Het Koloniaal Congres der S. D. A. P. de zittingen van zondag. Het beginselprogram aangenomen. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. HET TOONEEL. GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 JANUARI 1939 Voor het verslag van de congreszitting van Zaterdag zie men pag. 2 van het le blad). Van een bijzonderen verslaggever). Utrecht, 12 Januari 1930. Om half tien werd het congres heropend. De heer Oudegeest las een gedeelte voor van een brief van de Indische Soc. Dem. Partij, waarin het amendement der oppositie op stelling 10 krachtig werd bestreden. De heer Westerveld (Soc. Dem. Indi sche Club) noemde het zelfs Ln het belang der Inlandsche arbeiders dat het Nederland- sche gezag nog niet uit Indië werd terugge trokken, aangezien honderdduizenden inlan ders onder het huidige productiestelsel hun brood- verdienden. De heer J. L. Vleming bestrijdt even eens het standpunt van den heer Schmidt. Spr- heeft steeds betoogd, dat de Ned. Ar beiders uit, en de Indische bevolking in deze situatie moet groeien. De heer Ge is (Zutphen) deelt volkomen het standpunt van Schmidt. Spr. behoort ook tot een Indische club, die vele duizenden leden in het land heeft, n.l. tot de oud kolonialen. Spr. heeft de onderdrukking van het. Indische volk persoonlijk meegemaakt, men heeft den Indonesiër het geweld geleerd. Als de Indoonesiër zich met. geweld vrij vecht, en dat is de eenige weg die hem overblijft, dan dient men als soc. democraat dit recht te erkennen. De heer Jef Last (Rotterdam VII) ziet in het koloniale vraagstuk in hoofdzaak een kwestie van klassenstrijd. Spr. vraakt den heer Albarda of landen, die niet in het bezit van onze koloniën zijn, niet meer textiel- goederen naar onze koloniën uitvoeren dan wij zelf. Spr. wijst op de knevelbepalingen, die de ontwikkeling der koloniale bevolking, waarover de meeste sprekers het hebben, on mogelijk maken. Als inderdaad de koloniale winsten steeds grooter worden, dan zal de positie der Nederlandsche arbeiders steeds meer van de koloniale verhouding afhanke lijk worden. Fatale gevolgen voor Neder land van een verbreken der banden met Indië kunnen slechts voorkomen worden door in gemeenschappelijk overleg met de Indische bevolking Indië de vrijheid te geven. Verschillende sprekers voeren nog het woord. De heer H u t i n g (Apeldoorn) zegt o.a., dat onder de fascistische terreur die in Indië heerscht, de evolutionaire weg onmoge- gelijk is geworden. Volgens Ir. Ch. G. Cra mer moet op den duur de onafhankelijkheid van Indië ook den Ned. arbeiders tot voor deel strekken; hij kan begrijpen dat men geweld zal moeten gebruiken, maar wil niet tot geweld prikkelen. De heer P. J. Schmidt zegt o.a., dat in een jaar, toen de Nederlandsche exporc. naar Indië tot de helft verminderde. de werkloos heid in Nederland lager was dan ooit- Politieke instellingen kunnen elk uur van den dag ver broken worden, zelfs hier in Europa, wat de laatste tien jaren bewijzen, niet alleen de revoluties van 1918, maar ook de instelling van een fascistische dictatuur in verschil lende landen na 1918. Niettemin werd in deze landen het economisch leven niet gerevolu tioneerd. Hetzelfde geldt volgens spreker ook voor Indië. De linksche nationalisten spreken uit, wat ln het hart van alle nationalisten leeft, want alleen zij durven de offers ervoor te aan vaarden. Als, zooals Albarda gezegd heeft, Gouv.-Gen. Fock verantwoordelijk is voor den opstand, dan is Fock ook verantwoordelijk voor de gevolgen van den opstand en niet de opstand zelf. In 1926 heeft het P. B. in een telegram de opstanden afgekeurd. Voor den groei van de nationalistische beweging waren de opstanden van 1926 en 1927 zeer voordeelig. Spr. is van meening, dat niet de linkervleugel maar de heer Abarda in een romantische periode verkeerde, want spr. is zich bewust van de moeilijkheden, die het socialisme nog te wachten staan. De heer Stokvis acht het een verheugend resultaat, dat dit beginselprogram reeds bij de partij leeft, wat uit de discussies blijkt. Spreker heeft tot zijn ontsteltenis gemerkt, dat het Schmidt en zijn aanhang inderdaad ernst is met de doorvoering van de onmid dellijke onafhankelijkheid, maar deze behoort niet tot de huidige mogelijkheden en kan daarom niet in een beginselprogram worden opgenomen. Spr zegt nog dat blijkbaar het revolutionair sentiment geen andere afzet heeft dan deze koloniale afzetmarkt. Maar laat men dan zorgen dat de afzet van betere kwaliteit is (Luid applaus. De vergadering rijst op en zingt de Internationale). De zitting van Zondagmiddag De Zondagmïddagzlttdng werd geopend met het verslag van de congres-commissie, die als rapporteur had aangewezen Ir. Cramer. Verschillende wijzigingen in het program- ontwerp waren aangebracht, de belangrijkste in de veelomstreden selling 10. De commissie stelde voor deze aldus te for muleeren: 1. De soclaaldemocratie erkent onvoorwaar delijk het recht op nationale onafhankelijk heid. 2. Haar koloniale arbeid zal zich dus in de eerste plaats richten op de venvezen!ijking het vreemde gezag. Alle hervormingen be- van dit recht door het overtrodig maken var hooren de koloniale verhouding te verzwak ken en waar mogelijk, aan te sluiten bij de eigen Inzettingen der inheemschen. Dl» koloniale arbeid moet dus de mogelijkheid schennen tot vestiging van een lnheemsch bestuur, dat ln staat za! zijn het land zelf standig aan het Internationale ruilverkeer te doen deelnemen. Medegedeeld werd, dat het partijbestuur van plan is te komen tot een permanente werkcommissle. De stemming. Hierna had de stemming plaats. De verschil lende stellingen, al dan niet gewijzigd, worden soms met een minderheid tegen, aangeno men. Stelling X is zoo geformuleerd, om zoo veel mogelijk aan de oppositie tegemoet te komen. Verschillende afgevaardigden voerden nog het word hierover, de heer Oudegeest waarschuwde nog eens togen aanneming van het amendement der oppositie. Met 24 stem men tegen werd stelling X in haar nieuwe formuleering aangenomen. Slotwoord. ""De voorzitter, de heer Oudegeest consta teerde, dat de S.D.A.P. met dit congres een zaak heeft aangesneden, die tot nog toe door geen enkele partij in Europa en ook niet in Nederland behandeld is. De discussies ston den op hoog peil en ondanks de meenings- verschillen bleef de goede geest gehand haafd. MUZILKVEREENIGING „VOORWAARTS". Wat er in het werk van dit muziekgezel schap de aandacht trok, was de klankgeving De uitvoering van het goed verzorgde pro gramma kon men al daarom met aandacht volgen, omdat er heel den avond werd ge speeld in beschaafden klank, die dan weer werd mogelijk gemaakt door opmerkelijke zuiverheid. Daarbij kwam nog, dat er bij al de instrumentengroepen meerdere spelers werden aangetroffen, die de aandacht op zich vestigden door bijzonder goeden toon- aanzet, klankvol toonvolume, goede muzikale voordracht, Solistisch gaf daarvan ojti. blijk de trombonist M. v. d. Burg, van wien we de solo „mon rêve", die hij op zijn waardevolle schuiftrombone smaakvol uitvoerde, met ge noegen hebben geluisterd. Zijn goed legato- spel was ons ook alreeds opgevallen in het ensemble; nu had hij nog eens gelegenheid, blijk te geven van opvatting en van smaak volle voordracht. Dan was er nog een solo voor alt-saxo- phone, die door H. Paulus, aan de piano geassisteerd door M. G. Paulus. technisch knap werd uitgevoerd. Naar mijn smaak mocht de toongeving al weet hij die uit te spinnen tot het fijnste pianissimo, ook in bet groolé toonvolume nog wat meer reserve kennen; maar welke goede krachten het korps „Voorwaarts" telt. heeft ook deze solist overtuigend aangetoond. Zonder juist solist te zijn, hadden overi gens meerdere leden gelegenheid genoeg, hun goede spelkwaliteiten naar voren te brengen. Men mag hier denken aan de trom pet, W3ar alweer overduidelijk aan het licht kwam, hoe de zilveren trompettoon kwalijk Is te vervangen door die van de cornet, zooals vrijwel altijd geschiedt in militaire muziek. Ook de bediening van het slagwerk was in uitstekende handen. Wie met zóóveel entrain de kleine trom hanteert, draagt belangrijk bij, aan de uitvoering der stukken karakter en leven te geven. Ik begin, al schrijvend in te zien dat het gemakkelijker was geweest, te vertellen wie niet voor zijn taak berekend was. Er was mij dan méér ruimte overgeble ven, om de aandacht te vestigen op het goe de gehalte der uitgevoerde stukken, waar, tusschen de goede marsch- en walsmuziek, allereerst opviel de ouverture van Mehui ..Die vier Menschenalter". Ik zei reeds, hoe alles werd gehouden in mooi evenwichtlgen klank, zocdat niet alleen het gehoor een aangenaam verpoozen vond, maar men ook met respect kon overdenken, hoe door de muzikaliteit van den heer A. Vermeer, die alles in zoo goede banen leidde, dit be schaafd musiceeren werd mogelijk gemaakt. In hoeverre de nieuwe dirigent in staat zal zijn, de verrichtingen van „Voorwaarts" op hooger plan te voeren, vermag ik na dit eene concert nog niet te beoordeelen, maar dat hij de zwakke plekken onzer dilettanten-or kesten kent en die met tact weet te behan delen. is een eigenschap die menig concours dirigent hem mag benijden. G. J. KALT. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL MEN TRÓUWT GEEN MEISJES ZONDER GELD. EEN SUCCES VOOR ANNIE VAN EES. „Het doet er niet toe, wat je zegt, alleen maar, hoe je het zegt!" hoorden wij Marton Zaterdag in het blijspel van Istvan Zagon tegen Akos verkondigen. Annie van Ees houden ons maar bij dien korten naam had het heel den avond reeds voor ons ge demonstreerd. Het Hongaarsche blijspelletje, dat bij ontleding minder dan niets was, wist zij door haar pétillant, licht, alles verove rend spel tot Iets te maken. Wat zou er van dit „Men trouwt geen meisjes zonder geld" terecht zijn gekomen, wanneer Annie van Ees niet in de rol van Erzslke het pleidooi voor de arme meisjes had gehouden! Wij zouden ons misschien gruwelijk hebben ver veeld! Nu bleven wij vergenoegd en in pret tige stemming, omdat Annie van Ees Erzsike zoo guitig, frisch en levendig en met zoo'n alles ent-wapenende jeugd en charme speelde. Het blijspo.lietje? Ik schreef reeds, dat het eigenlijk minder dan niets was. De hoog adellijke Akos, die met de schatrijke dochter van den Secretaris-Generaal van de Bank wil trouwen om zichzelf voor armoede en zijn vrienden voor een huwelijk met grutters- en tuinmansdochters te behoeden en ten slotte door Erzsike het meisje zonder geld wordt veroverd en die ter wille van haar niets beter weet te doen dan handelsreiziger In gillette-mesjes te worden, nemen wij evenals het verdere heerenpersoneel van de zen blijspelfabrikant op den koop toe, en kel en alleen, omdat Annie van Ees gelegen heid heeft een van die kittige meisjesfigu ren te spelen, zooals zij dat in Nederland al leen maar kan. zy speelt deze rol weer met zoo'n heerlijken overmoed, zoo raak en met zulk een persoonlijk talent, dat je al je be zwaren tegen het stuk weglacht. En laat men toch nooit kleineerend over dit soort kunst spreken! „Doe het haar maar eens na!" durf ik alle actrices van Nederland toeroepen. Hoe weet zij met altijd rake accenten in zoo'n rol van stemming te wisselen, hoe licht en vol gratie blijft steeds haar spel. Neem dat too- neeltje, wanneer zij om Akos te prikkelen met de drie andere vrienden gaat flirten! ZIJ brengt met zoo'n scènetje niet alleen de hoofden der drie slachtoffers maar ook die van alle dames en heeren oud en jong in de zaal op hol! En dan heeft Annie van Ees immers gewonnen spel, in wat voor stuk zij ook optreedt! De overige leden van het gezelschap heb ben niet veel anders te doen dan voor de entourage te zorgen en zij deden dat met opgewektheid, al leek het mij toe. dat de om geving van zijne „Hoogheid" wel 'n tikje aristocratischer had kunnen zijn. Jan van Ees gaf den man van hooge geboorte met autoriteit en nu en dan met een geweldige stemuitzetting, waarschijnlijk om Akos' Hon gaarsche origine tc markeeren. Met genoegen zagen wij twee jonge krachten J. Rem- melts en mej. M. Dresselhuys die wij in het vorige jaar nog ais leerlingen der too- neelschool hadden zien spelen, debuteeren. Het zou mij niet verwonderen, als wij later nog meer van mej. Dresselhuys zullen hoo ren! Er zit zeer zeker talent in dat jonge ding, wat vooral blijkt uit het knap lancee- ren van haar tekst. Ludger Eringa typeerde vermakelijk een ambtenaar aan het- ministerie, en Piet Bron maakte van den rijk-geworden fabrikant zonder chargeeren weer een figuur, die „af" was. Johan Haus, Jos. Liesling en C. Dom- melshuizen knapten de kleinere bijrolletjes op en deden dat met succes. Annie van Ees speelde en dus was het een gezellige, stampvolle zaal, een prettige, ge animeerde stemming, veel en hartelijk ge lach en een her*"w'M en geestdriftig ap plaus! J. B.SCIIUEL. EEN GEDENKTEEKEN VOOR EEN ROOKER. De gemeenteraad van het in de Spaansche provincie Huelva gelegen plaatsje Ayamon- te, heeft zich tot het bestuur van het Spaan sche tabaksmonopolie gewend, met het ver zoek hem de kosten terug te betalen voor de marmeren plaat, die door den raad is aan gebracht aan het huis van den grootsten zoon van de stad, den' zeevaarder Rodrigo de Jerez, om de nagedachtenis van den man te vereeuwigen, die als de eerste t-abaksrooker van Europa wordt beschouwd. Volgens de overleveringen was deze Rodrigo de Jerez één der drie burgers van Ayamonte, die door Christoffel Columbus persoonlijk voor de reis naar Amerika werden gemonsterd. Rodrigo keerde naar zijn vaderstad terug uit de nieuwe wereld, met een groote voorraad ta bak en als een hartstochtelijk rooker. Deze gewoonte, welke hij niet meer kon opgeven, bezorgde hem allerlei verdrietelijkheden van de zijde van zijn vrouw, die bij het zien van de rookwolken uit zijn mond, geloofde, dat de duivel in eigen persoon bij haar zijn intrek had genomen Ten einde raad, wendde zij zich tot het heilige officium der inquisitie- rechtbank en het gevolg was, dat Rodrigo in de gevangenis werd geworpen en zijn huls geheel werd uitgerookt. Toen hij zijn straf, waartoe hij was veroordeeld, had uitgezeten, had zich het rooken van de tabak al zeer verbreid, want reeds honderden hadden zijn voorbeeld gevolgd. MERKWAARDIGE GEVALLEN VAN HERINNERING. Een door talrijke ondervindingen beves tigde geestelijke wet zegt, dat geen indruk verloren gaat, welke de mensch in zich heeft opgenomen. Zulke indrukken kunnen jaren lang sluimeren, latent blijven tot ze door een buitengewone gebeurtenis weer worden ge wekt en over den drempel van het bewust zijn te voorschijn treden. In een Engelsch geneeskundig tijdschrift werd eens een merkwaardig voorbeeld ver teld van de terugkeer van den reeds lang verloren kennis van een taal in de herinne ring van den betrokkene. Een oude onder zoeker had in zijn jeugd aan de Poolsche grens gewoond en toen nauwelijks anders dan Poolsch gesproken. Later leefde hij in een Dultsche omgeving en zijn kinderen ver zekerden, dat hij in geen dertig tot veertig Jaar een woord Poolsch had gesproken of ge hoord. In een door narcose ontstane bewus teloosheid evenwel, welke twee uur duurde sprak, bad en zong deze man met anders dan Poolsch. Nog merkwaardiger is het volgende geval. Een zes en twintig-Jarig meisje zeide gedu rende een koortsaanval Hebreeuwsche, Griek- sche en Latijnsche stukken, zonder ooit deze talen te hebben gekend. Doch ze was als wees in den ouderdom van 11 jaar bij een zeer geleerden geestelijke opgevoed, die de gewoonte had. aan tafel deze stukken in den familiekring vaak voor te dragen. Zij haa deze stukken gehoord, en na vijftien jaar was zij nog in staat ze weer te geven. VOORDEELIGE VONDSTEN. Een Amerikaansch schilder, Mott genaamd, reisde ongeveer een jaar geleden naar de Pribilov-eilanden (vulkanische eilanden in de Beringzce. tusschen Azië en Amerika) om daar zeehonden in hun natuurlijke omgeving te schilderen. Op zekeren dag ontdekte hij een eigenaardige zandbank, vlak bij cie kust. Hij ging er in graven en vond onder het zand eer. massa beenderen. Het waren mil- lioencu zeehpndeabcendercu, die daai ooor de zee tn den loop der eeuwen gedeponeerd waren. Bij nader onderzoek werden vele van deze „zandbanken" gevonden, langs de kusten der eilanden. Zooals bekend vormt beendermeel een uitstekende mest en de waarde van Mott's vondst was dan ook een voudig reusachtig, veel grooter dan de waar de van een goudmijn. Dit geval doet denken aan dat van den geoloog die jaren geleden, bij het doortrek ken van een woestijn in Wyoming (Vereenig- de Staten) het lijk van een paard vond. Het dier moest a! lang dood zijn geweest, maar het doode lichaam vertoonde geen enkel ver schijnsel van ontbinding. Het was bedekt met een laag fijne stof, die de geoloog herkende als borax. Hij zag dadelijk de groote waarde van deze ontdekking in en verkocht het ge heim van zijn vondst voor een belangrijk be drag aan een groote firma te Chicago. Thans wordt borax voor tallooze doeleinden ge bruikt. Iedereen heeft wel gehoord van Carrarisch marmer. In 1925 vonden eenige Engelsche touristen. die de bergen van Carrara 'Italië'1 door trokken een vuil blok marmer dat blijk baar van een klip was gevallen. Het. trok de aandacht van één van het gezelschap, die wat aan geologie had gedaan, dat de steen een rose kleur had. hetgeen hem ongewoon leek. Zij namen het blok mede naar Enge land. waar ontdekt werd dat het een nieuwe variëteit van Carrarisch marmer was. Een groote groeve is nu in exploitatie gebracht en werpt belangrijke baten af. Twee vrouwen. Mrs. Wilson en Miss Spen cer zwierven In de Mojavewoestijn. in Zuid- Californië. Zij zochten naar goud en hadden daarbij geen succes. Ontmoedigd sloegen zij haar bivak op aan den oever van een kleine kreek en maakten een vuur aan om haar avondeten te bereiden. Van dat vuur steor spoedig een donkere onaangenaam riekend" rook op, zoodat de vrouwen het er niet bij konden uithouden en hun „potje" dien avond op een andere plaats moesten gaan koken, na het vuur uitgedoofd te hebben Midden in den nacht sprong Mrs. Wilson plotseling op. „Ik weet het!" riep zij uit. ..Waar heb je 't in 's hemelsnaam over?"* vroeg Miss Spencer. ..Asphalt'" luidde het antwoord. En zoo was het inderdaad. Ook deze vondst was veel meer waard dan een goudmijn; zij maakte niet alleen de ontdeksters rijk maar nog vele anderen WIE ONTDEKTE AMERIKA7 Het antwoord op bovenstaande vraag, kan, meent men, ieder kind geven: Columbus. En dat is ook zeker: de groote Genuees heeft nu eenmaal den roem, de ontdekker van hst nieuwe werelddeel te zijn. Maar zeker is het ook, dat hij het land nooit zonder een helper zou hebben gevonden, over wien thans niemand meer spreekt. Deze wereldhistorische rol was den papegaai voor behouden. De bekende Brehm herinnert in zijn „Tierleben" eraan, dat een vlucht pape gaaien Columbus geholpen heeft Amerika te ontdekken. Pinzon, een der ondergeschikten van Columbus op zijn reis, had den laatste dringend verzocht, de vaart van het schip te wijzigen. Het was hem ingegeven, dat hij in andere richting moest sturen. Deze in geving had hij, zooals ons Humboldt ln zijn beroemd werk „Kosmos" vertelt, te danken aan een vlucht papegaaien, die hij in den avond naar het Zuid-Westen had zien neer strijken, om, zooals hij vermoedde, in een bosch aan land te kunnen slapen. „Nimmer heeft een vlucht van vogels belangrijker ge volgen gehad. Men kan zeggen, dat ze be slissend was voor de eerste nederzettingen van het nieuwe werelddeel, over de oorspronke lijke verdeeling. van romaansdhe en germaan- sche menschenrassen". Overigens hebben de papegaaien nog eens een historische rol in Amerika gespeeld, zoo als eens de ganzen van het Kapitool te Rome. Toen n.l. de Spanjaarden in 1509 het Ka- -aibendorp Yurbaco wilden overrompelen, ver rieden de waakzame papegaaien ln de blade ren der boomen voor de hutten, de aankomst der vijanden en daardoor kregen de bewoners de gelegenheid te ontvluchten. Niet ten on rechte noemt Brehm den papegaai den ver- standigsten vogel, dien we kennen en hij had groote bewondering voor zijn verstand. DE HEILIGE KRAANVOGELS VAN DEN MIKADO. Groote vreugde heerscht aan het hof van den Mikado, want de heilige kraanvogels, die zijn nest in den tuin van het Koninklijk paleis heeft gemaakt, heeft twee eieren ge legd. welke zorgvuldig bewaakt door de wachters van den tuin, door den vogel wer den uitgebroed, zoodat nu twee jonge kraan vogels het nest bevolken. Daardoor is, naar het Japansche volksgeloof, een lang en geluk kig leven van keizer Hlrohit-o te verwachten want de kraanvogel, kan, zoo wordt beweerd, duizend Jaar leven. Op de schilderijen der Japansche kunstenaars komt daarom de kraanvogel steeds weer voor en het bewonen van een tuin door een dergelijken vogel, wordt als een zeer gunstig teeken beschouwd. HET PORTUGEESCHE KABINET AFGETREDEN. LONDEN. 11 Jan. CVD.) Het Fortu- geesche kabinet, dat sinds Juli van het vorige jaar aan het bewind is. is naar uit Lissa bon gemeld wordt Vrijdag afgetreden. Dit aftreden staat in verband met meenlngs verschillen ln het kabinet over prlnclpieele kwesties in de politiek. NAAMLVENN: J. D. POSTHUMUS' KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 WIJ rijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN UITNOODIOINGEN GEBOORTE DANKBETUIGINGEN VERLOV1NO MENU'S ONDERTROUW VISITEKAARTEN DINSDAG 14 JANUARI HILVERSUM 1071 M. (van 12tot 6.— n ur 298 MJ 10.— Morgenwijding. 12.01 Concert door het AVRO-Kwartet. 2Gramofoonmuziek. 3.— Knipcursus. 4— Solisten-concert. Zang, viool en plano. 5.30 Concert door het AVRO- Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen 645 En gelsch: Conversatie. 7.15 Engelsch: Gevor derden. 7.45. Gramofoonmuziek. 8 01 Opera- Fragmenten. Solisten van de Italiaansche Opera en het Omroeporkest. 9.— AVRO- Nutsïezingen over Indië. De groote cultures. Spreker: Prof. Dr. L. Ph. Le Cosquino öc Bussy. Daarna: Voortzetting Opera-fragmen ten. Na afloop: Persber. Daarna: Gramo foonmuziek. 12.Sluiting. HUIZEN. 1875 M. (Uital. KRO-Uitz.) 11.30. Godsdienstig halfuurtje. 12.01 Poli tieberichten 12.15 Concert door het KRO- Txio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.Vrouwen uurtje. 3.Kniples. 4.30 Gramofoonmuziek. 5Gramofoonmuziek. 601 Beursberichten. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 Nieuwsber. in 't Esperanto. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Cur sus Kerklatijn. 715 Lezing over: Een Straf proces. I. 7.45 Polltieber 8.01 Een vroolljk uurtje uit Zwolle. 9.Concert. Orkest on violist. io.Nieuwsber 10.15 Voortzetting concert. 11.Gramofoonmuziek. DAVENTRY 1554,4 M. 10-35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. H. Blako (sopraan) R. Bcresford (bariton). 1250 Con cert op cinema-orgel door E. O'Hcnry. 1.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. E. Coleman (alt) W. Hesseltlne (tenor) J. Ansell (piano). 4.20 Orkestconcert en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 7.— Concert. M. Hayward (viool) O'Conner Morris 'plano) 7.20 Lezing. 7 45 Lezing 8.05 Concert. M. Ben nett (sopraan). S. Robert-son (bariton) Koor en Orkest 9 20 Nieuwsber 9.40 Lezing. 9.55 Vaudeville. 11.05 Dansmuziek. 11.35 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M- 12 50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestcon cert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Ora» mofoonmuzlek. 8.20 Orkestconcert. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek-9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 25 Orkest- concert. 4.50 Orkestconcert, m. m. v- pianist. 7.20 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 Mi 11.20 Orkestconcert. 2 20 Orkestconcert en concertzangeres. 4 20 Kinderuurtje 720 „De Mikado". Operette van A. Sullivan. 10.05 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert en zang. 8.35 (Op golf lengte 338 2 M.) Concert georganiseerd door de Soc. Arb. Radio-Omroep ln Vlaanderen. Orkest en solisten. Toespraak. ZEES EN 1635 M. 6.15 Lezingen en berichten. 11.50 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoon muziek. 1.50 Lezingen 3.50 Concert uit Leip zig. 4.50 Lezingen. 7.20 Orkestconcert uit Langenberg. Daarna Lezing en berichten. Een dagelijksche Kindervertelling. Pas op de sluisdeur, stuurman, gilt Gerrit Gcchum, als de auto in volle vaart het bord nadert. Maar Dicky is niet te houden- Hij verbeeldt zich dat de agent uit Volvettendam hem nog altijd op zijn hielen zit en hij zou het hccle stadhuis omver rij» den. als hrt hem in den weg kwam. Pangdaar ligt het hord omver. Nou. jij bent een geweldenaar! zegt Gerrit een beetje beduusd, maar bet volgend oogenbiik schiet hij als een >no«k door de lucht, want de auto is vastgezogen in dc teer en stopt plotseling- Gerrit grijpt zich vast aan den bezem van Pieter Pru'm. terwijl Simon Stomp van schrik en ontzetting ver* steen d staat. Heb je geen oogen meer? moppert Pieter, ter# wijl hij aan zijn bezem rukt. die Gerrit nog altijd tecder omhelstEr staat toch een bord. jij gras. nikker- Nee. baas .antwoordt Gerrit. het bordje ligt met uw verlof plat op rijn buikje- Alleen d. vlieg* machines hebben er wat aan, als ze niet tc hard vliegen..

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7