H. D. VERTELLINGEN. J. Lottgering Fitiaiieieele Kroniek* Verven STADSNIEUWS FEUILLETON ONTV/ARDE DRADEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 JANUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De Weddenschap. door ARKADY AVERCHENKO. Tk zat eens in een klein café met fcooneel- spelers en legde hen bij een goed glas Bour gogne uit. hoe men de rol van „Hamlet" moet spelen, toen een Jongeman binnentrad en de tooneelspelers groette. „U is zeker ook tooneelspeler?" vroeg hij mij. „Ja", antwoordde ik. „Ik ben al drie weken bij het tooneel". „Hebt u nooit plankenkoorts?" „Plankenkooi Is? Nooit". „HmDat zegt u maar zoo. Zeker, wan neer Je de rol goed geleerd hebt. wanneer de souffleur op het Juiste oogenblik invalt. maar stel je voor. dat er iets onverwachts komt. waarmede noch de regisseur, noch de tooneelspelers rekening houden nu, dan stel ik me uw verbaasd gezicht voor.... Ik zie u bevend op het tooneel staan". „Hm", merkte ik, ironisch glimlachend op, „mij kunt u niet van mijn stuk brengen". Hij keek mij aan en vroeg: „Wat wordt er morgen gespeeld?" „Morgen? Dan hebben wij een premiere „Het rad des levens". De schrijver is ook in den schouwburg. Ik speel de rol van Tsje- chichin". „Dus U beweert, dat men u op het tooneel niet in de war kan maken?" „Ja", zcide lk kort. Hij keek mij scherp aan, toen zeide hij: „Wilt u wedden? Om zes flesschen Bour gogne?" „Tie.n flesschen". „Accoord". Men speelde het tweede bedrijf van het stuk „Het rad des levens". Ik had Juist een storm achtig tooneel met het beminde meisje ten uitvoer gebracht, dat mij verklaarde, dat zij niet van mij. maar van een ander hield. „Wie is die andere?" vroeg ik somber. „Dat is mijn zaak!" antwoordde zij trots en verliet het tooneel. Ik kende mijn rol zeer goed. Nadat het be minde meisje was heengegaan, moet ik met beide handen mijn hoofd grijpen, met de tanden knarsen, mijn hoofd op den divan drukken, dan uit mijn zak een revolver trek ken en het tegen mijn slaap aanleggen. Op dit oogenblik moet de vrouw des huizes, die mij in stilte lief heeft, de kamer binnenko men, mij bij de hand nemen en schreiend haar gevoelens Jegens my tot. uiting bren gen. Ik had al met beide handen mijn hoofd gepakt, met de tanden geknarst en wilde mij nu op den divan werpen .toen de zijdeur openging en op het tooneel de man ver scheen. die de weddenschap met mij had aangegaan. „Goeden dag. Tsjechlchln!" zeide hij en reikte mij de hand. „U hebt mij niet ver wacht?" Voor mil zag lk het verschrikte gezicht van den souffleur, hoorde achter mij de angst kreet van den regisseur, zag, dat de auteur in de loge verbleekte. ..Goeden dag, Wasja!" antwoordde Ik som ber. ..Je bent op een ongunstig oogenblik gekomen. Kom op een anderen keer terug, ik moet nu alleen zijn". „Dat is onzin", zeide Wasja en ging vroo- lijk op den divan zitten. Het publiek merkte niets, maar achter de coulissen begon een wonderlijk rumoer. Ik liep peinzend het tooneel op en neer. „Wasja", zeide ik daarna. „Je kent Lldija NikoLaJewna?" „Zeker, zeker, een alleraardigst meisje!" „Aha", riep ik woedend, „dan ben jij de- geen. die mij haar afhandig heeft gemaakt. Ben Jij het? Geef antwoord! Beken het, vlegel!" Wasja keek verschrikt naar mijn bevende vuisten èh zeide: „Laten we liever gver let» anders pra ten „Over Iets anders?" riep ik. „Je hebt me bijna tot zelfmoord gebracht en nu moet ik over Iets anders praten? Geef antwoord! Ik sprong op hem toe, wierp hem in een fauteuil zette mijn voet op zijn borst en begon zijn hoofd tegen de leuning te staan. „Geef antwoord, hoe ver is het tusschen Jullie gekomen?" Wasja werd bleek als de dood en zeide zacht: „Laat.mij los. wurgt mij. Begrijpt u geen grapjes?" ..Je zult in de toekomst dergelijke aardig heden achterwege laten!" schreeuwde ik woedend. Hij keek mij smeekend aan en zeide: „Goed, ik heb mijn -weddenschap verloren. Wat wilt u nog meer''" „Je dooden!" riep ik en ik gaf hem zulk een duw. dat de leuning van den stoel brak en hij op den grond tuimelde. „Neengroote genadeik heb hem gedood!" riep ikWater! Snel! Water!" Ik greep een karaf en goot het water op Wasja's hoofd. Hij brulde. „Hij komt bij!" riep ik verheugd. Maak, dat je weg komt!" Ik greefc hem en wierp hem de zijdeur uit. Ik greep volgens voorschrift mijn hoofd en kon cönstateeren, dat Wasja door den inspiciënt werd overgenomen. „Zoozoo, dus dat was de man. dien zij lief heeft!" riep ik„Neen. dan liever de doodEn verder ging het precies, zooals het in het stuk stond. Ik nam den revol ver uit mijn zak, legde aan, uit de midden deur stormde de liefhebbende vrouw binnen, wierp zich aan mijn borst, in één woord: lk stond weer op de rails en het rad des levens begon weer te draaien. De auteur in de loge kalmeerde en de voorstelling ging verder Na de voorstelling overhandigde men mij het volgende briefje: „Drink de tien flesschen leeg zonder mij. Ik heb alles betaald. Ik ga naar huis. Ik moet uitrusten INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 60 Ct«. Der revel. Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a ■BAKU HET JUBILEUM VAN MR. J. D. PASTEUR. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. De receptie, die mr. J. D. Pasteur, president der Arrondissement» Rechtbank gehouden heeft ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als rechter te Haarlem, Zondag 12 Ja nuari. is druk bezocht geweest. Van hen, die den heer Pasteur hun gelukwenschen kwa men aanbieden noemen wij: den burgemees ter van Haarlem, den heer C. Maarschalk, de leden van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem, van liet partket en van de griffie en tal van leden van de balie. Bovendien kwam er een deputatie uit het Bestuur van de Orde van Advocaten te Haarlem, bestaande uit den deken mr. A. H. J. Merens, den secre taris, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en de heeren mr. P. Tideman en mr. J. H. J. Simons. De Kamer van Toezicht op de Notarissen, waarvan mr. Pasteur voorzitter is, was ver tegenwoordigd door de heeren H. J. J. Ver hoef!, J. H. A. Evers en J. H. Wildervanck de Blécourt, de Ring Haarlem van de Broe derschap van Notarissen in Nederland door den heer R. C. A. van Cranenburgh. Ook was aanwezig jhr. C. J. A. Reigersman, voorzitter van het college van regenten over de Strafgevangenis te Haarlem, welk college evenals de Broederschap van Notarissen een bloemstuk gezonden had. Bloemen waren er ook van de Rechtbank en de sociëteit „Trou moet Biijcken". De directeuren van Haarlem's Dagblad, waarvan mr. Pasteur commissaris is. kwamen eveneens geluk wenschen Voorts de deurwaarders en vele leden van het Recht- bankpersoneel. In totaal zijn er op de receptie ver over de honderd bezoekers geweest, die een treffend getuigenis aflegden, hoe mr. Pasteur te Haar lem bemind en geëerd is. Ook het aantal schriftelijk ontvangen gelukwenschen is zeer groot. EEN WOONWAGEN OMGESLAGEN. Twee vrouwen bloedend gewond. GEVOLG VAN SLECHTE BESTRATING OP DEN KAMPERSINGEL. Op den Kampersingel is Zaterdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch dat tenslotte voor de betrokkenen nog vrij goed is afgeloopcn. Het was zooals gewoonlijk zeer druk op den singel en in de rij van voertuigen bevond zich een oude schamele woonwagen. Een kleine bruine lilt spande al zijn beperkte krachten in om het voertuig voort te krijgen door de modder en de kuilen. Want sinds hier gegra ven werd voor het leggen van nieuwe riolee- ringen en het aanplempen van een strook water werd de straat slechts provisioneel weer van een bedekking voorzien. Deze kuilen zijn den woonwagen noodlottig geworden. Het rij dend woonhuis moest te ruim half drie in de file blijven wachten, want de Lange Brug was open. Ter linkerzijde zakte het toen met de wielen in twee gaten, waarvan de diepte door water en modder met het oog niet te pellen was. De diepte moet echter niet gering zijn, want toen het paard den wagen wilde aanzetten om weg te rijden was het voertuig zco scheef gezakt, dat het wankelen ging en tenslotte met een zwaren slag omvieL Opge schrikte voorbijgangers en omwonenden zagen den wagen geheel opzij op straat liggen, het lemoen was gebroken, gekerm en gegil klonk uit het binnenste van den woonwagen. Het bleek, dat er zich twee vrouwen in be vonden. de eigenares van den wagen, de we duwe Visser uit den Haag en haar 16-jarige dochter. Zij, die te hulp schoten hadden een moeilijke taak om belde vrouwen te bevrij den, want in den woonwagen lag alles door elkaar, de ruiten waren gebroken en er ont stond een begin van brand, doordat het brandende fornuis omgevallen was. Bovendien waren de vrouwen, die hevig bloedden, door dat zij gewond waren door het brekend glas zoo overstuur, dat zij zich heftig verzetten tegen haar helpers- Zij bleken wonden te hebben aan het gelaat en den hals. Leden van den Ongevallendienst legden voorloopig eeni- ge verbanden, waarna de vrouwen niet dan met de grootste moeite gedragen werden in een auto, die een particulier onmiddellijk be reidwillig beschikbaar gesteld had. Zij wer den naar het Groote Gasthuis vervoerd. De wagen bood een troosteloozen aanblik. De havelooze meubelen werden er uit gehaald waardoor men er in slaagde het begin van brand te stuiten. Het huisraad, bestaande uit een spiegelkast, wat stoelen en kleine kastjes en het brandend fornuis, werd aan den wa terkant neergezet. Met vereende krachten slaagden de vele hulpvaardige lieden, die zich onderscheidden van 't nog grootcr aantal, dat werkeloos toe keek, er in om den wagen overeind te tillen. Het voertuig bleek tenslotte weinig geleden te hebben. Er werd een ander paard voor ge spannen omdat de hit door den schrik weinig in staat meer was tot trekken en nadat de meubelen weer in het huis getild waren, werd het in een naburigen stal ondergebracht. Ook de schade aan het meubilair viel mee. Van het fourage-wagentje, dat achter den woonwagen gespannen was. brak een stuur boom. De voerman, die naast het paard had gestaan, kreeg geen letsel, evenmin als het dier. Ook een hond, die steeds in den wagen was gebleven, bleek niet gewond te zijn. Aan het ziekenhuis vernamen wij, dat de vrouwen na verbonden te zijn ontslagen kon den worden. Zij waren niet zoo ernstig ge wond als het den toeschouwers aanvankelijk toescheen. Het ongeluk heeft echter de wenschelijk- heid aangetoond om met de bestrating van den verbreeden Kampersingel meer spoed te betrachten dan tot nu toe het geval ge weest is. Het verkeer heeft gedurende ongeveer een half uur zijn weg moeten zoeken door aan grenzende straten. WAARSCHUWINGEN VAN DE POLITIE. De Commissaris van Politie te Dordrecht geeft belanghebbenden in overweging inlich tingen in te winnen aan zijn bureau Groen markt 69, afd. recherche, alvoren relaties aan te knoopen met A. L. van de Graaf, wonende te Dordrecht. Brouwersdijk no. 160, kantoor houdende te Nijmegen, aan den Parkweg no. 1 en te Arnhem, aan de Weverstraat no. 12b. die zich zou belasten met het verstrekken van z.g. geldleenlngen onder hypothecair verband. De Officier van Justitie te Almelo geeft een Ieder ln overweging om alvorens overeenkom sten af te sluiten met een reiziger of inhaber van de „Gesellschaft für elektrische Siche- rungen" te Kehl (Baden). Hij zal gaarne ook nadere Inlichtingen betrefefnde deze Gesellschaft ontvangen. De Burgemeester van Voorburg geeft ln overweging, alvorens in relatie te treden met A- van As, pluimveehandelaar, wonende van Heurnstraat no. 132, te Voorburg, inlichtin gen in te winnen aan het bureau van politie aldaar. Normalisatie der geldmarkten - Grootere credietraogelijk- heden van Duitschland? Toenemende faillissementen in Amerika. De bemoei ingen der I. C. C. Vrij vaste stemming te Amster dam bij weinig zaken. Lage koersen. De effectenbeurzen hebben in de afgeloo- pen week over het algemeen geen ongun stig verloop gehad. Wel is waar bleven de omzetten zoowel hier als te New York bin nen zeer enge grenzen, de grondtoon der markt gaf blijk van meer vertrouwen in de naaste toekomst, waarbij vooral de plaats gevonden normalisatie der geldmarkten van invloed was. Tijdens de dwaze overdrijving op de effectenbeurzen scheen het verband met de geldmarkt vrijwel ge heel te zijn zoek geraakt, dit is echter thans teruggekeerd en waar zoowel te New York ais op het vasteland van Europa de geld koersen laag blijven, vindt men hierin aan leiding om een langzame herleving der in- dustrieele bedrijvigheid en van den fondsen handel te verwachten. Wanneer de per 1 Januari gemobiliseerde kapitalen hun be stemming hebben bereikt, wordt een verla ging van het disconto op de groote bank- plaatsen waarschijnlijk geacht. Zelfs in Duitschland is een verruiming der geldmarkt merkbaar en bouwt men hierop meer hoop volle verwachtingen. Het feit dat het bedrag der spaargelden in Duitschland gedurende 1929 met circa Mk. 2 milliard tot Mk. 9 mil liard isgestegen, heeft een goeden indruk gemaakt en bewijst dat ondanks alle misère, toch de spaarzin in dit zwaar beproefde land niet geheel verdwenen is. Waar de positie der Duitsche Reichsbank gezond is, de bankbil jetten-circulatie niet noemenswaard is geste gen en da tweede Haagsche Conferentie naar men hoopt een bevredende regeling der her- stelbeallngen zal brengen, worden de crediet- mogelijkheden van Duitschland, voor de naas te toekomst grooter geacht, omdat hoe ook de rentekoersen mogen dalen, toch in Duitsch land het percentage beduidend hooger zal blijven dan in andere landen Wat de New Yorksche fondsenmaTkt betreft, ook in de afgeloopen week heeft men pogin gen gedaan om een nieuwe haussestemming te verwekken, hetgeen echter niet is gelukt. Men behoeft ten aanzien van de economische ontwikkeling in Amerika nog geen pessimist te zijn om zulk een hausse op dit tijdstip ge vaarlijk te achten. Ontegenzeggelijk wijzen de resultaten van de meeste bedrijven over 1929 grootere winsten aan, maar tegelijkertijd blijkt toch dat gedurende de laatste maan den omzetten en winstmarges belangrijk zijn gedaald en dat een vrij scherpe inzinking der conjunctuur niet valt te ontkennen. Zij blijkt ondermeer uit de sterke stijging van het aan tal faillissementen, welker aantal van 1568 in September tot 2037 in December is toege nomen. De verplichtingen der gefailleerde firma's stegen van S 34 millioen in Sept. tot S 67 1/2 millioen ln December. Belangrijk is ook de teruggang der auto mobielproductie en het zal ongetwijfeld nog enkele maanden duren alvorens met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de teruvslag in het Amerikaansche zakenleven slechts als een tijdelijk verschijnsel mag worden beschouwd. Voor Spoorwegwaarden bestond een onregelmatige stemming in verband met de activiteit der I. C. C., wat het toezicht op de spoorwegen betreft. Aan de Union Pacific heef zij gelast een nieu we lijn aan te leggen dwars door Oregon, wat de Maatschappij circa 9.000.000 zal kosten. Tevens heeft zij het voornemen te kennen gegeven het fondsenbezit van de Pennsylvania, de grootste der Oostelijke trunklijnen, te controleeren: hetgeen uiter aard de spoorwegen niet welkom zal zijn. Het zal niet de eerste maal wezen, dat de bemoeiingen der I. C. C. van invloed zijn op den New-Yorkschen fondsenhandel en in zooverre is het dan ook verklaarbaar, dat men in Wallstreet over het optreden der L C. C. minder goed te spreken was. Per saldo is er in de koersen weinig verandering gekomen. Op de Amsterdamsche fondsenmarkt stond de vraag naar beleggingswaarden deze week op den voorgrond, zoodat Neder- lanösche Staatsobligaties meerendeels een fractie konden stijgen. Maar ook wat.de aandeelenmarkt betreft, was de stemming algemeen iets beter, zoodat de geringe af faires tot hoogere koersen werden afgeslo ten. Van Industrieelen ondervonden aan- deelen Margarine Unie meer vraag tengevolge waarvan de noteering van 317. op 3 Januari tot 352 oo 8 Januari kon stij gen. Ook aandeelen Calvé-Delft en Philips Gloeilampen behaalden eenig avana, ter wijl aandeelen Van Gelder, die ex-claim aanvankelijk tot 182 pet. waren gedaald, zich deze week tot 194 pc. konden herstel len. Voor vele andere industrieele aandee len (Aniem, Akiz) werden trouwens hoogere koersen betaald. Van de cultuurwaarden hadden Rubberaandeelen een tamelijk vast verloop, waarbij de noteeringen zich op het oude niveau konden handhaven. In de po sitie van het artikel rubber komt nog steeds geen wijziging ten goede, wijl ook de vorige week de voorraden in Engeland weer met 2700 ton zijn toegenomen. Gelet op de slechte berichten, welke er van de vrach- tenmarkt inkomen, hebben Scheepvaart- aandeelen zich goed gehouden. In navol ging van de Hamburg Amerika lijn, heeft ook de Holland Amerikalijn haar passage- tarieven verlaagd. Niettemin werden de aandeelen enkele punten hooger verhan deld. De lagere suikerprijzen te New York bleven op de afdeeling der Suikerwaarden een druk uitoefenen, terwijl ook voor Ta- baksaandeelen geen noemenswaardige vraag fs te cönstateeren. Vaster waren echter verschillende Mijnbouw-aandeelen, waaronder Algemeene Exploratie Maat schappij en aandeelen Slngkep Tin, laatst genoemde in verband met den iets beteren tinprijs. De nog altijd overgroote petro- leumproductie blijft aan een koersverbete- ring van Oliewaarden in den weg staan, hoe wel men de positie der petroleuramaat- schappijen door het sluiten van nieuwe overeenkomsten met betrekking tot produc tie en verkoop, ln 1930 hoopt te verbeteren. Wij merkten reeds op dat ook hier de geldmarkt doorgaans ruim was. Particulier disconto daalde tot ruim 3 pet. en prolon gatie werd voor 3 a 31/2 pet. aangeboden. Ook deze cijfers stellen een verlaging van het Bankdisconto binnen afzienbaren tyd in uitzicht. LETTENGA. DE TRAM OP DE LINKERHELFT VAN DEN KRUISWEG. TIJDELIJKE MAATREGEL WEGENS HERSTELLINGEN. Aan een der sporen van lijn 1 op het Sta tionsplein zullen herstellingen verricht wor den. Dientengevolge zal de tram van het Soendaplein naar de Groote Markt met in gang van Dinsdag 14 Januari gedurende twee dagen, doch alleen bij gunstige weers gesteldheid op den Kruisweg en in de Kruis straat tot aan het overloopspoor bij hotel Fiinckler het linker, thans ongebruikte, spoor berijden. De commissaris van politie verzoekt ons in het belang van de veiligheid van het ver keer hiervan mededeeling te doen, de tram directie zal bij de verschillende straten uit komende op den Kruisweg waarschuwings borden laten plaatsen en op den hoek van de Nieuwe Gracht een vaste post ter waarschu wing oo die kruising. Het linkerspoor zal bereden worden van des morgens 7 uur tot des middags 5 uur. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bijBos, Prlnsenbolwerk 12, adresboek, v. d. Polder. Brouwersstraat 43 E bal.De Vrind. Linschotenstraat 27rood. leerboeken, v. Dijk, Raadhuisstraat 30 (Heem stede) beursje met inhoud. Holzlag. woon schip 1553 i. d. Leidschevaart, foto's. Nuts- spaarbank, Jansstraat 19, geldstuk. De Ruiter Billitonstraat 8, handschoen. Kennel Fauna hond (Spaniel), v. Gelder, Jan Steenstraat 2. handschoen. Lubbers, Ged. Oude Gracht rood. idem. v. d. Veen, Geweerstraat 18, kin derhandschoen. v. d. Horst, Gasthuisstraat 3 rood, idem. Bur. v. Politie, Smedestraat, Jas. Tjeertjes, Haarl.liedestraat 4, muts. Bur. v. Politie, Smedestraat. rozenkrans. Appel boom. Hoogewoerdstraat 64, idem. Kramer, Arnulfstraat 2, rijwielbelastingmerk. Koster. Rozenmarijnstraat 4c, idem. Mantel, Leid- scheplein 22, regenjas. Voogd, Schrevelius- straat 41, stoof. De Kroon. Waldeck Pyrmont- straat 64, sleutel, v. d. Gulik, Keizer Karei- straat 12, autoslinger. Hoogenbeek, Spionkop straat 28, zweep. Bur. v. Politie, Smedestraat, idem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Lenige avonturen van den Engelschcn Mees ter-Speurder HLKBLRT PORTER. „Een oogenblikje", onderbrak Herbert Por ter. „Had u de kamer geeloten, toen u deze verlaten hebt om naar de keuken te gaan?" „Ja." „En de sleutel uit het slot genomen en meegenomen?" „Ja." „En u vond de deur gesloten, zooals u er .uitgegaan was?" „Er was niets aan veranderd." „Was het moeilijk om de deur open te kry- gen?" „In het minst niet." „Goed.... gaat u door." Den volgenden morgen kreeg ik een tele gram van een vriend, een reeder, in wiens huis lk vele aangename avonden heb doorge bracht. dat ik dadelijk naar Stettin moest ko men. „Voor een dringende aangelegenheid stond in het telegram. Tegen den morgen was ik eerst in siaap gevallen en daardoor kwam het, dat lk pas met den middagtrein kon gaan. Toen lk bij mijn vriend aankwam was hU puur verbaasd mij te zien en toen ik hem het telegram toonde, bleek het dat het niet door hem verzonden was. Als ik beter had opgelet, had ik moeten merken, dat het niet eens uit Stettin verzonden was! Was het. mij op een anderen tijd gebeurd dan zou lk het voor eer. grap van een of anderen vriend hebben gehouden. Maar nu... na de gebeurtenissen van den nacht te voren.-., neen 'toen lk het op mUn terugrei» me. mijn zenuwen te kwaad kreeg, die tot het uiterste gespannen waren, toen wist ik dat er één #mensch was, die hier uitkomst kon brengen: U, Mr. Porter!" Herbert Porter glimlachte en boog even." „Wanneer bent u in Berlijn teruggeko men?" „Ik was om 6.14 aan *t Stettiner Bahnhof. Daar heb ik dadelijk een auto genomen en ben hier naar toe gereden." De detective leunde ln zijn stoel achter over en sloot de oogen. „Hebt u". begon hij na een lange pauze, „in uw pension ook nog met lemaud kennis gemaakt?" „Neen. Behalve met mijn pensionhoudster heb lk nog met niemand gesproken.... wachttochik heb eens een enkele maal een paar woorden gewisseld met juffrouw Helene Jungroann, een jonge studente ln de medicynen, die myn buurvrouw is." „U hebt my, toen u kwam. verteld, dat er iemand is die er van afwist, dat u by my zou komen." „Ja, Toen ik by mUn vriend in Stettin was. heb lk naar mijn pension getelefoneerd en mevrouw Valentin gezegd, dat het telegram bedrog was en dat lk naar u zou gaan." „Was dit de eenlge reden dat u telefoneer de?" „Neen. Het was voomameiyk om mevrouw Valentin te vragen of zy mijn viool en mij-i rok naar de Philharmonie wilde sturen, want lk had geen tyd meer om naar huls te ko men." „Waar ls uw amatl op het oogenblik?" „In een stalen cassette; de sleutel heb ik alt yd by me." „Waar is de telefoon ln uw pension? „Op de gang, niet ver van myn kamer deur." „Hebt u ook door de telefoon gezegd met wel ken trein u terugkomen zou?" Do virtuoos dacht een oogenblik na. „Ja", ze: hij eindelijk. Herbert Porter stond op en liep met <ie handen op den rug een paar malen de ka mer op en neer. „Is er In uw kamer", begon hy, terwijl hy op zyn wandeling plotseling voor mijn bezoeker bleef stilstaan," een foto van u?" „Ja," antwoordde de aangesprokene, een weinig verbaasd. „In de ontvangkamer staat op een zU tafeltje een foto in kabinetformaat van my." „Wanneer hebt u deze foto het laatst ge zien?" „Ik begrijp u niet". „Ik bedoel: weetu wel lieel zeker, dat deze foto er nog staat?" ,Jk bcgryp het nog steeds nietwaar om zou deze foto er niet meer zijn?" „In ieder geval wil ik weten of de foto er nog Ls. Ik wil even uw pensionhoudster telc- foneeren. Welk nummer heeft het pension?" „Stcinplate 8145. Het eenvoudigste ls, als ik zelf...." „Neen", kwam de detective tusschenbeide. „Ik zal het doen". Hy ging naar het toestel. „Hallomet Pension Valentin? U spreekt met. Herbert Porterja.... met mevrouw Valenin zelf?heel goedwilt u zoo goed zijn eventjes in de ontvangkamer van meneer Karst te ziendaar staat een foto van meneer Karstdus even te zien of die er nog is?.Zeker.ik wacht wel. Er was ten kleine pauze. „Ja.lk ben er nogde foto ls er dus nog? Dank u wel, mevrouw Valentin." „Myn vermoeden was ongegrond. Maar toch heb ik iets ontdekt, wat eigenaardig is.' „En wat is dat dan?" „Uw pensionhdUdstor heeft de gewoonte, wat haar door de telefoon gezegd wordt hard op to herhalen. Dat doet ze zeker altijd?" De kdnsten&ar legde <ir hand op het voor hoof .Ja", zei hij eindeUjk. „Nu valt het mU ook op die gewoonte heef. ze. Maar.... hij keek verschrikt op zyn horloge en sprong overeindhet is hoog tydik moet weg, Mr. Porter" De detective knikte. „Ik ga met u mee. In ieder geval wil ik vanavond ln uw nabyheld zyn. Want alles wyst er op, dat er vanavond nog iets gebeuren zal, waardoor myn aanwe zigheid noodig zal blijken".... De stampvolle zaal begroette den beroem den viool vL-tuoos door een verheugd hand geklap. Men kon zien: hij was de lieveling van het publiek. Holgar Karst maakte een vriendelijke buiging en wendde zich toen tot den pianist. Deze sloeg de A aan. Karst pakte zijn viool om haar te stemmen. Hij streek onderzoe kend met den stok over de snaren, die zacht klonken. Plotseling gleed er een schaduw van schrik over zijn gezicht— Weer zette hy de viool aan zUn kin. Nog eens sloeg de pianist de A aan. Karst liet den stok weer over de snaren giyden.... een zachte streekplotseling werden zijn oogen grootmet een ruk hield hy op ea zijn blik bleef een oogenblikje zinneloos cp de snaren rusten. Hy keerde zich naar het publiek en opende den mond als om Iets te zeggenhet volgende oogenblik keerde hy om en liep in groote opwinding het tooneel af. Een gemompel steeg uit het publiek op. Stemmen gonsden door de zaal; Iedere se conde nam het lawaai toe. Toen werd het plotseling stil; een kleine dikke man ver scheen op liet podium: de impressario. „Geachte dames en heeren", begon hy. „ik moet u helaas iets zeer onverklaarbaars mededeeien. Zooeven ontdekt meneer Karst, da; zyn beroemde Amati gestolen is. of liever gezegd.... verruild voor een nagenoeg waar deloos instrument, dat van buiten cemgs- zins er op lykt. Meneer Karst kan helaas niet optreden. De kas betaalt u de entreegel den terug." Weer begon het stemmengegons. Spytige, medehjdende, spottende uitroepen waren hoorbaar; toen ontstond een gedrang naar den uitgang- In een der kamers achter het tooneel lag Holger Karst op een divan, Voor hem stond Herbert Porter. De impressario liep als een gevangen leeuw in de kleine kamer op en neer. In de deur stond een knecht, om nieuwsgierige, mede lijdenden en menschen die toch wel plezier in het geval hadden, te weren. „De heele tour nee is naar den duivel", steunde de impres sario. „Waar moeten wy een nieuwe Ama:i vandaan halen.in korten tyd.zoo'n instrument Herbert Porter trad op het opgewonden mannetje toe. „Wanneer is het volgende con cert?" „Over acht dagen, in Weenenen over vyf dagen een particuliere uitnoodiging van Graaf Harrenfels in Pötzleinsdorffwaa: meneer Karst zich zoo op heeft verheugd, alle verlorenik moet dadelyk aftelegrafce rende groote zaal in Weenen afbestel len Herbert Porter legde hem de hand kal meerend op den arm. „Bestelt u voorloopig niets af!" „Niets?" vroeg de Impressario verbaasd. „Neen. Want voorloopig ls er heelemaal geen reden waarom meneer Karst over ach! dagen niet spelen zou op zyn Amati „Op zyn Amati Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6