jHJJwêtite Steele wereld 30 JAREN ASPIRIN BIOSCOOP INGEZONDEN VERZEKERINGSVOORWAARDEN VOOR W^EK-ABONNéS VAN HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 JANUAftl 1930 DERDE BLAD. PALACE. Vilma Banky in Het Ontwaken. Palace opent met een mooi en uitgebreid Wereldnieuws. Daarna komt Charly Chase Jn „Tafelmanieren" zijn publiek op de grap pigste manier vermaken. ,.The 2 Siemonis" zijn een paar acrobaten, die zeldzaam mooi werk leveren. ..zij" heeft elke spier van haar mooi lenig lichaam in bedwang en heeft er de absolute beheer sen in g over en „hij" is een haar waardig partner. Hun werk gaat ver boven het ge wone uit. Volgens de aankondiging „overtreft Vilma Banky zichzelf in" Het Ontwaken en onge twijfeld is Vilma als Marie Ducrot van een ongeëvenaarde charme. Ze weet het reine, onschuldige van het Elzasser dorpsmeisje prachtig naar voren te brengen. De geheele film tintelt van leven en in het eerste deel voor de pauze, ook van vrooljjkheid. Bijzon der schilderachtig is bijvoorbeeld het dansen van de dorpelingen op de kermis en van een rhythme dat den toeschouwer meesleept. Een van de aardigste tooneeltjes Is dat, waar Marie Ducrot haar schapen gaat weiden, die juist op den weg komen, waar graaf Kan von Hagen met zijn eskadron komt aandra ven. Zij weert zich daar alleen tegen het ge heele escadron en weet luitenant von Hagen ook van antwoord te dienen. Vilma Banky heeft een heel gelukkig gezichtje voor de film, onder welke belichting, van welke zijde of bij welke gemoedsaandoening ook, altijd is zij even charmant, daarbij is zij geboren too- neelspeelster. Haar tegenspelers Walter By ron en Louis Wolheim vormen met haar een mooi gaaf geheeL Resumé, een pracht-hoofdfilm en uitste kend bijprogramma. REMBRANDT THEATER. Een uitnemende film met Cliva Brook en Baclanova. Een uitnemend programma: Het jaarover zicht van 1929, een UFA-fllm zou zoo, dank zij de voortreffelijke montage, in een Liga- theater gedraaid kunnen worden. Ook de ge- luids-film (Die zwei und vierzigste Strasse) heeft uitstekende qualiteiten, de klank is van een goed gehalte en de komische kracht van het filmpje is aanzienlijk. In het hoofdnummer „Schimmen uit het Verleden" spelen Clive Brook, William Powtell en Baclanova mee. Drie filmartisten in één film die waarachtig kunstenaars zijn. Clive Brook en Baclanova missen belden die zeer onaangename eigenschappen die de (meeste stars zoo ongenietbaar maken. Bac lanova is geen vervelende mannequin en Clive Brook is niet één dier mooie goedgekleede jongelingen die een beter figuur zouden maken in de étalagekast van den confectiekeermaker, dan op het scherm. Het scenario van deze Paramount-film is het van het genre „Edgar Wallace" of „Philips Oppenheim". Dat wil zeggen spannend en amusant en prettig-oppervlakkig. De bioscoop is nu eenmaal geen Tempel der Kunst en niemand heeft reden tot klagen als zoo als hier het geval is de film foto-tech nisch schier volmaakt is en de regie getuigt van groote vindingrijkheid en een zeer origi- neele kijk op de situatie. De scène in de ge vangenis, de vechtpartij in de ziekenzaal, het leiden van de vrouw langs de trappen, naar de kamer boven in het groote huis. zijn scènes die de Russen niet zouden verbeteren- Even min als het prachtige spel van de vertolkers der hoofdrollen. Baclanova is een kunstenares die men maar al te weinig in groote films ziet. Clive Brook 's eenvoud is verre te ver kiezen boven de pose van een Fairbanks of een Liedtke. Terloops zij nog de aandacht geves tigd op het spel van de gevangene die een poging doet om te ontsnappen. Zelden zagen we een zoo goede bezetting van een bijrol. LUXOR-THEATER „Geboorterecht", een verhaal van liefde en opoffering. Rin- Tin-Tin in „IJzeren klauwen". Deze week weer een zeer uitgebreid pro gramma. Het is moeilijk om één der num mers het meest te roemen en daarom nemen we maar de volgorde van het programma. Allereerst maken we dan een reisje naar het Neckar dal naar Rothenburg o. d. Tau- ber. We genieten weer van veel schoons. Als eerste hoofdnummer draait „Geboorte recht" met Helen Tweivetrees en Frank Ai- bertson in de hoofdrollen. We zien deze beide als kleine kinderen (Dick en Dolly) in een weeshuis in Californië, zij groeien samen op en altijd zijn zij om en bij elkaar, totdat ze, jongelieden geworden, tot de ontdekking komen dat ze elkaar lief hebben, zeer tot on genoegen van de „moeder" van het weeshuis (het is geen ideale moeder). Het meisje moet maar hulp op een bleekerij worden. Als op zekeren dag een rijke heer het gesticht TELEGRAFEEREN VAN AFBEELDINGEN. (Van onzen Berlijnachen. correspondent). Gisteren is tusschen Londen en Berlijn de dienst geopend op het hoofdpostkantoor te Londen, voor het telegraphiesch verzenden van afbeeldingen. Een jaar van voorbereiding is aan den dienst voorafgegaan. Daaraan mag worden toegeschreven dat de duidelijkheid der getelegrapheerde afbeeldingen niets te wenschen overlaat. Het portret van den Postmaster General was hier het eerste on derwerp. Uit Berlijn kwam een portret over van het hoofd van den Duitschen telegraaf dienst. Photo's moeten naar haar aard we. de moeilijkste afbeeldingen voor telegraphi- sche overbrenging zijn. Maar de getelegra pheerde photo van den Duïtscher, die in de Londensche bladen werd gereproduceerd, was in een woord voortreffelijk. De kwaliteit der reproductie stak wel zeer gunstig af bij die van photo's van bokswedstrijden, die kran ten hier zoo nu en dan op eigen initiatief uit Amerika hebben laten komen en die van de lezers dier bladen een uiterst rekbaren en ijverig tegemoetkomenden zin voor waardee ring vroegen. komt bezoeken om zijn verloren kind terug te vinden, komt D'ck tot de ontdekking dat hij dat verloren kind is. maar uit liefde tot Dolly verwisselt hij de kleertjes. Men verdenkt Dick dat hij het geboorterecht van Dolly heeft willen ontvreemden. De jongelui vin den elkaar toch weer terug en nu krijgt de vader een zoon en een dochter. Vcor de pauze treedt dan nog op de heer Jean Modern, die ons vergastte op eenige uitstekend gespeelde muzieknummers op een occarino. Dan nog het Luxor-Nieuws met. veel ac tualiteiten en na de pauze „The Lloyd Sis ters" de bekende soubrettes, die eenige lied jes voor ons zongen, waarvan vooral het Radio-lied zeer in den smaak viel. Beide variété-nummers hadden een ge weldig succes. Voor de liefhebbers van honden is ..IJze ren klauwen" iets zeer moois. Hierin ver vult de schrandere Rin-Tin-Tin de hoofd rol; hij doet dit op de bekende wijze. Men raakt weer in bewondering over de schran derheid van dien prachthond. Alles is af. Zijn liefde voor de kleine Mary is aandoenlijk, maar hoe fel is hij als tegenstander. Als men al meer nummers van Rin-Tin-Tin gezien heeft ontdekt- men telkens weer nieuwe, goede eigenschappen in hem. De muzikale begeleiding was uitmuntend. In den proeftijd heeft men met vele steden verbindingen beproefd. De autoriteiten in Berlijn toonden zich het geestdriftigst en ijverigst: en dat is de reden waarom de ver binding Londen-Berlijn voor dit doel het eerst tot stand is gekomen. Op het oogenblik is hier alleen in Londen een afbeeldingenzen der geïnstalleerd. Maar in de zes grootste provinciesteden kan men afbeeldingen voor lelegraphische verzending naar Berlijn over handigen, die dan per snelste gelegenheid naar Londen worden vervoerd voor de behan deling. De kosten der verzending hangen af vap de grootte van het beeld. Ze komen op ongeveer 80 cent per vlerkante inch. De af beeldingen mogen in het algemeen afmetin gen van 7 bij 10 inch niet overtreffen. De verzending van een afbeelding van die groot te komt op ongeveer 55 gulden- De verzending van afbeeldingen naar en van New York, het geen een particulier bedrijf is, neemt niet erg op. Maar een Amerikaansche rijkaard heeft onlangs weer eens van zich doen spreken door van Londen uit een 400 Kerstkaarten te- legraphisch te verzenden naar zijn verwanten en vrienden aan de andere zijde van den At- lantischen Ooeaan. Er is ook een geval bekend van een jazz-componlst, die een stuk muziek schreef gedurende zijn overtocht naar Londen en het, hier aangekomen, telegraphisch ver zond naar zijn uitgever in New York. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of n»e> geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. EEN VERWEER. Mijnheer de Redacteur, Niet minder wwonüerd en verbaasd waren wU, na kennis genomen te hebben, van het ingezonden stuk gevloeid uit de pen des hee- ren van Tetering, voorkomende in uw blad van Donderdag j.L Onze verwondering en verbazing golden zoowel den toon, als den inhoud van *s hee- ren Van Tetering*s pennevrucht en wij wil len niet ontkennen, dat het ons moeite heeft gekoet, om den heer Van Tetering niet met gelijke munt te betalen voor zoover dit den toon betreft, waarvan zijn stuk getuigt. Men mag toch van een voorzitter der Haar- lemsche Middenstandscentrale verwachten, dat hy onderscheid weet te maken tusschen een persoonlijke en een zakelijke bestrijding. Uitdrukkingen als „onwaarheden debiteeren", „al is de leugen nog zoo snel de waarheid achterhaalt haar wel" en ..waarom komt zoo'n voorzitter dan plompverloren met zulke kletspraatjes in een vergadering" getuigen echter, dat dit onderscheidingsvermogen bij den heer van Tetering nog wel wat te wen schen overlaat. Nu wenschen wij voorop te stellen, dat de voorzitter op bedoelde vergadering de woor den heeft uitgesproken in een geheel ander verband, dan zulks blijkt uit het geciteerde van den inzender, die waarschijnlijk alleen kennis heeft genomen van het verslag, voor komende in Haarlem's Dagblad. Wij mogen niet van den heer Van Tetering verlangen, dat hy zelve op de bedoelde ver gadering aanwezig had behoor en te zijn- De kwestie hoe de werknemers over de winkel sluiting denken, kan immers den vocizitter der Middenstandscentrale koud laten. Maar wel eischen wij van den heer Van Tetering. dat hij zich op andere wijze op de hoogte stelt van hetgeen ter vergadering wordt gezegd, dan dat hij „mir nlchts. dir nichts" aanneemt, wat een verslaggever hier van noteert, die, doordat hij de noodigs be knoptheid moet betrachten, vaak bulten zijn wil een andere beteekenis aan het gesproke ne geeft. Volgens Haarlem's Dagblad heeft de voor zitter gezegd: „Dat hij bet Jammer vond, dat de gezochte samenwerking met de werkge vers was afgesprongen en verder „dat hij het niet loyaal vond, dat eerst na het adres der werknemers de actie der werkgevers los kwam". Indien echter de heer Van Tetering zich de moeite had getroost, de andere bladen na te slaan, dan zou hij gelezen hebben, dat de Stads-Edltle het gezegde van den voorzitter als volgt heeft weergegeven: „De gezamen lijke organisaties wenschten in samenwer king met de werkgevers een adres aan den Raad te zenden. De werkgeversorganisaties antwoordden niet, waarna de personeelorga- nisaties zelfstandig hun adres aan den Ge meenteraad zonden. Een loyaliteit bestaat er dus niet, hoewel in de conclusie van dc Raadscommissie wel de wenschelijkheid ge uit werd". Wie lezen kan en wil ziet hierin direct het groote verschil. In werkelijkheid heeft de voorzitter gezegd: .,Dat de organisaties van werknemers door het feit, dat zij na 14 dagen nog geen ant woord op hun verzoek hadden ontvangen, om met de werkgevers een bespreking te voeren, betreffende den vrijen middag, be sloten zelfstandig aan den Raad te adres- seeren" en ten aanzien van de loyaliteit der werkgevers merkte onze voorzitter op: ..Dat de verwachtingen, die de raadscommissie had van de loyaliteit van de werkgevers, om hun bedienden wel een vrijen middag te ver strekken, reeds door de feiten waren achter haald, daar dienzelfden avond in de plaat selijke pers een advertentie verscheen van een groot aantal werkgevers, die het meeren- deel der bedienden in hun dienst hebben, dat diezelfde loyale werkgevers hadden be sloten om hun personeel den vrijdagochtend vrij te geven. Wat is er van deze beweringen onwaar, mijnheer Van Tetering? Op onze beurt tarten wy U ons aan te too- nen. dat dit in strijd is met de waarheid. Wij begrijpen werkelijk niet, waarom ge noemde heer zoo krachtig aan het protes teeren is. Zijn de feiten anders? Hij geeft ons een chronologisch overzicht van de verrichtingen der Middenstands centrale inzake het werktijdenbesluit- Wij merken hierbij op, dat het ons betrekkelijk koud kan laten, wat voor den datum 12 Oc tober is geschied. BU or.s schrijven van 9 October 1929 ver zochten wij, namens de drie organisaties aan het bestuur der Middenstandscentrale ons een conferentie toe te staan, op korten termijn, zulks in verband met het feit dat nog slechts enkele maanden ons scheidden van den datum waarop het Werktijdenbe sluit moest worden ingevoerd. Toen de samenwerkende organisaties op 26 October nog geen enkel antwoord van de Middenstandscentrale hadden ontvangen, werd door de werkemersorganisat-ies het na volgende schrijven verzonden: ,.Zeer tot ons leedwezen ontvingen wij van uw bestuur nog geen antwoord op ons schrij ven van 9 October j.L, waarin de Besturen van de drie werknemersorganisaties te Haarlem, met U een conferentie verzochten op korten termijn. Iu verband hiermede, kwamen de besturen op 22 October opnieuw bijeen, teneinde de verder te nemen maatregelen te bespreken. Ofschoon wy het zeer op prijs zouden heb ben gesteld, met Uw bestuur een conferentie te hebben, alvorens tot definitieve stappen over te gaan, waren de besturen unaniem van meening. dat, gezien den korten tijd welke ons van 1 Januari scheidt, thans reeds moest worden overgegaan een adres aan den Gemeenteraad te richten, waarin een alge- heele sluiting van de winkels in de Gemeente Haarlem op Donderdagmiddag, wordt ge vraagd- Wij doen U hierbij een afschrift van dit adres toekomen en zouden het zeer op prijs stellen, indien Uw bestuur met dit adres adhaesie zou willen betuigen". Eerst op 30 October d.a.v. ontvingen de werknemersorganisaties van de Midden standscentrale een schrijven hetwelk wy vol ledigheidshalve geheel vermelden: „In antwoord op uw geëerd schrijven dd. 9 dezer moet ik U berichten, dat wy tot onzen spijt door verschillende oorzaken zelf in deze materie nog geen bepaald standpunt inne men, maar. dat wij, zoodra wy hierover, na bespreking in onze Centrale, tot overeen stemming zyn geraakt gaarne een conferen tie daarover met U zullen hebben en zoo spoedig mogeiyk met U zullen overleggen omtrent den datum, den t-Ud en de plaats van samenkomst. Namens de Middenstands centrale: de vice-voorzltter Smit cn A. ten Boom, secretaris. Wat blijkt dus uit bovenstaande? Ie. dat het de werknemersorganisaties vanaf het begin ernst is geweest om ten op zichte van deze materie In overleg te treden met de Middenstandscentrale, doch op spoed aandrongen in verband met het feit, dat deze zaak voor 1 Januari 1930 geregeld moest rijn; 2e. dat de werkgevers, vereenigd in de Mid denstandscentrale op 30 October 1929 door verschillende oorzaken ln deze aangelegen heid nog geen standpunt hadden Ingenomen: 3e. dat de bewering van den heer Van Te tering onwaar is, dat de samenwerkende or ganisaties in hun schxyven van 26 October hebben medegedeeld dat een conferentie niet meer noodlg was. 4e. dat de werknemersorganisaties nimmer een uitnoodlglng hebben ontvangen, zooals in het schryven van 29 October door de Midden- standscentrale werd toegezegd. Resumeerende, betwyfelen wij het zeer, of het van de zijde der Middenstandscentralc ernst is geweest door overleg tot een oplossing te geraken. Het feit, dat men ons meer dan 14 dagen zonder eenig bericht liet, hee-ft de samen werkende organisaties doen besluiten, dan maar zonder overleg aan den Raad te adres- seeren. De tijden zyn nu eenmaal voorbij, dat de werknemers in gelatenheid afwachtten, of het den werkgevers beliefde te antwoorden. Namens het Bestuur v. d. Alg Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. F. C- GIBS, Voorzitter, W. RARTELS, Secretaris. Noot van de redactie: Onze verslaggever teekent hierbij aan, dat hy de woorden van den heer Gles wel samengetrokken heeft doch dat. dit aan de beteekenis niets veran dert. Hij handhaaft dus, wat hU geschreven heeft. Geachte Redactie, Ik kan er niets aan doen, maar ik heb er altijd plezier in, wanneer ik de Üeeren socialisten, en ln casu ook hier weer de heeren van den rooden Kantoorbediendenbond, hoor spreken over „den toon" en wanneer zij zeg gen, dat het hun moeite heeft gekost mij niet met gelijke munt te betalen, dan neem ik dat dadelijk aan, omdat zij hun vocabulaire met den rooien omslag steeds in den zak bij zich hebben. Mijne heeren, geneert u niet, hoor, ik mag het wel en ik heb altyd wat van jullie opge stoken. Dit ter inleiding en voor het overige kan ik de kortheid betrachten. Inderdaad, op de be wuste socialistische vergadering was ik niet. Ik had geen ult-noodiglng en al had ik ze. dan was ik nog niet gekomen. Dat kan men toch we! begrUpcn! Wat voor nut heeft het. dat lk bij jullie kom, die onzen Middenstand den dood heeft gezworen? Andere vergaderingen van werknemers zal lk altyd gaarne bywo- nen. De 'verslagen over die vergadering heb lk in onze drie bladen gelezen. Zooals altyd, ik weet bij ervaring, wanneer men onwaar heden heeft gedebiteerd, en men wordt op dc vingers getikt, wanneer men rich in het spre ken vergaloppeert, dan hoeft altyd en ecuwig de verslaggever het gedan. Dit is niets erg hoor, dat doen zelfs de grootste staatslieden. Uwe mijnheer Relnalda kent het gezegde nog wel uit zyn diensttijd: .Dek je op jc voor man I" Ik kon natuurlijk maar één verslag nemen en ik heb genomen dat uit H. D., omdat daarin de onware beschuldiging het meest markant uitkwam en óók, omdat 'rij precies klopte met wat uwe heer Scholl in dc jongste Raadsvergadering gezegd heeft, n.L dat wy alle samenspreking en medewerking zouden hebben geweigerd. Terwyi toch deze. uw par tijgenoot heel goed wist, dat het juist anders om was. want in de Raadscommissie heb ik ZijnEdelachtbare op z'n desbetreffende vraag haarfijn ingelicht en toen was hy gcconten- teerd, want hy vroeg neits meer. En ook het bestuur van den rooien Kantoor bediendenbond wist dit ingevolge ons schry ven van 29 October en het is juist dit, dat men de zaken bewust verkeerd of andersom voor stelt, waarover Lk mU woedend kan maken. Strijdt gerust, doch doet het eerlijk door de waarheid te dienen! Met ons overzicht der Juiste feiten, zooals zij rich hebben toegedragen, in chronologische volgorde, en mede door het ingezonden stuk der heeren Gies en Bartels. al wordt daarin met vele nietszeggende bijkomstigheden om de kwestie heengedraaid, is onomstootelijk komen vast te staan en daar is het ons alleen om te doen het volgende „Dat het bestuur der Middenstandscentrale in zijn schrijven van 29 October zich gaarne bereid verklaarde een conferentie over het Werktijdenbesluit te hebben met dc besturen der 3 Vakorganisaties en zoo spoedig mogelijk te zuilen overleggen omtrent datum, tijd en plaats van samenkomst". Hier gaat het om en bm niets anders! En wanneer nu, nadat zelfs ons bestuur in het schryven rijn spyt had uitgedrukt over de wat late beantwoording tengevolge van ver schillende oorzaken (hoewel het schryven toch in 14 dagen was beantwoord, hetgeen, zooals ieder kan weten, niet lang is, noch voor een College, noch' voor een Vereeniging over een belangrijke zaak en waarover meerderen moeten geraadpleegd worden) en wanneer men dan ten slotte bovendien nog weet, dat die 14 dagen te wijten waren aan een acute, levensgevaarlijke ziekte van den voorzitter, wiens eerste werk, zoodra hij maar kon, was te zorgen, dat het schryven, hetwelk hij on der zich had, te doen beantworoden, en wanneer men dan nog aan he; slot van een z.g. „verweer" lezen moet: ,De tyden zyn nu eenmaal voorbij, dat de werknemers in ge latenheid afwachten, of het den werkgevers belieft te antwoorden"dan vraag ik hier toch in gemoede aan leder weldenkende of met zulk soort menschen met kans op succes te redeneeren en te overleggen is? God zij dank, in onze gemoedelijke Midden standszaken, waarin nog een hartelijke en intieme sfeer en verhouding heerschen, zyn deze soort elementen niet te vinden, want anders was ons leven 'een hel. Maar daarom ergert het ons des te meer, dat zy zich trachten te dringen op een ter rein, waarop zij nog zelfs geen vierkante meter hebben kunnen veroveren, om onrust en vyandschap, haat en verderf te zaaien. Dankend, P. J. M. VAN TETERING. Elke week»bottod van Haarlem's Dagblad h, «so la zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem'sDagblad" de venekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, op de volgende voorwaarden: Artikel x. Al* verzekerden worden beacboawd alle per week betalende geabooneerdendie aan de volgende veretschteo voldoen: a. gedurende minsten* twee weken als geabonneerde in de register* van „Haarlem"* Dagblad" zijn ingeschreven; b. tusschen ld en So jaar ond zqst e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor ben het gevaar voor ongevallen vergrooienen volkomen net gebruik hebben van hunne lede maten en i in tuigen. Art. geluk, alt in e bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recht- streeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waar onder ook te water geraken verstaan wordt), den ver zekerde, onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, so waarvan net oewij* geleverd worde dat znlks door van buiten ai toegebracht geweld werd veroorxaakt, met net gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Art 3. De aitkeerlngen bedragen: 600 GULDEN, indien net ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekse De oorzaak is van de levenslange on geschiktheid van den verzekerde, waaronder be grepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten oi beide banden, aan wel «en voet en oen band, boven den enkel nf den pols, of 00nerstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen Ueo dagen sa den datum van bet ongeval: too GULDEN, indien bet ongeluk (vallend* binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- *treeksche oorzaak ts van den dood van den ver zekerden geabonneerdebetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal sa uren na net ongeval; 400 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rwcht- atreeksche oorzaak ia van de amputatie van «én band of éen reet boven den pol* oi enkel. 01 van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totaJe blindheid van dat oog), een en ander bin nen 10 dagen na den datum van bet ongeval; «jo GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenren van de voorwaarden) de eenige en recht- streekscbe oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen ai den datum van het ongeval; Xjo GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en reebt- alreekscbe oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; je GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en reeht- atreekscbe oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; Too GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht - streekscbe oorzaak ts van de breuk van een boven st; of onderarm of van de breuk van eest boven- en-of onderbeen terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle ultkecrlngen op bet boofd van één persoon verzekerd cn om welke redenen ook te doen. te «amen nooit meer dan f 600.— kannen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing scheuring, knelling, al* anderszins, dat verlies met amputatie zal worden galljkgesield. Verder onder bepaling, dat het verliet van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gcbieckige ol verminkte ledematen geen aanspraak geeft op. en niet in aan merking gomt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór bet ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval bat verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verieeneu uitkeert tig to geen geval het bedrag te boven dat voor bet rezlia» van de gshccle baad I* TMtgettold, Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering. met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- oi onderarm of been. tengevolge beeft, de oitkeering voor vezlies zal worden verleend. Art. 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aaD de echtgenoote, af bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonnó Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers ot oogen geschieden aan den aboané zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, ra' de oitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige Inlichtingen verkregen zijn en het persoon Ifjk letsel, en dc oorzaak en bet gevolg daarvan, bewezen zijn ten geaoege der Directie van .Haar lem 'z Dagblad". Art. 5. Eene oitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voozbesebtktbeid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting ais gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd ts); e. door eene bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d door zonnesteekof terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder ln staat dan gewoonlijk om zorg voor rich zeiven te dragen; e door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, betzij willekeurig of niet, onverschillig of de ge abonneerde ai dan niet goed bij zinnen was; f. te dnel, of gedurende de voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaart- tochten. of bü baden, zwemmen, automobielrijden, motocvrielrijdea of wielrijden; g. door grove nalatigheid or grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in boitenlaadschen oorlog of b innen- landsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt ais te zijn veroorxaakt door nova nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten cenoege van de Directie van Haarlem's Dag blad bet bewijs van bet tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van recht- matiee zelfverdediging, of wel bü poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné te staat van krankzinnigheid of vers tan dsverbijs tering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (bebzlve indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Euro- peescbe haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krrigsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij opboodt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te beulen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering rijn uitdrukkelijk uitgesloten allen die zich met de bereiding, het verwerken of proef- nemtoren met bnskrult, schietkatoen, nitroglycerine, dvnamiet, naphta. acetvleengas, of andere licht- ontplofbare of licht-ontrlaabare stoffen bezig houden, of daarbij des bewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerken. acrobaten, clrcusrijders en dergelijken. Zeevisscher*. zeevarenden en personeel van dec Loodsdienst zijn In de verrekering begrepen, en wel, wit betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkee ringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op nitkeering bij overlijden kan voor bes uitsluitend aanspraak worden gemaakt Indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats bad, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstel ling betaald, dan die. welke volgens het oerdeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dag blad" zonde hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon door hetzelfde ongeluk («troffen. Gedurende des termijnwaarin de verzekerde lijdends is aan Ge gevolgen van een ongelukzal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tol elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt moeten in alle gevallen alle bijzooderhedea daaromtrent en omtrent bet beitomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van .Haarlem 'sDagblad'leHaarlem en indienzoodunlite kennisgeving niet binnen driemaal 44 uur na het ongeiuk is geschied, dan zal geen er Lel uitkeering verschuldigd zijn indien de getroffene zeevarende la, moet de zeanis- geving van het overlijden geschieden binnen drie dagea het be*end worden van het ongeluk aan de belang- Zoo spoedig mogelijk na bet ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen ea de verzekerde B gehouden onder geneeskundige b In leder geval moet den geneesheer van .Haarlem Dagblad' toegestaan worden den verwonde te onder roeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs* geéischt kan worden, ea „Haarlem's Dagblad" teelt eveneens vrijheid om roc-danige genees- en heelkundig* hulp te verstrekken als bel coodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zoo kunnen eischea betref- rende eenig ongeluk ol verwonding op grond waarvan een elsch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk □adat biertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodeüjken afloop moet hiervan aan de Directie ran Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, on middellijk nadat het ongeluk aan beiangnehbeadea bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der tn dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uit keering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage- lormuiicrtotuitkeencg, «u ingeval van ovezLyden. van de dood acte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegd* stukken blijven bet eigendom van „Haarlem's Dag blad". De kosten der geeischte verklaringen komen ten laste van dengene. die de oitkeering aanvraagt. Alle bedragendie krachtens deze verrekering ver schuldigd zijn. rullen betaalbaar zijn ten kantore van Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van rto* door de(n) rechthebbende(ngeteekende quitanlie, terwijl de verzeker mg bij uitbetaling van een pedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal ver vallen Van geen som. die verschuldigd ts. tal tn triest be taald wordeo. ook niet in gevallen, waarin die ander» volgens de wet verschuldigd zon zijn; terwijl de ver plichting tot uitbetaling van eenig bedreig ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat bet is toe gestaan geworden, h ingevorderd. Art. 7- Alle gwchllleu aft de voorwaarden voort- vloeiende, tullen beslist werdea door drie schefdslieden, Nederlanders, til) onverdeelde fceure door partijen te benoemen. Bu weigering o: bij gebreke van overeen stemming geschiedt a- beaoernmr dei drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onder werpen als aan een vonnis ta het hoogste ressort ea zullen elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Art. 8. Berwariag of vervreemding van de rechtee, voor een geabonneerde uit deze verzekering voort vloeiende. teelt geen rechtsgevolg Alzoo zal bet ont vangbewijs van den verzekerde ot. bij cveelddeevan de echtgenoote of griger.amea van den verzekerde m ieder geval volledige kwijtiag ten gevolge bebben. Met bet oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze pij elke veraadiztag van woon plaats, beroep oi naam. hetzij door huwelijk o« iaden- zins. daarvan ten spoeditrtr opgave dóes san d« Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per reteL moest wel ten deel vellen aan een product als ASPIRIN, dat bij alle verkoudheidsziek- ten, rheumafiek, hoofd- en kiespijn, griep» zenuwpijn enz, een zoo zekeren en genees- krachtigen invloed uitoefent, zonder schadelijke bijwerking. Hét is daarom geen wonder, dat thans de roem van Aspirin tot in de meest afgelegen landen is doorgedrongen. Aspirin eenig op de wereld.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9