niet zou worden nagekomen." Als er geen practisch middelen zijn om deze macht, niet om te strijden, maar om te vernielen, weg te nemen, kan de burgerlijke bevolking dan niet beschermd worden? Steden tegen uit vliegtuigen geworpen gas bommen te beschermen, lijkt onmogelijk. Iedere stad zou een geweldig groot afweer - eskader moeten hebben. En zelfs dat zou niet voldoende zijn. Vandaar dat alle deskundi gen tot de slotsom komen, dat de positie der verdediging zoo wanhopig zou zijn (ten ge volge van de verrassende snelheid van den aanval en alle andere voordeelen waarover de aanvallers beschikken) dat het denkbeeld er strijdkrachten op na te houden voor lucht verdediging zeer spoedig zou verlaten wor den en alles in het werk zou worden gesteld om tegenaanvallen op vijandelijk grondge bied te ondernemen. Over de geheele wereld zou een wedstrijd ontstaan in het begaan van moorden. „Maar toch heeft elk gif een tegengif, zal de optimist zeggen. „Een pantser weerstaat den bom en gedurende den wereldoorlog wa ren er maskers in gebruik om de soldaten te beschermen tegen chloorgas, phosgeen en mosterdgas. Het kan toch niet zijn dat er geen middelen zouden bestaan om de arme menschen achter het front te beschermen tegen de vreeselijke gevolgen van den che mischen oorlog". Men is bezig met het zoeken naar midde len, mijne heeren optimisten, maar zij zijn nog niet gevonden! Wilt ge afdoend bewijs? Hier is het: „Het Internationaal Comité van Het Roode Kruis heeft besloten zich aan het hoofd te stellen van een uitgebreide propagandabe- weging met het doel de burgers achter het front te beschermen tegen de gevolgen van den .gasoorlog. Op den len Juli 1929 werd een prijsvraag uitgeschreven met het doel het beste reactiemiddel te vinden om dc aanwezigheid van yperite, een bijzonder ge vaarlijk gas, aan te toonen. Het Roode Kruis zal waarschijnlijk nog twee prijsvragen uitschrijven met het doel het beste filterinstrument of masker te vin den dat ter beschikking van de burgers zou kunnen gesteld worden en de beste manier om onderaardsche schuilplaatsen te maken, waterdicht en waar voldoende lucht kan toe treden, voor plaatsen die aan een chemisch bombardement" worden blootgesteld „Deskundigen van vijftien verschillende landen zijn reeds door het Roode Kruis bij eengeroepen en hebben twee maal vergaderd, te Brussel en te Rome. Ongelukkigerwijze moesten zij echter erkennen dat een afdoen de bescherming van de hnrgerlyke bevolking *n geval van aanvallen met chemische stof fen uit de lucht zeer groote moeilijkheden oplevert." Deze mededeeling, ontleend aan het vurig nationalistisch orgaan „L'Ami du Peuple" geeft te denken, dunkt mij en zal de ge moedsrust van velen verstoren. Ten overvloede wil ik nog citeeren een zeer juiste opmerking die ik vond in een artikel in de „Revue des Deux Mondes" van den 15en Maart 1929 en dat onderteekend is door een erkend deskundige. Generaal Niessel merkt op „dat altijd rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid van de ontdekking van het een of ander gas dat door de op een zeker oogenblik bestaande gasmaskers kan dringen. Zoo kunnen de grootste gevaren ont staan door het gebruik van een tot dat oogenblik onbekend gas," voegt de generaal er aan toe. Ik heb, geloof ik, al genoeg gezegd om een denkbeeld te geven van wat den een of an deren dag zou kunnen gebeuren wanneer, als de betrekkingen tusschen twee landen ge spannen begonnen te worden maar de oor log nog niet verklaard was, een klein aantal vliegtuigen zou vliegen boven een groote stad: Londen, Parijs, Brussel, Frankfort. Zij zouden de plaats van him bestemming des te gemakkelijker bereiken dank zij nieuwe uitvindingen die ten doel hebben het geronk der motoren onhoorbaar te maken. Duizend of tweeduizend bommen, die vlug en metho disch zouden neergeworpen worden, zouden de geheele stad overstroomen met gas en mannen, vrouwen en kinderen doen lijden. Eenige van hen, de gelukkigen, zouden op de plaats dood blijven en anderen zouden aan een vreeselijk lijden worden blootgesteld, tot ook zij eindelijk zouden sterven. Zal de menschheid zich naar de slacht bank laten leiden? Zal de massa haar stem niet doen hooren? Zullen de menschen hen, die hen op de een of andere manier vertegenwoordigen, hetzij als secretaris van een vakvereeniging, als voorzitter van een landbouwmaatschappij als lid van het Parlement, als minister, ja als hoofd van den Staat, niet dwingen voort durend te herhalen en vooral door hun da den te bewijzen dat de oorlog buiten de wet staat? De oorlog moet buiten de wet staan of de menschheid zal vergaan. De wetenschap dwingt onverbiddelijk tot deze keuze. De wetenschap die eiken dag wat meer verandering in de wereld brengt, voorziet onze medemenschen van steeds verschrik kelijker en steeds moorddadiger vernieti- ging'smiddelen. Tenzij het gebruik van deze middelen wordt nagelaten zal het men- schenras van onze planeet worden wegge vaagd. Eenige eeuwen geleden schreef Rabelais: „Wetenschap zonder geweten beteekent de dood van de ziel." Wetenschap zonder gewe ten zal, als wij niet op onze hoede zijn, de dood beteekenen niet alleen van de ziel, maar ook van het lichaam. De mythe van Prometheus, dien Jupiter in ketenen klonk omdat hij het vuur van den hemel had gestolen, blijkt van een wonder lijk-voorspellende kracht geweest te zijn. Als de mensch wil leven, zal hij den nieuwen Prometheus: de Wetenschap, in ketenen moeten klinken. (Nadruk verboden.) SLACHTOFFER VAN EEN LAWINE. INNSBRUCK, 30 Dec. (V. D.) De eenige zoon van den directeur van den Zugspitz- spoorweg, de 23-jarige student Karl Hass, werd op een ski-tocht door een lawine over vallen en bedolven. Na langdurige nasporin gen werd het lijk hedenochtend gevonden. UITGAAN. Stadsschouwburg. Donderdagavond 2 Januari geeft het Ver- eenigd Tooneel, directie Verkade en Verbeek, in den Stadsschouwburg een voorstelling van „Kletspraatjes", blijspel in 3 bedrijven van Noel Coward. Hierin treden op de dames: Vera Bondam, Mlnny ten Hove, Betsy Ranucci Beekman, Froukje de Waard, Mies Elout, Adrienne Canivez en de heeren: Cees Laseur, Dirk Verbeek, Adolph Hambur ger, Dom. de Gruyter. Na de pauze volgt Alleen", tooneelspel ln een bedrijf van Henri Duvernois, waarin op treden de dames: Minny ten Hove en Froukje de Waard en de heeren: Cees Laseur en Adoph Hamburger. Beide stukken staan onder regie yan Betsy Ranucci Beekman. DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR VRAAGT ONTSLAG. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari 1930, aan den referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie den heer H. J. M. A. Janssen, directeur van het postkantoor te Haarlem, op zijn verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend, zulks met dankbetui ging voor de door hem aan den Lande be wezen diensten. De heer Jansen was reeds eenigen. tijd on gesteld. HEEMSTEDE SCHOORSTEENBRANDJE. Maandagavond 6 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in het perceel Leidschevaartweg 61, bewoond door de familie V. De brandweer doofde het vuur met zout DE RAADSVACATURE TE HEEMSTEDE. De Amerikaansche chemiker D. E. Sorber ten na een behandeling met Aethylgas, rijp volgens de berichten uit de V. S. veel jninder heeft een oven uitgevonden icaarin much- gemaakt kunnen worden. Deze oven heeft tijd noodig dan dc natuur C. A. M. JONCKBLOEDT. De heer C. A. M. Jonckbloedtdie Maan dag is aangewezen om in den Heemsteed- schen raad de plaats van Mevrouw Bigot in te nemen, deelde ons hedenmorgen mede, dat hij de benoeming zal aannemen. BLOEMENDAALSCnE AUTOBUSDIENST. In den afgeloopen nacht werd door den Centralen Bond van Transportarbeiders een vergadering gehouden met het personeel van den Bloemendaalschen Autobusdienst, welke onderneming behalve de verbinding met Santpoort ook de verbinding met den Zijlweg en Vogelenzang onderhoudt. Door den heer A. Mars werd een uiteen zetting gegeven van de verrichtingen van het bestuur sinds de vorige vergadering. Op de gehouden conferentie met de directie van de maatschappij werd overeengekomen, dat na de beslissing van den gemeenteraad bij de begrootingsdebatten omtrent de exploitatie opnieuw een conferentie zou plaats vinden ter bespreking van de arbeidsvoorwaarden en het loon. De raad besloot bij de begrooting de exploitatie onveranderd te doen voortdu ren, waardoor dus de aangelegenheid der arbeidsvoorwaarden opnieuw aandacht vroeg. In dezen tusschen tijd deden geruchten omtrent verschillende moeilijkheden de ron de. Gelukkig schijnen thans de moeilijkhe den geheel achter den rug te zijn, althans vanwege de directie van den B. A. D. werd in zijn geheel aan de gestelde voorwaarden voldaan. Op dezen grond mag. zoo zei spre ker, verwacht worden, dat ook van de zijde van het gemeentebestuur medewerking zal worden verleend om een goede exploitatie mogelijk te maken. Thans wordt- een bespreking met de direc tie noodzakelijk, daar niet alleen een ver betering van de arbeidsvoorwaarden nood zakelijk is, maar ook het rustdagenbesluit zal 1 Januari in werking treden. Het bestuur had gaarne deze aangelegenheid al willen bespreken doch ontving op het verzoek tot een conferentie nog geen antwoord. Hierna werd -besloten om opnieuw een on derhoud aan te vragen. Binnenkort zal het personeel dan opnieuw bijeenkomen ter bespreking van de verder te nemen stappen. GEREFORMEERDE KERK. EEN DERDE PREDIKANT. Deleden der Gereformeerde Kerk te Haar lem werden eenige maanden geleden opge roepen om de mogelijkheid te bespreken om over te gaan tot het beroepen van een 3den predikant. Thans zijn er 2 predikanten en een hulpprediker. Uit de financieele berekeningen bleek, dat de kerkeraad vrijheid zou vinden om tot het beroepen van een 3den predikant over te gaan, als de vaste inkomsten der kerk uit contributies verkregen, met f 9000 per jaar zouden stijgen. Er was namelijk ook nog op den loopenden dienst een tekort. Daarop is een rondgang bij de gemeentele den gemaakt, die tot resultaat had, dat de jaarlij ksche inkomsten met ongeveer f 8000 zijn gestegen. Wij vernemen thans van den Kerkeraad dat het waarschijnlijk is. dat in het verkre gen resultaat vrijheid gevonden zal worden om over te gaan tot het beroepingswerk. Aan den vooravond van dc tweede Haagsche conferentieIn het midden, dc vergaderplaats, het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. En van boven naar onderen: Tardieu, Briand, Snowden. Van links naar rechts verder: Dr. Curtius. Prof. Molden- hauer, Schmidt en Dr. Wirth. Inmiddels is het nog steeds niet zeker of Dr. Hjalmar Schacht in zekeren zin Duitschland's financieele dictator of dan niet mee zal komen naar, 's-Gracenhagc. DE ONTSNAPTE GEVANGENE. KNAP STAALTJE VAN UITBREKERS. TECHNIEK. Het onderzoek inzake de ontsnapping van A, Dijkmans uit de cellulaire Straf gevange nis te Scheven in gen heeft aan het licht ge bracht, dat men hier te doen heeft gehad met een knap staaltje van uitbrckerstecli- niek, waaromtrent de Tel. nog het volgende meldt: De belangrijkste vondsten waren een borstboor, die in de cel werd gevonden en een circa acht meter lang koord van cocos- vezels. dat aan de binnenzijde van den bui- tensten ringmuur lag. De boor. die niet tot den inventaris der gevangenis behoort, moes op de een of andere wijze binnengesmokkeld zijn. Waarschijnlijk heeft een bezoeker, die niet gefouilleerd werd. het toestel onder zijn kleeding in de cel weten te smokkelen. Hoe het komt, dat dit voorwerp daar niet gevon den is, mag een raadsel heeten. Het koord kan Dijkmans, die werkzaam was op de boekbinderij der gevangenis, zelf- gevlochten hebben uit overschotten van het bindmateriaal. Dit kan evenwel niet het werk van enkele oogenblikken zijn geweest, daar zijn uren en uren aan besteed. Met- de borstboor heeft Dijkmans eerst het draadglas uit de sponningen van het celven ster geboord, waarna hij een van de tralies doorboorde, de einden hiervan met groote krachtsinspanning verboog, waardoor een smalle opening ontstond. Al dit werk moet uren gekost hebben, zoodat men moet aan nemen, dat Dijkmans er Zaterdag direct na het avondappèl mee is begonnen. Toen kon de gevaarlijke klimpartij pas beginnen. Aan het koord, dat wij boven reeds noemden, heeft Dijkmans een ijzeren haak bevestigd die hij om een der spijlen van het venster heeft geslagen. Dijkmans wrong zich door de smalle opening, die slechts ruimte biedt aan zeer magere personen, waarna liij zich langs het zeer onbetrouwbare koord acht meter naar beneden liet glijden, want zijn cel lag op de eerste verdieping. Met groote handigheid wist hij den haak weer los te slingeren, zoodat het koord naar beneden viel. Na de binnenplaats overgestoken te zijn, heeft Dijkmans met behulp alweer van het koord den eersten ringmuur van vier meter hoogte weten over te klimmen. Den haak moet hij daarbij over den muur geworpen hebben tot hij bleef steken. Langs het touw klom hij op den muur, bevestigde den haak op den bovenrand van den muur en liet zich weder naar beneden zakken. De tweede bbi- nenplaats leverde geen moeilijkheden meer op, terwijl hij den eveneens vier meter hoo- gen buitenringmuur op dezelfde wijze be klom als zooeven beschreven is bij de vorige hindernis. Wat precies gebeurd Is. toen Dijkmans zich boven op dezen muur bevond, valt achteraf niet te zeggen. Zeker is, dat hij het touw aan de binnenzijde van den muur heeft laten vallen, en dus van den muur afgesprongen is. Of dit een gevolg was van t feit, dat Dijk mans toen meende gestoord te worden in de volvoering van zijn plan of dat hij zich uit vreugde den tijd niet meer gegund heeft- liet touw te bevestigen en zich van den muur af te laten glijden, is niet met zekerheid te zeg gen. Het zachte, witte duinzand ving den vluchteling evenwel op. zonder dat een spoor achterbleef op dc plek waar hij neerkwam. Over het verdere verloop van zijn ontvluch ting tast men nog volkomen in het duister. Als vaststaand wordt aangenomen, dat Dijk mans hulp heeft gehad, die buiten op hem heeft staan wachten. Hij kan zich dus per fiets of per auto snel in de een of andere richting voortbewogen hebben en al ettelijke KM. verwijderd zijn geweest toen bij het ochtendgloren Zondagmorgen d^. bewaker tot de ontdekking kwam, dat de vogel gevlo gen was. Omtrent de richting naar welke Dijkmans is uitgeweken, kan men slechts gissen. Na tuurlijk wordt in de eerste plaats aan Rot terdam gedacht, het terrein waar Dijkmans „werkte". Hierbij houdt men speciaal het oog op een zekeren Wilhelm uit Rotterdam, die zijn straftijd in de cel naast Dijkmans uitzat en die 14 dagen geleden ontslagen is. Daar men vermoedt, dat Wilhelm meer van de geschiedenis afweet, wordt hij door de politie gezocht. Dat Dijkmans, die vroeger het eerzame be roep van reiziger uitoefende, en te Katen- drecht woonde, tot de grootmeesters van het inbrekersgilde behoort-, blijkt niet alleen uit de wijze waarop hij uit de Schevenlngsche gevangenis wist te ontvluchten, maar ook uit de wijze waarop hij te werk ging bij het plegen van den „kraak", waarvoor hij zijn straftijd uitzat. In den nacht van 2 on 3 Nov. 1926 werd ngebroken bij de firma Mok aan de Linker Rottekade te Rotterdam. Een agent, die eenige mannen uit het perceel zag komen, trachtte hen aan te houden, doch de politieman werd neergeslagen. De brandkast, waaruit f 200 en voor een zeer groote waarde aan effecten was gestolen, bleek opengesneden te zijn. Veel later werd Dijkmans aangehouden en op getuigenver klaringen veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. Dijkmans, die ai verschillende vonnissen wegens inbraak heeft ondergaan, moest na deze straf van vier jaar uitgezeten te hebben, nog twee jaar „zitten" voor een andere Inbraak.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13