Een brief van Dr. Schacht. Primo en de Couranten. Haagsche Conferentie. Ingrijpen dat niet geduld zal worden. MUZIEK. HET TOONEEL. AGENDA BUITENLAND. De markies staat alleen. Wie is de man van het overgangstijdperk. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 JANUARI 1930 Die den slechtst mogelijhen indruk maakte. De geldigheid van een eventueel veto der Rijksbank. 's Gravenhage, 13 Januari. Omtrent de hedenochtend gehouden bij eenkomst van de crediteurstaten, vertegen woordigd in de Eerste commissie van het Duitsche Herstel-\r--r.gstuk, onder voorzit terschap van Jaspar werd in de Engelsche persconferentie medegedeeld, dat de com missie zich heeft bezig gehouden met de be spreking der details van de ontwerp-Trust- overeenkomst u>schenöe crediteurstaten be treffende de Internationale Bank. welke op 13 November 1929 te Eaden-Baden is opge maakt. Behoudens enkele kleine wijzigingen in den tekst werd dc geheclc overeenkomst goedge keurd. 's-Gravenhage, 13 Januari. In de Engelsche persconferentie is het vol gende meegedeeld: Hedenmiddag heeft de bankcommissie on der voorzitterschap van Reynolds vergaderd. Er is een brief voorgelezen van dr. Schacht betreffende deelneming van do Duitsche Rijksbank in de Internationale Bank. De korte inhoud van dien brief was, dat de Rijksbank niet bereid was deel te nemen in het kapitaal van de Int. Bank, tenzij niet alleen het Youngplan was aanvaard en wet geworden, maar bovendien in de slotover- eenkomst voor verwerkelijking van het plan een aantal zuiver politieke voorwaarden wa ren vervuld, zooals liet afzien door Engeland van de sequcstrotle van Duitsch eigendom en het afzien door Frankrijk van alle mili taire en politieke Sancties. De ontvangst van dezen brief maakte den slechtst mogelijken indruk. De indruk was, dat hij niet aan de meerderheid van den Raad van Beheer der Duitsche Rijksbank was voorgelegd. Natuurlijk ontketende deze brief een lang langdurige discussie over de vraag of de bankcommissie er over kon be raadslagen en daarna werd besloten hem aan Jaspar te zender.. Intusschen werd dc verga dering geschorst. Jaspar deelde den brief mee aan de hoof den der delegaties en in een bijeenkomst der zes werd er over gediscussieerd, waarna de vergadering geschorst werd om de Duitschers gelegenheid te geven hun houding te be palen. Om 7 uur kwam men weder bijeen om de heele situatie te bespreken en men was een stemmig van meening, dat men geen enkel politiek ingrijpen van de zijde van dr. Schacht kon dulden in vragen waarover men practisch tot overeenstemming was geko men. Men was het er evenzeer over eens, dat men zou voortgean met het werk. preci;s alsof de mededeeling van dr. Schacht niet was ontvangen. In de geheele discussie en In de woorden van a'.len, die er aan deelnamen was een aanwijzing van de overtuiging, dat men dit soort van ingrijpen niet zou dlden. De juristen kregen de instructie met hun werk voort te gaan en met. de Zwitsersche vertegenwoordigers dc regeling te bespreken van de vestiging der bank te Bazel. Snowdcn wees er op. dat di. Schacht niet het recht kon hebben zijn veto uit te spre ken over besluiten van regeeringen en dat de regecringen moesten voortgaan wat het werk der conferentie. Hij stelde voor, dat de juristen ook hun werk tot voorbereiding van het protocol zouden voortzetten en, indien er moeilijkheden waren, daarover morgen ■tfan advies zouden dienen. Tardicu sprak in gelijken geest, en zeide, dat de conferentie haar werk moest voort zetten. De kwestie van de deelneming dei- Rijksbank kou worden uitgesteld tot de Duitsche regeer mg met definitieve voorstel len zou komen. Moldcnhaucr stemde hiermee in. Pirelli wees cr op. dat het plan was geba seerd op de deelneming van de Rijksbank, die belangrijke functies zal hebben in de Internationale Bank. Er is voor gesteld, dat deze functies kunnen worden voortgezet, als de Rijksbank van onderteeke- ning afziet. Curtlus betoogde, dat de Rijksbank gereed was haar functie in de Int. Bank te vervul len. zeide te gclooven, dat de Bank tot deel neming zal besluiten. Dc vraag werd besproken of de Rijksbank haar veto zou kunnen uitspieken indien het kapitaal elders gevonden kon worden. Opgemerkt werd. dat zelfs indien dc Rijks bank volhardde in haar houding, andere groe pen van Duitsche banken zouden kunnen worden gevonden in Duitschland om de ver plichtingen op zich te nemen. Een brief zal worden gezonden aan Rey nolds. waarin der bankcommissie wordt ge vraagd haar werk voort te zetten. Voordat dit incident ontstond is in een ver gadering dor zes overeenstemming bereikt over cicn belalin;*sdatum. Als zoodanig is de 15e vastgesteld voor alle betalingen, die dan in vreemde valuta zullen geschieden. Duitsch land zal aan het eind van Iedere maand deze deviezen tegen Rijksmarken wisselen, over eenkomstig het plan. Ter aanvulling van wat wil reeds meldden over de heden gehouden besprekingen kor. nog het volgende uit de Duitsche persconfe rentie worden medegedeeld: De Duitsche delegatie heeft in dc bespre kingen, die zij met dr. Schacht hield, vóór zij zich weder begaf naar de hervatting van de bijeenkomst der zes om 7 uur, sjan dr. Schacht de volgende vragen gesteld: le. of dr. Schacht, zoo andere Duitsche banken zouden deelnemen in het kapitaal van de Intern. Bank, bij die Banken moeilijk heden in den weg zou leggen. Op deze vraag antwoordde dr. Schacht ontkennend. Voorts vroeg men hem of hij bereid was. zoolang die andere banken nog niet in het Bankcomité vertegenwoordigd konden wor den, in dien tusschentijd in het comité mee te werken. Hierop antwoordde dr. Schacht bevesti gend, evenals op de vraag.of de Rijksbank bereid was dc functies in Youngplan en Bankstatuut voorzien, te vervullen, ook wan neer zij niet zelf doch andere banken in het kapitaal van de Int. Bank zouden deelnemen. In de vergadering der zes, die nicrop plaats vond, verklaarde minister Curtius, dat de Duitsche delegatie in staat was binnen 24 uur dc namen te noemen van de bankgroe- pen. welke in de plaats van de Rijksbank zouden willen treden. CONCERT JOHANNA REESER EN JACOB BIJSTER. De verwachtingen ten opzichte van dit concert uitgesproken, zijn niet onvervuld gebleven. Mooie zang en prachtig orgelspel hebben samen eer. avond van gaaf muziek genot gevormd, die ieder der aanwezigen tot tevredenheid gesterad zai hebben. Wel was de zangeres niet aanstonds op volle kracht. 3ij de aria uit de „Messias" was nervositeit bemerkbaar, die de volle ont plooiing van stem en voordracht remde; maar hoe begrijpelijk en vergeeflijk was die emotie bij iemand, die de laatste jaren zelden of nooit meer het podium betrad! Bij „Rode- linda" van Handel herkreeg de zangeres al lengs ae vrije beschikking over haar stem- middelen, maar pas in de heerlijke „Bibli- sche Lieder" van Dvorak was zij geheel zich zelve en overtuigde van de volle mate van haar kunnen. Het tweede dezer liederen vooral werd op aangrijpende wijze voorge dragen en vormde, mede door de voortref felijke, haast orchestrale, maar toch zoo uiterst delicate orgelbegeleiding van Bijster een der hoogtepunten van dezen avond. Als een tweede hoogtepunt mag ik wel de ver tolking van „Trauma" van Wagner noemen, dat met ontroerende innigheid door belde kunstenaars gegeven werd. Bijster zat nu, evenals bij de voorafgegane liederen van Schubert en Brahms, aan het klavier; zijn fijne begeleidingskunst op dit instrument, die wij on. van meerdere ..Caecilia"-avonden kennen, kwam ook nu in het schoonste licht en werkte mede tot het scheppen van een volmaakt- geheel. Behoudens een kleine opmerking over een detail in ae uitspraak deed ïr.ej Reeser ook in de grootendeels zeer bekende liederen, ons menig mooi oogenblik beleven. Voornamelijk in het lage register klinkt de altstem mooi en heeft zy eer. warm timbre; de hoogte klinkt sems eenigszins gesluierd. Als dank voor de herhaalde bijvalsbetuigingen gaf de zangeres nog „Mijn Liefken is mijn Somer" van W. F. G. Nlcolai. Over Bijster'^ begcleidingskunst sprak ik reeds; zijn orgelbegeleidingen waren werke lijk van een zeldzame schoonheid, zoowel wat duidelijkheid en fraaie registratie als nauw keurige aansluiting bij de zangstem 'co- treft. Als begeleider vormde hij een heerlijke steun. Maar ais solist toonde hij zich een virtuoos, die bewondering afdwong en alleen deed betreuren dat wij niet vaker in de ge legenheid zijn hem te hooren op een zoo uit muntend instrument als het orgel in de ge meentelijke Concertzaal. Zoowel zijn re gistreering als zijn opvatting zijn persoonlijk; zijn techniek is volkomen gaaf: alleen in het openingsnummer, de d min. Toccata en Fuga van Bach scheen hij nog niet geheel „Inge speeld"; ook scheen liet bladomslaan een paar maai een hindernis op te leveren- In 'het ver volg zou eventueel gaarne iemand bereid ge vonden worden hem in deze behulpzaam te zijn. De opkomst van het publiek was, voor een particulier concert, zeer bevredigend, al was natuurlijk dc groote zaal slechts voor een klein deel gevuld. Zoowel Mej. Reeser als Jacob Bijster, die welwillend zijn medewerking verleende, kun nen er van verzekerd zijn, dat we hen te zamen of afzonderlijk, gaarne nog vaak op dit podium zouden terugzien, Mej. Reeser ontving cenigc fraaie bloem stukken. KAREL DE JONG. KUNSTKRING HEEMSTEDE VIERDE UITVOERING Als muziekavond van heel ongewone betee- kenis zal het concert, der twee Budapcsters Zoltan Székely en Géza Frld blijven voort leven in de herinnering van wie ditmaal het voorrecht hadden, de gast te zijn van „Kunstkring Heemstede". Een voorrecht was het zeker, door t-wee hoogstaande kunste naars te worden ingewijd in de muziek der moderne toondichters, een voorrecht niet minder, de werken der klassieken te hooren vertolken door wie van hun jeugd af volle aandacht wijdden aan dc levenbrengende kunst der jongeren, en daarbij onder de stu die der oude meesters niet versuften, maar deze vanuit hun diepste innerlijk zich be moeiden te geven aan den hoorder. De klas sieken dan, het waren ditmaal Tartinl en Beethoven. Nu is het alreeds een buitengewoon genot, Tartini de prachtige vio'.istlsche kwaliteiten van Székely's spel te kunnen bewonderen, waar hij met zoo kwalijk overtroffen mees terschap zijn kostelijke en kostbare viool be spee'.:. Toch moet men niet meenen, dat zijn verbluffende rechterarm-techniek (zij is waarlijk wonderbaar» ons afhield, de geeste lijke waarden van zijn spel te appree.ieeren. Maar de bloeiende klank, immer intens en gevoelig, werd door die techniek toch eerst mogelijk gemaakt. Weldra leefde menzich in in de wonderbare klanksfeer die hU om Tartim's werk tooverae, en eerst by de vei- bluffende weergave der trillerpassages was het weer meer het technisch kunnen, dat afzonderlijk onze aandacht vroeg Men wist het nu: een virtuositeit, natuur lijk, brillant en uiterst gecultiveerd, een klankgeving van de grootste weUuldendheid, een rythme, sterk en suggestief. Dit waren de eigenschapper. van Szekely. den rasviollst En nu zich bij dit volmaakte spel zijn land- genoot voegde, de pianist Geza Fnd. die zich in het tweede deel van het programma eerst recht zou ontpoppen als de evenknie van den violist, mag men gelooven dat de uitvoering van Beethovens Kreutzersonate is geworden tot een gebeurtenis, die nog lang zal heu gen- Zonder aan het notenbeeld ook niaar in gk minst geweld te doen, deden Beet- hovCTi voor ons opleven als den schepper der viriele kunst; die door zijn monumentalen bouw nog aan vele geslachten eerbiedige vei- eering zal afwinnen. Wat mocht men hier niet al aanhalen inleiding en eerstet deel. i» heroïsche kracht naast teederste jluisterto- gen weergegeven; het gevaneeid middendeel uiterst verzorgd en meer dan ^rwacht- ten gereserveerd; of wel het slotdeel, dat niet minder dan de voorafgaande stukken een gelijk-aanvoelen vraagt, zal t zyn uit werking niet missen. Bijzonder torclevee- ren was nog dc weergave der laatste va riattes, waar beiden geheel dc sfeer bena derden die ons zoo vertrouwd is uit de be-^ kende Frühlings-sonate. En onnoodigte zeeeen. dat het behalve 't bijzonder aanpas singsvermogen, dat beide kunstenaars voor elkaar blijken te bezitten, toch ook voor een heel groot aandeel is: de diepe, ernstiee stu die bij hun samenspel, waardoor zy dat gene bereikten, dat de hoorders spontaan deed opstaan. Voor wie de herinnering aan dezen Beet hoven sterk en levendig hielden, was het een groote verrassing, als beide kunstenaars no„ in de sonate van Darius Milhaud en "J <Je Rhapsodie van Ravel diep en innig konden ontroeren in een kunst van zoo geheel an dere geaardheid. Met innige overgave moch ten wij luisteren naar de zeer sterke mu-iek der sonate, het stemmingsvol „Pastoral dat in zijn bitonallteit is van betooverenden in druk; het vooral pianistisch knap gehouden tweede deel (vif); het de-de. van betoovc- rendi schoonheid en wonderbare vizioenen oproepend; dan eindelijk net verbluffend slotdeel »très vif». zoo sterk van uitdruk king. wijl het zoo goed is gecomponeerd. En voor pianisten, niet behoorend tot het ras notentellers, om van te smullen. Hkr was Géza Fr id waarlijk groot. Maar toch eerst door het slot van het pio- gramma, de „Tzigane" van Ravel, waar Zol tan Székely heel de machtige bekoring van 't viriele spel des Zigeuners over ons bracht in zijn eindeloos lied op de g-snaar, dat ten lest zich oplost in een in felle vonken uiteen spattend vuurwerk van linkerhand-pizzica to^ en waar Géza Frid oo Zigeunerwyze hem aanvulde en zijn gedachten voortspon, eerst in deze Tzigane kwam heel de sponta neïteit dezer rasmuzikanten in het licht te staan, en hoe zy hier het publiek electr•- seerden. bleek toen dit hen staande zyn nul de en zijn uiting van bewondering bracht. Een schoon moment ook voor het bestuur van .Kunstkring Heemstede", die zulke uit nemende kunstenaars naar hier bracht G. J- KALT. JACOB VAN LENNEP. KOOS EN POLLY SPEENHOFF. Zoon te zijn van een zeer bekend man heeft zijn voor- en zijn nadeelen- Een voordeel is het. dat hij den naam van zijn vader mede brengt en hij hierdoor in het leven een in troductie medekrijgt. die anderen hem mogen benijden. Maar daartegenover staat, dat men onmiddellijk gaat vergelijken en al heel spoedig gaat zeggenhij heeft wel den naam. maar lang niet het talent van den vader! Nu mag Koos Speenhoff Junior, die giste ren het grootste deel van het programma op den cabaret-avond van Van Lennep vulde, °erust wat minder talent hebben dun zijn vader, zonder voor zijn toekomst bevreesd be hoeven te zijn. De oude Koos heeft zoo veel van moeder natuur meegekregen, dat de zoon ook met wat minder nog best toekan. Te vergelijken met den ouden Koos is Koos Junior eigenlijk niet. Koos Speenhoff is eer» sterk persoonlijk talent. Hij staat geheel apart in onze cabaret-wereld en door zyn versjes èn door de eigenaardige karakteris tieke wijze, waarop hij ze voordraagt. Koos Junior is meer de „gewone humorist H-J onderscheidt zich eigenlijk wemig vim de andere jonge humoristen. Zyn hedjes zijn aardig en vlot. hij bezit een goed klinkende slem en een natuurlijke muzikaliteit, waai- door hij zichzelf aan den vleugel kan bege leiden en hij heeft een groote vrijmoedig heid om voor te dragen. En han kan men zeg- gen, dat hij zich volkomen aan pijn werk Hit hii er geheel en al „in i.-> t wel het meest uitkwam in zijn lachlied na de pauze en daardoor het contact met de zaal WK0M Speenhoff Junior zal zijn naam in het land voornamelijk te imtoi hebben aan zijn vader, wiameelk al'"_ minst wi! zeggen, dat hij niet een tift het baar. vlot cabaret-artist is! HU heeft het Jacob van Lennep-publlck dat flink was opgekomen gisteravond aardig bezig weten te houden en hij had met *Un,taU««_b«l zeel succes. Speenhoff Junior lijat ml] voor alsnog beter lledjeazanger ^rn conferenc er. ai hP7.it hii hiervoor dan ook de nooaig vry moedigheid! Zijn imitatie-talent is niet ge ring en in die richting zal hij misschien nog wel wat meer kunnen bereiken. Heden: Stadsschouwburg: 5e Gem. Volksvoorstel ling: „Het Chineesche Landhuis", 8 uur. Olympia, Kmderhuissingel. Repetitie „Zang en Vriendschap", 8.30 uur. Palace. „Het Ontwaken" (Awakening). Too- neel: Two Siemonis, 8.15 uur. Luxor Theater: „IJzeren Klauwen" en „Geboorterecht". Tooneel: The Lloyd Sisters en Jean Modern. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Schimmen uit het Verleden (Forgotten Face)" Tooneei: Kees Pruis. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Hirston en Cie" 8 uur. Kindervoorstelling 2 uur. Schouwburg Jansweg: „Rose Marie", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Santpoort: Geo. Ned Herv. Evange lisatie. Kerkpad. Opwekkingssamenkomst. Spreker J. Sevensma, 8 uur. Zandvoort; Geref. Kerk, Breaerode- rtraat. Dr. Crommclin: Qost-Java als Zen- dingsveki", 8 uur. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het bericht omtrent de houding van Primo de Rivèra, dat elders in dit nummer voor komt, is weer in vele opzichten verwarrend. Het kenteekenende er van is, dat de markies een toon aanslaat die bij hem het bezit der maent doet veronderstellen, de couranten daarentegen verklaren zonder uitzondering, dat de dictator nu maar moest ophoepelen. Zij verklaren hem ronduit ongeschikt voor leider in het overgangstijdperk. Niemand schijnt overigens te weten, wie de comingman is. Uit het kamp der oppositie worden tal van namen genoemd uit verschil lende milieus van min of meer bekende Spanjaarden, die stuk voor stuk weer door de respectievelijke bladen ongeschikt worden geacht. Alphonso blijft zwijgen. Eén ding is slechts zeker. Niemand weet precies hoe de toestand zich in de komende 6 maanden zal ontwikkelen en iedereen ziet verlangend uit naar de figuur die Spanje door 't overgangstijdperk van dictatuur naar democratischer regeeringsvorm zal helpen. Primo schijnt (met zijn aanhang) de eenige te zijn diePrimo aangewezen regeer der vindt voor deze periode. Het dunkt ons dat veler oogen gericht zul len zijn op Alphonso, die als de Spanjaar den met Primo aan het hoofd heelemaal niet meer weten door wie ze geregeerd zullen worden zich wel eens zou kunnen ontpop pen als officieele bestuurder. Alphonso zwijgt voorloopig echter nog. Hij laat Primo praten en de couranten haar meening zeggen. En zoo ontstaat er een sfeer van argeloosheid waarin de dingen der toe komst voorbereid worden. L. A. Wat zijn Primo's plannen? Uit Madrid wordt aan Het Vaderland ge schreven: De dictatuur '(dit blijkt steeds duidelijker) heeft zich overleefd. Dat weet ook Primo zelf. In zijn Nieuwjaarsartikelen in „A.B.C." geeft hij volmondig toe, dat de dictatuur teekenen van slijtage gaat vertoonen, die het gevolg is van de inwerking van den tijd; de mannen het noodig zijn, in afwachting van 'n definitief aan het- roer worden moe en daarom zal regiem tot een overgangstoestand te komen. In dien tijd wil hij echter de leiding behouden; hij schrijft dan ook: -.Mijn grootste wensch is dien nieuwen toe- tand, die van den oude moet verschillen, voor te bereiden, ten einde de taak van hem die na mij zal komen, te vergemakkelijken". De pers deelt echter dien wensch niet. Zelfs EI Debate, het orgaan der hooge geestelijk heid, valt, den generaal af. „Primo de Rivera" aldus het blad s niet de man van het overgangstijdperk. Het moge waar zijn, dat hij groote kwaliteiten bezit,, er zijn ook belangrijke leemten in zijn staatkundige vorming. Als men zijn mede- deelingen leest, ontdekt men meer oprecht heid dan heider inzicht. Primo de Rivera vergist zich als hij meent dat hij niet kan vertrekken alvorens hij de grondwet gewij zigd heeft of, tenminste, een politieke partij heeft georganiseerd. Alles wijst er op dat dit zijn roeping niet is". En zoo schrijven ook de andere bladen. Men wil een nieuwen Cortez. Maar dat wil Primo juist niet, voorloopig althans. Hij voelt zich nog sterk genoeg de openbare meening te braveeren, is overtuigd, dat het eigenlijke „volk" hem trouw is, al klaagt hij er over, dat noch adel of kerk, noch pers of banken hem steunen. Verkiezingen zullen in Maart, April en Juni wel georganiseerd worden, maar slechts voor de gemeente- en provinciale raden, waarvan een kwart der zetels nieuwbezet moet wor den. In de dorpen en kleinere steden zullen de verkiezingen plaats hebben volgens de be ginselen van het algemeene, directe en ge heime kiesrecht, maar voor de groote plaatsen wordt een soort corporatief kiessysteem in gevoerd, waarvan Primo verwacht, dat het hem in de vertegenwoordigende lichamen een onbetwistbare meerderheid zal geven. Het zijn zeker niet deze verkiezingen, die in Spanje veel zullen wijzigen. De Asamblea zal op den 27sten dezer maand worden bijeengeroepen en twee of drie ver gaderingen houden ter bespreking o.m- van de wetsontwerpen betreffende do openbare orde en net persstatuut. In Juli eerst zal de dictator den koning zijn definitieve politieke plannen voorleggen. Dat beteekent dus nog minstens zes maan den van een dictatuur die men allerwege vesleten acht. Dat Primo gelooft het zoo lang te kunnen uithouden, bewijst dat hij de op positie niet krachtig genoeg acht zijn bewind omver te werpen. Inderdaad is die oppositie uiterst verdeeld. Eiken dag heeft de pers nieuwe namen van staatslieden en aanzien lijke Spanjaarden, waarvan men veronder stelt dat zij in de overgangsperiode het be wind in handen zouden kunnen nemen. Ga briel Maura, graaf de Bugallal, Alguellos, Matos, Gonzalez, de Cortuiz en zelfs generaal Berenguer, chef van het militaire huis des konings, zijn in dit verband reeds genoemd. Shearer's practijken. De voor het onderzoek der zaak-Shearer Ingestelde speciale senaatscommissie hceffc haar werkzaamheden hervat. Shearer, die er zich naar men weet op be roemd heeft, door zijn optreden als propa gandist achter de coulissen in het kapitool te Washington alsmede te Genève voor de handhaving der Amerikaansche vlootbewa- pening in het belang der betrokken in dustrieën werkzaam te zijn geweest, had de senaatscommissie bij zijn verhoor indertijd.1 e3n document overhandigd, dat hij als een geheim Britsch memorandum had gekerr- schetst. In dit naar het heette geheime document was sprake van een uitgebreid Engelsch spionnagestelsel in de Ver. Staten, welks einddoel zou zijn de herovering de? Ver. Staten door Engeland. Thans heeft de vervaardiger van het gè- schrift zich aangemeld. Het is een dr. Wil liam Maloney uit New-York. Hij verklaarde voor de commissie, dat hij het werkje, het welk als een politieke satyre was bedoeld, in 1919 had geschreven en het was om de pro paganda van lord Northcliffe in Amerika tegen te werken indertijd in 500.000 exempla ren verspreid. Het dept. van buitenl. zaken had zich in 1929 met het beweerde document beziggehouden en het was aan dit departe ment ook bekend geweest, dat hij. Maloney de vervaardiger was. Aan een diner der se natoren was het voorgelezen en als een grap opgenomen, wat het ook inderdaad was. Maloney behoorde vroeger tot het Engel sche leger, heeft wegens zijn wonden den militairen dienst verlaten en is naar Ame rika geëmigreerd. Polly Speenhoff brengt een zekere charme mee op het tooneel en heeft een zuivere, lieve stem, die nu en dan vooral in de eigenaardige uitspraak van de r en de s sterk aan de stem van Cees herinnert! Maar zij is er bij haar voordrachten lang niet zoo .,in" als haar eega! Het is soms of zij in trance" voordraagt. Er zijn in haar voor dracht, wat men noemt, levende en doode plekken. Maar het programma, dat Koos en Polly samen zongen, was gevarieerd en be schaafd en er was in de voordracht van deze twee een Fransclie vlugheid, die prettig aan deed. Een gezellige avond voor Van Lennep, waaraan de leden zeker met genoegen zullen terugdenken. J. B. SCHUIL. OTTO VAN TUSSENBROEK OVER KUNSTGLASWERK. LEZING VOOR DE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Onze bekende oud-stadgenoot, de heer Otto van Tussenbroek heeft Maandagmid dag voor de afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen in de aula van Teyler's Museum een lezing gehouden over ..De Kunst van het Glas". Met in het kort te memoreeren de herkomst en de samenstelling van het glas. dat immers zoo oud is, dat de Phoeniciërs 't. reeds kenden 2000 jaar voor Christus, opende de heer Van Tussenbroek zijn lezing. Op boeiende wijze, in fijn geestigen trant ging hij verder met te vertellen over dc glasfabricage, het be kende procédé in de glaspotten en de op 1400 graden verhitte ovens. Sprookjesachtig is deze fabricage van het glas. deze voor het grootste deel handwerkindustrie. die uitge voerd wordt voor Dantcsk gloeiende helle vuren, door arbeiders, die opgaan in hun scheppingswerk, die somtijds door zingen den arbeid een nog poëtischer aanzijn geven. En hoe karakteristiek de namen in de glasfa bricage, die immers hier te iande beoefend werd door tal van Fransche glasblazers, uit wier tijd de Fransche termen nog overgeble ven zijn, die in hun vermakelijke verbaste ring een geheel eigen cachet aan deze nij verheid geven. Hoor bijvoorbeeld den naam voor één van de vyf lieden, die het wor dingsproces van het glaswerk beheerschen: de plukker, de „kleur" (cueilleur) genaamd, en namen als „d laars" voor den oven, die immers in boogvorm („l'archc") was. De heer Van Tussenbroek deed zijn hoor deressen het belangwekkende proces volgen, waaraan de „aanvanger" medewerkt en de glasmaker, die zittend zijn werk verricht en de spoeLster, die den geheelen dag glazen wascht. De glasblazers zijn kunstenaars in hun techniek, omdat zij hun gansche ziel leggen in hun arbeid, doch scheppend kunstenaars zijn zij allerminst, het is proefondervinde lijk gebleken, dat zij niet kunnen werken naar eigen ontwerp, een kunst, die de Vene rische glasblazers wel beheerschten. Wat het practisch gebruik van glas be treft, de lieer Van Tussenbroek toonde aan schouwelijk aan, dat glas niet zoo broos is, als verondersteld wordt, het kan zelfs deu ken, eiken keer, dat het met een ander hard voorwerp in aanraking komt, dit is door fo to's bewezen. Wat het ,.vita-glas", dat de ultra-violette stralen doorlaat aangaat, spre ker geloofde, dat het gebruik hiervan in de toekomst algemeen zal worden. De versiering van het glas ls volgens den heer Van Tussenbroek wel wat te veel toege past. Er is geslepen, gegraveerd en geëtst glas. ook geperst glas, waarvan Dc Bazel zeer goedkoope artistieke voorwerpen deed ver vaardigen. Door toevoeging van meta'en zijn de kleuren te verkrijgen en ook de helder heid van klank. De spreker, die te Leerdam de glasindustrie van zeer nabij heeft gade geslagen lichtte de verschillende procédés toe, hij toonde voorbeelden van De Baze'.'s en Copier's ontwerpen en stelde het verschil met minderwaardigen namaak in het licht. Glas tenslotte is niet onvergankelijk. De huisvrouw zal ervaren, dat haar schoonste glaswerk door verschilfering, door schim mel verloren gaat. Door goed onderhoud kan de huisvrouw echter de schoonheid van haar glaswerk ten zeerste verhoogen. Het schoonste glas is dat. hetgeen gelijk metaal is van kleur, dat ongekleurd is en alleen een lichtonderbreking. een pheno- mcen van gekristalliseerd licht. Verschillende vragen beantwoordde de uiterst deskundige spreker nog tot genoegen van zijn groot, ten zeerste geboeid gehoor. Een uitgebreide serie lichtbeelden gaf ren aanschouwelijk overzicht over het gesp-o- kene en versterkte den goeden indruk van kunstenaars van vormenschoonheid in glas: De Bazel, Do Lorni. Lanooy. Mui'er. Copier, Lebeau. de flesch-ontwerpers Van Alplv.n. Jonger t. De voorzitster, mevrouw Cohen Tervaert Koch zegde den spreker in welgekozen woorden dank voor zijn af en toe haast poe- fi-^h bekorende voordracht.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8