SCHAAKRUBRIEK IS ÜP ÜS 12 1 i ÉÉii A, I B B IS 11 üf H u IP it U P §1 a Si iPi i IP r j b 1 HP 0! If 'M DAMRUBRIEK. GYMNASTIEK. De ontp'offing te IJmuiden. DE INTERNATIONALE SPORTWERELD, HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1929 ZESDE BLAD Oplossingen, vragen enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem'. Dagblad, Groote Hout.traat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 488*) G. N. CHENF.Y (1S37—'61). mé w Mat in twee zetten. Stand d§r stukken: Wit: Kh6, De3. Td4, Tf4, Lhl, Pa6, Pg7. c2, e4. Zwart: Keó, e6, h2. No. 6 van den wedstrijd (2e ladder). EINDSPELSTUDIE No. 131 H. RINCK (Barcelona). Wit aan zet wint. Stand der stukken- Wit: Kg5, Dgl. Lb7. Zwart: Kf7, Da4. No. 7 van den wedstrijd (2e ladder). Opgave van de eerste vijf zetten der hoofdvariant is voldoende. PARTIJ No. 579 Vijf-en-twintigste (laatste) matchpartij om het Wereldkampioenschap, gespeeld te Wiesbaden, 11 en 12 November 1929. Wit: Zwart: Dr. A. Aljechin E. D. Bogoljubow (Parijs). (Triberg). TSJECHISCH d2—d4 1 Pg8-f6 c2 c4 2 c7c6 Pgl—f3 3 d7—d5 e2—e3 4 Deze terughoudende speelwijze komt steeds meer in zwang. 4 e7—e6 Lfl d3 5 PbS—d7 Pbl—d2 6 Li8 - e7 O—O 7 0-0 b2—b3 S Op 8. e4, wat Aljechin in de 23e partij speelde (zie ons nummer van 6 November j.l., 3e blad), volgt 8. de4:; 9 Pe4:, 'b6! enz. met gelijk speL 8 b7—bó Lel—b2 9 Lc8-b7 Ddl e2 10 Hier komt ook in aanmerking 10. cd5:, enz. 10 c6—c5 Tfl-dl 11 c5Xd4 e3Xd4 12 d5Xc4 b3Xc4 13 Nu heeft Wit de beroemde „hangende pionnen". 13 Tf8-e8 Beter zou ons bevallen 13. Dc7; de Koningstoren behoort naar d8 te gaan. Pf3-e5 14 Een riskante zet, clie de witte pionnen in verwarring brengt. 14 Pd7Xc5 d4Xe5 15 Pf6—d7 Pd2 e4 ló DdS c7 Pe4-d6 17 I.e7Xdó e3Xd6 IS De pion wandelde van q4 naar d6; daar is hij echter eerder zwak dan sterk. 18 Dc7—c6 De2g4 19 e6 e5 Dg4—g3 20 Ta8—d8 Ld3-e2 21 Tc8 eó Nu krijgt Zwart gelijk met zijn Torenzet naar e8. Le2-f3 22 Dc6-cS Lf3Xb7 23 DcSXb? Tdld5 24 Teó—gó Dg3-h3 25 Db7-có In aanmerking kwam hier 25Da6. Tal—cl 26 Td8 -eS Op 26Td6: volgt 27. Tcdl. Pf8; 28. Df3, enz. en Zwart heeft moeilijkheden. Tel-dl 27 h7—hó g2—g3 28 Te8-e6 Beter schijnt te zijn 28. e4. Dh3-h4 29 Kg8-h7 Wie A zegt, moet ook B zeggen. De pion moest genomen worden; b.v. 29..., Tdó:; 30. DdSf, Kh7; 31. Le5:. Td5:; 32. cd5:Dc2; 33. Tel. Pe5:; 34. Te5:, Tfó!; 35. f4. Dblf; 36. Kg2?, Da2f; 37. Kh3, Da3! cn Zwart blijft in 't voordeel. Dh4e4 30 Dc6—a4 Td5-d2 31 Pd7—c5 Nutteloos! De4-f5 32 Pc5-d7 Df5Xf7 33 Tg6 f6 Df7-h5 34 Da4Xc4 Tdl-cl 35 Dc4Xa2 Dh5—dl 36 Da2-a5 Tel-al 37 Da5—c5 TalXa7 38 Tfó—17 Ddl - g4 39 Teó-gó Dg4—dl 40 e5—e4 Ddl— b3 41 Deze, door Aljechin afgegeven, zet is niet de beste! Wit moest 41. Tc7! spelen, waar door de vijandelijke Dame van de diagonaal a7gl verdreven werd en daarna met 42. De2 druk op pion—e4 uitoefenen. Zonder den voorafgaanden Torenzet ware 41. De2 een fout, wegens de mooie offercombinatie 41Tf2enz. - 41 Tf7—f3 Db3—d5 42 Dc5Xd5 Td2Xd5 43 Tf3 - d3! Lb2-d4 44 Een overhaasting! Wit ziet de volgende mooie combinatie van Zwart over het hoofd. Juister of eenvoudiger was 44. Tf5, enz. met gemakkelijk remiseslot. 44 Pd7 fó Gedwongen. Merkwaardigerwijze wordt een zeer aardige wending mogelijk. gm m§ - w Ld4Xt6 45 Foutief ware 45. d7?, wegens Pd5:!; 40. rdlf; 47. Kg2, Pi4*. 45 Td3Xd5 Lf6-e7 46 TgóXdó Bogoljubow meende, dat hij hier doe 46. e3 zou hebben kunnen vannen; zij analyses luiden: I. 46. e3; 47. Ta4. Kt: en wint, of n. 46e3; 47. fe3:. Td2 48. Kfl (op 48. d7? volgt Tc6!), Te6; 49. Kei Th2: en Zwart wint in alle varianten. Ons schijnt 't echter, alsof de candidaat voor het wereldkampioenschap zich ook bij het analyseeren heeft vergist. De zet 49. Kei is do eigenlijke fout, waardoor Zwart inder daad in 't voordeel blijft. Anders ziet 't er echter uit, als Wit den juisten zet 49. d7! kiest; nu is Tc6 niet meer voldoende, daar Wit zich met 50. Kei, Th2:; 51. Kdl!, enz. aan alle gevaren onttrekt en schitterend' staat. Er blijft derhalve niets beters over dan met. 49Tc750. d8D., TdS:; 51. Te7:, enz. gelijk spel te maken. Verdiept men zich in dc stelling, dan bemerkt men, dat ook de 48e zet van Zwart maar op één na de beste is. Betere kansen geeft, in plaats van 48. Te6?, de voor de hand liggende zet 48Th2b.v. 49. 07. Tc6: 50. Tal!, Tcc2; 51. Kgl, Tcg2f; 52. Kfl. Td2; 53. Kgl, TdT:; 54. Kh.2:, Te7:; 55. Tbl en nu Te6 of Tb7, enz. en Zwart heeft zeker betere winst mogelijkheden dan in de partij. Le7Xd6 47 Td5Xdó Ta7 e7 4S Tdó d4 Kgl - fl 49 Td4—b4 Te7—eó 50 Kh7—g8 Kfl - e2 51 KgS- f7 Teó-có 52 hó h5 h2h4 53 Kf7-e7 Ke2 e3 54 b6 b5 Teó bó 55 Ke7-f7 Als remise afgebroken. (Aanteekeningen van Maroczy in „Kagans Neueste Schachnachrïchten", Januari 1930). OPLOSSING PROBLEEM No. 484 (No. 2 van den wedstrijd, 2e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh5, Del, Lc3. Pg5. Zwart: Kf2, Lh2, g3. 1. Del—hl, enz. Goed opgelost door: C. Dekker en H. Hassebroek. beiden te Amsterdam; H. de Ruijter, te Bloemen daal (ook nog No. 483); M. D. L. Artz. D. Baas, Jac. J. Bert, Th. Cammenga. C. v. Dort. H. W. van Dort, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove. C. P. Koene, J. G. Leibbrandt, J. M. C. Leibbranat, W. Smits en C. Vols, allen le Haarlem; P. Mars (ook nóg No. 483) en K. Siegerist, bei den te Santpoort; N. E. Rost, te Spaarndam; H, C. Kemp, te Vij f hui- ze n (allen 2 puntert). Voorts: J. Hoogeveen en B. A. Snelleman, beiden te Haarlem (2 punten). CORRESPONDENTIE DEN LEZER HEIL IN HET NIEUWE JAAR. Zand voort» W. K. l.Dcl - dl faalt na 1. Kf2-g2!. Damredacteur: J. W. van Dartelen, Raad huisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar boven genoemd adres. BIJ DE JAARWISSELING. Straks, als deze rubriek onzen lezers in handen komt, zal een nieuw jaar zijn intre de doen. Het fs ons een voldoèning te kunnen con- stateeren dat ons spel, onder leiding van onzen in kracht en invloed winnenden Ned. Dambond. weder een jaar van bloei en snelle ontwikkeling heeft doorleefd. Wij spreken den wensch uit, dat het voor onze damspelende lezers een voorspoedig jaar moge zijn, zoowel in zaken als in gezin, en dat in het komend jaar voor ons spel een oeriode van bloei en verdere ontwikkeling :al zijn weggelegd. OPLOSSINGEN. auteursoplossing van probleem Nr. 1508 luidt: Auteur: W. van Daalen. Haarlem. Wit: 28—23 31—27 22:2 en wint. Zwart; Steeds gedwongen. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: W. van Daalen, J. van Steenwijk, J. v. d. Vlugt, W. J. A. Matla, F. A. Berkemeïer. P R. Hartgerink, Jac. Fr. van Gar- 'eren, J. Wielenga, J. van Looij, P. G. van Ingelen, J. P, van Eijk, A. de Jong, J. Pop pen, H. G. Teunisse, J. C. van Waard, J. van 'er Giessen, J. L. Versteeg, W. v. d. Eijnde ■n G. A. Ottolini Jr., allen te Haarlem; F. 'I. Kluen en M. Lieffering, beiden te Heem- tede; J. B. 6Iuiter Jr. te Aerdenhout; B. ")ukel en H. de Boer. beiden te IJmufden; W. T. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; G. L. Gort- mans te Amsterdam; P. Kleute Jr. te 's- Gravenhage. DE NIEUWE SPEELWIJZE. Onderstaand eindspel, waarin de nieuwe speelwijze wordt toegepast, is van den be kenden problemist P. Kleute Jr. I-Iieruit blijkt, dat thans een nieuw ter rein voor mooie combinaties ter ontginning gereed ligt. EINDSPEL Nr. 1512. Auteur: P. Kleute Jr., 's-Gravenhage. WIT Stand in cijfers: Zwart een schijf op 6 en twee dammen op 1 en 22. 'Wit twee schijven op 17 en 36 en twee dammen op 28 en 38. Wit speelt en wint. Dammen slaan elkander horizontaal en verticaal. Wit wint als volgt: 1. 28—41 (Zwart 22 11), 2. 38—21 (Zwart 11:31), 3. 41:21 (Zwart 1:31 of 41), 4. Wit 36 27 of 47 en wint. HET LANDENTOUKNOOI TE LUXEMBURG Nederlandsche gymnasten in training. Naar wij vernemen zullen eind Januari de volgende Nederlandsche gymnasten in training gaan in verband met het groote in ternationale tournooi, dat van 414 Juli 1930 te Luxemburg wordt gehouden J. van der Vinden (D.O.S., Amsterdam). M. Jacobs, J. Carxanca en W. Zwaaf (allen van Bato, Amsterdam), J. Jonker en J. de Goede (beiden De Halter te Alkmaar), E. Melkman en P. Hoedemans (beiden U.D.I. Bergen op Zoom), J. Boot, M. Langendijk en J. Ens Jallen Noord-Scharwoude), W. Korn- horst te Delft en de heeren N. van Genderen en P. van Dijk te Vlaardingen. EXAMEN HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE Geslaagd de dames: A. D. R. Kluiver, Am sterdam: M. E. Dufour, Amsterdam; J. A. E. Bloemendaal, Den Haag; A. P. Zelisse, Zwol le; mevrouw N. A. BruinOuwehand, Haar lem; de heeren J. H. Kroes, Middelburg; G. Borkent. Haarlem; P. Ph. Maiier, Utrecht. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) Waf de oorzaak was. Een vergissing van het bedienend personeel. In verband met het feit. van de ontploffing op 21 December in een der gebouwen van de MEKOG te IJmui den, hebben wij de directie om uitvoerige in lichtingen gevraagd. Zij schreef ons daarop het volgende: „Zaterdagochtend, 21 December 1929, om streeks 11 uur ontstond in het synthese-ge bouw in den grooten contactoven voor de ammoniakbereiding uit stikstof en waterstof een explosie, waardoor het deksel werd af gelicht, de pijpenbundel uit het inwendige werd geworpen en de contactmassa in de omgeving werd geslingerd. Deze massa, in hoofdzaak bestaande uit zeer fijn verdeeld ijzer, ontbrandde aan de lucht en veroor zaakte bij verschillende personen meer of minder ernstige brandwonden. „Na de explosie op 12 December, waarbij een buisleiding buiten den oven sprong, was de oven met stikstofgas doorgespoeld om alle resten van waterstof te verwijderen. De oven was Zaterdagmorgen tot 25 graden Celsius afgekoeld. Daar de afdichting tusschen den zwaren mantel en het deksel lek was, reu 't deksel worden afgenomen om een nieuwen pakklngrlng aan te brengen. Dc bevestiglngs- moeren waren van de bouten verwijderd. Men wilde, om alle gevaar te voorkomen, het- deksel afnemen, terwijl een kleine siikstof- stfoom door den oven ging, opdat alle aan raking van den katalysator en de contact - massa met de lucht zuurst of v rrneden zou worden. Voordat echter daartoe overgegaan kon worden, moest uit cie voorwarmers. welke na de reparaties, noodig door de vorige ex plosie op 12 December, met lucht waren ge vuld, deze lucht door stikstofgas worden ver dreven. Om nu te beletten, dat deze lucht in den oven zou komen en de contactmassa zou bederven, was order gegeven een flens in de inlaatleiding tusschen voorwarmers cn oven te openen, opnat de lucht daar zou kun nen ontsnappen. Wanneer door analyse ge vonden zou zijn. dat de lucht door stikstof was verdreven, zou deze flens worden geslo ten en in de uit-laatlelding van den oven een f lensverbinding worden geopend, om te be letten, dat in den oven overdruk zou kunnen ontstaan, waardoor het groote deksel zou worden opgetild. Eerst als hier. dus bij de laatstgenoemde flens, stikstofgas zou uit- stroomen, zou het deksei van den oven wor den afgenomen. „Kort na het toelaten van den stikstof- stroom volgde een doffe slag, het deksel werd afgeworpen als boven beschreven. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het- bedienend personeel zich in de leidingen vergist had en dat inpiaats van de flens vóór den oven. de flens achter den oven was ge opend. Daardoor moest de in de voorwarmers aanwezige lucht door den oven stroomen, kwam in aanraking met de contactmassa, waardoor deze plaatselijk begon te gloeien. Door de snelle warmteontwikkeling trad een druktoename op door verhitting der aanwe zige stikstof cn door vorming van gasvormige verbrandings- cn ontledingsproducten van den katalysator, doordat deze gassen niet snel genoeg konden ontwijken. Het gevolg was een snelle, sterke toename van den druk in de contactkamer, waardoor de bouten, waarmede het deksel er aan bevestigd was, braken, het. deksel met de er aan hangende pijpenbundel werd tegen het zware ovendek- sel geworpen en nam dit mede. Het ongeluk is dus toe te schrijven aan een vergissing van het personeel, die te meer verraste, omdat een week geleden l-i.ina dezelfde werkzaamne- den (uitblazen van lucht uit dc voorwarmers door middel van stikstof) waren verricht, zonder dat iets abnormaals gebeurd was. De bedrijfsleider, Dr. Reynhart, was volkomen overtuigd, dat er geen gevaar dreigde, getuige het feit, dat hij zich Juist wilde begeven naar den oven, om bij het afnemen van het deksel tegenwoordig te zijn. „Dat zoovele menschen werden getroffen, die aanwezig waren in het ovenhuis, terwijl in normaal bedrijf geen onbevoegden worden toegelaten voor werkzaamheden, juist met het oog op eventueel gevaar, wanneer de ap paraten onder hoogen druk staan, is daaraan te wijten, dat de betreffende afdeeling zon der overdruk en onder stikstofgas stond en wegens herstelling buiten bedrijf was, zoo dat men dus verwachten mocht dat er geen gevaar bestond. Ongelukkigerwijze werd ech ter de genoemde vergissing begaan, terwijl men juist nog voorzichtiger wilde zijn dan bij de te verrichten werkzaamheden in gelijke gevallen in Duitschland, waar ons personeel werd opgeleid, noodig wordt'geoordeeld en waar men het deksel van den oven afneemt zonder dat stikstof doorstroomt, cn waarbij tot nu toe nooit iets gebeurd is. „De noodlge maatregelen om een herha ling te voorkomen zijn natuurlijk getroffen". bDE UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET. Naar onze Haagschc correspondent ver neemt. is binnenkort het Kon. Besluit te verwachten, dat het tarief bevatten zal van de Raden van Arbeid voor de Ziekteverzeke ring, omvattende een hoofdgroep voor dc normale gevallen en een afzonderlijke groep, waarbij de arbeiders met verhoogd ziekte- gevaar zijn ondergebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN fi 60 Ct«. ppr regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTR A AT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f98.— Spanje zal meeAsen aan ck wereldkampioenschappen te Montevideo. De kosten van de Spaansche «h&rlïreming worden begroot op 80-000. Uruguay en de Spaansche regee ring zullen ieder de helft der kosten betalen. De wedstrijd van de Tsjechen tegen de Spanjaarden-Clubmootjes in beide ploegen- Voetbalrevolutie in Joego=SIavia. Zal de regeerïng ingrijpen? Nog eens de kwestie van vergoeding wegens tijdverlies. Hoe de Engelsche athleet Abrahams erover denkt. Voetbal in Polen. Er komt toch langzamerhand wat meer be langstelling voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Montevideo- Ik heb reeds eerder medegedeeld, dat 15 Zuid-Ame- rikaansche landen zullen deelnemen en dat Joego Slavia voorloopig de eerste Europee- sche vertegenwoordiger was- Bovendien was het waarschijnlijk, dat België eveneens de reis naar Montevideo zou aanvaarden. Thans komt echter uit Spanje bericht, dat de Spaansclie Voetbal Bond besloten heeft een elftal naar Montevideo te zenden. Bij de Spanjaarden waren het hoofdzakelijk de financleele bezwaren, waardoor men de reis niet kon ondernemen. Voor de Spanjaarden waren er aan zoo'n reis zeer hooge kosten verbonden. Men rekende dat de ploeg drie maanden afwezig" zou moeten zijn en dat der halve in die drie maanden ook vrij hooge salarissen van de beroepsspelers voor reke ning van den bond kwamen. Men becijferde dan ook dat deelneming aan de kamploen- schanpen Spanje op ruim 80.000 zou komen te staan. Nu had Uruguay z'.ch bereid ver klaard een subsidie te geven van ruim 40.000, wat blijkbaar het uiterste was, dat door de organisators beschikbaar gesteld kon worden. Men heeft nu de Spaansche regee- ring gepolst over de vraag of deze niet be reid zou zijn, een subsidie ter grootte van het ontbrekende bedrag te geven, waartoe deze zich na eenige onderhandelingen bereid ver klaard heeft. Daar dus nu aan de opaansche deelneming niets meer in den weg slaat, neemt men aap, dat Spanje met een sterke ploeg naar Zuid-Amerika zal gaan. De ploeg zal geheel uit beroepsvoetballers worden samengesteld. In verband met dit besluit is de wedstrijd van de Spanjaarden tegen de Tsjechen op den Nieuwjaarsdag te Barcelona wel van bijzonder belang. Het is niet uitge sloten, dat ten slotte ook de Tsjechen een ploeg naar Zuid-Amerika zullen sturen, de onderhandelingen tusschen den Tsjechischen Voetbal Bond en de Tsjechische regeering over dit punt- worden tenminste nog steeds voortgezet. Men meent echter, dat de Spaan sche ploeg, die op dien dag tegen de Tsjechen in het veld zal komen, wel de kern zal vor men van het elftal, dat naar Zuid-Amerika zal reizen. In dezen wedstrijd maken de Tsjechen uit zuinigheidsoverwegingen een druk gebruik van ..clubmootjes". De Tsje chische ploeg bestaat tenminste uit 8 spelers van Slavia en 3 van Sparta, wat men heeft gedaan omdat die elftallen toevallig juist in Spanje rondtoeren. De Spanjaarden hebben echter om hun elftal zoo sterk mogelijk te maken, gebruik gemaakt van beproefde club mootjes. Zoo brengt men b.v. de geheele voorhoede van de F-C. Barcelona in het veld, voorts doen de beide achterspelers van de Athletic Club uit Madrid dienst. Alleen de middenlinie bestaat uit spelers van drie ver schillende clubs doch de rechtshalf vormt met den rechtervleugel van den aanval weer een clubmootje. Men is er van overtuigd dat dit elftal, waarin o.a. de welbekende inter nationals Zamorra en Samitier zijn opgeno men, sterk genoeg zal zijn om de Tsjechen te slaan. De Spaansche Voetbal Bond is overigens van meening, dat Spanje ook in Zuid-Ame rika een rol van beteekenis zal kunnen spe len, anders zou men stellig do medewerking der regcering niet hebben ingeroepen. Intusschen is het weer eenigszins twijfel achtig geworden of Joego Slavia wel zal gaan. Er heerscht n.l. op het oogenblik in dat land een soort voetbal-revolutie. Het is niet moge lijk om uit de verschillende, vaak tegenstrij dige berichten, zich een oordeel te vormen van hetgeen eigenlijk in Joego Slavia is ge beurd- Mijn indruk is, dat de heeren te Agram eigenlijk de lakens wilden uitdeelen cn dat de voetballers uit de andere steden daarvan ook op grond van politieke over wegingen, niet waren gediend. Een alge- meene vergadering had zoo'n heftig verloop, dat de politie tusschenbeide is moeten ko men. Deze heeft daarop aan de heeren te Agram opgedragen de loopende zaken te blijven behandelen tot de eerstvolgende al- gemeene vergadering. Daarvan hebben dc-ze heeren gebruik gemaakt door een aantal ge westelijke bonden op te heffen en vertegen woordigers naar die gewesten te sturen met de opdracht daar het voetbal onder het op pertoezicht van de heeren te Agram te or- ganiseeren. Die bonden hebben daarmede echter geen genoegen genomen, ze hebben zich eenvoudig van den bond afgescheiden, zoodat op het oogenblik de voetbalbond van Joego Slavia vrijwel uitsluitend bestaat uit clubs te Agram. Het gaat daarbij hard tegen hard, de strijd wordt even stevig gevoerd als op de voetbal velden van Joego Slavia gebruikelijk is. Wat het einde van deze geschiedenis zai zijn, valt echter nog niet te voorspellen, zooveel is echter zeker, dat de leidende bond zeer ver zwakt is. Of men onder die omstandigheden nog in staat zal zijn een ploeg naar Zuid- Amerika te zenden, staat te bezien. Men ver wacht evenwel, dat de regeering zich met de zaak zal gaan bemoeien. In de laatste bladen uit Oostenrijk, die uitvoerige bijzonderheden over een en ander geven, las ik tenminste, dat de regeering eenige personen zou aan wijzen, die zelfstandig het voetbal in Joego Slavia zouden reorganiseeren. De kwestie van vergoeding wegens tijdver lies heeft in de voetbalwereld reeds heel wat- tongen en pennen in beweging gebracht- Men kan thans wel aannemen, dat vrijwel alle voetbalbonden het geven van een derge lijke vergoeding, mits onder strenge con trole zoodat misbruik uitgesloten is, als toe laatbaar beschouwen voor amateurs. Alleen in Engeland is men een andere meening toe gedaan, daar acht de thans aan het bewind zijnde meerderheid, die zich hoofdzakelijk op de leiding van het beroepsvoetbal toelegt, het ontoelaatbaar dat aan amateurs een derge lijke vergoeding wordt gegeven. Spelers, die zonder een dergelijke vergoeding niet kun nen uitkomen, moeten dan maar beroeps speler worden. Het uittreden van Engeland uit de F .IRA. vindt in dit verschil van mec- ning zijn oorzaak. Langzamerhand komt er echter een stroo ming in Engeland, die van oordeel is, dat men het ook daar niet langer zonder een dergelijke vergoeding zal kunnen doen. Abra hams, de bekende athleet, die voor Engeland bij de Parijsche Olympische Spelen de sprint nummers heeft gewonnen, heel't over dat onderwerp uitvoerige beschouwingen gepu bliceerd. Hij is van oordeel, dat de internationale sport zich tegenwoordig zoo uitbreidt, dat men van een amateur niet kan vergen daar aan deel te nemen, zonder dat men hem vergoeding voor tijdverlies geeft Terecht merkfc hij op. dat men volgens de Engelsche opvatting alleen aan internationaal voetbal zou kunnen deelnemen, indic-n men finan cieel geheel onafhankelijk is. Volgens zijn meening zal Engeland vroeg of laat toch t-ot het toekennen van de bedoelde vergoeding moeten overgaan. Deze kwestie wordt nu weer van bijzonder belang omdat binnen kort het Olympisch Congres te Berlijn zich hierover officieel zal hebben uit te spreken. Men kan wel aannemen, dat dit congres, samengesteld uit menschen, die vrijwel ge heel buiten het practische snortleven staan en, die niet kunnen begrijpen, dat een ge huwd arbeider niet een week zijn werk kan verzuimen voor een internationalen voetbal wedstrijd, indien hem geen vergoeding voor tijdverlies wordt gegeven, zich teen de be doelde vergoeding zal uitspreken. Dat laatste zal vrij zeker ten gevolge hebben, dat de F.I.F.A- zich uit cie geheele Olympische be weging terugtrekt. Overigens vindt Abrahams het een dwaas heid. dat Engeland geen wedstrijden tegen amateurs van het vasteland wil spelen omdat dezen er een andere amateursopvatting op na houden. Hij beschouwt het als aanmatigend van Engeland om zijn opvatting als de juiste te beschouwen en alle andere opvattingen to veroordeelen. Over het Poolsche voetbal is hier betrek kelijk slechts weinig bekend en toch heeft de toer van onze nationale kampioen P.S-V. in clezen zomer in Polen bewezen, dat het spel daar op een vrij hoog peil staat. Wat echter een nog grootere ontwikkeling van het Pool sche spel tegenhoudt, dat zijn dc tallooze onderlinge kwesties, tusschen dc clubs on derling en tusschen de clubs en den bond. In het vorig seizoen heeft het spel zelfs geruimen tijd vrijwel stil gelegen door oen soort staking der clubs, die met de competitie-regeling geen genoegen namen en meer invloed op den gang van zaken wilden hebben. Men heeft thans een kumpioenscompetitle over het geheele land, waaraan door 13 elftallen wordt deelgenomen. Dat aantal 13 is reeds een ongelukkig voorteeken en Inderdaad is men met het- verloop der competitie niet bijster fortuinlijk geweest. Deze competitie is thans beëindigd, waarbij Warta met 33 punten in 24 wedstrijden het kampioenschap heeft gewonnen. Garbarnia is tweede met 32 punten, dan volgen Wiska met 30, Legja met 30, Lodz met 21, Cracovia met 28, Pologna met 20, Warszawianka met 20. Pogon met 19. Ruch met 19, Czarni mot 18 en Tyriskl en F. C. Kattowltz eik met 17 punten. Deze ranglijst geeft evenwel niet dc zuivere krachtsverhouding weer. Zoo is Warta slechts kampioen geworden doordat een 2l nederlaag tegen Lodz in een regle mentaire 3—0 overwinning werd omgezet wegens net meedoen van een nlet-gerechtigd speler. Er hangen voorts nog tal van protes ten over niet-gerechtigde spelers, zoodat men in de thans aangebroken sneeuw- en ijs- periode, nu voetbal op het veld in Polen niet meer mogelijk is, zich onledig kan houdmi met voetbal om dc groene tafel, waardoo- vermoedelijk nog heel wat verandcrlngni in de ranglijst zullen komen. Bilfnoven, 28 Dcc. 1929. C. J. GROOTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 21