Het woord is aan 47e Jaargang No. 14278 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 9 Januari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOONJ ABONNEMENTEN: per week ƒ0.27% met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5IVt. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden OST/i, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels /1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0 60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag. Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25, elke regel meer 0.10. uit si. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 9 Januari. Uit den Raad. liet Werktijdenbesluit en zijn toe passing. Een half jaar overleg. Een attaque op Openbare Werken. Commissie van onderzoek door den Raad afgewezen. Een onge woon geluid....- Na vier weken rust een lange zitting, die van half twee tot bijna zeven uur duurde. De voorzitter begon met Nieuwjaarwenschen, en de Raad bleek in levendige stemming. Mis schien was het edelachtbaar college opge- frischt door de lange rust, misschien waren het de goede voornemens, die het zoo dartel maakten. Mogelijk deden beide factoren hun invloed gelden. In elk geval was het al be paald luidruchtig bij de hamerrevue, waar bij de meeste punten werden aangehouden onder gelach, gegrom, gejuich en zachte kreten-zonder-meer. Later deden leden van de Commissie van Bijstand voor Openbare Werken een eenigszins vinnig-klinkenden aanval op den wethouder voor deze Werken, daarbij aangevoerd door den heer Klein Schiphorst, die levendiger dan ooit was. De wethouder, mr. Gerritsz, verleden jaar nog al eens gauw geïrriteerd als hij aangevallen werd, pareerde met een kalmte die veel beter effect maakte, en waarvan hij, bij verdere toepassing in het nieuwe jaar, plezier zal kunnen hebben. Tenslotte kwam de hoofd schotel van den dag: het Werktijdenbesluit en deszelfs toepassing. Dit debat eindigde met de aanneming van een motie van het jongste lid, mr. dr. F. A. Bijvoet, die zich als zoodanig niet verloochende cn een jeug dig optimisme deed hooren, dat plezierig en frisch klonk. „Les hommes ne sont pas bons", laat de Fransche schrijver Marcel Pagnol zijn satirischen held zeggen, als slotmotief in het vermaarde stuk „Monsieur Topaze". Mr. Bijvoet is geen satiricus, hij kan niet ge- looven dat dc menschen zoo boos zouden zijn dat zij een regeeringsbesluit niet in georga niseerd overleg tot een goede uitvoering wil len brengen, en hij is er van overtuigd dat zij in een half jaar wel tot een oplossing zul len komen. Laat ons liet hopen. Het aangenomen voorstel, dat ik nu al heb aangeduid, was, zooals u ziet, een compro mis. De meerderheid der raadscommissie en B. en W. hadden voorgesteld om in verband met het Werktijdenbesluit geen verdere re geling tot winkelsluiting te treffen. De min derheid (de heer Scholl, vertegenwoordigend liet standpunt der S.D.A.P.) diende een motie in om dat wel te doen, in het belang van het personeel. Zou men alle winkels in de stad een middag gaan sluiten dus ook vele kleine winkeltjes, die heelemaal geen oerso- neel hebben of zou men allen vrijlaten, met het gevolg dat de winkeliers de leden van hun personeel op verschillende ochten den en middagen vrij moeten geven, om aan dc bepalingen van net Werktijdenbesluit te voldoen? De heer Bijvoet stelde voor om de beslissing een half jaar te verdagen en in ciien tijd met werknemers en werkgevers tot georganiseerd overleg te komen, hetgeen met 2315 stemmen tegen de S.D.A.P., de beide communisten en de heer Van de Kamp werd aangenomen. In het debat werd de oude strijd inzake de winkelsluiting, vele jaren geleden gevoerd, weer eens sterk in herinnering gebracht. Dat- kon ook wel niet anders, want vele van de oude argumenten kwamen onvermijdelijk weer naar voren, terwijl de heer Reinalda zijn best deed om het verband tusschen de Winkelsluitingswet en het Werktijdenbesluit aan te toonen. Het debat, waarin dc heeren Scholl, Van Liemt, Reinalda en Bijvoet de hoofdrol speel den en de kwestie duidelijk in het licht stel den, deed wel goed uitkomen dat de groot ste moeilijkheid eigenlijk schuilt in de posi tie der kleine winkeliers zonder personeel in de éenmanswinkels, als ik ze zoo noemen mag, met erkenning dat het vaak éenvrouws- wlnkels moet wezen. Tenslotte namen B. en W., voor wie wet houder Roodenburg het woord voerde, de motie-Bijvoet over, waarna er over gestemd werd. Te voren waren een l^eele serie voor stellen ingediend; de voorzitter beperkte daarna de discussie tot de motie, omdat deze de orde betreffende, prioriteit had, hetgeen tot een spoedige beslissing voerde. Het zou overmoed zijn om te voorspellen of de belanghebbenden er al dan niet in zul len slagen om het in zes maanden eens te worden over de zaak. In de motie-Bijvoet is de wenscheüjkheid, om zooveel mogelijk een vrijen middag aan het winkelpersoneel te geven, tot uiting gebracht. Bij den aanvang van de zitting waren de geloofsbrieven van den heer J. W. van Santé, benoemd tot raadslid in de vacature-de Breuk, onderzocht en in orde bevonden. De heer Van Santé, die vóór 1927 al zitting had voor den Vrijheidsbond, zal dus in de vol gende vergadering ten Prinsehhove terug- keeren, en de Vrijheidsbond-fractie zal weer in haar oude samenstelling zijn. Bij een voorstel tot aanvaarding in eigen dom en het bouwrijp maken van gronden aan de Duinoord-, Akendam-, Rijn- en Ti- morstraten protesteerde de heer Wolff tegen de z.i. te hooge kosten, die het R.-K. Kerk bestuur van Oud-Schoten moet betalen voor het bouwrijp maken, waarop de wethouder van Ooenbare Werken zei, dat de Commissie van Bijstand het voorstel bij de stukken had gehad, en dat aan een kerkbestuur niet meer wordt gerekend dan aan een ander. De heer Klein Schiphorst, lid der Commissie, pro testeerde toen en zei dat hij voortaan gedé- tailleerde cijfers in alle stukken zou eischen. De wethouder verzekerde dat de heeren al tijd alle inlichtingen kunnen krijgen die zij wenschen. Dc heer Miezérus jammerde over onvoldoende voorlichting in de commissie, waarop de heer Joosten dit ietwat snibbige gesprek beëindigde met het verzoek aan de commissie, om haar oneenigheden in eigen kring en niet in den Raad uit te vechten. Tenslotte werd het voorstel, op wensch van den heer Wolff, voor nader onderzoek aan gehouden. Weer barstte de heer Klein Schiphorst los bij een woorstel van B. en W. om de vergoe ding, gevraagd door den aannemer R. Bijker in verband met werken tijdens den bouw van de Manégebrug en Jansbrug, niet te ver- leenen. De wethouder zei dat de aannemers de hoofden bijeen gestoken hadden, waar door de aanneémsom niet omlaag kwam bij aanbesteding. De heer Klein Schiphorst viel hem daarop aan en beschuldigde Openbare Werken van „leuren" bij de aannemers, om na de aanbesteding een la geren prijs te krij gen. De heer Van Liemt had het over den directeur van Openbare Werken, die in de commissie, toen de heer Klein Schiphorst op gemaakte fouten wees, daarover gelachen had en de schouders opgehaald. Hij criti- seerde de gewoonte om maar steeds de amb tenaren te excuseeren, begon zelfs met „er zou binnenkort wel eens kunnen blijken" waarop de heer Reinalda interrumpeerde met: „Niet dreigen". Weer speelde de afwezige figuur van den niet-soepeien directeur van Openbare Wer ken een groote rol in het debat. De heer Klein wou zelfs een raadscommissie van on derzoek benoemen, hetgeen de wethouder als een motie van wantrouwen betitelde, waarop het dan ook inderdaad vrijwel neer kwam. Het voorstel werd evenwel verworpen met 22 tegen 15 stemmen. Het kwam als een zeer ongewoon geluid in den Haarlemschen Raad, die niet spoedig geneigd is om het commissie-van-onder - zoeks-wapen tc dreigen. Wethouder Gerritsz legde er nog den na druk op, dat men toch algemeen erkent dat de directeur van Openbare Werken altijd het gemeentebelang vooropstelt en behartigt. Er was ook nog een voorstel tofc verkoop van grond, dat ae heer Reinalda accompag neerde met de welbekende verklaring der SU AP., die daar principieel tegen er. vóór erfpacht-uitgifte is. Bij den aanvang van het nieuwe jaar wilde hij dat namens zijn frac tie weer eens even vastleggen. R. P. De neef van koning Achmed Zogoe van Albanië Essad Kruyeziu, die eens de opvol- qcr van koning Achmed nou zijn, is zwaar ziek. Het kind lijdt aan longontsteking. Essad is dc zoon van den in 1927 vermoorden gezant in Praag. Sesa Bei Knjeziu, DE STADS-AUTOBUSSEN. KWARTIERDIENST OP LIJN 1. Naar wij thar.s vernemen zal met ingang van Zaterdag a.s. lijn 1 (welke de verbinding onderhoudt tusschen het Bosch en Vaart kwartier en Haarlem-Noord) ook om het kwartier gaan rijden. In verband met de keuring van de betrokken chauffeurs was het niet mogelijk om eerder tot invoering over te gaan. VERBINDING HAARLEM- HEEMSTEDE—LEIDEN. ELECTRIFATIE? Ged. Staten verleenden aan de Brockway Maatschappij voor den tijd van 3 jaar con cessie om de lijn HaarlemLeiden te exploi- teeren. De maatschappij ging tegen deze uit spraak in beroep bij de Kroon doch tot op dit moment is nog geen beslissing omtrent deze aangelegenheid door de Kroon geno men, hoewel binnen enkele maanden het tijdperk van 3 jaar om zal zijn. Nu werd bij het behandelen van het beroep o.a. door de directie van de N.Z.H.T.M. me degedeeld dat men gaarne tot electrificatie van de geheele lijn van Haarlem tot Leiden wilde overgaan, doch dan moest de exploita tie geen moeilijkheden ondervinden van de autobus-concurrentie. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel van Rijnland op een vraag tot hem gericht, geantwoord dat de N.Z.H.T.M. de electrificatie thans overweegt, zoodat de vraag thans wordt gesteld of dit beteekent dat de beslissing van de Kroon binnen korten tijd te wachten is. DE BRAND IN DE BARTELJORISSTRAAT. H. B. AAN DE JUSTITIE OVERGELEVERD. H. B.. aangehouden als verdadht van brand stichting in de meubelzaak aan de Bartel- ïorisstraat, is aan de Justitie overgeleverd Op 7 Januari heeft de Justitie ten huize van H. B. een onderzoek ingesteld, waarbij ver schillende bescheiden in beslag zijn genomen. EDWARD W. BOK. 1 LAKEWALES (Florida), 9 Jan. (Reuter). Edward W. Bok is over leden. Deze ontslapen millionair is van Nedcr- landsche afkomst. Hij is vermaard geworden door dat hij in 1923 een fond' heeft gesticht van 100.000 dollar als een Amerikaan- sche prijs voor den vrede. Hij was indertijd een be kend journalist. NIEUWE LEENING DER GEMEENTE ROTTERDAM. Van 25.000.000 gulden. Van de Twentsehe Bank in combinatie met vier andere bankinstellingen hebben B. en W. van Rotterdam een aanbieding ontvan gen, waardoor de plaatsing wordt verzekerd van een 4 1 2 pet. leening van 25 millioen. Tevens wordt daardoor dc mogelijkheid ge opend, tot conversie in een 4 1.2 pet-, leening over te gaan van dc 5 1.2 pet. leening 1925, groot resto 14.040.000. Van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, van deze gelegenheid tot consolidatie van vlottende schuld en tot conversie van de bovengenoemde leening gebruik te maken en onder opmerking, dat de voorzitter voorne mens is, deze zaak in de heden te houden raadsvergadering in behandeling te brengen, wordt den gemeenteraad voorgesteld, te be sluiten tot uitgifte van genoemde leening te neinde uit de opbrengst daarvan mede af te lossen de nog uitstaande en nog niet uit gelote obligatiën der bovengenoemde lee ning van 1925. ELECTRIFICATIE VAN TRAM LIJNEN IN NOORD-HOLLAND. Amsterdam-Edam cn -Purmcrend. De directie der Noordhollandsche Tram weg Mij. en der Tweede Noordhollandsche Tramweg Mij. heeft het plan, de lijnen Am sterdam—Edam en Amsterdam—Purmerend te electrificeeren. Het rijk en de Nederland- sche Spoorwegen hebben hiertoe ieder 25.000 toegezegd. Dan is nog 250.000 noodig, welke gevraagd worden aan de pro vincie Noord-Holland en de besturen dpr aan genoemde lijnen gelegen gemeenten. Maandag heeft te Amsterdam een conferen tie plaats gehad van de directie met afge vaardigden der gemeentebesturen. Komt het plan tot stand, dan zal de lijn Purmerend—Alkmaar worden opgeheven. Disraëli: Gladstone tras het geicillige slachtoffer van iedere lengendie er toe kon bijdragen hem aan het beivind te brengen. DE HEELE KLAS. 'De burgemeester van Giethoorn heeft bepaald dat in een deel zijner gemeente geen enkele openbare vermakelijkheid meer mag worden gehouden alvorens bekend is, wie in Oudejaars nacht drie ruiten bij den wet houder G. vernield heeft). Jongens sprak de bovenmeester, Iets heel ernstigs is gebeurd, Iets baldadig-vernielzuchtigs, Dat ten strengst moet afgekeurd; Wie van jullie is de zondaar, Die een ruit bij meester brak En hij wachtte of een vinger In de klas naar boven stak; Weder sprak de bovenmeester: Kom, wie is de dader nou. Maar ae heele klas bleef zwijgen Niemand die het zeggen wou; Best, als niemand wil bekennen. Dat hij zelf de dader was, Sprak de strenge bovenmeester, Straf ik deze heele klas, 't Speelkwartiertje is vervallen, Totdat ik de waarheid weet, Allen moeten dan maar boeten, Voor wat een van-jullie deed.... Zoo gaf Giethoorn's burgemeester. Zijn gemeente als symbool De wijsgeerige beschouwing: 't Heele leven is een schooi. HET HUWELIJK IN ROME. NOG EEN AUDIëNTIE BIJ DEN PAUS. DE 300 VLIEGMACHINES. In aansluiting op de telegrammen in ons nummer van gisteren opgenomen, deelen wij heden nog mede: ROME, 8 Jan. (VU.) Onmiddellijk na de huwelijksplechtigheden in de Paulinische kapel van het Quirinaal begaf het kroon prinselijk echtpaar zich te 12.20 naar de Va- ticaan-Stad, waar Z. H. de Paus kroonprins Umberto en zijn vrouw in audiëntie ontving. De kroonprins stelde zijn vrouw aan den Paus voor. Het kroonprinselijk paar werd vergezeld van de zeven hoogste waardigheidsbeklee- ders van hun nieuwe Hof. onder wie Gene raal Clerici, den eersten vleugeladjudant- van den prins van Piemont-, den markies Hanni bal Brivio di Santa Maria de Prato, den ka merheer van de prinses van Piemont en zijn echtgenoote als hofdame van de kroon prinses. Bij dit gevolg sloten zich bij den Pauselijken Stoel de Graaf en Gravin de Vicchi de Val Cismon aan. De particuliere audiëntie bij den Paus had volgens hetzelfde ceremonieel plaats als bij het bezoek van den kroonprins en zijn zus ter. Na de audiëntie bezocht het jonge paar den kardinaal-staatssecretaris. Kardinaal Gasparri legde vergezeld door den apostoli- schén nuntius Borgoncini Duca een tegenbe zoek aan het Quirinaal af. Wij ontleenen nog aan de Telegraaf: De luister, waarmede de voltrekking van het huwelijk van Italië's kroonprins en prin ses Mar ie-José is gepaard gegaan, heeft een wonderbaar schouwspel van pracht en rijk dom opgeleverd, dat onvergetelijk zal zijn voor ieder, die er een glimp van heeft opge vangen. Op het- Quirinaal kreeg men den in druk, alsof men tegenwoordig was bij een ceremonie van het oude Italië, in den kleu renrijkdom zooals Titiaan die op het doek bracht of van een fresco in een Venetiaansch paleis. Overal in het paleis waren kleurige Het Belangrijkste. Uit Haarlem's Gemeenteraad. Het verslag van de zitting van Woensdag. (pag. 2, 4c blad). De voortgezette bespreking ter Haagsche Conferentie. Het incident tusschen de Fransche en Duitsche delegatie berust op een misverstand. (pag. 1, 4c blad). Nieutve lecning der gemeente Rotterdam. (pag. 1, le blad). Edward W. Bok. de bekende Amcrikaansche millionnair van Nederlandschc afkomst, overleden. (pag. 1, le blad). Engeland: Dc Londcnschc Vlootconferentie: Wat beteekent het optimisjnc van Mac- donald? (pag. 4, 3e blad). Engeland: Felle crltiek op Britsch-Indic's Onderkoning. (pag. 4. 3e blad)r ARTIKELENenz. R. P.: Uit den Raad. (pag. 1, le blad). J. C. P.: Om Ons Heen: Dc Stadsbibliotheek. (pag. I, 2e blad). Een interview met Bcnes] over den Euro- pecschen Statenbond. (pag. I, 4e blad). Een interview met Mironesco over de Ver- ecnigde Staten van Europa. (pag. 1, 4e blad). tapijten opgehangen. De zaal, waar de ge- noodigden werden ontvangen, was somptueus versierd met. gobelins, terwijl dc gangen in bloementuinen herschapen schenen. Zeshon derd dames en jonge meisjes uit de Italiaan- sche aristocratie, allen gehuld ln schitteren de costumes en gesluierd, bewogen zich gracieus door de zalen; talrijke Here gestal ten in blinkende uniformen voltooiden hot. schouwspel van luisterrijke pracht, dat het Quirinaal opleverde. Ook buiten het paleis was reeds van den vroegen morgen af te zien, dat hel. prinselijk huwelijk de vreugdevolle belangstelling heeft van geheel Rome en geheel Italië. Driehon derd vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen bloemen als een geurige begroeting omlaag, toen het- bruidspaar zich den volke vertoonde. Van alle kerken luidden dc klok ken en tienduizenden menschen verdron gen zich in de straten. Rome, het eeuwige Rome, had den nacht op vroolijke wijze doorgebracht. De groote geïllumineerde fonteinen spoten flonke rende waterstralen op. zoeklichten speelden langs den hemel en dc machtige drommen burgers cn bezoekers van heinde cn ver verdrongen zich den gohcelen nacht voor het Quirinaal. Den ganschen nacht kwamen boerenkarren langs alle wegen, die naar Ro me leiden, aangerold. Voor Rome was het he den een vacantiedag: alle winkels en kanto ren waren gesloten, het volk vierde feest waar het maar kon. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 December tot en met 4 Januari zijn te Haarlem en omgeving de vol gende gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: Roodvonk: Haarlem 9. Diphterie: Haarlem 3, Bloemendaal 2 en Zandvoort 2. DE AANRIJDING OP DEN SCHOTERU'EG. Dc Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt aan personen, dlc getuige zijn ge weest van de aanrijding op den hoek Schot er- weg-Kloosterstraai, op Maandag C Januari j.L, omstreeks 6.35 uur namiddags, waarbij de heer C. ernstig gewond werd, zich tot het geven van inlichtingen te willen melden aan het politiebureau aan dc Smedestraat, al hier. Aan dc Fransche Noordzeekust is een reeks duinen aan het glijden geraakt en ln de straten van Boulogne terecht gekomen. Duizenden tonnen zand bedreigen dc grond vesten van hotel Jmperial" flinks op de foto)> liet gebouw moest, ontruimd voorden,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1