OM ONS HEEN EERSTE KAMER Qpruimngi Él AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD No. 3830 OUDEJAARSAVOND EN NIEUWJAAR. 30 December. De vaccinatie-bepalingen. Belasting-betalen op postkantoren. De beroemde paragraaf 11. Do puntjes op de i*». Kerstmis zonder sneeuw en Oudejaars-1 avond zonder vorst. Vreemd weer, zeggen de menschen, die zich geen Kerstdagen zonder tooi van wit en geen Nieuwjaar zonder ver stijfde wateren kunnen voorstellen. En hoofd schuddend luisteren zij naar de rukwinden uit het Zuidwesten, die de ruiten doen rinke len en de deuren rammelen. Als zij konden joegen zij den wind naar het Oosten om den hemel schoon te vegen, totdat de sterren fel tinkelden en plas en vaart langzamerhand verstarden in lij ken-bleekheid. Houden wij werkelijk van den winter? Ik bedoel van den klassieken winter, met zijn sneeuw die de straten glad en glibberig maakt totdat een onverwachte dooi dat vreemde plaveisel uiteen rukt en verandert in stal- modder. De menschjes zijn er dol op, die van twee turven hoog, belust op elke verandering en wier voetjes zoodra zij buiten komen, van zelf aan 't glijden gaan, tot de mooiste klin- kerstraat als een spiegel zoo glad geworden is, waarop ouderen, minder los in de gewrich ten, de vreemdste acrobatische toeren te baat nemen om staande te blijven. Houden wij inderdaad van den winter, den Hollandschen, die het kwakkelen niet laten kan en dus na een onverwacht regenbuitje een even onverwachten vriesnacht op ons los laat, zoodat wij in den vroegen morgen en ook wel daarna de anders zoo vertrouwbare trot toirtegels veranderd vinden in een fantasie ijsvlakte, waarop half scheefgeloopen of van achteren uitgesleten hakken niet goed raad weten, totdat wij den gemeentelijken zand- wagen als redder in den nood welkom heeten wij allen, met uitzondering van Klein- Holland beneden de twaalf jaar, dat dezen stroeven vriend zou haten, indien op dien leeftijd haten mogelijk ware, het gebrek of moet ik liever zeggen die overmaat van ge voel, dat haat heet en pas later het erfdeel wordt van de jeugd, wanneer zij in staat is hare gewaarwordingen te combineeren en een schuldige te zoeken voor haar tegen spoeden! En dan de vorst! Beminnen wij wezenlijk dezen doodsbleeken vriend, als hij het water dat wij bewonderden omdat het nooit in rust altijd in beweging is, den hemel weerkaatst als een getrouwe spiegel, tot een kleuren kaart toovert die weer anders is in den mid dag dan in den morgen, in den avond weer anders dan in den middag beminnen wij, herhaal ik, wezenlijk dezen doodsbleeken vriend, als hij dat wondermooie water slaat tot grijze onbeweeglijkheid? En duurt onze genegenheid lang? Kan zij meer dan veertien dagen den aanblik van de natuur als lijk verdragen, de onbewegelijke grauwe vlakte onder den somberen looden hemel? Of heb ben wij ons een fantastische voorstelling ge maakt van het ijsvermaak, in een lijst van blauw met goud en diamanten, het blauw van de lucht, het goud van zonsopgang en ondergang, de diamanten van de sterren aan den diepblauwen nachthemel. Deze voorstelling maken de liefhebbers van het ijsvermaak zich van den winter, zoolang dé weelde van den nazomer duurt en ook nog daarna, wanneer de wolken van den na derenden winter door stormen heen en weer geslingerd worden, met begeleiding van loeiend gezang ha de kale boomtoppen want de meaosch, aaooit tevreden met wat hij heeft, altijd verlangend naar wat hij morgen hebben zal, is maar korten tijd gelukkig met de warmte van zomer en nazomer, omdat zij wel eens stijgen kan boven wat hij prettig vindt om te gevoelen en weinig genoegen schept in de krachtige energie van den na- herfst, alleen omdat die hem soms wel den hoed van het hoofd waait! Hoe gelukkig toch, dat de Natuur het niet aan de menschen overliet om te bepalen welk weer het zijn zou welke noodlottige bron van twist en tweedracht zou dat worden voor het arme menschdom, verscheurd en geteis terd als het toch al is door verschil van mee ningen en inzichten. En hoeveel gelukkiger nog, dat wij hoever wij het ook mogen bren gen in de kunst om uit vele verschijnselen het weer van morgen te voorspellen, het nooii zoover zullen kunnen brengen dat wij hei zelf zullen regelen .Dat zal zoolang de aarde draait, de taak zijn van andere machten, dan de zwakke krachten van den mensch. Hiei komt hij, hoe hij ook zoekt en vorscht, altijd achteraan. Zouden wij die leven in het zoo genaamd ge matigd klimaat en gewoon zijn te klagen over de voortdurende verandering van warmte tot kou, van droogte tot regen, ons niet- gelukkig moeten rekenen dat dit juist ons deel is ge worden? Want het beantwoordt juist aan onze neiging tot verandering. Als in de lente de scherpe oosten- en noordenwinden op het- onverwachtst geheimzinnige geuren meebren gen van ontwakende bloemen en geblader te en van vochtige aarde waarin het nieuwe leven woelt, verlangen wij naar de volle weelde van den zomer; is hij eenmaal ver schenen in de rijke pracht van zon en kleur, van dag die nauwelijks voor de duisternis wijken wil, dan denken wij aan het gema tigd licht van den herfst en aan de koele avonden, totdat ook deze pracht lang genoeg geduurd heeft en onze geest uitgaat naar de gezelligheid van de lange avonden en onze bijeenkomsten ln de tempels der komst en o ja, verlangen in ons opkomt naar sneeuw en ijs, naar ijs vooral, waarop het zoo heer lijk glijden is, glijden als vliegen, totdat wij de gewaarwording krijgen dat wij aanstonds zullen losraken van de aarde en opstijgen als de vogels. Maar is het er eenmaal, dat lang verwach te ijs, dan is onze vluchtige geest ook daar mee niet lang tevreden. Dan verveelt ons de scherpe oostenwind, de verstijving van han den en voeten en binnen veertien dagen gaat ook deze bekoring voorbij; nog even blijft onze belangstelling voor ijs geboeid door wedstrijden en wij turen op den kalen der, of er ook kans is op dooi. Het zal mij niet verwonderen, wanneer iemand die dit leest, ontevreden zegt dat het een weerpraatje is en met Oudejaarsavond en Nieuwjaar niets te maken heeft. Ei, maar wij zijn nog niet aan het einde. Laat ons aannemen, dat het voorgaande symboliek is geweest en trachten, de sym bolen er uit op te halen. De zwakke mensch haakt naar geluk en weet niet eens, waaruit dat geluk zou moeten bestaan. Weelde en ge mak toch niet! Weelde die altijd naar meer weelde doet verlangen en het verkregene doet geringschatten precies als de voor- deelen van de seizoenen. Als wij het konden brengen tot verwezen lijking van de spreuk der oude Romeinen: carpe diem. Pluk den dag. Niet in den zin van: leef er maar op los, geniet zonder gedachten voor anderen, zonder overweging van de toekomst, zonder zorg voor de ont-, wikkeling van persoonlijkheid en karakter! Neen, zoo niet. Maar als zinspreuk voor de waardeering van het leven. Niet voor de waardeering van wat morgen komt, maar wat vandaag is. Laat ons heden leven, laat het ons niet teleur stellen; waardeeren wij 't goede uit vandaag! Laat ons heden dan wat er te doen is, voor anderen en voor ons zelf. Morgen is er weer wat anders te doen. Laat ons vandaag niet verachten, in vage ver wachting van een toekomst, die misschien niet komt. Dat elkaar toe te wenschen op den Oude jaarsavond en voor het Nieuwe jaar, dat moet toch een goede wensch wezen. Carpe diem. Pluk den dag. Waardeer het heden, tob u niet af met droomen over de toekomst. Want ook die toekomst bestaat weer uit een rij van Hedens, wij weten niet hoe groot die rij zal zijn, want het is onbekend, hoe lang ons het leven zal zijn toegemeten. Het zou ons kunnen gaan, als den man, die op zijn sterfbed lag en betreurde dat hij heel zijn leven lang het Heden had verwaarloosd, waarin hij zooveel had kunnen genieten en ook zooveel voor anderen had kunnen zijn. Straks komt misschien de winter, de grim mige; daarna zeker de lente, de zomer, de herfst. Intusschen, laat ons den dag pluk ken die ons gegeven is. Den dag van van daag. Carpe diem. J. C. P. HOE HET STORMDE. KERKDAK TE MAASTRICHT AFGERUKT. De barometer, die Zaterdagmiddag om streeks 3 uur aanving met dalen, bereikte Zondag tegen den middag zijn laags ten stand 739.5 en begon daarna eerst uiterst snel. daar na in mindere mate te stijgen tot Maandag morgen 9 uur, waarna eerst een zwakke, na 11 uur snelle daling intrad. De wind kromD Zaterdag tot Zuid-Oost en bereikte te 23 uur de kracht van harden tot stormachtigen wind; werd te middernacht 29 December Zuid, later Zuidwest om te 12 uur naar West om te springeia en tegen 18 uur weer te krimpen tot Zuidwest. Van 8 tot 14 uur bereikte de wind volle stormkracht en bleef daarna hard tot stormachtig. De groot ste winddruk kwam voor te 12 uur 15 min. en bedroeg 85 K.G. per M2., de gemiddelde snel heid over 5 minuten ruim 16 m. p. s., waarbij een veel grootere momenteele snelheid moet zijn voorgekomen. De temperatuur was zeer hoog, in ons land bijna 9 gr, C. boven nor maal. Sinds Zaterdag 15 u. 15 m. werden door den stormwaarschuwingsdienst te De Bilt tot Maandagmorgen vijf seinen gegeven. Te Maastricht is Zondag een groot gedeel te van het dak van de St. Hubertuskerk aan den Bosscherweg naar beneden gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, meldt de N. R. Crt. VARIéTé. De koorddanser. Menige kunstenmakerstoer, die nog in de variété, of in het specialiteitentheater wordt vertoond, is al zeer oud. Een kunst, die op een eerwaardlgen ouder dom kan terugzien, is de koorddanserij. Deze kunst sterft tegenwoordig langzaam uit. Vroeger was de koorddanser op alle volks feesten en op alle kermissen te vinden. In vroegere eeuwen was hij bij hoffeesten de wonderman, die iedereen verbaasde. In 1237 zette een koorddanser, ter gelegen heid van het huwelijk vaia Robert, een broe der van koning Loaewljk EX, de aanwezigen in verbazing. Volgens de kroniek zou de kunstemaker met zijn paard over een gespannen touw heb ben gereden. De Italiaan Corradini poogde in het jaar 1889 dit ruiterkunststuk uit oude tijden, na te doen. Doch die proef kostte hem het leven. Wil men de oude berichten gelooven, dan moeten vroeger buitengewoon moeilijke kun sten zijn vertoond, door de koorddansers. Een zeer moedige vertoonde zich in 1505 te Neurenberg. Hij had een harnas aan en voerde dansen op het koord uit. Hij danste op houten ko gels en scherpe scheermessen- De beroemd ste koorddanser van de 18e eeuw, die de ko ning der koorddaners werd genoemd, voerde den naam van „il furioso". Hij heette eigen lijk Jean Rabel. Met zijn vrouw voerde hij op het koord de verschillende nationale dansen uit. Furioso had een leerling, Gravelet genaamd. Deze werd onder den naam van Blondin, wereld beroemd. Hij was de eerste, die over een koord, over den Niagara waterval gespannen, liep. Hij is ook te Amsterdam opgetreden en Jules Verne gewaagd van hem in zijn boek ,,Keraban de Stijfhoofdige." De jongleur. Tot de graag geziene kunstenmakers, be hoort nog tegenwoordig de jongleur. Hij is de ruan der vroegere eeuwen, die als gooche laar en grappenmaker, zijn kunsten op de wegen vertoonde, en vaak in dienst van een groot heer stond. Hij vond later zijn weg in het circus. Voortreffelijke jongleurs waren reeds vroeg de Japanners en de Chlneezen. Reeds eeuwen geleden brachten Mongoolsche kun stenaars Europa door hun kunsten in ver bazing. Een houtsnede uit het jaar 1684 toont ons „Chineesche goochelaars". In de achttiende eeuw traden zij veelvul- diger op, vonden weldra in hun Europeesche collega's geschikte navolgers ?n weldra wer den ze door de laatsten overtroffen door veel zijdigheid. De salto mortale. Een der glansnummers der kunstemakers vormde vroeger de ,,salto-inortale", de doodensprong. Deze toer zou het eerst zijn uitgevoerd door een zekeren Archangolo Tac- caro, aan het hof van Karei den Negende van Frankrijk. De stoutmoedig springer heeft in 1599 een werkje over zijn kunst geschreven. Anderen hebben hem spoedig nagevolgd. Men trachtte hem te overtreffen on men streefde met alle macht naar dubbele salto mortale. Het schijnt evenwel heel lang geduurd te hebben, voor men daarin slaagde. De acro baat Tomkinson, in het circus Franconi te Edinburg, in het jaar 1835 was de eerste, die het waagstuk volbracht en spoedig' na hem kwamen vele anderen. Men zocht hem weer te overtreffen door een triple salto mortale. Doch deze poging, welke levensgevaarlijk blijft, eischte menig slachtoffer. De slangenmensch. De slangenmensch wordt tegenwoordig weinig gevonden. De vorige eeuw heeft op dit gebied bijzondere dingen gezien. Tot de meesters in dit ,.vak" behoorde Eduard Kischnigg (gestorven In 1879). Men hield hem voor een aap en de toen malige prins-gemaal van Engeland, zou hebben verklaard: „mr. Kischnigg, U bent de grootste aap van deze eeuw." Van Kisch nigg vertelt men de volgende anecdote: Hij begaf zich naar een circusdirecteur om een engagement, doch deze wees hem af. Kischnigg ging naar de deur. Doch voor hij weg ging, krabde hij zich met zijn linker voet achter het rechter oor. De directeur keek verbluft en verzocht hem, het nog eens te doen. Kischnigg krabde zich nu met zijn rechter voet achter het linker oor. De direc teur was stom van verbazing en engageerde hem dadelijk. Niemand minder dan de Oos- tenrijksche schrijver Nestrey heeft voor Kischnigg een blijspel gemaakt: ,,Aap en bruidegom", waarmede de kunstenaar groot succes had. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl*, per regeL vanaf 2 Januari in alle afdeelinger CM10DE& i erfföcnt» Specialist JÊlnschesimotóZ ~Amsber>dam~ j GEM. ORGELCONCERT. Medewerking van mevr. A Noordewïcr- Reddingïus. Op het 5de Geni. Orgelconcert, Dinsdag 7 Januari, zal mevrouw A. Noordewier-Red- dingius hare medewerking verleenen. Hoe wel mevrouw Noordewier niet meer op con certen optreedt, heeft zij besloten thans voor Haarlem een uitzondering te moeten ma ken. Ongetwijfeld zullen de vele muziekliefheb bers dit waardeeren. Er mag dan ook geen plaatsje onbezet blijven in de zaaL PERSONALIA. Met in gang van 1 Januarn is benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter Inspectie Haarlem de heer P. van Ketel, surnumerair te Amsterdam. De Eerste Kamer heeft met 269 stem men het ontwerpje aangenomen, dat de op schortingsbepalingen betr. den indlrecten vaccinalie-dwang met opnieuw een Jaar ver lengd. De v.-d., de s.-d. en de lib. fracties waren verdeeld. Tegen het. ontwerp verklaarden zich de v.-d. Kranenburg, de s.-d. Ossendorp, Men- dels, Oudegeest, Polak en Moltmaker en de liberalen Smeenge, Rink en Fock. De minister van Arbeid, H. en N. herstelde een fout uit zijn betoog op 23 December. Hij had daar medegedeeld, dat er één geval van positieve encephalitis was geconstateerd na enting met- pokstof uit Lausanne en dat dit geval een doodeiijk verloop had gehad. Dit laatste nu mocht niet worden volgehouden: het geval was niet doodeiijk verloopen, er was zelfs groote kans op herstel. De heer Rink meende daarna te mogen constateeren. dat. door deze mededeeüng van 's ministers betoog der vorige week eiken grondslag werd ontnomen. Hij liet 't bij het enkele constateeren. De minister had van te voren reeds gezegd, dat zijn mededeeüng geen verandering in het eigen betoog of de eigen conclusies vermocht te brengen. Er is dus alweer aanleiding genoeg om in het volgende jaar December uitvoerig van gedachten te wisselen! Drie suppletoirtjes gingen onder den ha mer door, zonder bezwaar. Maar daar kwam ook het suppletoirtje betr. het belastingbetalen op postkantoren. Ware 't niet, dat er volgens het ontwerp uit- keeringen zouden moeten gedaan worden uit 's Rijks schatkist aan het P. T. T.-bedrijf, dan zou het openen van de mogelijkheid om allerwege op het postkantoor belasting te kunnen betalen, zijn doorgevoerd, zelfs zon der dat het Parlement er in gekend zou zijn. Zooals vroeger het belastingbetalen door middel van den Giro-dienst is mogelijk ge maakt. Men weet t dank zij een amendent- Bakker, aangenomen in de Tweede Kamer, is de mogelijkheid tot het belastingbetalen op de postkantoren voorloopig alleen open gehouden voor de steden en voor Noord- Holland. Niet voor het platteland. Minister de Geer vindt dat niet zóó erg! Niet zoo erg als b.v. de heer Wlbaut, die gaarne had gezien, dat deze daad van kos tenbesparende efficiency volledig voor het land toepassing zou gevonden hebben. De minister van Financiën vond *t niet zoo erg. Hij achtte den maatregel volkomen naar den geest des tijds de hoogere doeltref fendheid zal zich baanbreken. De minister zei het in schoone woorden hij werd zelfs meegenomen door den geest des tijds en be steeg het stijgerend vos van Pegasus. Hij zei, dat het doeltreffende zich altijd zou baan breken men zou evengoed een auto wil len kunnen inhalen met een bokkenwagen of den dageraad tegenhouden met een brand spuit! CURSUS E. H. B. O. Evenals vorige jaren zullen door de afdee- ling Haarlem der Nederl. Vereeniging Eerste hulp bij ongelukken, wederom cursussen ge organiseerd worden. Wanneer men zoo schrijft het bestuur ons de berichten in de dagbladen volgt, en ziet hoe het aantal ongevallen toeneemt, zal zich de overtuiging vastleggen hoe nuttig en noodzakelijk het is iets van verbandleer af te weten, teneinde zich zelf of anderen te kunnen bijstaan. De spreuk: „wie spoedig helpt, helpt dubbel" heeft hierbij volle beteekenis. HET WINKELWERKTIJDENBESLU1T. De heerr J. P. Teekens, chef de bureau aan de 6e Arbeids-Inspectio te Haarlem, zal op Vrijdag 3 Januari, des avonds om half negen in hotel Centraal voor le den van de Groote Houtstraat-Vereenlging een uiteenzetting geven van het Winkelwerk tijdenbesluit in de practijk. GEEN NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DEN BURGEMEESTER. De burgemeester en mevrouw Maarschalk zijn tot "nun leedwezen verhinderd, morgen, Woensdag, Nieuwjaarsreceptie te houden. BRANDWEER 60 MAAL UITGERUKT. KEULEN, 30 December (Wolffbureau). Ook hier heeft de storm Zondag vele ongelukken veroorzaakt. De brandweer is zestig maal voor hulpverleening uitgerukt. Maar toen hij den heer van Sassc van IJsselt beantwoordde welke senator voor de toekomst bevreesd was, omdat door het verder doorvoeren van den maatregel dat platteland zou worden beroofd van de ad viezen en het intellect der ontvangerskan toren gleed de minister op de glibberige paden der beeldspraak uit. De heer van Sasse meende, dat de minister oude schoenen weg gooide. voor hy nieuwe had. Maar dan kon de bewindsman wijzen op de welgeslaagde proef in Noord-Holland. Daar zei Mr. de Geer zijn de nieuwe schoenen, die ..een lichtend voorbeeld zijn geweest" te vinden. Zonder hoofdelijke stemming is het ont werpje aangenomen. Over het ontwerpje. dat de remmende be palingen op het oprichten van bijzondere scholen opnieuw wilde doen voortduren voor een jaar zijn gelijkgerichte beschouwingen gehouden als in de Tweede Kamer. De heer de Jong achtte door het ontwerp de vrijheid van het bijzonder onderwijs aan getast en zag daardoor één bezuinigings maatregel op het L. O. voortduren, terwijl alle andere hebben opgehouden tc werken. De minister en de heer Ossendorp betoogden het als onwenscheüjk. dat. op het punt van het ontwerp incidenteele maatregelen wor den genomen, wanneer de commissle-Rut- gers daarover beraadslaagt. De commissie-Rutgers zal In den loop van 1930 met haar rapport komen, verzekerde bij vernieuwing de minister van Onderwijs. Laten we t maar hopen! Offlcieele molens malen langzaam dikwijls. Dat bleek ook uit de behandeling van een suppletoire begroeting op Onderwijs. Een suppletolre begrooting, die de tweede en de Eerste Kamer in zeer enkele dagen hebben moeten afdoen, vóór het jaarseinde, wijl On derwijs zoo laat- met de stukken bij de volks vertegenwoordiging is verschenen. Het ging over niet- minder dan 5 mlllloen. Daarover zijn harde noten gekraakt. Na- turlijk behoefde de huidige minister zich daarvan niets aan te trekken: hij heeft geen schuld. Maar hij en trouwens heel het. ministerie! kan zich gewaarschuwd hou den: de Eerste Kamer is niet langer bereid suppletoire begrootingen op spoedbestelling af te doen. Zij wil tijd hebben voor onder zoek. Om nog even terug te komen op het even- genoemde onderwijs-ontwerpje de heer de Jong verklaarde namens de aanwezige recht- sche Senatoren, dat zij. ware er een hoofde lijke stemming gehouden, zouden hebben te gengestemd. Met de gebruikelijke vriendelijke woorden bij de komende jaarswisseling sloot de pre sident de vergadering. En riep de Kamer een tot weerziens toe op 7 Januari. INTIMUS. Hedenf DINSDAG 31 DECEMBER Palace. Alleen middagvoorstelling. 2.30 u. Luxor Theater. Helden der Lucht" ori ..Boerenbedrog". Toon eel: Les Torcsca's en Les Morley's. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater. ..The Singing Fool". Tooneel: Vera Trolle. 2.30 en 7 uur. WOENSDAG* 1 JANUARI Stadsschouwburg: Het SchouwtooneeL „EUas weet het beter". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Boemelbaron", 8.15 uur, Sociëteit „Trou moet Blij eken". Nieuwjaars bijeenkomst. 8.30 uur. Palace. Cinema en Variété „De Man met het IJzeren Masker". Van 2 uur af. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling van 2 uur af. Rembrandt Theater. Bioscoopvoorstelling van 2 uur af. DONDERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg. Vereen led Tooneel. (Ver kade en Verbeek). „Kletspraatjes" en ..Al leen", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Boemelbaron". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond», Teyler's Museum. Spaarae 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalv# 'a Maan dags tosgang vrij, i In Berlijn werd onlangs een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van een antl- ooiumconares Op het bovenstaande plaatje is een Chineesche reclameprent afgebeeld, fje man stelt het Chineesche volk voor, de tijger opium, de andere roofdieren morfine. De Amerikaansche ingenieur O. R. Angelilo uit Los Angelos heeft een wolkenkrabber van 12 verdiepingen ontworpen en in model uitgevoerd. Deze wolkenkrabber zal in het centrum van Los-Angclos gebouwd wordeti. Het dak zal kunnen dienen voor land- en startplaats van vliegtuigen

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5