Het Koloniaal Congres der S. D. A. P. ,Door evolutie geleidelijk tot vrijmaking. AMSTERDAMSCHE BEURS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 JANUARI 1930 Heringa Wuthrich, Haarlem Centrale Verwarming Oliestookinrichtingen - (Adv. Ing. Med.) den dit ontdekken is prettig voor ons en goed voor de heele Menschheid. Het zal hen bo vendien ln den vervolge alvast bij voorbaat in de goede richting suggereeren. Het is voorts voordeclig voor de Haagsche hoteliers en win keliers, voor wie zoo'n conferentie een prach tige zaak moet wezen. En het brengt ook een steentje bij tot de Internationale toenadering der volken, in dien zin dat zij elkaar betel- moeten leeren begrijpen en inzien, dat zij tenslotte allen menschen zijn van hetzelfde maaksel, samengesteld uit dezelfde complexen deugden en ondeugden, vervuld van dezelfde ffroote menschelijke emoties. De Franschen onderscheiden zich bij derge lijke gelegenheden altijd nogal op het punt van officlëele internationale beleefdheden, en zoo heeft hun premier, André Tardieu. dit maal de Hollandsche Journalisten, die de con ferentie in Den Haag meemaken, op een ge zellig kopje thee thé complet in zijn hótel genoodigd. Het is jammer dat De Courant Het Nieuws van den Dag, blijkens het stukje dat zij van morgen erover publiceert, naar deze bijeen komst een verslaggever heeft afgevaardigd, die aan zooiets nog heelemaal niet gewend was, ofschoon hot geenszins nieuw is. De man vindt het een ..bekroning" van zijn con ferentie-ervaringen, dat hij bij Tardieu op de thee is geweest moge zijn eerzucht stijgen en constateert dat de minister hem gemoe delijk op óc schouders klopte „om hem gerust te stellen". Vreemd, want de heer Tardieu is geen menscheneter of zoo, maar een doodge woon, ofschoon zeer bekwaam en beminnelijk burger van de Fransche republiek. Enfin. Dat de verslaggever het heeft over Tardleu's „vermaarde elegante sigaretten pijpje" is alleen maar weeïg, en dat hij hem „flux de bouche" toeschrijfteen onsma kelijke eigenschap, die voornamelijk zuige lingen kenmerktzal de Fransche premier hem wel vergeven, begrijpend dat hij „flux de parole" bedoelde. Hij is niet bepaald de eerste die deze taalfout pleegt, en in een Fransch salon zou het erger zijn. Maar de verslaggever maakt het met zijn eenigszins malle onder danigheid al tc erg. als hij schrijft: „Mogen we niet eerlijk bekennen, dat bij het ontvan gen van zijn allervriendelijkste invitatie wij de ldée krijgen alsof wc ook plotseling deel uitmaakten van een bultenlandsche mogend heid?" Dit Ls akelig van armoedigheid. Ik hoop dat er weinig Hollanders zijn, die zooiets bij een dergelijke gelegenheid zouden denken. Tij dens de vredesconferentie te Parijs in 1919 werden wij bultenlandsche journalisten her haaldelijk door Francshc en andere ministers in besprekingen ontvangen door Tardieu, maandenlang, elke week maar ik heb nooit gemerkt dat één onzer er dergelijke armelijke gedachten aan verbond, ofschoon ook bij die gelegenheden „de vriendelijk lachende minis terpresident de journalisten hartelijk be groette", betgeen deze scribent ..verbluffend" noemt. Wij vonden het niet verbluffend. Wij vonden het doodgewoon. Waarom zou de man onbeleefd geweest zijn? Ook voelden wij ons, menschen van do verschillende nationaliteit, allen welbewust van ons zelf en hadden niet den minsten lust om „van een bultenlandsche mogendheid deel uit te maken". Ik hoop maar dat de heer Tardieu het rare verhaaltje van dien verslaggever niet leest, maar vrees het ergste, want de legaties plegen de opinies van de kranten vlijtig te vertalen. Het zou Jammer zijn als de Fransche minis ter-president zijn goede Hollandsche indruk ken door deze akelige onderdanigheids-uiting liet bederven. Bij de Olympische Spelen heb ik eens een Engelschman gesproken, die mij met veront waardiging vertelde hoe op een Haagsche re ceptie een Hollandsche dame tegen hem en twee van zijn landgenooten was gaan afgeven op haar eigen land, en het hunne was gaan ophemelen. Zij hadden het zwijgend aange hoord en haar tenslotte den rug toegedraaid. Eén hunner had daarna gezegd: „The d woman is unnatriotic". Dit is een tijd van internationale toenade ring, waarin de volken elkaar beter leeren begrijpen. Maar diegenen, die in domme adoratie voor het groote buitenland verkee- ren, hun eigen volk daar beneden stellen en dit tegenover de buitenlanders doen blijken, kunnen in elk land rekenen op de behande ling die die Haagsche dame ondervond. Men zal hun den rug toedraaien. Het is jammer voor de courant, die het stukje over de thé bij Tardieu publiceert, dat zij dit werk niet door een ander heeft laten doendoor iemand met meer zelfbewust zijn en savoir-vivre. R. P. DE STORM. Veel boomen ten slachtoffer gevallen. GEDEELTE VAN EEN MARKT STALLETJE DOOR EEN WINKELRUIT. Te Haarlem. Wie vannacht het voorrecht heeft geno ten te kunnen slapen heeft de eerste im pressies van den storm toch vanmorgen nog in voldoende mate kunnen ondergaan, wijl zijn weg ging over vermalen dakpannen en gesneefde takken, over tot poedervorm teruggekeerd glas en deelen van wat. eens zonneschermen. reclameborden, luifels, schoorsteenen, windwijzers en andere nut tige ornamentiek vormde. Dit alles, dat de vroege wandelaar op zijn tocht ontmoette, was de razende storm des nachts tegenge komen, toen het nog op zijn natuurlijke plaats poogde weerstand te bieden omdat het niet zielloos gebroken wilde zijn. Doch wat deerde tegenstand den orkaan? Deze sloopte wel krachtiger objecten, een boom in de Suma trast iaat, die ontworteld bleef leunen tegen den geveltop van het huis. waar hij tot dusverre vóór had gestaan en ln dezelfde straat nog een iep. Een boom op het Prinsenbolwerk. die dwars over den weg werd gesmeten, een boom op het Teyler- plein en twee boomen in Den Hout, geluk kig geen kostbare reuzen. Op den Klopper- singol viel een zeer zware tak naar beneden. Al deze dingen gebeurden echter zonder dat iemand getroffen werd. De storm rukte ook aan een gaslantaarn aan een muur op den hoek KampersLngel— Zuidér Buiten Spaarne net zoolang tot die er af was. Desgelijks deed zij met. een jStUk rink, dat op het dak van de garage Kim man behoorde, doch op den Wagenweg te recht kwam en met een schutting aan de Thontsonlaan. Ook een politieagent kreeg hij te pakken en de man, die Zaterdag morgen op het paadje achter de huizen aan den Kleverparkweg fietste werd in de De'.ffc geworpen. Hij ging kopje onder, doch kon er zonder hulp uitkrabbelen. Een andere man werd vannacht In de Groote Houtstraat tegen de spiegelruit van ,,Bata" geworpen, hetgeen de ruit niet hield. Ernstig was ook wat op de Gedempte Oude Gracht gebeurde toen in den vroegen morgen de stalletjes voor de Maandagmarkt gebouwd werden. Een tafelblad werd op den wind gedragen naar en door het win kelruit van de firma Reiziger. Het bouwen van de kraampjes Ls daarna gestaakt. Hiertoe beperkte zich de eenigszins ern stige stormschade in onze stad. Te Heemstede. Te Heemstede waaiden pannen af en tak ken. Doch groote schade werd niet gemeld. Groenendaal schijnt er goed afgekomen te zijn. Tc Bloemendaal. In de gemeente Bloemendaal zijn eenige boomen omgewaaid. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Tc Zandvoort. Een serre inge waaid. Te Zandvoort werd de grootste schade ver oorzaakt. aan een particuliere woning aan de Boulevard Paulus Loot. waarvan een serre vernield werd. Ook de bovengrondsche licht- leiding ondervond weer schade doordat eenige palen omwoelen, waardoor een ge deelte van het dorp weer eens van licht ver stoken bleef, doch gelukkig eerst laat in den nacht. 3 's-Gravenhagc. Telefoon verkeer gestremd. Men seint ons uit Den Haag: De Zuid-Westerstorm heeft in den afge- loopen nacht ln Den Haag geducht hulsge houden. De brandweer rukte herhaaldelijk uit voor het verleenen van assistentie op plaatsen waar schuttingen of schoorsteenen waren omgewaaid. In het Haagische Bosch en de Scheveningsche Boschjes en in de stad moesten verscheidene boomen het ont gelden. In de Scheveningsche haven werd nogal schade aangericht aan de trossen van schepen. Tengevolge van den storm is groote vertraging in het telegraaf-ver keer met Frankrijk ontstaan. Door den stormvloed be reikte het zeewater aan de zeewering den buitengewoon Imogen stand van 2.40 Meter boven Delflandsch peil. Veel schade te ÏJmuiden. Geen loodsdienst. Geweldig heeft de storm in den afgeloo- pen nacht over ÏJmuiden gewoed, vooral tussehen 12 en 2 uur. toen de wind was aan gewakkerd tot een orkaan, die ln de omge ving veel schade heeft veroorzaakt. Van tientallen hulzen, vooral nieuw ge bouwde perceelcn, zijn tallooze dakpannen afgewaaid. Het nieuwgebouwde woonhuis van het raadslid den heer Van Nifterick aan den Baron van Tuyllweg heeft veel stormschade bekomen, doordat de schoor steen van het dak is gewaaid. In de haven deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. Wel bereikte het water tussehen 1 en 2 uur hedennacht een buiten gewone hoogte en is ook de noodlichtopstand op den Noorder.strekdam in de buitenhaven weggeslagen, doch hierbij is het wel geble ven. De stoomloodsboot is voor den storm naar binnen gevlucht en in de buitenhaven ten anker gedaan. Hierdoor kan het zich voor de haven be vindende Duitsche s.s. „Rendsburg" niet be- loodst worden. Het ligt thans een gunstige gelegenheid af to wachten om binnen te komen. Stoomschepen gestrand. COCKSDORP. 13 Jan. (V. D.) Achter den vuurtoren van Cocksdorp is in den afgeloo- pen nacht tijdens den hevigen storm een stoomschip gestrand. Ook op do Vliehorst is een schip gestrand. De reddingsboot is hedenmorgen uitgeva ren. Schade in de Amstcrdam- sche haven. AMSTERDAM, 13 Jan. (V. D.ï De hevige storm, die in den afgeloopen nacht heeft ge woed, heeft in de Amsterdamsche haven veel schade aangericht en moeilijkheden veroor zaakt.. Het heeft duchtig gespookt. In de oude Houthaven is het Duitsche stoomschip „Ymir" losgewaaid. Door het presenteeren van het stuurboordsanker is het schip weer vastge maakt. In de Minerva-haven is het Duitsche stoom schip „Charlotte Cords" van zijn boelen los gebroken. Het schip is aan een andere boel vastgemaakt, nadat het nog over een tweede boei was heengegaan. Aan de Ertskade is het Engelsche stoom schip „Hillfem" van zijn achtertrossen los gebroken. Het schip voer met zijn achter schip tegen een tjalk en een lichter en heeft eenige lichte schade veroorzaakt. Verder is de motorboot van den Haven dienst den geheelen nacht in de weer ge weest om assistentie te verleenen. Op ver schillende plaatsen dreigden tjalken, lichters, motorbooten, enz. tengevolge van den storm te zinken. De zo schepen zijn alle of goed vastgemaakt of naar veiliger plaatsen in de haven gesleept. Voor zoover bekend hebbon geen ongevallen van ernstigen aard plaats gehad. EEN DERDE SLACHTOFFER VAN HET ONGEVAL TE SLOTEN. AMSTERDAM. 13 Jan. (V. D.) De 64-jarige P. van der Voort, de eenige van de drie in zittenden van den vrachtauto, die gered werd, toen de auto Donderdag Jl. in dc Ring vaart te Sloten reeds, is Zondag in het zie kenhuis aan dc gevolgen van het ongeval overleden. ZIJN KINDJE VAN HET LEVEN BEROOFD? Men seint ons uit Den Haag: De man. die dezer dagen is aangehouden als verdacht zijn zoontje van enkele dagen opzettelijk te hebben doen stikken, is heden, ondanks zijn ontkentenis in het IIuls van Bewaring opgegoten Het resultaat van da lijkschouwing wordt geheim gehouden. Inleidingen van de heer en J. E. Stohvis en Ir. C. G. Cramer. Vbor het verslag van de zitting van Zondag zie men elders in dit nummer. (Van een bijzonderen verslaggever). Utrecht, li Januari 1930. Na de openings rede van den voor zitter der S.D.A.P., .den heer Jan Oudegeest, (uit welke rede wij Zaterdag reeds het belangrijkste ver meldden) spraken de heer Dittmann, namens de Duit sche Soc.-Dem. Partij en de beer t .Wauters, namens J. Oudegcest. dc Werk lieden Partij woerden van welkom. Onder applaus en met algemeene stem men wordt een uitvoerige resolutie aange nomen, waarin het Congres met veront waardiging kennis neemt van de gepleegde inbreuk op de staatkundige vrijheid van de Indonesische volksbeweging en de persoon lijke vrijheid van handelen harer leiders en uitspreekt, dat een ruim opgevatte toepassing van het recht van vereeniging en vergade ring noodzakelijk is als eerste voorwaarde voor den strijd voor nationale onafhanke lijkheid, welke resolutie voorts het jongste optreden van de Indische regeering veroor deelt en van de regeering onmiddellijke vrij lating eischt van allen, die om politieke re denen in voorloopige hechtenis zijn gesteld, terwijl voorts geëischt wordt amnestie voor alle politieke gevangenen en verbannenen. Tenslotte wordt verklaard, dat de Partij het als een harer voornaamste plichten be schouwt de Indonesische volksbeweging op doelmatige wijze te steunen in den strijd voor onafhankelijkheid. De heer J. E. Stokvis, die het door het partij bestuur voorgesteld-be ginselprogram zou toe lichten, zeide o.a. dat dit niet een program van Indonesiërs, maar van Sociaal-democraten was. Hij herinnerde er aan, dat reeds op 't congres te Arnhem in 1921 be paald was,, dat de S. D. A. P. moest aansturen op ontwikkeling naar zelfbestuur onder inhéemsche leiding. Wij strijden tegen de koloniale verhouding zegt spr. als tegen een bijzonderen ver schijningsvorm van het kapitalisme, zoo grof en geraffineerd, als de Europeesche arbei dersklasse het ooit heeft ondervonden. De strijd der Indonesiërs wordt niet be- heerscht in de eerste plaats door het Sociale leed, doch door nationalistisch gevoel. De soc.-democraat ziet in den kolonialen kapi talist allereerst den kapitalist, die bestreden moet worden. Men strijd dus naast elkaar doch met verschillend doel Het partijbestuur staat op het standpunt, dat het. slechts ver antwoordelijkheid kan aanvaarden voor het eebruik van soc.-dem. strijdmiddelen. Nutte loos bloedig geweld tegen een sterke over macht kan de partij nooit steunen. I Stokvis Gezien de ontwikkeling der maatschappij, gelooft spreker in een geleidelijken overgang van den kolonialen toestand naar dien van een onafhankelijken staat, en hij is van meening, dat de soc.-democratie tot plicht heeft, de Indonesische bevolking, die 300 jaar economisch en politiek overheerscht is, te helpen bij het ontwikkelingsproces, dat deze bevolking moet doormaken om zich te kun nen handhaven in het Internationale ruil verkeer, wat spr. een besliste voorwaarde acht voor een zelfstandig volksbestaan. Uitvoerig gaat spreker dan nog na wat het zou beteekenen als de band tussehen Neder land en Indonesië werd verbroken. Vervolgens houdt het Tweede-Kamerlid, ir. C. G. Cramer een inleiding over het karakter der In- Indonesische volksbewe ging. Spreker behandelde de Partij Sarekat Islam, die in 1912 opgericht werd en grooten aanhang kreeg. De oorlog heeft grooten invloed op de volksbewe- .gj ging in het Oosten gehad itóSskJ Vervolgens memoreert hij Jr Cb a c^er de instelling van den Volks -- raad in 1918, het bewind Fock-De Graaff dat veel bijdroeg tot de ver wijdering tussehen bevolking en regeering, den grooteren invloed van het communisme en zegt hij, dat elke Indonesiër een vrij In donesië wenscht. De overgroote meerderheid der bevolking wenscht geen geweld, doch hiertoe zal het komen door de houding van kapitalisten en mannen als Colijn c.s. Ook vestigt spr. de aandacht op de Partij Nasional Indonesia, de meest links georiënteerde der nationalis tische partijen. De nationalistische beweging vergelijkt spreker met een bandjir, die al het bestaande zal wegvagen indien zij geen vrije baan vindt. Spr. waarschuwt daarom, den nationalistisch en stroom niet te veel belet sels in den weg te stellen, aangezien zulks tot rampen zou kunnen leiden. Als woordvoerder der oppositie in de S. D. A. P. krijgt de heer P. J. Schmidt het woord. Hij zegt o.a., dat er geen reëel belang voor de arbeidersklasse is bij het-koloniale vraagstuk, terwijl het koloniale gebied het laatste pers pectief is voor de machtsversterking van het kapitalisme. Daarom is het van het grootste belang het kapitalisme In deze gebieden in het hart te treffen en elke anti-kapitalisti sche macht, die in deze gebieden aanwezig is te steunen. Ten aanzien van stelling X zegt spreker dat hij wil, dat de koloniale werkzaamheid der S. D. A. P. ach richt op onmiddel lijke verwezenlijking van het recht van na tionale onafhankelijkheid van Indonesië. Een zeer uitvoerige discussie volgde op de rede van den heer Schmidt, waarna het con gres tot Zondag verdaagd werd. (Het verslag over de congreszittingen van Zondag vindt men op pag 1). SPOORDIJK BIJ NIEUWER- KERK VERZAKT. RUIM ANDERHALVE METER. TREINVERKEER ROTTERDAM— GOUDA GESTREMD. Door een vorzakking van den spoordijk bij Nieuwerkerk a.d. IJsel op het traject Rotter - dam-Gouda, is het verkeer tussehen beide plaatsen gestremd. Reizigers komend van Utrecht moeten te Gouda overstappen om via Den Haag de reis naar Rotterdam voort te zetten cn omgekeerd gaat het verkeer ook via Den Haag. De verzakking wn den spoordijk werd Za terdagavond geconstateerd. Hot is een klein gedeelte van de lijn tussehen Nieuwerkerk a.d. IJsel en Moordrecht.. Zondagmorgen wer den twee zandtreinen aangevoerd en gedu rende den geheelen Zondag werd doorge werkt aan bet ophoogen van den dijk door ploegen uit Rotterdam en uit Nieuwerkerk. In het Utrechtsch Dagblad van hedenmor gen komt een interview voor met ir. Maas Geesteranus, chef van Wegen en Werken der Nederlandscbe Spoorwegen over de verzak king van den spoordijk tussehen Moordrecht en Nieuwerkerk op het traject GoudaRot terdam. Hierin lezen wij dat reeds eenlgen tijd ge leden geconstateerd was, dat de dijk die op „slappen bodem" op veengrond is gebouwd niet geheel in orde was, waarom er geregeld controle op werd uitgeoefend. Zaterdagavond bemerkte men dat de dijk begon te verzak ken, en wel alleen onder eén der belde sporen over een lengte van ongeveer 50 meter. Door het zware trelnenverkear moet het zand- lichaam van den dijk het veen er onder weg- geperst hebben, de sloot langs de spoorbaan ls met dit veen gevuld en vrijwel droog ko men te liggen. De bodemwerking ontwikkelde zich zóó sterk, dat het baannlveau een daling aangaf van i.2o meter, later zelfs ter grootte van de hoogte van een z&ndwagen. Zooals gemeld is her geheele treinverkeer gestremd: wanneer cu weer hersteld kan worden is niet bekend. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. 13 Febr. voor de Haagsche rechtbank Men seint ons uit Den Haag: De zaak van Kr. v. d. M.. verdacht van den moord op mevr. O. aan het Bezuiden - hout en van den aanslag op haar huishoud ster wordt 13 Februari voor de Haagsche Rechtbank behandeld. ONGELUK MET EEN GELADEN REVOLVER TE UITHOORN. Zondagmorgen wilde de heer C. Balvert te Uithoorn zijn revolver schoonmaken. In de onderstelling, dat deze ongeladen was, verzocht hij zijn 14-jarig dochtertje hem het wapen te willen aanreiken. De revolver ging plotseling af en het schot trof den heer Bal vert in de hand, terwijl zijn dochtertje door den kogel in de buik werd getroffen. In zorg- wekkenden toestand werd het meisje, naar Amsterdam overgebracht waar het in een der ziekenhuizen werd opgenomen. KORENMOLEN OMGEWAAID. BOVEN OP EEN HUIS TERECHT GEKOMEN. DELFZIJL, 13 Januari (V. D.) Door den he vigen storm is hedenmorgen ongeveer 5 uur de korenmolen van den heer Stabedlssen te Siüdeburen omver gewaaid en op het daar naast gelegen huis van den eigenaar terecht gekomen. Zoowel de molen als het huis zijn grootendeels vernield. Het geheel vormt een groote verwoesting. De bewoners van het huls hebben als door een wonder geen letsel bekomen. Twee jongens sliepen in een bed dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats, waar de molen op het huis is terecht gekomen. DISCONTO VER LAGTNG IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 13 Jan. 'V.D.) Dc Duitsche Rijksbank heeft heden het disconto verlaagd van 7 tot 6 1 2 pet. De beleenlngsrente Ls verlaagd van 8 tot 712 pet, 1 ENGELSCHE MARINE- SLEEPBOOT VERGAAN. VERMOEDELIJK 19 MENSCHEN VERDRONKEN. LONDEN, 13 Januari (Reuter). De En gelsche Admiraliteit deelt mede, dat de ma rine-sleepboot „Genny" dertig mijl ten Noord-Westen van Uskat is vergaan. Hierbij zijn vermoedelijk negentien menschen om het leven gekomen. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. RECTIFICATIE. Op de eerste pagina Eerste Blad staat eert stukje over de kwestie der sancties. Uit Den Haag verzoekt men ons de slot-alinea ais volgt te wijzigen: „Ingeval de Duitschers zich van het Young- plan losmaken, herkrijgt men zijn bewegins- vrijheid binnen het raam van de bepalingen der bestaande internationale verdragen". AUTOMOBILISTEN BEROOFD. NEGEN DOODEN? ATHENE, 13 Jan. (B.T.A.) Volgens be richten uit Grevena heeft een bende roovers nabij de Grieksch-Albaansche grens, de inzittenden van zes automobielen van alles wat zij bezaten beroofd. Zij zouden hierbij negen personen hebben vermoord. STOOMSCHIP BIJ LOBITH GEZONKEN. Alle opvarenden gered. LOBITH, 12 Jan. (VD.) Hedennacht omstreeks twee uur is het Duitsche stoom schip Elisabeth, schipper A. Scholweerth. ge laden met kolen, gestemd voor Rotterdam tengevolge van den storm omgeslagen en gezonken. De opvarenden werden gered. Het schip ligt in het vaarwater, 150 meter uit den oever bij kilometerbord 4. EEN OPSTAND IN URUGUAY. NEW-YORK, 13 Jan. (N.T.A.) Naar de Associated Press uit Montevideo meldt, heeft de regeering van Uruguay bericht gekregen dat in de provincie Revera aan de Brazi- liaansche grens een opstand is uitgebroken. In verband hiermede heeft de regeering troe pen gemobiliseerd en financieele maatrege len getroffen. MAANDAG 13 JANUARI 1930 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING, KANTOOR HAARLEM. Staetateenrage» 4HpGt.-Nederl.19n 5 pCt. NederL -1919 Scheepraart OudeVaart Ned. Scheepv. Unie/ Oude Boot Stoomvaart Nederl Marine PreL.««-~. InduttrïeSn Alg. K.zijde-Unie... Intern. Viscose...— Margarine Unie..—. Calvé Delft Van Berkei's Patent Aecoustiek Ultraphoon Aniem Gem. Betit Philips Ford Auto IndL Ond. Buitoni. Anaconda copper... United States Steel Bethlehem Steel Fokker Aircraft U.S. Leather Banken Kol. Bank Indische Bank Gert. Handel Mij... Petroleum Koninkl. Petroleum Continental Oil Shell Union Prolongatie Cultuur Mg. H-V.A lava Cultuur— CultuurMij.Vorsten! Mijnbouw Algem. Exploratie Boeton Tabak Mij en Deli Mij Senemöah Deli Batavia Tabak Oostkust............. Rubber Vico Deli Bat. Rubber. Amsterdam Rubber Intercom. Rubber.. Amerika Wabash Comm. Milwauket Prflf. idem Comm. Cities Service Cy 10050 102& 40 1895f 895/ 176H 23% 124 42 368 163H 169 124 117 498 263 157 170H 97% 19 Vb 95f 218H 166 H 399H 23A£ 23Vb 2H% 552 400 146 170 160 343* 394H 370H 97 90 153* 55V4 24.H-24% 4'Ji 30.'U 123-125* 369-364 163 163* 123*-124* 345 494-498 8- 399H 343H 394H 370*, 152-154 5* 55 H 43%

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2