BRITSCH-INDIE. BUITENLAND. HET CONGRES DER LIBERALEN. UIT DE OMSTREKEN DE KATHEDRAAL VAN AMIENS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1929 Het verschil tasschen Madras en Lahore. Geenszins bevredigende reactie. De krachtige invloed der Ai'Indiers. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren hebben wij uitvoerig -verslag ge geven van den loop van het congres der Al- Indiërs in Lahore, dat zoo sensationeele resultaten had en waarin de openlijke samen spanning tegen de EngeLsche regeering ge predikt werd. Als tegenhanger plaatsen wij vandaag een kort resumé van dc gebeurtenissen in Madras, waar de liberalen bijeenkwamen- In alle op zichten is hier tot het tegendeel besloten van wat Nehroe in Lahore verkondigde. Zoo werd met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin de lafhartige aanslag op den trein van den onderkoning veroordeeld wordt Lord en Lady Irwin gclukgewenscht worden met hun ontsnapping en uiting gegeven wordt aan den schrik en afkeer, welke de aanslag het congres ingeboezemd heeft. Het congres heeft ook met algemeene stem men een motie van Tej Bahadoer Saprac aangenomen, waarin het congres de verkla ring van den onderkoning van 31 October hartelijk ontvangt-, daar zij op gezaghebben de wijge bevestigt, dat het domlnium-statuut datgene is, wat de verklaring van 1917 be doelde en den Indischen eisch inwilligt, op voet van gelijkheid te onderhandelen met het Engelsche kabinet over den toekomstigen vorm van de Indische grondwet. Het congres dringt er op aan dat de conferentie om de ronde tafel zoo spoedig mogelijk iin 1930 ge houden worde en dat het vooruitstrevende element overwegend vertegenwoordigd zij. Srlnivasa Sastri heeft nog een motie voor gesteld, waarin alle partijen, die de jongste verklaring van den onderkoning van gan- scher harte aanvaarden en bereid zijn haar volledige en onmiddellijke verwerkelijking te verzekeren, worden aangespoord zich te vereenigen om een grondwet te verzekeren, die steunt op den dominiumstatus, met de waarborgen en voorbehouden, welke nooóig zijn voor de overgangsperiode. Nadat er een oproep aan toegevoegd was, welke andere partijen en organisaties, welke hetzelfde Ideaal hebben, vermaant middelen te beramen voor gemeenschappelijk overleg, is de motie met algemeene stemmen aangenomen. De tegenstelling tusschen de liberale wen- schen en de elschen van de Al-Indiërs komt vooral tot uiting ten aanzien mn den do minion status. De Liberalen wenschen dien en zien geen voordeel in het verbreken der betrekkingen reactie op dat van de Al-Indiërs. En dit is solute onafhankelijkheid. Zij staan onder Russisehen invloed en hebben duizenden en nog eens duizenden op hun hand; bovendien zal een rede als die waarin Nehroe dreigde met geweld, funesten Invloed hebben op een groot deel van Britsch-Indië'es spes patria, de communistische jeugdorganisaties. In ieder geval is het congres van de In dische Liberalen geenszins een bevredigende reactie op dat van de Al-Indieërs. En dit is juist het gevaarlijke van den tiestand: het is de vraag of de gematigden als het er op aan komt, ooit een krachtige reactie kunnen be werkstellingen. L. A. De beteehenis der nieuwe Poolsche regeering. Dc correspondent te Warschau van de „Fr.mlcf. Z." deelt enkele bijzonderheden anede in verband met de samenstelling van het kabinet, aldus het Hbld- De aftredende premier majoor Switalski stond geheel aan de zijde van de militaire partij; hij was de man, die steeds aanzette tot scherpe bestrijding van den Landdag'. De minister van binnenlandsche zaken, generaal Skladkowski. is verantwoordelijk voor de wilde inbeslagnemingen van bladen en het uiteenjagen van ongewenschte openbare ver gaderingen. De minister van justitie Car heeft dc hate lijke perswet ingevoerd benevens een wet. welke de onafzetbaarheid der rechters be dreigt. Ten slotte treedt nog af minister Moraczewski, die indertijd door de socialisten uit de partij is gezet, omdat hij in de re- goering-Pilsoedski was getreden. Kolonel Prystor, ccn oud kameraad van Pilsoedski, is echter gehandhaafd, niettegenstaande de socialisten hem haten, omdat hij als minis ter van arbeid de soc. bestuursleden van de ziekenkassen afzette en de besturen uitslui tend uit officieren samenstelde. De nieuwe minister van binnenTandsche zaken, de gouverneur van Wolhynie, is een jonge man, die een jaar geleden de aandacht- op zich vestigde door publicatie van verschil lende artikelen, waarin hij niet meer en niet minder voorstelde dan den Oekrajieners en Wlt-Russen volkomen territoriale autonomie bil gelijktijdige federatie met Polen te ver- leenen een oud denkbeeld van Pilsoedski. waarvan deze echter sinds jaren niet meer gesproken heeft. Wellicht be toekent daarom zijn benoeming thans, dat men zich ten op zichte van Ooekrajieners en Wit-Russen tege moetkomender wil betoonen. De in den laat- sten t-iid gevolgde scherpe richting en de gewelddadige ontbinding van de Oekrajien- sche en Wlt-Russische strijdorganisaties heb ben tot resultaat gehad, dat nu ook de ge matigde fracties van die minderheden voor pr.afhankclijkheid zijn gaan ijveren. De fameuse rede van Nehru De correspondent te Londen van de N. R. Ct. meldt: Allerlei bladen vallen het Indische natio nale congres de regeering en den Onderko ning hard, omdat door hun optreden de par tij van Gandhi tot het stellen van den eisch van volledige onafhankelijkheid aangemoe digd zou zijn. Zoo tracht-e de liberale Daily Chronicle de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op Benn, den minister voor Indië, en den onderkoning Lord Irwin te wentelen. Niets is minder billijk dan dat. Reeds een half jaar geleden was door Swarajisten (aan hangers van zelfbestuur) aangekondigd, dat zij wanneer zij niet voldoende zekerheid over het naderen van den dominion status kregen, In Januari elschen van complete on afhankelijkheid zouden stellen. Het is juist Benn's en Irwin's doel geweest dezen eisch te voorkomen door Ghandi en de zijnen van hun goeden wil te doordringen. Dit is mis lukt. De extremistische kant van het con gres heeft de overwinning behaald hetgeen hij echter ook gedaan zou hebben wanneer dc befaamde proclamatie er nooit geweest was. Het karakter der meerderheid van het congres is trouwens om nog meer redenen belangrijk. Gandhi wil in geen geval geweld, maar alleen door zijn persoonlijk px-estige heeft hij het congres tot afkeuring van den moordaanslag op Lord Irwin gekregen. De minderheid tegen die afkeuring bleek aan zienlijk. De voorzitter van het congres, de Jonge Nehru, heeft in zijn rede uitdrukkelijk ge zegd, dat zijn bijval voor de gedachte van niet gewelddadige non-coöperatie slechts voorwaardelijk is. Komt het congres tot het besluit dat methoden van geweld Indië van slavernij zouden bevrijden, zoo zei hij, dan koesterde hij geen twijfel of het zou die methoden van geweld aanvaarden. Geweld is slecht, maar slavernij nog slechter. Hieruit blijkt, dat zijn ondersc.hriiving van Gandhi's verzet tegen geweld voornamelijk uit woor den bestaat en Gandhi zou in de toekomst gelijk in het verleden wel eens gedwongen kunnen worden om weder boete te doen, om dat hij ondanks zijn wil een der oorzaken van bloedvergieten geworden was. Een ander belangrijk punt is, dat het con gres zich bij monde van Nehru niet alleen voor onafhankelijkheid maar ook voor socia listisch republikeinisme uitsprak. Dominion- status is voor hem niets begeerlijks, omdat hij de massa niet aan een betrekkelijk kleine klasse der bevolking overgeleverd wil zien. Deze duidelijke houding op dit gebied zal voor de andere Indische partijen waarschijn lijk een waarschuwing zijn om met de Con gresmannen niet al te zeer gemeene zaak te maken. De correspondent va.n de Times, gelijk bijna ieder ander, verwacht dat een scheu ring in het Congres onvermijdelijk is. Over het feitelijk belang van het congres is men het hier niet geheel eens. Sommigen houden vol dat het congres maar een kleine deel van de bevolking vertegenwoordlgt-Anderen, on der hen ook zij, die uit het gebeurde Britsche politieke munt wenschen te slaan, ioonen zich bevreesd dat het Congres voor de regee ring een uiterst moeilijke situatie geschapen heeft. Chêron over Young's werk. In de Zondagnachtzitting van de Fransche Kamer heeft de minister van Financiën Chê ron de interpellaties over de Internationale Bank beantwoord. Hij noemde o.a, de Baixk een meesterwerk van Young, en zeide, dat zy een zuiver financieel karakter draagt en een soort coöperatie bet-eekent van de cen trale circulatie banken. Vervolgens betoogde hij, dat dc experts hun opdi-acht niet te bui ten waren gegaan, en dat zij erop lxadden aangedrongen, dat de Bank een commercieel karakter zou dragen. Hij zette voorts uiteen, welke maatregelen genomen zijn om te be letten, dat de Bank een gevaarlijke uitbrei ding krijgt. Hij besloot: De Fransche onder handelaars hebben het gevoel, dat zij goed' gewerkt hebben voor de toenadering der volken. Frankrijk zal altijd het recht hebben te zeggen, dat het bereid was, veel Franschen te offeren om de onafhankelijkheid te red den en veel geld te offeren voor het vredes werk, aan het hoofd waarvan het zich moe dig heeft geplaatst. Na deze uiteenzetting verwierp te Kamer een motie van Georges Bonnet, waarin de regeering werd uitgenoodigd. te den Haag wijzigingen te vragen in het statuut van de Internationale Bank, en wel met 316 tegexx 271 stemmen. Tardïeu wenschte Chéron geluk met zijn voorzichtig beleid. Het is van belang, aldus de premier, dat de onderhandelaren hun vol komen vrijheid van beweging kunnen hand haven. De gouverneur van de bank van Frankrijk zal steeds zijn veto kunnen uit spreken tegen maatregelen, die hij niet kan goedkeuren. Het verwondert den premier, dat men van contact met- den Volkerenbond spreekt, terwijl men juist goed heeft gedaan door den Volkenbond, buiten de penibele kwestie van de herstelbetalingen te hou den. Tardieu's rede werd luide toegejuicht. Het einde nabii? LONDEN, 30 Dec. (VD.) Een artikel van Primo Rivera in de „AJ3.C." heeft in Spaansche politieke kringen groot opzien ge baard, daar daarin het einde van de dicta tuur in Spanje vrijwel openlijk wordt aan gekondigd. Primo de Rivera verklaart, dat de dicta tuur in Spanje feitelijk afgeloopen .is en dat het hiermede noodig is de tegenwoordige re geering bij afschaffing van de dictatuur door een overgangsregering te vervangen. Zoo dra de koning zijn goedkeuring zal hebben gegeven, zal hij de noodige maatregelen tref fen om in het land weer normale toestanden te scheppen. De Woodrow-Wilson dotatie. NEW-YORK, 28 Dec. De Woodrow Wil- sonstichting heeft bekend gemaakt dat haar dotatie over 1929 ad 25.000 dollar bij alge meene stemmen is toegewezen aan den Vol kenbond als erkenning van zijn tien jarigen arbeid ter bevordering van den wereldvrede. Newton Baker, die deze toewijzing bekend maakte aan den vooravond van wijlen Wil son's verjaardag, gaf uitdrukking aan de hoop, dat het geld gebruikt zal worden voor het aanbrengen van een gedenkteeken voor Wilson in het nieuwe Volkenbondsgebouw. Vroegere dotaties zijn toegekend aan vis count Cecil. Elihu Root en Lindbergh. De beteehenis van de Londensche Conferentie. De mededeeling van den Franschen minis ter-president Tardieu aan de Fransche pei's, dat te Londen een ontmoeting zal plaats heb ben tusschen hem en Mac Donald, wordt door den Engelschen premier bevestigd. Bij telefonische navrage van de „Daily He rald" heeft MacDonald het volgende ver klaard: Het is juist, dat ik Tardieu heb voor gesteld, dat wij beiden vóór het bijeenkomen van de Vlootconferentie een bespreking zullen hebben. Ik heb voorgesteld dat wij verscheide ne op de conferentie aan de ox'de komende vraagstukken zullen behandelen en ik ver heug mij zeer, dat Tardieu mijn uitnoodiging heeft aangenomen. Verder schrijft het Hbld. nog: Al geruimen tijd duiken er zoo nu en dan berichten op, in verband met de voorbereiding der in Januari te Londen te houden Vloot conferentie, dat Frankrijk voornemens zou zijn voor te stellen een Locarno voor de Mid- dellandsche Zee" te sluiten ter waarborging zijner belangen in deze wateren. In het memorandum, dat Frankrijk aan het eixxde der vorige week aan de verschillen de aan de conferentie deelnemende landen heeft gericht en waarin het zijn standpunt ten opzichte der bewapening ter zee toelicht, woixit hiervan duidelijk gerept. Er woi-dt n.l. in gezegd dat de Fransche regeering welke zich de gunstige uitwerking herinnert van de overeenkomst over de Stille Zuidzee op de tot standkoming van de maritieme overeenkomst van Washington, meent dat op een kleiner ge bied, waarbij echter de meeste Europeesche vloten zijn betrokken, een dergelijk accoord kan worden verkregen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", die ten sterkste tegen het Fran sche voorstel is gekant, zegt dat dit hierop neerkomt, dat Frankrijk vraagt om een „Mid- dellandsche Zee-Locarno", waaronder het de bescherming der Britsche vloot zou erlangen tegen een Italiaanschen aanval, gelijk het ge val was onder de Rijnland-overeenkomst van 1925 toen het de bescherming der Britsche strijdkrachten verwierf tegen een hernieuw den Duitschen aanval. De zoogenaamde consulstrein. Uit Tokio wordt gemeld, dat de sovjetge zant namens zijn regeering misnoegen te kennen gegeven heeft over het sturen van den z.g. internationalen trein naar Mantsjoeli Met dezen trein trachten als bekend, de con suls van Engeland, Frankrijk, Japan en de Vereenigde Staten van China uit tot Mants joeli door te dringen, om met eigen oogen den toestand in het bezette deel van Mants- joerije waar te nemen, een poging, die spoe dig, nadat de trein de Chineesche voorpos tenlinie gepasseerd was, mislukt is. HEEMSTEDE 25-JARIG BESTAAN KRUIS VER B OND „ST. JOSEPH". Zondag herdacht het R.-K. Kruisverbond zijn 25-jarig bestaan. De feestelijkheden wer den des morgens kerkelijk aangevangen met een H. Mis, waarna een gemeenschappelijk ontbijt in het R.-K. Patronaatsgebouw volg de. Dank zij de versiering zag het lokaal er feestelijk uit. Behalve de vereenigïng vierden ook nog een 4-tal leden hun zilveren jubileum, na melijk wethouder Dr. E. A. M. Droog, het raadslid W. M. de Boer en G. P. Hageman en H. C. H. de Boer. Deze heeren werden door den geestelijken adviseur toegesproken. Zij ontvingen een herinneringsmedaille, evenals de heeren J. Verzeilbergen, S. J. Smit, D. Gielen en P. Spek, die 12 1/2 jaar lid waren. Dr. Droog verklaarde, dat hij indertijd toe getreden was als lid, doordat hij èn in zijn praktijk als geneesheer èn in het dagelijk- sche leven de ondervinding had opgedaan, dat drankbestrijding nuttig en noodig was. Met genoegen kon spreker constateeren, dat de drankellende hier zeker verminderd is. Des avonds had er een feestvergadering plaats in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De zaal was geheel bezet. De heer Jan de Lobel hield de feestrede. Hij teekende de drankellende en wees op het nut van de drankbestrijding. Nadat mej. Gonny Witteveen, mezzo-so praan begeleid door mej. L. v. d. Eiken, zeer verdienstelijk had gezongen „Hemelhuis" van Emil Hullebroeck en „In 't Kleine Stalleke" van Jos. de Klerk, was er gelegenheid de ju- bileerende vereeniging te complimenteeren, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Ook vele schriftelijke felicitaties waren inge komen. Hierna voerde een aantal dames van het dameszangkoor, onder leiding van mej. Else WiUe de operette „Mignon" van mej. A. F. W. op. Deze operette werd vrij goed vertolkt, wel was jammer dat het zingen der meeste da mes niet sterk genoeg was voor dn groote zaal. De dames verwierven veel applaus. Aan het slot werden aan mej. Wille de leidster, en mej. Welters de vertolkster der hoofdrol bloemen aangeboden, evenals aan mej. Witteveen en mej. v. Looij voor haar be- langelooze medewerking in de muzikale me dewerking. BEVERWIJK Bevalldti; S. Kaspers—Clarenburg d. W. E. Koornvan Velthuijsen d. Overleden: J. Weijling, 57 j., gehuwd met L. J. A. Baurefs. HAARLEMMERLIEDE Geboren: van der Aarvan Waard d. van WarmerdamWempe d. Overleden: Maria van Warmerdamvair yeen, oud 59 jaren. LETTEREN EN KUNST VAN KUNST EN KUNSTENAARS. No. 194. Men moet misschien Rouaan niet onmid- delijk na Amiens zien. Rouaan is zoo anders en valt dan op het eerste gezicht licht tegen. We wilden eens wat kathedralen zien, an ders dan in de boeken over kunsthistorie. En kwamen zoo van Rijssel naar Amiens afge zakt. Ge kent de ets die Marius Bauer van de kathedraal van Amiens gemaakt heeft. Het is een geheimzinnig-donkere prent, ge vend niet meer dan het hart van den voorge vel: de groote middenroset, waaronder en waaromheen een gansche heiligen-bevolking, in bogen en togen, gereid en gerangschikt staat. Den geest der versierende skulptuur van dit bouwwerk gaf Bauer, zich tot dit bixxkstuk concentreerend, op schitterende wij ze weer. De geheimzinnige glorie die van dezen, wél-geordenden overdaad uitgaat, wordt in zijn ets vertolkt, de weelde der vul ling dier toch ranke portalen, de overwogen wix-war der haast niet te volgen details, alles toch blijvend binnen den grooten vorm, dit alles heeft den prachtlievenden Bauer ver rukt en in zijn ets kunnen wij die verrukking navoelen. Maar hij gaf slechts een fragment der facade. Niet het gebouw in de ruimte, en eerst als wij er vóór komen te staan gevoelen wij den imposanten eenvoud van het geheel als volmaakt beheerschend den rijkdom aan détail. Dat is wat Amiens misschien op ande- re kathedralen vóór heeft: er gaat een ge weldige rust van dit bouwwerk uit, die eerst langzamerhand toelaat er ook de liefelijk heid van te ondergaan. Grootsch en liefelijk tegelijk staat de kerk daar op het stille plein in de fijn-rustige stad die Amiens is, in de massiviteit van een staanden rechthoek, breed en bewust. Een fijne kleurenpracht zonder bontheid, biedt het inwendige. Niet alleen de gekleurde glazen der rosetten zijn het die ons oog boeien en streelen; er zijn nissen en kapellen, poorten en doorgangen in dit gebouw, waar de tijd en de menschen kleurcombinaties hebben aangebracht, zóó ixxnig-voornaam van samenklank, dat een schilder ze slechts zou hebben te copieeren om aquarellen voort te brengen, die aan Bonington of diens tijdgenooten doen her inneren. Zoo is er een bijzonder hooge en smalle zijmuur, waar een uitgang der kerk is, geheel van een roomig-witte kleur; aan den voet zijn de deuren van-donker-bruin eiken hout en hoog in het roomwit, hangt een reusachtig donker-wijnrood kruis, waarop een oud-ivoren Chi-istusbeeld is genageld. Dat is alles door den tijd zoo prachtig har monieus geworden dat ge u geen schilderij kunt voorstellen schooner dan dit stuk in terieur. Johannes Bosboom in zijn jonge ja- HET TOONEEL. SCHOUWBURG JANSWEG. DE JANSSTRAAT-REVUE. De Jansstraat-Revue in den schouwburg aan den Jansweg,. die de feesten van de herboren Jansstraat besloot, was wél de klap op den vuurpijl. De. avond was als een in tiem familiefeest, waarop een ieder zich voelt als lid van één groot gezin. De heer Frits Duyn, de voorzitter van de Jansstraatver- eeniging had het in zijn proloog zoo juist gezegd, dat het doel van den avond was: het samenhoorigheidsgevoel der „Jansstraters" op te wekken, en het „gezellige, het knusse, het intieme van een straat aan een ieder te laten voelen. Maar heel lang liet men den voorzitter niet aan het woord, want terwijl hij nog sprak, ging het gordijn reeds open en liepen de Jansstraters al ongegeneerd om hem heen, en Koko en Kiki de twee komieken van den avond beduidden hem op onzachte wijze dat hij wel op kon hoepelen en dat zij wel zouden vertellen, hoe de Jansstraat in vroegere dagen was, hoe zij thans gewor den was en hoe zij eens worden zou! En daarmee zaten wij tegelijk midden in de revue In deze aardige, toepasselijke revue is Koko öe heer J. Jean van Dijk de gang maker geweest. Hij was de „Buziau" van den avond en hij was het op allervermake- lijkste manier! En de heer Jac. Timmermans assisteerde hem als Kiki heel verdienstelijk Zij tweeën en vooral Koko hebben wel het meest bijgedragen tot het succes van deze gelegenheidsrevue. Het begon al dade lijk met de toespraak, die Koko tot de ge meente hield! „Vroeger woonde in de Jans straat alleen maar goede burgers, nu enkel en alleen gegoede burgers! Vroeger was onze straat een weg van rampen, 'n rampelaar, nu is het een boulevard, de „boulevard Saint Jean!" Dat was precies de toon, die in een revue paste! Het was zooals het wezen moest de Jansstraat, de Jansstraat und kein Ende! En toen Koko met een kleine variatie op Louis Davids' „Kleine man" de misères van de Jansstraatbewoners in de afgeloopen jaren bezong in het liedje. Dat was de kleine man, Die arme winkelman, Die arme, arme stakkerd Met een winkelschortje an teen waren alle Jansstraters èn hun gasten er geheel en al in. Wij kregen van alles, wat in een echte revue behoort; een zitting van het Kantongerecht ïn de Jansstraat, waarin de recher, de agent en de boef de zaken zin gende afdoen, een ruzie in de Jansstraat, waarin Koko het met de politie te kwaad krijgt, straatzangers in de Jansstraat, die zoo erbarmelijk valsch zongen, dat de heele Jansstraat er door ontvolkt dreigde te wor den, een wassenbeelden-galerij van Jans- straatbewoiiers, die door Koko voor twaalf en een halve gulden het heele ZGodje bij el kaar wei-d gekocht, Koko en Kiki als straatventers in de Jansstraat met een schommelende kar, ja, wij kregen zelfs „Wien, wie es tanzt und singt" in de Jans straat en dat deze Weensche Jansstraat tot de beste nummers behoorde, behoef ik hier nauwelijks te verzekeren, als ik vertel, dat het oude menuet door 8 aanvallige Jans- straatsters met poederpruik en in crinoline werd gedanst en de Frühlingsstimmen van Johan Sti'auss door niemand minder dan door onze bekende Haarlemsche zangeres Jacoba Bijster die dezen avond gast was van de Jansstraat met heldere stem en opmerkelijke kcelvaardigheicl werd gecolera- tuuidj. ren, of de nog vroegere Nuijen zouden hier aan gesmuld hebben: ge beleeft hier de ar chitecturale romantiek zooals die in het be gin der negentiende eeuw ook in Holland is doorgemaakt in haar bron en werkelijkheid. En het is alsof de menschen van Amiens van vandaag, door de charme van hun kathedraal tot fijnzinnige kleurgenieters ge worden zijn, Het viel mij op, hoe smaakvol en in den juisten toon de bloemversieringen, die ge den dag vóór Kerstmis in iederen tempel van den Katholieken eeredienst pleegt aan te treffen, hier waren aangebracht. Geen overdaad van bonte bloemen, doch pretentieloos en op na tuurlijke wijs zóó geschikte bloemenoffers, dat de aristocratie der omgeving niet werd gestoord. Ja, zelfs een gevaarlijk ding in zulk een entourage: een wlt-marmeren eereschild met gebeeldhouwd portret van generaal Foch défenseur et sauveur de la Ville d'Amiens, waaronder frissche bloemen waren neerge legd, bleek bestand tegen de verleiding hier banaal te worden; het werd als het ware in de sfeer der kerk opgezogen en détoneerde niet. Maar schooner toch bleef, ergens in de hoogte een klein orgel, gekleurd in vierkante vakken van grijsgroen en zilver, omgeven door een palisander kader. Ik ben erg in mijn schik dit moois eens te hebben mogen bekij ken: de Notre Dame in Parijs, de Dom van Keulen, de Kathedraal van Straatsburg, ik heb er bewonderend in rondgeloopen, maar de Kathedraal van Amiens heb ik lief gekre gen, die is mij geworden tot een symbool van echt fransche distinctie en natuurlijken goeden smaak. Gaat dat zien, gaat dat zien! Wij, Hollanders gaan zoo gaarne en zoo vaak naar Parijs en het laatste snufje voor wie het betalen kan, is thans de reis per vliegtuig t.e volbrengen. Maar noodig is die haast bijna voor niemand dan voor zakenmenschen, cn wie voor zijn plezier dien kant uitgaat, zou ik willen raden: reis langs omwegen; ga eens in Brussel uit uw Etoile du Nord, en spoor naar Rijssel, laat u de besognes van een schunnig douanestationnetje, waar tout le monde descend, welgevallen en ga over Amiens en Rouaan naar La Ville Lumiere waar ge toch altijd nog vroeg genoeg aankomt om u de heei'lijkheden van de verloopen Moelinroesch waar iedere Hollander die voor het eerst in Parijs komt, zich laat heensleepen te laten vertoonen. Ik zat de Kei'stdagen in Rouaan en heb e? geen spijt van. Over Rouaan straks. J. H. DE BOIS. Dé dankbare stemming der JansstraterS kwam wel het meest uit in het lied, dat de wassenbeelden in koor aan het slot van hun scène aanheven en dat culmineert in: Hoort, hoort, Jansstraters hoort! De tram komt de straat nu weer étóor! Ziet, ziet, Jansstraters ziet, 't Licht zet- ons in vollen gloor; Weg met de keien, wég met het gas, Met het asphalt zijn wij in ons sas- Levé dé Reus van de Lichtfabriek, De straat is weer magnifiek. - 1 In niets kwamen wij te kort, zelfs riet M finales, waarin „the eigt Jansstreet-girls" vóór de pauze als matroosjes van de Bake- nesser-zee de straat in laveerden en aan het slot als echte Hofmann girls in het gaas en in het tulle dansten en hipten, dat het 'n lieve lust was! En toen aan het slot alle Jans straters, tot de wassenbeelden toe, met Koko en Kiki aan het hoofd zich tegen midder nacht met de Janstreet-girls verbroederden was het feest eerst in volle glorie, want teen moest het bal nog beginnen. Het was een alleraardigste revue, waarmee de Jansstraatvereeniging veel eer heeft in gelegd, in knus, gezellig, prettig familiefeest, waaraan allen, die er aan hebben deelgeno men, zeker met genoegen zuilen terugdenken. J- B. SCHUIL. ZANDVOORT. DIERENBESCHERMING. Zaterdag 4 Januari houdt de afdeeling Zandvoort van de Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van Dieren in „Zcmer- lust" een feestavond. Aan deze feestavond is een verloting verbonden van huishoudelijke en luxe artikelen, die te bezichtigen zijn in de etalage van den boekhandelaar, den heer Aben aan de Groote Krocht. Aan de oproe ping van het comité om voorwerpen voor de verloting in te zenden is zoowel door parti culieren als leden ruimschoots voldaan. Toch meent het Comité dat het nogmaals een be roep mag doen op de burgerij. Het doel zoo wel van de verloting als van den feestavoxxd is de kasmiddelen te stijven en daai'door in dc gelegenheid te komen, de propaganda in woord en geschrift zoo krachtig mogelijk te voeren. De heer Aben is gaarne bereid zoo wel giften als cadeaux in ontvangst te nemen. „PHOENIX". Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeiaging „Phoenix" een balavond hx „Monopole". De avonden van „Phoenix" kenmerken zich al tijd door intimiteit en gezelligen omgang, zoo als ook dezen avond weer bleek. De leiding was thans opgedragen aan den heer Stol. dansleeraar, terwijl „The Happy Band" het muzikale gedeelte vex-zorgde. In de pauze werden door de leden cabaretnummers gege ven. De avond had ook thans weder succes, SANTPOORT EENSGEZIND HE ID". Door den bestuurdersbond „Eensgezind heid" zullen het volgend jaar in „Zomerlust* en „De Weynxan" 2 kunstavonden worden georganiseerd. Den eersten avond, welke om- streoks half Januari zal plaats vinden, tre den op Santp. Gem. Dubb. Kwartet „Soii Deo Gloria" cn de tooneelv. „Ons Genoegen", den tweeden avond „Vox Humana", „Wil- helmina" en dc T. V. „Santpoort",

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14