FLITSEN VICTORIA-WATER STADSNIEUWS SCHILDERWERK AAN ONZE WEEK-ABONNES FEUILLETON ONTWARDE DRADEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 JANUARI 1930 VIERDE BLAD VEREENIGING „HARMONIA" LEZING VAN DEN HEER J. S. JENSEN. lil de zaal van den Protestantenbond, die flink bezet was, sprak Vrijdagavond voor de leden der Vereeniging van Spiritisten „Har- monia" en belangstellenden de heer J. S Jensen, uit Kopenhagen, stichter van de Deensche Splrltis^envereeniging, over het Ir. spiritisten-kringen beroemde materialisatie - medium madame d'Esperance. Dit medium, zoo deelde spr. mede, werd te Londen geboren op 20 November 1855. Al kind werd zij beschouwd als „vreemd". In haar boek „Shadowland" doet zij een merk waardig verhaal betreffende een bezoek aar. een waarzegster, die haar zeide: „U heb ©ogen, die zien wat anderen niet zien. U zult een moeilijk leven hebben en veel lijden, maar u zult ook meer geluk hebben dan de meeste vrouwen. U hebt macht om anderen te leiden". Dit alles is uitgekomen. Als kind al had madame d'Espérance om gang met de geesten, die zij vriendelijker vond dan de meeste menschen met wie zij dagelijks verkeerde. Zij leefde in een wonder land en als zij ontdekte, dat men haar ver tellingen uit de geestenwereld niet geloofde, werd zij zeer boos. Zij teekende ook uit het hoofd de geesten die zag, bij voorbeeld een oude dame, die in den hoek bij den schoorsteen zat te breien. Men zeide, dat het in het huis waarin zij woonde spookte en voor die spoken was zij zeer bang, maar niet als haar schaduwvrien- den bij haar waren. Eens schreef zij als medium een brief in Duitsche letters, terwijl zij die letters nooit geleerd had. De familie Fiddler, vooral de heer Fiddler, een algemeen geacht Zweedsch koopman en overtuigd spiritist, had grooten invloed op haar ontwikkeling. Ook had zij veel omgang met den Russischen Staatsman Alexander Akzakov. Het was voor hem, dat de brief in Duitsche letters werd geschreven. Eens had zij op een zeereis een „gezicht" naast het schip, waarop zij reisde, zag zij een schaduwschip, dat zij later uit het hoofa teekende. Toen zij eens als kind een opstel moest maken en haar dit maar niet gelukken wilde, was zij des avonds naar bed gegaan me', ©enige vellen papier en een kaars, om licht te kunnen maken en dan misschien haar op stel te kunnen schrijven. De gedachten wilden echter ook toen niet komen en zij viel in slaap. Den volgenden morgen werden de vellen papier bij haar bed gevonden: dicht beschreven met haar handschrift. De ge- dachteh die door dit schrift waren uitgedrukt waren echter gedachten van een oudere en wijzere. Aan tal van séance." nam madame d'Espé rance deel. Zeer interessant was de séance, waarop geesten ontstonden uit deelen van madame d'Espérance's lichaam. Op een gege ven oogenblik toch voelde het beroemde me dium dat zij geen beenen meer had, deze wa ren opgelost, en toen verschenen plotseling op verschillende- plaatsen handen, -ongetwijfeld, a-ldtts' spr„ van geesten, die uit de beenen van-madame-d'E. waren ontstaan. In het donker teékende zij de portretten van meer dan 100 geesten. Voor haar was het dan niet donker: zij wist overigens zelf niet, hoe dat teekenen ging, maar het ging zeer vlug en in tegenwoordigheid van getuigen. Verreweg de meeste van deze portretten wer den herkend door personen die die geesten gekend hadden, toen zij nog geen geesten maar menschen waren. Spr. leerde mad. d'E. kennen toen zij 53 jaar was; hij vertaalde haar „Shadowland". Gedurende den oorlog was zij in Duitsch- land en ondervond daar veel moeilijkheden; in 1918 werd zij in Dresden zelfs gevangen gezet. Na haar vrijlating kwam zij bij den heer Jensen in Kopenhagen, aan huis en deed zich kennen als een lieve, hartelijke, behulp zame, onderhoudende en ontwikkelde vrouw. Zij onderwees de kinderen van den heer Jen sen in het Engelsch. In 1919 stierf zij. Spr. is overtuigd dat deze nobele figuur thans in een betere wereld tot heil van de menschheid werkt. Spr. vertoonde vele lichtbeelden van séan ces waaraan mad. d'E. medewerkte, van ma terialisaties en geestenfolografieën, van planten en bloemen, door het medium Yolan- da geproduceerd, van teekeningen, door het medium vervaardigd. De heer Jensen hield zijn voordracht in het Engelsch. De heer P. Goedhart, oud-direc teur eener H. B. S. te 's-Gravenhage en vroe ger arrondissements-schoolopziener alhier, fungeerde als tolk. De heer J. P. Smit, voorzitter ran „Har- monia", dankte spreker en tolk. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEKEN. Terug te bekomen bij: Lefeber, Damiatestraat 28, broche; v. Loe- nen, Begijnhof 12, kerkboekje R.-K.: Borst Korte Houtstraat 11, gewicht; De Graaf, Lan ge Vlamingstraat 5, handbeschermer; v. Gel der, Jan Steenstraat 2, hond (Spaniel)Bur. van Politie, Smedestraat. halsband met pen ning, Versteen, Cronjéstraat 100, dameskou sen; Seggelink, Godfr. v. Bouillonstraat 47 rood, koperdraad; Konings, Bankastraat 25. muts; Bur. van Politie, Smedestraat. kinder- portemonnaie; De Groot, Westerstraat 4, portemonnale met inhoud; Lubbers, Hage lt raat 16, portefeuille met inhoud; v. Galen, Brouwersvaart 116, schoenen; v. Raaphorst, Nachtegaalstraat 20, taschje; Bur. van Poli tie, Smedestraat, unster; Hoogenbeek, Spion kopstraat 28, zweep. DE CONTRIBFTIEVFRIÏOOGING B!J DEN R.-K. VOLKSBOND. Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen R.-K. Volks bond een algemeene ledenvergadering. Op deze vergadering werden besprekingen ge houden over de contributieverhooging, die voor den bond ingevolge besluit van den bestuursraad is ingevoerd. Besloten werd om de beslissing of ook te Haarlem een ver hooging zal worden ingevoerd uit te stellen tot Juli, opdat de vakafdeelingen de zaak nog bespreken kunnen. De voorzitter, de heer J. P. H. Castricum, gaf een overzicht over de afdeeling in het afgeloopen jaar, waarin hij vooruitgang in alle opzichten constateerde. Hij memoreerde het tot stand gekomene in de cursussen van de vakafdee- lingen en vestigde nog eens de aandacht op het programma voor arbeidersontwikkeling, dat thans aangeboden wrodt. F ABRICIUS STRAAT EN FABRISIUS STRAAT. Da.t één zelfde straat wel eens twee namen kan hebben, kan men in Haarlem zien. Wie den Heerensingel afloopt vindt daar ongeveer halverwege de Fabriciusstraat, maar wie daar eenige meters in geloopen heeft, ziet plotseling tot zijn groote verbazing dat de naam veranderd is in FabriSiusstraat! Dat is een fout, die in Haarlem toch eigen lijk niet mocht voorkomen. OUDE ZWERVER. Reeds lang was hij niet meer in staat om te werken, de 72-jarige man, die vroeger, toen hij nog krachtig was, timmernlan is geweest. Toen de tijd kwam, dat hij hamer en zaag moest neerleggen, is hij aan het zwerven ge gaan, van stad tot stad en van dorp tot dorp. Totdat hij voor een poosje ook Haarlem als zijn domicilie koos. Maar ook het zwerven werd hij tenslotte moede. Hij wilde een rustig en warm onder dak hebben. Het noodige geld ontbrak hem echter om zich dit te verschaffen. Toen schoot het hem plots als een flits door het hoofd.... Als hij eens Donderdag heeft hij zijn gedachte, die hem niet meer verlaten wilde, uitgevoerd. Hij vergreep zich aan eens anders goed; stal uit een winkel in de Koningstraat een nieuwen jekker, niet om die te verkoopen of om er zich mee te kleeden, maar omin de gevangenis te komen. Daar hoopt hij rust eh warmte te vinden en daar zal hij misschien wel zijn armzalig leven eindigen. Tenzij de justitie zich over hem ontfermt- en hem na de gebruikelijke hechtenis naar een Rijkswerkinrichting stuurt-. Ook dan is immers voor hem het zwerven afgeloopen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cu. per regel. Uitstekend te vermengen aoberlahnstein met whisky of cognac. DE NIEUWE LANGE $RUG. WORDT VOORBEREID. De gedachte !s wel eens geopperd, dat. wanneer eenmaal de nieuwe brug over het Zolder Buiten Spaarne bij de Rustenburger- laan gebouwa zal zijn, het verkeer over de Lange Brug zoo zal verminderen, dat het niet meer roodlg zal zijn de brug, die nu veel te smal is. door een breedcrc te vervan gen. Ongetwijfeld zal in de toekomst het groote snelverkeer van den rijksweg Haarlem- Amsterdam. achter het Amsterdamsche- en Slachthuiskwartier om. via de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne, over de vcr- breede Rustenburgerlaan, naar het Zuidelijk deel der stad gaan. om vandaar verder zijn weg naar Leiden of Zandvoort- te vinden. Bo vendien zal dan ook de E. S. M. zeer waar schijnlijk dezen nieuwen weg volgen, waar door de Lange Brug ook belangrijk ontlast zal worden. Maar aan Openbare Werken blijft men aannemen, dat een breedere Lange Brug noodig is. Trouwens het verbreeden van den Kamper- en Gasthuissingel wijst er op. dat het. gemeentebestuur overtuigd Is. dat in de toekomst, nog een belangrijk verkeer zal blij ven bestaan tusschen den Oostkant en de binnenstad. De verdere verbreeding van de Anthoniestraat, die ook dringend noodig is, kan slechts een nuaestie van tijd geacht worden. Het kwartier aan den Oostkant van het. Zuider Buiten Spaarne breidt zich bovendien nog gestadig uit. Zoo gauw de benoodigde gebouwen en terreinen eigendom der ge meente zijn, zal ook de nieuwe Schalkwij ker- brug gebouwd worden, waarbij de verbreede weg door de Dubbele Buurt zich zal aanslui ten. DE BAKENESSERTOREN. OVER DE VERZAKKING Eenigen tijd geleden heeft de gemeente raad een crediet toegestaan om verschillen de werken aan den toren van de Bakenesscr- kerk uit te voeren. Er werd in het raadsstuk medegedeeld, dat „de toegang tot den toren belangrijk verzakt is". Wij hebben eens onderzocht hoe het met die verzakking staat, Het eigenaardige is, dat het gebouwtje dat naast den toren staat, de toegang dus tot den toren, geducht aan het verzakken is. Tot- nu toe is de toren nog stevig blijven staan». Het is evenwel niet be kend waaraan de verzakking is toe te schrij ven. zoodat men bij Openbare Werken de toren is zooals men weet gemeente-eigendom belangstellend is, te weten wat er voor den dag komt als de fundamenten van dit ge bouwtje worden blootgelegd. Het vermoeden bestaat, dat het euvel verholpen zal zijn als voor het bijgebouw en betere fundeering ge maakt wordt. HET NED. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN. VOORDRACHTEN VOOR DE KR'NGEN AMSTERDAM EN HAARLEM. De kring Amsterdam van het Nederlandsch Instituut van Architecten, het N.I.V.A., waar mee samengevoegd is de kring Haarlem, heeft Vrijdagavond in het American Hotel te Ara sterdam een eersten voordrachtavond gehou den. Voor een vrij groot aantal bezoekers hield allereerst de heer G. A. Schrakamp, voor zitter van het N.I.VA, ingeleid door den voorzitter der afdeeling Amsterdam, den heer H. J. Breman, een rede over „Doel en streven van het N.I.VA-" Deze stelde de uitzonderlijke positie van het N.I.V.A. in het licht, tegenover de andere architectenbonden en aannemers en onder aannemers. In het N.I.V.A. is plaats voor ieder bona-fide architect, mits hij geen nevenbe trekking heeft. Het doel is bescherming van den architectentitel. Het hedendaagsche ar ch itec te nbedrijf in Nederland is een rotte appel met „onklare kanten", de eene helft is adellijk, de andere voldoet niet in ont wikkeling. Het N. I. V. A. wil niet doen aan onder linge critiek, doch zorgen, dat er nieuwe goede architecten komen. Er is in Nederland niet één architectenbond, die uitsluitend de economische belangen van de architecten be hartigt. en daar toch moet het juist heen Een school voor architecten bestaat in Ne derland nog niet, het N.I.V.A. moet komen tot de oprichting daarvan, omdat de ontwikke lingsmogelijkheden nog te ongelijk zijn voor architecten. De tweede spreker was prof. ir. J. G. Wattjes architect N.I.VJV., over: „De Stroomingen dei Internationale Architectuur". VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1535 DE BUI AGE Moeder schrijft aan tante Martha en sluit een foto van Jantje in ze kan 't ding nu zelfs niet meer vinden doorzoekt het bureau, haar schoot, den vloer en de prulie- mand maakt den brief weer open om la een P-S. lc verklaren, waarom dc foto cr niet by is ontdekt dat ze de foto er wel degelijk in gedaan had adresseert een nieu we enveloppe en sluit ze vindt de foto op het bureau, besluit om die later nog te stu ren en denkt cr nooit meer om. (Nadruk verboden). Hij noemde den tegenwoordigen tijd zeer belangrijk, maar er is een te groote ver deeldheid. Doch is er wel behoefte aan een niet meer veranderbare bouwkunst als uit eindelijk resultaat van al deze stroomingen? Spreker meent van niet, doch gelooft, dat sommige stroomingen zich wel een stabiliteit gegrond op traditie zullen verwerven. Ondanks de veie stroomingen is er echter wel eenheid in de internationale bouwkunst te bekennen zelfs de uitersten zijn met elkaar verbonden. Prof. Wattjes besprak nu achtereenvolgens verschillende richtingen. Hij begon met het Engelsche Landhuis dat een eigenlijk zooveel mogelijk architectuur- loos verschijnsel is. opgaande in het land schap. Door grooter verfijning ontwikkelt zich hieruit een meer uit het landschap vooruit springende architectuur, bijvoorbeeld in historischen stijl. Meer op ornamentvorming gericht is In Nederland De Bazel. Vdorts is er de rationeeler richting, b.v. van Berlage, het constructivisme, dat zich dikwijls vermengt met de vorige genoemde richtingen. Het sobere rationalisme gebezigd bij utiliteitsgebouwen maakt vooral gebruik van baksteen, in het buitenland ook van pleister. Berlage's Beurs is een voorbeeld van verfijning met behoud van het constructivis me. De Bazel gaat in sommige landhuizen in de versiering nog verder. In de „Amsterdamsche richting" worden de bouwkundige onderdeelen zelf tot orna ment, de deur, het raam, de erker, het dak worden het. Ook in de kerkelijke architectuur zijn de zelfde richtingen te onderscheiden. Een ander uiterste dan op Berlage voortge bouwde Amsterdamsche architectuur is de internationalistische, door sommigen ook kubistische genoemd. Deze richt zich in plaats van naar het constructivisme naar het functloneele, het practisch doelmatige en ook naar het sobere bat dit niet naar het „zeepkistachtige" be hoeft te leiden, betoogde spreker met na druk. Prof. Wattjes lichtte zijn voordracht op duidelijke wijze toe met een uitgebreide serie lichtbeelden. Ten derde sprak prof. ir. R. L. A. Schoe- maker. arch. N. I. V. A. over „Het bouwen in Indië". Deze vestigde de aandacht op de bijzon dere atmosferische omstandigheden in Indië het hoogc vochtgehalte in de lucht, dat de atmosfeer drukkend maakt, waarmee bij liet bouwen rekening gehouden moet worden. Dan zjjn cr de moessons. De warmte maakt het gebruik van betondekkingen tegen den INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Ct». per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN- FIRMA J. HEYDANUS Zn. KN INGSTRAAT 25 PAkKLAAN 60rd Tel. 11361 van 8-12 en IV* - 5. Zaterd. 8-1 regen niet mogelijk vanwege haar warmte» uitstraling, yerdiepingenbouw Ls niet wensche- lijk en ongeschikt, gebleken. Rekening ge houden moet worden met de zware regens en volume-verandering van den grond In de ver schillende moessons. Een speciale fundcering is daarom nodig. Om tc profiteeren van luchtstroomingen maakt men alle huizen vrij staande, zij bestaan uit hoofd- en bijgebouwen. Natuursteen wordt meer gebruikt dan bak steen, omdat deze slecht is ln Indië. Men ge bruikt riviersteenen, die gepleisterd worden. Ook deze spreker verduidelijkte zijn voor dracht met een serie lichtbeelden, die op duidelijke wijze toonden hoe in Indië gebouwd wordt met bijzondere materialen, waaronder het bamboe en speciale voor het water en ongedierte onaantastbare houtsoorten dc voornaamste plaats Innemen. Tenslotte werd een humoristische film ver toond, waarin de onkunde van gelegenheids- bouwers. die meenen het wel tc kunnen, ge- rediculiseerd wordt-. WIJ vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers verplicht zijn op Woensdag de abonnementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnementsgeld nog niet hebben ontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld te goed te houden. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking ln van hen die per week geabonneerd zijn, om door betaling op Maandag of Dins dag vlotte afrekening mogelijk tc maken DE ADMINISTRATIE Eenige avonturen van den Engelschen Meester-Speurder HERBERT PORTER. 2) Zelf bewoont ze de drie mooiste kamers van het huis op de eerste verdieping. Ik had helaas verzuimd vooruit te schrijven: dus, toen ik acht dagen geleden in het pension van mevrouw Valentin een kamer probeerde te krijgen, bleek het, dat behalve een klein kamertje geüjkstraats, alles bezet was. Ik wilde weer heengaan, toen de eigenares mij een zeer onbaatzuchtig voorstel deed: zij wil de mij voor de twee weken dat ik in Berlijn bleef, haar eigen drie kamers afstaan; zelf zou zij zich ln dien tijd met het kleine ka mertje behelpen. Ze is erg op mij gesteld, de oude mevrouw Valentin, en ten slotte heb ik het maar aangenomen. Op die m kreeg ik de beschikking over de drie mo.-sle en grootste kamers van het huis. De eerste gebruik ik als ontvangkamer, want ik krijg veel bezoek. De middenkamer als slaapka mer en de derde als werkkamer. Een ding moet ik u nog vertellen: in de slaaokamer ls de hoofdschakelaar van het electrische licht. Mevrouw Valentin, die een eenigszins patriarchaal regiem er op na houdt, heeft hem daar laten aanbrengen en stipt en onverbiddellijk, zooals ze mij zelf lachend vertelde, schakelt ze eiken nacht om twaalf uur precies de verlichting in het- heele huis uit; want het is vroeger voorgekomen, dat slordige gasten den heelen nacht het licht hebben laten branden; vooral jonge, studenten en vroolijke buitenlanders, die van den nacht een dag maakten. Daarom draait ze hun om middernacht om zoo te zeggen het licht voor den neus uit. Ik vertel u dit uitvoerig zooals u mer ken zult niet zonder reden. Zooals ik u al zei, moest ik gisteravond spelen en wel op een weidadigheidsconcert in het paleis van den Rijkskanselier. Mijn vioolsolo kwam laat, het was bijna het laatste nummer. Daardoor was het zoowat half twaalf voordat ik gespeeld had. Ik heb de gewoonte voor ik moet spe len. niets te gebruiken; daarom haastte ik mij. toen ik klaar was, hongerig, maar in een tevreden stemming naar het koude buffet, toen mij iemand rièp. Ik draaide my oin. het was prins van W., dien ik drie jaar geleden aan de Riviera heb leeren kennen. Hij trok mij naar een tafeltje toe, waaraan nog een paar heeren zaten. We waren spoedig in esn zeer geanimeerd gesprek. Ik keek neg een paar maal met weemoedigen blik naar de koude schotels verderop op het buffet maar beleefdheidshalve moest ik blijven zit ten. Kort en goed het was half twee toen wij. de laatsten die gebieven waren, opstonden en afscheid namen. Ik liep langzaam door de straten geen auto meer te bekennen. Uit mijn humeur besloot ik eindelijk maar op een overvolle tram te springen. Bij de „Zoo" moet ik eruit omdat de tram dan door de Kaiserallee gaat. Ik ging onder het viaduct door en was in een oogenblik tijds uit het rumoerige Westen in een andere wereld. Zwijgend en om zoo te zeggen ein deloos lag de stille, voorname straat voor my. Ik wandelde langzaam de donkere, diepe tuinen voorbij; geen blad bewoog Alle ven sters ln deze stille huizen waren donker en dood scli. Was het de reactie van den inspannender! avond., was het de wijn ik weet hefc niet: langzamerhand bekroop mij een eigenaardig zwaar en drukkend gevoel. Door een onver- klaarbaren angst aangegrepen ging ik van het trottoir af om midden op den geasphal- teerden rijweg te gaan loopen. Eindelijk was ik bij pension Valentin. Ik nam mijn sleutel uit den zak. Toevallig glijdt mijn blik over het oude. onbewoonde huis, dat tegenover ons pension ligt, met den verwaarloosden, donkeren diepen tuin. In het bleek maanlicht maakt dit huis nog meer dan anders een in druk van verwaarloozing, ja van griezelig heid. Ik kijk toevallig naar den voorgevel van het huis en merk tot mijn verbazing, dat er in de eerste étage een venster open gaat langzaam geluidloos. Onwillekeurig ga ik opzij om mij onder een boom te verbergen en kijk naar boven. Het volgende oogenblik zie ik in de omlijs ting van het geopende venster een men- schelijk gezicht. Maar toen ik dat gezicht zag liep er plotseling een koude rilling over mijn rug want ik wist ineens heel precies, dat ik deze trekken kende heel goecl kende en toch kon ik me op dat oogenblik niet her inneren, wieToen deed ik een paar stap pen achteruit.... en plotseling scheen mijn hart stil te staan. Met- moeite onderdrukte ik een kreet van afgrijzen en greep met tril lende vingers de staven van het hekwerk vast. Wat daar in het schijnsel van de boog lamp bleek en bewegingsloos als het gezicht van een doode op de straat neerkeek, dat was mijn eigen gezicht Een moment geloofde ik dat Sk te veel ge dronken had en dat de wijn cn de honger mij in een soort koortstoestand gebracht hadden. Ik betastte mijn hart. Hot klopte rustig en gelijkmatig als altijd. Toen kw. in de gedachte in mij op, dat het een verwar de angstige droom was. Ik legde mijn eene hand op de punten yan het hekwerk cu drukte ze naar beneden maar aan de ste kende pijn wist ik dat ik wakker en dat alles werkelijkheid wasWeer keek ik schuw cn ademloos naar het hoofd in het raam van de eerste verdieping.... neen... nu zag ik het duidelijker.... het keek steeds maar, met sta rende blik, als het gezicht van een doode, op de vensters van mijn slaapkamer, die er precies tegenover ligt. Onzeker, zoekend, gle den mijn blikken over de verschijning ja: dat was mijn haar, mijn baard, iedere bijzon derheid van mijn trekken ik herkende zelfs mijn das, de blauw kleur ervan deed in het licht van de maan even aan metaal den- keu. Neen dat was niet iets gewoons wat- ik daar zag. Ik herinnerde mij een oude spreuk, dat diegene, die zijn dubbelganger 's nachts tegenkwam, sterven moet. Alle angsten van een griezelig bijgeloof, dat ik dacht allang overwonnen te hebben, vlogen door mijn her senen. Wéér keek ik naar boven de verschij ning was verdwenen. Het venster was geslo ten. Heelemaai van streek ging ik met onzekere passen verder, ging het huis binnen en oegaf mij naar mijn kamers. Juist wilde ik naar bed gaan, toen ik mij geweldig hongerig voelde. En geen stukje brood op mijn kamer! Ik keek op de klok het was drie uur. Nu iemand wakker te maken ging niet meer. Er bleef mij niets anders over dan zelf maar naar de keuken te gaan om te zien of ik iets eetbaars kon vinden. Voorzichting ging ik in het- donker naar beneden naar de keuken, die in het souster ra in ligt. Onderweg probeerde ik nog. op het trapportaal 't licht aan te draaien te ver- geefsch. Mevrouw Valentin had nu ook weer precies om twaalf uur.de hoofdschakelaar af gedraaid.Nu, mijn kaars was wel voldoende om mij den weg te wijzen. Ik ben in de keu- t ken zeker een beetje onhandig geweest; ik kan me geloof ik ook wel herinneren dat er een deksel van een pan gevallen is. Kort cn goed. een paar minuten later verschijnt mevrouw Valentin, de pensionhoudster, half verbaasd, half uit haar humeur, ln de keu ken. Zij begrijpt was ik hebben wil en helpt mij handig met brood en boter.. Juist wil ze naar de keukenkast gaan om een mes en vork te krijgen, toen wfj beiden op hetzelfde oogenblik... verschrikt... ontsteld. een pas achteruit deden: het electrische licht gloeit plotseling aan.... geluidloos, zonder oor zaak... als door een bovenmenschelijk wezen ontstoken Wij kijken elkaar aan; ik zie hoe ze trilt. Ze trekt de keukendeur open, het heele trap penhuis is helder verlicht. Eén oogenblik staart ze ademloos, als verdoofd naar dr brandende lampentoen stootte ze uit: „Om Godswil... Meneer Karst.... Uw kamer En op dat oogenblik ging het licht weer ult.« het gehee'c huls was weer in volslagen duis ternis gehuldonze oogen. die verblind waren door het helle licht konden het eerst niets onderscheiden. „Meneer Karst", begon mevrouw Valentin fluisterend, „iemand heeft aan dc hoofd schakelaar gedraaid. Ik had hem als gewoon lijk uitgedraaid, terwijl er nog lampen brandden; die zijn dus nu weer aangegaan... er moet iemand in uw kamer zijn Opeens dringt dat ook tot mil door en ik ren de trappen op. Ja, er was aan den scha kelaar gedraaid; Mevrouw Valentin, die be vend in de deur stond, zag hot ook no? aan den stand van de knop. Er was aan den schakelaar gedraaid maar er was nie mande» niets ontbrak, zooais ik da delijk onderzocht heb." (Wordt vervol gd.1T

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11