Rede van Thomas. Graf Bethlen geeft een overzicht. BUITENLAND. Opzienbarend betoog. De hand aan handel en industrie toegestoken. Haagsche Conferentie. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD Hongarlle 's economische toestand ongunstig. Het Verdrag van Trianon. Wederinstelling van commercieel diplo' matiehe posten. Toezegging van de Londensche City. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Minister Thomas heeft aan de lunch van de Kamer van Koophandel te Manchester een belangrijke rede gehouden over de indus trie en den handel, belde factoren, die direct het verschijnsel werkloosheid beïnvloeden. Deze rede, is in zekeren zin een openbaring. De minister had vele autoriteiten laten uit- noodigen, omdat het vraagstuk waarvan hem de speciale oplossing was opgedragen, een vraagstuk was dat alle lagen der maat schappij betrof. Thomas bracht in herinne ring wat reeds gedaan was, doch hij was de eerste om te erkennen, dat noch hij, noch iemand anders een of andere machts spreuk kon wegtooveren. Maar wel konden dingen aangewezen worden, die een regeering niet moest doen en daartoe behoorde in de eerste plaats dat belastingpenningen aange wend werden tot zoogenaamden steun van industrieën, die zich zelf niet bedruipen kon den. Maar met deze restrictie was verster king van den handel en industrie het eenig doeltreffend middel om de werkloosheid van zelf te doen ophouden. De regeering kon hier bij vooral op twee punten helpen. Er was be sloten nieuwe handelsbetrekkingen aan te knoopen door de vestiging van attache's of consuls in Brazilië, Perzië, Argentinië cn Fin land en handelscommissies zooals die van lord d'Abernon naar Buenos Aires, zouden ook naar andere staten en hoofdsteden ge zonden worden. Spr. had dezer dagen met de groote finan ciers in de City gesproken en den indruk ge kregen, dat er kapitaal of crediet beschik baar was voor iedere onderneming, die bewij zen van soliditeit en winstgevendheid kon leveren. Er waren industrieën, die niet meer in de City om verlenging van een crediet durfden aankloppen, omdat zij meenden de grens van het geduld van hun groote geld schieters te hebben bereikt- De regeering had zich kunnen overtuigen, dat deze opvatting volkomen onjuist was. Het groote City-kapi taal deed niet-s liever dan zich met het volle gewicht van zijn crediet achter de industrieën plaatsen, die de werkloozen weer moesten op nemen en werk verschaffen, mits de noodige samenwerking en reorganisatie kon verkre gen worden. De meeste groote financiers behoorden niet tot 's ministers politieke kleur, maar sprekers verwachting, dat de politiek geheel buiten de oplossing van dit vraagstuk lag, was niet beschaamd. De mi nister hoopte na afloop van deze bijeen komst ook de kopstukken der industrie in Lancashire te ontmoeten en bij hen dezelfde energie aan te treffen als te Londen om een vraagstuk zijn eenig mogelijke natuurlijke oplossing te geven. Minister Thomas zei verder nog, dat zijn mededeeling omtrent het kapitaal van de City een openbare uitnoodiging aan handel cn industrie was, om zich aan te melden met daarwerkelijke plannen tot reorganisatie Voor de eerste maal is de geheele macht van het Britsche financiewezen bereid de in dustrie te ruggesteunen. De belangrijkheid dezer redevoering kon moeilijk onderschat worden evenals de ver dienste van Thomas, die hier. op waarlijk opzienbarende wijze, in Amer'kaanschen stijl, begonnen is, met de mobilisatie op groo*e schaal, der industrie. Thomas, de Labour-m'nister heeft met de City gesproken en van zijn polit eke tegen standers de verzekering meegekregen, dat de indruk dat de groote geldschieters bang zouden zijn om nog langer crediet te ver- leenen aan bona fide zakenlui en industri- eelen, absoluut valsch is. Het groote City-kapitaal heeft zich achter Thomas geschaard en den minister in staat gesteld om handel en industrie een hart onder den riem te steken. De tweede merkwaardigheid die nadrukke lijk vermeld moet worden, is, dat de han- delsattaché's weer aan het werk gezet zullen worden. Toen Groot-Brittann'.ë dit econo misch leger terugriep mobiliseerden de Ver- eenigde Staten er één in denzelfden geest. Thomas heeft ingezien dat Groot Bnttan- nië niet bu'ten dat vreedzame leger kan; er zullen dus opnieuw attaché]s uitgezonden worden naar Colombia. Perzië. Zwitserland. Brazilië en Argentinië en er zullen nieuwe posten geopend worden oa in Finland; voorts de bestaande handelsvertegenwoor digingen in Egypte, China, Canada, Zuid- Af rika. Oost-Afrika en West-Indië te ver sterken. Thomas heeft een groote daad aangekon digd. Hij zal dus kunnen zeggen dat hij voor Engeland niet voor niets minister is geweest. L. A. De arbeidsduur in de mijnen De voorbereidende steenkoolconferentie heeft Donderdag en Vrijdag 't ontwerp-con- ventie voor de regeling van den arbeidstijd in de steenkoolmijnen besproken. Een voor stel van den Poolschen regeeringsgedelegeer- ae, dat ten doel had niet slechts de steenkool en bruinkool, maar ook de kali- en ertsmij- nen onder de conventie te brengen, werd met 19 tegen drie stemmen verworpen. Een Duitsch regeeringsvoorstel dat ten doel had de werkzaamheden, die in de mijnen worden verricht door arbeiders, die niet door de mijneigenaars zijn aangesteld, zooals b.v. timmerlieden, eveneens onder de conventie te brengen, werd aangenomen, aldus het Hbld. Tenslotte is nog met 15 tegen 12 stemmen besloten dat de conventie niet, zooals. de ar beiders wenschten, tot de employé's, die geen handenarbeid verrichten en tot personen, die leidende functies verrichten, uitgebreid zal worden. Zij zal dus beperkt blijven tot de ar beiders in engeren zin. De 10de jaardag van den Volkenbond. Gisteren was het juist tien Jaar geleden, dat door de ratificatie, door Duitschland, van het Verdrag van Verseilles, het Volkenbonds pact, dat zooals bekend in het Verdrag van Versailles is opgenomen, in werking trad. Wanneer men te Genève den lOen Januari ieder jaar en ook ditmaal vrijwel ongemerkt voorbij laat gaan, dan is dit voornamelijk omdat aan dezen datum voor Duitschland zeer bittere herinenringen verbonden zijn, al dus het Hbld. Alleen heeft Vrijdag de voorzitter van het Economisch Comité, Sir Sidney Chapman, in het kort de stichting van den Bond her dacht en de voldoening der leden vertolkt over de ontwikkeling der economische Vol kenbondsactiviteit. Een tweetal ministers van bultenlandsche zaken, nl. die van Zweden en Denemarken, hebben de delicate attentie gehad, telegra fisch den secretaris-generaal met dezen dag geluk te wenschen. Von Simson over het Saar- gebied. Von Simson de leider van de Dultsche de legatie bij de Parijsche onderhandelingen over het Saargebied heeft tijdens een te Frankfort gehouden rede daarover het een en ander meedgedeeld. Het Fransche voor stel, zeide hij, om de mijnen in het Saarge bied te laten overgaan in het bezit van ge mengde vennootschappen, waarin behalve kapitaal uit Duitschland en uit het Saarge bied ook Fransch kapitaal zou worden be legd, vindt bij de Duitsehe delegatie tegen kanting. Deze wil namelijk, dat Pruisen en Beieren, de vroegere eigenaars dezer mijnen, in hun rechten worden hersteld. Van dezen elsch zal om redenen van sociaal-politieken en algemeen oeconomischen aard niet worden afgeweken. Van Duitsehe zijde zal elk ander voorstel tot het oplossen van het vraagstuk der mijnen van de hand worden gewezen. Men zal zich eveneens verzetten tegen het Fransche voorstel om het Saargebied, zelf, indien het voor 1935 weder onder Duitsehe souvereiniteit komt, tot dit jaar te blijven behandelen als Fransch douanegebied. In de Parijsche onderhandelingen voegde von Simson er aan toe, is hoewel ze reeds maanden duren nog geen schot gekomen, niet alleen tengevolge van de Fransche re- geeringswisseling, maar omdat Tardieu de besluiten van de Haagsche conferentie wil afwachten, alvorens haar houding ten op zichte van de Duitsehe voorstellen te bepa len. De voor 10 Januari aangekondigde zit ting van de commissie is daarom tot 21 Jan. uitgesteld. De commissie voor de handelspoli tiek, die zich voornamelijk met tarief-aange legenheden bezig houdt, zal haar werkzaam heden op 15 Januari hervatten. Gandhi ov<°r de verhouding tot Engeland. In de jongste uitgave van „Young India** geeft Gandhi een uiteenzetting van de voor waarden. waaronder eensgezindheid tus- schen de door hem aangevoerde meerderheid der Indische beweging, en de Britsche regee ring mogelijk is, terwijl hij tevens de politiek aangeeft die gevolgd zal worden indien geen overeenstemming wordt, bereikt. Ghandi schrijft: „Indien de Britsche regeering het Indische Nationale Congres tot een gemeen schappelijke conferentie zou uitnoodigen ten einde het ontwerp van een plan voor een werkelijk onafhankelijke regeering te bespre ken, dan zouden* naar ik verwacht de leiders van het Indische Congres deze uitnoodiging aanvaarden. Of een dergelijke stap gedaan zal worden, moeten wij afwachten. De keuze van het tijdstip waarop en de methoden vol gens welke het lijdelijk verzet zal plaats heb ben Is aan het congres overgelaten. Ik geef echter toe, dat voorlooplg de atmosfeer voor dezen maatregel niet gunstig is. Met het oog op de huidige stemming van tal van leden van het Congres, de interne gedachtenwis- seüngen en de spanning tusschen Hindoes en Moslim, is het moeilijk een uitvoerbaar plan van actieven tegenstand op te stellen. Ik kan echter den Indisch en patriotten de verzeke ring geven, dat ik met alle kracht zal stre ven naar het tot stand brengen van een wer kelijk uitvoerbaar plan", DE AUTO-DRAAISCHIJF. (Van onzen Londenschen correspondent) Hier is een voorbeeld uit Londen, dat na volging verdient in al die steden van alle landen, waar de verkeerskwestic nijpend wordt. Elke stad in het meest ontwikkelde deel van Europa, die dus een oude stad is. heeft haar verkeerszorg omdat de stad in haar aanleg niet is berekend op het drukke motorverkeer van den tijd- Ze heeft nauwe en bochtige straten, doodloopende straatjes pleinen met nauwe toegangen en uitgangen. Londen heeft ze bij honderden. De stad met het zwaarste verkeer heeft de slechtste stra ten voor verkeer, beschouwd van het stand punt der ruimte. (Dit standpunt der ruimte is een van die vele standpunten die een taal gevoelig mensch niet zal kunnen zien, maar de lezer weet wat wordt bedoeld). En nu is men er op het denkbeeld van de draaischijf gekomen. Waarom zal de automobiel, die a s de locomotief, aan een enkel spoor is g-bon den, niet gebruik maken van een draaischijf? Men is bezig er een te maken in het zuiverste hart van de City, in St. Helen's Court, waar auto's zoo vaak, vanwege de nauwe toegan gen tot dit plein, aan dat eene spoor zijn ge bonden. Het is het meest indrukwekkende zakenkwartier van de stad. waar de meest illustere kopstukken van den handel hun werk doen. Voor Nederlanders kan het van belang zijn te weten dat ook onze petro'.eum- koning. Sir Henri Deterding, er zijn City- pied a terre heeft. Men zal dus beseffen dat er niet slechts veel auto's komen maar dat de auto's daarenboven de langste radiator- kappen en de langste wielbases hebben. De chauffeur, die zulk een wagen dezen hof van den handel binnenloodst, weet tenslotte hoe hij binnen is gekomen maar weet niet hoe hij er weer uit zal gaan. Hij vindt er vele mak kers in dezelfde moeilijkheid. Met handig wurmen staan er de wagens netjes in elkaar gevoegd. Tot nu toe heeft de chauffeur, die een uitweg zocht, met geduldig achteruit- en vooruitrijden en energiek werken met zijn stuurrad na lang tobben het feit kunnen vol brengen. Wanneer de draaischijf er zal zijn, stuur hij den wagen eenvoudig vooruit naar dit toestel, zet hem er op neer en draait met een duw der handen het vehikel in tegen overgestelde richting of in elke richting, die hij verkiest. Hij zal binnen een paar tellen dit plein der opperste congestie kunnen ver laten. Er zijn nog duizend andere plekken in Londen, waar de auto-draaischijf nuttig werk zou kunnen doen. En het is zeker dat elke oude stad vele punten heeft waar de draaischijf tactisch van hooge waarde moet zijn voor de verkeersmanoeuvres. Als hulp middel voor bestrijding der verkeersplagen mag het idee niet worden onderschat. REIZEN PER STALEN DOOS. (Van onzen Londenschen correspondent). De maatschappij voor de ondergrondsche spoorwegen heeft men mag aannemen niet zonder trots bij het begin van het nieuwe jaar verklaard dat de verandering in de buis- treinen nu gereed is gekomen. Met die ver andering wordt bedoeld dat alle treinrljtui gen nu automatisch openende en sluitende deuren hebben, die geleidelijk de traliehek ken aan beide einden der wagens bediend door treinpersoneel, hebben vervangen. De Underground vertelt verder dat ongeveer vijf millioen pond sterling is besteed om de reizigers van Londen cn de voorsteden te voorzien van deze nieuwste typen rijtuigen. Het is niet zeker dat de reizigers er onver deelde goedkeuring aan- hechten of de goede diensten, aldus bewezen, zullen waardeeren. De nieuwe typen zijn als stalen doozen, waarin de reizigers automatisch worden opgesloten voordat de trein het station verlaat. Het is geen prettig gevoel zich opgesloten te weten in een trein, die diep onder den grond voort jaagt. Dit is weliswaar sporadische maar zeer complete gevangenschap. De oude rijtuigen met de ijzeren heksluitingen aan beide einden en door een man bediend, gaven het gevoel dat men zoo noodig den trein kon verlaten. Nu sluit een onzichtbare conducteur de reizi gers op. Het hangt van het behoorlijk werken van de mechaniek der deursluiting af of men spoedig een vrij man zal zijn of niet. De ervaring heeft al geleerd dat het mecha nisme wel eens hort en dat men aan het "tat-ion van bestemming het rijtuig niet kan verlaten. Meer dan ooit zijn de reizigers overgeleverd aan de genade der machine. Niet lang geleden weigerde die machine ge nade te geven. Dat was in het geval van een longe vrouw, die op het nippertje, juist toer. de deuren dichtgingen, nog wilde instijgen Zii was te laat. Maar haar rok raakte vast in de deur. Zij werd meegesleurd en door de botsing met den tunnelingang gedood. He', was een zeer ongelukkige samenloop van om standigheden. Maar het feit bewees dat zulke onsrelukken nie* onmogelijk zijn. Heden! ZATERDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel (Cor v. d. Lugt Melsert) „Men trouwt geen meisjes zonder geld". 8 uur. Palace. „Het Ontwaken" (Awakening). Too- neel: Two Siemonls, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „IJzeren Klauwen" en „Geboorterecht". Tooneel: The Lloyd Sisters en Jean Modern. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt. Theater: ..Schimmen uit het Verleden (Forgotten Face)" Tooneel: Kees Pruis. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg- Het Schouwtooneel. (A. v. d. Horst en Jan Musch). „Het Kamermeis je". 8 uur. Schouwburg Jansweg. „Rose Marie" 2 uur. ,.De Broadway-Meloche" 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Middagconcert H. O. V. 2.30 uur. „De Voddenraper van Parijs". 8 uur. Remonstrantenhuis, Wiihelminastraat 22: Zondagmorgenwijding Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat. Cursusverga dering Ver. ,De Dageraad". 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, van 2 uur af. MAANDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg. Abonn. voorst. 2e serie. „De groote Reis". 8 uur. Schouwburg Jansweg. Het Oost Neder- landsch TooneeL ..Volpone". 8 15 uur. Gem. Concertzaal. Concert Johanna Ree- ser, alt, Jacob Bijster, orgel piano. 8.15 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond. Volksuni versiteit. Lezing met filmver tooning door H. C. Verkruysen: „Japan". 8 uur. Psycho Synthese. Openbare voordracht B. v. d. Meer: „Goethe's Faust". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij. Het noenmaal der journalisten. s-Gravenhage10 Jan. In een persconfentie heeft hedenmiddag graaf Bethlen de drie punten besproken die bovenal voor Hongarije op deze conferentie van belang zijn, t.w.: Ie. de vraag betrefffende de herstelbeta lingen: 2e. die betreffende de liquidatie van het verleden: 3e. de kwestie in verband met de gemengde scheidsgerechten. Wat het eerste punt aangaat herstel betalingen stelde graaf Bethlen voorop, dat ten eenenmale onjuist is wat wel be weerd wordt, dat Hongarije weigerachtig zou wezen aan zijn verplichtingen uit hoofde van het verdrag van Trianon te voldoen. Het heeft tot dusverre betaald en zal tot 1943 voortgaan met te betalen waartoe het ver plicht is. Hij wees er op dat men nooit pre cies had vastgesteld welk aandeel in de schul den op Hongarije zou rusten, dat zulks even min ten aanzien van de te betalen sommen was geschied en dat men alleen een beta lingsprogramma tot 1943 had opgesteld. Van een moratorium was dan ook geen sprake. De Hongaren hadden al hun schulden betaald door middel van leveringen in natura, afge stane goederen enz. Het bedrag dat daarme de gemoeid was gegaan, schatte hij op een totaal van 3 a 4 milliard goudkronen. Dat is een som, die in verhouding tot de betalings capaciteit van Hongarije onevenredig groot is. Men moest niet uit het oog verliezen, dat juist het verdrag van Trianon voorschreef, dat men met de betalingscapaciteit van Hongarije rekening diende te houden. Toen nu in 1924 de regeling betreffende een Volkenbondsleening ten behoeve van Hongarije was getroffen, werd vastgesteld, dat Hongarije 10 millioen goudkronen jaar lijks zou moeten betalen tot 1943, het tijd stip waarop de leening zou eindigen. Hierbij werd uitgegaan van de veronderstelling dat het financieel en economisch herstel zou zijn Ingetreden. Graaf Bethlen wees er op, dat vandaag aan den dag de economische toestand van Hongarije verre van gunstig is in het bijzon der tengevolge van de agrarische crisis die het doormaakt, welke een uitvloeisel is van de Amerikaansche concurrentie, die zich vooral in Hongarije sterk doet gevoelen en waartegen het zich als uitvoerland niet vol doende kan verweren. De betalingsbalans vertoont een sterker negatief karakter dan ooit te voren. /Tin-^r m«n beweerde, dat het Hongaar- sche budget zoo hoog was en dat deze staat dus best meer zou kunnen betalen, wenschte graaf Bethlen er op te wijzen dat men na tuurlijk elk budget wel een beetje kan ver lagen, doch dat het in het gegeven geval niet daarom ging. Waar het op aankwam was dat in een conferentie, waar men het allerlei staten gemakkelijk maakt, men alleen Hongarije meer zou willen laten be talen dan tot dusver. Dit verlangen, dat al leen Hongarije een nieuwen last op zich zou nemen stemt niet overeen met de politiek van toenadering die men heet voor te staan, en met wederzijdsche offers, welke daan-oor noodig zijn. De publieke opinie ln Hongarije zou dan ook nooit kunnen aanvaarden dat Hongarije op een dergelijke wijze behandeld werd. Graaf Bethlen merkte vervolgens ten op zichte van het tweede hoofdpunt, de liquida tie van het verleden op, dat de Hongaren hierin zich geenszins passief, doch wel dege lijk actief gedroegen. Teneinde hun goeden wil te toonen en uiting te geven aan hun vreedzame gevoelens, waren zij bereid, ten opzichte van deze kwestie offers te brengen, doch die bereidheid gold natuurlijk alleen als zij op andere punten voldoening zouden verkrijgen. En nu het 3e punt, de kwestie in verband met artikel 250 van het verdrag van Trianon, dat. ae gemengde scheidsgerechten heeft In gesteld. van welke scheidsgerechten er drie zijn: één voor Hongaarsch-Tsjechische, één voor Hongaarsch-Romeensche en een voor Hongaansch Yoego-Slavische aangelegen heden. Graaf Bethlen herinnerde eraan dat Juist deze bijzondere bescherming ten behoeve van Hongaarsche burgers, die eigendommen had den, op het voor Hongarije verloren gegane grondgebied (dat niet minder dan 72 pet van het vroegere territoir uitmaakte) opzettelijk in het verdrag was opgenomen teneinde te voorkomen dat het grootste deel van het roe rend vermogen der Hongaren zou kunnen worden onteigend. Toen men in de buurstaten tot sequestra- tie en liquidatie van de goederen was over gegaan niet alleen grond, maar ook onder nemingen, filialen van banken, bankdepo sito's enz. had men aldus den eigendom ont nomen had men zich gewend tot do ge mengde scheidsgerechten. Graaf Bethlen verklaarde, dat hét heolemaal niet alleen een kwestie was waarbij uitsluitend de be langen van groot grondbezitters betrokken waren, maar hij noemde haar van zeer ver gaande algemeen-economische beteekenis. Nu was te Parijs aan de Hongaren verzocht óf wel afstand te doen van de rechten uit art. 250 óf wel zelf zijn burgers voor de ont eigeningen schadeloos te stellen. Op het eerste kon Hongarije niet Ingaan, aangezien dan voor de toekomst geen enkele speciale bescherming meer zou bestaan. En het tweede was onaanvaardbaar aan gezien dc Hongaarsche staat (wiens bela- lingscapaciteit toch zeker nog heel wat min der is dan die van de buurstaten (die bewe ren, dat hetgeen zij zouden moeten vergoe den een lasi ls, welke te zwaar op hen zou drukken) zou moeten betalen voor schaden, door anderen veroorzaakt. Toch willen wij. zoo verklaarde graaf Bethlen. als het mogelijk is, een regeling treffen wel te verstaan niet ten opzichte van de beginselkwestlc, doch alleen op don grondslag eener flnanciee'.e regeling. Dit is echter een aangelegenheid die tusschen de particulieren zelf en den Roemeenschen staat geregeld moet worden. De Hongaarsche regeering is bereid den particulieren te advl- seeren, zulks te probeeren. want tenslotte is het tot stand komen van een overeen komst zoowel in hun belang als in het be lang van Hongarije en tenslotte ook van de conferentie. De lunch der Volkenbonds- journallsten. 's-Gravenhage, 10 Jan. Aan de lunch van de Vereen, van Volken bond-journalisten heeft de minister-president Ruys de Beerenbrouck, nadat de voorzitter der vereeniging een dronk op de Koningin had Ingesteld, hiervoor dank gebracht, als mede voor de vriendelijke woorden ln de bui- tenlandsclie pers aan Nederland en Den Haag gewijd. Hij eindigde met het glas op te heffen op den bloei van de vereeniging. Hierop voerde minister Jaspar, de presi dent der Conferentie, het woord. In een gees tig betoog herinnerde hij eerst aan de span ning waaraan de Conferentie in de maand Augustus zoo rijk was geweest, terwijl hij er voorts op wees, hoe thans de heeren gedele geerden heiaas uit journalistiek oogpunt bekeken dc pers geen boeiende copie had. den verschaft. Ondanks den goeden wil om de Journalisten van dienst te zijn had de conferentie tot dus ver geen enkel incident opgeleverd. Dat kon ook niet, aangezien het er thans om ging het zoo belangrijke werk van den afgcloopen zo mer te voltooien. De heer Jaspar wees er voorts op, hoe de pers van haar- kant mee kan werken aan den verheven arbeid in dienst van het vredes-ldeaal, dat de Haag sche Conferentie van haar kant trachtte te bevorderen. Hij gaf te kennen optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van den goeden afloop dor conferentie. In een zelfden geest sprak minister Snow- den en ook Tardieu wees er op. dat men hier in Den Haag een werk van groote beteekenis ondernam, ter bevordering van goede inter nationale verhoudingen. Frankrijk zoo zei- de hij koestert den oprechten wil en het vertrouwen, dat hier voor noodig ls. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de conferentie gun stige resultaten zou opleveren en dat men hierna zich zou kunnen geven aan meerdere oplossingen, die voor de toekomst van groote beteekenis zouden zijn Hij hief het glas op, op de internationale verbroedering, gesym boliseerd in de internationale pers. Na hem sprak Curtius. die uit ing gaf aan zijn streven, de solidariteit der volkerenorga nisatie in dienst van den vrede te helpen be vorderen op het voorbeeld van zijn grooten voorganger, Stresemann. Het noenmaal werd gepresideerd door den voorzitter van de Ver. van Volkenbondsjour nalisten, den Poolschen journalist Vlaslstas Oryng. Aan dc perstafel was san de rechter zijde gezeten de president van de conferen tie, de heer Jaspar en aan zijn linkerzijde de heer Tardieu. Aan deze eeretafel zaten tusschen de eere- gasten verschillende vooraanstaande journa listen. onder wie de president dor Bulten landsche Persvereenigtng in Nederland, de heer Henry Asselln. Mr. Plemp van Dulvc- land was gezeten tusschen de gedelegeerden Wrozowski en Pirelli, dr. v. Blankenstein tus schen de gedelegeerden Tardieu en Adatci. De gasten, die niet aan de ceretafel hadden plaats genomen hadden geen aangewezen plaatsen. De tafels waren met bloemen ver sierd, dank zU de vriendelijke medewerking van het Centraal Bloembollencomité te Haar lem. Ieder der gasten ontving een menukaart met teekeningen van de bekende teekenaars de heeren Derso en Kelen. Briand vertrokken. 's-Gravenhage, 10 Jan. Hedennamiddag met de Etoile du Nord van 1.15 ls dc Fransche minister van Bultenland sche Zaken Briand naar Parijs vertrokken. Hij werd op het perron uitgeleide gedaan door zijn medegedelegeerden ter conferentie Tardieu en Loucheur en door verschillende andere leden der delegatie. Even voor het vertrek van den trein boden 2 dames den heer Briand ruikers Lelietjes der Dalen aan. SPOORWEGONGELUK. NEW DELHI 10 Jan. (Reuter). Bij een bot sing tusschen een expresse-trein en een goe derentrein te Clutterbuckganj werden zes personen gedood en veertien gewond. De goederentrein werd omvergeworpen, waardoor de lijnen geblokkeerd waren. ONTPLOFFING VAN ACETYLEENGAS. PHILADELPHIA, 10 Jan. (Reuter). Ten gevolge van de ontploffing van erservoirs acetyleengas, dat gebruik werd om een thea ter ln het cantrum der stad af te breken, werden twintig personen gewond. Veertien hunner moesten naar het ziekenhuis worden gebracht,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5